Tsjechen ongerust over de komende „manoeuvres" Meisje sprong bijtijds uit auto die van brug stortte Urker vissers perplex over ramp vlakbij haven Unilever had goed jaar Troepen versterkingen tegengesproken Geen strikt confessionele blokvorming nastreven Storm blies toren en tent om Gratis bloemen cheques Remmen sportwagen weigerden n w Hart en longen leefden nog 22 uur Halve mammoet liep bij NDSM van stapel BESTUURDER VERDRONKEN Hans v. Z. naar gevangenis ziekenhuis DUIZENDEN HERDACHTEN VERBLIJF IN JAPANSE KAMPEN Spanjaard dook 32 jaar onder Indonesië stuurt communisten naar Sumatra Bij autolxjtsing negen gewonden C. J. v. MASTRIGT OP C.H.U.^CONFERENTIE K VP-JON GEREN ernstig bezorgd JOVD: ook bezorgd PAK: tussentijds rapport MANOEUVRES NOG GEEN VERHOOR Inwisselbaar bij alle Fleurop bloemisten NIET ONGERUST Allied Breweries Diepvries MAANDAG 14 AfRIL 1969 UTRECHT „Het streven naar samenwerking tussen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. mag niet leiden tot het vor men van een uitzonderlijk blok dat niet openstaat voor samenwerking met andere partijen", zei de waarnemend voorzitter van de Christelijk-Histori- sche Unie. de heer C. J. van Mastrigt, zaterdag op een studie-conferentie van de C.H.U. in Utrecht. „Wie een ander uitgangspunt heeft dan dat van ons drieën kan toch met ons samenwerken, maar dan moet die ander wel bereid zijn tot samenwerking in het belang van het hele volk". De studieconferentie had. als onder werp „welzijn of niet zijn". Een van de inleiders, dr. C. Blankestijn, zei dat bij het algemeen welzijnsbeleid het accent van de individuele consumptie naar de collectieve consumptie moet worden verlegd. „Ook zullen de gemeenschappelijke voorzieningen een hogere prioriteit moe ten hebben dan de bestedingen in de persoonlijke sfeer. Als men dat soort dingen in onze kring zegt loopt men het risico dat sommigen dat gaan uitleg gen als links en socialistisch. Ik vind het jammer dat telkens weer te moeten ervaren", zei dr. Blankestijn. UTRECHT Het hoofdbestuur van de KVP-Jongeren is „ernstig bezorgd" over de trage wijze, waarop zich de po litieke vernieuwing binnen de KVP vol trekt. In een zaterdag uitgegeven ver klaring dringt het bestuur van de KVP- JG er bij het partijbestuur op aan er voor te zorgen dat de eigen inbreng van de KVP in het gesprek van de Achttien voldoende wordt gewaarborgd. De KVP-Jongeren stellen zich verder volledig achter degenen, die de herver kiezing van prof. Steenkamp tot lid van de Eerste Kamer willen garande ren. De Eindhovense hoogleraar dreigt op de Brabantse kandidatenlijst op een niet verkiesbare plaats te worden gezet. C. J. VAN MASTRIGT samenwerking met anderen mogelijk UTRECHT Het hoofdbestuur van de onafhankelijke liberale „Jongeren organisatie Vrijheid en Democratie" zegt in een zondag uitgegeven verkla ring ernstig bezorgd te zijn over het fiscale beleid van de regering, gezien tegen de achtergrond van de prijsont wikkeling die zich heeft voorgedaan. Het heeft geconstateerd dat de over heid in belangrijke mate mede verant woordelijk is voor de recente prijsstij gingen. Het is daarom van mening dat de prijsstop op zich zelf niet voldoende is, maar dat de overheid zelf zich voorlopig van verdere prijsverhogende maatregelen dient te onthouden. Het hoofdbestuur acht het dientengevolge noodzakelijk dat de aangekondigde ver hoging van BTW per 1 januari 1970, die immers prijsverhogend werkt, wordt uitgesteld. Mocht hierdoor de correctie van de tarieven en van de loon- en in komstenbelasting niet in een keer uit voerbaar blijken, dan geeft het hoofd bestuur er de voorkeur aan deze cor rectie gespreid over enkele jaren aan te brengen. Voorts vindt het hoofdbestuur van de JOVD het wenselijk dat de gelden, be schikbaar gekomen door de afschaffing van de investeringsaftrek, niet gebruikt worden voor een tijdelijke consumen tensubsidie op melk, maar dat deze gel den direct ten goede komen aan die groepen, die het zwaarst door de prijs stijgingen zijn getroffen, zoals a.o.w.- ers, werklozen en kleine zelfstandigen. Progressief Akkoord (PAK) bestaan de uit leden van PvdA., PSP. en PPR. die een vooruitstrevend stembusak koord moet voorbereiden, zal vór 1 ju li een tussentijds rapport uitbrengen. Dat rapport gaat dan over zaken waar over men het onderling eens is gewor den. Tegen eind september komt het PAK met een afgerond programma. De werk groep ziet het als haar opdracht om spoedig te handelen en een zo groot mo gelijke openheid te bieden. HOUSTON In een speciale conser- veringskamer zijn dit weekeinde in Houston (Texas) het hart en de longen van een overleden man 22 uur in le ven gehouden. Het was voor het eerst dat de conser- veringskamer, waarin al met succes honderd hondeharten levend waren ge houden, voor menselijke organen werd gebruikt. Het betrof hier een proefneming met het hart en de longen van een 27-jarige man, John Hickey, die vrijdag was ge storven. Het hard werd echter niet voor een transplantatie gebruikt omdat het weef sel ervan niet overeenkwam met dat van de patiënten in hét methodistenzie kenhuis te Houston die voor een trans plantatie in aanmerking kwamen. Na 22 uur werd de conserveringska- mer buiten werking gesteld omdat men de noodzakelijke gegevens had verkre gen die de proef moest opleveren. De kamer had goed voldaan tijdens de proef. Meer bijzonderheden wilde men niet verstrekken. AMSTERDAM Zaterdag is op de werf van de NDSM te Amsterdam de tweede helft te water gelaten van de in aanbouw zijnde mammoettanker ,,Dagmar Maersk". Het betreft hier het voorschip; het achterschip werd reeds eind januari tewatergelaten. Op de foto een beeld tijdens deze tewater lating. PRAAG Tegenstrijdige berichten «ver de legering van meer Russische troepen hebben in Tsjecho-Slowakije grote verwarring veroorzaakt. Zaterdag werd officieel bekendgemaakt dat nieuwe Russische eenheden, 45.000 man, per trein naar Tsjecho-Slowakije zouden worden overgebracht. Twee uur later werd dit bericht op verzoek van de regering ingetrokken. Dat gebeurde wegens „de gewijzigde omstandigheden". Wat dit betekende werd niet bekendgemaakt. Dat leidde tot talrijke speculaties. Nog groter werd de verwarring toen gisteren nieuwe manoeuvres van het Pact van Warschau in Tsje cho-Slowakije werden aangekon digd. De oefeningen beginnen van daag. Ze eindigen woensdag, aan de vooravond van een uiterst be langrijke zitting van het Centrale comité van de Tsjecho-Slowaakse partij. Men achtte het mogelijk dat de aanvoer van Russische troepen was opgehouden om te voorkomen dat ze de manoeuvres zouden hinderen. Dat zou de intrekking van de aan vankelijke bekendmaking verkla ren. Ook hield men het voor mogelijk dat er sprake was van een misver stand en dat de troepenbewegingen waarvan al verscheidene dagen mel ding was gemaakt te maken had den met de oefeningen. Van 14 tot 16 april zullen op het grondgebied van Polen, Tsjecho-Slo wakije, Hongarije, de Sovjet-Unie en andere landen manoeuvres wor den gehouden van de luchtverdedi gingsstrijdkrachten van de War- schau-Pactlanden, zo heeft een woordvoerder van het Tsjecho-Slo waakse ministerie van Defensie zon dag in Praag meegedeeld. De ma noeuvres staan onder bevel van de Russische maarschalk Batisky, commandant van de luchtverdedi gingsstrijdkrachten van de War- schau-Pactlanden. De Sovjet-minister van Defensie, maarschalk Gretsjko, is naar Tsje cho-Slowakije teruggekeerd voor een ontmoeting met zijn Tsjecho-Slo waakse ambtgenoot, Dzur. Volgens het legerblad Rode Ster heeft maarschalk Gretsjko gespro ken over militaire oefeningen in de zomer en versterking van de con tacten tussen de Russische en de Tsjecho-Slowaakse strijdkrachten. Eerder deze week bezocht de Sov jet-Minister van Defensie, Oost- Duitsland. Waarnemers in Praag vragen zich af, wat er achter een en ander steekt en of de intrekking van het bericht over troepenversterkingen eenvoudig betekent, dat de Tsjecho- Slowaakse regering de bevolking niet wil verontrusten of wel, dat de Russische leiders voor het ogenblik hebben afgezien van versterking en aanvulling van de Russische eenhe den en uitrusting in Tsjecho-Slowa kije. Het Russische persbureau Tass heeft de scherpe aanval van de Slo waakse communistenleider Gustav Husak op de leiders van de hervor mingen in Tsjecho-Slowakije zeer uitgebreid weergegeven, waaruit de officiële Sovjet-waardering voor de toespraak en de kritiek van Husak blijkt. De aanval van Husak was, zonder dat er namen genoemd werden, ken nelijk gericht tegen Alexander Dub- cek, eerste secretaris van de Tsje cho-Slowaakse communistische par tij en een van de leidende liberalen van zijn land. Tass maakte geen gewag van de officiële Tsjecho-Slowaakse berich ten die later weer werden ingetrok ken, over de komende versterking van de Sovjet-troepenmacht in Tsje cho-Slowakije. Een volkomen vernielde sportwagen wordt uit het water gevist. O ROTTERDAM De 22-jarige opticien H. T. A. M. van der Velde uit Den Haag is gistermorgen vroeg met zijn sportwagen van de Van Brienenoordburg in Rot terdam in de Nieuwe Maas gestort en verdronken. Zjjn vriendin, de 23-jarige Haagse Margaretha T. Lotte, sprong tydens de val van 26 meter hoogte uit de auto en werd met een kleine verwonding aan haar pols door de 34-jarige Rotterdamse sleepbootkapitein Jan T. Welvaart uit het wa ter gehaald. Zij ligt nu met een shock in het Rotterdamse Ziekenhuis Dykzigt. AMSTERDAM De schade veroor zaakt door de storm tidens het week einde, is over het algemeen meegeval len. Op het noordelijke fabrieksterrein van Hoogovens IJmuiden is zaterdag morgen een dertig meter hoge water toren omgewaaid. Het gevaarte kwam terecht op een aardgasreduceerstation. Hiervan brak de hoofdleiding, waardoor het gas met een druk van 65 atmosfeer vrijkwam. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Door de straffe wind is zaterdag in Amstelveen een grote expositietent om gewaaid. In de tent was een deel van de tentoonstelling van meubelen, auto's en tuinmaterialen ondergebracht. In het Friese Harkema-Opeinde is za terdagmiddag een houten kippenschuur omgewaaid. Vijftienhonderd kuikens kwamen om. In de buurt van zijn huis is zater dagmiddag de vierjarige P. van der Werf uit Bolsward in de stadsgracht verdronken. Vermoed wordt dat het jongetje met zijn fiets door een ruk wind het water is ingeblazen. De 60-jarige mevr. A. Ramaker uit Annerveensekanaal is zaterdagavond vermoedelijk door een rukwind in het Kieldiep geraakt en verdronken. In de Sarphatistraat in Amsterdam beschadigde een vallende boom twee auto,s en een tramstel van lijn zeven. De boom kwam dwars over de rijbaan te liggen, waardoor het verkeer gerui me tijd werd geblokkeerd. DEN HAAG De meervoudige moor denaar Hans van Z. is zaterdag ontsla gen uit het Academisch Ziekenhuis in Utrecht waar hy was opgenomen nadat hij teveel slaappillen had geslikt. Hy wordt nu verpleegd in een inrich ting van het gevangeniswezen. Zijn toe stand is redelijk, maar hy kan nog niet worden gehoord over de manier waarop hij aan de slaappillen is gekomen. Het onderzoek zal vermoedelijk in de loop van deze week beter op gang komen als Hans van Z. verder is opge knapt. Hij is niet teruggebracht naar het huis van bewaring in Utrecht, waaruit hij woensdag bewusteloos naar het zie kenhuis werd overgebracht. Verscheidene gevangenissen hebben goed geoutilleerde verpleegafdelingen. Het centraal ziekenhuis van het gevan geniswezen is in Vught. De jongelui hadden de avond in Dor drecht doorgebracht en reden omstreeks twee uur naar huis. „Wij zagen dat de brug dicht was. Daarna schreeuwde mijn vriend: de remmen doen het niet" zo verklaarde het meisje. Vlak voor de Van Brienenoordbrug schoot de lage sportwagen onder de slagbomen door het water in. Twee automobilisten zagen het ongeluk gebeu ren en gooiden het meisje een redding boei toe. Schreeuwend trokken zij de aandacht van een sleepboot, die met een drijvende hijskraan onder de brug voer. 0 „Ik heb het meisje, dat uiterlijk erg kalm was, aan boord van van de Mars 5 gehaald en in een deken gewikkeld", aldus de sleepbootkapitein Jan Wel vaart. Hij bracht haar op de Nesserdijk aan wal, waar een ziekenauto al klaar stond. De volkomen vernielde auto is inmid dels uit het water gehaald. Het lijk van de bestuurder was gisteravond nog niet gevonden. DEN HAAG Geïnterneerden uit het voormalig Nederlandsch-Indië hebben zaterdag herinneringen opgehaald in het nieuwe Haagse Congresgebouw. Door een defect aan de geluidsinstalla tie hebben vele duizenden de plech tige dodenherdenking niet kunnen vol gen. Voor vele anderen, die wèl een plaats hadden gevonden op het grote trap penhuis, was het een ontroerend mo ment. „Wij hebben eigenlijk allemaal het ver leden verdrongen, in een kastje ge daan als het ware, dat moet nu einde lijk eens worden opgeruimd", sprak mevrouw S. C. Gideonse-Haberkorn, een van de initiatiefneemsters. Zij las een telegram van de Koningin voor, die de hoop uitsprak spoedig kennis te kunnen maken met het be stuur van de Stichting Nederlandse slachtoffers Japanse vrouwenkampen en de Bond Ex-gevangenen van over zee. Er ging een telegram terug van dank. Op het moment dat in Den Haag de Last Post werd geblazen werden er in Indonesië bloemen gelegd op het graf van de Onbekende Man en van de Onbekende Vrouw. De bijeenkomst in het Congresgebouw bracht geld bij elkaar voor een ere- fonds, waaruit overlevenden die er nooit bovenop zijn gekomen en nog steeds gebrek lijden zullen worden ge steund. Tevens werd besloten een herdenkings monument op te richten. De keus zal in 1970 eind augustus, precies 25 jaar na de capitulatie van Japan be kend worden gemaakt. ADVERTENTIE VATICAANSTAD Paus Paulus heeft de onlangs tot kardinaal benoem de Nederlander mgr. Willebrands (59) benoemd tot voorzitter van het secreta riaat voor de christelijke eenheid. Hij volgt de onlangs overleden kardinaal Bes op. Mgr. Willebrands was tot dus ver secretaris van het secretariaat MALAGA Na zich 32 jaar lang schuil te hebben gehouden, heeft de voormalige republikeinse burgemees ter van Myas, een toeristenoord in de Spaanse provincie Malaga, zich zater dag bij de politie gemeld. De nu 64-jarige Manuel Cortes Quero dook bij zich thuis onder, toen de na tionalistische troepen van Franco op 2 februari Mijas bezetten. De ex-burge- meester besloot uit zijn schuilplaats te voorschijn te komen, toen hij kortgele den hoorde, dat de Spaanse regering amnestie had verleend aan allen die volgens de regering overtredingen had den begaan tijdens de burgeroorlog. Manuel Cortes Quero kon die 32 jaar blijven leven dank zij de kleine handel in eiren en gevogelte die zijn vrouw drijft. Na een gesprek met de plaatse lijke politiecommissaris kon de ex-bur- gemeester als vrij man naar zijn huis terugkeren. URK De Urkcr vissers staan per plex. Zij weten dat het IJsselmeer he el riegelijk is, maar dat de UK 204, een forse Noordzcekotter, binnen korte tijd in het zicht van de haven kon vergaan, is onvoorstelbaar. Een eerste onderzoek, dat gistermid dag werd ingesteld, heeft nog geen licht gebracht in deze raadselachtige zaak. Het water was zó woelig, dat een duiker, die was neergelaten om moge lijke beschadigingen op te sporen en naar de slachtoffers te zoeken, het wrak niet dicht genoeg kon naderen. De verbazing overheerste gisteren in Urk bijna de rouw om de vijf omgeko men bemanningsleden. Eén ding staat in ieder geval vast: koste wat kost zul len de stoffelijke overschotten van de slachtoffers geborgen worden. Stil en triest stond een deel van de bevolking bij het Visserijmonument en op de Lemmerdijk toe te kijken hoe dertig kotters het woelige IJsselmeer afzochten naar de slachtoffers. In de kerken van Urk waren de vissers 's morgens opgeroepen om aan deze zoekactie deel te nemen. Op thuisreis naar Urk was de UK 204 zaterdagmiddag om een uur samen met de UK 166 geschut in de sluis van Kornwerderzand bij de Afsluitdijk. De schepen voeren gezamenlijk op, maar later verloof de bemanning van de UK 166 het andere schip uit het oog. De UK 166 kwam op het Vrouwenzand in moeilijkheden, slaagde er toch in om Urk te bereiken, maar had de groot ste moeite om de haven binnen te ko men. Aanvankelijk maakte men zich er niet ongerust over dat de UK 204 nog niet binnen was. Men dacht eerst nog dat het schip wat langzamer was gaan varen, omdat de vangst nog niet hele maal verwerkt was. Tegen de avond trokken enkele sche pen en de rijkspolitie te water erop uit om te gaan zoeken, maar pas 's nachts werd het duidelijk dat de kotter met man en muis was vergaan. Bij de Lem merdijk waren aangespoeld een nog niet opgeblazen rubbervlot, een klomp, een schoen en een pet. Zondagmorgen vroeg voeren enkele schepen uit om het wrak te gaan zoe ken. Het bleek tien kilometer ten noord westen van de haven te liggen in de vaarroute. Het schip ligt op zijn kant en een deel van de mast steekt boven water uit. Waarschijnlijk zijn de lijken nog in het schip. „Het varen op het IJssel meer is zo'n peuleschilletje dat de be manning meestal niet aan dek hoeft te zijn", aldus een Urker visser. DJAKARTA Vierduizend politie ke gevangenen, die betrokken waren bij de communistische staatsgreep in oktober 1965, zullen op Sumatra te werk worden gesteld. Ongeveer 130 mensen zijn onlangs op Midden-Java vrijge laten. In Buntok op Zuid-Borneo zijn vijf tig communisten aangehouden. Volgens de voorlichtingsdienst van het Indone sische leger zijn ook strenge maatrege len genomen tegen vakbonden, die con tacten onderhielden met de verboden communistische vakcentrale Sobsi. UTRECHT Bij een frontale bot sing tussen drie auto's zijn gistermid dag negen mensen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde op Rijksweg 12 tussen Arnhem en het verkeersplein Oudenrijn ter hoogte van de Galekop- perbrug. Als gevolg van de botsing ontstond een file van negen kilometer. De politie moest de toevoerwegen naar Rijksweg 12 rondom Utrecht voor een deel afslui ten. Het verkeer kwam gisteravond weer langzaam op gang. ROTTERDAM Uit het verslag over 1968 van Unilever (N.V. en Limited samen) biykt in aansluiting op de 25 februari jl. reeds gemelde jaarresultaten en voorge stelde dividenden, dat in de meeste artikelgroepen hogere verkopen werden be reikt, in het by'zonder in levensmiddelen, wasmiddelen en toiletartikelen, papier, drukkersen, verpakkingsmateriaal en kunststoffen en chemische produkten. De winsten by wasmiddelen en toiletartikelen en bij veevoeder waren lager dan in 1967. De winsten bij de andere belangrykste artikelgroepen waren hoger. Wat 1969 betreft kan worden gemeld, dat de verkopen in de eerste maanden goed vooruit zijn gegaan, hoewel het percentage van de toeneming iets la ger lag dan de toeneming, welke het hele jaar 1968 vergeleken met 1967 te zien heeft gegeven. De winst was lager als gevolg van de kosten voor het in troduceren van nieuwe wasmiddelen in enige landen en door de lagere marge in de veevoedersector in Engeland. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de resultaten bij Unilever niet op basis van enige maanden mo gen worden beoordeeld- Bovendien was vorig jaar het eerste kwartaal zeer goed. Van de winst na belasting, doch voor aftrek van interest op schulden op lan ge termijn, over 1968 ad f 832 (v.j. 779) miljoen kwam 69 (70) pet. voor reke ning van Europa. 13 (14) van Noord en Zuid-Amerika, 11 (10) van Afrika en 7 (6) pet. van overige werelddelen. De winst in procenten van het geïnvesteer de kapitaal steeg van 9 tot 9,3 en in procenten van de omzet bleef hij on veranderd op 3,3. Op 29 november 1968 werd aangekon digd dat er besprekingen gevoerd wer den met het doel om tot een samen gaan van Limited en Allied Breweries Limited te komen. De besprekingen wa ren reeds in een vergevorderd stadium, toen op 28 januari 1969 de „Board of trade" aankondigde, dat de fusie voor onderzoek zou worden voorgelegd aan de monopoliecommissie. Dit maakte 't noodzakelijk de besprekingen voorlopig op te schorten. Voor de directie van Al- lied Breweries en voor Unilever kwam de beslissing van de Engelse regering als een verrassing, aangezien de fusie in geen enkele van de betrokken arti kelgroepen tot monopolieposities zou leiden, en ook omdat de Board of Tra- de in vroegere besprekingen geen en kele reden had aangegeven op grond waarvan verondersteld zou kunnen wor den, dat de fusie in strijd met het al gemeen belang zou kunnen worden ge acht. De tweede hearing door de monopo liecommissie heeft inmiddels plaats ge had en thans is het wachten op de be slissing die genomen moet worden door de president van de Board of Trade. Ook in 1968 bestond in een aantal lan den de neiging om de tarieven van de belastingen op de wiisten van onderne mingen te verhogen, voor Unilever wa ren het meest van belang de verhogin gen in de Verenigde Staten van Ame rika, Duitsland en België. Per saldo overtrof de invloed van de tariefsver hogingen, die der verlagingen, zodat de druk van de belastingen op de totale winst in 1968 groter was dan in De totale belastingen bedragen f 698 en 634 miljoen. 1967. resp. Wat de levensmiddelen betreft stegen de verkopen van diepvriesartikelen ver der. Het tempo van de groei op het Europese continent onderging een ver betering. De bedrijven in Nederland, België, Duitsland en Oostenrijk gingen goed vooruit. De verkopen van consump tie-ijs waren eveneens hoger dan in '67, ondanks het feit dat de weersomstan digheden in vele Europese landen in 1968 slechter waren dan in het vorige jaar. Omdat de concurrenten eveneens ac tief zijn geweest in het gebruik van en zymen in produkten voor het wassen van weefsels, moest een felle concur rentiestrijd worden gevoerd om voor de nieuwe Unilever-produkten met en zymen een plaats op de markt te ver overen. Niettemin gingen de verkopen van wasmiddelen in poedervorm voor uit en bleef het marktaandeel meer dan behouden- De kosten van nieuwe intro ducties waren evenwel hoog, waardoor de winsten lager waren dan in 1967. In Nederland stegen de verkopen van mengvoeders en de winst nam toe. De belangrijkste verhoging deed zich voor bij de verkopen van varkensvoeder, die bevorderd werden door de toeneming van de varkensstapel, het systeem van prijscontracten voor varkens en kwali teitsverbeteringen der produkten. Tot de voornaamste investeringspro jecten die in 1968 zijn voltooid, behoren in Nederland een nieuwe fabriek voor extractie van olie uit Zaden te Zwijn- drecht en de modernisering van de mar- garinefabriek te Rotterdam. De bedrijven der United Africa-groep in Nigeria hadden wederom ernstig te lijden van de burgeroorlog. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 5