Veenendaals dagblad Motie van wantrouwen tegen De Bloek verworpen Kamer moeizaam akkoord met prijsmaatregelen Buiten Twee doden bij hevige onlusten in Zuid-Italië Hans van Z. bewusteloos in ziekenhuis opgenomen na innemen van te grote dosis slaaptabletten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Jamin Belangstelling voor KVSW- werknemers in hele land „Een laatste redmiddeldat geen wondermiddel is Demonstratie tegen het prijsbeleid Man in draaiende mengtrommel dodelijk gewond Gretsjko prijst Sovjet-troepen in de D.D.R. morgen banketkrakelingen Swaen BEZWAREN GRIEF SCHORSING HUURBELEID Protest tegen fabrieksluiting VROUW VOND VINGER AMERIKA EVENTUEEL OOK BIJ EUROPEES VEILIGHEIDSGESPREK GETROFFEN PROCES-VERBAAL TEGEN MR P. VAN VOLLENHOVEN WEGENS VERBODEN INHALEN OUDEREN LONGTRANSPLANTATIE Bewaki In de komende dagen koeler Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement f 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 10 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 84 DEN HAAG De Tweede kamer gaat akkoord met de maatregelen van het kabinet om de prijzen in de hand te houden. Hier en daar echter met veel pijn en moeite. Een door de fractieleider van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, gistermiddag in de Tweede kamer ingediende motie, volgens welke de minister van Econo mische Zaken, nir. L. de Block, niet de geschikte bewindsman is om de dinsdagavond afgekondigde algemene prijzenbeschikking uit te voeren, is vannacht door de kamer verworpen. Drs. Den Uyl verklaarde dat mr. De Block zich de afgelopen maanden ..heeft uitgeput" in argumenten tegen een algemene prijsmaatregel. De PvdA kan er niet op vertrouwen dat deze minister deze maatregel goed zal uit voeren. Zoals bekend, was de vergadering van gisteren bijeengeroepen op verzoek van drs. Den Uyl. andere leden van de PvdA, de groep-Aarden (PPR)-af- gevaardigde drs. Janssen en de fractieleider van de PSP, Lankhorst. Vóór de aanvang van het prij- zendebat is gistermiddag een demonstratie op het Binnenhof ge houden tegen het prijsbeleid van de regering. Op de foto bekijkt minis ter-president De Jong belangstel lend een folder van een ran de demonstran ten. Drs. Den Uyl diende nog twee, mede door afgevaardigden van D'66, de PSP en de groep-Aarden ondertekende moties in Een motie verzocht de regering een zodanig beleid te voeren dat be sturen van gemeenten en provin cies geen maatregelen nemen die tot verdere prijsstijgingen leiden. Volgens de tweede motie dienden loontrekkenden en zij die sociale uitkeringen ontvangen te worden gecompenseerd voor de prijsstijgin gen gedurende het eerste kwartaal. De omvang van deze compensatie zou in overleg tussen werkgevers en werknemers moeten worden be paald. Alle moties-Den Uyl werden ten slotte bij zitten en opstaan verwor pen. De afgevaardigden van de PvdA, D'66, PSP, CPN en Groep Aarden stemde voor alle moties. De motie-Den Uyl betreffende compensatie voor de prijsstijgingen kreeg voorts de stemmen van de Boerenpartij, de motie-Den Uyl waarin de regering wordt gevraagd af te zien van maatregelen die op nieuw tot prijsstijgingen leiden werd tevens door de Boerenpartij en de groep-Harmsei. ondersteund, en de motie van wanti ouwen werd, behalve door de vijf groeperingen, door de Boerenpartij gesteund. Een motie De Goede (D'66), volgens welke de accijnzen per 1 juli niet moeten worden verhoogd, kreeg de stemmen van de vijf oppositiepar tijen, de Boerenpartij ^n de groep- Harmsen. De socialistische fractie was dankbaar voor de prijsstop. Maar zij vond, evenals andere oppositie partijen dat de maatregel veel te ADVERTENTIE 250 gram van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijs! ITe belangrijkste auteur in de 20e I eeuw over het vluchtbedrijf is ongetwijfeld prof. dr. A. E. H. Swaen geweest (1863-1947), al was hij dan ook geen praktiserend val kenier. Hij wist zeer veel van deze sport en zijn in 1937 verschenen boek „De Valkerij in de Nederlan den" reeds lang antiquarisch is nog altoos zeer gezocht. Ik her inner mij Swaen, hoogleraar in de i Engelse taal en letterkundeals een plezierig en nauwgezet mens vol égards, geestig en precies, man van de duinkant, waar hij zijn jeugd- en jongelingsjaren door bracht en op de fraaie buitenplaat sen onder Haarlem veel aan vogel studie deed. op de een of an dere vinkenbaan, waarvan er aan de binnenduinrand toen verschillen de lagen. Het Nederlands Valke niersverbond Adriaan Mollen'' heeft als voorzitter veel aan Swaen te danken gehad. Zijn aangeboren J hoffelijkheid waarborgde prettige J vergaderingen en het is goed, dat 5 hij in het gisteren geïntroduceerde h Jaarboek nog eens wordt gememo reerd, o.a. door een brief in facsi mile. Hier zien we, dat zoals dr. Gerrit Brouwer in een overzicht van prof. Swaen schrijft .,de eeuw der haastige slordigheid" geen vat op hem kreeg. Deze ijve rige vogelvriend en valkerijdeskun- dige heeft gewerkt, zolang het dag was en zat elke ochtend reeds om half zes achter zijn schrijftafel, waar de dood hem 28 oktober 1947 verraste. Het is te hopen, dat bij de uitgever Thieme van zijn hierboven genoemde boek nog eens een her druk verschijnt, want er blijft veel navraag naar bestaan. 10 april 1969 A. B. WIGMAN laat kwam. Zij moet bovendien soe pel worden toegepast. Ook de heer H. Verlaan (Boeren partij) vroeg het hoofd van de mi nister. Hij had echter als reden dat mr. De Block toch nog met een prijsstop was gekomen. Bij de regeringspartijen had de liberaal mr. F. Portheine de mees te bezwaren tegen de maatregel. Hij wilde haar aanvaarden, omdat er nu eenmaal geen andere moge lijkheid was. Minister De Bloek was echter volgens hem niet erg actief geweest in het overleg met het bedrijfsleven, mr. Portheine wilde dat de minister dit overleg alsnog heropent. Ook de KVP-er mr. R. J. Nelis- sen was niet zo enthousiast. Hij sprak over een laatste redmiddel, dat echter geen wondermiddel is. De heer Nelissen betreurde het dat het zover moest komen, maar het be drijfsleven had het er volgens hem naar gemaakt. De motie van dit Kamerlid, die enige tijd geleden met grote meer derheid werd aangenomen maar die het kabinet terzijde schoof kwam ook weer op de proppen. In die motie werd destijds gevraagd om investe ringen in gebieden met structurele werkloosheid niet moeilijker te ma ken. Hij werd ingediend bij het debat over de maatregelen om de bestedin gen te beperken. Minister Witteveen (financiën) had toen besloten om de investeringsaftrek te halveren. Nu is bekend gemaakt, dat ze geheel ver dwijnt. De socialisten hadden hiertegen geen bezwaren; ze zagen die maatre gel niet als een afwenteling van las ten op het bedrijfsleven. Hiermee waren verscheidene sprekers het glad oneens. Als him grootste grief kwam weer naar voren dat voor streken met werkloosheid geen uit zondering wordt gemaakt. De verhoging van accijnzen op 1 juli kreeg ook alle aandacht, om dat deze het leven weer duurder zal maken. De regering moet zich drie keer be denken, alvorens met maatregelen te komen die prijsverhoging in de hand werken, zei de heer Nelissen. De AR, drs. B. Goudswaard vroeg om althans de accijns voor benzine niet te verhogen, en de heer A. de Goede (D'66) wilde er maar helemaal vanaf zien althans dit jaar. De schorsing van de investerings aftrek levert 130 tot 140 miljoen gulden op, en de regering wil dit bedrag gebruiken om subsidies op bepaalde fcrodukten bijvoorbeeld melk te geven. Dit idee werd over het algemeen niet erg enthousiast ontvangen. Het werkt weinig gericht niet al leen voor de sociaal-zwakkeren. Waarom, zo vroeg drs. D. F. van der Mei (CHU) melk, en geen bo ter of suiker? Drs. P. Janssen (groep Aarden) wilde dit bedrag liever rechtstreeks ten goede laten komen van mensen met lage inkomens. Bo vendien moet de regering volgens hem nog enkele honderden miljoe nen kunnen lospeuteren om deze ca tegorie te helpen. De heer Goudswaard zei ruimhar tig dat, als er meer geld nodig is voor deze groep, zijn fractie wil meewerken om dat geld te vinden. De aanvrage van minister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) aan de Sociaal Economische Raad om een tussenadvies voor bepaalde maatregelen op het sociale vlak kreeg waardering. De heer Den Uyl pleitte er boven dien voor om het vrije huurbeleid voorlopig niet verder uit te breiden Bovendien zal de BTW niet op 1 ja nuari 1970 moeten worden opgetrok ken Volgens de heer Den Uyl moeten, wil er een eind worden gemaakt aan de inflatie, de directe belastingen worden verhoogd en de indirecte ver laagd. Ook drs. Goudswaard kon hier niet helemaal omheen Belastingverla ging betekent verruiming van de be stedingen, en dat werkt de inflatie alleen maar in de hand, zei hij. Voor het antwoord van de rege ring zie elders in dit blad BATTIPAGLIA Ruim 1000 poiitie-ageitocn hebben gisteravond de orde hersteld in het Zuiditaliaanse stadje Battipaglia, nadat eerder op de dag bij felle botsingen /eker twee mensen waren gedood en meer dan 150 gewond. Betogers die protesteerden tegen de sluiting van een tabaksfabriek van de staat, waren slaags geraakt met de politie en hadden vele poli- tie-auto's en openbare gebouwen, waaronder het stadhuis, het politie bureau en het station in brand ge stoken. In de loop van de avond trok de politie zich terug in het plaatsje Pontecagnano, 10 kilometer ten noorden van Battipaglia. Toen zij enige tijd later naar de stad terug- GRONINGEN' De 76-jarige me vrouw J. Havinga-WUgerts uit Gronin gen heeft in haar huiskamer naast een stapel kranten een vinger gevonden. Deze bleek van haar 65-jarige buur man D. Smits te zijn. De man wa^ met zijn ring achter de deurknop blijven haken. Zijn ringvinger was er toen af gerukt. Hij was onmiddellijk naar het ziekenhuis gerend. De vinger had hij niet kunnen vinden. ADVERTENTIE WASHINGTON De Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, heeft gisteren zijn Amerikaan se collega William Rogers meegdeeld, dat Rusland niet langer bezwaar heeft tegen deelneming van de Verenigde Staten aan een Europese veiligheids conferentie, aldus welingelichte zegs lieden. Brandt heeft voor zijn vertrek naar Washington, ter bijwoning van de con ferentie van de NAVO-ministerraad, in Bonn overleg gevoerd met de Russi sche ambassadeur Tsarapkin. Deze heeft volgens de zegslieden te kennen gegeven, dat Rusland zijn be zwaren tegen Amrikaanse deelneming heeft ingetrokken, kennelijk ervan uit gaand, dat een dergelijke conferentie niet zonder Amerikaanse medewerking kan doorgaan. keerde, bleken de meeste van de naar sehatting 4000 tot 5000 beto gers naar huis te zijn gegaan. De Italiaanse regering heeft de bevolking van de stad verzekerd, dat maatregelen zullen worden ge troffen ter verbetering van de eco nomische toestand in het gebied. Sluiting van de tabaksfabriek zal leiden tot het ontslag van de 600 werknemers. In het gebied is de werkloosheid reeds zeer hoog. De politie heeft meegedeeld, dat omgekomen zijn een 26-jarige lera res, die een kogel in de borst kreeg toen zij vanaf een balkon een verwoed straatgevecht gade sloeg, en een jongen van 19, die in het hoofd werd getroffen. De poli tie ontkent dat zij geschoten heeft. Wel heeft zij traangas gebruikt. Er gaan geruchten dat er nog twee do den zijn gevallen, onder wie een jongetje van acht jaar. Een vrouw ligt met ernstige verwondingen in een ziekenhuis. Ruim 200 auto's werden vernield of zwaar bescha digd. Giancarlo Pajetta, bestuurslid van de Italiaanse communistische partij, heeft gisteravond een scher pe veroordeling uitgesproken over het optreden van de politie bij de ongeregeldheden in Battipaglia Volgens Pajetta heeft de politie van vuurwapens gebruik gemaakt en mensen gedood; „haar optreden valt echter volledig onder verant woordelijkheid van de regering, die willens en wetens de schietpartij ,zou hebben uitgelokt". Hij herinnerde eraan dat de rege ring niet is ingegaan op eisen van de vakbonden, de politie te ontwa penen, nadat het in de steden Via- reggio en Avola (op Sicilië) tot ernstige ongeregeldheden was ge komen. In Avola werden door de politie twee arbeiders doodgescho ten. EDE De 57-jarige Edenaar Jo seph Kerseboom is gisteren om het le ven gekomen als gevolg van een be drijfsongeval bij de AKU. De heer Kërseböom bevond zich in een mengtrommel toen dit apparaat door een collega lil werking werd ge zet. Pas na een aantal omwentelingen werd de heer Kerseboom ontdekt. On middellijk na het stoppen van het rond tollende gevaarte werd het levensge vaarlijke gewonde slachtoffer naar een ziekenhuis gebracht. De heer Kerse boom overleed daar kort na aankomst. Volgens de lezing van de politie in Ede had de heer Kerseboom, die bezig was met het schoonmaken van een van de vier mengtrommels op de viscose-afde- ling, vergeten een veiligheidspal om te zetten. Daardoor ging de trommel draaien toen een van de werknemers de mengmachine startte. DRIEBERGEN Mr. P. van Vollen hoven is gisteravond door de rijkspolitie Porschegroep geverbaliseerd wegens het begaan van een verkeersovertreding. Op de rijksweg ArnhemUtrecht ont stond gisteravond omstreeks kwart voor zeven een file door een wegopbreking. Mr. van Vollenhoven sloot zich niet ach ter deze file aan maar reed met zijn auto, een rode Mustang, voorzien van het kenteken AA 28 langs de file over de vluchtstrook, waarbij hij ook het daar geldende inhaalverbod negeerde. Twee wachtmeesters van de rijkspo litie hielden de Mustang aan. Mr. Van Vollenhoven gaf als reden voor het be gaan van de overtreding op, dat hij gro te haast had. DEN HAAG De tot levenslang veroordeelde meervoudige moordenaar Hans van Z. heeft gisteren geuvobeerd zelfmoord te plegen. In het Utrechtse huis van bewaring nam htf een te grote dosis slaaptabletten in. Buiten bewustzijn en in zorgwekkende toestand is Van Z. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Hjj verkeert in levensgevaar. VEENENDAAL —Veel bedrijven over heel Nederland verspreid tonen be langstelling voor de bijna 600 KVSW- werknemers die volgende week te ho ren zullen krijgen of voor hen bij de Veenendaalse onderneming nog werkge legenheid zal zyn of dat ze naar een an dere werkkring moeten uitzien. Aldus het Gewestelijk Arbeidsbureau. Uit de gegevens van het arbeidsbureau kan worden afgeleid dat het KVSW-drama minder dramatisch zal eindigen dan werd gevreesd. Het Arbeidsbureau heeft zich georiën teerd bij bedrijven zowel binnen als buiten het rayon Gebleken ts dat mo menteel veel vraag naar arbeidskrach ten bestaat. Er kunnen meer dan acht- tienhonderdvijffcig mannen en bijna hon derd vrouwen worden geplaatst, maar de 600 KVSW-werknemers zullen niet allemaal in hun eigen branche aan de slag kunnen gaan. In Veenendaal zelf en in de directe omgeving worden 573 mannen en 324 vrouwen gevraagd. Het Gewestelijk Arbeidsbureau ls min of meer overspoeld met aanvragen kort nadat men een week of drie gele den telefonisch buiten het rayon infor meerde of de bedrijven arbeidsplaatsen vrij hadden. Er was zelfs sprake van een kettingreactie. Er kwamen aanvra gen uit A'doorn, Deventer, Den Bosch, Drachten, Hilversum, Nijmegen Al- blasserdam, Breda en Utrecht. Sommige bedrijven hebben zich ook bereid verklaard een aantal oudere werknemers op te nemen. Het arbeids bureau neemt dan ook aan dat alleen een groep gespecialiseerde KVSW-ka derleden, die voor ontslag in aanmer king komen, wat moeilijker aan werk kunnen worden geholpen. Volgende week opent het Gewestelijk Arbeidsbureau op het terrein van de Kon. Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij een tijdelijk bureau. Op de ze manier wil men vermijden dat lan ge rijen ontstaan voor de deur van het eigen bureau en bovendien wil men dé werknemers in een omgeving die hun vertrouwd is een overzicht geven van de bestaande mogelijkheden. Men re kent er op dat voor 400 man bemidde ling noodzakelijk zal zijn. HOUSTON In het methodisch zie kenhuis van Houston, Texas, is giste ren onder leiding van dr. Michael De- bakey een longtransplantatie uitge voerd op de 39-jarige Joe Bunch. De patiënt ontving een long van de 16-jarige Donald Wayne Jackson, wiens doodsoorzaak niet bekend is gemaakt. De toestand van de heer Bunch wordt bevredigend genoemd. In Houston zijn reeds eerder twee longtransplantaties uitgevoerd, het laatst op 26 september vorig jaar. De patiënten bleven respec tievelijk 18 en 27 dagen in leven. De heer Bunch was op 5 november in het ziekenhuis opgenomen. ADVERTENTIE De gehele dag hebben gisteren de ernstige onlusten in het Zuiditaliaanse plaatsje Battipaglia voortgeduurd. Op de foto een groep stakende arbeiders, die een politiecordon bestormen. Er zijn minstens twee doden te betreuren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie kreeg Van Z. slaaptabletten op doktersvoorschrift. Voorraadvorming wordt echter uit gesloten geacht. Het is nog een raadsel hoe Van Z. zoveel slaaptabletten heeft kunnen ver zamelen dat hij er zelfmoord mee zou kunnen plegen. Van Z. verbleef in afwachting van zijn definitiefe plaatsing in een gevar genis, ook na zijn berechting nog in hel Utrechtse huis van bewaring. Het volgens het ministerie van justitie r. ongebruikelijk dat daar verblijvet. .e gedetineerden slaapmiddelen krijf- ?n voorgeschreven. Ook in 1963 heeft Van Z. een po g tot zelfmoord gedaan. Tijdens zijn rechting is daar uitvoerig over ges ken. Maar noch in deze gespre' i. noch uit de psychiatrische rappo ,i is ooit gebleken wat toen het moti geweest Als Van Z. er weer boven opi i zal hij, volgens het ministerie van titie, zeer zeker een speciale beg ding en bewaking krijgen opdat hij opnieuw tot een fatale daad zal nen overgaan. Van Z. was gisteravond laat nog b i- ten bewustzijn. De raadsman van Van Z., mr. F van Ravenswaaij, verzekerde ons y teravond, dat deze zelfmoordpogi voor hem „als een donderslag bij h dere hemel'* kwam. „Ik had zoiets m verwacht. De laatste keer dat ik Van Z. spra- had hij alle vertrouwen in de toekomt Hij zag zelfs nog wel een lichtpunt-;-, om wat van zijn leven te maken, a hij later ooit nog eens vrij zou komen. Van Z. was na zijn veroordeling be slist niet gedeprimeerd", aldus mr Van Ravenswaaij. Da heer Van Ravenswaaij vertelde de laatste weken geen cjontact meer te hebben gehad met Véri Z. „Na zijn veroordeling was mijn taak als zijn raadsman eigenlijk geëindigd. Daarom heeft niemand mij ook ingelicht over deze zelfmoordpoging. Ig heb het ge hoord via de televisie. Ik denk dat lk Hans, wanneer hij weer bij kennis is maar weer eens ga bezoeken". Dat Van Z. op doktersvoorschrift slaaptabletten kreeg en deze tabletten heeft kunnen opsparen, vond mr. Van Ravenswaaij niet opzienbarend. „Het was toch bekend, dat Hans door artsen zou worden behandeld. MOSKOU De Russische minister van Defensie, maarschalk Gretsjko, heeft de Russische troepen in Oost- Duitsland geprezen voor hun voorbeel dig optreden in Tsjecho-Slowakije vo rig jaar en hen gewaarschuwd in voort durende staat van militaire paraatheid te blijven. Naar „Rode Ster", 't blad van het ministerie van Defensie, meldt, deed de maarschalk dit vandaag op zijn in spectietocht langs militaire installaties in de Duitse Democratische Republiek. Bij een bezoek aan een eenheid ge mechaniseerde infanterie legde Gretsjko de nadruk op de „de ingewik keldheid en spanning van de huidige internationale situatie en de noodzaak van een voortdurende paraatheid". Ter gelegenheid van de oprichting 25 jaar geleden op Russisch gebied van de eerste Tsjecho-Slowaakse militaire eenheid onder generaal Ludvik Svo- boda de huidige president spreekt „Rode Ster" van de „eeuwige Rus- sisch-Tsjecho-Slowaakse vriendschap". „De Tsjecho-Slowaakse soldaten zijn de eerste buitenlandse kameraden ge weest, die aan de zijde van het Rode Leger aan het Russisch-Duitse front de Hitleriaanse invasie bevochten". „Met hun bloed en hun leven hebben de Tsjecho-Slowaakse soldaten de eeu wige vriendschap tussen de twee volke ren bezegeld die nooit verbroken zal worden". aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa^A^^AAAAAAA/WV^ De temperatuur is gistermiddag in Soesterberg en Eindhoven opge lopen tot 25 graden Celsius, een zeldzaam hoge waarde zo vroeg in april. Het was in ons land daarmee warmer dan in Tel Aviv (23) en vooral Tunis (14). Er is nu echter uitzicht op geleidelijk lagere tem peraturen overdag. De hogedruk- zone van de Azoren over Midden- Europa tot Rusland verplaatst zich langzaam naar het zuiden, terwijl een storingsfront van West-Noor- wegen tot Ierland in oostelijke richting beweegt. Tussen beide sys temen zullen zuidwestelijke tot wes telijke winden koelere lucht aan voeren, waarin tegen het weekeinde geen hogere temperaturen meer dan 12 tot 15 graden bereikt zvMen worden De kans op regen blij j aanvankelijk in Gelderland kle Tijdens het weekeinde wordt u een wisselvalliger weertype V( r- wacht. Morgen: zon op 5.53. onder 19.3 maan op 4.24, onder 12.55 uur.

De Vallei | 1969 | | pagina 1