FINANCIËN en ECONOMIE „Twijfel aan juistheid van plannen van de regering" Britse prinses danste op het toneel arti 42-delig 7i% Drs. Tilanus (CHU-fractieleider) heeft het moeilijk met b.t.w.- en accijnsverhoging MIES AL DR UK MET ACTIE IKWt Proces in Israël tegen Nederlandse onderneming DIVIDENDEN BNG-lening van Petrofina koopt P.Schoen Centaur-raket tplofti on Nieuw-Zeeland w il meer Nederlanders Charlie Chaplin werd 80 Wilson moet al bakzeil halen U.N.R.W.A. zonder geld Oma van 27 Sphinx helpt Indonesië Hoger dividend B.A.S.F. Schatkist voer wel bij Staatsmijnen Eldo wil toch doorgaan Gelder man weer dividend Nieuwe fusie in leven Varossieau hoger winst Haymakers gaat concentreren DONDERDAG 17 APRIL 1969 VOORKEUR TEGENVALLERS BENZINEPRIJS Dit is Mevrouw de Jong 3160 reis-adviseurs en 460 directeuren regelen haar vakantie WAGGNS-UTSff COOK reist met u mee De ene mens is de ander niet. Geldt voor meube len ook. Dat begrijpen ze bij GEMEENTESECRETARIS VAN ITTEREN NU TOCH ONTSLAGEN UITBREIDING MERCK Compleet servies voor 6 personen. Ideaal voor camping, caravan en "een dagje d'r uit". U tankt. Mobil Special of gewoon. Spaarzame benzine. Merkt u direct. U spaart al bij het tanken. Voor elke 5 liter krijgt u gratis één zegel voor prachtige premies tegen leuke lage prijzen. ADVERTENTIE DEN HA AC De voorzitter van de christelijk historische fractie in de Tweede Kanier, drs. A. D. W. Tila nus, kijkt zwaar aan tegen de accijns verhoging op benzine met ingang van 1 juli. en tegen de optrekking van de B.T.W. op 1 januari. Dit geldt ook voor een verhoging van de motorrij tuigenbelasting. die onlangs van I juli naar 1 januari is uitgesteld. Zijn de plannen van de regering wel juist, vraagt drs. Tilanus zich af. Zijn fractie heeft erover gepraat, met het resultaat dat er enkele mogelijkheden op tafel zijn gekomen om op een min der pijnlijke manier toch geld in de schatkist te krijgen. De christelijk historischen hebben ech ter nog niet besloten om „neen" te zeg gen tegen de optrekking van de BTW en tegen de voorgestelde verhogingen van benzineprijs en wegenbelasting. Hun voorkeur gaat echter wel uit naar: Een verhoging van de accijns op benzine, niet met 3,5 maar met 1,5 cent per liter. Dat zou dit jaar dertig miljoen gulden, en in latere jaren zes tig miljoen in het laatje brengen; Het definitief maken van de tijde lijke verhoging van de vermogens belasting van vijf naar zes punten met ingang van 1 januari. Dit levert Drs. A. D. W. TILANUS vijftig miljoen gulden per jaar op; De vennootschapsbelasting op 46 punten houden en, zoals minister Witteveen (Financiën) wil, deze later tot 45 punten terugbrengen. Ook die maatregel zal een voordeel van vijftig miljoen gulden per jaar betekenen. In totaal zou er wanneer de ge dachten van drs. Tilanus over accijn zen, BTW. en wegenbelasting zouden worden uitgevoerd 160 miljoen gul den extra komen voor minister Witte veen. Daarbij moet nog worden gerekend op de grotere opbrengst van de belas tingen als gevolg van de omstandigheid dat het met onze economie weer goed gaat. Is dat bedrag voldoende? „Ik weet het niet", zegt drs. Tilanus voorzichtig. „We weten niet eens welk bedrag het kabinet voor dit jaar nodig heeft". Minister Witteveen heeft tijdens het laatste prijsdebat beloofd om een nota aan de kamer te sturen, waarin staat door welke bezuinigingen onverwachte tegenvallers zijn opgevangen, en wat hij nog te kort komt. Die nota moet snel komen, al was het alleen maar om dat het kabinet voor de definitieve op stelling van een begroting voor het vol gend jaar moet weten of het al dan niet op een verhoging van de BTW mag re kenen. Die verhoging is voor de christelijk historischen een zware prop op de maag. In de miljoenennota voor dit jaar is gezegd, dat ze zal worden doorge voerd. „Toen waren de omstandighe den echter heel „anders", vindt de frac tievoorzitter van de CHU. Nu de prij zen en de lonen omhoog hollen moeten we zeer nauwgezet onderzoeken of de regering nog met maatregelen kan ko men die prijsverhogend werken. Zelfs al is de invloed ervan op het prijspeil maar klein 0,1 procent voor de accijnsverhogingen toch moeten we volgens drs. Tilanus het psycholo gisch effect ervan niet verwaarlozen. Nog even terug naar de benzineprijs. De heer Tilanus heeft het idee om de accijns op benzine niet met 3V2, maar met anderhalve cent te verhogen niet uit zijn duim gezogen. De regering wil, zo zegt hij, de accijn zen aanpassen aas het prijspeil dat is ontstaan als gevolg van de inflatie. Daarom moeten ze over de periode 1967 1971 met elf procent de hoogte in. De benzine is echter op 1 januari 1967 voor één jaar en op nieuwjaar 1968 defini tief met één cent verhoogd. Een deel van de door de inflatie ontstane achter stand is dus toen al weggenomen. Van de 3,5 cent, die nodig zijn om „in te halen" blijft dus nog anderhalve cent over. Ziedaar. Hoe wil drs. Tilanus nu met zijn op vattingen, die waarschijnlijk wel zullen uitmonden in het door de fractie te ne men besluit, bij het kabinet aanklop pen? „Wij willen op deze hele zaak ingaan in de voorlopige verslagen voor de wets ontwerpen om de accijnzen te verhogen. Deze worden over ongeveer drie weken vastgesteld". „We zouden dan echter wel graag de beloofde nota van minister Witteveen hebben, omdat dan meer concrete uit gangspunten voor ons liggen. In elk ge val zal het kabinet in zijn memorie van antwoord op onze opmerkingen moeten reageren". KIRUNA (Lapland) Even na de lancering van de basis Esrange bij Kiruna in Zweeds Lapland is woens dag een Centaur-raket ontploft. De tweede trap kwam niet tot ontbran ding, waardoor deze terug viel en en kele kilometers van de lanceerplaats neerkwam en ontplofte. De trap bevatte de waarnemingsin strumenten, die alle verloren zijn ge gaan. Even later werd een tweede ra ket met succes gelanceerd. De lanceringen waren de laatste van een serie voor rekening van de Euro pese organisatie voor ruimte-onder zoek Esro. Er moésten verscheidene verschijnselen in de ionosfeer rrieè worden bestudeerd. Ongeveer een jaar geleden deed zich op Esrange eenzelf de soort ontploffing voor. De basis is sinds 1966 in gebruik. ADVERTENTIE U kunt óók als Mevrouw de Jong beschikken over 3160 reisadviseurs en 460 directeuren om uw vakantie te regelen. Ze doen dat graag. Het is hun beroep en «hun hobby. Zij zijn zelf - stuk voor stuk - bereisde Roeien. Vrouwen en mannen die de prettigste plekjes ter wereld kennen. En die voor u graag in dienstregelingen duiken, hotels uitzoeken, tickets klaarmaken, geld wisselen,, reischeques verzorgen, verzekeringen afsluiten, ingewikkelde reizen uitstippelen, of u een prettig geprijsde all-in vakantie adviseren. Wagons-Lits//Cook wéét hoe belangrijk die paar weken vakantie zijn, en handelt daarnaar. Vandaar dat alomvattende programma: zon, zee, bergen, sneeuw, vliegtuig, boot, trein, hotel, apartement, bungalow... Loop eens binnen bij Cook voor een vrijblijvend advies. U bent er welkom. Ook in al die buitenlandse kantoren, 460 Kantoren in S6 landen. Voor Nederland in Alkmaar. Almelo. Amsterdam, Amstelveen. Apeldoorn. Arnhem. Bilthoven, Eindhoven, Enschede, Groningen, Oen Haag, Haarlem,Hilversum, Leeuwarden, Nijmegen. Rotterdam, Utrecht, Zwolle. WELLINGTON Nieuw-Zeeland wil jaarlijks 300 Nederlanders extra laten overkomen. Het maximum aantal immi granten uit ons land is opgetrokken van 500 naar 800. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft dit afgesproken met zijn collega van Nieuw-Zeeland. De Nederlandse minister brengt op het ogenblik een bezoek aan dit land. BUSSUM Mies Bouwman is in Studio Vitus in Bussum met haar mede werkers druk bezig met de voorbereidingen voor de landelijke actie voor het geestelijk gehandicapte kind. Tweehonderd bekende Nederlanders zal worden gevraagd voor de actie met een collecte-emmer rond te gaan. V.l.n.r. Rens van Dort, Rita van Hamersveld, Fred Oster en Mies Bouwman. LONDEN Prinses Anne van En geland is op het toneel van een Lon- dense schouwburg gestapt, waar „Hair" wordt vertoond, de Amerikaanse mu sical waarin de acteurs zich geheel ontkleden. De prinses nam deel aan de slotdans, nadat de acteurs de toe schouwers hadden uitgenodigd aan het slot van het stuk mee te doen. De dochter van koningin Elizabeth was vergezeld door een vriendin en 2 vrienden. Tegen journalisten, die haar bij de uitgang vroegen of zij het stuk op prijs had gesteld, zei zij lachend: „Ja, zeer". Niemand kon zich herinneren dat ooit een lid van de Britse koninklijke familie zich zo vrij gedroeg. Zij droeg VEVEY (Zwitserland) Charlie Chaplin vierde gisteren in alle stilte zijn 80ste verjaardag met zijn vrouw Oona, zijn vijf jongste kinderen en en kele leden van zijn staf. Zelfs niet zijn intiemste vriend, de Britse toneel schrijver Noel Coward, werd uitgeno digd. Maar tenslotte bezweek Charlie voor het herhaalde aandringen van twee klassen van de dorpsschool, hem een serenade voor zijn huis te mogen brenges. Zijn jongste zoon, Christo pher (6) is op die school. Inmiddels hoopten zich aan het post kantoor de gelukstelegrammen en brieven op. Hoewel Chaplin er aan vasthield de dag onopgemerkt voorbij te laten gaan, kwamen de Zwitserse dagbladen met van bewondering gloei ende stukken. De Gazette de Lausan- na kwam met de kop „Bonne fête, Chariot". De Tribune de Lausanne schreef, dat het gelukkig is onze dank baarheid aan een van de grootste kunstenaars van onze tijd en van alle tijden tot uidrukking te brengen. ZWOLLE De boerderij van de al leenwonende landbouwer W. Nijenhuis te Heino is gisteravond door brand ver woest. Elf koeien, enkele pinken, big gen en een paard kwamen in de vlam men om. De landbouwer was niet thuis en daardoor werd de brand pas ont dekt, toen de vlammen al uit het dak sloegen. een broekpak van marineblauw en witte blouse. „Zij was werkelijk fan tastisch wild", aldus de manager van de show, Peter Kendal. „Zij won het van iedereen. Zij danste bijna 10 mi nuten over het hele toneel." LONDEN De Labour-regering van premier Harold Wilson heeft de terug tocht geblazen op het punt van de voor gestelde wetgeving om de wilde stakin gen onder de Britse arbeiders aan ban den te leggen. De hevige oppositie van de vakbon den, heeft de regering ertoe gebracht op verschillende punten een compromis aan te gaan. De Britse minister van Arbeid Bar bara Castle heeft woensdag in het La gerhuis bekend gemaakt, dat de voor stellen om de arbeiders die aan wilde stakingen deelnemen te beboeten zul len wQrde^gew^^y.:£n.dat^g^vo.Q^ te maken voordat een officiële staking kan worden uitgeroepen, geheel zal ko men te vervallen. Wel zal het voorstel om een ver plichte afkoelperiode in te voeren nog worden gehandhaafd. BEIROET De UNWRA (United Nations Relief and Works Agency), waarvan het hoofdkwartier te Beiroet is gevestigd, heeft bekendgemaakt, dat het er financieel zeer slecht voorstaat en als er niets gebeurt de steun aan de 1,3 miljoen Palestijnse vluchtelin gen nog voor het einde van dit jaar te gaan verminderen. De commissaris-generaal van de UNWRA, de Brit Laurence Michelmo- re, is thans op weg naar Saoedi-Ara- bië om daar koning Faisal om hulp te vragen. Hij is reeds in de kleine, maar zeer welvarende oliestaat Koeweit ge weest en in de staatjes Quatar en Abu Dhabi aan de Perzische Golf, waar ook veel olie wordt gevonden en die er fi nancieel sterk voorstaan. Daarna zal Michelmore nog enige Europese lan den gaan bezoeken. KORTE LIJNBAAN 21 TEL 010/112955 ROTTERDAM GROTE MARKTSTR. 6TEL 070/116162 DEN HAAG MARIAPLAATS 2 TEL 030/18900 UTRECHT BRINK 93 TEL 05700/12411 DEVENTER FIGUERAS (Spanje) Spanje heeft een 27-jarige grootmoeder, aldus deelt een Barcelonees dagblad mee. Dolores Rodriquez Lemus uit het dorp Lansa, is grootmoeder geworden toen haar 13-jarig dochtertje Encarna- cion Molina Rodriguez, het leven schonk aan een dochtertje. De nieuwe grootmoeder trouwde op haar dertiende jaar in haar geboorte dorp Badajoz in Estramadura. TEL AVIV Dinsdag is door een Israëlische en twee Amerikaanse bouw ondernemingen een burgerlijk rechts geding aangespannen tegen een Ne derlandse en een Israëlische firma, waarbij deze aangesproken worden voor schadevergoeding ten bedrage van 36 miljoen dollar. De Israëlische firma Kaiser Engineer ing and Construction Ltd., en de Ame rikaanse firma's Construction Aggrega tes Corp. en Chicago en Paramount Pacific Inc., Oakland hebben bij de rechtbank van Tel Aviv een rechtsge ding aangespannen tegen de firma Van Hasselt en De Koning uit Amsterdam en de Israëlische Dead Sea Works Ltd. Zij voeren aan dat de Nederlandse fir ma „nalatigheid bij de voorbereiding" en „bij de controle op de uitvoering" van een waterbouwkundig project kan worden verweten. De advocaat van de eisende partijen, heeft verklaard dat de Nederlandse fir ma op zich genomen had de voorberei ding van en de controle op de aanleg van een netwerk van dijken langs de aan miseralen rijke Dode Zee. „In 1966", zei hij, „werd duidelijk dat de plannen nooit zouden kunnen wor den verwezenlijkt en trok Kaiser zich terug. Dead Sea Works legde daarop ^'ësl% dp het materieel van Kaiser, en Weigerde te betalen voor réeds verricht te werkzaamheden". Dead Sea Works en de Nederlandse firma hebben zich daarbij schuldig ge maakt aan contractbreuk, aldus Roten- streich. Hij vervolgde: „Ik zou deze zaak één der grootste burgerlijke processen wil len noemen, niet alleen voor Israël, maar ook voor een groot aantal andere landen". De verdediging heeft nog geen me morie van antwoord ingediend. Men verwacht dat het proces jaren zal kun nen duren. MAASTRICHT De gemeenteraad van Itteren heeft gisteravond wegens wanbeleid de 45-jarige gemeentesecre taris F. D. ontslagen. Het besluit werd met vier tegen twee stemmen genomen. In een besloten raadsvergadering, die aan de stemming voor afging, had de heer F. D. alle schuld aan de chaos op de gemeentesecretarie van de hand ge wezen. B. en W. van Itteren hadden de raad vorig jaar al voorgesteld de ge meentesecretaris te ontslaan. Toen werd hij echter gered door een sympa thiserende meerderheid in de raad. AMSTERDAM De aardewerkfa briek Koninklijke Sphinx-Ceramique in Maastricht gaat samenwerken met het Indonesische bedrijf Keramika Indone sia Baru op het eiland Billiton. De Sphinx heeft een deelneming (van één miljoen gulden) in het Indonesische bedrijf voor geleverde „kennis". Een Nederlandse groep aannemers doet ook mee aan het project onder de naam In- terbeton. Het is de bedoeling dat een bestaan de fijnkeramische fabriek op Biliton wordt opgebouwd tot een bedrijf voor zes- tot achthonderd man personeel. De raad van bestuur en commissa rissen van de BASF hebben in hun zit ting van 14 april 1969 besloten aan de algemene vergadering van aandeelhou ders, die op 4 juni 1969 plaats vindt, voor te stellen over het boekjaar 1968 een dividend van DM 11,- per aandeel van DM 50,- uit te keren (22 tegenover 20% over 1967). De dividendsom be draagt volgens dit voorstel 263,5 mil joen DM tegenover 235,6 miljoen DM in 1967. Aan de reserves worden 75 mil joen DM toegevoegd (1967: 24 miljoen DM). De raad van commissarissen heeft verder besloten dr. Josef Rust te Kas sei,. tot dusver voorzitter van de raad van bestuur van Wintershall AG, tot commissaris van de BASF te benoemen. GROFSMEDERIJ Over 1968 onveranderd 7 procent. On danks een sterke verhoging van de pro- duktiekosten kwam voornamelijk door een hogere omzet een iets beter resul taat uit de bus. NEDLLOYD Nederlandsche Lloyd over 1968 f 3,20 (v.j. f 3,-) per aandeel van f 20,- nomi naal. Het kapitaal is tot f 7,5 miljoen verhoogd. Jaarvergadering 30 mei. HEERLEN De Staat heeft vorig jaar goede zaken gedaan in chemie en aardgas. Er rolden om precies te zijn 171,5 miljoen guldens uit deze activi teiten in de schatkist. De Staatsmijnen zorgden voor een dividend van dertig (in 1967: 24) mil joen en een vennootschapsbelasting van 87,5 (10,5) miljoen. Uit de opbrengst van aardgas kreeg de Staat 54 (18,2) mil joen. PARIJS Op de ministersconferen tie van De Europese organisatie voor de ontwikkeling van een raket, de ELDO, die dinsdag in Parijs is begon nen, is gebleken dat de ministers wil len doorgaan met het programma voor de raketten „Europa een" en „Europa twee", ondanks de financiële moeilijk heden. De ministers voor Wetenschap en Technologie van de zeven leden-landen besloten commissies te vormen die een nieuwe financiële sleutel moeten op stellen voor het besnoeide programma dat voor beide raketten is opgesteld. De commissie moeten voorstellen doen voor een nieuwe verdeling aan de op drachten over de industrieën. De „ELDO" was vorig jaar in een crisis geraakt nadat de Britse rege ring had verklaard, boven de reeds aangegane verplichtingen verder geen geld meer beschikbaar te zullen stel len. Oorspronkelijk waren de kosten voor de twee raketprogramma's op 626 miljoen dollar geraamd. Het blijkt echter dat er minstens 100 miljoen dollar meer nodig zijn. ADVERTENTIE UNHPUR bij Mobil DEN HAAG Op 25 april staat de inschrijving open op nominaal 100 mil joen iVt pet. 25-jarige obligaties Bank voor Nederlandechs Gemeenten a 10» pet. De Gemeentenbank heeft nog nooit tegen een zo hoog rentepercentage moe ten lenen. Bij overtekening kan het bedrag van de lening worden verhoogd tot maxi maal f 150 miljoen. Notering van de obligaties op de effectenbeurs wordl aangevraagd. De datum van storting is 2 juni met bijbetaling van een dag ren te. De lening wordt afgelost in vijftien jaarlijkse termijnen en wel afwisse lend 7-6-7 pet. per jaar, waarvan d« eerste vervalt op 1 juni 1980. Vervroeg de extra aflossing is de eerste tien jaar niet toegestaan, daarna van 1979 tot en met 1983 a lOlVs pet. en gedurende d» verdere looptijd a 101 pet. De lening is verdeeld in coupures van f 1.000 «n f 500. ZAANDAM Met de voortschrijden de concentratie en schaalvergroting in de Europese verfindustrie als leidraad hebben de aandeelhouders in de familie vennootschap Pieter Schoen en Zoon op voorstel van de commissarissen en de raad besloten zich aan te sluiten bij Pétrofina. Deze Belgische oliemaat schappij heeft ook grote belangen in de petrochemie. Pétrofina betaalt Pieter Schoen mei 185.000 aandelen. Op basis van de hui dige koers van deze aandelen op de Brusselse effectenbeurs van ca. 2.400 Belgische francs komt de overnemings- prijs uit op ongeveer 32 miljoen gulden. Volgende maand roept Pétrofina een buitengewone vergadering van aandeel houders bijeen, waarin wordt voorge steld de fusie door middel van ruil tot stand te brengen. Pieter Schoen blijft op de oude (in 1722 opgezette) voet doorwerken. Evenmin zijn van de samenwerking met Pétro- lina consequenties voor het personeel te duchten. Tot het concern behoren ook de Verf-, Vernis- en Oliefabrieken Veveo in Zaan dam. Buiten de Europese Gemeenschap heeft het dochters en verkoopkantoren in een tiental landen. OLDENZAAL De straffe, efficiën te bedrijfsvoering van de laatste ander half jaar bij het textielbedrijf H. P. Gel- dërman en Zoneii heeft in 1968 de gun stige resultaten gébracht die zich al in 1967 begonnen af te tekenen. Er kan een dividend van 6 procent worden uitge keerd. (v.j. nihil). De verdergaande verschuiving van het produktiepakket naar meer renda bele artikelen, heeft tot gevolg dat de orderportefeuille voortdurend oploopt. Verwacht wordt dat dit hele jaar op volle bezetting kan worden gewerkt. De omzet per werknemer steeg van f 35.000 tot liefst f 50.000, terwijl f 40.000 was verwacht. Het personeelsbestand bleef vrijwel gelijk: 861. De totale omzet steeg van f 36 tot f 43 miljoen. Het exploitatiesaldo nam toe van f 1.983.000 in 1967 tot f 3.514.000 in 1968, een stijging van 77,2 procent. Over 1968 was geen vennootschapsbelasting ver schuldigd; het fiscaal te conpenseren verlies bedraagt voor de komende ja ren na verrekening van de fiscale winst over 1968 nog ongeveer f 5,5 miljoen. De winst liep op van f 13.624 tot f 1.46 miljoen, f 1.46 miljoen. 95 99 DEN HAAG De Onderlinge Levens verzekering Maatschappij 's-Gravenha- ge en de Levensverzekering Maatschap pij opgericht in 1863 door het NOG heb ben hun gedeeltelijke samenwerking uit gebreid tot een fusie. Deze zal niet tot ontslag van personeel leiden. Ongewijzigd blijft het onderlinge ka rakter van beide maatschappijen, het geen betekent dat bedrijfswinsten aan de leden-verzekeringsnemers ten goede zullen blijven komen. De partners zet ten hun activiteiten voorhands onder eigen naam en voor eigen rekening voort. Zij hadden eind 1968 samen een ver zekerd kapitaal van f 1.618 miljoen en een premie-inkomen van f 26 miljoen. Het aantal polissen is 790.000. ALPHEN AAN DEN RIJN Varos sieau Cie. Lakfabrieken heeft in 1968 een omzetstijging geboekt van 6 procent. Ondanks scherpe concurrentie en prijs- concessies kon de winst na belasting met 18 procent toenemen van f 615.153 tot f 725.772. Hiertoe hebben ook de doch terondernemingen bijgedragen. Van de fusie met Vettewinkel ver wacht de directie een doelmatiger re search en bezuinigingen. Over 1068 wordt een onveranderd dividend van 9 procent voorgesteld. HELMOND Om aan de stijgende vraag naar platgeweven meubelstoffen en gordijnen meubelvelours te kunnen voldoen, hebben de koninklijke textiel fabrieken J. A. Raymakers en Co. NV te Helmond besloten de betreffende produktie-eenheden te concentreren. De produktie van gordijn- en meubelve- loursstoffen zal worden geconcentreerd in de fabrieken te Gemert. De produktie van platgeweven meu belstoffen zal men met ingang van no vember van dit jaar geheel in Helmond worden ondergebracht. Het in Gemert aanwezige machinepark, zal hiertoe naar Helmond worden overgebracht. Het betrokken personeel zal met hun afdelingen mee over gaan, aldus een communiqué.

De Vallei | 1969 | | pagina 15