Veenendaals -« dagblad Verwarring over reis Dubcek Smrkofsky op de wip door de Russen Buiten BRITSE STAK1NGSWET NOG DIT JAAR Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Prins Maurits wordt 1 jaar Expediteur weigerde inlichtingen over lading Gevaarlijke scheepsbrand in Rotterdamse haven Wrakstukken van EC-121 gevonden JAMIN VERMIST SPIONA GE VLIEGTUIG Opklaringen KUIPERIJEN VAN HUSAK Israël antwoordt beschieting Velp se patiënte stierf door fout verpleegster Auto geslipt bij inhalen: twee doden Slaapwandelaar met hoogtevrees Mej. De F err ante secretaresse van prinses Margriet Twente roert de trom voor 8e med. faculteit engelse snijcaramels Laaghartig j INTERN AANVALLEN GROTER GEVAAR VOL WATER Vakbonden zeer verontrust Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van riet nieuwsblad „De Vallei", opgericht m 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. y Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 16 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 89 ADVERTENTIE morgen 250 gram van 79 voor 69 niet te geloven voor die prijs! Cedert enkele jaren betekent het een grote bijzonderheid, dat we in de tweede helft van april het oog kunnen verkwikken aan een hoog in 't blauw rondkringend buizerdpaar, maar vroeger was dit heel nor maal. Toen wij nog op de Hoge Ve- luwe woonden, konden we er om trent de boldertijd der korhoenders doorgaans op rekenen, dat ik op mijn dagelijkse reviergang verrast toerd door het miauwende roepen der buizerds boven Jan Aalten's land of de Klep en dan had ik de kijker niet eens nodig om te zien hoe de beide grote vogels met hun brede geknikte zeilwieken cirkelend en spiralend hun sierlijke bruids vlucht hielden. Dat elegante wiekel- spel kon lang duren, maar nooit werd je moe ernaar te kijken. We konden er te naastebij aan bepa len, in welke hoek van het naald- houtbos het toekomstige home zou worden gevestigd en het gebeurde in de meeste gevallen dat we het horst vonden in de buurt waar onze roofvogels het drukst hadden ge stoeid. Door allerlei oorzaken, die al zó vaak in de krant hebben ge staan, dat ik er liever niet meer over begin, zijn zulke taferelen in Nederland helaas bijna overal uit het landschap geradeerd. We die nen op dl or\ze grijpvogels uiterst zuinig te zijn en hen speciaal in de broedperiode met veel rust, zorg en veiligheid te omringen, wil er tenslotte nog iets van hun bijzon dere levenswijze zichtbaar blijven. Men meent in goed vertrouwen, dat iedereen daarvan doordrongen zou wezen en daarom was het een diepe ontnuchtering te moeten lezen, dat aan de Veluwezoom door een leer ling van de Jac. P. Thijsseschool nomen est omen een aange schoten, stervende buizerd werd ge vonden, getroffen door een kogel. Voor zulk een laaghartige, schaam teloze daad van een misselijke schieter, kan ik geen woorden vin den- en misschien is het maar goed, dat ik geen plaatsruimte meer heb. 16-4-1969, A. B. WIGMAN. APELDOORN - Morgen wordt prins Maurits één jaar. Foto graaf Max Koot maakte op Het Loo deze recente opname van het prinsje. MMMWa NllllNIMimitlINfllfl TEL AVIV Twee Israëlische straalvliegtuigen hebben vandaag Ara bische stellingen aan de overzijde van de rivier de Jordaan met bommen be stookt. nadat Israëlische troepen waren beschoten in het gebied ten zuiden van het Meer van Galilea. Dit heeft een Is raëlische militaire woordvoerder mee gedeeld. Hij zei, dat mortiervuur vanaf de oostelijke oever van de Jordaan van morgen vroeg werd gericht op de dor pen Yaacof en Neve Ur. Een bazoeka- granaat werd afgevuurd op Israëlische troepen bij het dorp Beit Jossef. Is raëlische troepen beantwoordden het vuur, maar ook twee Israëlische straal vliegtuigen werden op de Arabische geschutsstellingen afgezonden. ARNHEM De sectie die de ge rechtelijke anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust gisteren uitvoerde op een in het Velpse ziekenhuis overleden vrouw heeft uitgewezen dat de patiënte inder daad zoals het ziekenhuisbestuur ver moedde overleed ten gevolge van een menselijke fout. Een verpleegster heeft tijdens haar ronde een zuurstofslangetje dat perma nent bij de vrouw aangesloten moest blijven verwijderd. Zij meende dat er slechts één in plaats van twee slange tjes aanwezig hoorden te zijn. De ver pleegster heeft bij haar besluit geen medicus geraadpleegd. Zoals wij gisteren al meldden heeft het ziekenhuisbestuur eergisteravond zelf contact gezocht met het hoofd van het arrondissementsparket in Arnhem, mr. A. W. Holsteijn, die terstond het onderzoek ter hand nam. Mr. Holsteijn heeft nu een recon structie gelast, waarbij de Arnhemse rechter-commissaris aanwezig zal zijn. GRONINGEN Bij een slippartij op de weg Groningen-Hooge^and zijn gisteren de achttienjarige Theo de Jong en de 22-jarige H. Schuur om het leven gekomen. De auto waarin vier personen zaten, raakte in een slip tijdens een inhaal manoeuvre. De andere twee inzitten den raakten licht gewond. PRAAG Een conflict op het laatste moment tussen de Tsjecho- slowaakse leiders, is waarschijnlijk de oorzaak van de stroom van tegen strijdige geruchten over een bezoek van partijleider Dubcek aan Moskou, zo is de mening van goedingelichte kringen in Praag. Twee dagen voor het begin van de belangrijke zitting van het centrale- partijcomité, worden in de Tsjecho- slowaakse hoofdstad verschillende namen genoemd van leden van het partijpresidium die op de nominatie staan gewipt te worden. Men is het er algemeen wel over eens. dat het er ongeveer tien zullen zijn. Het huidige presidium telt 21 leden. Men gelooft ook stellig dat de voorzitter van de Volkskamer, de liberale communist Smrkofsky, niet in het presidium zal terugkeren. Deze gaf dinsdag openlijk toe, dat hij zich had vergist toen hij in het ver leden alleen had gewaarschuwd voor het gevaar van conservatieve zijde en niet gesproken had over het „gevaar van de zijde der progressieve radica len". Deze uiteenzetting van Smrkofsky, in een artikel in het partijblad ,.Rude Pravo", komt volgens waarnemers ech ter meer neer op een weldoordachte zelfverdediging, dan op zelfkritiek. „Wellicht zal ik, evenals in het verle den, door deze of gene zijde worden aangevallen, en misschien ben ik wer kelijk fout, maar ik geloof dat een poli ticus nooit de indruk moet wekken on feilbaar te zijn, vooral niet in dit ge voelige land en in deze gecompliceerde situatie", aldus Smrkofsky. Welingelichte kringen in Praag gelo ven, dat de reis van Dubcek naar Mos kou is vertraagd, als gevolg van een in tern partijconl'Hct over de tekst van zijn rede op de aanstaande bijeenkomst van het centrale comité. Voor dergelijke ver gaderingen in november en december van het vorige jaar, ging Dubcek ook naar Moskou. Dubceks toespraak zou zijn opgesteld door twee conservatieve partijfunctio narissen, Pavel Auersberg en Jan Voi- tesj. Het acht leden tellende politieke bureau van de partij, zou geweigerd hebben zijn goedkeuring aan het ont-, werp te hechten. Op de bijeenkomst van het centrale comité zullen voorstellen voor een ver gaande beperking van de persvrijheid en maatregelen tegen de liberale com munisten aan de orde komen. De voor bereidingen voor deze belangrijke ge beurtenis geschieden onder de schaduw van nieuwe Warschau-Pact manoeu vres, de tweede die deze maand in Tsjecho-Slowakije worden gehouden. Deze luchtdefensie-oefeningen hebben ook in Polen, Hongarije en de Sovjet- Unie plaats. Intussen is melding gemaakt van „talrijke resoluties" die bij het centrale comité van de Slowaakse communis tische partij zijn binnengekomen. Daar in zou voor een deel kritiek voorkomen op de anti-Russische houding van som mige partijleiders, waarbij met name Smrkofsky wordt genoemd. Het blad van de Slowaakse commu nistische partij „Pravda" schreef, dat Smrkofsky door deze critici wordt be schouwd als een vertegenwoordiger van de rechtse stromingen. Zij eisen zijn ontslag uit staats- en partijfuncties. „Communisten en partijlozen zien met verontrusting dat de situatie in het land steeds delicater wordt, door verklarin gen van bepaalde leden van het centra le comité. Sommigen van hen kritise ren vooral Smrkofsky en eisen dat op de komende plenaire vergadering van het comité zijn activiteiten aan een on derzoek worden onderworpen", aldus „Pravda". Leider van de Slowaakse communistische partij is Gustav Husak, die als conservatief bekend staat. Blusboten van de Rotterdamse ha vendienst spoten gis teravond tonnen wa ter in het bedreigde ruim van de Tsefat, schuin tegenover de Euromast. Even la ter kwam het schip met de kop op de bo dem van de Tweede Kat end recht se haven te rusten. ROTTERDAM Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft gisteren de hele dag in ernstige onzekerheid verkeerd over de mogelijke gevolgen van een scheeps brand in het hart van de stad. Veertien ton chem?i?a?1?nyïn het voorste ruim van het Israëlische vrachtschip Tsefat gemeerd aait- de 2de Katendrcchtse haven bezorgde de betrokkeh diensten de grootst mogelijke zorgen. Lange tijd wist niemand de samenstelling van de chemicaliën en niemand wist daarom hoe de brand moest worden aan gepakt. LONDENTom Farrell werd van morgen om 1 uur wakker op een ri chel 18 meter boven een donkere Londense straat. Politie en brandweer bevrijdden Farr ell uit zijn netelige positie door een ladder te laten zakken uit het raam van een andere ityt. Op de vfaag waarom hij niet lafigs de richel was teruggelopen zei Farrell dat hij geen stap meer kon zetten ,,Ik heb een verschrikkelijke hoogte vrees." Het gemeentebestuur was de wan hoop nabij omdat de Amsterdamse ex pediteur, die de goederen had afgele verd, aanvankelijk weigerde bijzonder heden te geven over de samenstelling. Pas in de loop van de middag zwicht te de man onder zware druk van Rot terdams loco-burgemeester, de heer G. de Vos, en van de recherche van de rivierpolitie. Pas toen bleek dat de brandweer, die ook niet beter wist, het ontploffings gevaar had vergroot bij iedere liter bluswater die in het ruim werd gespo ten. Chemicaliën van deze soort ont ploffen wanneer zij in cofttact komen met de combinatie van water en vuur. De brand op de Tsefat brak maan dagavond uit. 's Nachts deden zich ver schillende reeksen kleine explosies voor. In de loop van de dag werd de kade ontruimd. Het plan om de Tsefat te verhalen naar een afgelegen plaats in de Waal haven liet men varen toen het weer verslechterde. Zodra het vuur 's avonds leek gedoofd, werd het voorschip vol water gepompt. Om negen uur rustte de Tsefat met het voorschip op de bo dem van de haven met het bedreigde ruim onder de oppervlakte. Pas toen was het explosiegevaar ge weken. Toen de laatste aanval door de brandweer werd ingezet, hield de poli tie luidsprekerwagens bij de hand om zo nodig de bevolking in het bedreigde gebied te evacueren. APELDOORN Tot particulier se cretaresse van prinses Margriet is met ingang van 1 mei 1969 benoemd mejuffrouw M. L. de Ferrante te Apeldoorn. Mejuffrouw De Ferrante volgt mejuf frouw N. M. de Vlieger op, die tot november 1968 particulier secreta resse is geweest zowel van prinses Margriet als van prinses Christina en in die laatste functie met prinses Christina naar Canada is gegaan en daar als zodanig in Montreal ver blijft. Mejuffrouw De Ferrante volgde na het verlaten van het gymnasium te Apeldoorn aan de nieuwe huishoud school te Amsterdam de opleiding voor huishoudkundige voor inrichtin gen. Nadien was zij als zodanig werkzaam in ziekenhuizen te Am sterdam en Haarlem. Vervolgens behaalde zij het diploma voor secretaresse en was op ver schillende kantoren werkzaam. Zij bracht tevens geruime tijd in het buitenland door met name in Frank rijk. Engeland en de Canarische ei landen. w ALMELO De politieke partijen in Twente houden vrijdagavond in het Hengelose stadhuis een forumavond over de kandidatuur van Twente voor een medische faculteit. Vertegenwoor digingen van alle fracties in de Twee de Kamer zfjn uitgenodigd. De organiserende politieke partijen in Twente hebben intussen een beroep op alle autobezitters en het bedrijfsle ven in Twente en Oost-Gelderland ge daan om aan de demonstratieve auto tocht tijdens de pauze mee te doen. De bewoners van de binnenstad van Hengelo is verzocht om de vlag uit te steken. Tijdens de pauze in de stadhuishal om ongeveer 21.00 uur zullen de deel nemende auto's luid claxonnerend voor bij het stadhuis rijden. Vele auto's zul len van spandoeken of opschriften zijn voorzien. Het voeren van een geluids installatie is toegestaan. Muziekkorp sen zullen musiceren nabij het stad huis tijdens het voorbijtrekken van deze auto-optocht. Hengelo's burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Visenne zal een welkomst woord spreken, waarna de voorzitter van het forum jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, commissa ris van de koningin in Overijssel, het woord zal voeren. Tijdens de pauze kunnen de Kamerleden vragen stellen. Ook is er gelegenheid uit de zaal vra gen te stellen aan het forum en aan de Kamerleden. Een opname van het verdwenen Amerikaanse spionagetoestel, dat door de Noordkoreanen zou zijn neer gehaald. WASHINGTON Het Amerikaanse departement van Defensie heeft mee gedeeld, dat vliegtuigen in de Japanse Zee wrakstukken hebben gezien die van het neergehaalde Amerikaanse ver kenningsvliegtuig kunnen zijn. Overle venden zag men niet. Het Amerikaanse verkenningsvlieg tuig EC-121 is een vliegend elektronisch spionagetoestel dat niet alleen waarne mingen verricht en opgevangen berich ten doorseint, zoals het vorig jaar op gebrachte verkenningsschip Pueblo, maar een veel actievere rol kan spe len, zo zegt men in gezaghebbende kringen in Washington. Het type toe stel een omgebouwde Lockheed Con stellation, kan ook radiouitzendingen op de grond en vijandelijke radar sto ren. De Noordkoreaanse radio had eerder op de dag al meegedeeld dat een groot Amerikaans verkenningsvliegtuig was neergeschoten. Het zou diep Noordko- reaans luchtruim zijn binnengedrongen. Over het lot van de bemanning werd niets meegedeeld. De radio berichtte slechts dat het toestel op grote hoogte was neergeschoten. Via de Amerikaanse ambassade in Moskou is de Sovjet-Unie gevraagd Rus sische schepen in de buurt van Noord- Korea naar eventuele overlevenden van het vermiste vliegtuig te laten uitkij ken. Het kan achttien uur achtereen in de lucht blijven. LONDEN Nog dit parlementaire jaar komt er een wetsontwerp ter be teugeling van de stakingen in Engeland. De Britse concurrentiepositie in de we reld ondervindt te veel schade van on verantwoordelijke arbeidsconflicten. Dit is wel het belangrijkste wat de Britse minister van Financiën, Jenkins, gisteren te vertellen had in de onge woon lange rede in het Lagerhuis, waar mee hij de begroting indiende: 2 uur en 22 minuten. De tweede vakbond van Engeland heeft zich geschaard achter de plannen een bijzonder congres bijeen te roepen om het verzet van de bonden tegen de plannen van de regering op het gebied van het stakingsrecht te bundelen. De „Amalgamated Union of Engi neers and Foundry workers", die 1,2 miljoen arbeiders vertegenwoordigt en na de transportarbeidersbond met zijn 1,4 miljoen leden de grootste is van het land, heeft nu ook opgeroepen tot een bijzonder congres van de TUC, het overkoepelend orgaan van de vakvere nigingen. De druk van de twee grootste bon den zal de TUC waarschijnlijk ertoe dwingen dit bijzondere congres, het eerste uit de geschiedenis van 100 jaar, te beleggen. De bonden verzetten zich tegen de regeringsplannen de vrijheid van staken aan banden te leggen. Het kabinet heeft maandag besloten de voorgenomen wets ontwerpen zo spoedig mogelijk in te die nen. ZO behelzen geheime stemmingen voor stakingen, die gesteund worden door de bonden, een verplichte „afkoe lingsperiode van 28 dagen voor wilde stakingen mogen worden gehouden, en boetes voor arbeiders die de stakings- wetten overtreden. De kwestie van de nieuwe wetten op de stakingen verdeelt de Labourpartij op alle niveaus, en dreigt de bonden geheel van de regering te vervreem den. De grote bonden verwachten veel van het bijzondere congres. Meer linkse lei ders hebben opgeroepen tot een algeme ne staking op 1 mei. De havenarbei ders in de grote steden hebben al ge zegd op 1 mei het werk te zullen neer leggen. s '"Pussen een hogedrukgebied bij de A Azoren en een lagedrukgebied, I waarvan het centrum boven Zuid- Scandinavië ligt, staat een krach- tige noordwestelijke luchtstroming. In deze stroming trok een koufront de afgelopen nacht over ons land naar het zuiden. Grote delen van West- en Midden- Europa bevinden zich thans in de I koude lucht achter het front. De f aangevoerde lucht is onstabiel, zo- dat er naast opklaringen ook en- kele buien voorkomen. Het lagc- drukgebied boven Zuid-Scandinavië i verwijdert zich het komende et- maal geleidelijk in zuidoostelijke richting. Het hogedrukgebied bij de j Azoren trekt wat naar Zuidwest- Europa; een en ander heeft tot ge- i volg, dat de aanvoer van koude on- stabiele lucht ook morgen zal aan- houden. De wind neemt evenwel I wat in kracht af. In de nacht is 1 plaatselijk in het binnenland de kans op nachtvorst niet helemaal I uitgesloten.

De Vallei | 1969 | | pagina 1