Veenendaals - dagblad Roemenië blijft „eigen weg" volgen in Warschaupact Ajax stuurde I naar huis UK 204" WORDT VANDAAG GELICHT Kotter met 5 man verging in zicht van Urker haven Buiten KANS OP GESPREK VAN EBAN EN HOESSEIN IS IS MAAR ZEER GERING Opstand in gevangenis te Turijn Op Anguilla weer nieuwe onrust Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Handen af van Chinazegt Boekarest Plaatselijk j nachtvorst I Spartak met j i lege handen Spaanse treiter gezonken Sabotage in Israël Paus 31 juli naar Oeganda DIENSTTIJD IN FRANKRIJK KORTER Busongeluk iri Nieuw-Zeeland V.S.; Zeer weinig protesterende deserteurs Al vruchtbomen in bloei KLM krijgt geen landingsrechten in Hongkong V) Confetti j CHINA NAVO TOESTEL MET NENNI MOEST TERUG PORTUGESE PREMIER NAAR AFRIKA BIJ TERSCHELLING AAN DE GROND Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w.t 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 14 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 87 WENEN Roemenië heeft duidelijk gemaakt dat het het Warschau-Pact niet zou toestaan te besluiten waar Roemeense troepen naar toe gestuurd zullen worden. Ook werd duidelijk gezegd dat geen buitenlandse troepen in Roemenië zullen worden geduld. Dit naar aanleiding van het gerust, dat troepen van het Warschau-Pact naar de Russisch-Chinese grens zouden ge zonden zijn. ION GHEORGHE MAURER non interventie. In een artikel in Scinteia (vonk), het blad van de Roemeen se communistische partij, over de topconferentie van het Warschau-Pact, die onlangs in Boedapest werd gehouden, werd gezegd: „De enige organen die het recht hebben om de Roemeense strijdkrachten in enige actie in te zetten, om te beslissen tot of de goedkeuring te geven aan de aanwezigheid van bui tenlandse troepen op Roemeens grondgebied, zijn de wettig gekozen constitutionele instellingen, die de wil van het ge hele Roemeense volk vertegenwoordigen". Scinteia, dat klaarblijkelijk doelde op de situatie in Tsjecho- Slowakije, zei dat het Warschau-Pact opgericht was om „imperialistische agressie" tegen de leden van het pact tegen te gaan, en voegde daar aan toe dat „in geen geval de actie uitgebreid kan worden tot andere gebieden". Scinteia gaf aan, dat de vergadering in Boedapest een suc ces was geweest, omdat het document dat daar was aange nomen „het soevereine recht van de landen van het pact om onafhankelijk te beslissen over alle belangrijke proble men die betrekking hebben op hun nationale legers", re specteerde. Op die wijze waren de beslissingen van Boeda pest bedoeld „om bij te dragen tot de versterking van de samenwerking tussen de legers van de socialistische lidsta ten van het pact". Scinteia zei verder, dat „hoe beter ieder nationaal leger wordt getraind, des te krachtiger de defen sieve capaciteit van het gehele socialistische systeem zal zijn". Scinteia herhaalde het Roemeense standpunt dat, als de NAVO wordt opgeheven, ook het Pact van Warschau moet worden afgeschaft. In een heildronk tot de Zweedse premier Tage Erlander, die op het ogenblik een bezoek aan Roemenië brengt, legde de Roemeense premier Ion Gheorghe Maurer de nadruk op „de beginselen van nationale onafhankelijkheid en soeve reiniteit, gelijke rechten en non-interventie in binnenlandse aangelegenheden". flIMMmtMMMMCNCNftflllllliniMllllftlIHnilMIlMIIIIMMIIIIItllllVMimilllfUMUVtVfMMtMmMlIimil IKMIMINNIMVIHWmiMHIMIIIIIIIUinmHIIINItllllMNfNIIMIHIIIIl AMSTERDAM In de feilt i schijnwerpers van het Olym- pisch Stadion Amsterdam heeft Nederlands voetbalkampioen Ajax opnieuw zijn Europese klasse bena- 1 drukt. Spartak Trnava uit Tsjecho- Slowakije, zeker niet de minste te- g ens tander die de Amsterdammers in dit toernooi in de Europa Cup 1 hebben ontmoet, werd met lege handen naar het optimistisch ge- stemde thuisfront teruggestuurd, i Cruyff, Swart en Keizer trapten de i Tsjechische illuisies aan stukken. 5 Keizer (foto) scoorde met een for- - midabele kopbal het derde doelf punf. Dc kotter UK 204. in het zicht van de haven vergaan. Manden van het vis sersschip werden bij Urk op de dijk ge- dagen. HMMMwmftmMMvmmfMMttwiimiitttMiimttttiiivuuii IIMMMlMlMHIIIlIHMIIHIIIIIHItllIHHHIIiaHHHIMMIHHIIIMIiaMII laaaaaaaaaaaaaaaiiiaiaiiaMiaaaaaaaaaaaaMavaaMHtataMtiiaNaafiaaMtHaiMifaaaaaaifaaaaiaiaiiiaiiMiftiiaaaiHiaaaaaNuaaaaaaaaaiaaaaaaatftaaaaaiMtfatMMUiiiaataaiaaaaaaaiBaaaaaaaiaaiaHaaaaaaiiia GLASGOW (Schotland) Bij de noordwest-kust van Schotland is zater dag onder slechte weersomstandighe den een Spaanse treiler na een aan varing met een Franse vissersboot gezonken. Volgens de eerste berich ten zijn er twee doden en zeven ver misten. NU re de mensen hoe langer hoe erder van huis komen, ken- nen velen de lork of la r i x beter van de bergen van Midden- i Europa dan van de Gelderse of Brabantse hei. De meesten hun- ner komen evenwel niet zó vroeg in het buitenland, dat zij van dit naaldhout de goede tijd meemaken van groen-worden en bloeien. Ik kan dit wèl, dank zij de vriende lijke hand, die wat twijgen van de zoom ener Veluwse zandverstuiving meebracht en geniet ervan bij poeierende gagel, geurige maartse viooltjes, zijnde hier mijn wilde ge zellen uit bos en veld, aangevuld met de eerste figuren uit de hof. Na de kostelijke zon en de behaag lijke temperatuur van Pasen II begonnen die planten meteen de hakken aan te halen zoals de boeren dit beamen en ook de lorken, die bij dat stuifzand kolk en hei vriendelijke garneren, liepen de verloren paar weken spoedig in. Ik kan er nu zelf helaas niet heen. maar ik weet en zie in de geest hoe tak en twijg van de schilderachtige bomen besprenkeld zijn met de zachte, zeegroene naaldentoefjes uit de verte is het precies confetti. De bundeltjes staan vooral aan jonge, uitgroeiende takjes. Min stens even bekorend zijn de rode aardbeitjes der vrouwelijke bloei- wijze, die buiten al aan het hout kleuren, wanneer dit natuurkalen- derblaadje. in de krant staat. Ik heb er net het gezicht op en deze frêle lente-ontluiking maakt veel goed, al zal ik in menig' oog mis schien zoiets onbenulligs en over drevens als het herbegroenen van wat dennetakjes nuttiger kunnen vervangen voor zaken van hoger orde. Roemenië dat in het geschil tussen de Sovjet-Unie en China een strikte neutraliteit handhaaft, heeft een tele gram van rouwbeklag naar Peking ge stuurd in verband met de dood van Tsjang Tsji-Tsjoeng, een hoge commu nistische- en regeringsfunctionaris. Het telegram werd gezonden door de voorzitter van het Roemeense parle ment, Stefan Voitec. Voor het eerst sinds vele weken heeft radio Peking zondag weer mel ding gemaakt van „daden van agres sie", gepleegd door de Russen in het grensgebied tussen China en de Sovjet- Unie langs de rivier de Oessoeri. Na dere bijzonderheden werden niet ge geven. In een Japanse uitzending van ra dio Moskou is gezegd, dat het nu aan China is om te beslissen of het wenst te onderhandelen over het grensinci dent, dat indertijd heeft geleid tot ge vechten aan de grens tussen China en de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie heeft China voorge steld om tegen morgen een delegatie te sturen om over het betwiste eiland Daman Ski (Tsjen-Pao) te komen spreken, maar de Chinezen hebben hierop nog niet geantwoord. 14 april 1969 A. B. WIGMAN Het officiële Sovjetpersbureau Tass heeft een aanval gericht op de NAVO, daar er op de bijeenkomst ter gele genheid van het twintigjarig bestaan van dezf organisatie niet rechtstreeks is geantwoord op het voorstel van het communistische blok tot het houden van een conferentie over de veiligheid van Europa. Uit het resultaat van de tweedaagse conferentie van de NAVO was geble ken, aldus Tass dat de NAVO „de ou de, agressieve koers blijft aanhouden, en een beleid dat vijandig staat tegen over de zaak van de vrede en de ver mindering van de internationale span ning". In het slotcommuniqué van de bij eenkomst was niet ingegaan op de op roep van de landen van het Pact van Warschau, gedaan te Boedapest, over het houden van een vergadering over de veiligheid van geheel Europa, of schoon deze wel te Washington was besproken. TEL AVIV De afgelopen nacht is een waterreservoir 'van de Kibboets Manara'", bij de Israëlisch-Libanese grens, door een ontploffing ernstig be schadigd. De lading zou gelegd zijn door saboteurs uit Libanon. Volgens een Israëlische woordvoerder is bovendien een landmijn van Chinese makelij ontdekt en gedemonteerd in de buurt van het reservoir. Verder zijn naar verluidt verscheide ne telefoonverbindingen afgesneden. Dit zou gebeurd zijn door saboteurs uit het door Israël bezette deel van Jordanië. JERUZALEM De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, heeft zondag aangeboden met koning Hoessein van Jordanië te onderhandelen om te komen tot een akkoord over „veilige en erkende grenzen". In antwoord op vragen over het uit zes punten bestaande vredesplan dat de Jordaanse vorst vorige week in Washington heeft ontvouwd, betoogde de Israëlische bewinds man, dat men niet tot vrede kan komen door terug te keren tot een situatie die tot oorlog heeft geleid. H(j doelde daarbij op de eis, dat Israël alle in juni 1967 bezette gebieden ontruimt overeenkomstig de resolutie van de veiligheids raad van 22 november 1967. Volgens minister Eban wijkt het plan van Hoessein in zoverre van de genoemde resolutie af, dat de vorst niet rept van het beginsel van over eenstemming, dat een essentieel on derdeel van de uitspraak van de Veiligheidsraad vormde. Voorts be streed de bewindsman de opvatting van Hoessein, dat de Veiligheids raad met „veilige en erkende gren zen", de oude demarcatielijnen zou bedoelen. Op zijn beurt verweet zondag ko ning Hoessein in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie, Is raël, dat 't zijn vredesplan niet zou hebben afgewezen, als het inder daad de resolutie van 22 november 1967 accepteert, zoals het heeft ge zegd. Met Israël zou niet worden onderhandeld, zolang dit land niet deze resolutie heeft aanvaard. Op de vraag of hij bereid zou zijn tot rechtstreeks overleg met Israël, als dit land de bezette gebieden zou ontruimen, antwoordde de vorst, dat er zelfs voor de feitelijke terugtrek king zou kunnen worden gepraat, mits Israël zich met de inhoud van de resolutie akkoord verklaart. Over de vraag of er dan sprake van rechtstreeks overleg zou kunnen zijn, liet Hoessein zich niet duidelijk uit. Een Israëlische militaire rechtbank heeft beslist, dat gevangengenomen leden van Arabische guerrilla-orga nisaties niet onder de Conventie van Genève als krijgsgevangenen kun nen worden beschouwd. Dit werd gezegd over een man die thans terechtstaat en ervan wordt beschuldigd de commandant te zijn van een guerrillabasis die gevestigd was in de stad Ramalla in bezet Jordanië. Deze man, Amar Moe- hammad Kassam was in oktober 1968 in uniform gevangen genomen toen hij zich in gezelschap bevond van 11 infiltrators die Israël binnen gingen. Kassem had papieren bij zich waarin stond dat hij behoorde tot een militaire organisatie, en dus het recht had te worden behandeld als een „officiële" krijgsgevangene. De Israëlische rechter was het hier niet mee eens. De rechtszaak duurt nog voort. VATICAANSTAD Het bezoek van Paus Paulus aan Oeganda zal op 31 ju li beginnen. Het Vaticaan heeft meege deeld, dat de Paus per vliegtuig zal rei zen. Het bezoek zal twee dagen duren. Het is het eerste bezoek van een Paus in functie aan Afrika. STRAATSBURG. De Franse rege ring zal voor het einde van dit jaar een wetsvoorstel indienen, tot verkor ting van de militaire dienstplicht tijd. Dit heeft de minister van Defen sie, Pierre Messmer, zondag op een congres van jonge Gaullisten te Straatsburg verklaard. De diensttijd die nu zestien maanden is, zou voor de dienstplichtigen tussen 18 en 21 jaar tot een jaar kunnen worden verkort. AUCKLAND (Nieuw-Zeeland) Een bus met 34 bejaarden is hier vandaag in een stel dal nabij Ngaru awhia gestort, waarbij zes mensen om het leven kwamen en een aantal ande ren gewond werden. De bus stortte 15 meter omlaag. De ruiten braken en het dak werd er bij na geheel afgescheurd terwijl de auto in een stroom terecht kwam. Terwijl de bus op haar zij lag klom men de oude mensen er dodelijk ver schrikt en gewond uit. Onder hen die in de bus opgesloten zaten bevond zich de chauffeur. WASHINGTON Het verzet tegen de Vietnamese oorlog heeft in de afge lopen paar jaar slechts een klein aantal Amerikaanse deserteurs doen uitwijken naar Zweden, aldus een studie van het Amerikaanse leger. Van de 116 soldaten die genoteerd staan als deserteurs naar Zweden zijn er meer die wegliepen ten gevolge van disciplinaire problemen, dan uit protest tegen het feit dat Amerika betrokken is in de Vietnamese oorlog. Volgens de studie van het leger, de serteerden van de 116 man 56 soldaten uit hoofde van disciplinaire moeilijkhe den, 39 uit verzet tegen de Vietnamese oorlog, van de overige 21 zijn redenen niet bekend. De disciplinaire moeilijkheden betref fen misbruik van verdovende middelen schulden en diefstal. KAPELLE In de oude Zeeuwse fruitcentra staan de eerste vruchtbo men in bloei. Het zijn de vroege prui men, waarvan de knopper. zijn openge sprongen en die nu hun wftte bloesem laten zien. Het zal nog wel ten minste een week duren voordat de eerste perebomen in bloei staan. De knopontwikkeling ver liep de laatste dagen door het mooie weer bijzonder vlug. ROME Een toestel van Alitalia, dat zondagavond uit New York naar Rome vertrok met de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Pietro Nen- ni, aan boord werd naar Boston gediri geerd ten gevolge van een waarschu wing dat zich een bom aan boord be vond, aldus deelt Alitalia vandaag mee. Nenni en de andere passagiers zet ten vanaf Boston de reis naar Rome voort in een ander toestel van de Ita liaanse maatschappij. Er werd in Bos ton geen bom aan boord van het eerste toestel gevonden. LISSABON De eerste minister van Portugal, dr. Marcello Caetano is van daag per vliegtuig uit Lissabon ver trokken voor een tournee van acht da gen door de Portugese gebieden in Afri ka te weten: Guinea, Angola en Mo zambique. URK Vandaag reeds zal een poging worden gedaan om de UK 204 te lich ten. De kotter, die zaterdagmiddag met vijf man aan boord op raadselachtige wijze op slechts tien kilometer van de thuishaven is vergaan, zal eerst door duikers worden doorzocht. Vermoed wordt dat de stoffelijke resten van de slachtoffers zich nog aan boord bevinden. Er staat slechts één meter water bo ven het schip. Vannacht is zonder enig resultaat gezocht naar de opvarenden van de kotter. Eén vissersboot is de hele nacht bij het wrak gebleven omdat het in de vaar route ligt. De vijf slachtoffers zijn schipper Cornelis de Boer (47), zijn zoons Min dert (17) en Jan (15) en twee knechts, T. Vink (22) en J. van Lee (19). In de loop van zondag werd nog het vermoeden uitgesproken dat de ramp zou zijn veroorzaakt doordat de kiel van de UK 204 zou zijn beschadigd bij een poging een andere kotter, de UK 97, die bij Terschelling aan de grond was gelopen, vlot te slepen. Volgens burgemeester Bosschenbroek heeft de UK 204 echter aan die reddingspoging niet deelgenomen. De zes opvarenden van de UK 97 hebben het er op een avontuurlijke manier beter afgebracht. Hun schip strandde zaterdagochtend bij de west punt van Terschelling. Verscheidene vissersschepen probeerden vergeefs uitkomst brengen. De reddingboot Carlot kon evenmin de UK 97 uit deze posite te verlossen. In het begin van de avond ging een trekker met vier man erop af. Toen zij het geboeide schip op 150 meter waren genaderd, verlieten de vissers in een rubberboot hun schip. Met de trekker werden zij naa. West-Ter schelling gebracht. Aan de westkant van Urk speelde zich zaterdagmiddag nog een drama af. Daar was het Raamsdonkveerse binnenschip Cornelis aan de grond ge lopen. Driemaal voer schipper R. Bos met de Urker reddingsboot Zeemanshoop uit om de drie opvarenden te redden. De eerste keer weigerde schipper Ver meulen deze hulp, omdat er geen di rect gevaar zou zijn. De tweede keer stapte zijn vrouw met de waardepapie ren over. Tegen de avond kostte het heel wat moeite om de schipper met zijn zoon in veiligheid te brengen. Elders in dit blad: Urker vissers perplex. TURIJN Voor de tweede achter eenvolgende avond zijn de gevangenen in de gevangenis van Turijn gisteren in opstand gekomen. Zy vochten met brandende matrassen, tegels en üze- ren staven tegen politie en brandweer. Ruim 2.000 agenten en brandweer mannen lieten zoeklichten spelen over het gebouw, terwijl een honderdtal ge vangenen schreeuwde tegen de vele nieuwsgierigen in de straten rondom het complex. In de gevangenis zelf vochten 900 ge vangenen met ijzeren staven, stenen en branende matrassen tegen de politie. Brandweer en politie beantwoordden de aanvallen met stralen water en traan gas. De opstand van zondag brak om streeks het middaguur uit nadat de ge vangenen hadden geweigerd naar hun cellen terug te keren. Zij eisten bezoek- rechten na de opstand, die werd be gonnen om wijzigingen in het gevange nisreglement door te voeren. De opstand volgde hetzelfde patroon als zaterdag, toen eveneens 900 man met politie en brandweer vochte, en 100 man op het dak zaten. Op een gegeven ogenblik probeerden de gevangenen een doorbraak naar de nabijgelegen vrouwengevangenis, maar politie en 170 gevangenbewaarders ver ijdelden dit in een gevecht van man tot man. De verwarring was zo groot, dat de politie twee brandweerlieden voor gevangenen versleet en in een cel op sloot. De opstand leek goed georganiseerd. De gevangenen hadden het kantoorge bouw in handen en publiceerden daar gestencilde pamfletten, waarin de vor ming werd geëist van een gevangenen- commissie ter bevordering van wijzi gingen in het regime en menselijker toestanden in de gevangenis. De opstand duurt nog steeds onver minderd voort. De politie raamt de schade tot dus verre op 600.000 gulden. VELDHOVEN In Veldhoven is de 36-jarige mevrouw W. van Doren bij een verkeersongeval om het leven geko men. De vrouw stak plotseling met haar fiets een rijweg over en werd door een achteropkomende auto gegrepen. THE VALLEY (Anguilla) Tony Lee, de Britse commissaris op An guilla, die het mikpunt is geweest van de woede van de Anguillanen en wiens vertrek geëLst is door de Anguillaanse leider Ronald Webster, zal met verlof gaan. Dit is zaterdag bekendgemaakt door Lord Caradon, de Britse eerste vertegenwoordiger bij de VN (volgens Webster heeft Lee de overeenkomst, die Webster op 30 maart met Lord Caradon sloot, geschonden, door de staat van beleg in te voeren en de raadgevende Anguillaanse raad te ont binden). Lord Caradon heeft zaterdag tevens bekendgemaakt, dat John Cumber, een 48-jarige Britse bestuurder van de Cayman-eilanden, te zijner tijd Lee, die op 19 maart door de Engelse kroon werd benoemd, zal opvolgen. Lee zal echter „voorlopig" op Anguil la blijven. Webster heeft nogmaals gezegd, dat hij op 17 april een referendum zal hou den om uit te maken of de Britse be zettingstroepen op Anguilla moeten blijven of niet. Webster verklaarde dat de benoe ming van Cumber tot opvolger van Lee, de situatie voor de Anguillanen niet verandert. De mensen willen een Westindische commissaris. Dit is een Westindisch probleem dat door de mensen in dit gebied moet worden opgelost. De Britten, voegde hij eraan toe, zijn te laat „met niets". DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag des gevraagd meegedeeld dat de minister president een persoonlijke brief ontving van zijn Britse ambtgenoot, waarin het negatieve standpunt van de Britse re gering t.a.v. de reeds jarenlang lopen de aanvraag van de KLM om landings rechten in Hongkong werd bevestigd. De ze beslissing betekent voor de Neder landse regering uiteraard een diepe te leurstelling. ""i nttmiamiiviMii I ITct weer tijdens het afgelopen I weekeinde werd geheel bepaald 5 door een depressie welke via de I Noordzee oostwaarts koerste en f zich, in betekenis afnemend boven 5 Finland bevindt. Achter deze de- pressie ruimde de wind naar noordwest en daarmee stroomde koude en onstabiele lucht ons land binnen. In deze koude lucht kwa- men regen- en hagelbuiten voor, l plaatselijk werd vanochtend tot 3 5 millimeter regen afgetapt. In de nacht daalden de temperaturen plaatselijk in het binnenland tot 1 graad onder het vriespunt. De koude lucht is thans tot in het Middellandse Zeegebied doorge- I drongen en bracht ook daar regen- buien, plaatselijk met onweer. Intussen bevindt zich ten westen van de Britse eilanden een front, dat zachte oceanische lucht I scheidt van de koude lucht. Dit I front zal dinsdag het weer in ons i land bepalen, waardoor de bewol- I king weer zal toenemen, mogelijk l gevolgd door wat regen of motre- l gen. Het wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden, waardoor er vannacht weer plaatselijk nacht- I vorst zal optreden. '•llfllllllllllllllflfltltlltllHIItlHtftfltftlllllflHIIHIMimitlHtlllltMIII

De Vallei | 1969 | | pagina 1