Veenendaals dagblad Buiten Negenhonderd ontslagen T. en D. buiten proporties vindt vakbeweging Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Russen zochten mee naar EC-121 bitterkoekjes I Opklaringen Kamerlid eist klaarheid over militaire oefenterreinen Overstromingen in Ver. Staten Gebruik geweld door politie moet in wet geregeld Weer schietpartij over Jordaan In Italië dreigt staking JAMIN Oemoeahia zou onder vuur liggen PTT overweegt invoering van „telef oonr ust- service POLY SELECT matras Vragen aan ministers Schut en Den Toom KONINGIN TERUG UIT CANADA Berken-decor ,,PROTEST"-VERBOD VOOR MILITAIREN OPGEHEVEN GELUKWENS JONG ECHTPAAR VERWAARLOOSDE KINDEREN Werkgroep D'66: in onze sneciale kluis v.a. f 8,50 bont suude diezerstr. 43 zwolle tel. 19688 Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m.. f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 17 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 90 NIXON BESPREEKT MORGEN INCIDENT DEN HAAG „Op korte termijn" eist het socialistische Tweede-Kamerlid E. Wieldraaijer klaarheid over de plan nen voor oefen- en schietterreinen. Hij doet dit in schriftelijke vragen aan de ministers Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) en Den Toom (Defensie). Hij dringt er bij de ministers op aan de Kamer in de gelegenheid te stellen haar oordeel over deze plannen te ge ven voordat beslissingen worden geno men. Het Kamerlid informeert of de over heid vrijwel afgeronde plannen heeft om grote militaire oefenterreinen te vestigen in Oirschot en in de Harskamp. Hij wil ook weten of het waar is dat de betrokken gemeenten van deze plannen niets afweten. „Is het een juiste toepassing van de procedure, indien gemeenten en ande re betrokkenen pas over de plannen in gelicht worden in het allerlaatste sta dium?", aldus de heer Wieldraaijer. Hij vraagt voorts of bedoelde plannen ge toetst zijn aan de uitgangspunten van de tweede nota over de ruimtelijke or dening, waarin wordt gesteld dat voor de situering van vier regionale oefen terreinen gedacht wordt aan minder ge schikte landbouwgronden. Elders in dit blad: interview met staatssecretaris Haex (Landmacht) die daarin zijn visie geeft op de problemen met de oefen- en schietterreinen. SCHIPHOL Koningin Juliana is vanochtend teruggekeerd uit Canada, waar zij in de afgelopen tien dagen een bezoek heeft gebracht aan haar jongste dochter, prinses Christina. Op Schiphol werd de vorstin vanoch tend afgehaald door prins Claus, met wie zij per auto naar paleis Soestdijk reed. Vanmiddag zal de koningin aanwezig zijn bij de viering van het vijftigjarig bestaan van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium in de Noord oostpolder. Tu noordelijke landen, zoals Rus- land en Finland, behoort de berk tot de heiligste bomen en zijn frisse lentegroen is daar nog echt het symbool van het jonge terugkeren de leven. Met Pasen en Pinksteren versierde men met de takken huis en stal, terwijl er ook verder veel folkloristisch geloof om werd gewe ven. Hoe goed deze boom stond aangeschreven, ervaart ge uit het beroemde Finse volksepos ,,De Kalevala", wiens grote vertolker, de zanger Vainamöinen een harp, een zg. ,,kantele" uit berkehout sneed, waarmee naar een oeroud verhaal de boom zich kon uitzin gen. Bij de Kelten stond de rune ,,b" voor berk berena) en mis schien nóg ouder is de overleve ring, volgens welke de witte schil fers op de stam ontstonden. Zij slaat op de vrouw van Job, die uit vreugde toen zij vernam, dat haar dood-arme man plotseling rijk was geworden, de gevulde melkkan te gen de stam wierp. Van toen af was de bast wit. Wij doen het natuurlijk wat kal mer, maar volkomen onberoerd en nuchter kunnen we toch niet blij ven, als we zien hoe de dorre, droge hei, die maandenlang zonder geur of heerlijkheid voortdommelde, na de bloei van september, zich in april bekleedt met het goudgroene lover der ontelbare berkebomen, groot en klein. Dit is even mooi als de bloei der heide, die het bezoek in de hoogtijdagen nauwelijks aankan. Maar wie gaat er naar kijken, als de berken haar zeegroene foulard zijden feestjaponnen aantrekken? Ge ziet, dat ik deze boom moeilijk mannelijk kan noemen, daarvoor heeft hij een te specifiek vrouwelijk uiterlijk. Een Engels poëet heeft haar de witte vrouw met de groene sluier genoemd; ook Duitse natuur dichters zijn er nogal mee in de weer en Guido Gezelle ging in zijn verering zóver, dat hij de hoed lichtte voor „de berkelaar". Bij zo'n lentefee op de hei of in het veen zoudt ge er waarlijk haast toe in de verleding komen 17-4-1969. A. B. WIG MAN. WASHINGTON President Nixon zal vrijdagmiddag op zijn eerder aan gekondigde persconferentie spreken over het incident met het Amerikaanse EC-121-verkenningsvliegtuig. Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken Rogers woensdagmiddag gezegd na afloop van een tweede gesprek dat hij en zijn ambtgenoot van defensie, Laird, die dag met de president hadden gevoerd. Vóór de persconferentie behoeft niet op een politieke verklaring te worden gerekend. De minister wilde dan ook niet op de kwestie ingaan. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft bekendgemaakt, dat het verkenningsvliegtuig door Noordko- reaanse vliegtuigen is neergeschoten. Het toestel bevond zich gedurende zijn gehele missie ver uit de kust van Noord- Korea, aldus het ministerie dat tot zijn conclusie is gekomen door combinatie van de ter beschikking staande gege vens. Sovjetrussische schepen en vliegtui gen hebben samen met Amerikaanse torpedojagers en vliegtuigen de Japan se zee afgezocht naar de 31 bemannings leden van het verkenningstoestel. Het Pentagon liet woensdagavond we ten. dat men na het bergen van enkele wrakstukken nu nog maar zeer weinig hoop op het vinden van overlevenden heeft. De speuracties gaan door, maar ,de bezorgdheid over de 31 bemannings leden is toegenomen. Er is geen woord DEN HAAG Het verbod voor de militairen van het depot elektronisch materieel van de Koninklijke Lucht macht te Eist (Utrecht) inzake de oran je plakstrook „Protest" is door de com mandant inmiddels ongedaan gemaakt. Dit blijkt uit het antwoord van minis ter W. den Toom (Defensie) op vragen hierover van het PvdA-kamerlid E. Wieldraaijer. De betrokken comman dant achtte het voeren van een derge lijke sticker niet correct en niet accep tabel. De depotcommandant verkeerde in de mening, dat de accijnsverhoging, waartegen zich deze protestactie richt, deel uitmaakt van reeds door het par lement aanvaarde maatregelen ter dek king van de lopende begroting. Uit dien hoofde, aldus het antwoord van minister Den Toom, achtte hij het niet juist dat personeel in dienst van de overheid tegen deze maatregel zou pro testeren, temeer waar deze auto's ook worden gebruikt voor het maken van dienstreizen. Minister Den Toom, zo blijkt uit het antwoord, onderschrijft de mening dat door het inmiddels gecorrigeerde optre den van de depotcommandant „de vrij heid van meningsuiting van de tot het genoemde onderdeel behorende militai ren werd beperkt". De overste A. J. Fokker, de comman dant van het betreffende depot, zei van ochtend dat hij niet bevoegd was een toelichting te geven op zijn argumenten. „Ik zou het graag doen, maar ik mag het niet", luidde zijn enige commentaar. over overlevenden", aldus een commu niqué. Het gebied waarin naar mogelijke overlevenden wordt gezocht is woens dag uitgebreid en twee onderzeebootja gers zijn op weg om aan de acties deel te nemen. Bovendien worden in Hong- Kong het Amerikaanse vliegdekschip Kitty hawk en nog twee jagers met spoed vaarklaar gemaakt om „met on bekende bestemming" te vertrekken. Het ministerie van Defensie sprak te gelijkertijd een bewering van het (par ticuliere) „Red de Pueblo-comité" te gen, volgens welke de EC-121 zou zijn neergeschoten door Russische Migs die van een basis bij Wladiwostok opereren. Minister Rogers zei: „Wij zullen de feiten nauwkeuriger kennen tegen de tijd van Nixon's persconferentie". Uit Rogers woorden „zwakke landen kun nen in internationale kwesties over haast handelen, maar machtige landen moeten meer beheersing tonen", leid den waarnemers af dat een eventuele stap van de regering-Nixon voorzichtig zal zijn. Men noemt dit in tegenspraak met zijn uitlatingen tijdens de verkie zingscampagne, toen hij van het Pue blo incident zei, dat het respect voor de Ver. Staten zover was gedaald, dat een vierderangs mogendheid een Ameri kaans oorlogsschip in volle zee kon ka pen. Men ziet voorts in de (beantwoor de) vraag om Russische hulp bij het zoeken, een teken dat president Nixon een confrontatie wil vermijden. Onder de leden van het Congres is de reactie echter minder terughoudend. Sommigen vragen om een militair ant woord, terwijl anderen economische quarantaine van Noord-Korea voor staan. De republikein Louis Frey zei: „Noord-Korea moet op een of andere manier de prijs betalen". De Kittyhawk en een van zijn escorte- jagers zijn inmiddels uit Hongkong ver trokken. De andere jager zou later vol gen. De Noordkoreaanse minister van De fensie, generaal Sjoi Hyoen, heeft zijn strijdkrachten in een dagorder geluk gewenst met het neerschieten van het Amerikaanse verkenningsvliegtuig, zo meldt radio Pjongjang. De boodschap is gericht aan de officieren en man schappen van de „896e eenheid van de volksstrijdkrachten" en gesproken wordt van een „heldhaftig feit door met één schot een Amerikaans verkennings vliegtuig neer te schieten, dat op 15 april illegaal het Noordkoreaanse lucht ruim was binnengedrongen". Uit dit in cident blijkt „dat de toestand nog altijd gespannen is en dat een nieuwe oorlog ten gevolge van agressieve Amerikaan se manoeuvres zou kunnen uitbreken". De Verenigde Staten beweren dat het vliegtuig geen ogenblik minder dan 80 km van de Noordkoreaanse kust is af geweest. Sinds jaren beweert Noord-Korea dat de Verenigde Staten een nieuwe oorlog in Korea willen uitlokken om hun mili taire apparaat in Zuid-Korea te kunnen handhaven. De Amerikaanse torpedobootjager „Henry W. Tucker" heeft vanmiddag in de Japanse Zee de lijken opgepikt van twee mannen in Amerikaans vlie gerstenue maar zonder reddingsvesten om. Dit is meegedeeld door het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De torpedobootjager is een van de twee Amerikaanse oorlogsschepen die in de Japanse Zee bij de Noordkoreaanse kust zoeken naar evnetuele overleven den of wrakstukken van het Amerikaa- se verkenningsvliegtuig. De Amerikaanse ambassade weiger de echter commentaar op het bericht. Tijdens een persconferentie gistermiddag is de sluiting van drie Verblifa- bedrijven toegelicht. De woordvoerders van Thomassen en Drijver Verblifa N.V. waren v.l.n.r.: J. Puls, controller, ir. J. Dosscher, directeur centrale technische stafdiensten, I. A. Stuit, ing., directeur metaalgroep, mr. D. ter Haar, president-directeur drs. H. J. van Wijlen, hoofd afdeling sociale zaken en ir. B. J. van Asselt, project-leider. AMSTERDAM De bedryven van Thomassen en Dry ver-Verblifa N.V. in Dor drecht, Utrecht, Krommenie en Leiden gaan dicht. Ruim 900 mensen raken hun werk kwyt. Voor een deel van de werknemers zyn mogelijkheden om in andere bedryven van het concern aan de slag te gaan. De vakbonden vinden de 900 ont slagen in geen verhouding staan tot de moeilijkheden waarmee het bedrijf te kampen heeft. Het bedrijf in Dordrecht (220 men sen) gaat op 1 januari 1970 sluiten. Utrecht (220) volgt een half jaar later en op 1 januari 1971 wordt in Krom menie (450) en in Leiden (12) de pro- duktie gestaakt. Het gaat om verouderde bedrijven, waarvoor de directie van het concern geen mogelijkheden tot uitbreiding ziet. De produktie-apparatuur uit deze fa brieken gaat naar de bedrijven in De venter, Doesburg, Hoogeveen, Leeu warden en België. In deze bedrijven, vooral in Doesburg en Leeuwarden, zijn kansen aanwezig om een aantal mensen op te nemen uit de fabrieken die dicht gaan. Elders in dit bird: nip kwam hard aan" en „Omzetstijging viel directie te gen". BERGEN OP ZOOM De gemeente politie in Bergen op Zoom heeft de 22- jarige havenarbeider Hendrik H. en zijn 21-jarige vrouw Anna V. gearresteerd. Zy worden verdacht van grove ver waarlozing van hun twee kinderen, Richard, tweeëneenhalf jaar, en Mi chael, anderhalf jaar oud. De kinderen zijn er zo erg aan toe, dat zij direct moesten worden opgenomen in het nieuwe Bergen op Zoomse zieken huis Lievensberg. Vermoedelijk moeten van het oudste kind de voetjes worden geamputeerd. Toen de politie kwam lagen de kinde ren in bed. Ze zaten onder de uitslag en zagen er vreselijk vies uit. De havenarbeider had werk en ver diende goed. Wel had hij veel schulden. Huiseigenaar Uigens, in wiens huis zij vanaf vorig jaar zomer woonden, heeft nooit huur gehad. NEW YORK In het Midden-Wes ten der Verenigde Staten is woensdag avond veel regen gevallen. Tal van ri vieren en beken dreigen buiten hun oe vers te treden. In vijf staten is door plotselinge over stromingen al voor 5 miljoen dollar schade ontstaan. Duizenden mensen hebben een goed heenkomen moeten zoeken voor dé watermassa's. Een Russisch schip pikt resten op .van de door de Noordkoreanen neergeschoten EC-121 Constellation. Rechts onder de Russische sloep die bestreken is om de wrakstukken aan boord te halen. DEN HAAG De werkgroep „Vrij heidsrechten" van de D 6 is voorstan der van het vastleggen in een formele wet van de richtlijnen voor het gebruik van geweld door de politie boven de huidige ambtsinstructies. De werkgroep acht het onaanvaardbaar dat het legi tiem hanteren van fysiek geweld in in terne instructie wordt geregeld. Dit standpunt blijkt uit het vandaag openbaar gemaakte rapport van de werkgroep over „De vrijheidsrechten en het apparaat". Een geleidelijke ont wapening van de politie als geheel wordt daarin mogelijk genoemd. De in stelling per gemeente van lekencom- missies, die en soort brugfunctie zou den moeten vervullen tussen politie en publiek, wordt aanbevolen. „Laat de burgerij meedenken, kijken en tobben", aldus het rapport van de werkgroep. Een parlementair onderzoek naar op leiding en selectie van de hogere poli tiefunctionaris wordt „gewenst" ge noemd. In het rapport bepleit de werkgroep afschaffing van de strafbaarstelling van pornografie. Ook het delict „bele diging van een bevriend staatshoofd" past, naar de mening van de werk groep, niet meer in onze tijd. Ook ma jesteitsschennis en godslastering wordt in het rapport „een onnodige belem mering van het grondrecht" geacht. Het rapport, dat tevens voorstellen bevat tot enerzijds verbetering van de opleiding en selctie van rechterlijke ambtenaren en tot anderzijds de voor lopige hechtenis en de gevangenisstraf, uit kritiek op het onderling verbonden zijn van de rechterlijke macht er. het openbaar ministerie. ADVERTENTIE Q AMMAN, (Jordanië). Een Jor daanse woordvoerder heeft bekend ge maakt, dat drie Israëlische soldaten getroffen werden en een half track vernietigd, toen vanmorgen vroeg een schotenwisseling over de Jordaan plaats had. Het schieten begon om half vijf en duurde 45 minuten, aldus de zegsman. Hij zei, dat aan Jordaanse zijde geen verliezen geleden werden. ROME Italië, dat begin deze week te kampen kreeg met ernstige onlusten in diverse gevangenissen, staat nieuwe moeilijkheden te wachten. Voor zater dag is een staking van alle openbare diensten afgekondigd. Als de staking doorgaat en de kans op tijdige overeenstemming met de re gering is uiterst gering dan cal ook het spoorwegverkeer voor het grootste deel stil liggen. Het Italiaanse ministe rie van Verkeer overweegt maatrege len om het mogelijk te maken, dat ten minste enige internationale treinen geen hinder ondervinden van de staking. De Italiaanse vakbonden hebben de staking uitgeroepen om kracht bij te zetten aan looneisen, betere sociale voorzieningen en betere medische ver zorging. ADVERTENTIE morgen 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! GENèVE Het internationale comité van het Rode Kruis heeft een Zweed se ploeg van drie man teruggetrokken van een van de voornaamste verdeel- posten in de omgeving van de Biafraan- se hoofdstad Oemoeahia, wegens de he vige gevechten in dat gebied. De post bevond zich te Abiriba, 50 km ten noordoosten van de hoofdstad. De Zwe den zijn overgeplaatst naar Oemoeo- wa. Oemoeahia zou onder Nlgeriaans vuur van de artillerie liggen. DEN HAAG De Nederlandse PTT overweegt binnen enkele jaren de tele- foonrust-service in te voeren. Iemand die niet meer wil worden opgebeld, hoeft slechts een nummer te draalen en zolang hij wil zijn toestel te blok keren. Technisch is de zaak vrijwel rond, maar de exploitatie is nog een groot vraagstuk. Om de telefoonrust moge lijk te maken is een geheel nieuw net van computercentrales nodig dat. mil joenen gaat kosten. Toch overweegt de PTT serieus deze centrales te gaan bouwen omdat daar mee ook tal van andere diensten kun nen worden ingevoerd. De PTT denkt aan telefonisch gireren, data-transmis sie, drukknoptoestellen en automatische opbelinstallaties. In grote huisinstallaties bij Philips, de Hoogovens en de Staatsmijnen wordt dit systeem al tot volle tevredenheid toegepast. België zal binnenkort de telefoonrust introduceren. In afwachting van de volautomatische rust-service, volstaat de PTT op dit ogenblik nog met het op aanvraag en tegen betaling toekennen van de infor- matietoon. Iemand die opbelt hoort dan de fluittoon die ook wordt gebruikt als het toestel is afgesneden. ZANDVOORT In het nieuwe Dolfi- rama naast Bouwes Palace, dat vrij dag wordt geopend, zijn gisteren proefvoorstellingen gehouden, die be wezen dat de dolfijnen hun lesje uit stekend hadden geleerd. Trainer John Slootmaker biedt hun daarvoor een visje aan, dat gretig wordt geaccep teerd. ZWOLLE Het 58-jarige school hoofd L. H. B. Simonetti uit Raalte, is vanochtend bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Op de weg Raalte-Nijverdal botste hij, vermoede lijk door slippen, met zijn auto tegen een boom. ADVERTENTIE Tïolaire lucht wordt met noord- I westelijke wind via de Noordzee naar onze omgeving gevoerd. Deze stroming wordt veroorzaakt door een depressie boven de Oostzee en een omvangrijk hogedruksysteem, dat zich van het zeegebied tussen l de Azoren en Spanje over Ierland noordwaarts uitstrekt tot Spitsber- gen. De depressie trekt in het komen- de etmaal in zuidoostelijke richting, terwijl de as van het hogedrukge- bied zich naar het oosten ver- 1 plaatst en de nabij Spitsbergen ge- legen hogedrukkern zich naar Scan- f dinavië uitbreidt. In verband hiermee ruimt in ons land de wind naar het noorden. Er I worden flinke opklaringen ver- wacht en slechts hier en daar een e bui. In het binnenland kan plaat- I selijk nachtvorst optreden. De mid- f dagtemperaturen zullen ongeveer I dezelfde zijn als vandaag.

De Vallei | 1969 | | pagina 1