STEEDS MEER EUROPEANEN GAAN HET WARE AMERIKA ONTDEKKEN 15 plaatsen in vogelvlucht 1. Het (Engels) koloniale begin 2. Het eeuwige bos, The Great Smokies 3. Het onbedorven kustgebied in Oregon 4. De Spaanse erfenis 5. Het Waterparadijs, de grote moerassen (swamps) van de Okefenokee 6. De mooiste tuinen van Amerika 7. Washington D.C. 8. De prairie, onafzienbare zee van gras 12. Het boeren- en dorpsleven van vroeger 13. San Francisco, de Gouden Poort naar Amerika 9. Oude Indiaanse cultuur 10. The Grand Canyon, Arizona, indrukwekkend, ruig 11. De woestijn leeft; de „Red Desert" 14. De Mississippi, waar de historie voorbij stroomt 15. Centrum voor kunst en Wetenschappen de Yale Universiteit Er is de laatste tijd een trek van toeristen op gang aan het komen naar de Verenigde Staten van Amerika. Was tot voor kort dit immense land met z'n zeer gevarieerde attracties voor de gemid delde Europeaan nauwelijks bereikbaar, door het stijgen van de welvaart hier en door het toenemen van de goodwill en zakelijke interesse in de Europeaan daar wordt de stroom steeds groter. Nog is het niet voor iedereen die nu naar Spanje of Italië vliegt weggelegd de States te bezoeken (zoals omgekeerd wél voor de meeste Amerikanen), het gaat er toch naar uitzien dat zo'n oversteek over enige jaren al niets bijzonders meer zal zijn. Om ons Nederlanders warm te maken voor zo'n bezoek is hier de United States Travel Service actief, het Nationale Verkeersbureau van de Verenigde Staten. Deze regerings-instantie, vallend onder het departement van Handel, verstrekt publiciteitsmedia en reisbureaus allerhande informatie en praktische hulp en het is ook deze instantie die ons de op deze pagina voorkomende tekst en foto's verschafte. Ook degene voor wie er (voorlopig) nog geen reis naar de VS aan vast zit zal vast en zeker geïnteresseerd zijn in de diverse toeristische bijzonderheden van dit immense land. De Europese toerist ral zich tijdens zijn bezoek aan de VS in het algemeen beperken tot de algemeen bekende be zienswaardigheden, zoals het Vrijheids beeld en Broadway in New York, het Capitol te Washington, de Niagara wa tervallen en, als hij het heel mooi wil doen, het Yellowstone Park in de staat Wyoming. Al deze attracties zijn inder daad de moeite waard en vormen een apart stukje Amerika. Maar represen tatief voor dit enorme land zijn ze ze ker niet. De VS hebben geen oude, maar wel een zeer bewogen historie; het land biedt een verscheidenheid aan natuur schoon als nergens elders in de wereld in een land wordt gevonden; die ver scheidenheid biedt het land op vrijwel elk gebied: van sport, kunst, bouwstij len, bevolking enz. enz. Maar het land is ook zo groot en de vakantie helaas gewoonlijk zo kort, dat men toch niet alles kan zien. Daarom hierbij een lei draad, aan de hand waarvan men door 15 gedeelten van de VS te bezoeken, toch een goede indruk kan krijgen van het land in al zijn variëteit. De gege vens voor deze 15 mogelijkheden wer den ontleend aan „Changing Times" The Kiplinger Magazine. Op de plaats waar zich nu de steden Jamestown, Williamsburg en Yorktown („De historische Driehoek") bevinden, vestigden zich in 1607 permanent de eerste Engelse kolonisten. Veel uit die Dit huis uit de Engelse koloniale tijd (18e eeuw) staat in de toenmalige hoofdstad Williamsburg in de staat Virginia (Zie nr 1). harde, maar kleurige tijd is bewaard gebleven of gerestaureerd. In James town is dat de Old Church Tower, en de eerste straat in Engels Amerika van steenslag, schelpen en aarde. Williams burg, de hoofdstad van de Engelse ko lonie in de 18e eeuw, heeft het voorna melijk aan John D. Rockefeller jr. te danken, dat het na een winterslaap van bijna 150 jaar in zijn oude luister werd hersteld; 85 18e eeuwse huizen, winkels herbergen en openbare gebouwen wer den grondig gerestaureerd, zodat Wil- liamsbrug thans beschouwd kan wor den als een levend museum. Yorktown is beroemd geworden door de beslissende veldslag van de Ameri kaanse Revolutie die even buiten de stad werd geleverd in 1781. De Britse verdedigingswerken, de Franse artille riebatterij en Washington's hoofdkwar tier zijn verbonden door een 35 km lan ge weg, de Colonial Parkway. Overigens kan men de Engelse perio de uit de koloniale historie langs de he le oostkust, van Maine tot Georgia, te rugvinden. In Boston's Freedom Trail b.v., een wandeling van ruim anderhal ve kilometer door de nauwe kronkelen de straatjes van Boston, waar eens Samuel Adams, John Hancock en Paul Revere liepen. Of in Lexington, Con cord en Old Deerfield, plaatsen met een historie die 300 jaar teruggaat. Vele historisch huizen staan open voor bezoe kers. In Philadelphia, de nationale hoofdstad van 1790-1800 staat Indepen dence Hall, de plaats waar in 1776 de Onafhankelijkheidsverklaring werd ge schreven. In het zuidelijk deel van de Appala- Een karakteristiek beeld van de Grand Canyon (Arizona) De grillige vormen waarvoor de natuur helemaal verantwoordelijk is zijn gelegen in een Nationaal Park en trekken miljoenen toeristen (Zie nr. 10). chen, de grote bergketen in het oosten van de VS, met name in de Smoky Mountains op de grens tussen Tennes see en North Carolina, bevinden zich de restanten van oerbossen van het Ame rikaanse continent, die oorspronkelijk zo'n 320 miljoen hectare besloegen. Dat restant, het Great Smoky Mountains Na tional Park, beslaat een oppervlakte vanruim 50.000 hectare. Dit bos her bergt bovendien het langste voetpad ter wereld, de Appalachian Trail, dat zich 112 km lang door deze oude wouden slingert. Echt iets voor mensen die een gebied van prachtig natuurschoon te voet willen doorkruisen. Zij kunnen ook een ander pad volgen, namelijk dat door maagdelijke bossen van torenho ge dollekervel, tulp-populieren, zwarte kers e.d. naar Ramsay Cascade, de mooiste waterval in dit gebied, voert. Het gebied heeft zijn naam te danken aan de op rook lijkende mist die in de dalen hangt en het nodige vocht levert voor de weelderige begroeiing. In het Nantahala National Forest vindt de bosliefhebber meer dan honderd soor ten hardhout-bomen, waarvan vele ouder dan vijf of zes eeuwen zijn. In de noordelijke uitlopers van het Appachen gebergte, in de staat Mai ne, is zeven miljoen hectare bebost. Bijna één miljoen ha hiervan wordt onderhouden door de grootste landeige naar in dit gebied, de Great Northern Paper Co. In 1968 hebben meer dan 100.000 kanoërs, kampeerders, jagers en vissers het land van deze papierfir ma doorkruist, vrijwel zonder elkaar tegen te komen. Nu we het toch over bossen hebben, prachtig zijn ook de zo genaamde „redwoods" in California. Men vindt ze in de keten van zomerse mistbanken „Humboldt Redwoods State Park" aan Highway 101 en in het Jedediah Smith State Parg ten oosten van Crescent City. Nog maar weinig van de Amerikaan se zeekust bevindt zich in zijn oorspron kelijke staat. Maar in de staat Oregon kan men vele kilometers langs een kust rijden die nog onbedorven is. Met hand en tand heeft men zich hier verzet te gen opdringende industrie, omdat deze kuststrook tot de mooiste ter wereld wordt gerekend. Dat heeft men voor namelijk te danken aan de man die van 1911 tot 1915 gouverneur van de staat was, Oswald West. Het mooiste deel van dit kustgebied is naar hem genoemd, het „Oswald West State Park" ten Noorden van Manzanita. Zuidwaarts gaande kan men in het tot aan zee reikende „Siuslaw National Forest", op Cape Perpetua, schelpendammen bewonderen die de kustbewonende indianen daar vroeger hebben gebouwd tegen het getij. De moeite waard zijn ook enkele punten langs de kust van California, zoals de „Big Sur" ten Zuiden van Monterey, „Point Reyes", 56 km ten noordoosten van San Francisco en enkele andere, terwijl ook nog een stukje bewaard is gebleven van de „Indian dimes" aan de oever van het Michigan meer bij Chi cago. Spaans Mexico heeft veel invloed ge had op het Zuidwestelijk deel van de VS, Texas, Nieuw Mexico, Arizona en California. Behalve het Spaanse karak ter van deze staten, vindt men er prachtige gerestaureerde missiegebou wen, zoals bijvoorbeeld de beroemde „Alamo' 'van de Franciscaner monni ken, die men kan vinden in San Anto nio, Texas. Vanuit deze en andere zen- dingsposten werd de Spaanse cultuur in het land gebracht. Er zijn plannen deze posten te verbinder! door een „Mission Road Parkway". In San Antonio werd het afgelopen jaar van april tot okto ber een grote internationale tentoon stelling gehouden, „Hemisfair 1968", waar ook veel Midden- en Zuid-Ameri kaanse landen waren vertegenwoordigd. Het „Institute of Texas Cultures" zal als permanente tentoonstelling blijven bestaan om een beeld te geven van de 25 nationaliteiten en rassen waaruit de bevolking van Texas is opgebouwd. In California is al een „Royal Road", Varen door een heus oer-moeras, dat kan nog in het Waterparadijsvan Okefenokee op de grens van de staten Georgia en Florida (Zie nr. 5). De Golden Gate Bridge overspant de toegang tot de prachtige baai waaraan de Californische stad San Francisco gebouwd is. Frisco" is met recht één van de meest bijzondere en interes sante steden van de V.S. te noemen. (Zie nr. 13) (El Camino Real) die de 21 zendings- posten in deze staat verbindt. Deze werd onder toezicht van monniken gebouwd door de Indianen uit aarde, stenen, schelpen, riet en kalkspecie. Een paradijs van water, bomen, plan ten en dieren, waarover weinig meer gezegd kan worden dan dat zoiets ner gens anders op de wereld bestaat. Dit paradijs ligt op de grens van de staten Georgia en Florida. De naam is van Indiaanse oorsprong en betekent „be vend water" of „bevend land". Het ge bied is in 1937 tot wildreservaat ver klaard. Ander moerasgebieden die de moeite van een bezoek waard zijn, vindt men bij Morristown, New Jersy, het Great Swamp National Wildlife Refuge, 't Great Dismal Swamp op de grens van Virginia en North Carolina en na tuurlijk de wereldberoemde „Evergla des" in het Zuiden van Florida, die een oppervlakte van 600.000 ha beslaan. De Longwood Gardens zijn een para dijs voor bloemen- en plantenliefheb bers. Op een oppervlakte van 400 ha heeft men vrijwel alles bijengebracht, wat op dit gebied op aarde te vinden is. Het centrale punt van deze tuinen vormen de „conservatories", anderhal ve hectare broeikassen. Er is boven dien een openlucht theater en een gro te hoeveelheid fonteinen. De tuinen zijn een schepping van Pierre S. du Pont. Hoofdstad van de Verenigde Staten, zetel van de regering, genoemd naar George Washington, Amerika's natio- le held. Capitol, Witte Huis, het Smith sonian en Old Ford's Theater. Topper van een veertig minuten durende rond gang door het Capitol is „The Oven", de plaats, waar het huis van afgevaar digden voor het eerst bij elkaar kwam in 1800. In alle cowboy- en indianenverhalen speelt de prairi een grote rol. Die prai rie leverde het zo noodzakelijke voed sel voor de wilde bisonkudden, die op hun beurt weer de Indianen van vlees voorzagen. Later diende de prairie als weidegrond voor de grote veekudden van de ranchers. Nu is veel van deze onmetelijke grasvlakten vervangen door afgerasterde weiden en korenvelden. Maar in de Flint Hills van Kansas, het hart van de VS kan men nog van de culenten, zoals bijvoorbeeld de Saguaro cactus, de grootste „boom" van de van de Amerikaanse woestijnen. Deze cactus kan zo'n 200 jaar oud worden en weegt tussen de zes en tien ton. Wil men het boeren- en dorpsleven van vroeger weer beleven, dan moet men naar Cooperstown in de staat New York gaan. In een geheel bewaard ge bleven en van de jachtige buitenwereld afgesloten dorpje vindt men aan de dok terswoning een steen waarop staat dat het trekken van een tand 0,25 dollar kost en een bevalling 1,25 dollar. In het „warenhuis", compleet met potkachel, kan men al die zaken kopen, die men en meer dan een eeuw geleden ook kocht, ouderwetse kandijklonten, zoet hout en scherpe kaas. Er is nog een echte smid. Kortom, wil men het oude landelijke leven van Amerika leren ken nen, dan kan men in Cooperstown met zijn „Farmer's Museum", waarvan het hierboven geschetste dorpje deel uit maakt, terecht. Niet voor niets heet Cooperstown het „Dorp van Musea". Maar ook in andere plaatsen heeft men het verleden tot leven gebracht, zoals in Old Sturbridge in de staat Massa chusetts, Greenfield Village bij Dear born in Michigan, en de Aullwood Chil dren's Farm bij Dayton in Ohio. golvende heuvels en riante vergezichten over deze zee van gras en wilde bloe men genieten. Daarvoor is de herfst, het meest geschikte jaargetijde. Als men het gebied doorkruist, kan men de prai rie-kip zijn wonderlijke dans zien dan sen. Ook in Zuid-Dakota en Iowa zijn nog enkele stukjes prairie bewaard ge bleven. In 1968 vierde de Navajostam de hon derdste verjaardag van zijn vredesver drag met de Verenigde Staten. Deze stam heeft waarschijnlijk het beste van alle oorspronkelijke indiaanse bewoners van Amerika zijn oude cultuur be waard. Het reservaat is na 1868 steeds groter geworden en beslaat nu een op pervlakte van bijna 6,5 miljoen hecta re en zou beschouwd kunnen worden als een „staat in de staat". De Nava jo's ontdekten de grote waarde van het toerisme en- vinden hierin een ruime bestaailsmogéHJftheid. Men komt het re servaat binnen vanuit Gallup in New Mexico, een oud indiaans handelscen trum. In september wordt in Window Rock, Arizona, de hoofdstad van het re servaat, de jaarlijkse „tribal fair" ge houden. Hier vindt men ook het mu seum van de stam en de „Navajo Arts and Crafts Guild." Niet alleen het grondgebied van het reservaat is groter geworden, maar ook het aantal inwo ners (van .7000 een eeuw geleden tot 115.000 mi). Aan het Navajo-reservaat grenst de Grand Canyon, waarvan president Theo dore Roosevelt in 1903 zei: „Doe niets dat de grandeur hiervan kan bederven". Hoewel er heel wat pogingen zijn ge daan het gebied te exploiteren en te „ontwikkelen", heeft men daaraan tot nu toe weerstand kunnen bieden. Men voelt zich zeer klein bij het aanschou wen van dit mooiste schouwspel ter wereld, „dat steeds van kleur veran dert en leeft met duizend stemmingen" zoals John Burroughs het zo treffend heeft uitgedrukt. De Grand Canyon behoort tot de „Na tional Parks", waartoe ook behoren: „Yellowstone, Glacier, Mount Rainier, Grand Tetons, Yosemite, Sequoia, Zion, Bryce Canyon, Rocky Mountains, Ca nyon Lands en Lassen Volcanic. Op hun tochten naar het Westen heb ben de pioniers uit vroeger jaren veel woestijnen moeten doorkruisen. Wat toen op die tochten een obstakel was, dat slechts ten koste van veel ontberin gen (en slachtoffers) kon worden geno men is nu iets dat men als toerist ge zien moet hebben, wanneer men de VS bezoekt. De mooiste woestijn die men in dit land kan vinden is misschien wel de „Rode Woestijn" in de staat Wyo ming. Zij ligt in wat men een dal zou kunnen noemen tussen enkele bergke tens die het Amerikaanse continent in tweeën delen, The Great Divide Basin. Deze woestijn bestaat uit roodachtig vulkanisch gesteente en stof, waaraan zij dan ook haar naam heeft te danken, 's Zomers is het er winderig, heet en droog, 's winters bitter koud. Desondanks vinden nog heel wat plan ten en dieren er een bestaan. Hier le ven bijvoorbeeld de kleine kangoero- rat, en diertje dat desnoods zijn hele leven zonder drinken kan, en de coyo te, de woestijn jakhals die men met alle mogelijke middelen heeft getracht uit te roeien, hoewel hij hier niets of nie mand kwaad doet, integendeel, zelfs veel goed door de rommel op te ruimen. Een ander woestijngebied dat de moei te van een bezoek waard is, in de Lo wer Sonoran zone tussen Tucson in Ari zona en de Mexicaanse grens. Hier vindt men de mooiste cacteeën en suc- San Francisco, koningin van de Ame rikaanse steden, gouden toegangspoort tot Amerika van uit het Westen, in alle toonaarden bezongen om zijn beroem de heuvels en vergezichten, bruggen zo fraai als nergens anders, kabelbanen, Chinese wijk en hippies. Hier is Ame rika op zijn best aan de gouden kust van de Pacific. Straten als Bond Street in Londen en Rue du Faubourg St. Ho- noré te Parijs. Kortom, de mooiste ge deelten van alle bekende steden van de wereld vindt men verenigd in San Fran cisco. Ook in historisch opzicht is San Francisco de moeite waard. Men heeft het een en ander teruggebracht in de staat van vóór de grote aardbeving en brand, o.a. het oude kabelbaangebouw tje uit de jaren rond 1870. Natuurlijk zijn ook andere steden in Amerika een bezoek meer dan waard, zoals Seattle, Philadelphia, Denver, Chicago, Tulsa in Oklahoma, Fort Worth in Texas en Great Falls in Montana. Liefhebbers van grote steden vinden in de VS al tijd en gemakkelijk iets van hun gading. De Missouri, de Arkansas, de Ohio, alle monden zij uit in de „rivier van alle rivieren", de Mississippi Dichters, schrijvers, filmers, musici, allen zijn zij geïnspireerd door deze grootste ri vier in de VS, waar zoveel geschiede nis werd „geschreven". Een geschiede nis, die men opnieuw kan beleven wan neer men in Cincinati aan boord stapt van de laatste oude rivierraderboot, dat merkwaardige bouwsel, en mee vaart de Ohio af en vervolgens stroom opwaarts naar St. Paul aan de boven loop van de Mississippi of stroomaf waarts naar New Orleans in de staat Louisiana, de bakermat van de typische Amerikaanse negermuziek, de jazz. Vooral voor Nederlanders, die hun eigen, voor het merendeel kale, rivie ren gewend zijn, zal een dergelijke toch een openbaring zijn. Deze universiteit werd gesticht in 1701. In 1716 werd zij overgebracht naar New Haven in Connecticut wegens het heerlijke klimaat, de gezonde lucht en de lage prijzen van de in overvloed aan wezige levensmiddelen. De eerste we tenschappelijke publikatie in de VS zag te Yale het licht; de eerste Amerikaan se doctor in de wijsbegeerte behaalde zijn graad aan deze universiteit. Hier is de eerste school voor schone kunsten, de eerste bosbouwschoolhier ook vindt men het machtige computer-centrum voor atoom-onderzoek en de „Sterling Memorial Library" met vijf miljoen boeken. Hier is zoveel te beleven op het gebied van kunsten en wetenschappen, dat men vele dagen nodig heeft om er iets van te ondergaan. Toen in 1718 Franciscaner monniken deze kapel bouwden te Alamo, Texas, konden zij niet weten dat 118 jaar later op deze zelfde plaats één van de bloe digste veldslagen uit de Texaanse on afhankelijkheidsoorlog tegen de Mexi canen zou plaatsvinden. Het werd toen een nederlaag voor de Texanen, waar van er niet één in leven bleef. Met „The Alamo" nog vers in het geheu gen versloegen de Texanen 46 dagen later de Mexicanen bij San Jacintho. (Zie nr. 4) 1. J amestownWilliamsburgYorktown, Virginia; het (Engels) - koloniale begin. 2. The Great Smokies; de oerbossen. 3. The Oregon Coast; een onbedorven kustgebied. 4. San Antonio, Texas; de Spaanse erfenis 5. The Okefenokee; het „waterparadijs" op de grens van Georgia en Florida. 6. The Longwood Gardens, Delaware; de mooiste Amerikaanse tuinen. 7. Washington D.C.; bedevaartplaats voor talloze Amerikanen. 8. The Flint Hills of Kansas; in het hart van de prairie, die onafzienbare see van gras. 9. Navajo-reservaat, Arizona; waar de oude Italiaanse cultuur is bewaard gebleven. 10. The Grand Canyon, Arizona; indrukwekkend, ruig. 11. The Red Desert in Wyoming; de woestijn leeft 12. Cooperstown, N.Y.; het boeren- en dorpsleven van vroeger. 13. San Francisco, California; de mooiste stad van Amerika. 14. Mississippi; waar de geschiedenis voorbij stroomt. 15. Yale University, Connecticut; kunst en wetenschap. Er is geen plezieriger kennismaking met de Mississippi denkbaar dan een die plaatsvind op zo'n oude rivier-ra derboot. Van de zijrivieren vertrekken nog steeds deze bijzondere schepen, op weg naar St. Paul of New Orleans, be volkt met passagiers die kennismaken met een zeer gevarieerd landschap op de oever (Zie nr. 14). TOERIST IS WELKOM IN USA 43

De Vallei | 1969 | | pagina 11