REGERING IN ANTWOORD AAN KAMER: „Onvoldoende concurrentie en geen prijsbewustheid Roolvink wil f 65 min voor sociaal-zwakken LUXURY LENGTH yvesant Stuyvesant 25 Sportwagen van V.W.? HHP King Size 99 ■Bil „Progir maakt in Amsterdamse raad geen kans Koningin bezocht met dochter Vincent d'lndy- instituut Zestien doden in Dottikon mmm HStP •- 25 Man verdacht van gelddiefstal DONDERDAG 10 APRIL "Voel es hoe glad... geweldige snelscheercrême, die Bartex!" Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. Voorzitter gereformeerde predikanten „VRIJER EN VROLIJKER GELOVEN KOLDERARGUMENT" NIET .PRIJSBEWUST TIJDELIJK GEEN SER-ADVIES Wastafel verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist. NIET VERLAGEN DONORLANDEN VOOR INDONESIË WELLICHT NIET ROYAAL Er Is een nieuwe wereld van filtersigaretten. De fascinerende wereld van Luxury Length. Veel langer dan King Size. 100 mm. lang I Het wereldmerk Peter Stuyvesan' geeft als Europa's bekendste filtersigaret de toon aan daarom is er ook in Nederland Peter Stuyvesant Luxury Length de "Gouden Peter Stuyvesant". In de luxueuze lengte van 100 mm. Geniet van de superlange, elegante Peter Stuyvesant in zijn gouden verpakking. Koop vandaag nog de "Gouden Peter Stuyvesant". geniet zoveel méér. 20 Luxury Length 1.75 FILTER De filtermarkt groeit, en groeit snel. En om aan de steeds stijgende vraag van de kwaliteitsbewuste roker te voldoen, is Peter Stuyyesant nu in 25 King Size verpakking. In de befaamde kwaliteit van Europa's bekendste filtersigaret. Peter Stuyvesant, nu 5 sigaretten méér. Peter Stuyvesant u geniet zoveel méér. 25 King Size 1.75 RIDDER PEIS GEL SLACHTOFFER BRAND IN HULST ONDER PUIN GEVONDEN DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) wil 65 mil joen gulden beschikbaar stellen om minder draagkrachtigen tegemoet te komen in het steeds duurder wordende levensonderhoud. In een gerichte adviesaanvrage aan de Sociaal-Economiche raad (SER) over deze tegemoetkoming, zegt de heer Roolvink dathij denkt aan een verla ging van de premies voor de verplich te ziekenfondsverzekering voor bejaar den, en voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering. Bovendien wil hij een be tere regeling van de Kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. De SER is al enige tijd geleden om een advies gevraagd over het gehele probleem van de sociale verzekeringen. De minister wil nu binnenkort een tus- senadvies over dringende maatregelen voor minder draagkrachtigen. De heer Roolvink wijst er in zijn ad viesaanvrage op dat de premies voor bejaarden die verplicht of vrijwillig in het ziekenfonds zitten, veelal zeer hoog zijn. In 1970 zal een bejaarde, die een in komen van 7.500 gulden heeft, ongeveer 51 gulden per maand aan premie voor zijn verplichte' ziekenfondsverzekering moeten betalen. Minister Roolvink denkt er nu aan om deze categorie mensen een reduc tie van tien gulden te geven.. Hiermee is zeven miljoen gulden per jaar ge moeid. Het volgend jaar zullen naar schatting tweehonderdduizend gezinnen met een inkomen, dat ongeveer gelijk is aan het minimumloon, vrijwillig zijn verze kerd. Een echtpaar met twee kinderen betaalt dan gemiddeld 82 gulden per maand aan premie. De minister wil voor deze mensen een „bodempremie" instellen, die gelijk moet zijn aan de ADVERTENTIE AMSTERDAM De zwavelkoolstof- fabriek die het Franse chemische con cern Progil in Amsterdams westelijk havengebied wil bouwen, zal er niet komen. Het is al de vraag of burgemeester en wethouders nog met een voordracht voor uitgifte van een stuk grond aan Progil zullen komen. Een dergelijk voorstel maakt in de gemeenteraad geen kans om te worden aangenomen. De grootste fractie in de gemeente raad, de Partij van de Arbeid, bepaalt vandaag haar houding. Het gaat er daar bij echter minder om na te gaan hoeveel leden tegen vestiging van Progil zijn dan wel te besluiten of de fractie een una niem afwijzend standpunt zal innemen. De PSP, de CPN, De Boeren, Provo en de onafhankelijke mevrouw A. Baank zullen in ieder geval tegenstem men, als B. en W. met een voorstel zou den komen. De VVD. neigt ook sterk tot een afwijzing van een vestiging van een zwavelkoolstoffabriek. Gisteravond hielden enkele commis sies uit de gemeenteraad een derde hoorzitting, waarop verontruste Am sterdammers en ook mensen van buiten de gemeente hun gedachten de vrije loop konden laten. Burgemeester en wethouders menen dat de komst van Progil uit economisch oogpunt wenselijk en uit milieuhygië nisch oogpunt verantwoord is. De des kundigen hebben de raad echter niet kunnen overtuigen. Inderdaad heeft op een van de hoor zittingen een deskundige moeten toege ven dat een ongeluk met een tankauto zwavelkoolstof een ramp tot gevolg zou hebben. Bovendien is men er niet zeker van dat de mensen in en rondom Amster dam niet veelvuldig last zullen hebben van de stank van zwavelkoolstof, die op de geur van rotte eieren lijkt. minimumpremie voor de vrijwillige ver zekering. Deze maatregel zou de schat kist 46 miljoen gulden kosten. Tenslotte wil de minister van sociale zaken dat kleine zelfstandigen voor een tweede kind kinderbijslag krijgen wan neer ze 7850 gulden per jaar verdienen, een bedrag dat gelijk is aan het mini mumloon voor werknemers. Tot nu toe krijgen zij voor het tweede kind bijslag, wanneer hun inkomen ligt tussen de 5900 en 6300 gulden. Dit voorstel gaat ongeveer tien miljoen gulden aan de schatkist kosten, aldus de gerichte ad viesaanvrage. ADVERTENTIE UTRECHT In onze kerken komen we geleidelik in een wat vreemde po sitie terecht: we zijn het over andere dingen oneens dan onder ons gebruike lijk was". Dit verklaarde de voorzitter van de „Vereniging van predikanten van gereformeerde kerken in Neder land", dr. J. Ozinga, gistermiddag in Utrecht bij de opening van de algeme ne ledenvergadering van de vereniging. Als voorbeeld noemde hij de kwestie van het schriftgezag. Dat er een ander denkklimaat moet komen omdat men dan zoveel vrijer en vrolijker kan ge loven, noemde hij een kolderargument: „Geloven Üs altijd een zeer 'zenuwach tige' aangelegenheid". Vrijwel alle ketterijen in de kerkge schiedenis, zo zei ds. Ozinga, zijn terug te voeren tot pogingen om veranderin gen te brengen in de afhankelijkheid van de Heer. Hij waarschuwde voor het gevaar van het vervallen in nieuwe ket terijen door het zoeken naar een „steun tje" in het geloofsleven omdat men die volledige afhankelijkheid niet wil aan vaarden. Prof. dr. C. Augustijn, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, hield een inleiding over de functie van de belijdenis in de tijd van de reforma tie. Na een uitvoerige historische be schouwing formuleerde hij een aantal stellingen, waaronder: „De geloofsbe lijdenis moet primair een verklaring van gevoelen zijn", „een geloofsbelijde nis kan alleen worden opgesteld in een tijd waarin er in de kerk sprake is van een grote mate van eenheid ten aan zien van belangrijke zaken", „een juri dische binding aan de geloofsbelijde nis maakt van die belijdenis onherroep- pelijk een norm", „binding van ambts dragers aan een geloofsbelijdenis kan een kerk niet beschermen tegen kette rij" en „in een tijd waarin in alle ker ken nieuwe vragen aan de orde komen, kan de functie van de geloofsbelijdenis slechts zeer bescheiden zijn". Prog. Augustijn merkte tenslotte op, dat het in een tijd als de onze met een heroriëntering binnen de kerk op vele punten en ook een gezamenlijke her oriëntering van verschillende kerken, geen zin heeft om te streven naar het opstellen van een nieuwe belijdenis, be halve wanneer men dat samen kan doen met de andere kerken in de we reld. DEN HAAG Bij de beantwoording van de op- en aanmerkingen ran de Kamer, betreffende bet prijsbeleid van de regering, /ei minister Witteveen gis teravond, dat de concurrentie in het eerste kwartaal van dit jaar weinig heeft bijgedragen tot het drukken van prijsverhogingen. Daarom moeten nu ingrij pende maatregelen worden genomen. H(j beloofde dat de Kamer kort na het paasreces een nota zou krijgen, waarin wordt aangegeven op welke manier het kabinet tegenvallers wil opvangen door bezuinigingen op andere posten van de departementale begrotingen. De verhoging van accijnzen op 1 juli zal volgens de minister het leven maar 0,1 procent duurder maken. De schorsing van de investeringsaf trek vond hij bijzonder geschikt om on ze economie in de hand te houden. Hij noemde de belastingcorrectic in 1970 een positief element om de loon- en prijsspiraal te doorbreken. Een verde re verhoging van de b.t.w. moet echter wel op 1 januari worden doorgevoerd Minister De Block verklaarde dat de regering tot de prijsstop had besloten op grond van de cijfers over de prijs ontwikkeling tot half maart. Zij was tot de conclusie gekomen dat de concur rentie niet voldoende werkte, en dat het publiek niet voldoende prijsbewust was. De algemene prijsmaatregel die overigens geen panacee is en waarvan een bepaalde verstarring valt te vre zen zal streng worden toegepast. Minister De Block legde er de nadruk op, nooit te hebben uitgesloten dat de regering een algemene prijsstop zou af kondigen. Zij had er echter de voor keur aan gegeven, eerst de weg van de overreding te volgen, te trachten de medewerking van het bedrijfsleven te krijgen. De komende maanden zul len de kosten van levensonderhoud nog stijgen, maar daar is niets aan te doen. In antwoord op vragen van veel Ka merleden over de werkingsduur van de prijsmaatregel verklaarde de minister dat in beginsel geen ontheffing zal wor den verleend. Dit is op de lange duur niet vol te houden, en daarom dient de prijsstop tijdelijk te zijn. Het noemen van een termijn zou hen die met leveranties willen wachten tot de prijsmaatregel niet langer van kracht is om dan tegen verhoogde prijzen te leveren in de kaart spelen. Overigens hoop de Minister dat de Kamer het wetsontwerp volgens hetwelk prijsver hogingen moeten worden gemeld zal hebben goedgekeurd wanneer de prijs maatregel is opgeheven. Hij beloofde de redelijkheid bij de uitvoering van het beleid niet uit het oog te zullen verliezen al is er geen mogelijkheid tot het verlenen van ontheffingen. Hij deel de mee dat door zijn ambtgenoot tij delijk 250 ambtenaren zijn afgestaan voor de controle op de uitvoering van de maatregel. Minister De Block deelde ten slotte mee dat de tarieven van huisartsen, en tram- en bustarieven onder de prijs maatregel vallen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, B. Roolvink, zei niet te kunnen instemmen met een verzoek van drs. Den Uyl, de Sociaal-Economi sche Raad te vragen advies uit te bren gen over de mogelijkheid, de 130 a 140 miljoen die beschikbaar komen uit de schorsing van de investeringsaftrek, aan te wenden voor een verhoging van de sociale uitkeringen. Hij achtte het niet juist zich reeds nu vast te leggen op een bepaalde vorm van maatregelen die ten doel hebben het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud te ver lagen. In tweede termijn liet de socialisti sche fractieleider drs. Den Uyl weten het antwoord van de regering zeer te leurstellend te vinden. Het kabinet heeft geen uitzicht geboden op het doorbre ken van de inflatiespiraal. Er wordt voorts geen soelaas geschapen voor de groepen, die in de knel zijn geraakt. Drs. Den Uyl zei uit het betoog van minister Witteveen nergens de bereid heid te hebben geproefd werkelijk iets aan de doorbreking van de prijsspiraal bij te dragen. Er is blijkbaar geen re den tot enige wijziging van het beleid, aldus de PVDA-fractievoorzitter, vol gens wie 1 a 2 miljard gulden zal toe vloeien aan de trekkers van dividenden ADVERTENTIE DETROIT Volgens de „Detroit Free Press" zal Volkswagen de komen de herfst of anders in het begin van 1970 in Amerika en twee persoons sportwagen introduceren. Deze auto, die iets kleiner zal zijn dan de beken de kever, zou dan uitkomen in twee modellen, die alleen inwendig en moto risch van elkaar verschillen. De motor zegt het blad zal meer naar voren worden ingebouwd dan bij het bekende type. Het eerste model zal een vier-cylinder motor hebben en in Amerika ongeveer 3500 dollar kos ten. Het andere krijgt een motor van zes cilinders en de prijs zal 4800 dollar verkocht door VW-dealers, de tweede bedragen. De eerste auto zal worden door Porsche en Audi-dealers. ADVERTENTIE en tantièmes als er geen nieuwe maat regelen komen ten behoeve van de loontrekkenden Minister Witteveen zei de moties van drs. Den Uyl en de heer De Goede, die betrekking hebben op prijsverho gende maatregelen van de regering te moeten ontraden. In antwoord op een vraag van mi nister Witteveen, hoe een beleid, dat er op gericht is het gemeente- en pro vinciale besturen mogelijk te maken af te zien van prijsverhogende maatrege len, zou moeten worden gefinancierd, verklaarde drs. Den Uyl dat de regering niet zou dienen vast te houden aan de voorgenomen belastingverlaging. MONTREAL „Goedemiddag maje steit, dag Christientje," Op de infor mele wijze die hier gebruikelijk is en die de prinses ook zo op prijs stelt, be groette de zangleraar van prinses Chris tina, Bernard Diamant, haar en konin gin Juliana toen zij gistermiddag het Instituut Vincent d'Indy bezochten. In deze hogere muziekschool van de universiteit van de Canadese stad Mon treal woont en studeert de prinses. De koningin zag de school gisteren voor het eerst. Zij was het enige lid van de koninklijke familie dat nog niet eer der gelegenheid had kunnen vinden haar jongste dochter op te zoeken. Zij doet dit nu in de vorm van een strikt privé- bezoek, wat gisteren onder meer bleek doordat zij niet in een officiële limou sine, maar in de Volvo van de secre taresse van de prinses, mej Nora de Vlieger, bij het instituut arriveerde. Het was zelfs zó privé, dat iedereen vergat om bij aankomst het portier van de auto open te maken, zodat de koningin dat zelf maar deed. Bij het beklimmen van de hoge stenen trap voor de ingang verloor prinses Christina haar linker schoen. De koningin boog zich direct moeder lijk over haar heen, haar beschermend tegen de cameralenzen bij het nerveu ze geworstel met het schoenbandje. In het grote en modern uitgeruste school gebouw leidde de directrice, de bijzon der charmante religieuse Stella Plante de koningin rond. Zij maakte en paar stukjes les mee, bekeek de zelfbedie ningscafetaria waar de prinses haar maaltijden gebruikt en beluisterde in de grote concertzaal van het instituut een pianoconcert, uitgevoerd door een van de leerlingen. Overal in het gebouw gingen de les sen normaal door, zodat prinses Chris tina in de ruimten die werden bekeken de kans kon grijpen even met een paar vriendinnen te praten terwijl de direc trice de koningin uitleg gaf. Mej. De Vlieger fluisterde de prinses daarom op een gegeven moment toe: „Blijf eens wat meer bij je moederwaarop de prinses zich gehoorzaam dichter bij het officiële gezelschap opstelde. Het illustreerde hoe de prinses in Montre al de officiële belangstelling en 't mee maken van plechtigheden ontwend is is geraakt. DEN HAAG Indonesië zal er een zware dobber aan hebben voor dit jaar 1,8 miljard gulden aan internationale hulp los te krijgen. In Haagse kringen heeft men er een hard hoofd in dat de donorlanden be reid zullen zijn Indonesië in 1969 voor dat bedrag te helpen bij zijn verdere economische wederopbouw. Djakarta vroeg voor 1968 tien procent minder. Ook dat bedrag is toen niet op tafel gekomen. De Indonesische regering beseft de moeilijkheden. Zij zal de zwaarste de legatie naar de zesde conferentie van de intergouvernementele groep voor Indonesië sturen. Die wordt van maan dag tot en met donderdag in Den Haag gehouden. Bekeken zal worden op wel ke manier en tot welk bedrag Indone sië voor 1969 aan hulp zal worden ge geven. Het merendeel' van de donorlanden, waaronder de Verenigde Staten en Ja pan als de grootste, hebben hun oor deel uitdrukkelijk opgeschort tot de Haagse conferentie. Deze landen wil len uitvoerig worden ingelicht over het Indonesische vijfjarenplan, waarvan de uitvoering 1 april begon. Djakarta denkt ongeveer 4,8 miljard gulden nodig te hebben voor de voed selvoorziening, 6,7 miljard gulden voor het evenwicht van zijn betalingsbalans en 6,8 miljard gulden voor de uitvoe ring van de opbouwprojecten. In verschillende donorlanden vraagt men zich af of de raming voor de voedselvoorziening nog wel reëel is. Men wil daarom precies de stand van zaken weten voordat verdere hulp toe gezegd wordt. AARAU Zwitserland Het aantal doden als gevolg van de grote ontplof fing, die zich dinsdag in een fabriek voor explosieven in het Zwitserse dorp Dottikon heeft voorgedaan, is tot 16 gestegen. ADVERTENTIE PETER STUYVESANT PETER STUYVESANT RICH CHOICE TOBACCOS KING SIZE uiuiuimiuiLimirrM"' iummimimiuitimi: i* PARAMARIBO Oud-premier J. Pengel van Suriname is benoemd tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De oud-ministers Kraag, Thijm en Rakim hebben dezelfde onderschei ding gekregen uit handen van gouver neur Ferrier. De heer Pengel had laten weten de korte plechtigheid niet te zul len bijwonen. Tot op heden hebben redders in de mijn van Muzquiz in Mexico, waar vorige week 178 mensen opgesloten raakten door een explosie, honderd lijken kunnen bergen. Er werd geen enkele overlevende van de ramp aan getroffen. AMSTERDAM De recherche van de Rijkspolitie in het district Amster dam heeft de 63-jarige Amsterdammer A. ter W. aangehouden wegens dief stal van geldbussen uit twee kerken in Blaricum. Hij zou op Eerste Paasdag uit de r.k. kerk een inzamelingsbus van de Vastenactie met een bedrag van ca. f. 2000 hebben gestolen en uit de Ne derlands hervormde kerk een collecte bus met onbekende inhoud. De man heeft bekend. Het geld kon in zijn wo ning in beslag worden genomen. HULST Het lijk van een van de slachtoffers van de brand in Hulst, de 79-jarige heer J. van Es, is gister middag onder het puin van de afge brande woning gevonden. De invalide man woonde bij zijn schoonzoon, wiens winkel door de brand van de nacht van zaterdag op zondag werd verwoest. NEURENBERG Het federale arbeidsbureau te Neurenberg heeft be kendgemaakt, dat er in maart ln de Bondsrepubliek 243.000 werklozen waren 18.600 mannen en 61.600 vrouwen.

De Vallei | 1969 | | pagina 7