Na 1970 per dag maar een postbestelling Prof. dr. W. Drees jr. thesaurier-generaal Voedingsleer wordt in september onderwezen DAF44, z i j n geld dubbel en dwars waard. Dit voorjaar in Westen al begin JEUGDLUCHTVAARTDAG Jongen schoot op wandelende vrouwen f/ïo&cA Voor roofmoord op weduwe tien en acht jaar geëist Kardinaal Alfrink verdedigt verbod experiment van studenten-pastores Vakmanschap is meesterschap Zes procent voor AKU-personeel Nederland keurt apartheid in Z.-Afrika af ONTSLAG PROVINCIAAL VERBAAST JEZUÏETEN In tweeën Bloedend BOMEXPLOSIE IN BELASTINGKANTOOR Bierkenners vragen CATEGORALE BONDEN STEUNEN EIS VAN VAKCENTRALES Onderscheid Pardoes Djakarta Planbureau NIEUWE STUDIERICHTING IN WAGENINGEN AUTODIDACT OUDE PLA1SJSE1S BEVOLKINGSAANWAS EN VOEDSELPRODUKTIE SUIKEROVERSCHOT Coupon. Pagina 7 VRIJDAG II APRIL MAASTRICHT B(j het provincia- laat van de paters jezuïeten in Den Haag is men hogelijk verbaasd over het ontslag van de provinciaal van de Ne derlandse jezuïeten pater J. Hermans (45). Een woordvoerder van het Vaticaan deelde gisteren in Vaticaanstad mee, dat pater Jan Hermans zijn ontslag had genomen als provinciaal overste van de jezuïetenorde. Rome had hem het ont slag bevestigd. Volgens het hoofd van de persdienst van het Vaticaan, monseigneur Fausto Vallianc wordt de ontslagaanvraag van pater Hermans bestudeerd door de ge nerale curie van de orde van de jezu ïeten in Rome. Pater Hermans was gisteravond onbe reikbaar. Hij zou ergens in Nederland met vakantie zijn. Pater Van Kilsdonk, een van de Am sterdamse studentenpastores die op het ogenblik deelneemt aan het Nederlands pastoraal concilie, was van de ontslag aanvrage van pater Hermans al op de hoogte. Zij kwam voor hem niet on verwacht. DEN HAAG Dit voorjaar al zal in enkele plaatsen met name in het westen nog maar één keer per dag post worden besteld. In de eerste helft van 1971 zal de invoering van één postbestelling in het hele land een feit zijn. In alle postdistricten is de voorbereiding van het EBS (één bestelling-systeem) nu begonnen. Het EBS zal het eerst zijn Intrede doen in plaatsen waar het personeels tekort het grootst is. Daar zullen de uitgesproken woonwijken nummer één zijn bij de invoering. In de zakencentra van de grootste steden blijven, voor zover economisch verantwoord, twee bestellingen. Om te voorkomen dat op zaterdag en zondag geposte brieven blijven lig gen tot dinsdag zullen in de toekomst overal de bussen in de nacht van zon dag op maandag worden gelicht. En kele uren voor het tegenwoordige dag- net zal die post met maandagochtend- treinen worden vervoerd. De bestelling op maandag zal daardoor later vallen dan op de andere dagen van de week. Voor alle dagen geldt dat de ene be stelling als regel in twee gedeelten zal worden uitgevoerd. Eerst komen de wijken met veel kantoren of be drijven aan de beurt. Na de (verkorte) middagpauze volgen de andere wijken. De zogenaamde buitenbestelling blijft in één keer gebeuren. SOESTERBERG Een 1600 meisjes en jongens, leerlingen van middelbare scholen, hebben gisteren op de vliegba sis Soesterberg van de Kon. Luchtmacht de Jeugdluchtvaartdag 1969 bijgewoond. De belangstelling was deze keer zo groot dat vele leerlingen moesten worden te leurgesteld 1600 is het maximumaan tal dat men voor een goede organisatie kan onderbrengen. Er was o.m. een tentoonstelling inge richt en 's middags werden demonstra ties met model-, zweef-, motor-, en straalvliegtuigen gegeven en werd para chute gesprongen. SOESTERBERG Op de Jeugdluchtvaartdag op de vliegbasis Soesterberg mochten Margreet van der Werf (16, MMS Amsterdm) en Wim Matser (16, Chr. Lyceum Arnhem) bij hoge uitzondering een kijkje nemen in de cockpit van een Starfighter F-104. LEEUWARDEN Vanaf het platte dak van de Willem Lodewijkschool aan de Tweebaksmarkt in Leeuwarden schoot de dertienjarige O.S. eergiste ren 's avonds omstreeks kwart over negen op twee wandelende vrouwen. Met een Flobertgeweer. Zo maar. om de dames bang te maken. De jongen vuurde een tweede kogel af op een verlicht raam van het nabij gelegen Stadsziekenhuis. De kogel ver splinterde de ruit, ketste tegen de muur tegenover het raam en kwam in het bed van een patiënt terecht. De patiënt bleef ongedeerd. Mevrouw R. Huizinga-Bruinsma (55) werd in de linker arm getroffen. Haar vriendin, mevrouw G. Boelens (42) werd in de borst geraakt. Een arts van het Stadsziekenhuis verleende de beide hevig bloedende dames eerste hulp.Me- \touw Boelens bleek te zijn geraakt door de kogel die dwars door de kogel die dwars door de arm van mevrouw Huizinga was gegaan. Mevrouw Hui- zinga kon nadat de wonden in haar arm waren gehecht naar huis terug keren. Mevrouw Boelens werd bij haar broer ondergebracht. Zij durfde niet meer over straat te gaan. De politie heeft de jonge schutter gistermiddag aangehouden. De jongen had vakantie uit een inrichting in Zutphen. Hij is een pupil van de kinderrechter en staat onder toezicht. Hij stal het geweer en de munitie uit het gebouw van de schietvereniging De Vrijheid in Leeuwarden. De vereni ging schiet twee avonden in de week in een lokaal van de Willem Lodewijk school. De recherche trof een complete chaos aan in het lokaal. De jongen had ook in het lokaal geschoten, op de wandlamp, flessen en op de vloer. De schietvereniging heeft na de schietpartij besloten de leden voortaan op te dragen de grendels van de ge weren na gebruik mee naar huis te riemen. De jongeman verklaarde tegen over de politie uit verveling te hebben geschoten. De dames wilde hij alleen maar bang maken. LONDEN De aangiftebiljetten kwa men met duizenden tegelijk de ramen uit van het belastinggebouw in de En gelse stad Chester. Het gebouw liep in de nacht vén woensdag op donderdag flinke schade op bij een aanslag met een tijdbom. Vermoedelijk was dit het werk van extremistische nationalisten uit Wales. ADVERTENTIE UTRECHT Twee categorale or ganisaties hebben zich achter de eis van de vakcentrales gesteld om twee pro cent extra van de sociale premies op de werkgevers af te wentelen. Het zijn De Buitendienst, de vereni ging van buitendienstfunctionarissen werkzaam in het verzekeringsbedrijf in Nederland uit Amsterdam en de Neder landse handelsreizigers-en handelsagen tenvereniging in Rotterdam. De organisaties menen dat de wet op de arbeidsongeschiktheid (w.a.o.) en de Ziekenfondswet wel in aanmerking ko men voor de compensatie. DEN BOSCH Anderhalf jaar geleden stierf in haar huis aan de Vossenbos- straat in het Brabantse Berghem de 62-jarige weduwe Catharina Bfjsbers-Ploeg- makers. Zij bezweek onder het geweld van twee royers, die het hadden voorzien op haar nog geen tienduizend gulden bevattende spaarpotje. Enkele dagen later al werden in Antwerpen de twee mannen gevat, die gisteren voor de rechtbank in Den Bosch verantwoording moesten afleggen voor de brute roofmoord. Tot gisteren echter was onzeker ge bleven wie van beiden de meeste had aangericht van de verwoestingen die bij sectie op het lijk van de vrouw wa ren geconstateerd: een gescheurde en verbrijzelde lever, vijftien ribbreuken, twee breuken in het borstbeen een ge broken strottehoofd en ontelbare bloed uitstortingen en kneuzingen. Pas in zijn rekwisitoor drukte de of ficier van justitie, mr. J. Booster, door. Sjef E. (30) uit Vught, het brein achter de roof, de intelligente leider van het tweespan, stelde hij aanspra kelijk voor de ernstigste wandaden. Hij diepte daarvoor onder doodse stil te uit het dikke dossier een verklaring op van een getuige, tegenover wie Sjef een dag later over zijn optreden had gesproken. In de daarop volgende eisen liet de officier het onderscheid duidelijk uit komen. Wegens diefstal met dodelijke geweldpleging eiste hij tegen Sjef tien jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Tegen de 27-jarige Anton K., los-ar- beider uit Wychen, vorderde hij acht jaar gevangenisstraf met aftrek. In aanmerking bracht mr. Booster ook het volledig ontbreken van schuldge voelens en emotie bij Sjef en de ge ëmotioneerde houding van Anton. Sjef en Anton, beiden mannen met een aardig strafregister, hadden el kaar pas drie dagen tevoren ontmoet in een Utrechts tehuis voor daklozen. Toen zij beiden aan het eind van hun financiële mogelijkheden bleken te zij gekomen, kwam Sjef met het voorstel de weduwe te bezoeken. Hij had een ADVERTENTIE jaar eerder vluchtig met haar dochter Jannie verkeerd. Nadat zij daags tevoren de buurt hadden verkend, waren zij op maan dagavond 11 september 1967 op het huisje afgegaan. Ze waren pardoes de keuken binnengestapt, zonder tevoren de roof tot in de details te hebben be sproken. Even vaag waren de plannen voor de aftocht geweest. „We hadden naar een of ander arm zuidelijk land willen gaan", zei Sjef gisteren. Verder dan Antwerpen echter waren zij niet geko men. En op het korte reisje van Berg hem naar Antwerpen, had het tweetal nog overnacht bij een ej-gedetineerde in Sint-Willebrord. Een bezoek dat had bijgedragen tot hun snelle arrestatie, doordat ze hun mond hadden voorbij gepraat. Sprekend over de overval had Sjef daar gezegd: „Het was een taaie." Waarop Anton had geantwoord: „Ja, het was een taai kreng.' UTRECHT De onderhandelings delegaties van de AKU en de vakbon den hebben overeenstemming bereikt over de nieuwe CAO voor de 14.000 a 15.000 personeelsleden van de AKU. De cao wordt op 1 mei van kracht en heeft een looptijd tot 1 maart '71. Op 1 mei gaan de salarissen met 6 pet. omhoog met een extraverhoging voor de lagere salarisgroepen. De werknemersbijdrage in pensioenpre mie vervalt voor het cao-personeel. De totale inkomensverbetering komt uit op 8 pet. Op 1 januari "70 krijgt het AKU-personeel een loonsverhoging van 4 pet en op 1 juli '70 van 2 pet. Voorts wordt op 1 januari '70 de werk tijd verkort van 42Vt uur per week met ongeveer evenredige arbeidstijd verkorting voor de ploegendiensten. De vakbonden zullen het onderhande lingsresultaat ter goedkeuring aan hun leden voorleggen. e? DEN HAAG Prof. dr. W. Drees jr. is per 1 oktober benoemd tot thesaurier-generaal van het ministe rie van financiën. Hij is op het ogen blik directeur der Rijksbegroting bij dat ministerie. Prof. Drees volgt jhr. mr. E. van Lennep op die is benoemd tot secre taris-generaal van de Organisatie voor Europese Samenwerking en Ontwikkeling in Parijs (OESO). Prof. Drees werd op 24 december 1922 in Den Haag geboren. Na het gymnasium (B) studeerde hij van 1940 tot 1946 met onderbreking aan de Economische hogeschool in Rotterdam. Nog in zijn studietijd trad hij in dienst bij het Centraal Planbureau. In april 1947 vertrol hij naar In donesië, waar hij een half jaar als econoom werkte op het departement van financiën in Djakarta. In oktober 1947 kwam de heer Drees in dienst van het Internatio nale Monetaire Fonds in Washing ton. Hij werd op 5 augustus benoemd bij het ministerie van financiën in Den Haag en ging als financieel des kundige naar Djakarta. Toen hij in juni 1953 naar Neder land terugkeerde werd hij benoemd tot hoofd van de toenmalige afdeling multilaterale zaken van de directie buitenlands betalingsverkeer. In april 1955 verliet hij het minis terie van financiën wegens zijn be noeming tot onder-directeur van het Centraal Planbureau. Op 1 maart 1956 werd de heer Drees benoemd tot directeur der Rijksbegroting. Hij is ook buitengewoon hoogleraar voor de Nederlandse Economische Hoge school in Rotterdam. NOORDWIJKERHOUT Een duidelijk geëmotioneerde kardinaal Alfrink heeft gisteren op het pastoraal concilie in Noordwqkerhout zijn verbod tot het houden van oecumenische experimenten in de Utrechtse studentenparochie verdedigd. BU deze experimenten gingen rooms-katholieke studentenpastores samen met hun protestantse collega's in Eucharistieviering voor. De kardinaal zei: „Ik heb ooit in Rome als lid van de herzieningscom missie voor het kerkelijk recht met nadruk gepleit voor hervorming van kerkelijke wetten en afschaffing van de strafbepalingen. Ik had nooit ge dacht dat ik zelf nog eens een beroep op kerkelijke wetsbepalingen zou moe ten doen. Het was het naarste moment uit mijn bisschoppelijk leven." „Ik heb het niet gewild, het is mij van buitenaf opgedrongen. Ik heb eer lijk getracht langs andere wegen tot een oplossing te komen. Ik heb ge vraagd het experiment voorlopig op te schorten tot er een dialoog op gang zou zijn gekomen, fret antwoord was nee." Professor Snijders deelde namens de Utrechtse studentenpastor dr. J. H. Kamphuis mee dat de samenvatting van de kardinaal geen juiste weergave was van de gebeurtenissen in de Utrechtse studentenparochie. Dr. Kamphuis vond dit concilie echter niet de juiste plaats om verder op deze kwestie in te gaan. Eerder op de dag had de kardinaal al gezegd dat niemand op dit ogenblik kon beoordelen of het nee dat hij had moeten zeggen nog ooit gevolgd zou worden door een ja. Hij vond echter dat de bisschoppen als behoeders van het geloof op dit ogenblik geen andere beslissing hadden kunnen nemen. Het concilie heeft zich verder uitvoe rig bezig gehouden met de kwestie van het priestercelibaat. Zij trachtte een duidelijke uitspraak uit te lokken over de houding die het Nederlands episco paat in deze kwestie zou innemen op de komende bisschoppenconferentie in juli in Chur (Zwitserland). De kardinaal was echter niet bereid, bij voorbaat, zoals hij het zelf formu leerde, „zijn kaarten op tafel te leg gen". Professor Haarsma drong er weliswaar op aan dit wel te doen, maar in de stortvloed van de discussie die los brak is deze vraag waar schijnlijk tot genoegen van de kardi naal verdronken. NEW YORK Nog vier landen heb ben de Verenigde Naties meegedeeld dat zij de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering veroordeelden en betreuren. Het zijn Albanië, Cuba, Hongarije en Nederland. Zij deden dit in antwoord op een nota van Oe Tant, waarin de?:e de aandacht van alle lid staten vestigde op de assemblee-resolu tie van december vorig jaar, die de apartheidspolitiek veroordeelde. Hongarije deelde Oe Thant mee, dat alle Hongaarse handelsorganisaties Zuid-Afrika economisch boycotten. Er worden geen diplomatieke of andere betrekkingen met Zuid-Afrika aange knoopt zolang de apartheid duurt. Nederland iVees Oe Thant op de ver klaring, die de Nederlandse VN-delega- tie heeft afgelegd toen de betrokken re solutie werd opgesteld. De apartheids politiek is toen „een volkomen negatie van het VN-handvest genoemd, die be treurd en afgekeurd werd." Nederland geloofde echter niet, dat economische sancties effect zouden sor teren. WAGENINGEN Aan de Landbouw hogeschool in Wageningen komt een nieuwe studierichting, die van de voe dingsleer. Evenals in de vierentwintig reeds bestaande richtingen zal de stu dent ook in dit nieuwe vak, voor ons land althans, het ingenieursdiploma kunnen behalen, in de toekomst mis schien te vervangen door een andere academische titel na een studie die theoretisch vijf en een half jaar in be slag neemt maar in de praktijk toch gewoonlijk op zo'n zes tot zeven jaar komt te staan- Voor dit nieuwe vak be staat al een redelijk goede belangstel ling. Ook de capaciteit en de man kracht aan docenten is vrijwel geheel aanwezig om de nieuwe studierichting te gaan doceren in september terwijl in de toekomst ook wel plaatsingsmoge lijkheden voor in deze richting afgestu deerden aanwezig zijn. Dat verklaarde professor dr. C. den Hartog, buitengewoon hoogleraar in de leer van de voeding en de voedselberei ding aan de Landbouwhogeschool don derdag tijdens een persbijeenkomst in de aula van de hogeschool, kort nadat de ministeriële goedkeuring voor de in stelling van de nieuwe studierichting was afgekomen. Aan een academische vorming van voedingsdeskundigen was eigenlijk al lang grote behoefte, niet al leen in ons land, maar ook elders in Europa waar men, tot nu toe nog aan vijf universiteiten of landbouwhogescho len, slechts zeer verspreid en spora disch tot een opleiding op hoger niveau van voedingsspecialisten is overge gaan. Dat is met name het geval in Finland, Helsinki; in Polen, Warschau; in Duitsland in Bonn en Hohenheim en in Italië, Perugia. De voedingsdeskundigen die al op universitair niveau werkzaam zijn, de meesten daarvan vinden we in de le vensmiddelenindustrie, komen uit ande re studierichtingen zoals de geneeskun de, de biologie, de diergeneeskunde en uit de landbouw. Ze zijn op hun speci fieke terrein min of meer autodidact. In ons land is er eigenlijk maar een goede gespecialiseerde opleiding in de voeding, maar dan op middelbaar ni veau, de diëtistenopleiding. Toch is men in Wageningen niet ge heel en al onkundig met de voedings leer. In de Landbouwhuishoudkundige richting en ook in die van de levens middelentechnologie werd reeds onder wijs gegeven in de voedingswetenschap terwijl men voorts ervaringen heeft op gedaan uit de werkzaamheden dat het Nederlands Instituut voor Volksvoeding te Wageningen heeft verricht. Professor Den Hartog die de leiding van de nieuwe studierichting op zich heeft genomen, meent dat er op het ogenblik in ons land al enige tientallen functies zijn die goed door academisch opgeleide voedingsdeskundigen zouden kunnen worden vervuld. In de toekomst kan dat aantal met name in de ontwik kelingslanden nog wel hoger worden. De voedingsdeskundigen zullen hun werkterrein vooral kunnen vinden op het terrein van het onderzoek van de processen die het voedsel in het mense lijk lichaam ondergaat en de invloed van het voedsel op het organisme. Voorts zal de kennis van de voedings waarde van bepaalde voedingsmidde len kunnen worden onderzocht alsmede de invloed van bepaalde bewerkingen en conserveringsmethoden op het voed sel. De afgestudeerden van de nieuwe richting zullen hun plaats kunnen vin den bij overheidsinstanties, bij de voe dingsmiddelen-industrie en bij onder wijs en voorlichting. Men heeft in Wageningen al lang met plannen rondgelopen om meer aandacht te gaan besteden aan de voedingsleer. Maar men was er tot voor kort nog niet in geslaagd een goed studiepro gramma voor de nieuwe studierichting op te zetten. Vooral omdat bij deze richting niet alleen de natuurweten schappelijke kanten goed belicht zou den moeten worden, doch ook de maat schappelijke. Mede als gevolg van de 2de wereldoorlog met zijn grote voed selschaarste is er een toenemende inte resse onder wetenschapsmensen ont staan voor de relatie tussen voeding en gezondheid. Velen hebben de ernstige gevolgen van ondervoeding ervaren ter wijl men thans, waar grote overvloed aan voedsel heerst, weer wordt gecon fronteerd met de nadelen van te veel en te eenzijdig voedsel waardoor vaat- en hartziekten, nieraandoeningen en tal van andere ongemakken kunnen ont staan. Voorts is uit contacten met de ontwikkelingslanden wel duidelijk ge bleken, dat het groeiende verantwoor delijkheidsgevoel een intensief onder zoek naar de voeding stimuleerde zo wel vanuit de biologische als de medi sche en de sociaal-maatschappelijke ge zichtshoek. Ook heeft zich in toenemen de mate de vraag opgeworpen welke veranderingen in de voedingswaarde van levensmiddelen ontstaan door in- dustrilëe bereding en welke invloed hulpstoffen, nodig voor conservering of verbetering van het voedsel, op de ge zondheid van de mens kunnen hebbe.n De instelling van de studierichting voedingsleer aan de Landbouwhoge school kan worden gezien als een lo gische afsluiting en completering van een reeks ontwikkelingen die al jaren aan de gang zijn in Wageningen waar door al verschillende nieuwe studierich tingen zijn ontstaan zoals die in de so ciologie, de landbouwhuishoudweten- schappen en levensmiddelentechnologie. Men kan nu in Wageningen alle aspec ten van de voeding leren vanaf de pro- duktie va grondstooffen tot en met de consumptie. Van belang daarbij is dat in Wageningen ook reeds alle aspecten van de voeding van dieren worden on- derweze. Men wees er van de zijde van de Lanbouwhogeschool met adruk op dat de nieuwe studierichting beslist geen overlapping zal betekenen van be paalde onderdelen van medische oplei dingen zoals die aan de universiteiten worden gegeven. Temeer omdat men meent dat de invloed van het voedsel op het fysiologisch en biochemisch ge beuren in het organisme van de mens een algemeen en niet een typisch me disch vraagstuk is. Daarom zal men zich in Wageningen ook niet op het me dische therapeutische vlak gaan bege ven bij het opleiden van voedingsdes kundigen. SYDNEY De aanwas van de be volking in Aziatische landen zal niet langer de voedselproduktie boven het hoofd groeien. Die voorspelling deed gisteren de president van de Aziatische ontwikkelingsbank, Takeshi Watanabe. Steeds meer leden-landen van zijn bank kunnen zichzelf met de eigen voedselproduktie bedruipen, zo zei hij. De heer Watar.be schreef dat vooral toe aan de ontwikkeling van nieuwe rassen, betere waterbeheersing en be mesting. BRUSSEL De Europese Gemeen schap zal dit jaar met een overschot van ruim 1,2 miljoen ton suiker blijven zitten. De Europese Commissie verwacht dat de produktie op 6,9 miljoen ton zal komen. De overschotten worden gebruikt voor uitvoer, veevoeder en de chemische in dustrie. DEN HAAG De regering heeft een nieuw bezuinigingsplan uitgepiekerd. Acht miljoen gulden denkt zij per jaar te kunnen besparen op rijksuitgaven voor de aanschaf van kantoormeubillar en andere kantoorbehoeften. ADVERTENTIE Pak hem gerust hard aan. Zijn 40 pk - vermogen bereikt hij bij een verrassend laag toerental van 4500: uw garantie voor een lange levensduur. Zelfs bij zijn felste acceleraties (0-50 km/u in 6 seconden) en zijn hoge constante kruissnelheid (123 km/u) snelt hij op één tankvulling (38 liter) ruim 500 kilometer ver. DAF44i8ruim en comfortabel.. Zelfs lange mensen biedt hij eenvoortreffelijkezitmetveelhoofd-enbeenruimte. Hij heeft AUTOMATIC/VAMOMATIC aantal, test 'm een sterke, luchtgekoelde motor. Anti-corrosielaag en 8 laklagen beschermen hem tegen't slechtste weer. Wieldoppen, raamlijsten en bumpers zijn van zorge loos roestvrij staal. U hoeft hem nimmer door te sme ren. De taaie levenslust van deze auto is zo zeker dat DAF u een jaar garantie geeft, ongeacht het km- Prij8f5.325,- (incl.btwf5.964,-). Bel de dealer vooreen zelf-rit of 6tuur de coupon in voor alle informatie. jg§ü J. 3"-:T- - - - - Ür Stuur mi] alle InformaUe over de DAF55 DAF 58 coupé DAF55 stationcar DAF44 DAF44 station car DAF33. (aanstrepen wat U wenst). DP74849A ca Adres: Plaatse (in envelop zonder postzegel venenden aan DAF, antwoordnummer 2000, Eindhoven^

De Vallei | 1969 | | pagina 7