Veel waardering voor hoofd bescherming Overbergers overtroefden Instuivers in tafeltennis Beatclub Weerwolf weer open op Koninginnedag Bij afscheid in Leersum Bekendmaking Bekendmaking De heer S. Boonzaayer benoemd tot opvolger Oecumene bij kampdiensten op ,,De Lucht" Aaien Programma Zomercompetitie voor VDC-spelers Oni tuinbouwhoeh T Veiling Resteren Achttiende Capitulatierit mei Bijdragen voor beiaardentocht Nederlaag voor midgetgolf club De Koerbeuvel krijgt 32 bedden Nutsleden gaan inusea bezoeken Collecte voor Astma-fonds Koperen feest van C.P.B. in veilingkantine Afrastering rond Hofvijver Mist u uw VALLEI? Belt 10550 11079 Wereldreligies in woord en beeld voor NPB Bromfietser botste op auto Wedgwood- show voor N.V.V.H. N.P.B. besprak kinderspelen Samenwerking met redactie Perfume Garden Huisvrouwen gaan wandelen „Instuif" kreeg versterker terug Dammen WOENSDAG 16 APRIL 1969 op RHENEN Zaterdag 3 mei organi seert de Wageningse Automobiel Club. aangesloten bij de RAC-Oost, voor de achttiende maal de traditionele Capitu latierit. De start is tussen 13 en 14 uur bij hotel Nol in 't Bosch. Er wordt in vier klassen gereden, te weten een A- en B-klasse voor meer en minder erva ren kaartlezers en een C- en D-klasse, resp. voor geroutineerden en minder ge- routineerden op het gebied van oriënta- tieritten. De lengte van de A-rit is 170 km, de B-klassers moeten 140 km rij den, de C-klassers 72 en de D-klassers 54 km. De D-klasse is dit jaar voor het eerst ingesteld om de beginners gelegenheid te geven zich in te werken in puzzelrit- ten. Rijders, die vorige jaren goed ge klasseerd waren in de C-klasse, mogen natuurlijk niet in de D-klasse starten. Inschrijving kan geschieden bij de penningmeester van de WAC, de heer A. R. Kraai, Alexanderweg 21, Benne- kom, tel. 08389-51.55 of bij de sportse- cretaris de heer A. H. Harmsma, Dr. Boeslaan 49, Wageningen, tel. 08370-53.31 waar ook nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Hoewel aan voor-inschrijving de voor keur wordt gegeven kan men zich ook opgeven op 3 mei aan de start, maar dan tussen 12 en 13 uur. Naast veel prijzen is er voor iedere nieuwe deelnemer een draaginsigne, terwijl zij die al eerder meereden en geklasseerd werden een strip voor dit insigne ontvangen. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: I. dat zij bij hun besluit van 24 maart 1969, nr. 58.172, hebben beslo ten op de Industrielaan, voorzover ge legen tussen de Groeneveldselaan en de Laan der Techniek, borden model 49 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens te plaatsen, waardoor het verboden is aan de noord- en zuidzijde van dit weg gedeelte te parkeren; II. dat hun onder I. genoemd besluit in werking zal treden, zodra dit onher roepelijk is geworden; III. dat hun onder I. genoemd besluit gedurende 30 dagen na heden voor een ieder ter inzage ligt in het Raadhuis (kamer 1.7) en dat gedurende deze termijn eventueel beroep kan worden ingesteld bij H.M. de Koningin, in te dienen bij de Commissaris der Konin gin in deze provincie; IV. dat afschrift van hun meerge noemd besluit is gezonden aan: 1. ge deputeerde staten van Utrecht; 2. de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat te Utrecht; 3. de Konink lijke Nederlandsche Automobielclub KNAC, Sophialaan 4 te 's-Gravenhage; 4. de Koninklijke Nederlandsche Mo torrijders Vereniging, Bezuidenhoutse- weg 185 te 's-Gravenhage; 5. de Ko ninklijke Nederlandsche Toeristen bond ANWB, Wassenaarseweg 220 te 's-Gravenhage. Veenendaal, 14 Burgemeester i voornoemd: de burgemeester, de secretaris, Van april 1969. n wethouders P. Bode Manen. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal makend bekend I. dat zij bij hun besluit van 17 maart 1969, nr. 58.171, hebben besloten op een gedeelte van de Hoogstraat en de Brouwersstraat, borden model 49 van bijlage II van het Reglement ver keersregels en verkeerstekens te plaatsen, waardoor het verboden is aan de zuidzijde van de Hoogstraat, voorzover gelegen tussen het perceel nummer 24 en de Brouwersstraat en aan de westzijde van de Brouwers straat, voorzover gelegen tussen de Hoogstraat en de Tuinstraat, te parke ren; II. dat hun onder I. genoemd besluit in werking zal treden, zodra dit onher roepelijk is geworden; III. dat een afschrift van hun onder I. genoemd besluit gedurende 30 dagen na heden voor een ieder ter inzage ligt in het Raadhuis (kamer 1.7) en dat ge durende deze termijn eventueel be roep kan worden ingesteld bij H.M. de Koningin, in te dienen bij de Commis saris der Koningin in deze provincie; IV. dat afschrift van hun meerge noemd besluit is gezonden aan; 1. ge deputeerde staten van Utrecht; 2. de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat te Utrecht; 3. de Konink lijke Nederlandsche Automobielclub KNAC, Sophialaan 4 te 's-Gravenhage; 4. de Koninklijke Nederlandsche Mo torrijders Vereniging, Bezuidenhoutse- weg 185 te 's-Gravenhage; 5. de Ko ninklijke Nederlandsche Toeristen bond ANWB, Wassenaarseweg 220 te 's-Gravenhage. Veenendaal, 14 april. 1969. Burgemeester en wethouders voornoemd de burgemeester, P. Bode de secretaris, Van Manen. AMERONGEN Zoals al jaren achtereen gebeurt wordt óok in 1969 in Amerongen weer een bejaardentocht georganiseerd. Bejaarden uit de ge meente gaan dan op kosten van de overige inwoners een dagje uit, profi teren van het initiatief van het Be jaardencomité. De tocht wordt ditmaal gehouden op 11 juni. De leden van het comité komen daarom in de periode van 21 april tot 3 mei huis aan huis vragen om geldelijke bijdragen. LEERS UM Dezer dagen nam het hoofd Zelfbescherming der gemeente Leer- sum, de heer J. Lagemaat, officieel afscheid. Aan de uitnodiging van de burge meester hadden velen gehoor gegeven. Onder de aanwezigen waren het Hoofd Bescherming Bevolking van de A-Kring U.c. de heer H. W. Buytenhuis, het Hoofd Opleiding en Oefening, de heer A. C. Spee, veel collega's-hoofden zelf bescherming uit de Kring, leden van de G.Z.B., alsmede de commandant van de Vrywillige Brandweer, de heer Van Doom. Als eerste spreekster opende de bur gemeester, mevrouw s' Jacob des Bou- vrie de bijeenkomst. Zij schetste het be lang welke een organisatie als de BB heeft. De heer Lagemaat, die in 1954 als vrij williger tot de BB was toegetreden werd in 1960 belast met de leiding en is be noemd tot Hoofd Zelfbescherming. Hoe wel de burgemeester hem node zag gaan, had deze thans de wens te ken- RHENEN De competitie 1969 van de Nederlandse Midget-Golfbond is voor de club „Rhenen" in de eerste klasse van het district Oost in een nederlaag geëindigd. Sonsbeek 1 heeft alle vier ge speelde ronden van Rhenen 1 gewon nen. De eerste ronden van 18 holes won nen de Arnhemmers met 158-159. De tweede ronde eindigde met 153-157. De derde ronde wonnen de Arnhemmers met 159-170 en de vierde ronde eindig de weer met een kleiner verschil van 159-162 punten. Voor elke gewonnen speelronde kreeg Sonsbeek 1 twee winstpunten en omdat zij in het eindtotaal over de vier ge speelde ronden ook nog het minst aan tal punten had behaald kreeg het bo vendien nog twee matchpunten toege kend. De einduitslag van deze ontmoeting is dus geworden „Sonsbeek" 1-Arnhem 629 punten eh „Rhenen" 1 648 punten. Zondag 20 april hoopt „Rhenen" deel te nemen aan het jubileumtoernooi dat de midgetgolfclub „De Lage Berg" te Beekbergen organiseert ter gelegenheid van het eerste lustrum. RHENEN Hotel „De Koerheuvel" wordt aanzienlijk uitgebreid. Er komt een grote zaal accommodatie by, een lounge voor de hotelgasten en een woon huis voor de directie. Daarnaast wordt het aantal kamers uitgebreid tot in totaal tweeëntwintig stuks met douches en toiletten met een totale capaciteit van tweeëndertig bedden. Verder staat een uitbreiding op de plannen van de garderobes en de toiletten. De huidige pachter van het hotel, de heer Niemandsverdriet, hoopt dat de verbouwing eind mei gereed is. RENSWOUDE Maandagavond had cr te Renswoude een vergadering plaats in het bijgebouw van de Herv. Kerk van uit de gezamenlyke kerken, in verband met de, weer te houden kampdiensten die, net als vorig jaar. weer plaats zullen hebben op de „cam ping De Lucht", aan de Barneveldse- weg. Op deze vergadering was ook de heer van Dijk (eigenaar van de cam ping) aanwezig. Hij bracht naar vo ren dat het goed zou zijn, in verband met de vele Rooms-Katholieken die veel op de camping verblijven, ook de ze Kerkgemeenschap bij de diensten te betrekken. Tevens werd besloten om naast de dienst voor de ouderen, voor de kinderen aparte kinderdiensten te organiseren. Hiervoor zal men diverse dames verzoeken om mee te helpen deze diensten te verzorgen. De eerste bijeenkomst op ..de Lucht" wordt ge houden op zondag 27 mei (1ste Pink sterdag). LEERS UM Voor .een goed bezoch te Nutsavond hield de directeur van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen, drs. G. R. Kruissink, een boeiende le zing, geïllustreerd met prachtige dia's over de vele aspecten van de cultuur van de voormalige Zuiderzee. De verdwijning van deze cultuur is reeds voor 1930 begonnen, zo vertelde hij, maar werd door de afsluiting van de Zuiderzee en de daarop volgende in poldering versneld. Het Zuiderzeemu seum tracht zoveel mogelijk de typi sche uitingen van het vroegere leven om de Zuiderzee voor het nageslacht te bewaren. De schoonheid van de houten vissersschepen, de oude woningen, de oude ambachten en gebruiksvoorwer pen, de rijkversierde klederdrachten en de slapende Zuiderzeestadjes wer den in vele dia's getoond. De houten vissersschepen zijn praktisch verdwe nen en de verschillende klederdrachten worden steeds minder gedragen. In aansluiting op deze lezing zal het Nut op 3 mei een excursie houden naar het museum in Enkhuizen en te vens naar de Zaanse Schans, een nieuw openluchtmuseum bij Zaandam. Be langstellenden voor deze excursie, ook niet-Nutsleden, kunnen zich tot 26 april voor inlichtingen en eventuele opgave voor deelneming wenden tot de secre taris, de heer S. Boonzaaijer, Heuvel- zooml. tel. 2555. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. nen gegeven zijn plaats aan een jonge re te willen afstaan. De BB en ook de Vrijwillige Brand weer en de EHBO is in Leersum steeds snel paraat. Hiermee is het gemeente bestuur erg gelukkig, aldus de burge meester. Hierna bood zij mevrouw La gemaat een leuke plant aan. Vervolgens stelde zij de opvolger, de heer S. Boonzaaijer voor en sprak de verwachting uit, dat het nieuwe HZB met hetzelfde enthousiasme en resul taat zijn taak zal vervullen. Het Hoofd Bescherming Bevolking, de heer Buitenhuijs, stelde dat hij de heer Lagemaat slechts twee dagen ken de, doch in die periode een positieve indruk had gekregen en zelfs meer dan dat. Immers Leersum heeft zelfs meer vrijwilligers dan volgens het Bescher mingsplan vereist wordt. Hierna voerde het HZB uit Wijk bij Duurstede, de heer J. A. van de Herik, namens collega's en speciaal die uit Veenendaal het woord. Hij dankte de heer Lagemaat voor diens adviezen, prees hem voor zijn humane en colle giale optreden en het feit dat men nim mer vergeefs een beroep op hem deed. De heer A. van Doorn, commandant van de Vrijwillige Brandweer, waren de capaciteiten van de heer Lagemaat evenmin ontgaan. Op speelse wijze ver zocht hij hem nu hij meer vrije tijd kreeg te orgen dat meer personen zich als lid van de vrijwillige brand weer zouden melden. RENSWOUDE Het Nederlands Ast ma fonds zal volgende week de jaarlijk se collecte in Renswoude houden. Het fonds steunt en bevordert het weten schappelijk speurwerk, stimuleert de bouw van behandelingscentra en klinie ken, is actief op sociaal gebied en ver leent zonodig persoonlijke hulp aan pa tiënten. Bij een nog bescheiden werk wijze is daarvoor tenminste een miljoen gulden per jaar nodig. RESTEREN Maandag 21 april wordt het 12V;-jarig bestaan van de CPB afdeling Resteren gevierd, in de kantine van de veiling. Deze avond komt mej. Gehrels, huis- houdconsulente in het rivierengebied zich voorstellen aan de leden. Het ver dere programma zal door de leden zelf worden verzorgd met o.a. samenspraak, modeshow en verloting. Het zomer- reisje is vastgesteld op 25 juni. Hier over wordt 21 april meer bekend ge maakt. Verder wordt er een show ge houden op de provinciale jaarvergade ring op 16 oktober 1969, in het provin ciehuis te Arnhem. Deze show zal be staan uit eigengemaakte kleding. Be langstellenden die hun eigen werk wil len showen kunnen zich in de maand april opgeven bij één van de bestuurs leden. LEERSUM Onlangs is de vijver bij de boerderij „Het Hof' gereedge komen. Deze vijver blijkt aantrekkings kracht op kinderen uit te oefenen. In verband hiermee wil het college van burgemeester en wethouders er voor waarschuwen dat het gevaarlijk is de vijver als speelterrein te gebruiken. De vijver is in het midden namelijk zeer diep terwijl er zich bovendien drijfzand in bevindt. Uit veiligheids overwegingen heeft het college reeds een afrastering laten aanbrengen. dan even a.u.b. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg I59 RHENEN Enkele dagen gele den was men in Ouwehands Dieren park druk bezig de aangekondigde postzegeltentoonstelling in te rich ten in de hal van het nieuwe giraf- fengebouw, zoals zo langzamerhand al bekend is uitsluitend met postze gels waarop dieren voorkomen. Eén van de mannen liep met een lange ladder het gebouw binnen terwijl een dreumes van zo'n jaar of vier, vijf aan de hand van zijn moeder stond toe te kijken. Er kwam ken nelijk een gedachtenassociatie bij de knaap op. want plotseling vroeg hij aan z'n moeder: ..Ma, gaat die meneer met die ladder de giraffe aaien. AMERONGEN - LEERSUM Op woensdag 23 april komt ds. R .G. van der Voet uit Hilversum alle leden en belangstellenden van de NPB iets ver tellen over „Beeld en ver-beelding in de religies der wereld". Deze causerie zal worden toegelicht met een aantal voorwerpen uit de diverse Wereld Gods diensten. alsmede door een aantal dia's over diverse religieuze uitingen in de wereld. Deze avond zal een afsluiting zijn van het winterwerk 1968/1969 van de NPB. De avond zal worden gehouden in het kerkgebouw van de NPB te Amerongen. Ook mensen uit Leersum worden ver wacht. ELST Dinsdagmorgen botste de bromfietser Van de V. uit Achterberg op de Parallelweg ter hoogte van de DELM op een personenauto. Het on geluk gebeurde toen de bromfietser om een andere auto te ontwijken te ver naar links uithaalde en daarbij op de andere weghelft kwam. Van de V. kwam met de schrik vrij. Zijn brom fiets werd evenals de auto beschadigd. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: GOLDEN DELICIOUS II 60—65: 2932 II 65—70: 34—41 II 70—75: 39—44 II 75—80: 44—50 II 80—85: 43—46 JONATHAN II 60—65: 28—36 IJ 65—70: 34—48 II 70—75: 4046 II 75—80: 47—57 LOMBARTSCALVILLE II 60—70: 43 II 70—80: 58—63 II 80—90: 57—60 BREDERODES I 60—70: 38—45 I 70—80: 49—50 ST. REMY II 60—70: 20 AARDBEIEN (Glasa) EI 131148 per doosje a 200 gram I 120129 per doosje a 200 gram II 110119 per doosje a 200 gram KIEVITSEIEREN 57—60 per stuk. BLANKE DOORDRAAI f 13,50 p. 100 kg RODE DOORDRAAI f 10,- p. 100 kg Prijzen genoteerd in centen per kg, ten zij anders is vermeld. OVERBERG Daar het dinsdagavond de laatste keer van dit seizoen was, dat de „Instuif" uit Veenendaal uitkwam tegen „Kamp Overberg" in tafeltenniscompe- titieverband gaf het scorebord voor de aanvang van de wedstryd de juiste stand aan van de totalen over het hele speelseizoen, n.l. 3437 punten voor de Instuif en 3637 voor Kamp Overberg. Met een puntenverschil van 200 in het voordeel ^an kamp Overberg pro beerden de jongens van „de Instuif" toch met de moed der wanhoop dit in hun voordeel te veranderen. Zij kwa men met 12 man uit, te weten: Jan Budding, Aart v.d. Pest, Hans Middel hoven, Dik van Ginkel, Martin Ter- schegget, Henk van Ginkel, Adrie Mulder, Hans van Doorn, Gert Kroes- bergen, Wijnand .Hol, Henny van Bins- bergen en Piet van Binsbergen tegen Paul Dallmer, Rudolph Latumaerissa, Frans Reynders, Albert v.d. Wijngaard, Anton Emo. Hans van Dijk, Rinus Bok, Henk v.d. Beid, Adri Terrol, Henk Ossentjuk, Bob Kramer en Rinus Wil- lems. Er werden 3 ronden van 12 partijen gespeeld. Toen het scorebord na de le en 2e ronde een p unten voord eel voor „de Instuif" aangaf van resp. 24 en 28 was de spanning haast voelbaar. Doch na de laatste beslissende ronde kon aan dit voordeel nog slechts 20 punten worden toegevoegd. Deze overwinning was echter niet meer dan een pleister op de wond voor de Veenendalers, want Overberg kwam hierdoor met een puntenvoor- sprong van 128 als winnaar van de wisselbeker uit het strijdperk. De directeur van het tehuis, de heer C. J. G. M. Geurts reikte na een korte toespraak, het kleinood 'San het win nende team uit. AMERONGEN Voor dinsdag 29 april heeft de plaatselijke afdeling van de Nederlandse vereniging van Huis vrouwen de firma Van Gelder uit Am sterdam uitgenodigd een uiteenzetting te komen geven over Wedgewood, het vermaarde Engelse aardewerk. In het Dorpshuis zal niet alleen echte Wedgewood, serviesgoed op gedekte ta fels, te zien zijn maar ook zal er een aantal bijzondere stukken bewonderd kunnen worden. Tevens zal een film over Wedgewood worden vertoond. KESTEREN Dezer dagen werd een ontmoetingsavond gehouden van de NPB op „Boom en Vrucht" te Keste ren. Mevrouw Jonker, vice>-presidente, heet te de 22 leden en 8 introducées welkom. Onder meer waren de hoofdleidster en de leidster van de openbare kleuter school van Kesteren en Zoelen aanwe zig. Als preekster was uitgenodigd me vrouw Fresen-Bruysaert van het KMO uit Rotterdam die sprak over het on derwerp „Kinderspelen". Er bestond veel belangstelling voor het speel goed dat de spreekster toonde. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waar eveneens goed gebruik van werd gemaakt. LEERSUM Beatclub „De Weerwolf" heeft toestemming gekregen om op Koninginnedag te heropenen. Zij kan in de toekomst weer gebruik maken van beatboerderij „Het Hof" in Leer sum. Dit werd dezer dagen besloten tijdens een bespreking tussen het ge meentebestuur, de uit de raad ge vormde Hof ad viescommissie en het bestuur van „De Weerwolf". Een maand geleden werd de beatboer derij op last van het gemeentebe stuur gesloten, omdat er bij een op treden van de „Golden Earrings" te veel bezoekers waren binnengelaten. In de afgelopen maand is er veel overleg geweest tussen het gemeen tebestuur en het bestuur van „De Weerwolf". Dank zij deze besprekingen kan „De Weerwolf" haar werk nu weer voort zetten. De gemeente heeft echter uit drukkelijk de voorwaarde gesteld dat er voortaan maximaal 350 bezoekers worden toegelaten. „Aan die regel zullen we ons deze keer zeker houden", zegt bestuurslid Rudi Broos. „Bij de bespreking donderdag was er een erg fijne sfeer. Het resul- taat van die bijeenkomst overtrof dan ook alle verwachting: niemand had durven denken dat wel al zo vlug weer zouden kunnen openen". Het bestuur van „De Weerwolf" is nu druk bezig om voor de komende maanden een programma samen te stellen. Op Koninginnedag (30 april) is er 's middags een optreden van de „Bintangs" in boerderij „Het Hof', 's avonds een optreden van „Flag- ham". Het programma voor de daar op volgende weken is nog niet be kend. Er wordt nog onderhandeld met o.a. de „Oscar Benton Blues Band" en de Engelse groep „The Pretty Things". Verder zijn er plannen voor een hechte samenwerking met de redactie van het Veenendaalse blad „Perfume Gar den". Het eerste rseultaat van deze samenwerking zal zijn het gratis ver spreiden van 150 exemplaren van dit blad bij de heropening op Koningin nedag. AMERONGEN Op vrijdag 18' april zal een groep huisvrouwen weer een wandeling gaan maken door de Ame- rongse bossen. De bossen rondom deze gemeente worden zo langzamerhand schitterend om te bekijken en om in rond te dwalen. Om half twee is het ver zamelen geblazen op de hoek Kievit/De Del. VEENENDAAL Op tweede Paas dag werd bij een inbraak in het ge bouw van „de Instuif" een geluidsver sterker ontvreemd. Deze versterker is nu terecht. Hij werd gestolen door E. J. uit Ede. Gis teren kwam deze ermee in beschonken toestand bij een vriend in Veenendaal. Zij besloten de versterker terug te brengen naar de Instuif. Dit werd ge daan door E. J.'s Veenendaalse vriend. De politie kreeg hier lucht van, zodat E. J., die niet meer in Veenendaal was, hier nog van zal horen. De heer Geurts reikte de beker uit aan de aanvoerder van het Overbergse team. VEENENDAAL Voor de onderlin ge competitie van de damclub VDC kon nog een vjjftal wedstryden wor den gespeeld. Op de eerstvolgende club avond zullen de leden die bijna zijn uit gespeeld en die dat wensen een „zo mercompetitie" beginnen. E. de Kleuver en J. v. d. Vliert won nen hun partij respectievelijk van Val kenburg sr. en J. Vermeer en nemen met 18 pnt. uit 11 en 16 uit 9 een zeer goede plaats in op de ranglijst, terwijl Vermeer, die geheel uit vorm is en nu ook wer blunderende met 16 uit 16 be neden zijn „stand" leeft. Van de Hor en De Roder gaven elk aar weinig toe en kwamen dan ook op remisie uit. Van Leeuwen snoepte een punt af van Gazenbeek en had zelfs winstkansen, evenals Van Stemp^oort tegen Bouman. Laatstgenoemde kwam vrij spoedig een schijf achter, maar be haalde door een foutje van Van Stemp- voort in het eindspel toch nog een ro yale remise. Abonnee mevr. A. C. v.d. P. stelt vra gen. petreffende de planten in een tuinmuurtje. Met genoegen willen wij de gestelde vragen beantwoor den, ongetwijfeld zal het antwoord leerzaam zijn voor meer mensen, die een tuinmuurtje hebben. ,,Tot begin juni trekt het muurtje door haar bloei de aandacht, daar na wordt het geheel minder aan trekkelijk...." aldus vragenstelster. Uw tuinman moet toch beter weten? Er zijn nog heel wat mooie zomer- bloeiers, al worden deze zelden in muurtjes aangetroffen. Men is maar al te veel geneigd zich geheel te richten naar wat men over het al gemeen ziet in de maanden april en mei tot begin juni. In de maanden juni-juli kan de muur ook mooi zijn. Alyssum murale bloeit wel tot augustus door met donkergele bloemen. Onder de Cam panula's zijn er dan ook te kust en te keur: Campanula Carpatica. gar- ganica en de po schar sky ana. Dian- thus deltoides splendens aan de voet van het muurtje zal u met haar vele donkerrode bloemen ple zier geven, evenals de Dianthus Caesius met purperrose bloemen en de geelbloeiende Oenothera mis- souriensis. Vanaf juli tot en met september bloeien deze dat het een lust is. Van juli tot september kan men ook genieten van Sedum kamtschati- cum die bloeit met oranje-gele bloe men aan mooie trossen. Ook de Silene schafta bloeit in die tijd. De Nepeta mussini houdt het ge heel van juni tot oktober in fleur. Ik hoop u hiermee te hebben aan getoond, dat het muurtje na begin juni heus niet minder aantrekkelijk behoeft te zijn. Uw bloemist-kwe ker kan u wel aan in potjes ge kweekte planten helpen of hij kan deze wel voor u bestellen. Het ligt niet op mijn weg in dit hoek je adressen van rotsplantenkwekers te vermelden. Stelt u zich in ver binding met een plaatselijke bloe mist-kweker! Ik hoop dat u en meer lezeressen met mijn ant woord meer „wegwijs" zijn gewor den en wens u veel succes. De lichte dagen van april zijn geko men en de vreugde doet de intocht met het lied. Spoedig zien we in de lichte kreupelbosjes de bodem groen worden van het pijpkruid, in bos, veld en weiden komt volop voor jaarsleven, het blijmoedig geroep en getjilp van de lentevreugd. De houtduif koert een minnelied, de Vink slaat in het hout en de boom leeuwerik hangt met. gejubel boven hei en land. de akkerleeuwerik zingt in de weiden. Het inspktenleven gaat nu steeds meer toenemen. In de bossen, waaraan onze omge ving zo onmetelijk rijk is, zingen de hoog opgeschoten altijd leven de groenen het lied van de dennen: soms zacht als het ruisen van een zangerige harp, waar 't windje in zucht, soms machtig en prachtig. Ga dat waarnemen en ontdekken! Denk om uw rozen en vergeet de be mesting niet. Een gemakkelijke en goede bemesting is gedroogde koe mest (in plasticzakjes verkrijg baar). Strooi deze uit tussen de ro zen en werkt deze een weinig onder de oppervlakte. Een ideale bemes ting! Wanneer straks de eerste bloei is afgelopen geeft dan een een overbemesting met Asef-korrel- mest, waarvan men één pond per tien vierkante meter geeft. U zult het ondervinden, dat de rozen dan door een langdurige bloei hun dank baarheid tonen. Het kan niet te vaak herhaald worden: Rozen ver langen een goede bemesting Na half augustus mag men geen be mesting meer geven, want dan wor den de scheuten voor de winter niet meer rijp en gijn..erg, vatbaar onrijpe scheuten voor vorst. Qnt- hau dit goed! Heeft u in dit voor jaar rozen geplant, dan mag niet vergeten worden bij voortdurende droogte en schrale wind deze aan plant flink water te geven. Dit om indroging te voorkomen. Nog maar al te vaak gaat men van de gedachte uit: ik plant rozen, want daar behoeft men weinig naar om te zien, die groeien en bloeien altijd. Wanneer men er een derge lijke mening op na houdt, dan zal men bedrogen uitkomen en weinig plezier van de rozenstruikjes be leven. De roos, de Koningin der bloemen, moet men ook als zodanig behandelen, men wordt dan ook koninklijk beloond met een weelde van bloemen. Neem bovenstaande raadgevingen ter harte! Ik weet dat er ongeduldige amateur tuiniers zijn die al boemzaden in de koude grond hebben gezaaid. De ondervinding heeft toch wel geleerd, dat men met te vroeg zaaien en dan nog wel bij schraal en koud weer, eerder achter dan voorkomt. Is het in april nog geen gunstig weer, wacht dan rustig af. Éénja rige zaaiplanten groeien snel, wan neer de echte milde voorjaarsda gen zijn aangebroken, dan pas den ken we er over om het tere bloe- menzaad aan de grond toe te ver trouwen. Ik meen u er nogmaals op te moeten wijzen, dat men voor het zaaien de grond goed fijn en gelijk moet harken, dus geen oneffenheden. Let op, dat er geen kluitjes grond op het zaad komt te liggen. Soms ziet men, dat het tere zaad met een harkje wordt ingeharkt of ingesla gen. Vooral voor die fijne zaden is dat totaal fout, het zaad komt dan veelal te diep in de grond, met het gevolg dat het bij het ontkie men in de grond smoort. Strooi het gezaaide met fijne grond onder en zorgt dat het niet dieper komt te liggen dan het zaadje dik is. Het gezaaide wordt met een plankje of luciferdoosje voorzichtig aange drukt. Ook wordt er te weinig re kening mee gehouden, dat het ont kiemen en opkomen der verschil lende bloemzaden geheel ongelijk is. Er zijn zaadjes die met 8 a 10 dagen ontkiemd zijn, doch er zijn er ook die pas een week later ont kiemen. Ik wil als voorbeeld het volgende stellen: Posteleinzaad staat bij gun stig weer met 3 a 4 dagen vaak boven de grond (vlugge ontkie ming) maar het wortelen- of selde- riezaad ligt vaak bijna 3 weken alvorens men kan waarnemen dat het opkomt. En zo is dat ook met de diverse bloemzaden. Het is heel goed mogelijk dat men op een zaai- bedje bijv. zes soorten bloemzaden uitzaait, waarvan het ene al boven de grond staat, terwijl het andere nog nauwelijks aan het ontkiemen is. Dit nu is het verschil tussen vlug ontkiemende en traag ontkie mende soorten. Wacht dus geduldig af, 't komt best goed. Door meer geoefende liefhebbers wor den ook nog vaak grote fouten ge maakt bij het zaaien. Een dezer fouten is wel het gebruik van te veel zaaizaad, dat is niet alleen on nodig duur doch ook zeer, zeer na delig voor de plantjes daar deze veel te dicht opeen te staan. Ge volg? De plantjes groeien lang en spichtig op met slappe stengels. Worden deze later uitgedund of uit- geplant, dan zijn deze niet in staat overeind te blijven staan. Een re genbui slaat de zwakke stengeltjes neer en.... weg geld, weg plantjes, en de liefhebberij daalt tot beneden het nulpunt. E. J. GR1JSEN-RHENEN

De Vallei | 1969 | | pagina 5