Ajax 'clubarts dokter Rolink acht medische hegeleiding voetballers uiterst belangrijk Langeweg handhaaft voorsprong op naaste belagers Kampioens-motocross in Hengelo (Gld.) Drie hoofdnummers staan op programma op circuit 't Zand POST EN DELOOF WONNEN ROTTERDAMSE ZESDAAGSE Roger de Vlaminck won derde etappe in Ronde van België Sombere geluiden omtrent blessures van Ajacieden Manchester United krijgt geen nieuwe manager Spartak Trnava won Klijnjan weer bij selectie Okker in finale tegen Laver Ligterink bleef aan de leiding Volleybalteam won van West-Duitsland Finney vervangen door Jennings Experiment Achterdocht Ervaring Zaterdag Ongeschikt Twijfelachtig Slovan Bratislava gelijk tegen Dumfermline Atletic Positie Praktijkvoorbeeld ÜS SCHAAKTITELSTRIJD Groot genoegen Goedkoper Ontevreden Allure 250 cc Monte Carlo Jeugdschaak Beslissende ontsnapping DONDERDAG 10 APRIL VELSEN De vierkant gebouwde dokter J. H. M. Rolink (47) is een onstuimig mens met een energie die onuitputte lijk lijkt. Naast zijn tijdrovende praktijk als huisarts in Vel- sen en activiteiten als publicist op het gebied van sport en begeleiding is hij onbezoldigd clubarts van roemrijk Ajax. Sinds hij vier jaar geleden na veertien jaar pionierswerk te midden van de topsporters op verzoek van voorzitter Jaap van Praag binnenstapte in de kring der Ajacieden le verde hy zijn bijdrage tot een frappante succesreeks drie achtereenvolgende nationale titels. Nu Ajax zich bevindt op Europees topniveau is de vijfdaag se werkweek voor idealist Rolink een verschijnsel, dat hij alleen kent uit verhalen van derden. Voornamelijk omdat 'n (top)sportarts door de kwetsbaarheid van betaalde voetbal lers in hete duels geldt als sleutelfiguur. De Velsense medicus geboren in het Twentse Losser verricht bij Ajax zyn werk als hoofd van (wat hij noemt) het AMSTERDAM De Engelsman Fin ney, die oorspronkelijk was aangewezen als scheidsrechter voor de wedstrijd Ajax - Spartak Trnava, zal zondag in het Olympisch stadion in Amsterdam worden vervangen door zijn landgenoot A. Th. Jennings. medisch psycho-hygiënisch begeleidingsteam. Daarvan ma ken ook een psycholoog, psychiater en chirurg deel uit. De invloed van deze begeleiders is niet gering. Rolink „Zo zal Ajax nooit een voetballer contracteren die niet door ons is goedgekeurd". Gesignaleerde tekortkoming „Op wetenschappelijk ni veau wordt er steeds meer aan de sportgeneeskunde gedaan, maar er zijn veel te weinig medici, die de praktyk van de topsporter en zyn specifieke problemen kennen en door gronden". Dokter Rolink vormt een gelukkige uitzondering, omdat hy byna 20 jaar lang byna dagelijks met dergelyke problema tiek is bezig geweest. Hy houdt van zyn vak en van de sport, boewei hy zich op voetbalgebied een leek waant „Van voetbal weet is net zoveel als de haringboer". (n zyn spreekkamer gaf hy antwoord op een aantal vra gen, die verband houden met de medische begeleiding. «ioe verklaart dokter Rolink de achterstand die er op het gebied van de medische begeleiding bestaat ten opzichte van Ajax? „Laat ik voorop stellen, dat alles wat wij nu bij Ajax doen nog moet worden gezien als een experiment". „Ons werk moet bovendien niet wor den overschat, het is alles bij elkaar maar een hulpmiddel om via deskun dige inbreng het team naar een hoger prestatieniveau te brengen. We kunnen wèl constateren, dat in sportkringen de mening nog overheerst, dat wij de zaak overtrekken. Men vindt het in het al gemeen niet zo erg nodig, waarbij ook niet vergeten moet worden, dat een der gelijke aanpak voor menige club of bond financieel niet haalbaar is". „Je vindt niet zo gemakkelijk deskun digen die, zoals wij, bereid zijn dit werk te doen op basis van onkostenvergoe ding. In Amerika is een begeleiding zo als wij die toepassen niet ongewoon, maar in Europa neemt Ajax op dit punt een min of meer unieke plaats in". gens nog niets gepresteerd. Ik werk uit sluitend praktisch. Wetenschapsmensen moeten te zijner tijd maar uitmaken, wat de waarde is van het werk, dat bij Ajax wordt verzet. Zelf ben ik uit op een snelle genezing van mijn betaalde voetballers .Dat staat voorop". Uit welke ervaring viel te putten, toen Ajax vier jaar geleden een begin maakte met dit experiment? .Aanvankelijk deed ik dit werk al leen. Ik baseerde mij daarbij op veer tien jaar ervaring in de wielersport en op Amerikaanse literatuur Daarbij heb ik. voordat ik begon veel bewegings vrijheid geëist en die heb ik in ruime mate gekregen" „Wetenschappelijk gezien is er overi- moëst heren AMSTERDAM „Als ik nu beslissen dan zou ik zeggen: de mogen niet voetballen". Dit sombere commentaar kwam gis termiddag uit de mond van Ajax' club- arts dokter J. H. M. Rolink, nadat hij de blessures van Inge Danielsson, Veli- bor Vasovic en Gert Bals aan een me dische kèuring had onderworpen. „Het valt allemaal een beetje tegen", aldus de arts, die vanavond om zes uur de Ajacieden opnieuw in zijn be handelkamer wil zien. Dat hij daarna iets zinnings kan zeg gen over de kansen voor het drietal om zondagavond tegen Spartak Trnava in het veld te treden, leek hem weinig waarschijnlijk. „Het wordt misschien wel zaterdag voor ik mijn beslissing aan trainer Mi- chels kan meedelen en dan blijft het natuurlijk heel erg de vraag of hij deze spelers alsnog zal opstellen", verklaar de Rolink, die Hulshoff en Cruijff goed hersteld noemde. Salo Muller, de masseur van Ajax, is iets optimistischer. Hij behandelde de geblesseerden zeer zorgvuldig en deelde gistermiddag mee het elke dag minder somber in te gaan zien. „Het blijft evenwel afwachten. Ik kan nu wel elke dag met parafine- pakkingen te werk gaan, maar daarbij loop je het gevaar, dat de gewrichten te week worden. De blessures zijn dan wel op tijd genezen, maar voor voet bal zijn de gewrichten van de spelers ook direct ongeschikt." Tijdens de trainig gistermorgen heeft Vasovic het af laten weten na een paar minuten en zijn meespelen is, zo klinkt in Ajax-kring, zeer twijfelachtig. Bestond er bij de spelers niet een begrypelyke achterdocht ten aanzien van psycholoog en psychia>- ter? ,D,e introductie van de psycholoog heeft wel enige verwondering gewekt. Maar dat wantrouwen werd snel weg gewerkt .omdat Slikboer met wie ik in de begintijd dit werk deed ook zijn activiteiten geheel afstemde op de praktijk". „Om een voorbeeld te geven: een psychologisch onderzoek wees uit ,dat Theo van Duivenbode meer capacitei ten had dan hij in zijn kantoorbaan kon tonen .Nu is hij een geslaagde ver zekeringsinspecteur. Dat is het grote nut van de inventarisatie van de persoon en zijn mogelijkheden. En dergelijke re sultaten scheppen een vertrouwens sfeer. De spelers merken onmiddellijk, MANCHESTER Sir Matt Busby krijgt geen opvolger. Manchester Uni ted, houder van de Europese voetbal beker voor landskampioenen, heeft gisteren besloten geen nieuwe mana ger aan te stellen. Er werd wel een chef-coach benoemd. Die functie is toevertrouwd aan de trainer McGuin- ness McGuinness (32) is als chef-coach verantwoordelijk voor de samenstel ling van het elftal, de begeleiding, de training en de tactische voorbereiding. De 59-jarige Busby, die Manchester United 23 jaar als manager heeft ge diend, is als toegevoegd lid van de raad van directeuren verantwoorde lijk voor alle andere zaken. TRNAVA Spartak Trnava heeft in een wedstrijd voor de Tsjechische voet balcompetitie met 3-1 gewonnen van Dukla Banska Bystrica. Deze wedstrijd werd vooruit gespeeld in verband met het duel tegen Ajax. Spartak heeft de leiding in de Tsjechi sche eerste divisie met 28 punten uit achttien wedstrijden. Slovan Bratislava staat op de tweede plaats met 22 pun ten uit zeventien ontmoetingen. ZEIST Bondscoach Georg Kessler heeft Jan Klijnjan van Sparta alsnog toegevoegd aan de selectie van het Ne derlands elftal. Klijnjan werd gevraagd naar Zeist te komen aangezien enkele van de eerder uitgenodigde spelers niet helemaal fit zijn. GLASGOW In de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars heeft Slovan Bratislava woens dag in Schotland gelijk gespeeld (11) tégen Dunfermline Atletic. Bij de rust hadden de Schotten een voorsprong van 10. De returnontmoeting wordt op 23 april in Bratislava gespeeld. dat wij ons niet bezighouden met aca demische problematiek, maar met de dagelijkse praktijk". Wat is de positie van het begelei dingsteam binnen Ajax? „Wij realiseren ons heel sterk, dat Rinus Michels als trainer de baas is. Wij beperken ons met betrekking .tot de zestien meest prominente spelers tot het geven van adviezen aan Michels. Gevraagd en ongevraagd" .Psycholoog en psychiater wachten ook niet af tot er een speler naar hen toekomt Zodra een eerste-elftalspeler wordt gepasseerd zien wij de proble men aankomen. De vraag is dan: hoe verwerkt zo'n jongen dat? Dan komen wij te hulp, ook al op basis van het psychologisch onderzoek ,dat Ajax zijn spelers gratis aanbiedt". „Daarbij heb ik de grote mazzel gehad dat Michels alles begrijpt van het werk waarmee wij bezig zijn Michels is een hoog begaafd man en mede daardoor werken wij in zo'n schitterend team verband Een topclub als Feyenoord acht het gevaar aanwezig dat dokter en psy choloog zich te veel gaan bemoeien met de dagelykse gang van zaken. Dezel club heeft een psycholoog op de achtergrond. Hy wordt geraadpleegd wanneer daartoe reden is. Hoe staat dokter Rolink daartegenover? „Dat vind ikeen foutieve benadering, omdat het werk van zo'n begeleidings team erop gericht moet zijn gebreken te voorkomen. Hier geldt zeer sterk, dat voorkomen beter is dan genezen. Gaat clubarts Rolink anders te werk dan huisarts Rolink? „Inderdaad, hoewel ik door mijn werk bij Ajax ervaringen opdoe, die mij in mijn huisartsenpraktijk te pas komen. Als clubarts is mijn werk na tuurlijk wel enorm risicodragend". Kan hij daar een praktijkvoorbeeld van geven? „In de Cupwedstrijd tegen Liverpool" liep Henk Groot een gapende voor hoofdwond op. Wat doe je dan? Ik moest in luttele seconden op het veld een be slissing nemen: heeft hij een hersen schudding of niet? Ik kreeg de overtui ging dat het niet het geval was, ik bracht drie hechtingen aan en gaf toe stemming om door te spelen". „Omdat sport en publiciteit inherent zijn liep ik een extra groot risico. Stel je voor, dat Groot wel een hersenschud ding had opgelopen, dan was ik als schuldige gezien. En dan kun je je car rière als arts wel als geëindigd be schouwen". Gerrit Wolsink op het vrij geacciden-de andere coureurs achter zich kun- teerde circuit ,,'t Zand" van de mo-\nen laten? torclub HAMOVE. Zal hij ook zondag LEEUWARDEN Met nog drie ronden te spelen in de strjjd om de schaaktitel van Nederland, heeft Langeweg zyn voorsprong op zyn naaste belagers gehand haafd. Langeweg leidt thans met 7 uit 9. Gisteren versloeg hjj met zwart de Rot terdammer Van Baarle. Titelverdediger Ree bleef by door Scholl te verslaan. Op- merkelyk in de eindfase van dit toernooi is het sterke spel van Timman, die Piket versloeg. De langgelokte jongeling behaalde in de laatste vier partyen 3Vt punt. Weinigen zullen 't betreuren als Lan geweg de titel voor zich zal opeisen. Naast Ree, Donner en Kuijpers behoort hij tot de bekwaamste schakers die ons ons land de laatste tien jaar heeft opge leverd. De punten zullen de doorslag geven, maar dat het schaakdenken van Lange weg thans in resultaten is uitgedrukt, doet de kenners groot genoegen. Hij be zit de stijl van een positionele groot meester, die voor het optimaal vol doen aan zijn logische gedachtengang desnoods het kreupelhout of 't drijf zand wil doorwaden. Tactische Rotterdammer Van Baarle begon een felle koningsaanval, die door velen als kansrijk werd getaxeerd. Lan geweg wees het agressieve spel mee dogenloos precies terug. Zijn gelijk kwam vooral in de analyse tot uitdruk - king. Donner versloeg de jarige Etmans, die het maar eens met een Boedapes- ter-gambiet probeerde. De Ruiter werd door een stevig spelende Zuidema ver slagen. Laatstgenoemde reikt weer fors naar de prijzenkast. Kramer, die tijdens de paasdagen kennelijk is uitge rust hield Kuijpers in bedwang. Van daag volgt de tiende ronde, met Tim man-Ree en Langeweg-Scholl. De uitslagen van Ge twee afgebroken partijen uit de achtste ronde zijn: EtmansKramer 01, Reev. Baarle V*V*. De uitslagen van de negende ronde: HENGELO (Gld.) Bij de tweeën twintigste motocross die de Hengelose Auto- en Motorver. „HAMOVE" orga niseert op het fraaie circuit van het landgoed ,,'t Zand" gaat de plaatselijke favoriet Gerrit Wolsink in de eerste van een serie kampioenswedstrijden zijn Nederlandse titel in de klasse 360 cc en hoger verdedigen tegen de bloem van de vaderlandse crosswereld. Zon dagmiddag a.s. om 1 uur gaat een wel bijzonder sterk veld van senioren en in ternationalen van start om de kostbare punten. Het zal een zware opgave worden voor de populaire Hengeloër. Onze mo- ROTTERDAM De bloemen waren voor Peter Post en Romain Deloof. De Nederlands-Belgische combinatie heeft op de laatste avond van de zesdaagse in de Energiehal nog wel felle strijd moeten leveren, maar de grote klasse van dit duo vooral van Post kon door geen enkel koppel worden benaderd. Poét, die de laatste dag de uren af telde het was zijn dertiende zesdaag se van dit seizoen schreef zijn 48ste zesdaagse-overwinning achter zijn naam. De blonde Amstelvener met zijn hel lichtblauwe ogen was daar toch ge lukkig mee. „Ik heb nu zo ongeveer honderdtwintig zesdaagsen gereden. Het is altijd nog fijn om te winnen." Peter Post was, hoewel deze zesdaag- Peter Post en zijn Belgische kop- pelgenoot Romain Deloof in de bloemen na hun overwinning in de Rotterdamse zesdaagse. se financieel niet geslaagd is, toch niet ontevreden. „De zaak was goed geor ganiseerd. Er zat bovendien sfeer in". Het fabeltje dat Nederland niet rijp zou zijn voor zesdaagsen sprak Post met alle stelligheid tegen. „Er moet wel wat worden gedaan om zo'n evene ment populairder te maken. Kijk eens naar Antwerpen, daar trekt een zes daagse altijd een massa publiek. Men heeft daar bovendien het voordeel dat er een sportpaleis is. En dan de prij zen. Die zouden iets omlaag moeten". Met die opmerking gaf Post ook de mening weer van Kurt Vyth, de man die de zesdaagse in Amsterdam orga niseert. Vyth, die deze week eens pools hoogte kwam nemen in Rotterdam, ver telde toen dat hij bij zijn zesdaagse volgend jaar de prijzen aanmerkelijk lager zou stellen. „Iedereen moet het evenement kunnen bezoeken Enigszins ontevreden was het jonge koppel Wagtmans-Pijnen. De twee jon ge coureurs, samen 34 jaar, hadden op een beter resultaat gehoopt. Het heeft er misschien ook wel in gezeten, maar gebrek aan routine heeft dit koppel par ten gespeeld. Het doek is gevallen in Rotterdam. Voor de tweede maal werd Post win naar. Vorig jaar met Sercu, ditmaal met Deloof. Of er volgend jaar weer een zesdaagse in Rotterdam zal wor den georganiseerd, is nog een grote vraag. Zeker niet door de heren Vissers en Waardenburg, de organisatoren van nu. De Energiehal wordt afgebroken, de slopers staan al klaar. Het sport paleis in Zuid zal de plaats van de Energiehal innemen. Of men daar ook het waagstuk zal ondernemen een zes daagse te organiseren, is nog een open vraag. De eindstand: 1. Post/Deloof, op 1 ronde; 2. Bugdahl/Koel, 3. Eugen/Gil- moore, op 2 ronden; 4. Wagtmans/Pij- ne, 5. Schulze/Fritz, op 3 ronden; 6. Verschueren/Seeuws, 7. Severijns/ Van der Lans, 8. Beghetto/Rancati, 9. V anlancker/Mourianx. tocross-top heeft zich in de laatste ja ren na de internationale contacten sterk verbreed. Niet minder dan 38 coureurs zullen in twee manches van twintig minuten en twee ronden gaan uitmaken, wie de sterkste is. Gerrit Wol sink mag dan op eigen terrein en voor eigen publiek rijden, dat wil niet zeg gen, dat de zege voor hem is wegge legd. Aan zijn streekgenoot Jan Keizer die zondag jongstleden in Bergharen een klinkende overwinning behaalde en daarmede bewees, dat hij na zijn ope ratie weer geheel de oude is, zal hij zijn zwaarste concurrent krijgen. Overigens komen 18 rijders met een internationaal startbewijs aan de meet en daarvan behoeven we maar te noemen Frans Sigmans, Pierre Karsmakers, Ton, Mar- tien en Fons van Heugten, Harry Dries- sen en Henk Wassink om iedere motor sportliefhebber ervan te overtuigen, dat Gerrit Wolsink in Hengelo nog lang niet heeft gewonnen. Bovendien zijn er onder de twintig nationalen renners, die voor een verrassing kunnen zorgen. Ad van de Boomen uit Veldhoven boekte dit seizoen al enkele uitstekende resul taten. Polsvoort uit Lochem Frank den Edel uit Gouda, Theo Streppel uit Eerbeek, Jan Sevink uit Doetinchem taten. Polsvoort uit Lochem, Frank knapen, waarmee terdege rekening moet worden gehouden. Dat deze wedstrijden in Hengelo van grote allure zijn bewijst wel het feit, dat naast deze kampioenswedstrijd in het bijprogramma ook starten de 250 cc-ers internationaal en nationaal. Een hoofdnummer apart dus. Ook hier twee manches van 20 minuten met twee ron den. Ook het tweede bijnummer zou voor elke cross een hoofdnummer zijn. elf internationalen en 10 nationalen ko men uit in een wedstrijd van twee man ches van elk 15 minuten en twee ronden in de zijspanklasse. De 250 cc telt 9 internationale en 19 nationale rijders. Jan Roessink, Die- JOHANNESBURG Nederlands ten- nisprof Tom Okker heeft de finale van het toernooi om de Zuidafrikaanse titels bereikt. De Haarlemmer hoefde na zijn overwinning op de Amerikaan Cliff Richey in de kwartfinales (3-6, 6-3, 6-4, 8-6) niet meer in actie te komen. Zijn tegenstander, de Australiër Tony Ro che, trok zich wegens een armblessure uit het toernooi terug. Okker, die het toernooi verleden jaar won, krijgt in de eindstrijd te maken met de Australische Wimbledonkam- pioen Rod Laver. Laver rekende in de halve finale af met de Zuidafrikaan Cliff Drysdale: 6-1, 1-6, 6-1, 6-2. Voor het eerste Europese tennistoer nooi dat dit seizoen voor proffessionals is opengesteld en dat maandag in Mon te Carlo begint is Tom Okker als vier de geplaatst. D straliër Laver staat eerste, gevolgd door de Spanjaard Gi- meno en de Amerikaan Ashe. penheim; Stef van der Sluis, Arnhem; Wiebe Plötz, Amsterdam; Paul van Heugten, Amersfoort en Jo Roelofs, Gorssel zijn de grote namen van het programma. Maar wat te denken van de opkomende jeugd als Bertus van de Brink, Harskamp; Jan Eggink, Harf- sen; Jopie Hoefman, Doetinchem en A. Pothoven, Eefde om er slechts enkelen te noemen? Bij de zijspannen ontbreekt Broer Dirkx, maar dat kan alleen de spanning maar verhogen. Eenentwintig combinaties komen aan de start, waar bij elf internationalen. In verband met de televisieuitzending van de wedstrijd Ajax-Spartak begin nen de wedstrijden al om één uur. PiketTimman 0«1, De RuiterZui dema 0tl, KramerKuijpers VtVt, DonnerEtmans 10, v. BaarleLan geweg 0,1, SchollRee afg. De stand na negen ronden: 1. Lange weg 7, 2. Ree 5V2 1, 3. Donner en Kuijpers 5Vt, 5. Timman en Zuidema 5, 7. Scholl 4Vt 1, 8. v. Baarle 4Vt, 9. Kramer 3'/t, 10. De Ruiter 3, 11. Etmana en Piket 2. OOSTVOORNE Ook na de negen de ronde van het schaaktoernooi om het jeugdkampioenschap van Nederland in Oostvoorne heeft Ligterink nog steeds de leiding. Hy won van De Wolf nadat hy in de achtste ronde zyn party tegen Doevelaar had afgebroken. Boehm, de titelverdediger en grootste concurrent van Ligterink, kwam zowel in de achtste als negende ronde tot winst tegen Van der Bosch en Korvinus. De uitslagen waren: Achtste ronde: DoevelaarLigterink afg., De WolfSoesilo 01, Odink Plaisier 10, HofstraSrneets VtVt, WiersmaViergever VtVt, Van der BoschBoehm 0-1; KorvinusWitt 1-0. Negende ronde: WittDoevelaar 10, BoehmKorvinus 10, ViergeverVan der Bosch 10, SmeetsWiersma 01, PleisterHofstra VtVt, SoesiloOdink 01, LigterinkDe Wolf 10. Stand na de negende ronde: 1. Ligte rink 7 1, 2. Boehm 6Vt 1, 3. Odink 6Vt, 4. Korvinus 5V2, 5. Wiersma 5 1, 6. Hofstra 4Vt 1, 7. Viergever 4V2, 8. Pleister 4, Soesilo 4, 10. Smeets 3V2, Witt 3V2, 12. Van der Bosch 3 1, 13. De Wolf IV2, 14. Doevelaar 1 1 afg. HELSINKI In zijn eerste wedstrijd in de finale-poule van het toernooi om het Westeuropees volleybalkampioen schap heeft Nederland in Helsinki met 31 gewonnen van West-Duitsland. De setstanden waren 15—12, 815, 715 en 4—15. Verder won België met 32 van Ita lië. Hier waren de setstanden 155, 6 15, 1215, 159, 1513. In de groep, die om de zevende tot de dertiende plaats speelt won, Turkije met 30 (15—12, 154, 152) van Griekenland en versloeg Zweden en Noorwegen met dezelfde cijfers (159, 155, 156). OOSTENDE Rik van Looy mocht weer even voor keizer spelen. By afwezigheid van maestro Merckx, die zich in kermiskoersen op Parys-Roubaix voorbereidt, nam Van Looy donderdag, in de door Roger de Vlaeminck gewonnen derde etappe van de Ronde van België, nog eens het heft in handen. Hy had een staking ver ordonneerd. De Willem II-Gazelle-coureur was ontsticht over de beslissing die dinsdagmiddag was genomen en die inhield, dat de tyd, opgenomen in de ploe- gentydrit, ook zou gelden voor de algemene individuele rangschikking. Dertig renners volgden het bevel van Van Looy op. Zy stapten enkele ogenblikken na het startschot van hun fiets en hielden de drager van de blauwe trui, Eric de Vlaeminck, in het midden „gevangen". Herman van Springel, tweede in het algemeen klassement, ontsnapte aan de wraak van Van Looy en zette, ge holpen door zijn ploegmakkers, meteen een hels tempo in. De grote groep brak onmiddellijk in tweeën en alleen dank zij een helse door Eric de Vlae minck en... Van Looy geleide achter volging konden de „stakers" na onge veer 15 km toch weer aanhaken. Van Looy ging meteen daarop in de aanval maar zijn vluchtpoging werd evenals die van onder anderen Leo Duyndam (solo) en Leen Poortvliet (met Tim mermans en Jochems) door het jagen de peloton teniet gedaan. De beslissende ontsnapping werd op ongeveer 100 km voor het einde inge luid door Georges Claes. Hij kreeg zes coureurs mee, onder wie Van Sprin gel, Van Looy en Roger de Vlaeminck. Het groepje kreeg ruim vier minuten voorsprong, maar toen die op 35 km van de eindstreep was teruggelopen tot minder dan twee minuten, demar reerde Roger de Vlaeminck. Hij liet zijn zes medevluchters, die later door het peleton werden ingelopen, snel ach ter zich, vergrootte aanvankelijk zijn voorsprong tot bijna 2Vt minuut, maar moest in de slotfase toch veel terrein prijsgeven op het snel naderbij komen de peloton. Op de eindstreep in Oosten de had de jongste van de gebr. De Vlaeminck nog ongeveer 75 meter voorsprong op Patrick Sercu, die de sprint van de hoofdmacht won en daar mee de tweede plaats voor zich opeis te. De winnaar reed de 230 km van Genk naar Oostende in 5 uur, 59 min. en 20 sec. De uitslag: 1. Roger de Vlaeminck (Belg) 5.59,20 (met bon. 5.58,50); 2. Sercu (Belg) 5.59,27 (bon. 5.59,12); 3. Reybroeck (Belg) z.t.; 4. Haezeldonck (Belg) z.t.; 5. Steegmans (Belg) z.t.; 6. Verbeeck (Belg) z.t.; 7. Ottenbros (Ned) z.t.; 10. Steevens (Ned) z.t.; 11. Dolman (Ned) z.t.; 12. Van der Horst (Ned) z.t.; 18. Jan Harings (Ned) z.t.; 24. Zoontjens (Ned) z.t.; 25. Vianen (Ned) z.t.; 26. Bukacki (Ned) z.t.; 31. Wim Schepers (Ned) z.t.; 37. Poortvliet (Ned) z.t.; 48. Den Hartog (Ned) z.t.; 72. Nijdam (Ned) z.t.; 79. Duyndam (Ned) z.t. Het algemeen klassement na de derde etappe luidt: 1. Eric de Vlaeminck (Bel.) 14.50.22 2. Vamneste (Bel.) 14.50.47 3. Van Springel (Bel.) 14.50.47 4. Houbrechts (Bel.) 14.50.54 5. Van Clooster (Bel.) 14.50.54 6. Stevens (Bel.) 14.50.56 7. Wim Schepers (Ned.) 14.51.00 16. Steevens (Ned.) 14.52.31 25. Dolman (Ned.) 14.53.51 30. Van der Horst (Ned.) 14.59.38 31. Vianen (Ned.) 14.59.38 36. Den Hartog (Ned.) 15.02.21 42. Duyndam (Ned.) 15.05.24 46. Ottenbros (Ned.) 15.07.22 48. Zoontjes (Ned.) 15.08.02 52. Harings (Ned.) 15.08.25 55. Bukacki (Ned.) 15.03.4-? 68. Poortvliet (Ned.) 15.09.5r 76. Nijdam (Ned.) 15.14.5!

De Vallei | 1969 | | pagina 19