Oom en neef uit Amerongen stalen brandkast Arrestatie na veel opvallende uitgaven Swift 2 titel in greep de afd. 3P6 JEUGDTOERNOOI VOORTGEZET MET WATERPOLODUELS ONDERDUIKEN HAD NIET ALTIJD 'N GOED Bezetter joeg ook de Veenendaalse joden de stuipen op het lijf „Sta of ik schiet" klonk het plotseling Voetganger gewond bij oversteken Veiling Resteren BART K. HOORDE 9 MAANDEN EISEN Ede Belt u dan even a.u.b. Chr. Oratorium- vereniging geeft uitvoering Gehandicapten en op H uishoudbeurs voorlichting Tafeltenniscompetitie in de Gelderse Vallei Beslissing Aantal werklozen gedaald in Gelderland Gei>aar Uit de oude doos door Rik Valkenburg Begraven BURGERLIJKE STAND Les INITIATIEF VAN U.V.V. UITSLAGEN DONDERDAG 10 APRIL AMERONGEN Negen maanden met aftrek eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. G. W. von Meyenfeldt, tegen de 33-jarige Bart K. uit Amerongen, die op zondagavond 2 februari van dit jaar samen met zijn achttienjarige neef, de eveneens uit Amerongen afkomstige Gijsbert G., in Langbroek uit een boerderij een brandkast stal, waarin zich onder meer brief jes van duizend, honderd, vijfentwintig en tien bevonden, alsmede portefeuil les, spaarbankboekjes, enz. Tegen de neef vroeg de officier veertien weken met aftrek, waarvan negen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Gijsbert was op 18 maart al in vrijheid gesteld omdat het de eerste maal was, dat hij zich schuldig maakte aan een dergelijk ernstig feit, memoreerde de of ficier. Ten aanzien van Bart K. lagen de zaken heel anders. Deze kon al bogen op een respectabel strafblad. „Het is ale een hele waslijst", merkte de pre sident van de rechtbank, mr. D. van Zeben, op. „Zo lang is het nog niet", meende Bart, maar de president kon toch veel gevallen opsommen: in 1952 diefstal, in 1961 en 1962 eveneens dief stallen, in 1964 acht maanden gevange nisstraf wegens bedreiging en mishan deling en in 1967 negen maanden we gens diefstal. Voorts nog een grote se rie verkeersovertredingen. Enige jaren geleden werd hij zeer ernstig gewond bij een auto-ongeluk; dat was toen hij naar Amsterdam was geweest, waar hij geld, afkomstig van een inbraak, erdoor had gejaagd. „We hadden gehoopt", aldus de president „dat we u nooit meer zouden terugzien, maar het is toch weer mis geweest. U hebt allerlei moeilijkheden in uw leven gehad; de drank heeft ook een heel zware rol gespeeld. Het zou, geloof ik, beter, voor u zijn, als u na het uitzit ten van de straf maar niet meer in Amerongen terugkomt; daar ligt te veel verdriet van u". Contact met de reclassering was al tijd zeer miniem geweest. Wel had Bart ingezien dat hij van die drank af moest komen. Nog twee weken voor zijn laatste delict had hij zich tot zijn huisarts gewend om te vragen of die hem 'n kuur zou kunnen voorschrijven. Maar blijkbaar was dat toch te laat ge weest. Op zondagmorgen 2 februari bespra ken oom en neef onder het genot van *n pisje hun financiële problemen. Uit- Geboren: Aleida H., d.v. A. W. de Vreeden en A. H. R. H. M. Wolfs; Jan C. z. v. G. v. Donselaar en C. P. vd Kieft; Catharina, d.v. M. Bijl en N. K. Jon ker; Cornelia E., d.v. B. J. Wiegeraad en E Griffioen; Gerardus A., z.v. G. de Geit en G. A. van Ark; Elbertus, z.v. W. van Peursem en E. W .Veldjesgraaf; Matheus A. J., z.v. J. Salakory en F. E. Pattinasarany; Robert J., z.v. J. F. Mos terd en A. H. C. Moolenaar; Geertrui- da H., d.v. R. Hulstein en H. D .Veld huizen; Anthonius Ph., z.v. Ph. A. van Wijk en C .M. Louwerse; Brenda, d.v. H. Schreuder en W. de Bruijn; Hendri- ka F., d.v. B. de Groot en C. G. ten Ham; Annemarieke, d.v. D .Haalboom en A. van Dijk; Johannes A., z.v. G. J. Pont en G. H. Snijder; Ilko W. H. M., z.v. G. Merkies en E .G. M. Lo de wijks; Dirk, z.v. J. van Veldhuizen en W. van den Top; Yolande E. d.v. P. J. Wesseling en C. J. van Anholt; Johannes G. R., z.v J. M. H. Scheer der en M. J. Klopman; Marianne, d.v. J. van de Kaa en J. A. Smit; Jeanet- te G., d.v. M. Zandsteeg en J. van Grootneest; Antonie P., zoon van P'. van der Schans en S. J. van Dijk; Jan, z.v G. J. Scheffer en A. M. van den Brenk; Gijsbert D., z.v. D. J. Scheffer en A. M. van den Brenk; Gerrit, z.v. G. Randwijk en G. Jansen; Jacob, z.v. W. J. van Holland en E. van Hunen; Margarethe J., d.v. J. J. Ronk en G. Roke; Everdina A., d.v. H. A. van Roekei en G. P .Weigraven; Hermanus A. G. J., z.v. J. J. Tempel en W. G. Neijenhuis; Gerard, z.v. P. van Schot horst en H. Gerritsen; Cornelia J. H., d.v. J. H. Bos en C H. de Koning; Johannes A. F., z.v. R. F. Mellenbergh en A. A. B. Alberts; Gerrit, z.v. H. van Hunen en A. J. H. van Roekei; Johan na B., d.v. M. Bogers en G. B. M .Ver sluis; Wijnanda J., d.v. A. Schreuder en L. T. Kruithof; Lambertus, z.v. W. van Harten en H. Oorlog. óOndertrouwd: Hans van Bunnik en Annigje van Asselt; Antonie Gerritz en Hendrika Josten; Willem J. Top en Al- barta van de Lagemaat; Roetert van de Pol en Maartje M. Chaudron; Andries J. W. Hentzepeter en Maria G. Adriaans; Hendrikus v. Holland en Maria Schnei der; Bauke H. van Zwol en Teunisje Blanken; Bastiaan Hartman en Maria van Steenbergen; Jannis A. Groene veld en Gijsbert je Boon; Bernard R. Dirk- sen en Sophia A. Pol; Jacobus J. de Nooij en Irmgard M .Sturm ;Robertus G. J. Kreijns en Anna M .P. Ankone; Willem S. L. Bouwman en Anna M .G. S. van Bunge; Dirk van den Berg en Francina de Kruijf; Cornelis Laban en Aleida C. L. M .van Loon; Jacob Glas tra en Marja H. vanSchuppen. Getrouwd: H. Nap en M. Verbeek; E. W. van Yr nburg en J. joosten; C. H. L. Ouwejan en M. Aafjes; A. H. J. Janssen en V. C. E. Christoffel; J. C. Riemens en G. A. Leurdijk; T. J. Pater en G. F. van den Top; F. J. F. Eg- ging en P. H. de Jager; A. Hoekstra en B. Heidema; G. van Beek en D. J. van Eden; H. E. A. Verhoef en J. van Eden; J. A. Leeuwenburg en W. Hekkers; R. Schootstra en M. H. Tulp. Overleden: Jan Ruitenburg, 92 jr.; Jo hannes M. van den Heuvel, 56 jr.; Maartje de Kloet, e/v A. Schut, 80 jr.; Hendrik Vliem, 83 jr.; Ferdinand B. J. Lit, 65 jr.; Huibert Methorst, 72 jr.; Hendrik Brnadsma, 50 jr.; Jan Scheffer, 1 dag; Cornelis ten Hengel, 88 jr.; Adri- anus J. Langhorst, 64 jr. eindelijk ontdekten zij in Langebroek een boerderij, waarvan de bewoners afwezig waren. De boerderij werd be woond door de weduwe Van Donselaar en haar kinderen; zij waren die avond op bezoek in Driebergen. Bij hun thuis komst ontdekten zij dat er inbrekers aan de gang waren geweest. Een zij deur van de Hvoning stond nog open; uit de woonkamer was de brandkast ver dwenen. De politie kwam al spoedig op het spoor van Bart K., omdat hij kort daar na zulke opvallende verteringen maak te. Aanvankelijk ontkende hij, maar al gauw vielen hij en zijn neef Gijsbert door de mand. Zij vertelden, dat Bart met zijn elleboog een ruitje had stuk geduwd. Bart klom naar binnen en maakte een deur open. Samen vonden zij de brandkast, die met de nodige moeite het was een bijzonder zwaar geval uit het raam werd gegooid en nadien meegenomen. Het kostte K. an derhalf uur om de brandkast open te krijgen. Oom haalde alles er uit en gaf vast een „voorschot" van f 245,- aan zijn neef, die de volgende dag nog eens een briefje van honderd kreeg. Een bankje van duizend moest nog wor den gewisseld. De rest van het geld verdween als sneeuw voor de zon, om dat Bart er o.m. een paar tweedehands auto's voor kocht. Oom en neef gaven vlot alles toe. Ook neef bleek flink aan de drank te zijn. Zelf zei hij ervan: „Nee, ik was er niet aan verslaafd, het was alleen maar een gewoonte. Ik heb nu mijn les wel geleerd; ik kan wel van de drank af blijven". De officier sprak van een ernstig feit: diefstal onder de verzwarende omstan digheid van braak, gepleegd door twee personen. De strafmaat moest heel ver schillend zijn, omdat neef praktisch voor de eerste maal terecht stond. „Hij heeft te weinig weerstand geboden aan zijn oom; wel heeft hij niets willen verbloemen en zijn aandeel geheel op zich genomen. Bart K. is een man, die wel kwaliteiten heeft, maar ook slechte neigingen. Met pijn in mijn hart moet ik toch een flinke straf tegen hem vra gen". Nadat de beide raadsleden clementie hadden bepleit met name mr. Van Breugelen, vond voor K. de straf te lang besloot de rechtbank 22 april uitspraak te doen. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Goudreinette: I 65-75: 103-105; I 75- 85: 123; I 85-95: 117. Golden Delicious: II 60-65: 20-32; II 65-70: 33-50; II 70-75: 41-53; II 75-80: 46-56; II 80-85: 50-54. Lombartscalville: I 65-70: 55; I 70-75: 63; I 75-80: 70; I 80-90: 59; II 60-65: 31-43; II 65-75: 42-55; II 75-85: 48-56. Jonathan: II 60-65: 27-34; II 65-70: 37- 40; II 70-80: 44-48. Winston: II 60-65: 45; II 65-70: 62; II 70-80: 78. Conferen ce: 1. 55-60: 34-52; I 60-70: 56-62; II 55-60 38; II 60-70: 48. Brederodes: I 60-70: 42-43; I 70-80: 45-49. Kasaardbeien: EI 200-260 per doosje a 200 gram; I 170-180 per doosje k 200 gram. Blanke doordraai: f 12 per 100 kg; Rode doordraai f 10 per 100 kg. Prijzen genoteerd in centen per kg, ten zij anders is vermeld. ADVERTENTIE voor Veenendaal 17.30 uur 10550 v".30uü; 11079 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL De Christelijke Oratoriumvereniging in Veenendaal zal woensdag 14 mei a.s. een uitvoering ge ven van het oratorium „Elias" van Felix Mendelssohn-Bartholdy. Hieraan zullen meewerken: Annette de la Bije (so praan), Elisabeth Cooymans (alt), Willy van Hese (tenor), Henk Smit (bas), de Christelijke Oratorium vereniging Vee nendaal en het Utrechts-Symfonie Or kest. De algehele leiding is in handen van Gijsbert van Zanten. De uitvoering zal in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan te Veenendaal plaats heb ben en om 19.45 uur beginnen. VEENENDAAL De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in Veenen daal heeft een nieuw initiatief geno men, waarmee wordt beoogd gehandi capten voorlichting te verschaffen over de wijze waarop zij zich het leven kun nen veraangenamen. Vrijdagmorgen gaat een groep van eenentwintig lichamelijk gehandicapte huisvrouwen, onder wie veel reuma- patiënten, op weg naar de Huishoud beurs in Amsterdam. Daar is een stand ingericht door de Stichting Voorlichting Lichamelijk Gehandicapten, de Neder landse Vereniging voor Reumabestrij ding en de Vereniging Anti Reuma. De stand toont een aantal aangepaste ge bruiksvoorwerpen, die een groot deel van de moeilijkheden die de dames in hun huishouden ondervinden, kunnen wegnemen of nivelleren. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers heeft door contacten met onder andere artsen, tehuizen, en bureaus de groep deelnemers aan de „voorlich tingsdag" kunnen samenstellen. De da mes zullen met een ambulance en een aantal personenauto's naar de beurs worden gebracht, vergezeld van helpers en helpsters. VEENENDAAL Een voetganger, de heer H. G. uit Veenendaal, raakte gistermiddag in de Slot. de Bruïne- straat gewond toen hij door een brom fiets, bestuurd door de heer J. G. F. K. eveneens uit Veenendaal, werd aange reden. G. stak plotseling de weg over, waardoor de bromfietser geen kans zag hem te ontwijken. De voetganger moest met inwendige verwondingen in het Julianaziekenhuis voor onderzoek worden opgenomen. VEENENDAAL De strUd in de af deling 3P6 van de tafeltenniscompetitie in de Gelderse Vallei is gestreden. Daar RTTV 5 zich voor de strijd om het kam pioenschap had teruggetrokken, werd op neurtaal terrein de beslissingswed strijd gespeeld tussen Swift 2 en STV- Climax 4, waarin Swift zegevierde en kampioen werd van deze afdeling. Swift 2 begon uitstekend doordat v. Raay met 21/12-21/15 van v. Hall won. De aanval van v. Hall faalde volkomen en v. Raay had met zijn verdedigen de tactiek geen enkele moeite met hem. De tweede wedstrijd ging tussen Keen (Swift 2) en H. v. Manen. De eerste game was voor Keen met 21-11. In de tweede game keek Van Manen weer snel tegen een achterstand aan, doch hij kwam voortreffelijk terug. Bij 17/17 was er nog van alles mogelijk, maar de game ging uiteindelijk met 21/19 naar Keen zodat Swift met 2-0 voor kwam. J. v. d. Brink (STV-Climax) kwam vervolgens tegen de linkshandi ge v. d. Werfhorst. Hoewel de eerste game voor v. d. Brink was met 21-16 gingen de volgende naar v. d. Werfhorst met 21/17-21/18 en Swift 2 leidde met 3-0. Daar er geen dubbelspel aan te pas kwam ging de vierde partij tussen Keen en van Hall. De STV-Climaxspe- ler eiste de eerste game voor zich op met 21/18. De tweede game verzuim de hij om door te gaan en verloor met 21/15. In de 3e en beslissende game was v. Hall nergens meer en verloor met 21-8, zodat STV-Climax tegen een hopeloze 4-0 achterstand aankeek. De volgende partij tussen v. Raay (Swift) en J. v. d. Brink (STV-Climax) kon de beslissing brengen. Dit werd een echte schuifpartij waarin geen van beide partijen wilde aanvallen. De eer ste game werd met 21-13 in het voor- VEENENDAAL Gistermorgen is in het Yeenendaalse Yalleibad het grote zwem- en waterpolotoernooi voor de jeugd van de lagere scholen voortgezet met een grote serie waterpoloduels. Twintig matches stonden er op het programma en deze ontmoetingen werden uiteraard weer druk bezocht door de supporters van de deelnemende scholen. De zeventallen van de Wilhelminaschool en de CNS 2 behaalden in deze wed strijdenseries het hoogste aantal punten en zij komen morgen na de zwem- finales dan ook uit in de hoofdfinale van een serie van zeven, die de eind klassering moeten bepalen. Er werden gisteren geen zwemwedstrij den gehouden. De gehele morgen was gereserveerd voor de waterpolo wedstrij den, waarin wederom fraai spel werd vertoond door enkele teams. Voor een geweldige sfeer zorgden de supporter- jes van de verschillende scholen. De dr. Heksterschool leed in de eerste ontmoeting een nederlaag tegen de Re- hobothschool, waarna de Patrimonium- school met 1-0 zegevierde over de Ju liana van Stolbergschool. De verdere uitslagen waren: CNS 2Rijk van Gaasbeek 3-0; Salva- tor-Beatrixschool 0-2; CNS 3-Calvijn- school 1-1; Wilhelminaschool-CNS 1 2-1 CNS 3-CNS 1 0-1; CNS 2-Salvator 2-0; Rehoboth-JuL v. Stolberg 0-1; dr. Hek ster-Patrimonium 0-5; Calvijn school- Wilhelminaschool 1-4; Kon. Juliana- Groen van Prinsterer 6-0; Rehoboth- Rijk van Gaasbeek 0-2; dr. Hekster- Beatrixschool 0-2; CNS 3-Wilhelmina- school 0-5; CNS 2-Groen van Prinsterer 2-0; Jul. van Stolberg-Rijk van Gaas beek 0-0; Patrimonium-Beatrixschool 3-0; Calvijnschool-CNS 1 0-2; Kon. Ju- liana-Salvatorschool 2-1. De finales van de zwemwedstrijden worden vandaag gehouden. Aan het eind van deze eindstrijd zullen de prij zen worden uitgereikt door de voorzit ter van de Veenendaalse zwemclub, de heer R. Sipkema. VZC heeft namelijk de rpijzen beschikbaar gesteld in dit unieke jeugdtoernooi. Na dit onderdeel beginnen de finales in de waterpolosector. deel van J. v.d. Brink beslist, maar de tweede game ging gelijk op. J. v.d. Brink vêrzuimde bij de stand 20-19 door te druipken, door een gemakkelijke bal in het "het te deponeren waardoor de stand gelijk kwam. In de verlenging gebeurde dit 2x bij v. Raay, zodat STV-Climax de eer had gered. (24-20). In de zesde partij, die ging tussen v.d. Werfhorst en M. v. Manen, ging de eer ste game door goed aanvallend spel van de linkshandige v.d. Werfhorst naar Swift met 21-16. De tweede game was voor v. Manen daar v.d. Werfhorst op de kritieke ogenblikken faalde en met 21-15 verloor. De laatste en beslis sende game ging toch naar v.d. Werf horst met 21-18, zodat Swift 2 door een 51-zege kampioen werd in 3 P6 en STV-Climax 4 zich een weg door de promotieklasse zal moeten banen om volgend jaar in de 2e klasse uit te kun nen komen. Toch zal dit team meer vechtlust moe ten tonen dan in het duel tegen Swift 2, daar de promotie anders nauwelijks haalbaar is. ARNHEM In de provincie Gelder land begint zich een toenemende vraag naar arbeidskrachten af te tekenen, zo wel geschoold als ongeschoold per soneel. Bij de overgang van winter- naar zomerseizoen is het aantal werk lozen fors gedaald: veertienhonderd mannen zijn door de arbeidsbureaus aan werk geholpen. De verwachting is dat de scherpe daling zich in de komen de weken nog zal voortzetten. Eind maart was Gelderland met 1,9 pet. al ver onder het landelijk gemiddelde van 2,2. Tegenover de nu nog resterende 6200 werklozen staat een vraag van ruim 5100. Vooral in de baksteenindus trie is er sprake van een enorm tekort. Op 1 april zochten twintig steenfa brieksarbeiders werk, terwijl er 240 werden gevraagd. Ook in de metaalin dustrie is de vraag naar uiteenlopende vaklieden groot. De bouwvak zoekt o.m. nog veel timmerlieden en verwarmings monteurs. Ook de vraag naar niet ge schoolden is groot. Door de stijgende conjunctuur neemt ook de vraag naar buitenlandse ar beidskrachten toe. Het aantal gastar beiders in Gelderland steeg met 200 tot 39.00 Het leeuwendeel van hen wordt gevormd door Turken. De mensensmok kel, die nog maar betrekkelijk kort op gang is, is zelfs al merkbaar in de cij fers. Dat het met de werkloosheid in Gelderland nog zo'n nijpende zaak niet is blijkt wel uit het feit dat meer dan de helft van de bij de arbeidsbureaus ingeschrevenen korter dan drie maan den zonder werk zat. Een kwart van de werklozen is ouder dan 50 jaar, ruim een derde behoort tot de categorie be perkt geschikten. De daling van het aantal werkzoeken den was het sterkst in Nijmegen, dat overigens met 3,1 pet. nog steeds on gunstig afsteekt. Harderwijk, Arnhem, Tiel, Doetinchem en Zaltbommel deel den in de sterke afname. Grote vraag deed zich voor in Har derwijk, Heerde, Apeldoorn, Arnhem en De Steeg. Hoger dan het provinciaal gemiddelde reiken nog steeds behalve Nijmegen Arnhem (2,9 pet); Doetin chem (2,7); Terborg (2,4); Eibergen (2,4) en Winterswijk (2). Harderwijk zakte tot het gunstigste rayon in Gel derland met 0,6. Barneveld met 0,8. De Steeg en Ede met 1,1; Apeldoorn, Heer- de, Zaltbommel en Culemborg (1,2) sta ken eveneens gunstig af. In 1851 werd in Yeenendaal door de toenmalige genieenschap der Joden een eigen Synagoge gebouwd die aan ongeveer 40 mannen en 25 vrouwen plaats bood. De inrichting was smaakvol en eenvoudig. Yóór deze tijd beschikte men reeds over een eigen rabbijn. De jodenge- meenschap bestond uit circa 35 families, maar de trek naar de grote ste den, na 1870, veroorzaakte een grote afneming van dit getal. Toen dan ook in 1940 de oorlog uitbrak woonden er nog slechts een stuk of 7 Joodse families in Yeenendaal. In de oorlog werd de Synagoge door de bezetter totaal leeggehaald en konden er uiteraard geen diensten in plaatsvinden. De Joden zelf werden afgevoerd of doken onder. Ook in Veenendaal kwam er zodoende toch nog weer import van Joden. Verschillende Veenendalers (uiteraard toch nog te weinig) stelden zich beschikbaar om aan Joden onderdak te verle nen, hoewel er de doodstraf op stond. Op deze wijze zijn levens lange contacten gelegd. Het altijd enigermate bestaande isolement t.a.v. de Joden werd hierdoor enigszins doorbroken. Dat niet alle contacten tot vriendschapsbanden leidden is begrijpelijk. De ene relatie was sterk ver schillend van de andere, zoals dat op alle terreinen van de intercom- municatie het geval is. Ook de heer A. v. Leeuwen, hoofd- fitter en machinist bij de waterlei dingsmij. te Veenendaal, verleende onderdak aan Joodse onderduikers. Ze behoorden toe aan het gezin van de familie Salomoson uit Den Haag. De ouders waren gehuisvest in een ander deel van Veenendaal. (Eén van de zijstraten van de Patrimonium- laan). Van Leeuwen maakte de afspraak, dat als er iets aan de knikker zou komen, hij direct door zijn buren, de familie J. Roelofsen, indien mo gelijk, gewaarschuwd zou worden. Deze afspraak was niet overbodig, want de onderduikers, verloren, naarmate de tijd verliep, de voor zichtigheid wel eens uit het oog. Ui teraard was het opgesloten zijn voor de Joden een zware opgaaf, en de één verwerkte dit beter dan de an der. Ook moest niet vergeten worden dat er mensen waren die graag tips doorgaven aan de Duitse instanties, dat er hier of daar Joden verborgen werden gehouden. Wat reeds geruime tijd gevreesd werd, gebeurde tenslotte. Op een kwade dag bellen er enkele recher cheurs aan bij de fam. Van Leeuwen. Het doel van hun komst is niet aan twijfel onderhevig. Een nog jeugdige Joodse jongen ziet het ge vaar en probeert het vege lijf te redden. Hij rent achterom het huis. Bij de buren is mevrouw Roelofsen achter het huis bezig. Daar moet hij terecht zien te komen. Zij zal hem wel verder helpen. Als hij met een aanloop over het kolenhok heen kan, is hij voorlopig gered. Zijn hart bonst hem in zijn keel. Levensdrang en doodsangst' geven hem vleug'él5V Daar is het kolenhok. Daar ligt zijn kans. Nog enkele ogenblikken. „Sta of ik schiet!".klinkt het plots achter hem. Even is het als weigert zijn hart verder te kloppen. Het bevel klinkt als het luiden van de doodsklok. Als het geklep van 'n bel boven één der gaskamers van een concentratiekamp in Duitsland. Het blijkt dat één der rechercheurs hem gevolgd is. Een revolver is snel getrokken. Ontgoocheld ge 3 ft het Joodje zich over. Hij zou het niet overleven!. Mevrouw Roelofsen: „Ik zag dit alles gebeuren en holde achter het huis heen om bij kennissen in de buurt (Meier, Dennenlaan) te bellen naar Van Leeuwen. Het lukte. Ik wist wel dat ik nogal wat risico nam, maar je moest in die tijd wel eens wat wagen. Toen ik terugkeerde, merkte ik dat een rechercheur mij scherp opnam. Het was duidelijk dat hij mijn uitstapje niet vertrouwde. Inmiddels waren er een stelletje Duitsers het huis van Van Leeuwen binnengekomen en vroegen mevrouw Van Leeuwen waar haar man was. „Naar zijn werk natuurlijk!"... gaf buurvrouw tot bescheid. Terwijl ik weer thuis kwam, liep die ene re chercheur dreigepd op me toe en zei: „U hebt Van Leeuwen gewaar schuwd". Ik hield echter hard nekkig vol, dat ik mijn dochtertje was gaan zoeken. Ik sprak met zo veel overtuigingskracht dat de man er tenslotte toch intrapte, zodat ik arrestatie kon voorkomen. Maar het was op het nippertje" De Duitsers bleven bij Van Leeu wen rondhangen, wachtend op de komst van de „heer des huizes". Maar wie er ook kwam, van Leeu wen niet. Mevrouw Van Leeuwen ging onverstoorbaar de tafel dek ken, afwachtend wat er zou gaan ge - beuren. De kinderen kwamen wel thuis uit school, maar vader bleef weg. Uiteraard! Hij was vertrokken naar een broer in Ermelo. Tenslotte kozen de Duitsers eieren voor hun geld en dropen onder het uiten van talloze argumenten, af. Men heeft er verder nooit meer iets van en over gehoord, zodat na ver- loop van tijd, de heer Van Leeuwen doodgemoedereerd weer thuis kwam en normaal in en uitging. De ge arresteerde Joden zijn echter nim mer teruggekeerd. Over hun lot be hoeft geen onzekerheid te bestaan... Enige tijd later overleed ook de oude neer Salomoson, die onderdak had in een woning in één der zij straten van de Patrimoniumlaan. Dit overlijden gaf ook weer de no dige problemen. Waar moest de over ledenen begraven worden6 De heer Van Leeuwen nam dit karwei op zich samen met nog iemand die zich in de oorlogstijd veel aan de Joden gelegen liet liggen. Op een donkere avond liepen ze het tuintje in en begonnen bij het schaarse licht van een verduiste ringslampje achter een struik een vrij diep gat te graven, 't Was een sinister werk waar men geen potte- kijjeers bij kon gebruiken. En voor al geen spionage-ogen. Men moest 1 dus steeds om zich heen kijken en opletten. Vooraf hadden ze de oude Salomoson gekist, een niet minder macaber werk, vooral als men dat niet gewoon is te doen. De naargeestige bezigheid werd tenslotte besloten door de kist voor zichtig in het vers gedolven graf te plaatsen en er letterlijk en figuurlijk zand over te doen. Zo werd een mens begraven... Gelukkig kwam er een andere tijd. Na de bevrijding kon deze nakome ling van Abraham weer worden op gegraven om meer eervol en op hu maner wijze ter aarde besteld te worden.... De heer A. van Leeuwen, een van de Veenendalers die Joden hielp onderduiken.

De Vallei | 1969 | | pagina 3