V Ton Sijbrands met drie punten voorsprong wel zeker van titel Internationale zwemtraining in Almelo Yoetbalduel gestaakt FSC-FEIJENOORD OP ZATERDAG Wim Dubois winnaar 18.75 20.75 20.50 17.90 Dortnieuws VRIJDAGS TOT 'S AVONDS 9 UUR. 'S WOENSDAGS TOT 1 UUR GEOPEND. NEDERLANDS DAMKAMPIOENSCHAP lÉll.8® Al heel vroeg Collin Stein ziet af van proces Slagen-methodiek Vrouw viel arbiter aan Engelse league Huurverhoging treft lagere inkomens het zwaarst PU-^POlcL MÊr p£P £n fi/' UAS9^i/ JONGENSSHORST in Vis+ram reeds vanaf 7.25 JONGENSSHORTS in Corduroy vanaf9.90 PULLPOLO'S in Badstof, Terlenka enz. in Bad- stof maat 1041 Zb75 Met kleine stijging per maat. maat 128-140 maat 146-158 HOOFDSTRAAT YEENENDAAL maat 92-140 vanaf maat 128-140 27.50 maat 146-158 29.50 maat 140 SPORT IN 'T KORT MINISTER SCHUT: Griekenland Vrijheidstoekennir DONDERDAG Am. NU KOPEN om de hele zomer veel plezier van te hebben 'n Leuk» iportieve jurk In he«! apart* kleurstellingen die U beslist ni*t elk* dag tegen komt. Speciale voorjaarsprijsfl. Schattig jurkje fn polyester tricot In de modekleuren van dit seizoen. Rood-Wit - Blauw. Aantrekkelijk laag geprijsd v.a. Midden in de „Moderoos" dit elegante jurkje in fijne kwaliteit polyester tricot (niet strijken). Reeds v.a. ii. Fijne sportieve meisjesjurk in Iris streepdessln en pracht kwaliteit „cotton no iron". Reeds va •ii fits» APELDOORN Hoewel niemand meer twyfelt aan het tweede nationale dam kampioenschap van Ton Sybrands, biyft de spanning in Nieland tot en met de laatste ronde gehandhaafd. Want het bezetten van een van de bovenste vier plaatsen betekent voor de speler een vrykaartje voor de volgende finale. Boven dien vormen de eerste drie de ploeg, die Nederland in juni in Bolzano gaat ver tegenwoordigen in het Europese ploegenkampioenschap. En juist achter Sybrands, die gisteren zyn voorsprong tot drie punten zag groeien, woedden de meest heftige gevechten. Harm Wiersma, die aan veteraan Jan Bom een punt moest toestaan, en Cees Varkevisser, die in een zeer produktieve bui verkeert, hebben ongetwyfeld goede kansen zich in de top te handhaven. Piet Roozenburg is de eerste vertegen woordiger van de oudere generatie en bezette gisteren de vierde plaats, één punt voor Geert van Dgk. In het jeugdkampioenschap heeft de Gelderlander Gerie Geurts gisteravond zyn voorsprong van twee punten geheel verspeeld. De Lentenaar verloor van Maertz- dorf en na zyn remise met de Utrechter De Bruy'n deelt hy na zes ronden met deze speler de eerste plaats. 46 Ton Sijbrands heeft gisteren voor het eerst de hem toegemeten twee uur speeltijd volledig ge bruikt. Tegen de Leidse student Bronstring, die hem een omsinge- lingsspel voorschotelde, had de Amsterdammer het toch nog min der makkelijk dan verwacht mocht worden. Bovendien lokten de zon en de drukkende warmte in de zaal de spelers vaak naar buiten. Geregeld zocht Sijbrands de frisse lucht op, waar hij naast verkoeling ook de nodige concen tratie zocht. Sijbrands drong met de zwaarste stukken steeds die per het centrum van Bronstring binnen, die geregeld tot achter waartse ruilen werd gedwongen. Dit speltype ligt de Leidenaar in 't geheel niet. Sterker nog, hij staat er afkeurend tegenover. Dit keer was de druk, die op hem uitge oefend werd evenwel zo groot, dat hij noodgedwongen zich in de verdediging moest terugtrekken. Nadat de Amster dammer zijn lange vleugel van de om singeling had bevrijd, kwam de volgen de stand op het bord. Zwart (Sijbrands) 8 schijven op: 1, 7, 8, 12, 14, 17/19; Wit (Bronstring) 8 schijven op: 16, 21, 26, 32, 42, 45, 47 en 49. Zwart vervolg de met 18-22 (47-41) 8-13 (41-37) 13-18 (49-43) 22-27 (43-38) 19-23 (45-40) 23-29 (16-11) 7x16 (32-28) 29-34 (40x29) 18-22 (21x32) 22x24 en wit geeft op. Harm Wiersma vocht tegen Jan Bom op twee fronten tegelijk. Eenerzijds zette hij de korte vleugel van de IJsselsteiner on der druk door een hekstelling, maar aan de andere kant ging hij met zijn korte vleugel in de aanval. Het gaf de nestor uit het elite-gezelschap han denvol werk, maar deze vond de juiste verdediging. Er volgde halverwege de partij een afwikkeling, waarna Bom wel enig voordeel veroverde. Het was niet voldoende voor een complete zege. Re mise derhalve. Daarmee kwam Wier sma op een puntentotaal van tien, het zelfde totaal als Cees Varkevisser be reikte. De Katwijker had zich vast 2 47 48 49 50 positioneel voordeel. De Boer moest op zijn korte vleugel 'n omsingelingspoging opgeven en zich ijlings in de verdedi ging terugtrekken. Op het moment, dat hij zijn defensie had gereorganiseerd en zich opmaakte om via de lange vleugel het zwarte bolwerk te bestoken, werd hij verrast door een combinatie. De stand luidde: Zwart (Roozenburg) 11 schijven op: 6, 8, 9, 12/16, 18, 19, 22; Wit (De Boer) 11 schijven op: 25/27, 31, 32, 35, 36, 38, 39, 44, 45. Zie diagram. Roozenburg vervolgde met: 16-21, 16-22, 8-12 en won na enkele zetten. Ook Dou- we de Jong won dank zij een leuke eindspelfinesse tegen Wiggers, maar maar het voordeel van Geert van Dijk tegen Bakker was juist niet doorslag gevend. voorgenomen iets aan de remisereeks van titelhouder Pieter Bergsma te ontregelen. Dat probeerde hij door on- middelijk veld 2 te bezetten en de Fries op alle fronten beperkingen op te leggen. Bergsma moest noodgedwon gen in de verdediging, maar dat ging wel met terreinverlies gepaard. Toch scheen de Fries opnieuw op een onbe slist aan te sturen. Tot hij op de 41-ste zet een kapitale rekenfout maakte. De stand luidde: Zwart 10 schijven op: 6, 8, 9, 11/13, 15, 20, 25, 26; Wit 10 schij ven op: 24. 27/29, 32, 34, 37, 40, 43 en 47. De met zwart spelende Bergsma vervolgde nu met 12-27? en verloor door 29-23 en 28-22 een schijf. Kort daarna zag hij het hopeloze van de strijd in. De Noordhollander Jan de Boer, die tot nu toe niet kan imponeren, wilde zo mogelijk voor dezelfde verrassing tegen Piet Rozenburg zorgen als vorig jaar. Maar de oud-wereldkampioen die zich nauwelijks op het toernooi heeft kunnen voorbereiden, was gebrand op revanche. Tegen het voortdurend af ruilen van de Noordhollander stelde hij een hechte centrumformatie en kreeg Terwijl de seniordammers om het kampioenschap van Nederland woens dagmorgen na de vermoeiende dubbel- rondige dag konden uitslapen, moesten de junioren om negen uur al weer pre sent zijn. Het is duidelijk, dat bij zo'n vermoeiend programma het -spelpeil niet altijd even hoog is. De lust om zich tot het uiterste te geven ontbreekt ook nog te vaak. Zo presteerde de 14- jarige Bram Goedhart het om met een schijf voorsprong, die hij had verkre gen na een eenvoudig 2 om 3 combi natie, tegenstander Teer remise aan te bieden. Uiteraard werd dit genereu ze voorstel door de Zaandammer met graagte aanvaard. Koploper Gerie Geurts uit Lent nam tegen zijn directe concurrent Arie de Bruyn niet al te veel risico's. Despndanks kreeg hij de kans in een Hooglandpartij voordeel te behalen. Hij kon dit echter niet vast houden en bood bij een stand van elk 10 schijven remise aan. Merkwaardig genoeg ging zijn opponent zonder lang nadenken hiermee akkoord. Of Arie in het koffiedik heeft gekeken is niet be kend, feit is evenwel, dat Geurts 's middags verloor van Maertzdorf, waardoor hij met de Gelderlander gelijk kwam. Janssen, de jongste deelnemer, won in de ochtendronde van Passchier, nadat deze aanvankelijk een dam had gehad, die met een gelijk spel werd afgenomen. Hordijk speelt stellig niet slecht, maar schiet op het kritieke moment steeds te kort. Zo verloor hij in een laat-klassieke stand van Riupassa en pas in het eindspel van De Bruyn. De twee andere kanshebbers voor de titel Maertzdorf en Kok speelden eerst te gen elkaar remise en wonnen vervol gens hun middagpartijen. Kok kwam tegen Goedhart bijna in de beruchte positie De Haas-Faber terecht, wat de seniordammers aanleiding gaf hun pa rate kennis van deze klassieke midden spelpositie eens te spuien. De Zaan dammer Teer is met een opmars be zig, hoewel moet worden betwijfeld of ANTWERPEN De voetbalwedstrijd Lierse Brugge, gespeeld voor de achtste finales van de Belgische voet balbeker, is na 122 minuten gestaakt wegens invallende duisternis. Na negentig minuten voetbal wisten beide elftallen niet te scoren. In de ver lenging van tweemaal een kwartier werd de stand 11, waarna tweemaal zeven en 'n halve minuut moest worden verlengd. De scheidsrechter oordeelde echter dat, gezien de duisternis, de wed strijd niet kon worden voortgezet. Vol gende week mogen beide elftallen op nieuw aan het zware karwei beginnen. DEN HAAG De competitiewed strijd FSC-Feyenoord zal reeds op za terdagmiddag in het stadion in Geleen worden gespeeld. Ook de ontmoeting SC Drente-Gooiland is een dag ver vroegd. De wedstrijd Blauw Wit-Wage- ningen zal zondagmiddag pas om vijf uur beginen. deze nog op tijd komt. Riupassa zakte af na een verliespartij tegen Steenber gen. Laatstgenoemde profiteerde op bijzonder leerzame wijze van een ern stige positiefout van de Groninger. Met nog vijf ronden voor de boeg is de strijd om de titel nog helemaal open. Zo te zien heeft Geurts eén lich ter programma dan zijn concurrenten. De uitslagen: zevende ronde: De Boer-Roozenburg 0-2; Wiersma-Bom 1-1 Bakker-Van Dijk 1-1; Bronstring-Sij- brands 0-2; Varkevisser-Bergsma 2-0; Wiggers-De Jong 0-2. De stand: 1. Sij brands 13; 2. en 3. Varkevisser en Wiersma 10; 4. Roozenburg 9; 5. Van Dijk 8; 6. en 7. Bom en De Jong 7; 8. en 9. Bergsma en Bronstring 6; Bakker 4; 11 en 12 De Boer en Wiggers 2. Het programma voor morgen, aan vang 11 uur, luidt: De Boer-Wiggers; De Jong-Varkevisser; Bronstring-Bergs- ma; Sijbrands-Bakker; Van Dijk-Wiers- ma en Bom-Roozenburg. Uitslagen jeugd: vijfde ronde De Bruyn-Geurts 1-1; Goedhart-Teer 1-1; Haven-Steenbergen 2-0; Hordijk- Riupassa 0-2; Kok-Maertzdorf 1-T, Janssen-Passchier 2-0. Zesde ronde: De Bruyn-Hordijk 2-0; Janssen-Haven 1-1; Kok-Goedhart 2-0; Passchier-Teer 0-2; Riupassa-Steenbergen 0-2; Geurts- Maertzdorf 2-0. De Stand: 1-2 De Bruyn en Geurts 9; 3-4 Kok en Maertzdorf 8; 5-6 Haven en Riupassa 7; 7. Teer 6; 8. Janssen 5; 9-10 Goedhart- Steenbergen 4; 11 Passchier 3; 12. Hor dijk 2. GLASGOW De Schotse voetbalin ternational Collin Stein heeft afgezien van het proces dat hij vorige week te gen de Schotse voetbalbond had aange spannen. Stein wilde de schorsing van vijf weken, die hij opliep omdat hij op 15 maart tijdens een competitiewed strijd van Glasgow Rangers uit het veld werd gestuurd, ongedaan maken. Bo vendien had hij een schadevergoeding van de voetbalbond geëist. De klacht van Stein zou vandaag worden behan deld. ALMELO Begin april werden 4 leraren lichamelijke opvoeding door de Koninklijke Nederlandse Zwembond aangesteld om ervoor te zorgen dat in het vervolg het jonge zwemtalent zo veel mogelijk in het eigen beschermde clubniveau tot ontplooiing komt. Nu, nauwelijks tien dagen later, trainen 18 jongens en meisjes gedurende een week onder gedeeltelijk vreemde lei ding in Engeland, West-Duitsland en Nederland. „Men mag dit echter niet zien als een centrale training", aldus Jan Jis- koot, die met de leiding van het zwem- kamp in Almelo is belast; waar de vlin derslag- en rugslagspeciaListen zijn ge concentreerd. „De opzet is om ervaringen uit te wisselen met onze Engelse en Duitse collega's. Er zijn hier ook zes West- duitse en zes Britse zwemmers met een trainer Elke dag krijgt de groep een ander programma opgedragen. Soms van een van de buitenlanders, de andere keren van Wim Geurtsen en Joop Bartelsman, die hier de techni sche leiding hebben. De zwemmer kan zelf kiezen welk programma hem het beste ligt. Zoiets stimuleert de zelfwerkzaamheid. Overi gens stond het al vast dat deze kam pen er zouden komen, voordat we wer den benaderd". De ervaringen, die Jan Jiskoot en André van der Sluis opdoen, zullen op schrift worden gesteld, evenals Nico van Dam ih Engeland en Jo Schreurs in West-Duitsland te weten zijn geko men. „We denken aan het ontwikkelen van een bepaalde slagen-methodiek", aldus Jan Jiskoot. „We hebben hier kunnen constateren dat bij een betrekkelijk jonge zwemwijze als de vlinderslag zich overal internationaal wijzigingen voordoen. Die kennis hopen We straks over te dragen aan de clubtrainers". De Italiaanse bantamgewicht Sal- vatore Burruni heeft woensdag in Bëggio Calabria zijn Europese titel met succes verdedigd. De scheidsrechter brak het gevecht tegen Pierre Vetroff na het eindigen van de achtste ronde af om de Fransman voor een verdere afstraffing te behoeden. Burruni, die het meest in de aanval was, trof Ve troff tegen het einde van de achtste ronde met een harde rechtse. Na de gongslag zat de Fransman versuft op zijn krukje, waarna de ringrechter op medisch advies de strijd staakte. DISKMUIDE De Zeeuw Wim Du bois heeft woensdag in Diksmuide (Bel gië) een criterium over 150 kilometer voor beroepswielrenners gewonnen. Hij versloeg in de sprint vier vluchtmak- kers van wie Leen de Groot beslag leg de op de tweede plaats. De kopgroep legde de afstand af in 3 uur en 47 mi nuten. Matje Gerrits toonde zich de snelste van het peloton, dat veertig se conden na de winnaar finishte. Mari- nus Paul werd achtste, G. van der Win den elfde, Wim Deelen zeventiende en Rein de Jong achttiende. Eddy Merckx, die zich in kermiskoer- sen voorbereidt op de klassieker Parijs Roubaix, eindigde op de 38ste plaats in dezelfde tijd als Gerrits. LONDEN Bij de voetbalwed strijd West HamStoke (00) voor de Engelse competitie heeft een wild geworden dame de mensen de sensatie geboden die wat vergoed de bij het doelpuntloze spel. Mevrouw Sheila West kwam na melijk als een furie het veld opge rend, toen ze het niet eens was met het beleid van scheidsrechter Rey nolds. Golven van applaus daalden op haar neer toen zij de scheids rechter aanviel. Vijf agenten waren nodig om de scheidsrechter te bevrijden. Hij zal geen aanklacht indienen. De heer West West-hammer in hart en nieren verklaarde trots te zijn op het werk van zijn vrouw. De politie heeft de kenau maar haars weegs laten gaan. Zonder proces-verbaal. LONDEN De uitslagen van de woensdag gespeelde wedstrijden voor de eerste divisie van de Engelse league waren: Newcastle United Sheffield Wednesday 32 en West Bromwich Al bion Leeds United 11. De uitslagen van de woensdag ge speelde wedstrijden voor de West- duitse Bundesliga luiden: Hamburger SV FC Nürnberg 42; FC Köln VFB Stuttgart 52 en Hannover 96 FC Kaiserslautern 0—2. DEN HAAG De lagere inkomens groepen worden zwaarder door de al gemene huurverhoging met zes procent getroffen dan de hogere, aldus blijkt uit het antwoord van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, ir. Schut, op vragen van de Twee de-Kamerleden A. de Goede en drs. E. Nypels (beiden D'66). Indien men het landelijk gemiddelde op 100 stelt, dan is de stijging voor de inkomens tot 5.000 gulden per jaar rond 190, voor de inkomens van 5.000 tot 7.500 rond 140, voor de inkomens van 6.500 tot 10.00 ca. 100 en voor de inkomens van 10.000 tot 15.000 gulden per jaar ca. 90. Bij raming is geen rekening gehou den met het facultatieve karakter van de huurmaatregel voor wat betreft woningen waarvoor geen bijdrage meer wordt verleend. Minister Schut voegt hier aan toe dat, aangezien het met name woningen die door de laagste inkomensgroepen wor den bewoond zijn die wegens hun cwaliteit buiten de huurverhoging zul len kunnen blijven, de cijfers een over trokken beeld geven. De verschillen zul len in feite kleiner zijn dan de cijfers doen vermoeden, aldus de minister. Naar 't oordeel van de regering moet, alvorens wordt besloten Griekenland te schorsen als lid van de Raad van Eu ropa, het rapport van de Europese Com missie voor de rechten van de mens worden afgewacht, aldus blijkt uit het antwoord van minister Luns op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel (PvdA). Mr. Van der Stoel meende dat het be sluit van de Griekse regering, op een aantal essentiële punten het onderzoek van de subcommissie van de Europese onmogelijk te maken opnieuw had aan getoond dat zij de beginselen die aa het Europese verdrag tot beschermir van de rechten van de mens ten grom slag liggen niet wilde accepteren. M nister Luns is van oordeel dat dit e kwestie is waarover de commissie rm beslissen. Hij is overigens wel oerf in de eerstvolgende zitting van het r nisterscomité van de Raad van £ur< met andere leden van gedachten te v selen over de kwestie Griekenland. Minister mr. C. H. F. Polak van u titie ziet geen aanleiding verand^ri; te brengen in het bestaande sysU van vrijheidstoekennig aan ter L schikking van de regering gestelden. De bewindsman antwoordt dit op v. gen van het Tweede-Kamerlid E. Har. sen (groep-Harmsen).

De Vallei | 1969 | | pagina 11