Nederlands elftal speelt vanavond met vier debutanten tegen Tsjecho Slowakije OKKER ZONDER SPELEN NAAR DERDE RONDE Boksploeg tegen Wales P.S.P.-basisprogramma voor „links Nederland" DE OPSTELLINGEN Meeste partijen om nationale bokstitels op matig niveau Westduitse ploeg tegen Schotland voor zware taak Petrosjan strafte blunder van Spasski snel af Okker voor Rome vierde geplaatst Peefers gaat jeugd Feijenoord trainen Leo Duyndam in Antwerpen tweede Winststijging overtreft loonstijging Amateurs verloren van Sparta KNGV en NKGB willen samenwerken Toeristische redenen Over boksen Opgekropt Bikkelhard Ervaren Roggeveen blij Rijnders niet bang Drost niet verrast Houwaart wel verrast DFC kreeg boete van 250 gulden Wereldtitelstrijd schaken IN MONTE CARLO CONFLICT GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT IN SYNODE WOENSDAG 16 APRIL 1969 MONTE CARLO Tom Okker heeft zich zonder te spelen geplaatst voor de tweede ronde van de open tenniskam pioenschappen van Monte Carlo. Zijn tegenstander, de Duitser Pohmann, kwam namelijk niet op. In de tweede ronde versloeg hij de Westduister El- schenbroich met 6-3, 6-4. In de tweede ronde versloeg de Aus traliër Owen Davidson Paul Hutchins (G.B.) met 4-6, 8-6, 6-0 en won Roger Taylor (G.B.) van de Rus Thomas Le- jus: 6-1, 5-7, 6-4. In de eerste ronde van het heren enkelspel versloeg de als tweede ge plaatste Spanjaard Andres Gimeno, Geraghty (Austr.) met 6-3 en 6-2. Ve teraan Pancho Segura (Ecuador) won met 6-4 en 6-0 van de Italiaan Belli. Voor de tot nog toe grootste verras sing zorgde in de tweede ronde de ne gentienjarige Spaanse Davis Cup-spe- ROME Tom Okker is als vierde geplaatst voor het open tennistoernooi om de Italiaanse titels, dat zondag in Rome begint. Eerste is Tony Roche (Australië), gevolgd door John New- eombe (Austr.) en Arthur Ashe (VS). Wimbledonkampioen Rod La ver be hoort niet tot de deelnemers. Vorig jaar was Okker winnaar van dit toernooi. Bij de dames staat de Amerikaanse Billie Jean King als eerste op de plaatsings lijst. Tweede» is de Australische Lesley Bowrey-Turner. ROTTERDAM Ben Peeters, die twee seizoenen hoofdtrainer van Feyen oord is geweest, zal zich met ingang van 1 juli a.s. weer gaan belasten met de opleiding van de jeugd van de Ro- terdamse eredivisieclub. Het staat nog niet vast, wie Peeters als hoofdtrainer zal opvolgen. AMSTERDAM De Nederlandse boksploeg, die 26 april in de Philips- jubileumhal in Eindhoven tegen Wales uitkomt, telt zeven Nederlandse kam pioenen. De wedstrijd tegen Wales geldt als laatste selectie voor de Euro pese kampioenschappen, die begin ju ni in Boekarest worden gehouden. De ploeg ziet er als volgt uit:" Bantam: Jan Huppen (Amsterdam), veder: Gerrie te Paske (Amsterdam), licht: Pierre Doorenbosch (De Bosch), lichtwelter: Gerrie Schulte (Amster dam), wel ter: Herman Schregardus (Amsterdam) en Ben Zwezerijnen (uit Utrecht), zwaarwelter: Henk Baars (Amsterdam), midden: Jo van den Broek (Den Bosch), halfzwaar: Sjeng Verstappen (Maastricht), zwaar: Rudi Lubbers (Amsterdam). ANTWERPEN Leo Duyndam is dinsdagavond in het Antwerpse sport paleis als tweede geëindigd tijdens in ternationale omnium wedstrijden. De Belg Eddy Merckx werd met zes pun ten eerste. Duyndam kwam uit op twaalf punten. De Belgen Van Looy en Roger de Vlaeminck legden respectie velijk beslag op de derde en vierde plaats. Ier Manuel Orantes, die Wilhelm Bun- gert W.Dld.) twee jaar geleden fi nalist op Wimbledon met 7-5 en 6-1 de baas bleef. Winnie Shaw (G.B.) als zevende ge plaatst, versloeg in de eerste ronde van het damesenkelspel de Argentijnse Moran: 6-2, 6-2. Mabel Vrancovich (Arg.) schakelde in de eerste ronde van het damesenkel spel de als achtste geplaatste Fran- gaise Rosa-Maria Darmon uit. Set standen 4-6, 6-4 en 6-2. Nell Truman (GB) bereikte de twee de ronde van het damesenkelspel door dat de als zesde geplaatste Gail Chan- freau-Sheriff (FRA) zich bij de stand 1-6, 6-3, 3-2 terugtrok. Francoise Dürr (Fr.) versloeg de Italiaanse Giorgi: 6-3, 6-2. De Franse Davis Cupspeler Jauffret won in de tweede ronde herenenkelspel van de Amerikaan Dennis Ralston (al« achtste geplaatst) met 6-4, 6-4. Pan cho Gonzales (VS) drong eveneens door to de derde ronde door de West duitser Kuhnke met 6-2, 6-4 te verslaan. Verdere uitslagen herenenkelspel: Mulligan (It.) verstaat Rouyer (Fr.) 6-8, 6-3, 6-3. Ashe (VS) versl. Jouf- fret (Fr.) 6-2, 1-6, 6-4. DEN HAAG De winststijging in het bedrijfsleven zal in 1969 de loon stijging met f 400 miljoen overtreffen. Die verwachting blijkt uit een beschou wing die minister De Block de Tweede Kamer heeft toegezonden. De beschou wing is opgesteld door het Centraal Planbureau en behandelt de ontwikke ling van het loon- en overig inkomen in 1968-'69. In 1968 namen de bedrijfswinsten met ongeveer f 900 miljoen méér toe dan in de planregeling was voorzien en overtroffen de lonen met bijna f 200 miljoen de verwachtingen. In totaal dus een extra-inkomstenstijging in 1968 van f 1100 miljoen. Voor circa f 750 mil joen hangt deze extra stijging samen met een versterkte groei van de pro- duktie van de bedrijven, voor het ove rige vooral met een circa f 300 mil joen grotere ruilvoetwinst. Met betrekking tot de prognose van het Centraal Planbureau voor 1969 maant de minister tot enige voorzich tigheid bij het hanteren van de cijfers omdat in het verleden prognoses over de inkomstenverdeling nogal eens van de werkelijkheid afweken. HOOGEVEEN Gisteren is de ge nerale synode van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt vervroegd in Hoo- geveen bijeengekomen in verband met het conflict dat al geruime tijd binnen deze kerken bestaat. De moeilijkheden deden zich al direct bij de opening voor. Het conflict heeft nl. in Noord-Holland een scheuring veroorzaakt zodat er twee particuliere synoden van Noord- Holland zijn. Beide hadden een afvaar diging naar Hoogeveen gezonden en de synode moest nu beslissen welke af vaardiging zij zou toelaten. Daarin heeft de synode nog geen beslissing genomen. Zij heeft een commissie benoemd die advies moet uitbrengen eventueel na het horen van beide afvaardigingen. Men neemt aan dat de commissie ongeveer twee weken bezig zal zijn voor zij met haar werk gereed is. Als dat zo is zou de synode 29 april weer bijeen kunnen komen. Daarom is zij uiteen gegaan. Men houdt nu de streefdatum van 29 april aan. Als praeses van de synode werd gekozen ds. J. Kok te Amersfoort centrum. DEN HAAG De Pacifistisch-Socia- listische Partij heeft een basisprogram voor „links Nederland" opgesteld. Vol gens de samenstellers moet een concen tratie aan de linkerzijde van ons poli tieke stelsel zich richten op een socia listische maatschappij. In het program wordt nationalisatie geëist van de grote metaal- en chemi sche industrie, de banken, het verzeke ringswezen, de energie- en transportbe drijven, de grond, de woningbouw, al het huizenbezit boven „het voor eigen gebruik nodige" en de gezondheidszorg. Ook wordt een glijdende urenschaal verlangd, dat wil zeggen: een verkor ting van de werktijd met een gelijk per centage als de optredende werkloosheid. Het program spreekt verder van een glijdende loonschaal. Daaronder ver staan de samenstellers het regelmatig (bijvoorbeeld tweemaal per jaar) ver hogen van de lonen gekoppeld aan de stijging van de prijzen van alle werke lijke levensbehoeften onder controle van organen uit de belangrijkste secto ren van producenten. Enkele andere eisen in het program: premievrij staatspensioen voor ieder een; 40-urige werkweek als minimum, vier weken betaalde vakantie als minimum; gratis openbaar vervoer, gratis open bare diensten; afschaffing van het koningschap en instelling van een republiek; verbreking van alle militaire ver bonden; afschaffing van de geheime diploma tie en de BVD. Op 26 en 27 april zal op een conferen tie in Nijmegen over het program van eisen worden gediscussieerd. NEDERLAND Drost (Twente Klijnjan (Sparta) Kabat (Spartak) Hagara (Spartak Van Be veren (Sparta) Israël Eijkenbroek (Feyenoord) (Sparta) Veenstra Rijnders (Go Ahead) (Go Ahead) Houwaart Roggeveen (Twente) (Holl. Sport) Scheidsrechter -ft Schulenburg Adamec (Spartak) Geleta (Dukla) Plass (Pilzen) Jokl (Slovan) Kuna (Spartak) Horvath (Slovan) Laseroms (Feyenoord) Rensenbrink (DWS) Vesely (Spartak) Dobias (Spartak) Vencel (Slovan) TSJECHO-SLOWAKIJE Indien Kuna niet geheel fit is zal Hrdlicka van Slovan hem vervangen. Als reserves van het Nederlands elftal zijn aangewezen: Schrijvers (FC Twente), Van Gorp (NAC), Jansen (Feyenoord) en Brouwers (NAC). ZEIST Het noodlot blijft bondscoach Georg Kessler achtervolgen. Gister morgen om half elf kreeg hij van dokter Kessel de mededeling dat Van Dijk, de topscorer in de eredivisie en Pahlplatz, beiden van FC Twente, wegens bles sures niet konden worden opgesteld in de interland van het Nederlands elftal vanavond tegen Tsjecho-Slowakije. Kessler, die het al zonder de spelers van Ajax moest stellen en ook Van Ha- negem van Feyenoord wegens een teenblessure zag afvallen, moest te elfder ure een beroep doen op aanvalsspits Sjaak Roggeveen van Holland Sport. Met Epi Drost en Henk Houwaart van FC Twente, en Nico Rijnders van Go Ahead klom het aantal debutanten hiermee naar vier. De bondscoach, die er openhartig voor uit kwam, dat hij zich de voorbe reiding voor deze interland heel anders had voorgesteld, zag toch nog een opti mistische kant aan de zaak. Een van de belangrijkste doelstel lingen vind ik, dat de jonge spelers, zo genaamde drempelspelers, zich in een interland waar kunnen maken. Zij kun nen zich definitief bij de groep van 22 spelers voegen, die eventueel voor Mex ico worden aangewezen. Kessler, die het elftal vanavond in 4-3-4-formatie het veld inzendt, heeft op het middenveld de voorkeur gegeven aan 't trio Rijnders-Veenstra-Houwaart. Hij liet daarmee de Feijenoorder Wim Jansen vallen. KESSLER: „Dat ik om tactische re denen gedaan. Ik had mij wel het duo AMSTERDAM De Nederlandse bokskampioenschappen hebben dins dagavond in de Amsterdamse Sport hal-Zuid weinig boksen van niveau ge bracht. Alleen lichtgewicht Pierre Doo renbosch, die voor de vierde achtereen volgende maal kampioen werd, en zwaargewicht Lubbers bleken van klas se. Toch was de partij van Lubbers een aanfluiting voor de bokssport, om dat zijn tegenstander, de Eindhove- naar Thoonen, volkomen gespeend bleek van techniek en alleen loerde op een eindstoot. Henk Baars, die in Mexico-stad tijdens de Olympische Spelen om medische redenen niet mocht boksen, doch later werd goed gekeurd, behaalde zijn eerste nationale titel door twee ko-zeges. Zonder veel moeite heeft de 25-jarige Bosschenaar Pierre Doorenbosch voor de vierde maal in successie de natio nale bokstitel in het lichtgewicht ver overd. Doorenbosch versloeg dinsdag avond in de met 1600 toeschouwers uitverkochte boksarena Sporthal-Zuid te Amsterdam in een weinig opwindend gevecht de 26-jarige hoofdstedeling Jan Huppen op punten. De Amsterdammer, die vorig jaar nog kampioen was in het veder, maar dit gewicht nu niet meer haalt, was al spoedig geïmponeerd door de harde en zuivere stoten van de rechts voorstaan de Doorenbosch en kroop dan ook meestal achter zijn verdediging weg. Desondanks werd hij in de tweede ron de door een linkse hoek v.ol op de kaak getroffen. Daarna stond Doorenbosch zover op punten voor, dat hem nauwe lijks meer iets kon gebeuren. Huppen probeerde wel in de derde en laatste ronde zijn gevaarlijke rechtse nog in het geding te brengen, maar stuitte op de hechte verdediging van de Braban der. Een bepaald matig gevecht leverden de vedergewichten Gerrie te Paske en Iwan Roesli, waarin te Paske (hij is dertig jaar en heeft al 97 gevechten achter de rug) op punten won. De in Djakarta geboren Roesli, een 23-jarige monteur, kon tegcr.over die routine van Te Paske slechts een re- cordlijst met zeven partijen stellen. Toch was er niet zoveel verschil in bokskunde. Te Paske is kennelijk de laatste jaren achteruit gegaan en moest vooral in de eerste ronde toegeven aan Roesli, die toen zuiverder stootte. In het begin van de tweede ronde liep Roesli een wond boven het linker oog op, waarvan hij in het resterende deel van de partij nogal last had. Gerrie Schulte zal nog een keer moe ten boksen om zijn lichtweltergewicht- titel te kunnen prolongeren. In de tweede ronde van het gevecht tegen de Limburger Jan Duits liep de Maas trichtenaar een zwaar bloedende wenk brauwblessure op. Aanvankelijk mocht Duits van de ringarts doorboksen, maar onmiddellijk daarop verzocht Duits aan de dokter de blessure op nieuw te onderzoeken, waarna het ge vecht werd gestaakt. Schulte leek in de openingsronde op 'n snelle overwinning af te gaan. De nerveus boksende Duits had vrijwel geen verweer en moest Henny Thoonen uit Eindhoven (rechts) was volkomen kansloos tegen Rudi Lubbers, die zijn nationale titel met succes verdedigde. vanaf 't begin veel incasseren. In de 2e ronde zette Schulte zijn tegenstan der herhaaldelijk in de hoek vast en bouwde zijn puntenvoorsprong steeds verder uit. Herman Schregardus veroverde op 36-jarige leeftijd zijn tiende nationale titel. De Amsterdammer moest daar voor tegen weiter Ben Zwezerijen een bikkelhard gevecht leveren, dat hij dankzij zijn grotere agressiviteit op punten won. Schregardus probeerde voortdurend zijn gevreesde linkse op de lever te brengen, maar Zwezerijnen dekte die plek op het lichaam voor treffelijk. Zwezerijnen kwam direct na BONN In het Hampden Park Sta dion in Glasgow staat het Westduitse nationale voetbalelftal vanavond voor een zware krachtproef: de kwalificatie wedstrijd tegen Schotland voor het we reldkampioenschap in Mexico. Het Westduitse elftal heeft zich voor de eindronde nog altijd weten te kwali ficeren. Daar staat nu evenwel tegen over dat het van Schotland nog nooit heeft gewonnen: drie nederlagen en tweemaal een gelijk spel. Het grootste stadion van Europa, het Hampden Park Stadion, biedt plaats aan 140.000 toeschouwers en is reeds tot de laatste plaats uitverkocht. Op de zwarte markt wordt reeds driehonderd gulden voor een kaartje betaald. Schotland lijkt ook in dit treffen licht favoriet, maar het is trainer Brown niet direct voor de wind gegaan. Doelman Herriot, die een blessure aan zijn hand heeft, moest hij vervangen door Tom my Laurence van Liverpool, terwijl hij eveneens geen beroep kon doen op John Huges, die geblesseerd is aan een enkel. Het Westduitse elftal speelt zonder Wolfgang Weber. De verdediger van FC Köln is geopereerd aan een menis cus. Wel kon men een beroep doen op twee in het buitenland spelende spe lers: Karl Heinz Schnellinger van AC Milan en Helmut Haller van Turijn. Maar juist de laatste tijd hebben bei den in hun Italiaanse clubs nogal te leurgesteld. VALKENSWAARD De ploeglei der van Willem II-Gazelle, Ton Vissers, heeft de volgende renners geselecteerd voor de Ronde van Spanje, die van 24 april tot 11 mei wordt gehouden: Evert Dolman, Rini Wagtmans, Cees Haast, Harm Ottenbros, Huub Zilver berg, Henk Nijdam, Jan van Katwijk en de Belgen Jules van der Flaas, Marcel Maes en Ritten de Wolf. het begin van de tweede ronde in ge vaar toen hij na een rechtse hoek op de kaak acht tellen rust moest nemen. In de slotronde probeerde de Utrechter zijn achterstand weg te werken, maar hoewel hij enkele malen met zijn links- rechtse combinaties doorkwam, slaag de hij daarin niet. Kampioen in het zwaarweltergewicht werd Henk Baars. De 27-jarige Am sterdammer had een half jaar geleden, voordat het Olympisch bokstoernoo: be gon, Mexico de rug moeten toekeren op grond van een medisch rapport, dat veel later werd herzien. Zijn teleurstel ling had Baars opgekropt en vond na zijn rehabilitatie een uitweg in de ring. Zijn eerste tegenstander in het kam pioenschap bleef iets meer dan één minuut op de been en de manier waar op Baars toen won, maakte zoveel in druk, dat zijn volgende concurrent het maar helemaal liet afweten. In de finale bracht ook stadgenoot Rudi Koopmans het niet ver. Hij bok ste bijna twee minuten lang iets beter dan Baars, die veel stoten incasseerde. Maar toen ging Koopmans definitief neer op een linkse hoek. Baars, de man die aanvankelijk nooit meer had mogen boksen, had zijn eerste nationale titel binnen. In het middengewicht, waarin Jan van Ispelen ook al door een keurings kwestie zijn titel niet mocht verdedi gen, werd de Bosschenaar Jo van den Broek kampioen. Hij versloeg streekge noot Frits Visser uit Helmond op pun ten. Geen verrassing,, want Van den Broek is na 23 partijen nog steeds ongeslagen. De 18-jarige Sjeng Verstappen, een bokser met een knock outstoot in bei de handen, werd na een bikkelhard duel tegen de Utrechter Henny Smit kam pioen in het halfzwaargewicht. Verstap pen haalde zijn tegenstander in de der de ronde tweemaal neer. Eerst na een linkse op de maag en kort daarop met een serie op het lichaam. Scheids rechter Krom moest toen reglementair het gevecht staken. In de tweede ron de had Smit, die beter keek en zuiver der plaatste, licht voordeel. In de slotronde bleek de Utrechter echter niet opgewassen tegen de stoot kracht van zijn tegenstander. Rudi Lubbers prolongeerde in 'n par tij, die voor de ware boksliefhebbers een aanfluiting was, zijn zwaargewicht- titel. De Eindhovenaar Thoonen, ge vreesd om zijn stootkracht, heeft drie ronden lang niets anders gedaan dan stoten op hoofd en lichaam nemen om te proberen zijn k.o te brengen. Tegen de sterk geconcentreerd boksende Lub bers had hij daartoe geen schijn van kans. Vanaf de eerste gongslag beheerste Lubbers het gevecht volkomen. De ruim honderd kilogram wegende Thoo nen fungeerde voor de titelhouder ei genlijk alleen maar als punchbal, waar op Lubbers zijn uitgebreide arsenaal van stoten demonstreerde. Van Hanegem-Jansen kunnen voorstel len". De wedstrijd tegen de Tsjechen is voor de bondscoach de laatste wapen schouw voor de interland tegen Polen in het kader van het wereldkampioen schap voetbal in Mexico. De bondscoach acht het niet uitgeslo ten dat hij daarom vanavond in de tweede helft nog en speler zal laten debuteren. Dat zal waarschijnlijk Ad Brouwers van NAC zijn. De speeltrant van het Tsjechische elf tal zal niet veel afwijken van het spel van Spartak meent Kessler. „Er zal sterk aanvallend worden gespeeld, en daarom ben ik blij, dat er een zeer er varen verdediging opgesteld kon wor den. In de laatste zes wedstrijden werd er vijfmaal een nul voor deze linie ge noteerd". „Het was een complete verrassing voor mij", zei Sjaak Roggeveen (26) van Holland Sport. „Ik kwam om twaalf uur thuis en hoorde toen, dat ik Zeist moest bellen. Op dat ogenblik dacht ik er nog niet aan, dat ik zou worden op gesteld. Ik wist ook niet dat Van Dijk en Pahlplatz waren geblesseerd". Sjaak Roggeveen, die dertien jaar in CVV speelde, daarna een jaar voor Xerxes/DHC en nu bij Holland Sport hoopt te bewijzen, dat hij zijn plaats in het Nederlands elftal waard is. Een enorm voordeel acht hij, dat de wed strijd in Rotterdam wordt gespeeld. „Ik ben zelf Rotterdammer. Misschien krijg ik hier de gelegenheid te bewijzen, dat ik goed kan voetballen. Bij Holland Sport hebben we elf keihard werkende jongens". -Nico Rijnders (21) is niet bang voor zijn debuut. „Je moet een beetje lef hebben. Nee, zenuwachtig ben ik be slist niet. De sfeer van een interland heb ik al eens geproefd. Ik was twee maal reserve, tegen Bulgarije en Luxemburg". Rijnders speelt het liefst vanuit de verdediging. In Go Ahead opereert hij in de „twee". Als jeugdspeler bij de Baronie begonnen ging hij al vroeg over naar NAC, waar hij ook twee sei zoenen in het jeugd team speelde en vervolgens twee jaar in het eerste team. „Ik voel, dat ik bij Go Ahead enorm voooruit gegaan ben. Eerlijk gezegd ge loof ik nog niet dat ik mijn top al be reikt heb. In Jong Oranje, de UEFA- jeugd en het militaire elftal heb ik een grote dosis ervaring opgedaan." „Nee, een verrassing was het niet voor mij", zegt Epi Drost (23), „ik re kende erop, dat ik opgesteld zou wor den nu de spelers van Ajax niet be schikbaar waren". Drost, die voor Wageningen en Hera cles speelde, begon zijn voetballoop baan als aanvaller, „Bij Wageningen stond ik middenvoor, bij Heracles di rect achter de aanval. Ik vind het wel een voordeel. Je weet nu als verdedi ger dikwijls aan welke kant een aan val wordt opgezet". De speler van Twente vond het veld spel van de Tsjechen tegen Ajax beter verzorgd. Hij is van oordeel, dat er evenwel weinig verrassing in zat. „Het was maar breien, breien, breien." Bang voor de snelle Kabat, de Tsje chische linksbuiten is hij niet. „Ik ben zelf ook tamelijk snel", zegt hij be scheiden. „Mijn moeilijkste tegenstan ders hier in Nederland vind ik Brou wers van NAC en Rensenbrink van DWS. Je weet nooit wat deze jongens van plan zijn. Moulijn valt mee. Je moet hem niet laten spelen". Henk Houwaart (23) van FC Twente De vier debutanten, die vanavond in de wedstrijd tegen Tsjecho- Slowakije aantreden. V.l.n.r. Epi Drost (FC Twente), Nico Rijnders (Go Ahead), Sjaak Roggeveen (Hol land Sport) en Henk Houwaart (FC Twente). heeft al driemaal op de reservebank bank gezeten bij een interland. „Ik had wel meer hoop, dat ik mijn debuut zou maken dan tegen Luxemburg. Toen waren de spelers van Ajax beschik baar. Nu niet. Het kwam voor mij toch nog als een verrassing." Houwaart die als junior bij ADO zijn voetbalcarrière begon verliet de Haag se ploeg toch spoedig. Drie jaar lang speelde hij in de derde klasse amateur vereniging Oranjeplein. Toen kwam ADO weer aankloppen. Vijf jaar lang verdedigde hij de Haagse kleuren. Vo rig jaar ging hij over naar FC Twente. Het gaat lekker bij ons. We hebben nog goede hoop op het kampioenschap. Feijenoord draait ook niet zoals het moet. Zij voelen de adem van Ajax en ons in de nek". ZEIST Het Nederlands amateur elftal heeft dinsdag in het KNVB-sport- centrum te Zeist een oefenwedstrijd te gen Sparta (zonder Van Beveren, Ey- kenbroek en Klijnjan) met 1-3 verlo ren. Hans Venneker (tweemaal) en Tneo van Toledo (uit een strafschop) scoorden voor de Rotterdammers, Hans Posthumus redde de eer voor de ama teurs. De opvallendste spelers bij de ama teurs waren Henk Kiel en Posthumus. Het was een onderdeel van de voorbe reiding op de Europese bekerwedstrijd UTRECHT Dinsdagavond is in Utrecht een bijeenkomst gehouden tus sen de besturen van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond (200.000 leden) en de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond (100.000 leden) met het doel te komen tot een nauwere sa menwerking. De beide organisaties zijn het eens geworden over een driejaren plan, dat in drie fasen zal worden uit gevoerd. De eerste fase houdt in een coördinatie van het topturnen en het cursuswezen, de tweede fase beoogt een ruimere mogelijkheid tot deelnemen aan elkanders wedstrijden eri met de derde fase tenslotte wordt een algehele fusie beoogd. UTRECHT In Utrecht heeft de strafcommissie van de KNVB, bestaan de uit de heren mr. J. van Zaayen, mr. J. W. Schutte en J. B. P. Biegelaar uit spraak gedaan in de zaak DFC-Vitesse. Tijdens deze wedstrijd, die veertien da gen geleden werd gespeeld, werd trai ner Frans de Munck door een toeschou wer in het gezicht geslagen. Degene, die de klap uitdeelde, C. van den Bosch, oud-speler van DFC en tegenwoordig trainer van de zaterdagmiddagclub VVGZ uit Zwijndrecht, werd geschorst tot 1 augustus 1969. DFC werd een boe te opgelegd van 250 gulden. MOSKOU Er is een misgreep van Spasski voor nodig geweest om Pe trosjan, die maandag in de afgebroken stand van de eerste matchpartij om de wereldtitel schaken een pluspion had, aan het volle punt te helpen. De uit dager dwong de zeer veel tijd gebrui kende Petrosjan bekwaam tot afruil van de koningspion, maar greep mis, toen hij theoretisch remise binnen be reik had. Merkwaardige was, dat dit gebeurde op het moment, dat Petrosjan in tijdnood verkeerde en Spasski de ge legenheid had rustig de stand te onder zoeken. In de tweede ontmoeting, die van daag wordt gespeeld, heeft Petros jan wit. De afgebroken stand luidde: Wit: B. Spasski, Kgl, Td2, Lb3, pi g4, h3. Zwart: T. Petrosjan: Kg7, Tc6, Pd6, pi b4, g6, h7. Zwarts onder couvert afgegeven zet was 41Pd6e4 een sterke zet, waar zwart veel tijd aan had besteed. Een en ander is mede een verklaring voor het feit, dat hij in hevige tijdnood raakte. 42. Td2d7f, een sterk ant woord. Onjuist was 42. Tc2, wegens 42Tc2: 42. Lc2:, Pd2, enzovoort. Evenmin gaat 42. Td4. Daarop volgt 42Tclf; 43. Kg2, Tbl, en wint het eindspel. Indien 42. Te2, dan 42 Tclf; 43. Kg2, Pc3/. 42Kg7—f6; 43. Td7Xh7, Tc6— clt; 44. Kgl—g2, Pe4c545. Lb3— f7, b4b3; lijkt uitermate kansrijk. Het zal evenwel blijken, dat wits tegenspel mede is gebaseerd op het feit, dat de zwarte toren tegen paard c5 „aankijkt", met storende gevolgen. 46. g4g5t, Kf6Xg5; 47. h3—h4f wit speelt uiteraard op eliminatie van de koningsvleugelpionnen, teneinde ver volgens zijn loper voor de b-pion te offeren. 47Kg5—f6; 48. h4—h5/, Tel— c2f; doelloos is 48gh5:; 49. Lb3:, Kg6; 50. Lg8/, een prachtige defensie, die de schaduwzijde van Pc5 laat zien. Thans kan zwarts toren niet naar c8. 49. Kg2—f3, b3b2; 50. Lf7—a2, g6X h5; 51. Th7Xh5, Tc2—cl; 52. Th5—h6j?, de beslissende fout. Juist was 52. Ke3, en nu bijvoorbeeld 52Tal; 53. Tc5:, Ta2:; 54. Tb5, en het eindspel is theoretisch remise. Als gevolg van de tekstzet komen er toreneindspelen op het bord, die net „op tempo" ver loren zijn. 5 2Kf6e5; 53. Th6—b6, De poging om de „oude situatie" ter her stellen, door opnieuw 53. Th5t te bie den faalt op 53Kd6. Dan is zwarts paard gedekt. 5 3Pc5a4/54. Tb6—e6t, Ke5— d4; 55. Te6—e4f, Kd4—c5; 56. Te4Xa4, Telal/. Wit geeft op. Na bijv. 57. Ta8, Ta2:; 58. Tb8, wint 58Kd4.

De Vallei | 1969 | | pagina 15