Badwater in de koffie... Snel gebouwd huisje op wielen SCHAKEN door H. KRAMER Buitenlanders zochten miraculeuze genezing Afbraak- en rooipremies DAMMEN BRIDGE Eigen munt Zegels Afwijking Traditioneel Meladenhuis Eigen volk „Lege" muur „Wij rausen maar niet overal zó doorheen... door J. M. BOM door H. W. FILARSKI OOSTENDE Na vele jaren kreeg Tiel eindelijk een beetje rust Vf'ij komen dus aan de „nieu we tijd" van Tiel. Voor lopig geen oorlog meer en geen vreemde snoeshanen 'n de stad. Het lijkt goed, nu eens opruiming te gaan hou den. Daarom heb ik een aan tal historische bijzonderhe den bijeen gesprokkeld die ieder voor zich geen hoofd stuk zouden vullen en toch de moeite van het vermeiden méér dan waard zijn. Eerst dan dit. De Xle eeuw- se Tielse kroniekschrijver Al- pertus van Metz heeft ons in duur latijn de ondergang van Tiel als havenplaats al voor speld. De handel op Brittan- nië en omgekeerd was door de watertol aan de Me.-.vede in gevaar gebracht. Dat er schepen uit Engeland naar Tiel kwamen bewijst de brief aan bisschop Adelbold door de koster van de Sint-Walbui- giskerk over mirakelen op voorspraak van de Heilige Walburgis geschied. Daarin noemt hij een Britse d:e de reis in het schip van een koopman meegemaakt had en in Tiel genezing vond. An dere vreemdelingen waren uit Frankrijk en Wiesbaden ge komen (oorkonde uit 1022*. HPiel bezat in deze glorietijd rond het jaar 1000 zelfs een eigen munt. In het Rijks penningkabinet bevinden zich vier te Tiel geslagen diaariën van de Duits-Roomse keizers Koenraad I (plm. 918), Hen drik I (plm. 936), Hen.iri.c II (plm. 1024) en Hendrik 7V (plm. 1106). Een keizerlijke munt dus. In 1026 werd het gebruik van dit Tielse geld zelfs voorgeschreven („patri- buus supradictis persjlveret xx libras Thielensis") als bis schop Adelbold een verdrag maakt met proost Udo betref fende overdracht van twee mansi (hoeven) te Wamel aan beide kerken te Utrecht. Het waren dus Tielse ponden en er blijkt dus dat het Mclse geld algemeen in gebruik was. Musea te Kopenhagen en Leipzig bezitten zulk TWs geld. Het Tielse keur is van jonger datum en uit de 17e eeuw kennen wij de d :br>ele adelaar van Tiel tegen de bo dem van de zilveren Avond maalsbeker der Hervormde Gemeente te Opijnen. Munten en zegels liggen in elkanders verlengde. Tn het archief van Tiel berust een Verbondsbrief uit 1343 met zulk een uithangend ze gel van de stad. Het tegenze- gel met de gespreide dub- belkoppige adelaar hangt aan een uit 1328 gedateerd stuk ln het archief van de Duitsch3 Orde te Utrecht. Het is niet bekend wanneer Tiel begon met zegelen. Zéker niet eer der dan né het ontvangen van de stedelijke privilegiën. Het voeren van een wapen was slechts voorbehouden aan mensen van adellijke stsun, steden, ridderhofsteden en ho ge geestelijkheid en kerke1 ti- ke corporaties. Het is tot de dag van vandaag een raadsel hoe op het stedewapen van Tiel de keizerlijke kroon ver zeild geraakt is. De o'.Jste zegels en wapen afbeeld'rgen hebben zulk een kroon niet. Eerst bij Joan Blaeu treffen wij de keizerskroon zoals die ook bij de wapens aan Am sterdam, Deventer, Kampen, Medemblik, Middelburg, Nij megen en Zwolle voorkomen. Daarvan waren Deventer, Kampen, Nijmegen en Zwolle van ouds reeds Keizerlijks Rijkssteden. Tiel zal dus in déze categorie thuishoren. U et oudste zegel van Tiel heeft een burgt. Dat was bij steden gebruikelijk. Tiel bezat een keizerlijke burgt en zo kwam deze op dat oud ste zegel traditiegetrouw te recht. Maar het oud-zegel van Tiel vertoont een merkwaar- dige afwijking. Het heeft he raldisch rechts een klein, naar heraldisch rechts ge wend klimmend leeuwtje op genomen. Nu is men veelal van de veronderstelling uitge gaan dat dit iets met de gouw Teisterbant van. doen heeft. Schrijver moet tot zijn spijt er ook maar naar raden, maar toch zou ik de volgende hypothese willen stellen. Het zegel Is dat van 1328 (dus vol- ledig mét het tégenzegel) en in die tijd was Tiel nog Bra bants bezit. Veronderstellen wij nu dat het klimmende leeuwtje duidt op Brabants bezit, dan gelooft schrijver niet ver van de waarheid te zijn. Wat is nl. het geval! Gelre was nog een graafschap is in de grafelijke tijd voer de het nog de aloude mispel bloemfiguur. De Gelderse bloem dus. De leeuwen (een gouden en een zwarte) zijn respectievelijk de hertogelij ke Gelderse en de Gulikse. rke volkomen de traditie vol- gende burg is drietore- nig. De middelste is ver hoogd en niet gekanteld, dat de burg en beide zij torens wél zijn. Komen uit de mid delste burg soms vlammen? Het oudste randschrift luidt „Sigillum Oppidi de Tyla". Het tegenzegel heeft als randschrift „Contrasigillum de Tyla", alles in gotische minus kels. Een ander bekend veer tiende eeuws contrazegel is eveneens met de dubbelkoppi- ge adelaar. Het heeft als rand- sohrift „Sigillum de Tyl ad caasts". Dan doet een nieuw stedezegel zijn intrede met de gespreide dubbel koppige ade laar en op de borst nog beschei den de burcht. Dit is uit 1418 en heeft als randschrift „S(igillum) Ci- vitatis de Tyle ad causas". Dit is nog lange tijd officieel ge bruikt en eerst op de platte grond van Tiel van Blaeu, (ko pergravure uit 1649) treffen wij dan het recente wapen. Tn een van de voorgaande hoofdstukken veronderstel de ik dat de melaatse stadge noten geheel onverzorgd uit de te zitten. Maar een betere ver klaring is dat er varkens me de geweerd werd en die op het kerkhof zouden kunnen komen graven en wroeten. In zo'n middeleeuwse stad heersten maar rare toestanden, pen flinke plattelandsstad als Tiel trok vanzelfsprekend mensen uit de omgeving aan. Zo ontstonden op tal van plaatsen in de stad markten. De recente marktplaatsen zijn een ratjetoe van van alles door elkaar. Vroeger was dat meer gespecialiseerd. Zo had Tiel een afzonderlijke Vismarkt en de Korenbeurs. In 1678 werd naast de Kleibergse poort de Vismarkt gebouwd, die in 1789 overgebracht werd, naar de westzijde van de Varkens- nog te vinden is aan het begin van de Tolhuisstraat bij de Gasthuismolen. En evenmin gemeenschap gestoten werden. In de stedelijke signaten van 1538 is evenwel sprake van een Melatenhuis dat later, toen deze door de kruistoch ten in Europa geïmporteerde ziekte bedwongen was, afge broken werd. Het stond buiten de Westluidense poort. Op de Collartswal bij de stadsgracht staat op de kaart van Blaeu ,,'t Sieck Huys" getekend. Dat moet het pesthuis geweest zijn. Een boomgaard omtrent de Westluidense poort droeg de naam Melaatse boomgaard. Dat was daar dus wat je noemt een zielig buurtje. Een nauwkeurige bestude ring van zo'n 17e eeuwse kaart levert altijd bijzondere „ge vallen" op. In de stad waren twee molens, de in 1832 ge sloopte Binnenmolen op het rondeel tussen de Vrijdagse toren en de Strotoren. De Gast huismolen was in feite óók een binnenmolen en stond bij de Westluidense poort waar eer tijds het Tolhuis was. Het is opmerkelijk dat de kaart twee heuveltjes aangeeft waarop die molens stonden. Het waren dus gewis houten pol standaard molens, waarbij de wieken langs de grond zwaaiden. Bui ten de stad lagen nog twee molens. Niet ver vanaf de Bu- rense poort, dus dicht bij de Commanderij, was de Com mandeursmolen gebouwd, wel licht een geheel allodiale mo len waarvan het „windrecht" aan de Commandeur van Tiel behoorde. In de 17e eeuw was er ter hoogte van de toenma lige werf nog een koomwater molen in de Waal. Op de kaart van Blaeu valt daar niets van te ontdekken. Ze moet dus van wat later datum geweest zijn. Ook de houten Gasthuismolen werd nadien vervangen door een ronde bakstenen molen. De voet had twee ingemetsel de memoriestenen, de één met „Dit is de Mole Toebehorende Het (Gasthuis?) Alhier", ter wijl op de andere het bouw jaar 1722 voorkomt. Ze is om streeks 1930 gesloopt. Buiten dien was er nog een oliemolen. markt, thans Plein genaamd. In datzelfde jaar werd aan het Plein de statige Grote Socië teit gebouwd met haar impo sante voorgevel vol festoenen. Die Vismarkt evenwel is iets zeer aparts. Terzijde van een aan de Varkensmarkt liggend huizenblok werd een halfcirkel vormige verhoging aangelegd, waarop een halfronde naar het Plein geopende zuilenhal ge maakt werd. Acht Dorische zuilen dragen een houten, ver hoogde kroonlijst met midden op een wapenbord met het stadswapen. Echt wel iets om zuinig op te zijn! Ook de Ko renbeurs was overdekt en be staat uit dubbel aangelegde zuilengalerijen ter weerszijden van een langgerekt plein. Naar de zijde van de Korenmarkt zijn de zuilenhallen afgesloten door muren met vier Ionische pilasters waartussen blinde nissen. Het geheel is neoklas- sicistisch en kennelijk uit het midden van de vorige eeuw. Zéér storend is de ijzeren kap constructie die begin deze eeuw werd aangebracht. Op merkenswaard is dan nog de fraaie hardstenen pomp met Lodewijk XV-ormamentiek, in 1768 op de Groenmarkt ge plaatst voor de somma van 500 gulden. He kerkmeester van Sint- Maarten, Pauwels Claiss, liet ca 1449 voor de Dampoort de Onze Lieve Vrouwekapel bouwen. Ze zal te beschouwen zijn als een afzonderlijke bid kapel. Bij de Intreden van de reformatie werd er in 1594 een waaggebouw van gemaakt, die in 1780 nog werd verbouwd. Evenmin vindt men iets terug van het kapelletje de Cel dat op de kaart van Blaeu (1649) behoeft men te zoeken naar het Sint-Agnietenkerkje. En wat niet alléén de ingezetenen van Tiel spijt, maar ook ons die buiten Tiel wonen en de prachtige Waterpoort, die ook Kleibergse poort genoemd werd, gekend hebben, is het verdwijnen daarvan. Ja, oorlogen brachten de eeuwen door rampspoed over onze eerbiedwaardige stad, maar wie rekende er op dat dezelfde oude stad nog eens in 1944-'45 van haar vermaar de cultuurmonumenten be roofd zou worden? Ken u dat prachtige uitzicht vanaf de Waal nog met dat speelse dak torentje van de Waterpoort rechts en de oude, stoere Sint- Maartenstoren links? Hoe doel loos en leeg ligt déér nu die oude stadsmuur. Adriaan P. de Kleuver JJet bestuur van het Ontwik- kelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw heeft besloten, een bijdrage te ver lenen voor afbraak van ver ouderde glasopstanden, voor komende op beëindigende glas- tuinbouwbdrijven. De af braakpremie voor de glasop stand bedraagt fl. 3 per vier kante meter grondoppervlak. Glas, roeden, onderbouw en fundamenten moeten volledig worden verwijderd. Voorwaar de is, dat de bedrijfsbeëindi ging in het kader van de Be drijfsbeëindigingsregeling van het Fonds plaats heeft. Naar men weet, bestaat sedert 1 augustus 1968 voor betrokke nen de mogelijkheid een bij drage te verkrijgen in de kos ten van het rooien van vóór 1Q50 geplante appel- en pere boomgaarden. De belangstel ling voor deze bijdragerege ling waarvoor onlangs de geldelijke middelen nog zijn versterkt is van dien aard dat op 28 maart 1969 reeds 5078 aanvragen voor gemid deld 1 ha per geval om een rooipremie waren ingediend. Van deze aanvragen werden er inmiddels 327 afgewezen en 4591 goedgekeurd. De provin ciale verdeling van de goed gekeurde aanvragen is als volgt: Grpningen 32, Friesland 25, Drente 12, Overijssel 104, Gelderland 1465, Utrecht 544, Noord-Holland 200, Zuid-Hol land 291, Zeeland 412, Noord- Brabant 471 en Limburg 1035. Nu op verschillende plaatsen in Nederland woning- en we genbouwers in botsing komen met oude waarden van de na tuur en landschap, is het wel eens aardig te horen wat de nieuwe hoofddirecteur voor de wegenaanleg bij Rijkswater staat, ir. J. W. Tops. van we genaanleg en natuurbehoud zegt. Sinds 1 februari staat ir. Tops aan 't hoofd van de „dro ge waterstaat". Hg volgt in de ze functie ir. A. E. J. Nap op, die met pensioen is gegaan. „Onze dienst gaat werkelijk niet over één nacht ijs en raust zeker niet zomaar overal door heen. We gaan om een orchi dee heen, tenzij het niet anders kan. Natuurlijk begint de weg- ontwerper met het trekken van de kortste verbinding tussen A en B, maar bij een verkenning van het terrein wordt wis en waarachtig rekening gehouden met natuurgebieden". „Iedereen denkt maar, dat wij dwars door alles heen gaan en alleen maar gevoelig zijn voor economische en financiële motieven. Ik laat argumenten van natuurschoon en recreatie behoefte net zo zwaar wegen en misschien zelfs nog zwaar der!" „Maar laten we één ding toch eens goed vaststellen: iedere automobilist die over 'n rijksweg rijdt, moet zich reali seren dat hij over de grond van een ander rijdt. Als die weg er niet lag, dan zat daar misschien een rentenier in zijn tuintje de pijp te roken of ploegde er een boer. Bij de aanleg van elke weg worden er belangen ge schonden. Dat kunnen we in dit kleine landje niet vermijden". Aldus de nieuwe hoofdman van Rijkswaterstaat, die er nog even aan toe voegt: „Het pu bliek is gauw geneigd onze fou ten te zien. Over de vele goede zaken hoor je ze niet..." IJet is wel eens verleidelijk, de douchekop onder wa ter te houden wanneer we in 't bad het spattende water niet {egen ons aan willen heb ben. Of de waterslang in een afvoerput te houden, terwijl de kraan loopt. De Waterwij zer, voorlichtingsblad van de waterleidingbedrijven, vertelt wat er dan kan gebeuren: wanneer toevallig tegelijker tijd de druk op het net weg valt, kan tengevolge van he velwerking het vuile water in eigen huis of bij de buren uit de kraan komen. Dat wegvallen van de druk komt vaker voor, dan we misschien denken. Buisbreu ken zijn er geregeld en dan niet omdat die buizen zo slecht zijn, maar door grond verzakking. Plotselinge ab normaal hoge afname - bij het blussen van een brand bijvoorbeeld - of herstel werkzaamheden, waarvoor niet tijdig gewaarschuwd kon worden, zijn ook mogelijke oorzaken. Voordat we 't in de gaten hebben, krijgen we dan een kop koffie met badwater of nog erger. Wie dit al wist, mag z'n vinger opsteken. Maar hoe veel vingers zullen we dan zien? A an de Gasthuisstraat stond uiteraard het Gasthuis, of juister Heilige Geesthuis, met de er aan toegevoegde Gast huistoren en zeker een eigen huiskapel. Het bestond reeds op het einde van de veertien de eeuw. Op Sacramentsavond van het jaar 1419 werd tussen de magistraat en de Gasthuis- meesteren een overeenkomst gesloten dat niemand anders dan burgers uit de stad Tiel opgenomen zouden worden. Toch schijnt daarmede al spoe dig de hand gelicht te zijn, want ten behoeve van vreemde lingen die in het Gasthuis kwa men te overlijden werd in 1427 een begraafplaats bij het Sint- Maartenskerkhof gesticht, in Tiel genoemd „der ellendigen Kerkhof". Na de verkoop in 1804 werd ter plaats het Oud Burger Mannen- en Vrouwenhuis ge bouwd. Gelijk met het Heilige Geest huis noemen wij de Godska- meren, verzamelingen van kleine huisjes zoals men die in alle grote steden ook aan treft. Vrije woningen dus die op last van rijke vrouwen voor al gebouwd werden. Tiel had er heel wat. In de Sint-Agnie- tenstraat was de Van Ingen- Nulant Godskamer. Verder wa ren er de Met Vogels Godska mers in de Tolhuisstraat. Al erg oud. Die Met(je) Vogels ver maakte in haar testament van 1597 aan de bewoners (alle maal arme drommels) 700 gul den om brandstoffen, linnen, laken, etc. te kopen. Onze goed hartige Metje was trouwens niet mis. Ze vond dat haar hele familie wel eens wat kon doen. Goed, ze liet ze erven, maar bepaalde dat deze na haar overlijden voor éénmaal aan drieëndertig mensen „wambuizen, boxen, hozen en klompen" zouden geven. Ook bij „het rooster" voor de in gang van het Sint-Maartenker- hof stond een Godskamer. Die kerkhofpoort was boven het rooster gebouwd. Bijgelovige zielen meenden dat dat rooster er lag om „de duyvel" te be letten op het kerkhof te komen. Die zou met z'n bokspoten tus sen die spijlen klem komen /~"|p zo'n manier kamperen, dat je van het kampe ren" af bent dat gaat steeds meer vrijbuiters trek ken, waarvan velen vroeger niet zouden denken aan deze manier van er op uit gaan. Wél de vrijheid, niet de rompslomp. Dit verklaart enerzijds de opkomst van de caravan, maar daarnaast neemt nu de vouwcaravan, het bekende „klapwagentje" een steeds groter marktaan deel. Dit mobiele vakantie- en weekendverblijf past zich wonderwel aan bij de wensen van haastige mensen, die even tot rust willen komen: het opzetten kost veel min der tijd dan het opzetten van een bungalowtent en de opslagruimte kan heel be scheiden zijn. Met de Nimrodf in drie ty- (pen (dealer voor Gelderland is sporthuis Karssen N.V te Ede) brengt een Amerikaan se industrie nu een vouwca ravan, die in opgezette toe stand niet meer als zodanig is te herkennen. Alleen een stukje trekboom, dat aan de achterkant uitsteekt, ver raadt nog de aard van 't beestje. Verder is het hele maal een buitenhuisje van hout, staal en tentdoek ge worden. Dat opzetten is dan in drie minuten gebeurd. W/dnneer de Nimrod ïnge- klapt staat (maten van 87 x 203 x 143 cm tot 102 x 266 x 175 cm) is er bagage ruimte over het hele vloer oppervlakte (1 tot 2,4 m3). Opvallend is echter, dat die bagageruimte ook gehand haafd blijft wanneer de vouwcaravan opgezet staat. Die ruimte „valt" dan a.h.w. vanzelf in het geheel en al lerlei dingen, die anders bui ten of in de woonruimte ge zet zouden moeten worden, kunnen er royaal plaats in vinden. Aan eigen bagage in de vorm van opzetstoken neemt de Nimrod maar heel weinig mee. De gesloten voortent kan met een enke le handgreep veranderd wor den in een zonnedak en de grote panoramische vensters geven goed uitzicht. Nog een paar praktische zaken: de Nimrods zijn over lengte en breedte verstel baar, zodat op ieder terrein horizontale plaatsing moge lijk is en de tent is bijzonder gemakkelijk zonder hulp middelen van de wagen te verwijderen. Na verloop van jaren kan de tent ook zonder enig bezwaar door een mo dernere uitvoering worden vervangen, omdat alles ge standaardiseerd is. Voor za kenmensen kan die gemakke lijke afneembaarheid nog het voordeel hebben, dat zij het wagentje in hun werk als vrachtaanhanger kunnen ge bruiken. DE Russische grootmeester Alexander Tolusch is op 3 maart op 58-jarige leeftijd te Leningrad overleden. Een groot verlies voor het Sowjetrusslsehe en i internationale schaakleven. want de overledene was een schaker die overal :er wereld bewonderd werd om zijn bril- jjante aanvalsstijl. Tolusch is vele jaren lang de trainer van Paul Keres geweest. Het is daarom niet toevallig dat zijn stijl veel punten van overeenkomst ver- I toonde met zijn beroemde landgenoot. Tolusch is altijd Leningrader geweest Hij is er niet alleen geboren en gestor ven. maar hij heeft ook in de wereldoor log als militair de wallen van zijn woon plaats verdedigd tegen de aanvallen van de Duitse legers. Ter herinnering aan deze grote schaker een prachtige partij, die hij speelde in het kampioenstoernooi van de Sowjet- Unie in IMS. Hij won daarmee de eerste schoonheidsprijs. Wit: A. Tolusch. Zwart: A. Kotov. Siciliaanse verdediging. 1. e2e4, c7c5 2. Pgl— f3. e7—e6 3. d2—rd4, C5xd4 4. Pf3xd4, Pg8—f6 5. Pbl—c3, d7—d6 6. g2g3 (Een goede rustige voortzetting, die toch wel kans op initiatief belooft). 6Pb8c6 7. Lflg2, LC8d7 8. Pd4e2 (Anders speelt zwart Pxd4 bene vens Lc6). 8a"a6 9. 00, b7—b5 10. a2—a3, Dd8C7 11. h2—h3, Lf8—e7 12. Kgl—hl. 0—0 13. g3g4 (Dit ls de bedoeling van wits opzet: aanvailen op de koningsvleu gel). 13Kg8—h8 (Scherper is 13Tfd8 om op d6d5 aan te sturen). OFFER NODIG 14. Pe2g3. b5—b4 15. a3xb4, Pc6xb4 16. g4g5, Pf6g8 17. f2—f4, Ld7—c6 (Volgens Bondarevsky had zwart hier verstandiger gedaan het pionoffer 17d5 te bren gen). 18. Pc3—e2. Lc6b5 19. Lel—d2!. d6—d5 (Niet 19Pxc2 wegens 20. Tel, Tac8 21. Lc3 en het paard kan niet terug). 20. Ld2C3!,d5xe4(?) 21. Pg3—h5', f7—f6 22. Ph5xg7ü (Om na 22Kxg7 23. Pd4. Lc4 24. Lxe4 een sterke aanval in handen te krijgen). 22Lb5xe2 23. Ddlx2, Kh8xg7 24. Lg2xe4, Pb4—d5 (Ook na andere zetten is de nu volgende uitval zeer sterk). 25. De2h5, Tf8—d8 26. Tfl— gl, Le7—c5 27. g5xf6t, Kg7—f8 28. TglXg8t! (Een scherp omlijnde combinatie). 28Kf8xg8 29. Le4xh7t!, Kg8—f8 (Op 2 9Dxh7 wint 30. f7t de dame, want 3 0Dxf7 geeft wit de gelegenheid tot 31. Dh8 mat). 30. Dh5g6, Pd5xf6 31. Dg6xf6t, Dc7—f7 32. Df6h6t, Kf8—e7 33. Dh5—g5t, Ke7—d7 34. DgSxc5, Df7xh7 35. Tal—dit, Kd7—e8 36. Dc5—C6+, Ke8—f8 37. Lc3—b4t, Kf8f7 38. Dc6—c7t. Kf7g6. (Of: 38Kg8 39. Tglf, Kh8 40. Lc3t en mat). De opgave van de week: hoe won de witspeler de partij vanuit de dia gramstelling? De oplossing vindt u in de komende rubriek. KOTOV abcdefgh TOLUSCH OPLOSSING De stand was: Wit (Larsen): Kei, Dc2, Tol en tl. Lei en De3, Pa8 en d3, pionnen a2, b2, d5, e4, h2. Zwart (Tal): Kg8, Dg2, Tf7, Lg7 en hl, Ph4, pionnen a7. b7, b5. d6, e5, 14 en h7. Zwart mag zich niet op de verwikke lingen na 24fxe3 25. Txf7, Dglt la laten wegens 26. Tfl, Pf3t 27. Kdl. Lxfl 28. Dc8t!, Lf8 (Kf7? 29. De6t, Kf8 30. Tci mat.) 29. De6t, Kh8 30. Df6+. Kg8 31. Kc2! en wint. DE technische prestaties van de ver schillende deelnemers aan het toer nooi om de persoonlijke nationale titel geven een duidelijke indicatie, on der wie de nieuwe kampioen gezocht moet worden. Zeer nadrukkelijk heeft Sybrands daarvoor zijn kandidatuur gesteld, terwijl Roozenburg wel in zijn partijen strategisch grootmeesterschap toont, maar duidelijk conditie en vecht lust tekort komt. Harm Wiersma zal waarschijnlijk de grootste belager van de Europese kampioen zijn. Het is overigens verwonderlijk te zien hoe Sybrands reeds een „rijpheid" ver toont, die eigenlijk in het geheel niet past bij zijn Jeugdige leeftijd. Zijn pro fessionele beoefening is daaraan onge twijfeld debet: escapades, die in een toernooi zijn resultaten ongunstig zouden beïnvloeden, zouden evenzeer zijn aan trekkelijkheid als deelnemer in gelijke mate verminderen. Hieronder een voor beeld hoe sterk en hoe gedegen Sy brands te werk gaat: Wit: T. Sybrands: Zwart: J. de Boer; K.v.N. 1969 le Ronde 1. 32—28 19—23: 2. 28X19 14X23 3. 37—32 10—14: 4. 41—37 14—19: 5. 46—41 510; 6. 35-30 Een ook door Andreiko veel gevolgde methode. Het sterkst is nu accepteren door 20—25, maar een defensief ingesteld speler als De Boer vervolgt met 6. 5—10; 7. 30—25 20—24? Dit brengt wit al direct ln het of fensief, hoewel ook na andere voortzet ting wit „houvast" aan het zwarte spel krijgt b.V. (18—22) 34—29 (23x34) 40x29 (12—18) 45—40 7—12) 32—28 met moei lijk spel voor zwart. 8. 34—29 23x34 9. 40x20 15x24: 10. 32—28. Hierna is schijf 24 een aanvalspunt voor wit geworden, zoals na enkele zetten al blijkt: 1017—22; U. 28x17 12x21; 12. 31—26 7—12; 13. 26x17 12x21; 14. 45—40 8—12; 16. 40—34 24—30. Anders verzwakt de linkervleugel te veel. 16. 36—31 21—26; 17. 31—27 11—17; 18. 38—32 30—35: 19. 43—38 17—21; 20. 33—28 12—17; 21. 38—33 17—22; 22. 28x17 21x12; 23. 42—38 2—8 24 47—42 1—7 25. 41—36 4—10. Tot hiertoe alles langs de lijnen der geleidelijkheid. Zwart heeft zijn positie volkomen op de verdediging ingesteld en alles hangt er van af wat er nu gaat gebeuren: 26. 33—29! Dwingt zwart om nog verder in de verdediging te gaan, of zich in te laten op een zeer moeilijk genre door (19—23) Hij kiest het eerste: 2618—23 27. 29x18 13x31: 28 36x27 8—13 29. 32—28 12—18; 30. 38-32 19-M; 31. 39—33 7—12 32. 42—38 3—8. Er dreigt nu (24—29) ofwel gevolgd door (18—22— na 33x24) ofwel door (16—21 na 34x23 enz.) en (6—11). Wit is daarom gedwongen tot: 33. 48—42. Het schijnt nu, dat zwart in staat is geweest de witte positie in de „tang" te nemen.: 33. 6-11: 34. 44—39 13—19; Maar nu komt Sybrands met een diep berekende manoeuvre: 35. 26—22! 8—13; 36. 34—29! 10—15; Als opgave voor onze lezers: Had zwart op dit moment een betere voortzetting 37. 29x20 15x24 38. 49—44! Belet zowel (18— als 19—23) door 44-40 en 33—28. 38. 11-47; 39. 22x11 16x7; 40. 32—28. Heel scherp heeft wit berekend, dat de komende klassieke formatie onherroepe lijk tot zwarts ondergang voert. Heel knap berekend vanuit de diagramstand! 40. 16-23: 41. 37—32 13-4»42. 42-37 9—13: 43. 5b—45 7—11; 44. 44—10! voert tof de snelste winst: 44. 35x44. 45. 39x50 12—17; 46. 45—10 11—16; 47. 50—24—29; Na (17—21) 40-35 (23—29) 4540 (12—18) 27—22 is het ook „Uit" 48. 33x24 19x30 49. 28x8 17—22 50. 25x34 22x33: 51. 8—3 en na enkele zetten gal zwart op! OPLOSSING De stand was: WW (Ansems) 16, 26, 27, 32, 33, 38, 44 (7st) Zwart: 7, 17, 18, 21. 25, 30, 34 (7 st.) Wit had als volgt moeten voortzetten: 33—28!! (30-35) 28—22!! (17x37) 26x17 en de dreigingen 17—12 zowel als 17—11 bezor gen wit een vrij gemakkelijke remise! Goed afgooien bij het tegenspel is even belangrijk als goed signaleren of goed uitspelen. Het succes dat sterkere spelers boeken tegen zwakkeren en daarbij dan soms griezelig nauwkeurig lijken „te we ten hoe het zit", is grotendeels te dan ken aan het vaak onbeholpen afgooien en de onbedwingbare lust tot „signale ren" hunner tegenstanders. Ik zou er best een oortje om durven verwedden, dat menig westspeler die met onderstaand spel tijdens het Randstad- toernooi te Woerden tn zeven Sans zat, dat contract heeft kunnen thuisbrengen door onjuist afgooien van noord. 6 <?bl074 O 8 3 b98742 h b3 a v95 <?h3 Ohbl07 vlOS Ca 9 8 6 O a 9 6 5 ah 108742 C v52 O v42 65 West gever, niemand kwetsbaar. Stelt u zich een bledverloop voor waarbij west met één Sans opende en OW hierna groot-slem Sans bereikten, zonder dat NZ veel houvast aan het bieden hadden. Noord start met klaver negen, de tafel (oost) wint met klaverheer en de kaart die bdj zuid valt (5 of 6) kan natuurlijk een singleton zijn. Oost gaat nu schop pen spelen en OW Incasseren vier slagen in die kleur. Noord kan twee klaveren missen, mear wat moet weg op de vierde schoppen die west speelt?? Nu zijn er talrijke spelers die gedachteloos in noord een ruitentje wegdoen en daarmee wordt dan in deze voorstelling de schuilplaats van de ruiten dame te vroeg onthuld. Want west zal nu zéker ruitenvrouw over zuid gaan snijden en 13 slagen ma ken. Nu ls dit natuurlijk allemaal erg moeilijk: west kén vier klaveren hebben geh ad en ook kèn west harten HV of HV;i gehad hebben. Noord moet dus kie zen, waarbij hij toch tot elke prijs rui ten bewaren moet. Want hei as vrijwel zeker dat west tenminste drie en mis schien vier ruitens bezit en dén ls het afgooien in zo'n vitale kleur levensge vaarlijk. Ek zou, als noord, er maar op geavontuurd hebben dat west niet meer dan drie klaveren had dus in noord klaver opgeruimd hebben. Dit kan mis schien een slag. maar vrij zeker niet het contract kosten. Bovendien kén het de hoofdprijs binnenbrengen wanneer weet verkeerd snijdt op rrii+errvrouw! Het is opvallend met hoeveel enthousi asme kleine bridge-organdsatdes grote toernooien in fraaie speelcasino's kunnen blijven organiseren. België loopt wat dit betreft voorop en vooral Oostende blijkt er zeer op gesteld te zijn bridgeepelers te herbergen. Daar het uitgesloten ls dat de Belgische Federatie grote koeten zou kunnen dragen, mag men dus aannemen dat de offerandes die de bri-dge-aanhang aan het spel met het kleine witte balle tje brengt, meer dan voldoende com pensatie biedt voor de overige kosten. Frankrijk. Nederland en België speel den vorige week dus weer eens tegen eQuuff een goede oefening voor de ai. Europese kampioenschappen, waarin Ne derland uit een heel ander vaatje zal moeten tappen om Frankrijk achter z.ch te laten. Kreyns moest het ln Oostende zonder Slavenburg doen en dat scheelt natuurlijk een slok op een borrel hoe goed de invaller (ditmaal Kees Kaiser) ook zou mogen spelen. Tot slot voor vandaag (oplossing vol gende week) het traditionele spel waann u het beter zou kunnen doen dan de spelleider of misschien wart gelukki ger. Het komit uit Oostende en werd gespeeld in de match België—Nederland! b974 C 10 8 5 3 <C>64 a b 9 a v 10 81 9ab9 O a 10 3 h 5 NZ boden: zuid één klaver (17 of meer punten) noord één harten (tenminste 6 punten, geen drie heren, of een aas met heer) zuid één schoppen (vijfkleur) noord twee schoppen zuid vier schop pen einde. Tegen vier schoppen legt west in slag I de bartenheer op tafel en u mag uitma toen was zulds besta speelplan ls. Horizon taal: 1. rivier in Ned. 3. rivier In Ned. 8. rivier In Ned. 12. Bijbelse figuur 14. transportmiddel 16. vis 18. lied 20. bloem 22. plaats in Brabant 23. aanklampen 28. deel van vaartuig 27. loot 28. bosje 29. kledingstuk 31. godheid 32. zwak 34. boei 36. Italiaans vorstengeslacht 38. voorzetsel 39. zoogdier 41. vrouw van Aegir 42. voorzetsel 43. voorzetsel 45. handelsterm 47. vogel 49. kader 50. gespaard 51. vloeistof 52. kleur 54. plaats in Frankrijk 56. voorzetsel 58. vochtig 59. voorzetsel 61. baan voor balspel 62. afgekorte jongensnaam 63. klap 65. tn tijdelijk gebruik gsven 67. voorzetsel 69. plaats in België 70. rakel 72. zuiver 74. pers. vrnwrd. 76. nakomeling 78. plaats in Utrecht (nieuw* spelling) voorvader 81. steeds 83. hevig 84. kwijnend 86. lichaamsdeel 88. plaats in Brabant 89. in bepaalde richting groé* 90. plaats in Drenthe 91. partij in een procc* Verticaal: 1. enzym 2. dichtstbijzijnde 3. logé 4. hulde 5. maat (alk.) 6. me: tegenzin 7. no«: 8. astiektoestel 9. Bijbelse figuur 10. deel van hert hoofd 11. keur 13. voorteken 15. wapen 17. baat 18. zoogdier 19. om dit te kunnen doen mot» een ander doodgaan 21. plaats ln Duitsland i24. bovenste deel 35. plaats ln Drenthe W 28. bouwval 30. kleverige stof 33. grondbeginsel 35. hijsen 37. vogel verschrikker 38. bouwwerk 40. plaats voor atfvsd 42. muziekstuk 44. vogel 45. vochtig 46. familielid 47. waardeloos voorwerp 48. boom 53. keukengereedschap 55. land in Azië 57. vrucht 59. plaats in Azië 60. bevel 62. vertrouwd 64. plaats ln Gelderland 65. kwab 66. deel van Europa (afk.) 66. tegelijk 69. metaal 71. vruchtbar* plaat* 73. een beetje 75. opdracht 77. rouzieklnst rumenrt 79. plaats in Afrika 80. rivier op Sumatra 82. in ord* 85. godin 87. noot Oplossing vorige cryptogram Horizontaal: l. opgedrongen, 8. onweder. 10. kantoor, 11. laat, 12. amper, 13. idem, 16. mestvork, 17. tiener. 19. Spaans, 21. strovuur, 25. auto, 26.ge luk, 27. stug, 30. eboniet, 31. fermata. 32. overstappen. Verticaal: 1. onwaars. 2. gade, 3. om keer, 4. gang, 5. noorden, 6. ooilam, 7. kramer, 9. rijmers, 14. avond. 15. vi ool, 18. struif, 19. slager. 20. altsolo, 22. uitgaan, 23. rugzak. 24. weitas, 28. sire. 29 trap

De Vallei | 1969 | | pagina 19