Veenendaals dagblad Buiten Storm in Dacca GEVANGENEN TE MILAAN GEVEN ZICH OVER MILJOENEN SCHADE BIJ BRAND IN HATTEM Meningsverschillen tussen Den Uyl en Ten Cate uit persoonlijke sfeer gehaald Rotterdams bezoek aan Tokio Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Regering en vakbonden tegen elkaar Verheugde (ex)gevangene Veel Oscars voor Oliver Iets kouder Fusie AKI! en Staatsmijnen gaat niet door Commandant zou „Protest"- stroken hebben verboden 165 doden Armstrong eerste man op maan Gevechten aan Suez-kanaal Onverlaat sni jdt 23 banden door Sterftecijfer van mannen neemt nog steeds toe Onderzoek in Velps ziekenhuis naar dood van patiënte Hei-verloop HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Bosbranden in Zuid-Frankrijk Bij IV. F. Wolindustrie Bedrijf geheel verwoest BERAAD IJS APELDOORJS VONDELING NA VERGADERING PvdA-BESTVURi NA ONTMOETING HEBBEN BEIDEN SPIJT BETUIGD ISRAËL ZEEMAN VERONGELUKT $i Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Te lef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., f 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg. Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 15 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 88 BRITTEN VREZEN VEEL NIEUWE BEPERKINGEN LONDEN Naarmate een regeling tussen de Britse regering en de machtige vakbonden naderbij komt, een regeling waarvan de bedoeling is om het grote aantal verlammende wilde stakingen te trachten althans enigszins binnen de perken te houden, blijkt steeds meer hoe zwak de Britse regering en de La- bour-partij er op het ogenblik voorstaan. Vandaag zal de minister van Financiën, Roy Jenkins de nieuwe begroting bekendmaken, maar thans is reeds uitgelekt dat er (wederom) voor het publiek weinig goeds uit het bekende platte koffertje zal komen. De regering wil de koopkracht van de bevolking door extra-opcenten en belastingen afromen met 400 miljoen pond (3,5 miljard gulden). Maatregelen van deze aard zijn genomen sinds het socialistische bewind in oktober 1964 zijn intrede deed. HEERLEN Een mogelijke fusie lussen de Algemene Kunstzijde Unie (AKU) en het chemische bedrijf van de Staatsmijnen gaat niet door. De besturen van beide concerns ge ven toe gedurende enige tijd de vraag te hebben bestudeerd of door middel van een nauwe samenwerking een in dustriële groep met een breder ge oriënteerd programma zou kunnen ontstaan. Daarbij is gedacht aan een combina tie van de AKU met het chemische be drijf van de Staatsmijnen. Gebleken is echter dat op het ogenblik niet aan al le voorwaarden zou kunnen worden voldaan, die beide ondernemingen noodzakelijk achten om tot een nieuwe combinatie te komen. De studie hieromtrent zal derhalve niet worden voortgezet. Wel zullen de bestaande relaties tussen AKU en Staatsmijnen onverminderd worden voortgezet. DEN HAAG Is het waar dat de commandant van het depot elektro nisch materieel in Eist aan officieren van zjjn onderdeel te kennen heeft ge geven dat militairen hun particuliere auto's niet mogen voorzien van de plakstrook „Protest". Dat vraagt het Tweede-Kamerlid Wieldraaijer (PvdA) schriftelijk aan minister Den Toom (defensie). Volgens het Kamerlid heeft deze commandant in enkele gevallen aan wijzingen laten geven om de plakstro- ken tegen de aangekondigde verhoging van de benzineprijs te verwijderen. feruime tijd heeft de erica in de j 'Jr tuin het volgehoudenze groei- l de onder de sneeuw en in de vorst tegen de verdrukking in en keek j I wit en rose monter om zich heen, toen er maar een zweempje lente hier en daar in de border wat groe- ne piekjes en spruitsels bracht. Het l gazon lag nog rauw en grauw, daar moet Jongman eerst het strooisel van de winterse mest af hebben en mag er dan gauw een warm re- I gentje vallen dan staat het gras I spoedig fris en groen. De hei, die we meesttijds bij onze woningen zien, is geen struik-, doch l gekweekte dophei, florerend al I vroeg in vele soorten, maar de ech- te- wilde erica bloeit pas over 'n paar manden. Volgens een oude le- gende, werd dit gewas eens door de Heiland gezegend en boven vele an- I dere planten onderscheiden. Het was, toen de discipelen Hem vroe- gen of Hij niet een dorre, troostelo- ze plek in de woestijn, waar zij rustten, enige schoonheid en warm- te kon schenken. Christus strooide wat zaad in de grond en sprak: I ,,Laat ieder van u aan deze hande- I ling een goede gedachte of mooie I wens verbinden, dan zullen de za- l den zich ontwikkelen tot schone bloemen, die warmte en kleur ge- ven aan deze en andere dorre plaat- f sen op aarde." En zie, dra bloeide i te zijner ere de dophei met twaalf - rose klokjes aan iedere stengel, l verheugend met kleur en gebeier elk mensenkind. Doch de satan kon niet tegen dat gelui en verstoorde het gewas. Toen werd het gered door de goede lardmannetjes, die net zo lang zochten, tot ze alle klok- jes hadden teruggevonden en aan j dc kale stengeltjes vastgemaakt. Ze haastten zich zozeer, dat zij ze een beetje lukraak aanhechtten en zo zien we er niet altoos twaalf (het i aantal discipelen), doch ook wel I minder en meer. lit wil er mijn kleinkinderen eens op attenderen wanneer de dophei volop in rose bloei prijkt. 15-4-1969, «f«n lepimmnumwemni nu rmew* A. B. WIGMAN. De grootste bedreiging voor Wilson zal niet Je nieuwe begroting zijn, maar de stakingsvoorstellen omdat de vak bonden, die hij bezig is tegen zich in het geweer te jagen, de grote kern vor men van zijn partij. De Guardian, steeds een voorvech ter van de socialistische regering, heeft gisteren in een hoofdartikel het leiderschap van Wilson ernstig in twij fel getrokken, en de voormalige minis ter van Arbeid. Hunter die verleden jaar aftrad, heeft gezegd, dat hij niet denkt dat de Labour-Partij, althans onder de huidige leiding, de volgende algemene verkiezingen zal winnen. Maar Wilson is vastbesloten dat de nieuwe wetten ter beteugeling van sta kingen erdoor komen, en heeft zijn ka binet opgeroepen hem daarbij te steu nen. Minister Jenkins (Financiën) kan ook op andere manier te werk gaan: hij kan het proberen met een nieuw spaar systeem. In elk geval moet de koopkracht ver der omlaag, ook al is de enorme koop woede van de Britten verdwenen. Jen kins wil meer dan zeker zijn van zijn zaak om dit jaar een overschot te krij gen op de betalingsbalans. Het kabinet dat gisteren de maatre gelen besprak tegen de stakingen, staat onder enorme druk. Vooral van de vak bonden, de voornaamste peiler waar de Labour-Partij op rust. Maar ook in het kabinet zijn er tegen standers. In de eerste plaats minster Callaghan (Binnenlandse Zaken) die zich onlangs al in het openbaar tegen de plannen in kwestie verzette. Wilson riep hem en andere defaitis- ten toen snel en krachtig tot de orde. Hij liet tegelijk weten dat hii van plan was om door te gaan met de vakbon den hard aan te pakken. Doet hij dat werkelijk, dan riskeert hij een scheu ring in het socialistische kamp die zelfs vervroegde verkiezingen kan betekenen. Gebeurt dat niet dan kan Wilson het tot het voorjaar van 1971 uitzingen. ADVERTENTIE KARATSJI Radio-Karatsji heeft bekendgemaakt, dat door een storm, die Dacca, de hoofdstad van Oost-Paki- stan teisterde, maandagavond 165 per sonen om het leven zijn gekomen. Bo vendien werden 1200 personen gewond. Nog steeds worden lijken aangetrof fen in de puinhopen van de huizen, die het slachtoffer werden van de storm. Officiële cijfers zullen in de loop van heden worden gepubliceerd. HOUSTON Commander Neil Arm strong zal, naar men hier vermoedt en hoopt de eerste mens zijn die op het maanoppervlak zal staan en lo pen. Na de landing zal hij onmiddellijk de maan betreden, maar waakzaam blij ven om ingeval van nood meteen weer te vertrekken. Als er niets gebeurt, zal hij precies 2 uur en 40 minuten op de maan blijven om er de nodige onderzoekingen te verrichten, waaron der het oprapen van gesteemte, dat op de aarde zal worden onderzocht. Armstrong zal ook „loopoefeningen" doen op de maan, waar een zwarte- kracht heerst gelijk aaneenzesde van die op aarde. Hierna zal kolonel Edwin Aldrin de „maantaxi" verlaten en samen met Armstrong zal hij meer stenen ver zamelen, tot een totaal gewicht van 23 kilogram. Voorts zullen zij per ra dio bepaalde gegevens naar de aarde seinen. De astronauten zullen niet verder van nun „taxi" afgaan dan een meter of 30. Al hetgeen zij moeten doen kan in de onmiddellijke omgeving van het voertuig gebeuren. k De gevangenisopstand in Turijn. Op de foto een juichende gevangene, die zijn vreugde over het feit, dat 2000 politiemannen er nog steeds niet in geslaagd waren de opstand te bedwingen, duidelijk laat blijken. MILAAN De opstandige gevan genen in de San Vittore gevangenis te Milaan hebben kort na het aan breken van de dag de handen boven het hoofd geheven, na een gevecht met de politie dat de hele nacht had geduurd waarbij tientallen gewon den vielen. De 1300 gevangenen ga ven zich te half acht over, bij een massale politieaanval. Dertg politiemannen werden ge wond en 80 liepen builen op in het gevecht dat de veroordeelden voer den met ijzeren stangen, messen en stokken. Ook veel gevangenen wer den gewond. Een gecombineerde aanval van politie en caribinieri met een wolk traangas brak tenslotte de tegen stand van de veroordeelden. De grote aanval begon kort voor het aanbreken van de dag toen de politie door een zij-ingang de binnen plaats binnendrong, onder dekking van honderden traangasbommen, die door agenten die op de muren van de gevangenis stonden gegooid wer den. Toen de met stokken zwaaien de gevangenen teruggedrongen wer den begonnen honderden carbinie- ri een charge via de hoofdingang. De gevangenen vluchtten naar het dak en verdedigden zich daar ver der. Zij smeten brandende stukken hout, toortsen en dakpannen naar beneden op de agenten die omhoog klommen om de strijd met hen te leveren. Toen de politie eenmaal vaste voet op het dak had gekregen zakte het verzet ineen. Groep na groep gevangenen stak de handen omhoog en riep: „genoeg, wij houden er mee op". Het gevangenisoproer in Turijn had een kettingreactie teweegge bracht. Terwijl men maandag bezig was de gevangenen uit Turijn over te brengen naar andere tuchthuizen, braken in de San Vittore-gevangenis in Milaan en in de gevangenis te Forli in Noord-Italië onlusten uit. In Milaan staken de geïnterneerden alles wat brandbaar was in brand, klommen op het dak en gooiden dak pannen naar de politie. „Wij willen vrouwen", schreeuwden zij, terwijl de 300 vrouwelijke gevangenen ang stig om hulp riepen. Uit de ramen steeg dikke rook op. De 1305 mannelijke gevangenen MARSEILLE Op het Sarrahousse- Plateau bij Marseille is maandag een bosbrand uitgebroken die aangewak kerd werd door de stevige wind uit het Rhone-dal en in minder dan twee uur 140 hectare bos heeft verwoest. in Milaan hadden na het luchten ge weigerd naar hun cel terug te keren. Zij hielden zeven bewakers als gij zelaar vast. In Forli waren het sléchts 50 ge vangenen die in opstand kwamen. Toen hun beloofd werd dat hun klacht over het te lang uitblijven van de strafrechthervorming zou worden doorgezonden, staakten zij de actie. De geïnterneerden van Turijn, die hun gevangenis volkomen hebben verwoest, worden met vrachtauto's naar gevangenissen in andere Noord- italiaanse plaatsen gebracht. Het plan hen per vliegtuig over te bren gen naar eilanden voor de kust van Toscane, naar Sicilië en Sardinië heeft men laten varen. HATTEM Een felle uitslaande brand heeft vannacht de N.V. Wolindustrie aan de Morslaan totaal in de -as ge legd. De schade loopt in de miljoe nen. De brand brak omstreeks kwart voor twee uit in de twijnderij. De brandweer van Hattum spoedig ge assisteerd door de korpsen van Heer- de, Oldebroek, Wezep en Wapenveld, stond voor een hopeloze taak. De vonken waaiden over naar het mas tieken dak, waarna in korte tijd de produktie-hal in lichterlaaie stond. Hier vonden de vlammen gretig voed sel in de grote voorraad wol. Ook de brandweer van Zwolle die daarna werd gealarmeerd, kon de ramp niet meer afwenden. Om half zes brand de het gehele bedrijf als een fakkel. Slechts het arcnief kon worden gered. Men is de hele morgen nog bezig ge weest met de nablussing. Bij de N.V. Wolindustrie werken 140 mensen, waarvan er op het moment van het uitbreken van de brand slechts een klein aantal aanwezig wa ren. In de betreffende afdeling werk ten drie mensen. De directie van de N.V. Wolindustrie heeft vanmorgen een spoedvergade ring belegd in het kantoor van de A.F.O.-industrie. Gesproken werd over het al dan niet voortzetten van het bedrijf. Tevens kwam de positie van de 140 werknemers ter sprake. TEL AVIV/CAIRO Aan het Suez- Kanaal heeft zich maandag een lucht gevecht tussen Israëlische en Egypti sche straaljagers afgespeeld, dat ge volgd werd door een artillerieduel over 80 km lengte langs het Suez-Kanaal. Radio-Cairo beweerde dat een Israëli sche Mirage is neergeschoten en dat een' Egyptische MIG een noodlanding moest maken ten westen van het ka naal. De piloot bleef daarbij onge deerd. Tel Aviv zei dat een Egyptische MIG was neergeschoten. Op het luchtgevecht volgde een artil lerieduel langs het zuidelijke deel van het kanaal. Volgens radio-Cairó werden zeven Israëlische tanks, een raketlan- ceerplaats en drie vrachtwagens met raketten vernield en werden vijf waar nemingsposten getroffen. Aan Egypti sche zijde werd een burger gewond en werden enige gebouwen beschadigd. Tel Aviv meldde dat bij het artillerie- gevecht Israëlische militairen zijn ge wond. Er is geen Israëlisch vliegtuig neergeschoten, zei de militaire woord voerder. Miljoenen Egyptenaren vierden maandag het oudste nationale feest, „Shm al Nassim" (frisse lucht ade men), waarvoor de meesten naar het platteland waren getrokken. Cairo en andere grote steden waren half leegge stroomd, ter viering van dit lentefeest dat uit de tijden van de fara's stamt. APELDOORN Een nog onbe kend gebleven dader heeft in de nacht van zondag op maandag in Apeldoorn 23 banden van 11 geparkeerde auto's stuk gesneden. Er waren zo goed als nieuwe banden bij en deze waren even als de overige banden alle grondig ver nield, zodat zij niet hersteld kunnen worden. De schade is aanzienlijk. AMSTERDAM De zakelijke meningsverschillen tussen P.v.d.A.-fractieleider drs. J. M. den Uyl en hoofdbestuurslid Laurens ten Cate „die te maken hebben met de maatschappelijke veranderingen die het socialistisch denken beroeren", blijven bestaan en „zullen uiteraard in het partijbestuur nader aan de orde ko men", aldus heeft partijvoorzitter dr. ir. A. Vondeling gisteravond na een be stuursvergadering van 6V2 uur meegedeeld. HOLLYWOOD De Amerikaanse aca demie voor filmkunst heeft maandag de jaarlijkse Oscars toegekend. De onderscheiding voor de beste vrou welijke hoofdrol ging voor de twee de keer in de geschiedenis van de academie naar twee filmactrices. Ka- therine Hepburn (59) voor haar rol in „The Lion in the winter" en naar Barbra Streisand, die de hoofdrol speelde in de film „Funny Girl". Het was de derde Oscar voor Katherine Hepburn (eerder in 1933 en 1967). De Britse musical „Oliver" kreeg in to taal elf onderscheidingen, waaronder die voor de beste film van het jaar. De Oscar voor de beste acteur ging naar Cliff Robertson voor zijn spel in „Charly". De onderscheiding voor een tweede rol kreeg Jack Albertson, die in „The subject was roses" speel de. Eenzelfde prijs kreeg Ruth Gor don voor haar rol in „Rosemary's baby". De Oscar voor de mooiste decors ging naar „Oliver"- Ook de artistieke lei ding van de regisseurs van deze film werd met een prijs gehonoreerd. Bij de documentaires vielen Young Americans" en „Why man creates", in de prijzen. Er werden voorts on derscheidingen toegekend voor kos tuumontwerp, geluid, nasynchronisa- tie en visuele effecten. De science- fiction-film „Planet of the apes" kreeg een Oscar voor de beste make-up. Een Oscar voor het beste lied ging naar Michel Legrand (muziek) en Alana en Marilyn Bergman (tekst) voor „The windmills of your mind" in de film „L'affaire Thomas Crown". LEIDEN Hèt sterftecijfer van mannen in de westerse landen, met uitzondering van Frankrijk, neemt nog steeds toe. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1968 van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde TNO in Lei den. Zowel in Nederland als in Noorwe gen treedt de stijging op in alle leef tijdsklassen. Steed? weer worden nieu we aanwijzingen gevonden voor de schade aan de volksgezondheid als gevolg van roken van sigaretten. Uit een onderzoek bij leerlingen van een l.t.s. ïs gebleken dat er een duide lijke relatie bestaat tussen roken en de prestaties op school. Goede leerlin gen roken minder. Volgens het jaarverslag moet de strijd tegen gewoonten die de gezond heid schade kunnen doen, met meer energie en overtuigingskracht worden gevoerd. TOKIO Met burgemeester W. Thomassen aan het hoofd brengt een 21 man sterke Rotterdamse delegatie op het ogenblik een bezoek aan Japan. Op de foto ont vangt burgemeester Thomassen bij het bezoek aan Tokio de sleutels van de stad uit handen van zijn collega Ryokichi Minose. Burgemeester Thomassen heeft in Japan o.m. verklaard, dat de bouw van super-tankers door Japan heeft bijge dragen tot de uitbreiding en ontwikkeling van de Rotter damse haven tot de grootste ter wereld» De zakelijke meningsverschillen, waarop de aandacht werd gevestigd door een interview van drs. Den Uyl met een weekblad en een reactie die Laurens ten Cate in zijn blad, de Frie se Koerier, publiceerde, zijn niet ter sprake gekomen gedurende de 2Vs uur dat het partijbestuur zich met deze kwestie heeft beziggehouden. De per soonlijke kanten van het geschil zijn gisteren weggenomen. Het partijbestuur betreurt algemeen dat de discussie tussen beide partijbe sturen niet in de geest van kameraad schap is gevoerd, aldus de verklaring van het partijbestuur. Het partijbestuur heeft kennis geno men van de mededeling van de heer Den Uyl dat hij de term fascistode niet van toepassing achtte op Nieuw Links in de PvdA, terwijl de heer Ten Cate verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad aanvallen te richten op de heer Den Uyl die diens integriteit aantastten. Volgens het artikel van Laurens ten Cate in de Friesche Koerier had drs. Den Uyl de mogelijkheid van con servatieve samenwerking vernield. Het interview was een openlijke oorlogs verklaring. Op voorstel van het partijbestuur hebben drs. Den Uyl en Laurens ten Cate elkaar gisteren ontmoet, zo deel de dr. Vondeling mee. Uit de verkla ring t het partijbestuur algemeen de discussie betreurt, kan worden afge leid dat beide spijt hebben van hun uit lating. Leden van het partijbestuu zijn vrij in het doen van uitlatinger mits zij elkanders integriteit niet aan tasten, aldus dr. Vondeling. Het bestuur van de Partij van de Ar beid zal via de Socialistische Interna tionale ijveren voor het op gang bren gen van gesprekken tussen de met de PvdA nauw verbonden Israëlische ar beiderspartij en groepen uit de Arabi sche landen. Ook wordt getracht tussen Israël en Arabieren in het algemeen gesprekken op gang te brengen. Het partijbestuur heeft dat gisteravond in Amsterdam besloten. Een duurzame en rechtvaardige vre de in het Midden-Oosten is onbereik baar door Israël of de Arabische lan den oplossingen op te dringen, meent het partijbestuur. (Van onze correspondent) ARNHEM. Het bestuur van het Velpse Ziekenhuis heeft zich gister avond tot het hoofd van het Arnhemse arrondissementsparket gewend, met het verzoek een onderzoek in te stellen naar het overlijden van ee patiënte van het ziekenhuis. Het vermoeden bestaat dat een per soneelslid bij het tot stand brengen van een zuurstofverbinding een fout heeft gemaakt. Op verzoek van mr. Holsteyn zal de gerechtelijke patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust vanmiddag sectie ver richten. AMSTERDAM Maandagavond is de 19-jarige Noorse zeeman T. W. Brae- then op de werf van de NDSM in Am sterdam-Noord verongelukt. De man die behoorde tot de bemanning van het Noorse vrachtschip „Vesthav" is bij het aan boord gaan van de gang-way naar beneden gevallen. Hij kwam te recht op een betonnen pier en was op slag dood. T^en depressie, vergezeld van een frontensysteem ten noorden van Schotland trekt het komende etmaal via Zuid-Scandinavië naar het zuidoosten. Het warmtefront van deze depressie bereikte van nacht met regen het westen van ons land en bevindt zich thans voorbij onze oostgrens. De regen- hoeveelheden, vanochtend gemeten, bedroegen omstreeks 4 millimeter. In verband met het binnendrin gen van de zachte lucht kwam op de meeste plaatsen vannacht de temperatuur niet onder het vries punt. Het koufront van de depressie dat zich boven Zuid-Engeland be- i vindt zal in de avond ons land pas seren. Het wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk welke over de Britse eilanden na derbij komt. De wind ruimt daarbij naar noordwest en daarmee wordt koude onstabiele lucht aangevoerd J waarin naast opklaringen ook op enkele buien gerekend moet wor- j den.

De Vallei | 1969 | | pagina 1