Ajax speelde niet sterk, maar boekte toch 3-0 overwinning op Spartak Trnava Drie Twente-spelers in voorhoede Oranjeteam Kleedkamer impressies Ajax' vreugde getemperd door te voorziene moeilijke return Vooral Amsterdamse aanval stelde teleur FC Nürnberg in kwartfinales van Duitse beker Atletiekprestaties in Los Angeles GOEDE RUGGESTEUN VOOR KOMENDE RETURN Beltoise eerste in Hockenheim I tal bijzonder spectaculaire reddingen verrichtte. Gemakkelijker r JS Nerveus Meer mankracht Aanzienlijk gewijzigd Pessimistisch AMSTERDAM Ajax heeft de eerste wedstrijd in de halve finales van de Europa Cup voor landskampioenen met 3-0 gewonnen. Maar men kan bepaald niet zeggen, dat de Amsterdamse formatie heeft geïmponeerd. Integendeel, het spel van Ajax viel alles bij elkaar genomen bar tegen. De Amsterdammers hadden echter het geluk, dat de Tsjechen bijzonder weinig schutterskwaliteiten demonstreerden, het aanvalsspel te veel in de breedte hielden en op de beslis sende momenten niet van de kansen profiteerden. Spartak Trnava kan dan wel een ploeg zijn zonder veel internationale ervaring, het demonstreerde dikwijls een heel gave techniek en prachtig positiespel, beter veelal dan de Amsterdammers, en bleek bovendien de nodige proftrucs wel te kennen. Opmerkelijk was bij Spartak Trnava de looptechniek. Bijna alle Tsjechen I startten gemakkelijker en beter dan de Ajacieden en bovendien waren ze snel- jflHH l^r. Hun techniek was, we zeiden het BH reeds, bijzonder goed, maar bij het na- I deren van het Amsterdamse strafschop- - '-'M gebied was te vaak het overleg zoek. fHfl In elk geval dient Ajax er rekening f SmKÉsI mee te houden, dat het in de return in ■HN Tsjecho-Slowakije een felle en moeilij- jragjgll ke tegenstander tegenover zich krijgt, Ê^BB die de kans om de finale te bereiken bepaald nog niet heeft verspeeld. Niet- ^IÜHhB temin' de overwinning van gisteravond betekent voor Ajax in elk geval een - JHraiSi goede ruggesteun, tit i»r»i. 0HM Mogelijk, dat er in Trnava met wat meer inzet wordt gespeeld dan gister- Sfflmm avond- We hadden namelijk de indruk, fl Hfjgl dat verschillende spelers niet te veel WÊmm JHBillBm r^sico's durfden te lopen en bevreesd 1 waren voor (meer) blessures. I ^f|S| .v 0Êjm Ajax startte bijzonder nerveus, het- geen ondermeer bleek uit de talrijke pp mistrappen, die werden geproduceerd. Dat onzuivere spel had tengevolge, dat 0 -y j0Ê de Tsjechen, die de aanval niet schuw- &M ISil.it''■■■Smsm den' het middenveld konden bezetten ÈÈfWÊÊÊL 7m en dat leverde nogal eens paniekerige Gert Bals juichte voor het tweede doelpunt van Ajax, terwijl een vuurpijl vlak achter hem in het gras terecht kwam. Teleurstellend zonder meer was voor het tot de nok gevulde stadion, waar kort voor de rust een levensgroot ko nijn over de grasmat dartelde, het spel van Johan Cruyff. De populaire Ajacied kwam er ditmaal nauwelijks aan te pas en had in de fenomenale rechtsver- dediger Dobias een tegenstander, die hem vrijwel geen mogelijkheden bood, hoewel de Tsjech toch geen felle man dekking toepaste en keer op keer mee ten aanval trok. Keizer presteerde al weinig meer dan Cruyff, maar maakte in elk geval met een fraai doelpunt iets goed. Een doel punt scoorde ook Cruyff, maar voor geen- van beiden betekent dat, dat ze een ruime voldoende behaalden. Trou wens, de gehele Amsterdamse aanvals- linie speelde beneden haar normale kunnen, want ook Danielsson en Swart lieten niet zo erg veel zien. Op het middenveld deed Bennie Mul ler na een wat aarzelend begin goed werk, maar Henk Groot kon bepaald zijn draai niet vinden. Hij miste vrij wel elk kopduel en wekte de indruk bij zonder veel hinder te hebben van de verlichting. Verdedigend tenslotte kon den de Amsterdammers een ruime vol doende halen, al werd aanvankelijk het gemis van Vasovic in de achterste linie duidelijk gevoeld. De grote in de ach terste vier was naar onze smaak Huls hof f. die een sterke wedstrijd speelde en zich bijzonder trapvast toonde. In één adem met hem dient doelman Ger Bals te worden genoemd, die een aan- Cruyff, achter de paal, scoorde Ajax' eerste doelpunt, nadat hij de bal na een kopstoot van Barry Hulshof voor de voeten gekregen. situaties in de Amsterdamse verdedi ging op. Het ene misverstand volgde op het andere en de Amsterdammers hadden geluk, dat het doelpunt, dat Ha- gara in de zevende minuut na een ra zendsnelle solo van de sterke aanvoer der Jarabek, overigens terecht, wegens buitenspel werd afgekeurd. Ajax had de grootste moeite om zich tegen de snelle acties van de Tsjechi sche aanval staande te houden, maar slaagde er tenslotte toch in het spel wat te verplaatsen. Een solo van Groot le verde geen resultaat op omdat Daniels son in de afwerking faalde en Spartak Trnava had wel geluk, toen een harde kopbal van Hulshoff na een corner van Swart door de paal werd gekeerd. Een van de werkelijk vloeiende aanvals- combinaties van Ajax, lopend over Cruyff, Pronk en Swart, had beter lot verdiend dan de kop van' laatstgenoem de, die smoorde in de armen van doel man Gery. Een voorzet van Daniels son kwam zó onverwacht, dat Amster dammers en Tsjechen op een rijtje over de bal heen trapten. Spartak Trnavak kwam een moment met de rug tegen de muur te staan, maar het duurde tot de negentwintigste minuut, eer die muur bezweek. Het was opnieuw Huls- Deze kopbal van Barry Hulshof vormde de inleiding tot het eerste doelpunt van Ajax. hoff, die na een corner van Swart een harde kopbal produceerde. Doelman Gery greep mis en toen was het voor Cruyff een kleine moeite om van vlak bij de score te openen. Het doelpunt werd door de supporters van Ajax met laaiend enthousiasme en het afschieten van vuurpijlen begroet. Even leek het erop, dat Ajax definitief zou doordruk ken. De Tsjechen kregen het moeilijk, maar hielden stand, al moesten ze er verschillende Ajacieden bij het shirt voor vast houden. Ze slaagden er tenslotte zelfs in het initiatief over te nemen. Martinkovic richtte te hoog, toen hij een kans kreeg na verkeerd afspelen van Keizer en ook Hrusecky zocht het doel in de boven ste rijen van de tribunes. Een daverend schot van dezelfde Hrusecky werd via een Nederlands been tot corner omge bogen en een schot van Farcas ging naast. Ajax moest zich in die laatste fase van de eerste helft tot uitvallen beperken en het was onbegrijpelijk, hoe de laatste aanval in de eerste helft geen doelpunt opleverde. Doelman Geryk stompte mis na een voorzet van Da- nielson en Groot kreeg daardoor een prachtige kans. Het harde schot werd gestopt door het been van Jarabek, maar opnieuw richtte Groot en ditmaal nog harder. En opnieuw stond het been van Jarabek een treffer in de weg. Spartak trachtte onmiddellijk na de hervatting met snelle aanvallen, waar in rechtsverdediger Dobias een groot aandeel had, de gelijkmaker te force ren. Maar het was Ajax, dat zou doel punten. Dp Tsjechen begingen even bui ten het strafschopgebied een overtre ding. Keizer tikte de bal naar Swart, die met een daverend schot, waarbij de bal precies langs het Tsjechische muur tje suisde, Gery geen schijn van kans bood. Dit doelpunt bracht wat rust in de Amsterdamse gelederen. Het tempo werd hoger en de combinaties werden beter, hoewel bepaald niet kan worden gezegd, dat de Amsterdammers nu goed speelden. Er kwamen wel enkele kan sen, maar eerst werd Danielsson op zijn weg naar het doel door twee Tsje chen gemangeld en daarna verspeelde Cruyff tweemaal de bal met een vrij spel voor zich. Sparta Trnava gaf zich nog niet gewonnen. Het rekruteerde meer man kracht voor de aanval, maar het bleef een demonstratie geven van slecht schieten en te lang en te veel in de breedte combineren. Toen in de twin tigste minuut de stand door een prach tige kopbal van Keizer na een even I mooie voorzet van Swart naar 30 sprong bluste bij de Tsjechen het vuur. Ze legden zich bij de nederlaag neer, I hoewel ze nog wel pogingen deden de score een wat draaglijker aanzien te geven. Verder dan een tiental corners brachten ze het evenwel niet, want waar nodig toonde Bals heel duidelijk zijn kwaliteiten. Zoals enkele minuten voor het eipde, toen hij met een flitsende reactie een hard, diagonaal schot van Hagara tot corner omboog. Rinus Michels in' angstige span ning tijdens een aanval van Spar tak Trnava. Sjaalc Swart, nog zichtbaar tussen I taks doelman met een daverende het rijtje Tsjechische verdedigers, kogel voor de tweede maal het na- hief juichend de armen toen hij Spar- I kijken had gegeven. DEN HAAG Het Nederlandse voetbalelftal, dat woensdagavond in het stadion Feyenoord te Rotterdam een vriendschappelyke wedstrijd speelt tegen Tsjecho- Slowakije, is als volgt samengesteld: doel: Jan van Beveren (Sparta); achter: Epi Drost (FC Twente), Rinus Israël (Feyenoord), Hans Eykenbroek (Sparta) en Theo Laseroms (Feyenoord); midden: Wietze Veenstra (Go Ahead) en Nico Rynders (Go Ahead); voor: Theo Pahlplatz, Henk Houwaart, Dick van Dijk (allen FC Twente) en Rob Rensenbrink (D.W.S.). Reserves: Piet Schrijvers (FC Twente), Jan van Gorp (N.A.C.), Wim Jansen (Feyenoord), Jan Klijnjan (Sparta) en Ad Brouwers (N.A.C.). De wedstryd zal geleid worden door de Westduitse scheidsrechter Schulenburg. In vergelijking met het nationale elftal, dat eind maart im Rotterdam met 4-0 van Luxemburg won in een wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, is de ploeg, die bondscoach Georg Kessler voor de vriendschappelijke ont moeting met de Tsjechen formeerde, aanzienlijk gewijzigd. Doordat de Ajax- spelers in verband met de Europa Cup-wedstrijden tegen Spartak Trna va niet beschikbaar waren, was Kess- AMSTERDAM Rinus Michels was een zeer te vreden man. „Spartak heeft gedaan wat ik ver wachtte. En zelfs meer dan dat. Ik wist, dat het ge waagd zou spelen. iMaar dit was gewoon brutaal. Het ziet aanvallen als voor naamste taak in het voetbal en dat is misschien wel zo. Maar tegen gereputeerde voorhoedes als de onze moet je wel weten wat je doet. Het was dus meer dan gewaagd, het was va banque. Het heeft voortdu rend aangevallen en mis schien één of twee kansen gehad. Wij hadden er toch acht en dat waren werke lijk goede. Wij moesten wel verde digen, het werd een nood zakelijke aanpassing aan hun speeltrant. Temeer om dat Cruyff niet honderd procent was. Voor de wed strijd had hij al last van die kuitblessure, maar door de anderen Bals, Vaso vic en Danielsson is dat een beetje op de achter grond geraakt, vooral om dat Johan geen man is die voortdurend klaagt. Ik heb tijdens de wedstrijd niet met de gedachte gespeeld hem te vervangen. Het ont breken van Vasovic is door de achterhoede voortreffe lijk opgevangen. Het vroeg een bepaalde aanpassing, maar het heeft door de voortdurend aanvallende speelwijze van Spartak eigenlijk geen moeilijkhe den opgeleverd". Johan Cruyff vertelde: „Voor de wedstrijd had ik al last, maar ik heb er niet aan gedacht eruit te gaan. Dat nooit. Tenslotte had ik er al een goaltje in geprikt en dan denk je, dat er nog zo'n kans komt. In de rust heb ik nog een injectie van dokter Rolink gehad. Het hielp wel enigszins, maar niet voldoende". Bals kreeg tijdens de wedstrijd weer last van zijn enkelblessure. „Maar", zei hij lachend, „ik geloof niet, dat iemand daar iets van heeft gemerkt, is het wel?". Bals had gelijk. Ton Pronk, die de plaats van Vasovic voortreffelijk bezette, vond het een ver schrikkelijk zware wed strijd: „Deze ploeg speelde enorm aanvallend. Je moet er ook rekening mee hou den, dat in de voorhoede Sjaak, Inge en Johan niet alles konden geven. Dat drukt toch ook weer op ons. Bovendien heb ik steeds de doeltrappen moeten nemen. Op zich is dat al een in spanning, maar ik moest er ook nog steeds 25 meter bijsprinten om aansluiting te vinden bij de andere .ien, anders konden wij niet op buitenspel spelen". Barry Hulshoff, de grote steunpilaar in de Ajax-de- fensie, vond het gemis van de geblesseerde Vasovic niet onoverkomelijk: „Na tuurlijk moesten wij, om dat Vasco er niet bij was, onze verdediging anders organiseren. In het begin was 't even moeilijk, maar daarna ging het steeds be ter. Die Tsjechen zijn voor treffelijke voetballers, die er stevig tegenaan gingen, maar nooit te hard speel den. Het zijn tenslotte toch professionals. Bij die cor nets van Swart ging ik steeds mee naar voren. Mi chels had ons ingeprent dat wij, en vooral ik, onze gro tere lengte tegen de klei nere Tsjechen moesten uit buiten. Bij de eerste corner van Sjaak Swart was het nog bijna raak ook. Jammer dat die bal tegen de paal ging. Bij de tweede hoek schop van Swart hadden we meer geluk. Toen ik die bal weer vol op het hoofd Kreeg, dacht ik: hij hangt. Die keeper grabbelde de bal toch nog weg. Maar Johan Cruyff stond op de goede plaats". Ondanks de 3-0 voor sprong ziet Hulshoff de re turnmatch toch nog met de nodige reserve tegemoet. „Het zijn goede voetbal lers, die Tsjechen, en ik ge loof, dat wij in Trnava het nog knap moeilijk kunnen krijgen. Een 3-0 voorsprong is echter een stevige rug gesteun"-. Ben Muller: „Het was geen opdracht voor ons ver dedigend te spelen. Wij wa ren min of meer gedwon gen terug te gaan. Dat bleek bovendien een goede tac tiek. Spartak is een gewel dige ploeg, een van de bes te waar ik ooit tegen heb gevoetbald. Ik ken elftallen, die voor de rust een gewel dig tempo kunnen produce ren. Er zijn er ook, die het na de rust kunnen. Maar ik heb er nooit een meege maakt, dat het op deze ma nier voor en na rust deed. De man, die ik tegenover mij had, die Hrusecky, heeft lucht als een paard". „Vasovic hebben wij", vond Wim Suurbier, „niet zo verschrikkelijk gemist. Wij kregen wel een ande re taak, die aanpassing vroeg en het ons niet ge makkelijker maakte. Die herhaalde omschakeling van man- op positiedekking en omgekeerd leverde wel eens problemen op en dat je dan wel eens een kans moet weggeven is normaal. Maar ik geloof, dat Spar tak toch maar een paar van die kansen heeft gehad en dat is toch niet veel voor een achterhoede zon- dqr Vasovic". Zijn collega flankverde diger Theo van Duivenbo- de zei: „Het werk van onze verdediging is een stuk ver licht door de buitenspelers en het was ook wel nodig. Spartak is aan de zijkan ten gevaarlijk, maar onze buitenspelers hebben de backs van die Tsjechen geen kans gegeven mee op te rukken. Bovendien heb ben wij door voortdurend bewegen ruimte gemaakt voor de andere aanvallers, die die gelegenheid niet on gebruikt hebben voorbij la ten gaan". Tegenover de tevreden heid van Michels stak de stemming van Jan Hucko, de 37-jarige Tsjechische coach duidelijk af. Hij was ronduit pessimistisch. „Een achterstand van drie doel punten is nauwelijks te overbruggen. Spartak, en vooral Adamec, moet echter beter kunnen dan vanavond is getoond. De ploeg heeft teveel in de breedte ge speeld. Overigens ben ik verbaasd over Ajax. Ik vond de verdediging veel sterker, hoewel ook een beetje harder dan de voor hoede, waarvan ik zo veel had gehoord. Wij heb ben nog het nadeel gehad dat onze doelman Geruk voor de wedstrijd al een beetje ziek was en dat deed mij besluiten hem te ver vangen in de tweede helft". Josef Adamec, algemeen gezien als Spartak's ge vaarlijkste aanvaller, was vol lof over Ajax: „Het is de beste ploeg, die wij tot nu toe tegenover ons heb ben gehad. Ajax speelt voor al defensief zeer sterk. Toen ik merkte, dat ik in de aanval tegen de stevige maar steeds fair in grijpende defensie weinig kans kreeg, ben ik maar achter de voorhoede gaan spelen. Echte scoringskan sen hebben wij echter wei nig gehad. Ik ben bang, dat die achterstand van 3-0 te veel voor ons is". Adamec was ook duidelijk geïmpo neerd door het publiek. „De toeschouwers hebben Ajax, dat meer geluk had dan wij, zeer goed gesteund. Ik kan me voorstellen, dat an dere clubs het hier in Am sterdam ook zeer moeilijk hebben gehad". Ier reeds gedwongen andere spelers te mobiliseren. Immers, hierdoor moest hij Suurbier, Van Duivenbode, Groot en Cruyff missen. Voor de vervanging vanhen heeft de bondscoach hej;, oog vooral op het oost'éh gericht. Heï'aan tal Twente-spelers breidde hij uit tot vier en in de „twee" zette hij het duo Veenstra-Rijnders van Go Ahead. Hier door verdween de Feijenoorder Wim Jansen naar de reserves. Een nieuwe kans dus voor Pahlplatz en Van Dijk, die in hun midden hun ploeggenoot Henk Houwaart hebben gekregen. Be halve Rensenbrink bestaat de aanval nu geheel uit oostelijke spelers, in de rug gesteund door eveneens spelers van achter de IJssel. Opvallend is onge twijfeld de terugkeer van Laseroms, die voorkeur heeft gekregen boven de kortgeleden aan de selectie toegevoeg de Bredanaar Jan van Gorp. Voor drie spelers betekent de wedstrijd tegen de Tsjechen hun debuut in het nationale elftal: Drost, Rijnders en Houwaart. HOCKENHEIM De 32-jarige Frans man Jean Pierre Beltoise is zondag met een Matra-Ford MS 7 op het circuit van Hockenheim winnaar geworden van de in memoriam Jim Clark-prijs, een race voor fomule 2-wagens. Het vorige jaar verongelukte op hetzelfde circuit de oud wereldkampioen Jim Clark. De wed strijd ging over twee manches, waarvan de uitslagen waren: le manche (20 ronden - 135,4 km): 1. Henri Pescarolo (Fr.) met Matra-Ford 40 min. 45,1 sec. (gem. 199.3 km/u); 2. Hubert Hahne (Did.) met BMW 40.1.15.5; 3. Jean-Pierre Beltoire (Fr.) met Matru Ford 40.45.9; 2e manche 1. Beltoise 40.53.7 (gem. 198 km/u); 2. Hahne, 40.54.7; 3. Pierre Courage (GB.) met Brabham 40.57.0. Eindklassement: 1. Beltoise, totaaltijd 81.39.6; 2. Hahne 81.40.2; 3. Pierre Cou rage; 4. Kurt Ahrens (Did.); 5. Henri Pescarolo. NÜRNBERG 1 FC Nürnberg, dat de laatste plaats bezet in de rangschikking van de Westduitse Bundesliga, heeft de kwartfinales bereikt van het toernooi om de nationale voetbalbeker. In de overgespeelde wedstrijd tegen Sperber Mamburg zegevierde de ploeg, die vo rig jaar de Duitse titel behaalde, met 7—0. LOS ANGELES Tijdens universi teitswedstrijden in Los Angeles zijn door verschillende atleten goede prestaties ge leverd. De Noor Arne Kvalheim, die stu deert in Oregon, won de drie mijl in 13 minuten en 23,2 seconden, het beste jaar resultaat op dit nummer. De Australiër Gary Knoke werd eerste op de 440 yards horden, nadat hij bij het ingaan van het laatste rechte stuk nog tien meter ach ter lag op de Amerikaan Herman Frank lin, die in dezelfde tijd tweede werd. Op de 440 yards realiseerde Edlesel Garrison de tweede beste Amerikaanse jaarprestatie met een tijd van 46,2 se conden. Lem van Hofwegen (V.S.) kwam in een andere race tot 46.9 sec. In Austin legde Jimmy Ryan als laatste loper tijdens een 4 x 880 yards estafette zijn parcours af in 1.47.4.

De Vallei | 1969 | | pagina 7