Voorstel van werknemers in Stichting afgewezen Cijfers van werkgevers kant aangevochten v rther Pater Hermans licht per brief zijn ontslag toe Moederlijke belangstelling voor muzikale studie Huisregels gelden ook voor „Christina van tM l\ Resultaten Kon. Zout-Organon voldeden aan verwachtingen Net als iedereen houdt zij haar kamer schoon Werkgevers willen geen groter aandeel in sociale verzekeringspremies Meeste bos- en heidebranden in tvaorjaar jt-MEBHERli Eén Nederlands naambordje in Vincent d'Indy Schorsing van studenten- pastores opgeheven Fatale boottocht voor 72 mensen Montgomery is er slecht aan toe Recreatie Mezzosopraan Zwartkijkers! aangifte formulier Dan kijkt n gerust! Veehandelaar stal kalveren en vekocht ze Dieteen door Communicatie- kunstmaan van Sovjet-Unie VRIJ GESPREK OOK DE ANDEREN Nieuwe commandant voor 4de divisie „TELEURSTELLEND" AANVAARD Arnhem Restaurant Royal 11 t/m 16 april 1969 ANDRE H.MEIJER SUCCESVOL XATERDA© 12 APRIL DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is gisteren in Den Haag bijeengeweest om zich te beraden over het voorstel van de werkne mersdelegatie in dat bestuur, dat beoogde de werkgevers twee procent van het door werknemers betaalde deel van nader aan te wijzen sociale verzekerings premies te laten betalen ter compensatie van de dit jaar opgetreden prijsstij gingen. De werkgevers hebben dit idee categorisch van de hand gewezen. De vakcentrales zullen zich nu in eigen kring beraden over de stappen die h.i. nodig zouden zijn om tot het beoogde doel te komen. Door de afwijzing van hun voorstel, voelen zij zich gedwongen te concluderen, dat de besprekin gen nu zullen moeten worden verlegd naar bedrijfstakken en/of ondernemin gen. De vergadering van het bestuur der Stichting duurde iets langer dan was verwacht. Onderwerp van bespreking was, zo verluidde na afloop, o.m. het cijfermateriaal, op grond wa^van 'e vakcentrales hun voorstel hadden ge preciseerd. Dat cijfermateriaal werd van werkgeverskant aangevochten. De uitkomst van deze cijferstrijd was ech ter niet zo, dat men nader tot elkaar kwam. Van de kant van de werkgevers, in clusief landbouw en middenstand, werd na afloop op een persconferentie o.m. verklaard, dat het bij een vrije loon politiek niet aangaat op centraal ni veau pog eer. extra loonkostenstijging overeen te komen. „Vrije loonpolitiek is een zaak van bedrijfstakken en on dernemingen. Als men daar, in vrije onderhandelingen, tot een contract is gekomen is het niet rechtvaardig en niet eerlijk daaroverheen nog eens met een extra percentage te komen", zei men. Van werknemerszijde heeft men o.a. meegedeeld, dat men wel met het ka binet wil praten over het jaar 1970, maar dat men zich daarbij dan moet houden aan de enige weken geleden in het overleg tussen kabinets- en stich tingsdelegaties in Voorburg gemaakte afspraak. De afspraak nl. dat het een vrij gesprek zal moeten zijn, waarbij het kabinet zijn voornemens ter tafel zal brengen. Met die voornemens op verschillend gebied kan de Stichting dan rekening houden. Nu het, blijkens het prijzendebat in de Tweede Kamer van woensdag jl., vrijwel vaststaat, dat minister Witte- veen de verhoging van de BTW en de huurverhoging in 1970 wil doorvoeren, vindt de vakbeweging, dat haar vrij heid van spreken in het overleg qver 1970 al beperkt is. De vakbeweging gaat daar dan ook hief mee akkoord. Werkgevers en werknemers gezamen lijk, als bestuur van de Stichting van de Arbeid, hebben het kabinet laten weten, dat ze open overleg op prijs stel len over 1970. De heer A. H. Kloos, voorzitter van het overlegorgaan der vakcentrales, herinnerde er aan, dat het voorstel over de overheveling van twee procent van de sociale verzekeringspremies van werknemers naar werkgevers niet al leen betrekking heeft op loontrekkcn- den, maar dat ook alle sociale rente trekkers een soortgelijke compensatie voor de prijsstijgingen ten deel zou moeten vallen. Daarover is gisteren in de Stichting niet gesproken, omdat de HARDERWIJK De commandant van de vierde divisie, waarvan de staf gelegerd is te Harderwijk, generaal- majoor F. E. Meijnderts, is met in gang van 1 mei benoemd tot plaatsver vangend chef van de staf bij de noor delijke legergroep van de NAVO te Mönchen-Gladbach. Hij wordt opge volgd door brigade-generaal C. Knuist, die twee jaar lang hoofd van de Ne derlandse liaison-missie bij het NAVO- hoofdkwartier (Shape) te Casteau in België was en voordien de Nederland se brigade in Seedorf commandeerde. Generaal Meijnderts, die vijftig jaar is, was vanaf november 1967 comman dant van de vierde divisie. Hij kwam in de zqmer van het vorig jaar in de publiciteit door zijn oefening „Konings gambiet", gehouden op de warmste da gen van het jaar, waarbij zijn tanks, voor het eerst aangevuld met Duitse Leopards; in het zachte asfalt dreig den vast te .open. Ophet laatste mo ment werd toen een debacle voorko men door de hele oefening voor enige tijd in de ijskast op te bergen. werkgevers meteen de zaak hebben af gewezen. Hij zei verder niet te kunnen voor spellen, dat de rust in de bedrijven nu gehandhaafd zal blijven. Vorige week donderdag verklaarde hij al, dat onrust in bedrijven in het westen des lands al latent aanwezig is. De heer A. de Boon, tweede voorzit ter van het NVV, verklaarde desge vraagd, dat de vakbeweging „gepaste" maatregelen zal moeten stellen tegen over de afwijzing door de werkgevers. Dat kunnen alle maatregelen zijn, zo voegde hij er aan toe. De heer Kloos merkte nog op, dat de uitspraak „Contract is contract" z.i. moeilijk te handhaven is, als men na gaat hoe de produktiviteitsstijging en de prijsstijgingen zich hebben ontwik keld. De heer De Boon: „Een contract met een openbreekclausule is ook een con tract". De heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV, noemde de door de heer H. H. Wemmers namens de werkge vers verwoorde principiële afwijzing van het werknemersvoorstel bepaald teleurstellend. Temeer omdat in die af wijzing een mogelijke onrust in de be drijven was verdisconteerd. De heer J. Lanser, aanstaand voor zitter van het CNV, achtte het niet meer dan logisch, dat het overlegorgaan in het centrale overleg met een voorstel was gekomen. UTRECHT Hoewel het afgelopen jaar gekenmerkt werd door een groot gebrek aan zonneschijn en een teveel aan neerslag vergeleken met 1967, bedroeg het aantal geregistreerde bös- en heidebranden desondanks 416. Dit is ruim tweemaal zoveel als in 1967. Bovendien ligt het cijfer ver boven het gemiddelde van 322 over de pe riode 1945 tot en met 1968, aldus blijkt uit gegevens van het Nationaal Brandpreventie Instituut. In totaal ging vorig jaar 172 ha bos verloren en brandde 1527 ha natuur gebied af. De verbrande oppervlakte bos lag onder het gemiddelde van de jaren 1945 tot en met 1968. De totale getaxeerde schade door deze bos- en heidebranden bedroeg circa f 184.000, bijna anderhalf maal zoveel als in 1967. Er werden in de maanden sep tember tot en met december geen brandmeldingen ontvangen. Wederom is gebleken, dat de maanden maart en april de meest brandgevaar lijke zijn. Bovendien was in 1968 de maand april, met enkele zomerse da gen, relatief de zonnigste en droog ste maand van het hele jaar. Dit had tot gevolg, dat driekwart van het aan tal bos- en heidebranden in deze maand plaatshad. Voor maart was dit percentage 21. Voor de vakantie maanden mei tot en met augustus res teerde dus vier procent. Van de 416 geregistreerde branden blijkt 32 procent te zijn veroorzaakt door onachtzaamheid, inclusief vuurtje stoken door kinderen. Het aantal branden onstaan door kwaad willigheid nam, vergeleken met 1967 onrustbarend toe: in 1967 waren dat er 32, vorig jaar 78 Vooral de provincie Gelderland had veel last van vuurtjestokers, want 50 brandgevallen uit de categorie kwaad willigheid kwamen in deze provincie voor. De oorzaak van branden in bos en hei in heel Nederland kon in 49 procent van de gevallen niet wor den vastgesteld. ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN AFWASMACHINES LIEBHERRMCneR! ANO N V 020 94620/^AMSTERDAM DEN HAAG De Provinciaal der Je zuïeten in Nederland, pater dr. J. Her mans heeft aan de leden der provincie het volgende schryven gericht:,, Door de indiscretie van enkele mensen in Ne derland en in Rome is een zorgvuldige timing van communicatie, waarbij u als medebroeder voorrang had, doorkruist. Zoals u weet, werd het de provincie leiding in de loop van het vorig kalen derjaar steeds duidelijker, dat de func tie van provinciaal in deze tijd onmoge lijk door een man kan worden uitge oefend over een groep van ongeveer 600 man. Begin december 1968 heb ik pa- ter-generaal in Rome gevraagd of hij in principe akkoord ging met een meer- hoofdig bestuur. Hij gaf onmiddellijk zijn toestemming en vertelde, dat dit ook in andere landen reeds was gerea liseerd. De voornaamste oorzaken van de over belasting zijn dat de persoonlijke con tacten met alle leden steeds meer tijd vragen; dat de samenwerking en de schaalvergroting in de pastoraal steeds meer contact vragen met het episcopaat, met andere religieuze oversten en met het buitenland. Na een intensieve voorbereiding en breed overleg in onze provincie werd besloten aan pater Arrupe, de alge meen overste, een tweehoofdig bestuur te vragen. Een schets van de taakver deling werd uitgewerkt. Ik wilde van deze bcsluursreorgani- satie gebruik maken om af te treden, omdat ik het in geweten niet langer ver antwoord achtte deze functie uit te oefe- ADVERTENT1E Unieke expositieruimte bestaande uit een specifiek ingericht tuinrestaurant, waar u kunt dineren bij sfeer volle muziek van het Hongaarse orkest Mirando. Royal tel. (08300) - 24341. DEVENTER POSTBUS «7 TEL «700 - 11001 nen. Ik heb dit de generaal ook laten weten: hij heeft het ontslag aanvaard en beraadt zich over de opvolging. Het zal u duidelijk zijn, dat het ne men van deze beslissing mij veel heeft gekost en dat het bijna onmogelijk is de onderlinge samenhangende motieven scherp te analyseren. Met name de ver antwoordelijkheid voor vele medebroe ders, die mij hun veri wen hadden geschonken, heeft mij doen aarzelen. Ik stel er prijs op nogmaals uitdruk kelijk te verklaren, datmijn besluit reeds vast stond en aanhangig was ge maakt vóór de recente gebeurtenissen in Amsterdam rond het ontslag van Huub Oosterhuis en Ton van der Stap uit de orde", aldus de brief van pater Hermans. In de opnamestudio van het instituut Vincent d'Indy, waar regelmatig opnamen voor radio uitzendingen worden gemaakt, be luisterden (v.l.n.r.) koningin Ju liana, de directrice zuster Stella Plante, prinses Christina en haar secretaresse, mejuffrouw Nora de Vlieger, het lied ,,Am Sonntag- morgen" van Brahms, uitgevoerd door twee mede-leerlingen van de Prinses. v: - j# <rnrr NOORDWIJKKRHOUT -- Bij het be gin van de concilievergadering van vrij dag, heeft drs. H. Ruygcrs een verkla ring afgelegd, die besloot met de mede deling, dat volgende week het onver kwikkelijke conflict, dat is ontstaan uit de (experimentele) eucharistieviering van de studentenpastores in Utrecht te zamen met reformatorische voorgan gers en die geleid heeft tot de schor sing van de pastores tot het verle den zal behoren. Donderdagavond heeft een gesprek met de kardinaal en de commissie (die de deken van Utrecht had ingesteld en waarvan prof. J. Groot voorzitter was) tot resultaat gehad, dat volledig ver trouwd kan worden, dat volgende week de schorsing zal worden opgeheven en de pastores het volle vertrouwen zal worden hergeven. Dit was nog niet terstond mogelijk, omdat „enkele betrokkenen, die mede de gave oplossing moeten brengen", on bereikbaar waren. ADVERTENTIE 1% 6tfe *1 f 42,-_zegels>AJ MONTREAL Het is een kamer zoals alle andere 55 eenpersoonskamers voor de inwonende leerlingen van de hogere muziekschool Vincent d'Indy in de Canadese stad Montreal. Er staat een bed in de ruimte van ongeveer vier bij 2,5 meter, een bureautje bij het raam en vlak bij de deur is een wastafel met een grote spiegel. De kamer op de zesde van de acht verdiepingen die het gebouw telt is echter de enige met een Nederlands naambordje: Christina van Oranje. ADVERTENTIE Net zoals de andere „pensionaires" de inwonende leerlingen zijn allen meisjes maakt de Prinses hier zelf haar bed op en houdt zij de kamer schoon. En als ze uitgaat moet ze om twaalf uur thuis zijn; behalve op zon dagavond, want de huisregels schrijven voor dat ze dan om tien uur binnen moet zijn. Eten doet ze in de cafetaria met zelfbedieningssysteem van het instituut. DJAKARTA Tweeënzeventig men sen zjjn verdronken, toen een overvolle motorboot een kabel raakte die over de Djoeana-rivier gespannen was door twee ploegen, die aan het touwtrekken waren, aldus deelde het Indonesische persagentschap Antara vrijdag mee. Dertig andere mensen werden gered. De boot die aan 40 mensen plaats bood, bevatte er 107, die op een pleziertocht je gingen. ARNHEM De resultaten van het tweede boekjaar van Kon. Zout-Orga non N.V. hebben aan de verwachtin gen voldaan, zegt het heden gepubli ceerde verslag over 1968. De omzet nam met 18,2 pet toe en kwam op f 1980,6 min. Hiervan namen de zout- chemie en de chemische divisie 44.3 pet, en de farmaceutische 19,5 pet voor hun rekening. De netto-winst is met 14,3 pet gestegen en bedroeg f 103,7 min. De concernomzet bedroeg f 2160 miljoen. Na reserveringen ad f 65,9 min wordt voorgesteld aan de houders van priori- tei saandelen vier pet en aan de hou ders van gewone aandelen vier gulden per aandeel van f 20 uit te keren. Laatst genoemde uitkering, naar keuze van aandeelhouders, geheel in contanten, dan wel twee gld in contanten en twee gld in aandelen uit de agioreserve. Over 1967 werd vier gld in contanten uitge keerd. Hoewel de activiteiten van de KZO in toenemende mate internationale sprei ding verkrijgen, blijven de exploitatie kosten door de grote exporten van het bedrijf uit Nederland gevoelig voor de stijging van het Nederlandse loon- en prij zenniveau. Een verlaging van de in vesteringsaftrek zal het resultaat over 1969 nadelig beïnvloeden, terwijl het effect va nde BTW nog niet het effect van de BTW nog niet duide lijk bepaald kan worden. Ook de labie le internationale monetaire situatie vormt een onzeker element. Niettemin verwacht het bestuur in 1969 door ver hoging van de omzet en van de pro- duktiviteit wederom een hogere winst te kunnen behalen. Het bestuur van de Kon. Zout-Orga- non vindt, dat de fusie succesvol is ge worden en dat de maatschappijen snel op weg zijn één concern te worden. Het algemene beeld van de ontwikkeling bij de KZO blijkt uit het jaarverslag 1968, door de stijgingspercentages van omzet, nettowinst en nettowinst per aan deel te nemen. Deze bedragen resp.: omzet aan derden 18,2 pet (v.j. 11,8 pet), netto winst 14,3 pet (v.j. 10,8 pet), nettowinst per aandeel 10,8 pet. Het achterblijven van de stijging van de nettowinst t.o.v. de omzetstijging is met name veroorzaakt door de daling van de opbrengst uit niet-geconsolideer- de deelnemingen. Laatstgenoemde da ling is hoofdzakelijk ontstaan door de verliezen, die de KZO op de deelne ming in Konam N.V. heeft geleden. De tegenslag in Konam was van technische aard, doch is nu voorbij. Konam zal in 1969 nog niet tot de winst bijdragen. Niettemin wordt voor 1969 een verdere stijging van omzet en winst verwacht. De omvang van de winststijging zal wel worden beïnvloed door de recente kostenstijging in Ne derland, die nog niet tot stilstand schijnt gekomen. Het zwaartepunt van de KZO-produk- tie ligt in Nederland. Een belangrijk gedeelte wordt geëxporteerd. 20 pet wordt buiten Nederland geproduceerd. Het bestuur acht dit te weinig. Van de omzet vindt 40 pet zijn weg in Neder land, 30 pet in de overige EEG-landen en 30 pet in de zest van de wereld. Qua winsfcapaciteit ligt ongeveer 60 pet in het buitenland en 40 pet in het binnen land. o J LONDEN Dc gezondheidstoestand van veldmaarschalk burggraaf Mont gomery is op het ogenblik slecht en hij zal niet kunnen deelnemen aan de her denkingsdienst die a.s. maandag in dc kathedraal van St. Paul voor generaal Eisenhower wordt gehouden. Montgomery is 81 jaar oud. Hij is al weken niet .van huis geweest en zit er bijzonder over in dat zijn doktoren hem hebben verboden de dienst voor zijn oude baas „Ike" bij te wonen. Tijdens de oorlog had Montgomery nogal eens verschil van mening met Eisenhower, maar hij heeft hem steeds beschouwd als een zeer groot man. De weduwe van Sir Winston Chur chill, barones Spencer-Churchill, die verleden week bij een val in haar huis een dijbeen brak, gaat langzaam voor uit. Zij ligt in het ziekenhuis van West minster. De maaltijden zijn inbegrepen in de pensionprijs van 720 Canadese dollars per maand (248 gulden). Wie echter voor een tweede keer een schotel wil hebben, moet dat apart betalen. En, zo meldt een bordje in de cafetaria na drukkelijk, er wordt niet gepoft. Wil ze daarbuiten iets zelf klaarma ken dan kan de Prinses dat doen in een van de gemeenschappelijke keukens in de gangen, waar ook een automaat voor nylonkousen is te vinden. Boven dien kan ze natuurlijk in een van de recreatiezalen van het moderne (in 1960 gereedgekomen) instituut een frisdrank, koffie, een rol snoep of een pakje si garetten uit de automaat trekken. Tussen de lessen door zitten hier ook de niet-inwonende leerlingen: een 750, waarvan 160 jongens, tezamen 35 natio naliteiten vertegenwoordigd. Hoewel het instituut geheel is ingesteld op de studie van de serieuze muziek laat de radio in de recreatiezalen ook wel de gelijk beatmuziek horen. In de cafetaria van het instituut vol snufjes op het gebied van de moderne muziekpedagogiek bestaat de mogelijk heid via luidsprekers met een groter gezelschap te luisteren naar de presta ties van de leerlingen in een van de kleine studiekamers. De studiekamers liggen op de hoogste verdieping van het op een heuvel gebouwde instituut, waar door ze een prachtig uitzicht over Mont real bieden. In een van deze ruimten pleegt ook prinses Christina te studeren, zo intens dat de directrice van het instituut er bewonderend over praat. „Hoewel er eigenlijk een vooropleiding van negen jaar voor nodig is, volgt de Prinses al bepaalde lessen voor het baccalaureaats- examen. Ze is bijzonder wilskrachtig en intelligent", aldus de directrice, zus ter Stella Plante. „Ze neemt, ook nu haar moeder hier tien dagen op bezoek is, geen vrijaf". Haar zangleraar, de heer Bernhard Diamant, vult aan: „Haar stem heeft een breed bereik. Het is een mezzo-so praan; misschien ontwikkelt ze zich wel tot een dramatische sopraan". In alle studeerkamers, ook in num mer 740 waar de Prinses pleegt te oefenen, hangt een kruisbeeld boven de piano. Er hangt echter zeker geen sfeer van een klooster, al zijn de leraressen ten dele en de andere personeelsleden allen kloosterzusters. De minirok is duidelijk „in" bij de leerlingen van de school. Er wordt ook geen enkele aandrang uitgeoefend in welke godsdienstige richting ook; daar denkt men in Canada niet aan. Zuster Stella lijkt verbaasd dat iemand dat zelfs maar zou kunnen ver moeden. Met haar charmante glimlach zegt ze: „U heeft een overtuiging en ik heb er een. Als die niet dezelfde zijn, dan respecteren we die toch van elk aar?" Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet. Wees verstandig en vraag een aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan UTRECHT De Utrechtse politie heeft de 20-jarige veehandelaar N- uit Waverveen in verzekerde bewaring ge steld. De jongeman heeft bekend de laatste maanden elf kalveren met een totale waarde van ruim f 2.200 op vee markten in Rotterdam, Zwolle en Utrecht te hebben gestolen. De politie kwam de dief op het spoor toen donderdag twee veehandelaren aan gifte deden van diefstal van enkele kal veren. Eén van hen kon later de kalve- rendief aanwijzen, omdat hij had be merkt kort daarvoor zijn gestolen kalf op de Utrechtse veemarkt te hebben gekocht. Uit het eerste onderzoek is gebleken dat de dief de ontvreemde kalveren di rect weer doorverkocht. Deze handelin gen zijn hem tenslotte noodlottig gewor- den. Het onderzoek wordt nog voortge- zet. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft vrij dag een nieuwe communicatiekunst maan, de „Molnia I", in een baan om de aarde gebracht. Volgens Tass draait zij eens in de elf uur en 53 minuten om de aarde met een baanhoek van 65 gra den op de evenaar. De kunstmaan draait in een sterk el liptische baan met als kleinste afstand 470 km en als grootste 39.700 km. De instrumenten werken, volgens Tass nor maal. De kunstmaan is bestemd voor doorzending van telefoon, telegraaf en televisie.

De Vallei | 1969 | | pagina 5