Interessante onderwerpen in programma „Gamma" Erasmus-herdenking ingezet Nationaal Landjuweel in Haarlem geopend Documentaire over „Gekooide mensen" Marva, Milva, Luva_ „Met alle plezier" Kinderzangfestival in Eindhoven en TELEVISIEPROGRAMMA'S FINANCIËLE NOTITIES Smid je Verholen en het geheim van De Uylenborgh Grote expansie bij Nederl. Dagbladunie Viba had veel hoger winst Te veel fusie inV.S. PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN UIT DE KERKEN Pagina 2 MAANDAG 14 APRIL 1969 Hij had alleen maar even het felicitatieregis- ter hoeven tekenen, een buiging en een handje geven en dan zouden ze ook stellig wel een invitatie voor het bal gekregen hebben. Ze was er na aan toe om Dolf om zijn onwilligheid te vervloeken. Nu kon ze vanavond in haar eentje thuis zitten en op de kin deren passen want Riemke had haar uitgaansavond en Dolf dook na tafel achter zijn boeken in het kantoor of hij ging naar de fabriek. Op dit ogen blik van diepe depressie haatte ze de fabriek haatte ze Dolf, de fami lie de hele stadiedereen! Harteloos waren ze, geen begrip toon den ze voor haar ellende. Ze tergden haar expres en ze mocht niets laten merken van haar spijt. Op alle vra gen van haar bezoeksters had ze met een verontschuldigend lachje moeten zeggen: Neen, wij gaan vanavond net. Het schikte mijn man niet Terwijl iedereen natuurlijk best wist dat ze niet gevraagd waren. Een kleine genoegdoening, die toch geen afdoende troost bood, was het, dat vader en Vera ook geen uitnodiging gekregen hadden en die waren toch wel naar de receptie geweest. De tra nen begonnen over haar gezicht te lo pen. Ze kon ze met geen geweld meer terughouden. Driftig veegde ze ze weg met een punt van haar kanten zakdoekje, maar er was geen stelpen aan, langzaam vergleden ze tussen de boord van haar wijnrode visiteja pon en haar hals. Ze huiverde. Dar binnen konden ze voor haar part al lemaal stikken! Ze ging niet weer naar de salon om zich ook nog te la ten uitlachen om haar verhuild g- zicht. De smalle sombere stadstuin, omsloten door hoge muren en schots en scheve pannendaken, vervaagde in een zilveren mist van tranen. Zodra de mannen kwamen, moest er gepraat worden over Claartjes tweede verjaardag. Vader, die in al les zo spontaan en overdreven was, wilde er een g^oot familiefeest van maken. Niemand had daar zin in. Wel waren de praatjes over vaders huwe lijk een beetje geluwd, maar waarom moest zij zich altijd zo opvallend ge dragen dat de hele stad er over sprak? Nou ja goed, dat kind was er nu eenmaal, maar was het nu nodig het overal mee naar toe te slepen en het aan jan-en-alleman te vertonen? Hij wilde van geen kinderjuf of kin derkamer horen. En tegen iedereen zei hij: Claartje is het zonnetje van mijn oudedag, zolang het nog kan, wil ik haar om me heen hebben. En als het nu nog maar een mooi of aan vallig kind was! Een rare dikke prop was het, waar geen eer mee te beha len viel. Door al dat verwennen was het wicht zo eenkennig geworden, dat niemand behalve Vera, vader en de dienstmeisje haar mocht aanraken Ze begon al te brullen als een vreem de hand naar haar uitstak. Toen ze nog amper op haar benen kon staan, ging vader al met haar wan delen. Hij droeg haar de hele stad door om in het plantsoen de eendjes te gaan voeren. Geen wonder dat de schooljeugd er achteraan liep, hij had altijd snoepgoed bij zich dat hij kwis tig ronddeelde. Kom, ze moest maar even naar haar slaapkamer gaan om haar ogen te betten. Haar opstandig heid had ze weggehuild, nu bleef en kel de ontmoediging over. Op de speelkamer zou het wel een heidens kabaal zijn. Sabine had de tweeling meegebracht die pas mazelen had ge had en nog niet weer naar school ging. Ze waren nogal bazig en haar eigen Jantje, die pas vijf was, ver droeg het slecht, als anderen aan zijn speelgoed zaten. Straks als de school uit was, kwamen Koen, Christine en Gerrit van Marie ook nog, ze zouden Kees mee nemen, dan hoefde Riemke er niet uit om hem te halen. Ze was een best meisje, maar erg veel gezag over de kinderen had ze niet... Net toen ze zich van het venster had afgewend, ging de deur open. Ze schrok ervan en moffelde haastig het natte zakdoekpropje tussen haar cein tuur. Het was Nella, die om het hoek je keek en Tine ontwarend, wat aar zelend binnen kwam. „Oh, ben je hier? Ik zocht je al. Je bleef zo lang weg. Ik dacht dat ik je misschien ergens mee helpen kon." Naderbij komend zag ze in wat voor een toestand Tine verkeerde en vroeg geschrokken: „Kind wat is er met je? Heb je hoofdpijn?" „Ach weineen. Er is niks," ant woordde Tine kregel en ze begon op haar bureautje verwoed de papieren boel nog erger door elkaar te halen, zodat er een heleboel blaadjes naar de grond dwarrelden. Nella bukte zich om ze op te rapen. Ze wist niet goed wat ze doen moest. Als Tine in zo'n bul was, bracht de onschuldigste opmerking haar tot razernij. „Zoek je dit soms?" Nella hield de brochure omhoog. Tine draaide zich met een ruk om en griste haar het pamflet bijna uit de hand. „Ja, dat is het!" En de rommel de rommel latend, spoedde ze zich naar de deur. „Wacht even, dan ga ik met je mee. Ik moet je nog wat zeggen, daarom zocht ik je eigenlijk. De an deren mogen het nog niet weten." Tine hield de knop van de deur al in haar hand, maar bleef toch staan. Ze had niet, zoals Marie, een hekel aan deze schoonzuster, maar ze was wel jaloers op haar. Nella bezat alles wat zij voor zichzelf zo vurig begeer de: schoonheid, charme, distinctie, savoir vivreEn nu had Nella sinds een jaar ook een baby: Om dat laatste „geluk" benijdde ze haar stel lig niet. Dat moederschap was Nella zeker niet zo maar in de schoot geval len. Er liepen vreemde praatjes over in de stad. Of het waar was, wist ze niet, maar „men" zei, dat ze er iets aan had laten doen, toen er geen kin deren kwamen. Ze was er gek genoeg voor. Als het zo was dan had ze haar streken wel thuis gekregen! Nella's bevalling was zo zwaar geweest, dat haar leven en dat van de baby op het spel gestaan hadden. Op 't nippertje had ze 't er na een afschuwelijk lij den doorgehaald. Ze had een half jaar moeten liggen en er zouden nooit meer kinderen kunnen komen. De baby, die begin januari een jaar ge worden was groeide slecht en was zo zwak dat hij nog nauwelijks zitten kon, om van staan of lopen maar he lemaal niet te spreken. Een bleke magere spinnekop van een jongen. Een angstig bezit zo'n kind! Het was natuurlijk heel naar voor Nella en Ni co, maar eigen schuld. Diep in haar hart was Tine er van overtuigd, dat het de gerechte straf des hemels was voor hun onverantwoordelijke handel wijze en dat schonk haar jaloers hart voldoening. Ze wist zich gesteund door de anderen, die het roerend met haar eens waren, behalve vader na tuurlijk! Dit alles schoot haar vliegensvlug door het hoofd, terwijl ze daar stond en wachtte tot Nella naar haar toe zou komen. Maar Nella bleef bij de tafel staan. Ze wist niet goed, hoe te beginnen bij Tine's duidelijk afweren de houding. Wel begreep ze opeens waar de schoen wrong. Dat bal van avond natuurijk! Het was ook erg tactloos geweest om in Tine's bijzijn de hele middag te praten over balja ponnen, juwelen en kapsels, terwijl Tine de rol van Assepoes toebedeeld was. Ze had een probaat middel om Tine te troosten, maar ze zocht naar woorden om het haar te zeggen, zon der dat ze het gevoel kreeg van een pleister op de wonde. Eindelijk zei ze, het hoofd gebogen, ogenschijnlijk verdiept in het spel dat ze haar wijs vinger liet spelen langs de ingewik kelde patronen van het tafelkleed: „Ik weet dat er een erg leuke invi tatie voor Dolf en jou onderweg is, maar je mag er nog met niemand over praten, ook niet met M&rie en Sabine. De Terborgen geven over veertien dagen hun laatste grote sei zoendiner, alle bewoners van buitens en zomerhuizen in hun omgeving wor den gevraagd. Jullie zijn daar ook bij Nico heeft zelf de uitnodigingen ge schreven." Ze keek op om het effect van har woorden af te wachten. Tine's gezicht werd nog roder dan het al was en haar ogen onder het slordige donkere krullenkapsel keken zo verschrikt of Nella haar een jobstijding gebracht had in plaats van een blijde bood schap. (Wordt vervolgd) 4098. Dr. Drago stond nog wat onvast op zijn tenge re beentjes, na die langdurige „verstarring", maar toch was hij vlugger dan de twee vreemde wezens op hun kronkel-armen. Zij waren het, die hem van zijn transparante kluisters hadden bevrijd, toen zij on gewild binnen de reikwijdte van zijn hypnotische kracht kwamen. Drago had nooit last van sentimente le gevoelens, zoals medelijden of dankbaarheid en daarom was hij volkomen bereid om de onnozele we zens die hem zo'n goede dienst hadden bewezen, met een in te schakelen in zijn nieuwe toekomstplannen. Nu had hij zich vóórdat Piloot Storm hem in dat no- 37. Nadat zij hun ochtendboterham genuttigd en de bagage in de auto gepropt hadden, was het moment aangebroken om afscheid te nemen van het huisperso neel. De dikke kok wenste zijn meester een goede reis, maar het keukenmeisje barstte in tranen uit, toen haar meneer haar ten afscheid de hand drukte. „En we zouden vandaag nog wel jachtschotel eten!" snikte zij. Maar de edele Courage klopte haar be moedigend op de schouder en bromde: „geen tranen, meisje! Vooral geen tranen! het maakt de soep te zout en te duur! Zo lang blijven we heus niet weg! Tot ziens!" Tekko had een lang gesprek met de oude tuinman en beloofde naar zeldzame bloemen en plan ten te zullen uitkijken. Toen kropen zij in de auto en na ook de butler de hand gereikt te hebben, reden zij wuivend de slotlaan af. Sir Patrick zette er een stevig gangetje in en weldra hadden zij het asfalt van Londen weer onder de banden. Midden in de stad liet Sir Patrick de wagen stoppen en kondigde aan: „We zijn er knaap! Hier zullen we je tropenuitrusting even kopen! Austin Wear from Trafalgarsquare is jè adres voor dergelijke dingen! Kom mee!" bele werk stoorde, lange tijd bezig gehouden met een „cellen-experiment" en het gepresteerd om een hele massa onmogelijke gedrochten te scheppen. Hij wist zich evenwel met zekerheid te herinneren, dat geen enkel experiment zulke wezens had opgeleverd als er nu voor hem stonden. „Waar komen jullie vandaan, vrienden?" vroeg hij opeens hevig geïnteresseerd. „Wacht, we zullen jullie eens onder de „brein-ontle- der" zetten, dan weet ik gauw genoeg alles van je af. Zelfs de dingen die jelui geheim mochten houden! Haha!" De Naugish waren als was in zijn handen en deden precies wat hij gebood. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Stereo: Promenade orkest: amusementsmuz. 19.05 Stereo: Licht instrumentaal en semble. 19.30 Nws. RVU: 19.35 Stich ting Comité Zomerpostzegels. Zomer- postzegels: Hulp op sociaal en cultureel vlak, door mevr. L. E. Roest Crollius- Van Doorn. NRU: 20.05 Stichting Ge weldloze Weerbaarheid, klankbeeld. Ord? van Vrijmetselaren: 20.20 Lezing en muz. NRU20.30 De gouden tijd van 4 de Republiek, klankbeeld. 21.30 Met al le plezier: klankbeeld over MARVA, MILVA, LUVA. 22.00 Brood op de plank, progr. over beroepskeuze. 22.20 Visueel gehandicapten: De blinde telefonist. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Jazz in aktie (opn.). 23.55— 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.19 Uitzending van de KVP: Kaarten op tafel, een uitzending over politieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. 19.05 Muz. en dienst: progr. met informatie over kerklied en kerk- muz. in klank en geschrift. 19.50 Ste reo: Metropole orkest: amusemenst- muz. 20.10 Philippijnse volksliederen (opn.) 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Radiophilharmonisch or kest: mod. muz. 21.05 Er zit een lucht je aan, klankbeeld over de toekomst van de luchtvaart. 21.30 Stereo: Ballet- muz. (Gr.) 21.50 Licht orkest met zang solist (gr). 22.10 Lichte gr.muz. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Mod. snaarinstrumenten, hun voorlo pers en oervormen, muz. lezing. 23.05 Lichte gr.muz. (gr.) 23.10 Stereo: Kor- teks, een verbosonisch hoorspel. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journ. VPRO: 19.07 Concert voor jonge mensen. NTS: 20.00 Journ- en weeroverzicht. VPRO: 20.20 In kleur: Wereld op wielen. 20.50 De oude draai- doos. 21.35 Granada, Granada, mijn Granada, Russische film gewijd aan de Spaanse Burgeroorlog. Humanistisch Verbond. 22.40-22.55 Echtscheiding, dis cussie. NTS: 22.55-23.00 Journ. 23.00 23.30 Teleac: Export (les 18, herh.). NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journ. 19.03 Scala, informa tief progr. AVRO: 19.30 In kleur: Va-, ders tegen wil en dank, TV-feuilleton. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 AVRO's Regiovizier. 20.45 Peyton Place, TV- feulleton. 21.30 Nationaal allerlei (6): mini-filmpjes. 22.00 AVRO's Televizier. NTS: 22.25-22.30 Journaal. HILVERSUM I AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr.muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. NRU: 9.00 Drie retour Suez: klankbeel. 9.35 Waterstanden. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitamine!*, (gr.l. (11.00-U.02 Nws). 11.30 Stertfó: Hét Brabants Ba- rok-ensemble: klass. en mod. muziek. 11.55 Beursber. 12.00 Komt vrienden in het ronde: progr. rondom het volks lied. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuin bouw .Overheidsvoorlichting: 12.29 Uit zending voor de landbouw. AVRO: 12.29 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 1239 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojourn. NRU: 13.30 Spiegel van België: Muziek en nws. van onze zuiderburen. 14.00 Rostrum of Compo sers 1968: hedendaagse muziek (opn.). 14.40 Jazz uit het historisch archief (opn.). AVRO: 15.00 Stereo: De wereld van de opera: Martha, opera van Flo- tow, met toelichting. 16.00 Nws. 16.02 Caribia: muziek uit Suriname en de Ned. Atillen. 16.30 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: mod. muz. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Med. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te muz. met nws en act. (7.30 Nws), 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Voor de vrouw. 9.35 Stereo: Operettemuz. (gr.). 10.00 Op standing en nieuw leven in de Bijbel, lezing .10.15 Opera-aria's (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: geva rieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...) 14.00 Conciliepostbus. 14.0 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middagmagazine. (16.00 Nws.) 17.00 OverheidsvoorlichtingIndianentekenin- gen in de grotten van Aruba. Spreker: Dr. P. Glazema. 17.10 Voor de kinde ren. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nws). 11. Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gevarieerd platenprogr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogram- ma. (17.00-17.02 Nws). NEDERLAND I NTS/NOT: 10.35-11.50 Schooltelevi sie. DUITSLAND I (Regionaal progr. NDR: 18.00 Wenn die Musik nicht war1: het schoolconcert 18.30 Kleur: Zandmannetje. 18.40 Act. en sportjourn. 19.26 Kleur: Gefahrlicher Alltag: TV-serie. 19.59 Progr.-overzicht WDR: 18.00 Kleur: Seid Ihr alle da?: uitz. voor de kleuters. 18.04 Kleur: Die Eintrittskarte: Lyrik der Welt: TV-se rie. 18.40 Hier und Heute en Goeden avond. 19.20 Kleur: Zum Feierabend: Reisen nach Noten: Amusementsprogr.) 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Pa norama: rep., analyses en men. 21.00 Kleur: Alles oder nichts: vragenspel. 21.45 Televisie-discussie. 22.40 Journ., commentaar en weerbericht. 22.50 De Studio-film: Die Hagere und die ande ren: Poolse speelfilm. 0.25 Journaal. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: Aladin und die Wunderlampe: TV-film (voor 't eerst in kleur). 19.10 Kleur: König- liches Bayerisches Amtsgericht: TV- film. 19.45 Nws., act., en weerbericht. 20.15 Kleur: Ein leben in Gold: film, aansluitend: Nws. 21.00 Kalte Tage: Hongaarse speelfilm, Aansl.: Ratchalg für Kinoganger: filmcritiek. 22.45 Nws. en weerbericht: 22.55 Liebe zu Bochum: film over toneel. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Heute (herh. van gis teravond). 10.30 Robert en Bertram: Duitse speelfilm. 12.00-13.30 Act.kron, intern, persoverz. en journ. van gister avond. 16.35 Journ. 16.40 Voor de kinde ren: Ciao Amici Das verloren Esel- chen: Italiaaanse les voor kinderen. 16.55 Voor de kinderen: tekenen. 17.25 Voor de kinderen: Wenn die Wolfe ja gen. 17.55-18.00 Journ. DUITSLAND II 17.30 Nws en weerber. 17.35 Raum ist in der kleinsten Hütte: film (herha ling ilSfA *9 ROTTERDAM De E rasmus- her denking is zaterdag ingezet met een bijeenkomst in de Sint-Laurenskerk in Rotterdam, waar wethouder Reehorst als voorzitter van het herdenkingscomité tal van genodigden en belangstellenden verwelkomde. Het is bekend dat Erasmus, de grote promotor van het 16de-eeuwse huma nisme, zijn levenlang katholiek gebleven is, terwijl toch de kerkhervorming mede op gang gekomen is door zijn kritische geschriften. Hij wordt dan ook door de hedendaagse katholieken, hervormden en humanisten in vele opzichten gewaar deerd. Dit bleek ook op deze herdenkings bijeenkomst, waar de sprekers elk één van deze drie richtingen vertegenwoor digden. Prof. dr. J. C. P. A. van Laarhoven van de r.k. universiteit te Nijmegen sprak over Erasmus, Kerstenman en stelde het christelijk aspect over Eras mus in het licht. De Amsterdamse hoog leraar dr. C. W. Mónnich vergeleek Erasmus en Luther en betoogde in hoe verre Erasmus voor de hervormden als tegen- en medestander kon gelden. De zenuwarts dr. V. D. W. Schenk, lid van het Humanistisch Verbond, sprak over de kritische humor bij Erasmus, die hij tot op zekere hoogte beschouwde als een opstandige Prometheusfiguur. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het Rotterdame muziekgezelschap Danr serije, dat oude muziek ten gehore bracht en door de dichteres Maria de Groot, die uit eigen werk voordroeg. HAARLEM Drs. T. Koeter, voor zitter van de verenigde toneelverenigin gen ADO en DVS in Den Haag, heeft vanmiddag in het Haarlemse raadhuis de finale van het derde toernooi om het Nationaal Landjuweel geopend. Hij deed dat door de „caerten van rhetoryca" uit te reiken aan het reizend Zeeuws Volkstoneel te Hulst, de Stichting To neelgroep Maastricht '46, Justus van Maurik in Amsterdam, Litteris Sacrum te Leiden, de Koninklijke Rederijkerska mer Ten Cate in Leeuwarden en de Nieuwe Toneelgroep Rotterdam. Op de ze wijze nodigde hij hem uit om met zijn toneelgroep, die winnaar werd van het in 1963 gehouden tweede toernooi, van vanavond tot en met volgende week vrijdagavond in de Haarlemse Stads schouwburg de strijd aan te binden in de finale van de nationale toneelwed strijd voor amateurverenigingen. In de afgelopen wintermaanden zijn er voor ronden gehouden en deze zes verenigin gen zijn daaruit als besten te voorschijn gekomen. De vereniging die de finale wint, ontvangt de door koningin Juliana beschikbaar gestelde wisselprijs en een bedrag van duizend gulden. Volgens de reglementen zou Den Haag als stad voor de finales moeten zijn aangewezen, maar de Verenigde Toneelgroepen ADO-DVS en Den Haag zagen geen mogelijkheden het Landju weel in Den Haag te houden. De ge meente Haarlem was bereid ook de or ganisatie van het derde Nationale Land juweel op zich te nemen. Het KRO-televisieprogramma Gam ma van 17 april bevat de volgende on derwerpen: 1. Een reportage over foto's, die door de Amerikaanse Essa-satelliet van de aarde worden genomen, in een polder achter Gouda worden opgevangen en ln Delft „verwerkt". De foto's die bij Gouda worden opge vangen, worden geleverd door de satel liet Essa V- Deze satelliet,.die een baan van ca. 1400 km boven de aarde be schrijft, zendt iedere 6 minuten een fo to uit. Zulk een foto bestrijkt een gebied van ca. 3000 x 3000 km van het aard oppervlak. De foto's worden uitgezon den in lijnen, op de wijze zoals televi siebeelden worden uitgestraald. Zulk 'n foto bestaat uit 800 lijnen (ons tv-beeld uit 625). De ontvang-antenne is in een polder neergezet, omdat de signalen van de satelliet erg zwak zijn en ze dan met gestoord kunnen worden door fa brieken, auto's, bromfietsen enz. De sterkte van het signaal is 1014 Watt (tien tot de min veertiende macht), dat is 0.000000000000001 Watt. Omdat de satelliet per etmaal 12 keer om de aarde cirkelt en de aarde in die tijd één omwenteling maakt, kan één satelliet ieder etmaal het hele aardop pervlak fotograferen. De Essa 5-satel- liet, waarvan de foto's in Delft terecht komen, zendt de foto's via de ATS-3 (de satelliet van de Olympische Spelen). De 1214. Smidje Verholen trok peinzend aan zijn pijp en zei toen: „Er klopt iets niet in uw verhaal, meneer Gozewijn..." „Kom nou?" riep de boekhandelaar geprikkeld uit „Het staat toch zelf in mijn familiekroniek! En als wij Van Uylens 'n geschiedenis noteren, dan noteren we die góéd, dat verzeker ik U!" „U zegt, dat huize Uylenborgh tot de grond toe afbrandde," hernam smidje Ver holen. „Maar waar bevinden wij ons nu..., U en ik? Nou, vertel 'es op! In huize de Uylenborgh! Of niet soms? Pak uw mooie gravure er maar bij. dan ziet U het zelf" Onthutst keek Gozewijn van Uylen zijn gastheer aan. „SakkerlootU heeft gelijk...", mompelde hij toen. „Maar mis schien is de Uylenborgh later weer opgebouwd!" riep hij na een poosje." „Dat zou dan meteen een verklaring zijn voor het ontbreken van die mooie trapgeveltjes! Ja ja, zó moet het gegaan zijn...: de Uylenborgh is later weer opgebouwd, maar zonder trapgeveltjes, want die waren toen geen mode meer! Alleen rijst nu de vraag..., wie zou voor die wederopbouw verantwoordelijk zijn? Mijn familiekroniek zwijgt daarover..." „Weet ik veel", zuchtte smidje Verholen. „Misschien dat on ze archivaris U die vraag beantwoorden kan!" En hiermee treedt dan een nieuwe figuur dit romantische verhaal binnen. En dat is de heer Andries Mufckens, een stofdroge geleerde die zijn ganse arbeidzame leven doorbracht tussen de eeuwenoude boeken en paperassen van de voortva rende gemeente Rijkhuyzen... foto's zijn bestemd voor meteorologen, maar die kunnen er voor de weersvoor spelling pas wat mee doen als zij vrij wel onmiddellijk na de uitzending in groot formaat op hun tafel komen. Het overseinen van een foto bedraagt slechts 200 sec. maar het vergroten tot een bruikbaar formaat duurt 2 uur. En dat is te lang; in die twee uur kan de weer- situatie drastisch gewijzigd zijn. Aan de TH in Delft wordt nu, onder leiding van ir. D. van Willigen, appara tuur ontwikkeld om het proces van ver werking van de foto's te versnellen. 2. Een reportage over mensen bij wie het strottenhoofd langs operatieve weg is verwijderd, en die zonder stemban den moeten spreken. In Nederland zijn een 1000 mensen, die geen strottenhoofd meer hebben. Dit orgaan is bij hen langs operatieve weg verwijderd omdat zij kanker in het strottenhoofd hadden. Deze operatie is in vrijwel alle gevallen afdoende om de ziekte te overwinnen- Zij betekent ech ter dat met het strottenhoofd ook het stemorgaan is weggenomen. De mensen die zulk een operatie heb ben ondergaan, kunnen daarna niet meer spreken. Om hun toch een stem terug te geven is een methode ontwik keld van de zogenaamde „slokdarm- spraak". Hierdoor wordt lucht in de slokdarm genomen; door trillingen in de darm ontstaan stemklanken. De stem komt daardoor niet geheel terug. Mensen zon der strottenhoofd, gelaryngectomeerden genaamd, kunnen b.v. niet meer lachen of zingen. Een klein aantal gelaryngec tomeerden is niet in staat de slokdarm- spraak te leren. Zij spreken met een apparaatje, dat zij tegen de hals houden. De slokdarmspraak wordt geleerd vol gens een methode, die in Nederland is ontwikkeld, en die in het buitenland als de „Dutch method" bekend is. In de reportage zal zo mogelijk een slokdarmoperatie te zien zijn. Ook wor den lessen in slokdarmspraak getoond. Gelaryngectomeerden komen in de film aan het woord. Aan dit programma-onderdeel wordt meegewerkt door de chirurg dr. G. A. Sedee, de spraakarts dr. P. H. Dam stee en de spraaklerares mej. P- G. Elf- fers, allen verbonden aan het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. Geref. Kerken Beroepen te Waddinxveen: D. J. Mod deraar te Voorschoten. Aangenomen: naar Meliskerke: Th.de Kok, kandidaat te Waddinxveen. Bedankt: voor Marrum, Leeuwen en Dussen (NB) en voor Nieuw-Weerdinge Th. de Kok, kand. te Waddinxveen, voor Onstwedde< C. Kamper te Garijp. In de Amerikaanse gevangenissen be vinden zich permanent 250.000 mensen; 100.000 verlaten elk jaar de gevangenis om plaats te maken voor 100.000 nieu we delinquenten. Van die 100.000 die vrij komen belandt 5 procent nog eens in de gevangenis. Welk effect heeft het verblijf in de gevangenis op het leven van de delinquent en wat doet de ge vangenis aan de voorbereiding op zijn vrijheid? Dit zijn de kernvragen van een documentaire van CBS, „Men in ca ges", die de NTS dinsdag van 2-50 tot 21.40 uur op Nederland 2 onder de titel „Gekooide mensen" uitzendt. De verslaggevers Roger Mudd en War ren Wallace hebben een groot aantal gedetineerden, onder wie enkelen ver oordeeld wegens moord, ondervraagd over de oorzaken, die hen tot de mis daad hebben gebracht, of het verblijf in de gevangenis hen heeft veranderd enz. Men kan zien hoe de gevangenen hun tijd doorbrengen, waartoe opnamen werden gemaakt in een groot aantal Amerikaanse gevangenissen. „Met alle plezier...." Dat is de titel van een NRU-documentaire (op maan dag van 21.30 - 22.00 uur, Hilversum I) over de vrouwen bij de Nederlandse krijgsmacht, Marva, Milva en Luva. Uit 500 minuten bandopnamen wordt 30 minuten gedistilleerd om een ant woord te vinden op de vragen: „Waar om vrouwen bij de Nederlandse krijgs macht? Wat is het doel van Marva, Mil va en Luva? Hoe wordt er over ge dacht?" Er zijn opnamen gemaakt bij ver schillende vrouwen-afdelingen in actie, gesprekken met luitenant-generaal Van Veen, de voorzitster van het centraal selectie orgaan en verder straat-inter views. In het KRO-radioprogramma „Het Radioprentenboek" dinsdag, is een „mu zikale reportage" te beluisteren, van de vierde kwartfinale in 't kader van het Kinderzangfestival 1969. Deze keer is het de beurt aan Eindhoven waar 16 koren voor een jury, bestaande uit Pau la van Alphen, Broeder Laetantius en Harry Bannink hun uiterste best deden om zich in de halve finale te zingen. De koren zijn afkomstig uit Eindhoven (5), 2 uit Den Bosch en uit Oirschot, Uden, Oss, Udenhout, Wanrooy, O ver- loon, Budel, Helvoirt, Beek en Donk elk een koor. Twee koren, de Bernadette- school uit Den Bosch en de Mariaschool uit Oirschot kwamen in gebouw Cintha te Eindhoven als winnaars uit de bus (Hilversum 2, 17.10 uur). DEN HAAG De prognose voor 1968, gegeven in het vorige jaarver slag van de Ned. Dagbladunie N.V., is volledig uitgekomen. De N.V. heeft een jaar achter de rug van grote ex pansie in nagenoeg alle sectoren van haar activiteit. Mede door overneming van J. H. Henkes Grafische Bedrijven N.V. te Haarlem, zijn de ofnzetten sterk gestegen, hoewel ook de kosten zijn toegenomen. De omzet bedroeg f 107,4 min., een stijging van 26,7 pet. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de N.V. dat de omzet hoger is dan f 100 min. De kosten ad f 102,3 min, Inclusief afschrijvingen en interest zijn geste gen met 25,6 pet. De geconsolideerde winst voor belasting en reservering bedraagt f 5,3 min. Voor verdere ver hoging van pensioenen is uitgetrokken f 500.000. Ter versterking van de fi nanciële positie is f 1,4 min aan de re serves toegevoegd. Na reservering van f 2,0 min voor vennootschapsbelasting, resteert een beschikbare winst van f 1,4 min (v.j. 1,0 min). Zoals gemeld, wordt voorge steld 15 pet. dividend (v.j. 12 pet.) De directie verwacht, dat de N.V. zich in 1969 voorspoedig zal blijven ontwikkelen en dat de sterke stijging van de loonkosten zal kunnen worden opgevangen. De oplagen van de dag bladen van het concern zullen blijven stijgen. De advertentie-omzet zal even eens stijgen, hoewel de nadelige in vloed van reclame in de t.v. en radio op de omzet van landelijke adverten ties ook in 1969 sterk voelbaar zal zijn. Compensatie voor de schade, die wordt geleden, mag opnieuw worden verwacht. De commerciële en technische sa menwerking tussen de N.D.U. en het Telegraafconcern in Unitel N.V. heeft zich in het eerste jaar van haar be staan gunstig ontwikkeld. De snelle expansie van de N.D.U., op het ge bied van de dagbladen en op dat van de drukkerijen, heeft de directie doen besluiten tot grote investeringen in ge bouwen, machines en installaties. DEN HAAG Het resultaat over 1968 van Vereenigde Ingenieursbureaux VIBA N.V. ad f566.908 ligt circa zeven procent boven dat van 1967 ad f531.287. Dit geeft de directie reden tot tevre denheid, zo blijkt uit het jaarverslag. Na belastingen etc., resteert ter verxie- ling f188.500 (f175.810). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van vijfentwintig procent (19 pet), waarvan reeds zes pet interim-dividend werd uit gekeerd. Vooruitzichten: hoewel eind 1968 ver sterkte aankopen hebben plaatsgevon den door afnemers, heeft begin 196P geen terugslag te zien gegeven. Er zijn tekenen, dat de neiging tot investerirv in kapitaalgoederen een opleving vei toont. Dit versterkt het gevoel van d( directie, dat 1969 haar de mogelijkheid zal bieden tot een behodrlijk dividend De omzet daalde tot f 8,19 min (f 8,7' min). De investeringssector met terug lopende uitgevoerde en binnengekomo opdrachten blijft de directie zorgen ba ren, vooral wanneer zij het oog richt o; de Nederlandse metaalindustrie. De orderportefeuille per ultimo de cember 1968 was groot f 2,02 min (f 1,7 min). De voorraden daalden met ze pet tot f 1,29 min (f 1,37 min). Door de verkleining van het aanck lenkapitaal in handen van derden al gevolg van de inkoop van eigen aande len, is de verhouding tussen dit kapi taal en de aanwezige reserves in gun stige zin beïnvloed. Omgekeerd zijn de verhoudingscijfere (vlottend kapitaal te genover korte schulden, eigen vermogen tegenover vreemd vermogen) in on gunstige zin veranderd. Per ultimo 1908 telde de n.v. 55 medewerkers. WASHINGTON De F.T.C. Fed Trade Commission, heeft maatrege aangekondigd tegen het ongelimiteei samengaan van en overnemen door maatschappijen. Voortaan zullen grote bedrijven die andere willen overnemen dit van te voren aan de F.T.C. moeten voorleggen. De commissie heeft hiertoe besloten omdat het aantal fusies enorm was toe genomen. Het waren er verleden jaar 4003, oftewel 68 procent meer dan in 1967. Ook is gebleken dat meer en meer grote bedrijven worden overgenomen door firma's die zich op dat terrein ge specialiseerd hebben. Als alle feiten over 1968 bekend zijn dan zal vermoe delijk blijken dat 200 van de grootste Amerikaanse bedrijven, thans meer dan 60 procent van alle Amerikaanse pro- duktiemiddelen in handen hebben. De nieuwe voorzorgsmaatregel wordt van kracht indien het fusies betreft waarvan het resultaat combinaties kun nen zijn die bezittingen hebben ter waarde van 250 miljoen dollar of meer. Ook zal aangifte moeten worden ge daan van de aankoop van tien procent of meer van aandelen ipet stemrecht van firma's die bezittingen ter waarde van tien miljoen dollar of meer hebben. In de eerste drie maanden van dit jaar, aldus de commissie, zijn er al 43 grote fabrieken en mijnbedrijven met gezamenlijke eigendommen ter waarde van 4,5 miljard dollar door andere over genomen. Verleden jaar was er sprake van de eerste grote overneming van een maat schappij met bezittingen van een mil jard dollar (de Jones and Lauglin Steel Corporation) en wel door Ling-Temco- Vought, een van Amerika's grootste „conglomeraten". Een „conglomeraat" is in dit verband'een maatschappij die een serie andere bedrijven van totaal uiteenlopende aard beheert. De fusie met Jones Lauglin wordt thans door het Amerikaanse ministerie van Justitie onderzocht. Zij zou kunnen dienen als een „test case" of de thans bestaande anti-trust wetten fusies van „conglomeraten" kunnen voorkomen.

De Vallei | 1969 | | pagina 2