Bouw start direct na goedkeuring Nare gevolgen zijn schering en inslag Rob Hoeke in Veenendaal Dansfeest in grote tent op koninginnedag Raadhuisplein te kil Kinderzang keert weer terug naar de Markt Eltheto kerkelijk centrum Hoe denkt men over een bejaardenwacht Noodtoestand99 in overbelaste ziekenafdeling „de ÏÏJngetenhurgh tfejuarde rouw mv [drie dagen dood thuis gevonden Belang Reacties \rachtauto reed bromfietser omver Bejaarden gaan biljarten Brand in schuur door eigenaar geblust Vergunning voor groepsvervoer gehandicapten Postagentschap op vrijdagavond open voor geldzaken Afvaardiging naar generale synode GEEN PLAATS MARKTEN WOENSDAG 16 APRIL 1969 Va» verslaggevers' ARNHEM, d>twm Ü)~)ütn<£<? Amh(>mw m<:\ gj Verweerd? huMi «Irle dood 'in -iönr Win nog gchna-e.J Uygvijl haar man. ih het zMim ipmdnt rijn v-rnnA KRIJGT ALLEENWONEND BEJAARDE GENOEG AANDACHT? Verpleeghuis in Veenendaal moet snel van ue grond Y/EENENDAAL De Stichting Interkerkelijk Be- jaardenwerk ziet haar doel steeds dichterbij ko men. Dat doel is de voltooiing van een project dat na genoeg alle aspecten van het ybejaardenprobleem" om vat. Als in februari 1970 de bejaardenflats met het dienstencentrum aan Kerke wijk en Sterke Arm gereed zijn gekomen resteert alleen nog de bouw van een ver pleeghuis voor bejaarden. Samen met het verzorgings centrum „De Engelenburgh" beschikt Veenendaal dan over een aangepaste accommodatie die beantwoordt aan de eisen die een groeiende gemeenschap zichzelf mag stellen. Maar juist dat verpleeghuis zal niet zonder meer kun nen ontstaan, hoewel er grote behoefte aan bestaat. S.I.B.-voorzitter ds. A. Vroegindeweij: „Het mag niet te lang meer duren, want de ziekenafdeling in De En gelenburgh is momenteel al overbelast. Bejaarde patiën ten moeten nu veelal naar elders worden verwezen, wat niet bepaald prettig is voor henzelf, noch voor hun fa milieleden". Het broodnodige verpleeghuis zal niet zonder slag of stoot tot stand ko men. Ds. Vroegindeweij, optimistisch ondanks minder gunstige vooruitzich ten: „Het wachten is op goedkeuring van de ziekenhuiscommissie van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Men heeft daar ge zegd dat met een bejaardenverpleeg huis voor Veenendaal nog wel even kan worden gewacht. Daartegenover staat de uitspraak van de provinciale gezondheidsdienst, namelijk, dat zo'n instelling wel degelijk noodzakelijk is". Hoe noodzakelijk het is, dat het ver pleeghuis wordt gebouwd toont ds. Vroegindeweij aan wanneer hij schil dert hoe een sterke mate van vereen zaming kan optreden, wanneer de de mente bejaarde wordt verpleegd in een instelling die zich ver buiten Vee nendaal bevindt. „Wij hebben hier de ervaring opgedaan dat een centrale ligging van groot belang is. Het is op vallend hoe trouw familie en kennissen de bejaarden in De Engelenburgh dus de nog gezonden, komen bezoeken. Dat wordt voor een belangrijk deel in de hand gewerkt door het feit dat het cen trum zo gemakkelijk te bereiken is. We willen het verpleeghuis dan ook een plaats proberen te geven in het cen trum van Veenendaal. Het is van wezenlijk belang dat het er komt, want op dit vlak kan in Vee nendaal voor zover het „de Engelen burgh" betreft worden gesproken van een noodtoestand." Op korte termijn zal de Stichting In terkerkelijk Bejaardenwerk overleg plegen met de leiding van het Juliana- ziekenhuis. Enerzijds om organisatori sche adviezen in te winnen, anderzijds om de mogelijkheid van samenwerking tussen het verpleeghuis en het zieken huis door te lichten. Veel vaststaande gegevens heeft de S.I.B. nog niet tot haar beschikking, maar het staat wel vast in welke orde van grootte de capaciteit van het ver pleeghuis is opgezet. „De planning biedt ruimte voor 120 bedden, wat later kan worden opge voerd tot 160", zegt de voorzitter. „In 'de Engelenburgh' is nu slechts plaats voor hooguit twintig bejaarden die ver pleging nodig hebben." Dat komt neer op tien procent van het aantal bejaar den dat in het verzorgingscentrum woont. Op het ogenblik worden ruim zestig patiënten elders verpleegd, in plaatsen als Bennekom, Harmeien. Renkum en Huis ter Heide. Ds. Vroegindeweij hoopt dat spoedig met de bouw kan worden begonnen. „Maar het hangt af van de ziekenhuiscommissie", zegt hij. „Zodra we toestemming hebben kun nen we gaan bouwen." Maar ook als de S.I..B het uit drie fasen bestaande bouwproject ten be hoeve van de bejaarden heeft afge rond, wanneer dat dan ook zal zijn, blijft er werk te doen. Want de situatie zal ook dan nog wel blijven voortbe staan. waarin niet elke bejaarde een plaats in een verzorgingscentrum, een flat of een verpleeghuis kan verove ren. Alleenstaande, thuiswonende, hulp behoevende bejaarden zullen voorlopig nog terecht een beroep blijven doen op de samenleving. Hoe denkt ds. Vroeg indeweij over de instelling van bijvoor beeld een „bejaardenwacht"? Ds. A. VROEGINDEWEY overbelast „Ik geloof dat daaraan op dit mo ment geen nadrukkelijke behoefte be staat. omdat vaak de buren elkaar wel in de gaten houden. Maar de kans is groot, vooral in verband met de voort gaande verstedelijking, ook in Veenen daal, dat iets dergelijks zal moeten worden georganiseerd, omdat blijkt dat het contact tussen buren steeds meer afneemt, zodat controle van met name de bejaarden op een andere manier moet worden aangepakt." De SIB heeft zich overigens nog niet daadwerkelijk in deze materie ver diept. Meer erover elders op deze pagi na. VEENENDAAL Bestaat er ook in Veenendaal behoefte aan een zoge naamde bejaardenwacht? Een vraag waarop het antwoord waarschijnlijk po sitief zal uitvallen, maar waaraan tot nu toe weinig aandacht lijkt te zijn be steed. Nationaal is de behoefte aan een dergelijke instelling duidelijk. De mees te gemeenten in ons land leggen het accent voornamelijk op de huisvesting van de bejaarden. Bejaardencentra, -woningen etc., rijzen als paddestoelen uit de grond. De zorg voor bejaarden, die vaak onder moeilijke omstandig heden nog in een eigen huisje wonen, laat echter nogal eens te wensen over. Regelmatig verschijnen berichten in de kranten, die de trieste gevolgen hiervan aantonen. „Bejaarde lag drie weken dood in woning" of publikaties met een dergelijke strekking zijn aan de orde van de dag. Een initiatief elders in ons land om een bejaardenwacht in te stellen, die wordt uitgevoerd door de plaatselijke melkhandelaren, heeft tot nu toe gun stige reacties en resultaten opgeleverd. Ook in Veenendaal zou een dergelijke bejaardenwacht zich, volgens ingewij den, nuttig kunnen maken. Een initia tief in die richting bleef echter tot op heden uit. „Het is van groot belang, dat de be jaarden zich dagelijks verbonden weten met de buitenwereld. Het komt maar al te vaak voor. dat mensen op leeftijd dagen achtereen niet met anderen in contact komen. In geval van ziekte of andere moeilijkheden zijn deze bejaar den aan hun lot overgelaten met alle nare gevolgen van dien". Aan het wóórd is iemand, die nauw bij het bejaarden- werk is betrokken en die overtuigd is van de noodzaak van een bejaarden wacht. „De verschillende instanties en ver enigingen, die zich in Veenendaal met de bejaardenzorg bezighouden, hebben voor zover bekend nog geen definitieve plannen om een bejaardenwacht of iets dergelijks in te stellen. Ik heb de in druk, dat men nog niet voldoende over tuigd is van de behoefte. De een wacht hierdoor tot de ander een initiatief neemt. Het zou bepaald nuttig zijn wan neer de Veenendaalse bejaarden hun mening zouden geven, bijvoorbeeld door middel van een enquête". VEENENDAAL 15 april 1969. Eier markt. Aanvoer ca. 51.000 stuks. Prij zen: grote eieren f 13.50 - f 14.50; klei ne eieren f 9.00 - f 12.00 alles per 100 stuks. Handel traag. Hoe denken de Veenendaalse bejaar den over het instellen van een bejaar denwacht. Zijn zij van mening, dat een dergelijke instelling hun veilig heid ten goede kan komen of houdt men het liever bij het oude? Interes sante vragen waarop het antwoord onbekend is. Wanneer de Veenendaalse bejaarden van mening zijn, dat er iets moet ge beuren lof niets moet gebeuren) la- VEENENDAAL De 18-jarige bromfietser C. G. uit Veenendaal moest gisteren met ondermeer een geblesseer de linkervoet naar het Julianazieken- huis worden overgebracht als gevolg van een aanrijding. Het ongeluk gebeurde op de kruising Sandbrinkstraat-Kerkewijk waar de bestuurder van een vrachtwagen, A. N. uit Veenendaal, de bromfietser bij het afslaan geen voorrang verleende. De ambulance moest er aan te pas komen om de onfortuinlijke bromfietser naar het ziekenhuis over te brengen. VEENENDAAL Heden, woensdag avond wordt in café „De Ouwe Grens" door de gelijknamige biljartvereniging een biljartwedstrijd uitgeschreven voor bejaarden. Het wordt de eerste keer dat iets der gelijks op touw wordt gezet en bij vol doende deelneming is de mogelijkheid niet uitgesloten dat regelmatig biljart wedstrijden worden georganiseerd voor de Veenendaalse bejaarden. Voor de werdstrijd van hedenavond hebben zich al tien deelnemers gemeld. De mo gelijkheid tot deelneming staat open voor bejaarden vanaf 65 jaar. VEENENDAAL Dinsdagmiddag werd een brandje gemeld in de schuur bij boekhandel Van Kooten aan de Zandstraat. Politie en brandweer ruk ten uit, maar toen zij ter plaatse kwa men bleek dat de eigenaar de brand zelf reeds geblust had. ten zij dan hun mening sturen aan de redactie van De Vallei. Pr. Bernhard- laan 28, Veenendaal. (De belangrijk ste reacties zullen dan op korte ter mijn in een artikel worden samenge vat. Electric Pop Circus kenjjt non-stop show Y/EENENDAAL Op koninginnedag opent in Veenendaal het „Electric Pop Circus" zijn poorten voor alle jongeren die muziek waarderen, op diezelfde muziek willen dansen, houden van klinkende namen uit de show business. die hip zijn en een kick krijgen van pop, soul en blues. Formaties met overbekende namen als Rob Hoeke's Rhythm and Blues Group en The Brain komen zich pre senteren in een grote tent, die wordt opgebouwd aan het Boompjesgoed. achter de sportschool. Bovendien zal een bekende disc-jockey aanwezig zijn, om tussen de bedrijven door de dans- lustigen in beweging te laten blijven. Organisatoren van de show zijn Jan Veenhof, Han op de Woert en Henk van de Berg, in Veenendaal en omgeving al eerder bekend geworden door de or ganisatie van popmanifestaties. Het driemanschap organiseerde o.a. dit jaar al geslaagde avonden in de jeugd herberg „De Eikelkamp" in Eist. Het succes daar gaf hun de moed nu ook weer in Veenendaal zelf eens iets voor hun leeftijdgenoten te doen. Het is na tuurlijk niet louter menslievendheid die de jongens aanzet tot deze niet geringe organisatie. Als het kan zien ze zich graag enigszins voor hun activiteiten beloond. Veenhof, Op de Woert en Van de Berg hebben het gemeentebestuur om toestemming gevraagd, en die kregen ze bijzonder vlot en soepel. Er is ove rigens volgens Henk van de Berg ook gezegd, dat dergelijke manifestaties in Veenendaal vaker zullen mogen worden VEENENDAAL De massale kinderzang die tot vorig jaar op Koninginne dag steeds op de Markt werd gehouden, zal na een jaar hiernaar terugkeren. Tot dit besluit is het bestuur van de vereniging „Oranjedag" gekomen na am pel overleg met schoolhoofden en leiding van de kinderzang. Uit verschillende reacties bleek vorig jaar dat de ruimte voor het raadhuis wat te kil aandoet. Bovendien is de akoestiek door de omliggende gebouwen op de Markt veel beter waardoor de kinderzang beter tot zijn recht komt. Verwacht wordt dat dit jaar op 30 april circa vierduizend kinderen aan de massale kinderzang zullen deelnemen onder leiding van Gijsbert van Zanten. Ook voor de overige festiviteiten is de vereniging „Oranjedag" gisteren gereed gekomen met de samenstelling van het programma. De festiviteiten beginnen dinsdag avond 29 april om 22 uur met een vuur werk op het terrein bij het raadhuis. Op Koninginnedag is er 's middags van 14.30 tot 16.30 uur op het terrein bij het raadhuis een paarden- en pony-show die wordt verzorgd door de rijvereniging „Kernhem" uit Ede. Om 16.30 uur be gint vervolgens op het terrein van de voetbalvereniging Veenendaal aan de Bergweg de finale van het schoolvoet- baltoernooi. Van 's middags 13.30 tot 15.30 uur zijn er. verder op vijf plaatsen in de ge meente kinderspelen. Deze plaatsen zijn: Westersingel, 't Hoorntje, speel tuin Prins Willem Alexander, speeltuin in het Jan Roeckplantsoen en speeltuin in de Engelenburg. De spelen worden georganiseerd door buurtverenigingen en wijkgemeenschappen. 's Avonds is er van 18.30 tot 20.30 uur op de rolschaatsbaan aan de Palmen- grift (tegenover het politiebureau) een rolschaatsballet en majoretteshow van het rolschaatsballet „Magnolia" uit Ede. Van 14 uur tot 23 uur is er een non stop „Oranjebal" in een tent aan het Boompjesgoed. Tenslotte is er dan nog een lunapark op het terrein bij het raadhuis. Dit lu napark zal behalve op koninginnedag ook op 25, 26, 28 en 29 april geopend zijn. georganiseerd, wanneer blijkt dat het ditmaal goed verloopt. Om twee uur op 30 april gaat het Pop circus draaien, en dan nonstop tot elf uur 's avonds toe. Wie geen zin heeft om thuis te gaan eten, kan dat in de tent zelf doen aan een „eetbar". De tent, met een vaste dansvloer, zal dinsdag de 29c worden opgezet en wordt aan de binnenzijde behangen met re clame voor Veenendaalse bedrijven, want van die zijde heeft het organise rende trio veel financiële steun ontvan gen, evenals van de Vereniging Oran jedag. In vorige jaren organiseer de „Jeugdwerk De Instuif" dansfestij- nen in garage Schoonhoven, maar dit jaar gebeurt dat niet, nu v.d. Berg, Veenhof en Op de Woert hun tent aan het Boompjesgoed opslaan. Een tent overigens die veertig bij twintig meter groot is, en volgens de organisatoren als het moet 850 bezoekers tegelijk kan bevatten. De jongens zijn van plan het college van burgemeester en wethouders, en le den van het Orenjecomité officieel uit te nodigen, een deel van de „voorstel ling" van het Electric Pop Circus bij te wonen. Als blijk van waardering voor de ondervonden medewerking. VEENENDAAL De commissie ver- voersvergunningen heeft aan G. Lep pers te Veenendaal vergunning verleend voor het uitvoeren van groepsvervoer van gehandicapte kinderen in opdracht van de Stichting Dagverblijven Gehan dicapten Zuidoost-Utrecht te Veenen daal. Vergunning werd verleend voor het opnemen op wisselende punten te Ame- rongen, Eist, Veenendaal, Lunteren, Scherpenzeel, Renswoude, Lienden, Kesteren, Opheusden en Ochten en de kinderen te vervoeren naar de dagver blijven van de Stichting aan de Tuin straat en de Geersweg te Veenendaal. VEENENDAAL Het postagent schap „Veenendaal-Zuid" aan het dr. Slot. de Bruïneplein in Veenendaal zal met ingang van 18 april op vrijdag avond van 19 uur tot 20.30 uur geopend zijn voor alle geldzaken. De openingstijdenvan het postagent schap zijn nu dus: Ma., di. en do. 8.30-12.15 uur en 12.45- 17 uur; wo. 8.30-13 uur; vr. 8.30-12.15 uur, 12.45-17 uur en 19-20.30 uur. Op zaterdag is het agentschap, ook voor zegelverkoop, gesloten. Naar de generale synode van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt, die vandaag in Hoogeveen begint, zijn door de particuliere synode van Gelderland afgevaardigd als primi de predikanten: ds. J. C. Janse te Velp en ds. T. J. Keegstra te Ermelo en de ouderlingen H. Hilvers te Oosterbeek en W. de Vendt te Nunspeet, als secun di de predikanten ds. D. Noort te Tiel en ds. J. Strating te Hattem en de ou derlingen P- Schelling te Nijmegen en J. van Raalte te 't Harde, als tertii de ouderlingen S. Krol te Arnhem en D. v.d. Akker te Ermelo. VEENENDAAL Het is nu zeker dat gebouw Eltheto in de Fluiterstraat een toekomst tegemoet gaat als ker kelijk centrum voor de Nederlands Hervormde Kerk in Veenendaal. Het overleg over de organisatie die daar mee samenhangt is op het ogenblik in het beslissende stadium. Vast staat dat ondermeer de Kerkvoogdij en de Diakonie er hun kantoren in zullen onderbrengen. Het gebouw werd de laatste tijd herhaaldelijk verhuurd voor doelen die weinig met de kerk hebben te maken. Verwacht wordt dat uit de nu definitieve bestemming de noodzaak van verbouwingen zal voortvloeien. Over een maand hoopt de N.H. Kerk de afgeronde plannen te kunnen ontvouwen.

De Vallei | 1969 | | pagina 3