Halschool opnieuw grote triomfator JONGEREN UIT VIER LANDEN WERKEN IN EIKEL KAMP Arbeid, internationaal contact en discussie Waterleiding wordt helemaal vernieuwd Wandtapijten met veel kleur en reliëf Maud Muller-Massis exposeert in Rhenen Bouw clublokaal s.v. Resteren begint VEILING SEPTER HEL Maris behoudt beste kansen bij Ameronqse Damclub Oriëntatierit MAC ,'t Sticht' Zwembad open op 19 april Bazaar voor Ons Genoegen Schoolvoetbaltoernooi Rhenen SPANNEND STRAFSCHOPPEN KLASSERING BURGERLIJKE STAND AMERONGEN Geraffineerd Werken Elite Samen Turkije OPBRENGST COLLECTE DONDERDAG 10 APRIL RHENEN Onder bijzonder mooie weersomstandigheden is gisteren op het Candia-sportconiplex in Rhenen weer het paasvoetbaltoernooi gehouden, waar aan ditmaal twaalf scholen uit Rhenen, Achterberg, Eist, Resteren en Leersum deelnamen. Opnieuw werd na een enerverende eindstrijd de openbare Halschool winnaar van het toernooi, dat weer voortreffelijk was georganiseerd door de heer G. B. Runge. De Halschool-ploeg legde daarmee voor de tweede maal in successie beslag op de fraaie wisselbeker. De tweede plaats werd opgeëist door de Openbare Rijnschool uit Eist en deze sterke ploeg verdiende in feite nog meer dan de triomfator deze middag. De Rijnschool eiste namelijk voor de derde maal in successie de tweede plaats op de ranglijst van dit toernooi op en die was goed voor behoud van de wisselbeker. Het is een uiterst spannende dag ge worden, waarop de leiders van de twee poules van zes elkaar geen duimbreed hebben toegegeven. De wedstrijden, die tweemaal tien mi nuten duurden, werden 's morgens rond negen uur geopend door de Rhenense wethouder mr. Deen, die dè aftrap ver richtte in één van de vele matches. Onder grote belangstelling werd het programma vrijwel precies volgens schema afgewerkt en vooralde eind strijd werd bijgewoond door een groot aantal toeschouwers. In poule A was de Openbare Rijn school uit Eist oppermachtig. Zij won haar vijf duels met tien doelpunten voor en geen enkele treffer tegen. De Erica- school bezette de tweede plaats met zeven winstpunten, terwijl de Chr. School Achterbergsestraatweg derde werd. Dit team behaalde eveneens ze ven punten, maar finishte achter De Ericaschool, omdat die een beter doel- gemiddelde had. In poule B was de hoogste eer voor de Openbare Halschool, de grote over winnaar van vorig jaar. Dit team bleef eveneens zonder verlies. Het scoorde elf maal, terwijl de goalie van de gasten in de vijf duels niet werd gepasseerd. Tweede in deze groep werd de Opem bare Julianaschool 1 uit Leersum en de derde plaats van de ranglijst was voor de Rhenense Ban turnschool. Het enige team dat zonder winst bleef In dit sfeervolle toernooi was de RK Cuneraschool uit Rhenen. Deze ploeg behaalde geen enkel punt. De goalie moest zestien maal vissen, terwijl de frontlinie hier geen enkele goal tegen over kon stellen. Onder grote spanning traden de El- ster Rijnschool en de titelverdediger, de Openbare Halschool, in de finale aan. Beide teams schiepen zich goede kan sen, maar het duel eindigde in 0-0 ge lijk spel. Een serie van vijf strafschop- AMERONGEN De uitslagen in de onderlinge competitie van de Amerong- se Damclub waren deze week als volgt: Maris - Meijer 1-1; v. Ewijk - E. v. d. Grift 1-1; M. v. d. Grift - A. v. d. Grift 1-1; Veldhuizen - Derksen 2-0; G. v. Zomeren - A. Kleinveld 2-0; Rebergen - Faber 02; v. LoonM. Kleinveld 20; v. Dam - Visse^ 1-1. De strijd Maris - Meijer, de voorlo pige nummers één en twee, eindigde na een wisselend verloop, waarin beiden om beurten gering voordeel hadden, in een remise. Maris behoudt hierdoor de beste kansen, vooral ook omdat A. v. d. Grift niet verder kwam dan een pun tenverdeling. pen moest dus volgens de reglemen ten de beslissing brengen. In de eer ste serie benutten de spelers van beide scholen twee penalty's, doch de tweede maal viel de beslissing. De Halschool- ploeg scoorde vijfmaal uit de straf schoppen en werd onder luid gejuich winnaar van het toernooi, toen de eer ste speler van de Rijnschool de eerste penalty miste. Mr. Deen was weer naar het Candia- complex gekomen om de bekers uit te reiken. De organisator van het toernooi bood vervolgens namens de K.N.V.B. vaantjes aan aan de twee hoogstgeklas- seerde teams, terwyl alle vertegenwoor digers van de deelnemende ploegen uit zgn handen een herinneringsspeldje ontvingen, die waren beschikbaar ge steld door de gemeente Rhenen. In zijn slotwoord bedankte de heer Runge 't gemeentebestuur en v.v. Can- dia '66 voor de medewerking. Ook de arbiters, de leerkrachten en de terrein knechten werd dank gebracht. De eindstanden luidden: Poule A: in de twee poules Openb. Rijnsch. (Eist) 5 5 0 0 10 10- 0 Ericaschool Rhenen 5 3 1 1 7 9- 4 Chr. Sch. Achterb.str.w. 5 3 1 1 7 7- 6 Pr. Marijkeschool Kes teren 5 1 1 3 3 4- 5 Openb. Valleischool Achterberg 5 0 2 3 2 2- 5 Julianasch. 2 Leersum 5 0 1 4 1 1-14 Poule B: Openb. Halsch. Rhenen 5 5 0 0 10 1,1- 0 Julianasch. 1 Leersum 5 3 1 1 7 11- 1 Bantuinsch. Rhenen 5 2 2 1 6 5- 2 Platanenlaan Rhenen 5 1 2 2 4 2- 5 Openb. Lijsterbergsch. Rhenen 5 1 1 3 3 3- 8 RK Cunerasch. Rhenen 5 0 0 5 0 0-16 DOORN De motor- en autoclub ,,'t Sticht" houdt zondag 13 april a.s. een oriënteringsrit, die verreden zal worden volgens het KNMV-reglement 1968. De lengte van de rit is ongeveer 50 km., de gemiddelde snelheid bedraagt 30 km per uur. De start is om 13.30 uur bij café-restaurant „Flora", Oude Rijks straatweg te Doorn. De inschrijving be gint om 13 uur. AiMERONGEN Als dc weersom standigheden het maar enigszins toela ten zal het Amerongse zwembad De Blauwe Schuur zijn poorten openen op 19 april. RHENEN Al enige tijd zit Ouwehands Dierenpark in zeeleeu- wennood, doordat enkele exempla ren door ziekte zijn verloren ge gaan. Gistermiddag kreeg het enige overgebleven exemplaar er echter drie Californische vriendjes (of vriendinnetjes) bij. Daar de zee leeuwen ongekleed te water gingen kon niet worden vastgesteld of het mannetjes dan wel vrouwtjes wa ren Het team van de Openbare Hal school, dat voor de tweede achter eenvolgende maal zegevierde in het Paasvoetbaltoernooi. AMERONGEN Geboren: Gerrie Lambertha, d.v. G. Reede en W. Ver- woert; Jan-Peter, z.v. R. H. Tuinier en J. M. M. de Jong; Agatha Jantine, d.v C. van Ginkel en G. Lansing. Ondertrouwd: Johan Maertzdorff, 33 jr. en Marie Weinand, 18 jr.; Cornelis de Wit, 18 jr. en Neeltje Alida Woldin- ga, 16 jr. Getrouwd: Peter Looi jen, 20 jr. en Helena Wandrina van Zetten 18 jr.; Al- bertinus de Ruiter, 26 jr. en Dirkje Hen drik je Adriana van de Pol, 22 jr.; Hen drik Jansen, 35 jr. en Alida Veldhuizen 34 jr.; Adrianus Catharinus Aalbers, 25 jr. en Gerdina Gesina Allegonda de Kroon, 21 jr.; Albertus van Ginkel, 22 jr. en Aartje van Ginkel, 22 jr. Overlijden: Selma Maria Johansson, 84 jr. AMERONGEN De opbrengst van de Rheuma-eollecte in Amerongen be droeg iri tötaal f 1628,31. Bovendien wer nog een groot aantal girostortingen toe gezegd. Jongeren van vier nationaliteiten werken in De Eikelkamp aan een nieuw waterleidingsysteem. ELST In jeugdherberg De Eikelkamp heerst grote bedrijvigheid, niet om dat een groot aantal jongelui aanwezig is, maar omdat een klein groepje jon gens en meisjes (18 in totaal) voor het merendeel studenten, een deel van hun paasvakantie gebruiken om in het kamp de nodige karweitjes op te knappen. Vorige week vrijdag zijn ze gekomen, uit Duitsland, Denemarken, Frankrijk, maar ook uit Nederland, louter en alleen om te werken, te discussiëren en werkplannen te bespreken. In De Eikelkamp is plenty werk voor het groepje, want er moet een comple te nieuwe waterleiding worden aange legd (de huidige leiding is destijds aan gelegd door de Nederlandse militairen, gedurende de mobilisatietijd van 1939), die midden door het kamp loopt. Bo vendien worden diverse barakken aan een onderhoudsbeurt onderworpen en moet de tuin eens grondig onderhan den worden genomen. Als deze werkzaamheden geschieden door bemiddeling van de Stichting In ternationale Werkkampen, die in Lei den is gevestigd en waar iedere jonge main' en frètlw, tussen de 18 en 30 jaar, ongeacht opleiding of beroep, zich voor belangelbke hulp aan sociale en cultu rele instellingen kan aanmelden. Meestal zijn het studenten of middel bare scholieren uit verschillende lan den, die van tijd tot tijd worden uit gezonden naar instellingen waar hulp nodig is, zoals ziekenhuizen, inrichtin gen voor gehandicapten, jeugdherber gen, in Nederland en in het buiten land. Een van de voornaamste doelstel lingen is, de internationale contacten te bevorderen. De meeste deelnemers worden tevens opgeleid tot groepsleider, zodat bij elk werkobject weer een nieuwe kan wor den gekozen. De 23-jarige Geert Jan van Oenen, 2e jaars student in politie ke wetenschappen te .Amsterdam hee& thans in De Eikelkamp de uitvoering van het werkobject onder zijn beheer.' Met nog enige andere jongelui is hij Een van de geëxposeerde wandtapijten met de conservatrice van het streek museum, mejuffrouw Alaïd v.d. Bunt. RHENEN ln het Streekmuseum Rhenen wordt tot en met 26 april a.s. een tentoonstelling gehouden van wandtapijten van de hand van Maud Muller Massi uit 's-Gravenhage. Het maken van wandtapijten is al een heel oude kunst. Men zoü deze vorm van kunst het best kunnen om schrijven met: Schilderen in textiel. In de Middeleeuwen waren wandtapijten handgeweven bekleding van muren in kerken, kloosters en paleizen, immers de toenmalige ministers van buiten landse zaken boden vorsten bij een bezoek wandtapijten aan. De vorst of keizer versierde er zijn paleis mee. Abten van kloosters en adbijen dra peerden hun kerken er mee, etc. Vele kunstenaars van naam hebben voor wandtapijten cartons gemaakt, we denken onder meer aan Barend van Or- ley, Raphaël, Van Aelst, Rubens, Jan van Brugge. In vele musea op de wereld vinden we fraai specimen van deze oude handwerkkunst. Eén van de meest fraaie collecties vind ik persoonlijk nog „La dame a la Diorne" in het Musée de Cluny in Frankrijk. Hier bereikt deze kunst één van haar hoogtepunten. In de 19e en begin 20e eeuw raakte deze kunst geheel in verval, maar ge lukkig bloeit zij thans weer als nooit te voren en het is wederom Frankrijk dat nu weer de toon aangeeft, denk maar aan kunstenaars als Jean Lurgat, Gromaire, Mare Saint Seans, terwijl in ons land het werk van Christiaan de Moor grote bekendheid geniet. Ook het werk van Maud Muller Mas- sis geniet reeds enige bekendheid in ons land. Met veel genoegen heb ik dit werk in Rhenen aandachtig bekeken. Het zijn geen handgeweven wandtapij ten, maar meer applieken, dat wil zeg gen ornamentaal oplegwerk. De kunstenares uit Den Haag heeft dit werk met bijzonder veel gevoel voor kleur gedaan. Haar werk is knap en vaak zeer geraffineerd en soms ook geestig, zie hiervoor „Sleutelbloemen", behangen met cllerlei sleutels en een blikopener. Dan weer zijn het de diepe kleuren, die aan het geheel een eigen stijl en reliëf geven. Er gaat van haar werk vaak een enorme rust uit, o.a. in „l'Oasis's" en „Composition" en „bleu". Tot haar beste werk op deze smaak vol ingerichte expositie behoren onge twijfeld de verbeelding van de gekrui sigde Christus met de wenende vrou wen rond het kruis op Golgotha en een wandtapijt voorstellende het moeder schap. Vooral in de tere kleuren legt zij een waar meesterschap aan de dag. Meestal is haar werk geabstraheerd, soms ook abstract, b.v. in „Fuga". Door de geweldige kleurvorming ontstaat in haar oeuvre een grote eenheid en een zeer duidelijke monumentaliteit. Dat was voor mij het verrassende van de?e erpositie. Een bezoek aan deze expositie is dan ook van harte aan te bevelen. Het is een kunst, die men niet alle da gen te zien krijgt. Wout van den Born druk bezig een sleuf te graven, ter vernieuwing van het waterleidingsys teem. „De bedoeling is, dat hier vier uur per dag gewerkt wordt en de rest van de tijd wordt besteed aan theoretische pro blemen, discussies en excursies. Maar eigenlijk is er geen vast schema, <de volgende dag kan het gehele program ma afwijken van wat al is besproken", vertelt Geert Jan. Hoe en wanneer is de Stichting In ternationale Werkkampen in het leven geroepen? „Dat was na de eerste we reldoorlog, toen er zoveel vernielingen waren aangericht. Het gebeurde op die manier, dat Fransen en Duitsers in vriendschappelijke samenwerking alles gingen herstellen, wat zij tevoren van elkaar vernietigd hadden, zoals spoor rails, akkers, huizen, kortom alles, wat tijdens een oorlog met de grond gelijk gemaakt wordt. Na de tweede wereld oorlog heeft deze samenwerking een grotere vlucht genomen en heeft de Stichting meer en meer bekendheid ge kregen. Mits binnen een bepaalde leeftijds grens, kan iedere jongen en meisje zich opgeven; er is geen bepaalde opleiding voór'-VèreiSt. WOTtS'hët natuurlijk ge- w^gtn da,! zij behalve hun eig^n, ^aaj andere talen spreken. Bovendien* is Hét zo, dat als er alleen maar studenten worden toegelaten, men in principe een elitegroepje zou kweken en dat is be slist niet de bedoeling". Lucky Ybema, studente in de socio logie te Groningen is als Nederlandse vrijwilligster te werk gesteld in Eist. Op het moment van dit interview is zij be zig in de tuin, maar morgen wordt zij misschien naar een barak verwezen, die hoog nodig een carboleumbeurt moet hebben. Zij vindt elk karweitje plezierig en vooral de omgang met de anderen, veelal buitenlandse leeftijdgenoten is fijn. Al enige jaren is zij verbonden aan de Stichting en ze werkte vorig jaar nog in Tsjecho-Slowakije, waar zij meehielp op een staatsboerderij. In Frankrijk was zij twee jaar geleden, waar zij in teamverband meehielp in een arm klein dorpje om er wegén te teren en rivieren uit te diepen. De Duitse Angelica Holtermann uit Aken en Suzanne Bork uit Drakenburg (bij Hannover), beiden 20 jaar, die bio logie en sport studeren vinden het machtig in Nederland te zijn, vooral met dit zonnige weer. Het is hun eer ste kennismaking met Nederland. ten aan het werk zijn", zeggen ze, ter wijl ze een hunkerende blik naar bui ten werpen. Ook zij hebben zich reeds in verscheidene landen kosteloos pro- duktief gemaakt en ze zijn er enthousi ast over. Vooral de onderlinge band trekt de jongelui aan. „Zij leren elkaar beter kennen en waarderen door samen te arbeiden en door samen wat te pra- J ten", zegt hun leider. Vrijdag gaat de groep weer vertrek- ken, nadat hetgeen hun werd opgedra- J gen, is afgemaakt. Als echter de zo- mervakantie aanbreekt, zwermen zij opnieuw uit naar landen over de gehele f wereld om waar dat nodig is hun dien- sten aan te bieden. Hanne Lykke Nielsen (21) en Sten Stampe (27), die beiden in Kopenhagen studeren, deden eerst Amsterdam aan, alvorens zij zich naar Eist begaven. Ze waren helemaal weg van onze hoofd stad. Reeds eerder werkten zij in Frankrijk, Engeland, Israël en vorig jaar nog in Turkije. Daar hielpen zij aan de wederopbouw van woonhuizen, die door een aardbeving waren ver woest. Een Engelse organisatie daar stelde geld beschikbaar voor de her stelwerkzaamheden. Tenslotte gaven ook Eveline Helbuque (21) en Jacky de Br„uyn (19), afkomstig uit Frankrijk, een veïslag van hun ervaringen. Zij stude ren rechten en natuurwetenschappen en waren ijverig doende de ontspannings zaal van binnen te schuren. „Wé heb ben het hier erg naar onze zin, maar zouden op dit ogenblik toch liever bui- KESTEREN Zaterdag 12 april «al een aanvang worden gemaakt met de bouw van de kleedlokalen met kantine op het sportterrein „De Lede" te Res teren. Het ontgraven van de funderings sleuven zal dan in zelfwerkzaamheid worden uitgevoerd. Het bestuur van de uspani^eretyiging „Resteren", ^vertrouwt op alle medewerking van de leden van de vereniging en hoopt dat zij gewapend met graafgereedschap 's morgens op** het veldencomplex zullen aantreden op- 4 dat dat onderdeel van de werkzaamhe den op deze dag gereed komt. Het ligt in de bedoeling de volgend! zaterdagen de fundering en de vloeren eveneens in eigen beheer, te storten. Medio mei kan de aannemer dan op deze vloer het gebouw optrekken. AMERONGEN Zaterdag zal er dodr de leden van de muziekvereniging Ons Genoegen weer oud papier worden opgehaald. Men wordt verzocht om van- af 9.00 uur 's morgens oude kranten, tijdschriften enz. weer gebundeld aan de weg gereed te zetten. Ditmaal wordt ook gevraagd om oude boeken en ande re voorwerpen, die eventueel als prijs s zouden kunnen dienen voor de te hou den bazaar. Het is bekend dat Ons Genoegen in mei vijftig jaar bestaat en dat er in Amerongen een actiecomité werkzaam is dat zich ten doel heeft gesteld Ons Genoegen te voorzien van nieuwe instru menten. Daarvoor is bijzonder veel geld nodig Er is reeds een deel van het bedrag binnen doch nog lang niet genoeg. Daar-/5 om zal op 10 mei in het Dorpshuis een^ bazaar worden gehouden waarbij het aardig is om op te merken, dat de ver schillende stands zullen worden bezet door leden van zusterverenigingen. AMERONGEN De collectie voor de Hemava heeft in Amerongen f 237,11 op gebracht. rVeilbericht van de Tielse veiling Septer van woensdag 9-4-1989. Opgave na klasse mm maat. 75/opw 70/75 65 70 60/65 55/60 1 2 47—69 46—48 35—53 29—39 113—120 115—118 57—96 65—57 62—64 53—56 49—56 51—55 46—55 50—54 35—48 288—38 69—71 56—59 41—45 47—70 90—93 Appelen: Golden Delicious k.l x Golden Delicious k.2 Goudreinette k.2 Jonadel k.l Jonadel k.2 x Jonathan k.l x Jonathan k.2 Laxtons Superb k.2 x Lombarts Calville k.2 Winston k.l Winston k.2 Jonathan rode k.2 48—67 95—98 45—58 27—50 76—80 52—59 32—35 70—74 50—54 30—32 68—70 67—69 57—60 41—43 Zuurkroet en en fabrieksfruit blank per 100 kg 11.00. Rood kroet en rood fabrieksfruit per 100 kg 7,40. Stip en stek per 100 kg 6,30. Peren: y Beurre Alex Lucas k.2 28—30 1820 Bred erode 2458 143 St. Remy 24—26 15— 0 IJsbouten 812 Winter jan 35—45 18— 2 Perenkroet per 100 kg 3.00. Kasaardbeien per doosje 200 gram 228238. Kievitseieren per stuk 4048. Groenten Prei 7787, 4965; Radijs per bosje 1027; Rabarber 60100; Stoofsla 2029; Witlof 162—170, 120—125; Uien 10—12; Sla per 100 krop e 12/16 14.00—2200; Sla per 100 krop e, 16/opw. 19.0027.30. x is hoofdaanvoer. Alles in ets per kg tenwj andeps vermeid.

De Vallei | 1969 | | pagina 5