PASTORAAL CONCILIE IS NIET „VOLMAAKT" Pastoraal Concilie heeft kritiek op „moeili jke taal'" Bijna iedereen die je spreekt denkt dat Royal Club Tonic veel meer kost dan gewone tonic REI, IN P.v.d.A. DOOR UITSPRAKEN VAN DEN UYL OVER „NIEUW LINKS" MARZINE THEODORUS NIEMEYER RIJLES VOOR AMSTERDAMSE JEUGD Over meer inspraak van jonge mensen denken ze wel even anders... 16 18 Mevr. Vos-de Wael: Haagse brigadier vraagt ontslag Het Vaderland zaterdag dikste krant van Nederland Veringa let ook op de prijzen Zware explosie in fabriekshal te Meppel: vier gewonden voorkomt reisziekte Vergoeding voor tuinders Maar over Voortrekker Pijptabak zijn ze het eens. Voortreffelijk! Aan geen generatie gebonden. Die twee roken er best van. vrijdag 17 april zaterdag 12 april maandag 14 april dinsdag 15 april woensdag april donderdag* 17 april vrijdag april zaterdag 19 april zondag IITPFPUT met show LEEFBAARHEID BINNEN DE SCHAALVERGROTING gesloten u i illioll i GEOPENDVAN 9-17UUR voordelige trein/toegangbiljetten op dè stations verkrijgbaar Tegt Verklaring Niet gelukkig Verbeteren Arnhem Restaurant Royal 11 t/m 16 april 1969 ANDRE H.MEIJER Begrijpelijk. Royal Club Tonic is ook zo goed. En toch is de prijs maar 75 cent voor een grote fles. Ver blijfsver gunningen voor Chinezen KWAADAARDIG ONGERUST bij apotheek en droaist TWEE PORTUGEZEN! MOGEN BLIJVEN nieuw! DONDERDAG 18 APRIL ADVERTENTIE NOORDWIJKERHOUT In Noordwijkerhout kwamen gisteren de afge vaardigden van het Nederlands Rooms-Katholiek Pastoraal Concilie weer bij een. Mevrouw Vos-de Wael behoorde op de vorige zitting tot de weinige dui delijk conservatief getinte afgevaardigden. In feite waren dat er maar drie. Naast mevrouw Vos-de Wael slechts pater dr. Maltha, domincaan, en ka pelaan dr. Simonis. Van deze drie tra den pater Maltha en mevrouw Vos-de WaeJ het sterkst conservatief naar vo ren. Zij stemden als enigen tegen de motie waarin de Nieuwe Katechismus als een ..veilige gids" werd geken schetst. Achteraf betreurt mevrouw Vos de Wael haar tegenstem. Zij zegt: „Afgaande op de tekst van de motie had ik best voor kunnen stemmen. Ik vind de Nieuwe Katechismus een mooi boek met grote kwaliteiten, al blijf ik van mening dat een verduidelijking her en daar gewenst is. Ik stemde te gen omdat uit de wijze van presenta tie van de motie naar mijn gevoel een duidelijk verzet tegen de officiële kerk naar voren kwam. Achteraf had ik mij beter van stemming kunnen onthouden". 'en paus „U stemde met pater Maltha ook te gen de motie, waarin de argumentatie van paus Paulus in de encycliek „Hu- manae Vitae" over geboorteregeling „niet overtuigend" werd genoemd". „Ja, hiervoor geldt eigenlijk hetzelf de. Naar mijn gevoel zette deze motie zich af tegen de paus. Ik vind de ar gumentatie van de paus in zijn ency cliek ook niet overal overtuigend, maar de hoofdlijnen van de encycliek onder schrijf ik wel. De leer van de kerk over huwelijk en huwelijksbeleving spreekt mij wel aan." „Beschouwt u zichzelf als conserva tief?" „Ik houd er niet van om te spreken van progressieven en conservatieven. Kapelaan Simonis heeft eens gezegd: ..Ik vertegenwoordig de officiële kerk". Dat spreekt mij aan. Pater Maltha, ka pelaan Simonis en ik hebben onlangs in een brief aan de kardinaal een soort beginselverklaring opgesteld, waarin wij ons hebben uitgesproken namens die katholieken, die „in oprechte bewogen heid om het Rijk Gods op aarde een ge zonde vernieuwing van de kerk voor staan in de geest en tevens zeer bewust volgens de normen en richtlijne van het Tweede Vaticaans Concilie en in lo yale gehoorzaamheid aan de paus". „Wat is uw oordeel over het Pasto raal Concilie?" „Laat ik het voorzichtig formuleren: hel is niet volmaakt. De behoudende richting is ook niet voldoende vertegen woordigd, al wordt dat langzaam beter. Op de komende vergaderingen zullen er meer afgevaardigden van onze denk richting zijn". „Hoe beoordeelt u het rapport „He dendaagse geloofsbeleving dat als eers te op de agenda staat? Twee commissie leden hebben het rapport niet onderte kend omdat zij er „het geloof van de kerk" niet voldoende in herkenden". „Daar ben ik het mee eens. Ik kan in het rapport evenmin het geloof van de kerk terugvinden. De commissie heeft gepoogd het geloof psychologisch te benaderen. Ik acht dat niet moge lijk. Ik vind de toon van het rapport wel sympathiek, maar het is hoogst ongelukkig dat de commissie twee be leidslijnen, een progressieve en een behoudende, heeft uitgestippeld. Het Pastorale Concilie moet dan maar een keuze maken. Bovendien is ook de zo genaamde beleidslijn voor behouden den opgesteld door de progressief in gestelde commissie. Dat is hetzelfde alsof Toxopeus het beginselprogram ma voor de Partij van de Arbeid op stelt". „Het tweede rapport dat ter sprake komt handelt over de hedendaagse ge loofsbeleving". „Ik vind dat helaas geen gelukkig rapport. Het zet zich te sterk af tegen het verleden. Het generaliseert teveel. De tekening is veel te zwart-wti". De commissie pleit onder andere voor afschaffing van de plicht tot het bijwonen van de mis op zondag. Daar ben ik tegen. De geest is wel gewillig, maar het vlees is zwak. De mensen, ikzelf ook, hebben een klein stootje nodig". „Is een geïnspireerde uitnodiging, Mevrouw Vos-de Wael-Smulders (48) is geboren Utrechtse. Kort na haar geboorte verhuisden haar ou ders naar Den Haag, later naar Was senaar. Aan de universiteit van Lei den studeerde zij rechten. Zij is door een verhuizing naar Groesbeek afgestudeerd aan de rooms-katho- lieke universiteit in Nijmegen. Van 1948-1950 is zij waarnemend officier van Justitie geweest bij het Hoog Militair Gerechtshof. Daarna is zij een jaar advocaat geweest in Amsterdam, waar zij haar man leer de kennen. Zij woont nu met haar echtgenoot en kinderen drie meisjes (16, 14 en 12 jaar) en één jongen (10) in een fraaie nieuwbouwwijk in haar geboorteplaats Utrecht. Zij nam de vorige maal voor het eerst aan het Pastoraal Concilie deel als één van de door het episcopaat aangewezen afgevaardigden. zoals de commissie dat formuleert niet beter dan dwang?" „Ik vind van niet. Als mijn zoon straks zestien jaar is gaat hij mis schien niet meer naar de kerk als hij niet hoeft. Als hij moet zal hij wel gaan. Is hij er eenmaal dan zal hij het ook waarderen". „De commissie is voorts van oor deel dat de kerk zich officieel moet uitspreken tegen rassendiscriminatie en economische machtposities moet vermijden". „Daarmee ben ik het wel eens. Er is aan de kerk nog veel te verbeteren, maar ik hecht toch wel aan de institu tionele kerk". oordeel over de discus zin van het christelijk in een geseculariseerde „Wat is uw sie-nota. „De geloofsleven wereld?". „Ee* onleesbaar stuk. Er staan wel mooierfcaragrafen in, maar als geheel begrijp ik het niet. Bij het lezen er van rpbest ik denken aan het sprookje over de kleren van de keizer. Niemand durfde iets te zeggen, omdat iedereen bang was voor dom gehouden te wor den. Tot er een klein meisje kwam dat de waarheid sprak. Ik wil op de ko mende zitting van het Pastoraal Con cilie de rol van het kleine meisje wel vervullen". ADVERTENTIE Unieke expositieruimte bestaande uit een specifiek ingericht tuinrestaurant, waar u kunt dineren bij sfeer volle muziek van het Hongaarse orkest Mirando. Royal tel. (083001- 24341. DEVENTER POSTBUS 87 TEL. 05700-1100! NOORDWIJKERHOUT In de broeiend hete aula van het seminarie Leeuwen horst in Noordwijkerhout zjjn gisteren 200 afgevaardigden van het Nederlands Rooms-Katholiek Pastoraal Concilie voor de tweede plenaire zitting van dit jaar bijeengekomen. De vergadering pakte de zaak meteen fors aan door met het zwaarste werkstuk van de agenda te beginnen de nota over „de zin van het christelijk geloofsleven in een geseculariseerde wereld". Met terzijde schuiving van alle wijs gerige, fenomenologische en analyti sche termen waarmee de nota meer dan rijkelijk is overgot x handelt het werkstuk over de plaats van de gelo vige mens in de wereld De nota wijst o.a. de ghetto-menta- liteit het zich opsluiten in eigen ge meenschappen van kerken van de hand en komt tot de conclusie dat de scheidingslijn tussen gelovigen en on gelovigen die in het verleden getrok ken werden vervagen en dat „gelovi gen, humanisten en nihilisten" elkaar vaak tot op een handbreedte raken De moeilijke taal waarin het stuk is geschreven leverde nogal wat kritiek op. Vicaris-generaal Ruygers sprak van „onverteerbare taal". Hij vond dit meer een nota voor het Thijmge- nootschap dan voor het Pastoraal Con cilie Dan waren er de behoudende rooms- katholieken die er bezwaar tegen had den dat gelovigen en ongelovigen als het ware op een hoop werden gegooid. Er ontspon zich een fel debatje tus sen kapelaan dr. Simonis, die de be houdende richting is toegedaan en drs J. A. M. Wetgrman, een van de com missieleden over bijbelse interpreta tie. De laatste vond dat men voorzich tig moest zijn met begrippen als „voorzienigheid, genade en uitverkie zing". Kapelaan Simonis maakte een eind aan de woordenstrijd met de opmer king: „Daar kan ik alleen maar over spreken met iemand die gelooft" De ze opmerking lokte alleen applaus van enkele conservatieve afgevvaardigden. Later op de middag is nog het debat begonnen over de rapporten „heden daagse geloofsbeleving" en „vernieu wing van geloofspraktijk in de kerk" De commissie van het eerste rapport is niet tot een eensluidende aanbeve ling gekmen. Zij heeft een pastorale beleidslijn uitgestippeld met een pro gressief karakter een pleidooi o.a. voor veelvormigheid daarnaast is een alternatieve pastorale beleidslijn uitgezet met een meer behoudend ka rakter. Dit pastoraal concilie moest dan maar een keuze maken. Het tweede rapport schetst de ver- ADVERTENT1E nieuwde kijk op de kerk en geeft een aantal weggp aan om te komen tot vernieuwing" in eredienst, verkondi ging, enzovoorts. Zo pleit de commis sie o.a. voor de afschaffing van de plicht tot het bijwonen van de mis op zondag. De discussies zullen vandaag worden voortgezet. In de middagzitting zullen actuele kwesties aan de orde komen DEN HAAG De 52-jarige brigadier van de Haagse politie, die sinds 1967 onbevoegd dertig Chinezen aan een ver blijfsvergunning had geholpen, heeft de Haagse hoofdcommissaris schriftelijk om ontslag gevraagd. Sinds november staat de brigadier op non-dctief. De korpsleiding is nog steeds bezig met een onderzoek om na te gaan welke disciplinaire maatregelen tegen hem moeten worden genomen. De procureur-generaal in Den Haag heeft destijds afgezien van een strafver volging omdat de brigadier geen gelde lijk voordeel uit zijn vergunningenhan deltje heeft getrokken. DEN HAAG Voor de ruim 38.000 lezers van het Haagse dagblad Het Va derland breekt een drukke tijd aan. Zaterdag krijgen zij het honderdtwin tig pagina's dikke jubileumnummer van deze dan honderd jaar bestaande krant in een bedrukt plastic zakje aan de deur knop gehangen. De dikste krant ooit in Nederland vervaardigd. Een modeshow van de Parijzenaar Pierre Cardin, alleen voor genodigden in het Kurhaus, is vandaag slechts een van de evenementen ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan. Dezelfde dag is er een receptie en een soiree. Morgen volgt een beatfestijn en zaterdag de echte jubileumdag vieren de personeelsleden feest. DEN HAAG Omdat de prijzen sterker zijn gestegen dan indertijd werd verwacht, wil ook minister Veringa (on derwijs) de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud nauwkeuring blij ven volgen. Dat blijkt uit een brief met informa tie over de studietoelagen die hij aan beide Kamers heeft geschreven. Het maximum van de rijksstudietoe lagen is voor het komende studiejaar met 5,1 procent verhoogd. De studenten vinden dit te weinig en zeggen dat de gevolgen van de BTW er niet in zijn doorberekend. Volgens de minister is er echter re kening gehouden met een verhoging van de kosten van levensonderhoud met 3,8 procent en een prijsstijging met 1,3 procent ten gevolge van de BTW. AMSTERDAM Een Amster damse autofirma heeft in samen werking met de verkeerspolitie op het terrein van het Olympisch Sta dion een autorijschool geïnstalleerd waar jeugdige Amsterdammertjes tot 18 jaar kunnen lessen". Na een korte theoretische les volgt dan onder het toeziend oog van een agent de les achter het stuur van de echte auto. MEPPEL Bij een zware ontploffing in een hal van Broca-chemie N.V. in Meppel zyn vier mensen ernstig ge wond. De produktie van geneesmiddelen in het bedrijf is voor een groot deel lamgelegde De schade bedraagt vele tienduizenden guldens. De ontploffing ging gepaard met een enorme steekvlam van ruim veertig meter. Tientallen ruiten in de buurt van de fabriek sprongen. De ontploffing is vermoedelijk ont staan door een overmaat aan benzine dampen in de hal van het bedrijf. De vier slachtoffers waren met her stel werk bezig in een aangrenzende hal, die een maand geleden door brand werd verwoest. De mannen werden door deexplosie weggeslingerd. Zij zijin met ernstige brandwonden overgebracht naar een ziekenhuis in Meppel. AMSTERDAM Rood van woede is het partijbestuurslid van de PvdA Lau rens ten Cate geworden over de beschuldigingen, die zijn medebestuurder dn. J. M. den Uyl over Nieuw Links heeft geuit in Vrij Nederland. Laurens ten Cate (behorende tot Nieuw Links) schrijft dit deze week in eea tegenartikel in Vrij Nederland, waarin hij drs. Den Uyl beschuldigt van smerig# insinuaties en idiote stellingen. De heer Ten Cate concludeert, dat hij met een man die vaker dergelijke grappen uithaalt, niets meer gemeen heeft. „De fractieleider van de PvdA in de Kamer jpegrijpt helemaal niets van de beweegredenen van zijn linkse buren. Zo blijkt uit de idiote gedachten, die hij hun toeschrijft". „Hier en daar schijnt men binnen de partij te denken dat Nieuw Links niet meer bestaat, omdat de partijbe stuursleden beloofd hebben van groeps vorming af te zien. Dat is een vergis sing". „Nieuw Links bestaat en zal ook blij ven bestaan, eenvoudig omdat het de naam is voor een gezindheid die in de hele samenleving groeit. Den TJyl be grijpt daar niets van. Hij is er tegen". „Hij kent de feiten niet. Hij praat maar wat. Daarbij gebruikt hij metho den die ik totaal onaanvaardbaar vind. Wat hij vorige week in Vrij Nederland heeft verklaard over de ideeën van Nieuw Links is niet alleen'onjuist, maar ook kwaadaardig", aldus Laurens ten Cate. Hij vervolgt: „Dat moet hij natuur lijk zelf weten. Het betekent alleen wel, dat hij zichzelf buiten spel zet in de discussie die nu met spoed op gang moet komen". De heer Ten Cate veronderstelt, dat zijn medebestuurder Den Uyl niet een# heeft begrepen hoe definitief hij Nieuv Links in het partijbestuur van zich heeft vervreemd door zijn uitspraken". „Volgens de hoofdredacteur van d# Friese Koerier wordt het gezicht va* de partij thans bepaald door de here* Vondeling en Den Uyl. Naar zijn mening heeft dr. Vonde ling in korte tijd groot gezag verwor ven. „Den Uyl is beschadigd uit d« strijd gekomen. Hij heeft nog aldoor moeite met het congres en dat kan hij niet verbergen. Hij zit vol wantrouwen en angst". „Hij is het nieuwe partijbestuur niet onvriendelijk tegemoet getreden, maar hij is duidelijk ongerust. Zijn zorgen zijn begrijpelijk. Tenslotte moet hij de oppositie zo voeren, dat de regering op tijd verdwijnt en dat zijn partij kan ko men met een alternatieve politiek". „Dat kan, denkt hij, alleen wanneer hij zelf niet aldoor voor de voeten wordt gelopen door mensen, wier ideeën hij idioot en gevaarlijk vindt". De heer Ten Cate stelt vast dat dr*. Den Uyl voor de komende conflicten in het partijbestuur heeft gezorgd en d»i met deze discussiemethode iedere rede lijke basis voor een gesprek wordt weg genomen. ADVERTENTIE DEN HAAG De twee Portugese vluchtelingen die zich vorige week bij de Haagse politie hebben gemeld, heb ben van de Vreemdelingenpolitie een voorlopige verblijfsvergunning gekre gen. Fernando Riscado Cordas en José Ma nuel da Silva hebben werk gevonden bij een Haagse industrie. Gezocht wordt naar plaatsingsmogelijkheid als boek houder en illustrator. DEN HAAG Tuinders die verou derde glasopstanden willen opruimen, krijgen daar een vergoeding voor. Het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw heeft de afbraakpre mie op drie gulden per vierkante me ter grondoppervlak gesteld. Die premi# geldt alleen voor tuinders die hun glas tuinbouwbedrijf willen beëindigen. ADVERTENTIE «HWilHüülHi Voortrekker Naturel. Licht en geurig. Eerlijke tabak. Puur natuur. Recht op de man af. 1.45 per pakje. Een creatie apart: Voortrekker Aromatic! Dezelfde eerlijke tabak, iets aromatisch van geur. Ook 1.45. U kunt zich gratis abonneren op „Het Nieuwsblad voor Pijprokers". Briefkaartje aan Postbus 41 N - Groningen, is voldoende.

De Vallei | 1969 | | pagina 15