vlees eten b verantwoord eten... Svoboda tracht steun te vinden bij het leger Geslaagde vlucht Britse Concorde Nog zesendertig mensen leven met een ruilhart Sterke stijging staalverbruik 30% MOGELIJK DOEL VAN INSPECTIEREIS IN SLOWAKIJE: Vele politieke gevangenen komen vrij Sovjet-vloot in Middelt. Zee ■■■■■■I Maanreis van Apollo-10 in kleur op TV In Duitsland tekort aan mijnwerkers P arlementsleden uit Ver. Staten naar Praag Krommenie Linoleum I PHILIPS keijzer Bonaparte Oefenen voor de spiegel Vakmanschap is meesterschap (JllXLou^ {fjo /fa+ijj 1/Um£ EEN PERFECTE LANDING In totaal 127 transplantaties Hoogovens: gunstige conjunctuur méér licht op tafel.» ...voor dezelfde stroomkosten met tnkalori tapijt Een platenbon is altfid raak Bierkenners vragen HANDELSDELEGATIE CONTACTEN ROEMENIË IN GRIEKENLAND fa Een platenbon is altijd raak TWAALF KILOMETER RUSSEN EERDER? 'ARGENiA SUPER LUX. Een platenbon - per brief - is altijd raak! Vorstelijk, dat Bonaparte tapijt onder je voeten Vorstelijk?.40 Keijzerlijk Een platenbon is altijd raak Stelt u zich eens voor dat we .inoleum niet in 1899 maar vandaag hadden geïntroduceerd. En u morgen L 't nieuws in uw ochtendblad zou lezen. In de trant van: Krommenie brengt vloerbedekking die een leven lang meegaat! Sensatio-r nele ontwikkeling op vloerbedekkings- gebied! Uniek materiaal voor uw vloer: brandt niet, slijt niet, pluist niet, vlekt niet. Enz. Enz. Waarschijnlijk zoudt u uw man aan stoten en verzuchten: Hè, hè, onze vloer bedekkingsproblemen zijn opgelost. En iedereen zou z'n. ouderwetse vloer bedekking aan de vuilnisman meegeven om voortaan zorgeloos te leven op het hy permoderne linoleum. De huisvrouw zou meer tijd vooi haar gezin hebben, omdat ze minder aandacht hoefde te besteden aan haar vloer. Haar echtgenoot zou zich lekker ontspannen voelen omdat-ie af en toe rustig wat as van z'n sigaar zou kunnen morsen. En de kinderen zouden zich fijn kunnen uitleven omdat de vloer tóch niet stuk te krijgen was. Helaas, Krommenie heeft z'n lino leum alin 1899 uitgebracht. En daarom denken sommige mensen wel eens dat 't een tikkeltje ouderwets is. Kunnen wij 't soms helpen dat we onze ti jd zó ver vooruit waren? Prachtige kleurenfolders bij uw woning- inrichter of rechtstreeks op aanvraag bij Postbus 13Krommenie. DONDERDAG 10 APRIL ADVERTENTIE T>RAAG De Tsjechoslowaakse president, Svoboda, is gisteren begonnen aan een tweedaagse inspectie van legereenheden in Slowakije. Zijn reis viel samen met het vertrek uit Tsjecho-Slowakije van de Russische minister van Defensie, Gretsjko. Deze kwam gisteren in Oost-Duitsland aan. ADVERTENTIE „Ze heeft een grammofoon. Dus Donn Voor camera en mi- crofoon" is de titel van een boekje, dat de voorzitter van de BondsdagVon Hasselt, heeft la ten samenstellen voor de 518 af gevaardigden van het Westduit- se parlement. De volksvertegenwoordigers worden in het werkje wegwijs gemaakt hoe zij zich moeten gedragen voor de televisie en ra dio. Men moet erom denken, aldus het boekje, dat men niet voor miljoenen kijkers tegelijk spreekt. De geïnterviewde of het forumlid moet zo praten alsof hij met een kleine kring van be kenden spreekt. Géén spiekpa piertjes dus, want thuis praat men ook niet met behulp van aantekeningen. Niet steeds de stropdas recht trekken, of draaien met de dui men. Eventueel de hand losjes in de zak steken. Agressieve vra gen kunnen het best worden op gevangen met een vriendelijk lachje en daarna een kalm en zakelijk antwoord. Het is een goede oefening om eens een interview met zichzelf voor de spiegel te houden. Voor de televisiecamera's dra- ge men bij voorkeur grijze, on opvallende kostuums. Géén-hel dere kleuren. Vooral rood is gevaarlijk"aldus het boekge schenk van de conservatieve Kamervoorzitter. ADVERTENTIE Svoboda, die tevens opperbevel hebber is, zou zich willen verzeke ren van de steun van het leger in de huidige politieke crisis met Mos kou, Verleden week was hij al op in spectiereis geweest in Bohemen en Moravië. Hij wordt nu vergezeld door Peter Colotka, voorzitter van de federale vergadering, Gustav Hu- sak, leider van de Slowaakse par tij, Martin Dzur, minister van De fensie en Milan Bencik, hoofd van de partij commissie voor de strijd krachten en de veiligheidsdienst. Een Russische handelsdelegatie heeft inmiddels in Praag besprekin gen gevoerd met een vakbondslei der die bekend staat als uitgespro ken progressief, Vlastimil Toman. Toman is voorzitter van de groot ste Tsjecho-Slowaakse vakbond, die van de metaalarbeiders, die negen- honderduizend leden telt. Toman heeft de progressieve politiek van partijleider Dubcek altijd gesteund. Kortgeleden bracht hij een bezoek aan Moskou. Dat leidde tot specula ties, dat de Russische vakbonden gebruik zouden willen maken van Tomans goede contacten met West- europese vakbonden. De Russen zouden erop zijn ge brand de contacten met het Westen die verloren gingen na de invasie in Tsjecho-Slowakije te herstellen. De drie Russische leiders, Brez- njef, Kosygin en Podgorny, zijn uitgenodigd voor een officieel be zoek aan Roemenië. De uitnodiging werd overgebracht door de Roe meense minister van Buitenlandse Zaken, Manescu. Manescu is sinds maandag in de Russische hoofdstad. Hij heeft er met de Russische leiders gesproken over een aantal problemen, waar onder de bezetting van Tsjecho-Slo wakije en met het Chinees-Russi sche conflict. ATHENE Georges Papadopoulos, de premier van Griekenland, heeft be kend gemaakt, dat by gelegenheid van de tweede verjaardag van de staats greep vele politieke gevangenen zullen worden vrfjgelaten. De staatsgreep in Griekenland werd uitgevoerd op 21 april 1967. De premier kondigde aan, dat de zaak van een aantal gedeporteerde Grieken opnieuw zal worden onderzocht. GIBRALTAR Het Russische smal deel, dat eergisteren bfj de zuidwestpunt van Portugal werd gesignaleerd, is Gi braltar gepasseerd en bevindt zich nu in de Middellandse Zee. De zeven sche pen stomen op dicht langs de Marok kaanse kust. Met de aankomst van deze zeven Rus sische schepen is de vloot van de Sov jet-Unie in de Middellandse Zee nu uit gegroeid tot 37 eenheden. Tijdens een groot machtsvertoon vo rig jaar hadden de Russen vijftig sche pen in de Middellandse Zee varen. Er zijn nu nog 36 mensen in leven, die een harttransplantatie hebben on dergaan. Van die 36 leeft dr. Philip Blaiberg in Kaapstad het langst met zijn „tweede hart". Hij kreeg het in geplant op 2 januari 1968. Op 1 juli opent men in New York een centrum voor gegevens over menselij ke organen, die voor overplanting in aanmerking komen. In dat centrum zullen die gegevens in computergeheu gens worden vastgelegd. De gege vens die daar worden verzameld hebben betrekking op het weefseltype van men sen, die als donor in aanmerking zou den kunnen komen. Veertien grote ziekenhuizen in de Verenigde Staten werken samen bij het vergaren en uitwisselen van gegevens. In het begin zullen in hoofdzaak chi rurgen die zijn gespecialiseerd in nier transplantaties baat bij deze samen werking kunnen hebben. Maar meteen al wordt een begin gemaakt met ver garing van al die gegevens welke van belang kunnen zijn bij uitvoering van overplantingen van harten, levers, lon gen en andere organen. 1 JTÜv, Het Engelse prototype van de supersonische Concorde heeft gisteren een succesvolle proefvlucht gemaakt, die 21 minuten duurde. De foto werd genomen tijdens de landing, die perfect verliep. T ONDEN Na enkele dagen van tegenslagen is nu ook de in Engeland gebouwde Concorde voor het eerst de lucht in geweest Prototype 002 maakte gisteren in stralend weer een volledig geslaagde vlucht van 21 minu ten boven Zuidwest-Engeland. Zo kregen de Britten gistermiddag eindelijk ook de kans om zich trots op de nationale borst te slaan, vijf weken nadat de eerste Franse Concorde haar luchtdoop onderging. NEW YORK Sedert begin december 1967 zijn er in de gehele wereld 127 menselijke harten overgeplant. Onder de 125 patiënten, die deze ingrepen on dergingen, waren er twee die elk tweemaal een ander hart kregen ingeplant. Met de neus vijftien graden naar be neden gericht, na een zeer korte aan loop, klom 002 snel naar een hoogte van 2700 m. Een verbouwde bommen werper begeleidde het glanzende vlieg tuig op de vlucht van tachtig kilome ter naar het militaire vliegveld Fair- ford. De start was bij Bristol. Even perfect als de start was ook de landing, waarbij maar heel even gebruik werd gemaakt vap een kleine remparachute. Met vele glazen cham pagne-werd even later dit tweede suc ces gevierd van de Brits-Franse sa menwerking op luchtvaartgebied. Over enkele jaren hopen de British Aircraft Corporation en Sudaviation, de Britse en de Franse onderneming die de Concordes hebben gebouwd, de eerste toestellen te kunnen afleveren voor passagiersvervoer. Die zullen dan sneller dan het geluid door de lucht klieven. Gisteren vloog invlieger Brian Trubshaw met zijn 002 niet sneller dan 480 km per uur. De vijftienduizend werkers van de BAC- fabrieken die dit alles mogelijk maak ten, juichten om het hardst toen ze hun Concorde zo fraai de lucht zagen' in gaan. Ze hadden er de dag voor vrij gekregen. Na zijn landing koos piloot Trub shaw door alle opwinding een verkeer de route naar de plaats waar hij moest stoppen om zich te laten huldigen. Gisteren spande het tot het laatste moment. Want tot het ogenblik waar op 002 de lucht inging, wist men nog niet of Trubshaw de sprong zou wa gen. Hij moest zijn gerepareerde snel heidsmeter namelijk nog testen. Deze vrijgezel van 45 jaar deed dit tijdens een taxiproef op hoge snelheid, die hij dus combineerde met de eigen lijke aanloop voor deze erste vlucht. De trotse invlieger zei na afloop: „Het vliegtuig deed het geweldig." ADVERTENTIE „Ik weet niet waar hij van houdt" ADVERTENTIE CAPE KENNEDY De bemanning van het ruimteschip Apollo-10 hoopt de volgende maand kleuren-televisie- opnamen van de maan naar de aarde te kunnen seinen. De commandant van de Apollo-10, Thomas Stafford, vindt dat miljoenen kijkens op aarde de kans moeten krij gen thuis in kleur hetzelfde te zien wat hij en zijn twee makkers tijdens het ronden van de maan zullen zien. De twee andere leden van de beman ning, John Young en Eugene Cernan, zijn dat met hem eens. De tocht van Stafford, Young en Cernan om de maan heen begint op 18 mei. Tijdens de tocht zal in een baan om de maan de LM, het maan landingsvoertuig, op de proef worden gesteld. Het is de bedoeling dat twee van de drie astronauten in de LM de maan tot op slechts twaalf kilometer zullen naderen. Volgens een bericht van het Hon gaarse persbureau MTI uit Moskou heeft de Russische kosmonaut Wladi- mir Sjatalof gezegd, dat de Sovjet- Unie toch wil proberen eerder dan de Verenigde Staten met een bemand ruimteschip op de maan te landen. Sjatalof dacht dat de Russen over zes of zeven maanden of nog iets lan ger de maan zouden kunnen bereiken. Het Joegoslavische persbureau Tan- joeg tekende hierbij aan, dat blijkens Sjatalofs eigen woorden deze kosmo naut niet gelooft dat de Amerikanen in juli op de maan zullen landen. ADVERTENTIE De lamp met het speciale lichtvenster aan de onderzijde, HAVANA Een Russische Iljoesjin met 59 passagiers aan boord is in Hava na op Cuba geland, na een vlucht, die een lijndienst opende tussen Moskou en Havana. Onder de passagiers bevond zich Vla dimir Majailof, het hoofd van Aeroflot, de Russische luchtvaartmaatschappij. ADVERTENTIE „Hij is morgen jarig en woont ver weg" BONN In de Westduitse mijnbouw dreigt een nieuwe crisis door een te kort aan mijnwerkers. Omdat men geen vertrouwen in de toekomst van de steenkool heeft gaan steeds meer mijnwerkers over naar andere beroepen en komen er te wei nig jonge arbeidskrachten bij. Sinds tien jaar geleden de kolencrisis begon, zijn ruim 340.000 mijnwerkers afgevloeid. Alleen al in het afgelopen jaar vertrokken er bijna 80.000. Er werken in de Westduitse mijnen nu nog 210.000 man, van wie 12.000 buiten landers. Er zijn bijna 6.000 vacatures, en bij gebrek aan nieuwelingen is de mijn werkersstand bezig bedenkelijk te ver ouderen. Umuiden De Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken hebben in 1968 sterk kunnen profite ren van de gunstige conjunctuur. De directie verwacht dat deze ook dit jaar zal aanhouden. Het staalverbruik in de Europese Ge meenschap, dat jaarlijks met drie pro cent stijgt, liep in 1968 met elf pro cent op. In het prijspeil kwam een lichte verbetering, die overigens pas te gen het einde van 1968 begon door te werken. Vele thans nog lopende leve ringscontracten konden daarvan echter nog niet profiteren. Voor dit jaar staat tegenover weer hogere produkties en opbrengsten een stijging van het kostencijfer. Zij wordt geraamd op zeker tien procent per werknemer. De produktie van staal zal aanmerkelijk toenemen. Medio 1969 zal naast de warmbandwalserij ook de der de blokwalserij in gebruik worden ge nomen. De pelletfabriek zal eveneens gereed komen. De produktie van ruwstaal steeg in 1968 bij de Hoogovens met negen pro cent tot 3,4 miljoen ton. De produktie van dikke plaat nam toe van 408.000 tot 450.000 ton, van vertind blik van 328.000 tot 343.000, van dunne warmge- walste platen van 84.000 tot 111.000 ton en van koudgewalste produkten van 803.000 tot 990.000 ton. Uit de van f 1,24 miljard tot f 1,42 miljard gestegen omzet resteert een net towinst van f 118 (v.j. f 107) miljoen. Over het verhoogd aandelenkapitaal zal een onveranderd dividend van vier gul den worden voorgesteld. Het lopende uitbreidingsplan krijgt de volle aandacht. De onderneming be vindt zich duidelijk in een groeifase, zegt de directie in het jaarverslag. In 1968 is voor f 461 miljoen geïn vesteerd. In de komende jaren, waar schijnlijk drie. tot vier, zal nog f 1,35 miljard nodig zijn. De directie verwacht dat een belang rijk deel daarvan uit afschrijvingen en ingehouden winst beschikbaar komt. Daarnaast werd steun verkregen van 40 miljoen dollar via een Eurodollar- lening, f 50 miljoen via een lening van de EGKS en f 140 miljoen via onder handse leningen en kredieten. Over een deel daarvan zal in 1969 kunnen wor den beschikt. Desondanks daalde de liquiditeit met f 89 miljoen tot f 163 miljoen. Vorig jaar kwam uit afschrijvingen en re serveringen ruim f 200 miljoen vrij, waarmee echter slechts ruim veertig procent van de investeringen kon wor den betaald. Dit jaar verwacht men wat minder te investeren, maar de be talingen zullen toch wel gauw op on geveer f 400 miljoen neerkomen. In West-Europa zal uiteindelijk slechts een betrekkelijk klein aantal, zeer gro te staalindustrieën overblijven. In de ze ontwikkeling past de snelle expansie van het bedrijf van de Hoogovens in IJmuieen. In 1969 kan een staalproduk- tie van ruim vier miljoen ton worden bereikt, in 1972 van 5^4 miljoen ton en eind 1973 van zes a zeven miljoen ton. Daarna is nog groei mogelijk tot een jaarcapaciteit van acht a tien mil- joeh. Met het oog op een nog verdere expansie zullen de Hoogovens zich sa men met de Duitse Hoesch op de Maasvlakte bij Rotterdam gaan vesti gen. ADVERTENTIE WENEN Voor het eerst na de Rus sische inval in Tsjecho-Slowakije zal een Amerikaanse delegatie, bestaande uit parlementsleden, een bezoek aan Praag brengén. De Amerikanen, die zullen worden aangevoerd door senator John Spark- man, zijn door hun Tsjecho-Slowaakse collega's uitgenodigd. ADVERTENTIE „Ze vond 't fijn om zelf uit te zoeken" KOPENHAGEN Zeventien Tsjecho- Slowaken, die de Paasdagen in Dene marken hebben doorgebracht, hebben daar politiek asiel gevraagd. Zij vrezen, dat hun vaderland zal terugkeren naar „de harde politieke lijn". Op het ogenblik leven in Denemarken al tweehonderd Tsjecho-Slowaken, die na de Russische invasie in hun land in Denemarken zijn gebleven. ADVERTENTIE Spijtig dat we linoleum niet vandaag hebben uitgebracht

De Vallei | 1969 | | pagina 9