Veenendaals - dagblad Buiten Technische besprekingen over gebruik kernenergie DRpSTE Prinses zaw modeshow De Gaulle dreigt met heengaan Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Navo-ministerraad besprak Europese veiligheidsconferentie Koningin en dochter winkelden samen Versteeg T chocolaatjes assorti* Versteeg Versteeg Versteeg w Stakingen na onlusten in Zuid-Italië Vei rsl te Nixon: sociale dimensie aan bondgenootschap toevoegen Akkoord Rusland-Amerika Uitslag referendum bepalend Man wurgde zijn ongeneeslijk zieke vrouw Toestand Van Z. iets minder zorgwekkend modeschoenen Onbestendig f VOORZICHTIG Vlooienkruid 1 POLITIEKE TAAK DERDE DIMENSIE VOORSTELLEN VERWORPEN ISRAËL VERWERPT HOESSEIN'S PLAN koffie- cognacbonbons SCOUTS jongens- schoenen L. TWEE PROCENT, GEZOND VERSTAND Voor een enorme collectie TASSEN Voor echte CLARKS schoenen Voor BARRICADES COLLY PUPS voormoederen kind I 1 efc Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardiaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m.f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nrauwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG II APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 85 VOORZICHTIGE INTERESSE IN VOORSTEL WARSCHAUPACT Y¥/~ASHINGTON Twintig jaar na oprichting van de Noordatlantische Verdragsorganisatie tegen het opdringende communisme, heeft de NAVO-ministerraad duidelijk de wens te kennen gegeven te komen tot een betere verstandhouding met de landen van het Warschau Pact. Op de eerste vergaderingsdag in Washington hebben gisteren bijna alle vijf tien ministers zich in min of meer positieve zin uitgelaten over het voorstel van de Oosteuropese landen een pan-Europese veiligheidsconferentie te be leggen, zoals een maand geleden werd geformuleerd op de topconferentie van het Warschau Pact in Boedapest. De Italiaanse (socialistische) mi nister van Buitenlandse Zaken, Pie- tro Nenni, toonde zich de vurigste voorstander van besprekingen tus sen Oost en West. Hij stelde voor, in antwoord op het communistische plan, het houden van een veilig heidsconferentie op brede basis te overwegen, waaraan niet alleen de leden van het Warschaupact, maar ook niet-gebonden landen moeten deelnemen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en Frankrijk drongen echter aan op de grootst mogelijke omzichtigheid bij het aftasten van de mogelijkheden voor een veiligheidsconferentie. Vol gens de Amerikaanse minister Ro gers mag niet worden vergeten, dat de vooruitzichten op vermindering van de spanning tussen Oost en West zijn vertroebeld door de mili taire interventie van de Warschau- pactlanden in Tsjecho-Slowakije en de formulering van de Breznjef-doc- trine, waarin Rusland zich het recht voorbehoudt desnoods door interven tie het „socialisme" in Oost-Europa te handhaven. Het streven naar ontspanning moet worden voortgezet, maar voorzichtige stappen in die richting dienen gepaard te gaan met verbe tering van het Atlantisch verdedi gingsstelsel, aldus Rogers. Het Westen moet door onderhandelin gen trachten uit te vinden of Rus land werkelijk bereid is mee te werken aan het uit de weg ruimen van de gevaarlijkste problemen voor de Europese veiligheid, zo merkte hij op. Zijn Franse collega Michel Debré, betoogde dat het communistische voorstel zeer zorg vuldig moet worden overwogen. „Het is beter in het geheel geen Europese Veiligheidsconferentie te lauden dan een conferentie te be leggen die op een mislukking uit- Pen mooi heestertje, dat mij eens zeer dierbaar was, met zulk een afzichtelijke volksnaam te betite len, ligt mij eigenlijk niet, maar nu het allengs goeddeels uit onze lage landschappen en venen verdween, hindert het niet veel, of ik het gagel. post of vlooienkruid noem. Alleen ouderen weten nog, hoe deze katjesdrager in maart/ april aan menig gebied zijn warm- purperen gloed schonk en de lucht kruidde met een weldadig parfum, voortgedragén door de lentewind langs sloot en dam, betreste water wilgen en ontloken berken met weemoedig prevelende fitisjes er springend en fladderend in. Zulke herinneringen kan ik nog koesteren bij het overdenken der tocht met onderwijzer G. J. Meinen door hel Korenburger- en Vragender Veen of achter de ,,Radstaak", waar de wijze oude scheper Wisselink met zijn kudde langs de Rèmienendiek vaak viel te vinden. In de destijdse .Graafschapbode" heeft Meinen herhaaldelijk natuurhistorische en folkloristische feuilletons uit zijn streek geschreven, waarin het vlooienkruid op enigerlei wijs een rol speelde. Om de sterke geur van de twijgen en blaren legden platte landsvrouwen het n.l. tussen het ondergoed in de linnenkast later veelal vervangen door lavendel waar het kruid zou dienen om vlooien te weren. Tegenwoordig zie je vlo noch gagel meer en het ge mis van de laatste valt meer te be treuren, dan dat van de kleine bruine springers. Ja mensen, wat is het jammer van die post! Hoe schoon glorieerde de omgeving van de Schalm 'n halve eeuw geleden en ook overal elders in de Gelderse Vallei, bij de oude forten, langs de Slaperdijk en in het Woudt, konden wij aan zijn pracht en balsemieke geur het hart ophalen. Dat was voor ons veel dichterbij dan de Achterhoek. Een plekje zorgvul dig behoed door eigenares en rent meester weet ik er nog, maar ik ben huiverig het nader aan te duiden. 11 april 1969 A. B. WIGMAN iwiüfHimiimMunmfmMiNiHniMiuim loopt", zo zei hij, maar voegde daaraan toe, dat hij het noodzake lijk achtte het streven naar ont spanning verder voort te zetten. De ministers van de overige lid staten drongen eveneens aan op een voorzichtige bestudering van de ware intentie van het Oostblok. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Brandt was van me ning, dat de NAVO zich in beginsel bereid moet verklaren aan 'n Euro pese veiligheidsconferentie deel te nemen, maar evenals o.a. zijn Britse collega, Stewart, betoogde hij dat 'n dergelijk gesprek zorgvuldig moet worden voorbereid, dat ook Canada en de VS er aan deel moeten nemen en dat van te voren moet vaststaan, dat vooruitgang wordt geboekt op de belangrijkste vraagstukken die Oost en West verdeeld houden. Minister Luns zei na afloop van de eerste vergadering, dat bij de besprekingen de nadruk was ge legd op de politieke taak van de NAVO. „Het was de algemene me ning, dat men er goed aan doet om de basis voor een vredesgesprek met Oost-Europa beter te verken nen. Want er blijven grote vragen^ over de agenda bij voorbeeld, over de deelnemers (Amerika, Canada, Finland, Oostenrijk en Albanië) en op welk niveau er onderhandeld moet worden", aldus de Nederland se minster. De Amerikaanse president, Ri chard Nixon, heeft op de jubileum bijeenkomst van de NAVO in Wash ington gepleit voor een „derde di mensie" in de samenwerking gedu rende het „derde decennium" van de verdragsorganisatie. Nixon zei dat de NAVO niet alleen een krach tige militaire dimensie nodig heeft ter waarborging van de gemeen schappelijke verdediging en niet al leen een gefundeerde politieke di mensie voor het ontwerpen van een vredesstrategie, maar ook een socia le dimensie. Volgens Nixon heeft de NAVO tot taak, zich in het laatste derde deel van de 20ste eeuw om het maatschappelijk milieu van de bond genootschappelijke landen te bekom meren. Met grote nadruk stelde de Ameri kaanse president in het licht, dat de politieke constellatie tussen Oost en West zich sinds de oprichting van de NAVO, nu twintig jaar geleden, sterk gewijzigd had. „Wie thans in een wereld van de werkelijkheid wil leven, moet bereid zijn, het oude denkbeeld van het Oosten tegen het Westen te ontdooien, zonder daarbij de grote ideologische verschillen uit het oog te verliezen". Zinspelend op een opmerking, die Eisenhower tien jaar geleden maak te, dal; de NAVO op een „gebalde vuist" moet lijken, zei Nixon thans: „Wij zijn allen bereid de vuist in 'n vriendschapshand te veranderen". De Amerikaanse president sprak de hoop uit, uitvoerig over de sa menhang van alle punten gesprek ken met de bondgenoten te kunnen voeren, die op een of andere manier te maken hebben met de betrekkin gen tussen het Oosten en het Westen. Nixon beschouwde dit intensieve overleg als een toetssteen voor een nieuwe inhoud in de samenwerking binnen de NAVO. Daarvoor opperde hij een „nieuw apparaat" voor Wes telijk politiek overleg. Tegelijker tijd zou uit het thans bestaande stel sel van samenwerking nog groter nut getrokken moeten worden. Hij drong er op aan, dat de onderminis ters van Buitenlandse Zaken perio diek tot 'n inventarisatie van de NA- VO-vraagstukken op lange termijn bijeen komen. De president bepleitte verder de vorming van een bijzon dere politieke planvormingsgroep, die zich eveneens met de NAVO-proble- matiek op iange termijn zou moeten bezighouden. Ten derde stelde hij een commissie voor, die de „uitda gingen" en problemen van de mo derne maatschappij zou moeten aan pakken. Nixon sprak in dit verband van de gerechtvaardigde ontevreden heid van jonge mensen, het genera tieconflict en het gebrek aan idealis me en levensdoel in onze geautoma tiseerde wereld. Maar deze zaken zouden geen dingen buiten de belan gen van de NAVO moeten zijn, want in werkelijkheid raken zij de kern van de reële wereld, waarin wij le ven, aldus Nixon. 4» w GENÈVE Amerika en de Sovjet-Unie hebben meegedeeld, dat zij maan dag in Wenen technische besprekingen beginnen over het gebruik van kernenergie voor vredesdoeleinden. Men zal gegevens uitwisselen over kernexplosies en wat daarmee samenhangt bij gebruik voor bv. mijnbouw en het verzetten van grote hoeveelheden grond. De besprekingen houden geen rechtstreeks verband met artikel vijf van het niet-verspreidingsver- drag, waarin staat dat landen zon der kernwapens in het bezit zullen worden gesteld van kernexplosieven voor vredesdoeleinden, maar een zijdelings verband is er uit de aard van de zaak wel. Van Russische en Amerikaanse zijde wordt er de nadruk op gelegd, dat het zuiver technische en geen politieke besprekinger zijn. Met de ontwapeningsonderhandelingen heb ben zij niets uitstaande. Rusland heeft gisteren het Ameri kaanse voorstel tot een internatio naal gecontroleerd verbod op de produktie van splijtbaar materiaal voor kernwapens verworpen. Het stelde een gedeeltelijk verbod van het gebruik van kernwapens voor. Daardoor, aldus de Russische afge vaardigde Rostsjin, wordt het ge vaar van een kernoorlog kleiner, terwijl het door Amerika voorgestel de verbod niets afdoet aan de be staande voorraad kernwapens. Men moet naar zijn mening beginnen het gebruik van kernwapens als aan valswapen te verbieden. Later zou er een algeheel verbod moeten ko men. Volgens een Amerikaanse woord voerder geeft een verbod als door de Russen voorgesteld geen garan tie, dat de wapens toch niet zullen worden gebruikt. Rostsjin zei dat de Amerikanen gemakkelijk een aanmaakverbod kunnen voorstellen, JERUZALEM Israël heeft vrijdag, tenminste onofficieel, het in Washing ton gedane zes punten tellende voorstel van koning Hoessein over het Midden-Oosten van de hand gewzen, het beschouwend als een „propaganda- manoeuvre". In Israëlische politieke kringen ziet men het niet als een oprechte wens der Arabieren om vrede met Israël te be reiken. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft er nog geen commentaar op gegeven. ADVERTENTIE morgen or ISO gram van 95 voor 85 niet duur We! heerlijk omdat er in Amerika al overproduk- tie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden bestaat. Boven dien is te verwachten, zei hij, dat Frankrijk en China, die zich afzij dig houden van de ontwapenings kwestie, zich niet aan een aanmaak verbod zullen storen. MONTREAL Koningin Juliana met prinses Christina in het res taurant van het conservatorium Vincent d'Indy in Montreal, whar de prinses studeert. Gisteren hebben de koningin en haar dochter de hele dag gewinkeld in Montreal. Als lunch gebruikten zij in het restaurant van een waren huis een paar broodjes warme worst. ADVERTENTIE met sporen en kompas ADVERTENTIE In een rijke doos zowel melk als dessert. Een verrukkelijke verrassingI 4,35 DEN HAAG Prinses Margriet heeft gister middag in het Haagse Kurhaus de modeshow van de bekende Franse ontwerper Pierre Cardin bijgewoond. De show werd gegeven ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het dagblad ,,Het Vaderland,"Op de foto de prinses vol bewondering voor een van de creaties van Cardin. PARIJS President de Gaulle (78) heeft gisteravond gedreigd, dat hij zal heengaan wanneer de Fransen „neen" zullen zeggen op het referendum van 27 april. Het referendum heeft betrekking op ■J een vergaande streekhervorming op sociaal-economisch gebied f vervanging van de Senaat door een sociaal-economische raad van 350 leden Q wijziging^ van enkele grondwetsartikelen, door dit alles noodzakelijk ge worden. Op deze vragen behoeven de Fran sen slechts met ja of neen te ant woorden. Zegt de meerderheid neen, dan gaat De Gaulle als president heen. De Gaulle uitte zijn dreige ment aan het einde van een lang te levisie-interview, dat door 23 buiten landse zenders werd overgenomen. Het was niet alleen bedoeld als opening van de campagne voor het referendum, maar ook om de 52 procent van de Franse kiezers die zich nog geen mening hebben ge vormd blijkens de jongste opinie onderzoekingen, voor zich te win nen. Het laatste opinie-onderzoek geeft De Gaulle slechts een marge van twee procent in het voordeel van het referendum. De Gaulle is overtuigd van de noodzaak van hervormingen. Hij ziet die als onafwendbare etappe in de opbouw van een nieuw Frank rijk. Dat als gevolg van deze noodza kelijk geachte hervormingen enkele artikelen van de Grondwet veran derd moeten worden is volgens de president slechts in overeenstem ming met het gezond verstand. Daarom behoeft daarvoor geen apart referendum te worden gehou den. AMSTERDAM De zestigjarige H. F. H. heeft gisterochtend z(jn onge neeslijk zieke vrouw door wurging om het leven gebracht. Hij heeft haar waar schijnlijk uit haar lijden willen verlos sen. In zijn woning aan de Van Olden- barneveldtstraat in Amsterdam sneed hij daarna zijn polsen door en zette de gaskraan open. Hij is bewusteloos in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. Het drama werd ontdekt door buren, die door een sterke gaslucht gewaar schuwd waren en de woning binnen drongen. Zij vonden de man in de keu ken waar hij hevig bloedend in be wusteloze toestand op de grond lag. In een kamer ontdekten zij iets later het levenloze lichaam van zijn vrouw, de 55-jarige M. E. H. De vrouw had een paar maanden ge leden een beroerte gehad. Zij was hier door gedeeltelijk verlamd geraakt. Ver der waren haar stembanden aangetast, waardoor zij niet meer praten kon. De vrouw moest door haar man met alles geholpen worden. ADVERTENTIE DEN HAAG Hans van Z„ die eer gisteren in het Utrechtse huis van be waring zelfmoord probeerde te plegen, is nog bewusteloos. Zijn toestand is, volgens het ministerie van justitie, iets minder zorgwekkend geworden. Met geen mogelijkheid kan voorspeld worden wanneer hij tot bewustzijn zal komen. Levensgevaar is in ieder geval niet meer aanwezig. Het onderzoek naar de herkomst van de grote hoe veelheid slaaptabletten die Van Z. heeft ingenomen is nog in volle gang. Volgens het ministerie van justitie nam Van. Z. de door de dokter voorgeschre ven tabletten onder controle in. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ATTIPAGLIA De drie grote vakcentrales in Italië hebben voor vandaag een algemen staking van drie uur afgekondigd uit solida riteit met de arbeiders in het Zuid- italiaanse stadje Battipaglia, die woensdag in opstand kwamen tegen de sluiting van een tabaksfabriek en de groeiende werkloosheid in het al gemeen in het gebied. Bij de onlus ten vielen twee doden en 200 gewon- den. Ook gisteren kwamen er weer in cidenten voor, maar deze eisten geen slachtoffers. De Italiaanse re gering heeft zes uur lang over de toestand beraadslaagd. Over even tuele besluiten is niets bekendge maakt. De autoriteiten vrezen dat de arbeidsonrust van Battipaglia zal overslaan naar de nabijgelegen steden Salerno en Napels. In beide steden heerst volgem waarnemers een explosieve stemming. In havens en fabrieken in Genua, Venetië en andere grote steden zijn gisteren al proteststakingen gehou den. Aan de universiteit van Rome betoogden studenten- tegen de poli tie, parlementsleden bestookten de regering met vragen en het bestuur van de communistische partij eiste ontwapening van de politie en ver oordeelde de „politie1van onder drukking." In Battipaglia werden gisteren op nieuw wegen en spoorlijnen gebar ricadeerd, nadat het grootste deel van de tweeduizend man sterke po litiemacht uit de stad was terugge trokken om de spanning te vermin deren. De manschappen worden ove rigens in de omgeving in gereedheid gehouden om weer in te grijpen als dat nodig is. Een omvergeworpen autobus blokkeert de voornaamste autoweg naar het zuiden. Een inva lide in een rolstoel liet zich door de betogers een spoorlijn opduwen. Zwaaiend met zijn stok schreeuwde hij,'dat hij op de rails zou blijven tot maatregelen waren genomen om de werkloosheid te verminderen. De straten in het stadje zijn bezaaid met uitgebrande auto's, omverge worpen bomen en meubilair. Win kels, kantoren en fabrieken zijn ge sloten. ADVERTENTIE Een front dat de scheiding vormt tussen zachte lucht en koudere lucht passeerde vannacht ons land. De aanvoer van zachte lucht vindt plaats om een hogedrukgebied heen dat zich uitstrekt van de Azoren via Noord-Italië naar Rusland en dat over Noord-Frankrijk en België een zuidwestelijke stroming in stand houdt. De koudere lucht vindt zijn oorsprong op de oceaan, waar een uitgestrekt lagedrukgebied voor transport naar onze omgeving zorgdraagt. Een storing, welke zich thans ten noordwesten van Schot land bevindt, trekt naar het noord oosten. Het bijbehorende fronten- systeem zal morgenochtend ons land passeren. Het blijft onbesten dig weer met af en toe regen, maar ook enkele opklaringen.

De Vallei | 1969 | | pagina 1