Koude weer drukte stempel op dertigste bijenmarkt Ke ster en Veenendaalse bevolking beleefde voor bevrijding vele benauwde uurtjes VEILING SEPTER TIEL Vogelsterfte op de „Grebbeberg neemt ernstige vormen aan Hevige concurrentiestrijd met de Brabantse imkers Door vergiftiging RIVON is ingeschakeld bij onderzoek Velen vonden de dood in het spergebied Dood SS-TERREUR NAM MAANDEN HAND DE LAA TSTE OVER HAND TOE Jassendiefstal tot klaarheid Hoop Fantasie Uit de oude doos door Rik Valkenburg BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 17 APRIL 1969 VEENENDAAL. De recherche heeft gisteren twee jonge Veenendalers aan gehouden verdacht van diefstal van en kele winterjassen uit het ontmoetings centrum „De Ruif" aan de Nieuweweg op 23 maart j.l. Het duo B. V. (19) en A. V. (18) beken de zich aan de diefstal schuldig te hebben gemaakt. Terzake heling van de jassen werd J. K. H. (18) aangehouden. Het drietal werd na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Bijenmarkten worden naast het belang, dat de imker en de boomgaardbezitter er aan toeken nen hoe langer hoe meer een toeris tische attractie. Hieraan wordt veel bijgedragen door de fantasiekor- ven. Een van de weinig handwerks lieden die het maken van deze kor ven nog in de vingers hebben is de heer Van Egdom uit Veenendaal. KESTEREN Het koude wissel vallige weer heeft gisteren een stempel gedrukt op de dertigste bijenmarkt in Resteren. Het bijna traditionele lente zonnetje en de bloeiende kersenboom op het Dorpsplein ontbraken, evenals de zoemende bijen, die vanwege de kou in hun korven bleven. Het weer heeft de imkers trouwens dit jaar hele maal niet meegezeten. De strenge win ter veroorzaakte grote sterfte onder de bijenvolken, vandaar ook dat de prij zen van korven en kasten dit jaar op de markt hoger waren dan normaal. In dit verband was het opmerkelijk en misschien zelfs wel verheugend, dat de aanvoer van bijenkorven dit maal gro ter was dan voorgaande jaren. Ruim 90 korven en 40 kasten bezetten het marktterrein, dat werd bezocht door imkers uit geheel Nederland. Overi gens speelden de handelingen rond de bijenmarkt zich voornamelijk af in het aan het Dorpshuis grenzende café „Het Ambtshuis", waar door de bijenhou ders niet op een dubbeltje werd geke ken. Het geestrijk vocht stroomde ook nu weer rijkelijk evenals trouwens de warme koffie. Dank zij bemiddeling van de Imkers Vereniging Resteren en Omstreken kon den dit jaar ruim 800 bijenvolken bij de Betuwse fruittelers in de boomgaar den worden geplaatst. Een hevige con currentiestrijd met de Brabantse Im kers was er de oorzaak, dat de prijzen per volk voor de fruittelers moesten worden verlaagd van 15 tot 12 gulden. „Een bittere pil voor onze vereniging, maar het kon nu eenmaal niet anders", vertelde he heer J. van Apeldoorn, voor zitter van de markcommissie. „Die Brabanders nemen het niet zo nauw. Zij sjaggeren maar wat en als wjj de drastische prijsverlaging niet had den doorgevoerd was onze organisatie danig in de war gestuurd. Wy zullen alles in het werk stellen om de pryzen volgend jaar weer op te kunnen trekken" aldus de heer Van Appeldoorn, die zich verplicht voelde de imkers zyn veront schuldigingen aan te bieden voor het slechte weer. „In het verleden troffen we vrywel altijd zonnig lenteweer en bloeiende boomgaarden. Dit jaar heb ben we verkeerd gegokt en wat mij be treft had de markt best een week later kunnen plaatsvinden". Naast de vele pessimistische ge'uiden klonk in de toespraak van de voorzitter van de marktrnmmissie toch ook nog wel hoop voor de toekomst. „Ondanks alle tegenslagen kunnen wy als imkers tevreden zijn. Er komt steeds meer le ven in de imkerij, vooral ook omdat de ambitie van de jeugd hiervoor toeneemt De fruitteelt is daarentegen een afgaan de zaak, maar ook hiervoor is de toe- De bekende Veenendaalse im ker Gijs Beukhof was een van de juryleden op de Kesterense bijenmarkt. komst nog niet helemaal zonder per spectief". Zoals gebruikelijk was ook dit jaar aan de bijenmarkt een wedstrijd ver bonden. De jury bestaande uit de heren A. Blom uit Rhenen, H. Drost uit Rhe- nen, G. Beukhof uit Veenendaal en W. van Daalen uit Echteld had ook nu weer geen gemakkelijke taak. De voorzitter van de jury, de heer Blom, merkte op, dat de kwaliteit van de korven dit jaar zeer goed was, in tegenstelling tot de verwachtingen. De eerste prijs voor de beste stal (minstens vijf) korven werd gewonnen door de heer A. Waaienberg uit Wekerom. De tweede prijs ging naar de heer J. Pries uit Hoevelaken. De eerste prijs voor de beste ronde korf ging naar de heer H. Renkers ujt Hoevelaken. Ook op de dertigste bijenmarkt in Resteren werden weer fantasiekorven aangevoerd. Deze luxe „bijenwonigen" trokken vrijwel de meeste belangstel ling, vooral van de niet-imkers. De 79- jarige Teunis van Egdom uit Veenen daal waarschijnlijk nog de enige kor- venvlechter in Nederland gaf belang stellenden tekst en uitleg over het oude ambacht. Hij is een vertrouwde figuur op de Nederlandse bijenmarkten en ont breekt vrijwel nooit bij dit soort evene menten. De jury kende een lofprijs toe voor de mooiste fantasiekorf aan de heer G. van de Hoofdakker uit Keste- VEENENDAAL De collecte voor het Nationaal Rheuma Fonds heeft in Veenendaal het fraaie bedrag van f 7685,36 opgebracht. Vorig jaar bracht de collecte ruim f 6.500,- op. Veilbericht van de Tielse veiling Septer van woensdag 16 april 1969 Opgave na klasse mm maat Appelen: 75 opw 70 75 65/70 60 65 55/60 1 2 x Golden Delicious k.2 45—66 44—59 36—51 30—36 24—59 Jonathah k.2 49—52 45—48 38—41 30—33 22—49 Laxtons Superb 3180 Lombarts Calville k.2 5470 5169 5162 3150 Zuurkroet en fabrieksfruit per 100 kg 11,70. Rood kroet en rood fabrieksfruit per 100 kg 9,20. Stip en stek per 100 kg 6,20. Peren: x Brederode 3064 1430 Beürre' Alex. Lucas k.2 1820 1722 Conference k.l 6467 Conference k.2 6266 5662 Strem y - 2332 1018 Gieserwildeman 3140 Groenten Prei 1758. radijs per bosje 2427. stoofsla 2427 1015. rabarber 3840, witlof 1.441.51, sla per 100 krop e 16 opw 13,00—18,00, sla per 100 krop e 20 opw. 18.00—27,00. x Hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. RHENEN Tijdens de afgelopen winter en de daarop gevolgde fraaie voor jaarsdagen is geconstateerd, dat opvallend veel dode vogels zijn gevonden in het bos op de Grebbeberg en het houtwallengebied bij Achterberg. De meeste slachtoffers vielen in eerstgenoemd bos. Dit Ls bijzonder te betreuren, omdat het Grebbebos blijkens het broedvogel-inventarisatie-onderzoek. dat de KNNV- Yogelwerkgroep „Wageningen" daar in de laatste jaren heeft gedaan, tot de meest vogelrijke bossen in onze omgeving moet worden gerekend. Daar een aantal vogels vergiftigings verschijnselen heeft vertoond, moet de oorzaak vermoedelijk worden gezocht in de richting van schadelijke neven werking van bestrijdingsmiddelen en fabrieksafvalstoffen en de algemene vervuiling van ons milieu. Chemisch onderzoek zal moeten uit wijzen, welke vergiften voor deze mas sale vogelsterfte aansprakelijk gesteld kunnen worden. Hierover werd inmid dels contact opgenomen met het RI VON, het Rijksinstituut voor Veldbio- logisch Onderzoek ten behoeve van Na tuurbehoud te Zeist. Onder de 189 slachtoffers, welke tot nu toe werden aangetroffen, bevonden zich ook 17 roofvogels; voor het dage lijks menu waren deze bijna alle aan gewezen op muizen en zij hadden dus voor de landbouw in het bijzonder een zeer nuttig effect. Ook een aantal klei ne zoogdieren viel ten prooi aan het raadselachtige gebeuren. De sombere lijst groeit nog steeds en ziet er mo menteel als volgt uit: Roofvogels: bosuil 3. buizerd 5, ha vik 1, ransuil 5, torenvalk 3. Overige vogels: appelvink 1, blauwe reiger 1, dodaars (met schotwond) 1, ekster 5, fazant 4, houtduif 67. huismus (incl. 3 verkeersslachtoffers) 11, kap- meeuw (m. schotwond) 2, kauw 30, kramsvogel 1, meerkoet 2, merel (incl. 3 verkeerssl.) 7, ringmus 5. roodborst 1, spreeuw :incl. 1 verkeerssl.) 4. turk- se tortel 1, vink 3, vlaamse gaai 7, wil de eend 1. zwarte kraai 18. Kleine dieren: eekhoorn 1, haas. 4, konijn 16, mol 6, wezel 1. Als dit verschijnsel zo door gaat, kan de tijd niet ver meer zijn, dat men ook in Nederland zal kunnen spreken van een „Silent Spring", een dode lente. Want niet alleen uit Rhenen, ook uit andere delen van het land zijn de laat ste tijd alarmerende meldingen binnen gekomen. Laat het gebeurde aan de Grebbe berg een teken aan de wand zijn voor de bewoners van onze streek en in het bijzonder voor hen, die werken met be strijdingsmiddelen en andere giftige stoffen. De uiterste voorzichtigheid blijft geboden!! Ook het achteloos weg werpen van lege bussen en ander ver pakkingsmateriaal kan schade teweeg brengen, waardoor diersoorten die voor ons mensen vaak een onzichtbare maar zeer nuttige functie hebben, zonder meer aan uitroeiing worden blootge steld. Dat onder de dood gevonden vo gels ook enkel# met schotwonden voor kwamen. is eveneens een bedenkelijke zaak. Aldus een publikatie van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV). afd. Wage- ningen e.o., Vogelbeschermingswacht „Zuid-West-Veluwe". Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren, afd. Rhenen. Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, afd. Wageningen en de Christelijke Jeugdbond van Natuur vrienden, afd. Wageningen. Daar het van groot belang is, dat de oorzaken van een aanzienlijke sterfte van diersoorten, zoals deze winter heeft plaatsgevonden, worden vastgesteld, is het noodzakelijk dat pas gevonden dode exemplaren aan een nader onderzoek worden onderworpen. Contactadressen, waar eventuele vondsten van dode die ren en vogels kunnen worden gemeld zijn voor Wageningen: G. P. J. Schuijl, Diedenweg 149, Wageningen (tel. 08370- 2576); Rhenen: J. Steenman, Willi- brordweg 1, Rhenen (tel. 08376-3015). RHENEN Geboren: Thisina Alei- da, d.v. G. van Manen en V. I. van Leeuwen (Veenndaal; Gerrit z.v. D. Lieftinck en G. Achterberg (Vee nendaal); Maria, d.v. W .van der Steen en J. Roobol; Gezina Cathari- na, d.v. H. Meyer en G. H. van Slo ten (Druten); Gerritje, d.v. A. W. de Jong en G. van Gesink: Marinus Christinus, z.v. T. N. Drost en J. H. Keuken; Robert, z.v. C. J. Groos en J. G. Snel (Veenendaal); Hendrik Jo hannes, z.v. J. E. van Oort en F. van Hernen; Johan Frederik, z.v. A. Fran ke en W. U. Swagerman (Veenendaal). Ondertrouwd: B. Verhaaf, 29 j. (Resteren) en J. Wortman, 23 j. Gehuwd: A. Kliek (Arnhem) en K. Koelman; E. Doornkamp en E. Hun- telerslag; G. van Dorland (Resteren) en M. van Walsem; F. Hulsman en E. A. de Vos Klootwijk (Voorburg). Overleden: F. J. E. Christiansen, 65 jr. (Bussum); B. J. Vroman, 46 j., echtg. van J. van Kooten (Veenen daal); te Wageningen: H. van de Wee tering, 73 j„ echtg. van W. van Dijk. Vertrokken personen: G. C. Hekhui zen, van Esdoornlaan 16 naar Amers foort; J. M. Lijbers met gezin, van Ju- lianastraat 47 naar Bergschenhoek; R. G. van der Pijk, van Molenstraat 37 naar Ermelo; S. H. Stienstra, van Veenendaalsestraatweg 50 naar Zeist; W. Ramaker met gezin, van Anjer laan 83 naar Leersum; J. van Daalen, van Utrechtsestraatweg 102 naar Wa geningen; C. H. Taling met gezin, van Biezenweide 12 naar Veenendaal; B. Radema, van Grebbeweg 99 naar Arn hem) C. van Mourik, van Nieuwe Vee- nendaalseweg 51 naar Ameland; A. Arends met gezin, van Vogelenzang 19 naar Utrecht; E. Hendriks met gezin, van Domineesbergweg 8 naar Culem- borg; Y. H. M. Cornelissen, van Cune- raweg 2 naar Nijmegen; J. Kompgne met gezin, van Ribeslaan II naar Duitsland. Op zekere dag stond Kooymans bij de wapenkamer op de uitkijk, als een jager naar wild. Ha, daar kwam een man aanfietsen. Hij had een gele kaart van de OT bij zich en dacht daarmee gedekt te zijn. Zonder dat Kooymans er opdracht toe had. arresteerde hij de man (bakker Aalbers). Hij bracht hem naar Kaszberg, die Kooymans ver lof gaf hem neer te knallen. Dat leek deze sadist wel. Hij nam Aal bers mee tot achter de wapenkamer waar een schuilgat was. Onderweg smeekte de bakker hem het leven te sparen, want hij had geen enke le verkeerde bedoeling gehad. Maar Kooymans liet zich dit buitenkansje niet ontgaan. Hij beval de ongeluk kige op de rand van de kuil te gaan -y 'i#., *-> - "ü*|É!St> Het was elke dag wel wat. Wie her innert zich niet de dag en nacht overvliegende VI-monsters. O, wee, als hun geluid plotseling verstomde dan verscheurde weldra een enor me dreun de nachtelijke stilte. Die dingen veroorzaakte veel zenuwslo pende angst. Verdf.% was er in de Hoofdstraat ook .neggen Rode-Kruispost, ijl „Huize Schuuring", wat ook een (SP^-, ciaal aanzicht gaf aan deze voor-' malige winkelstraat. Wat viel er in die tijd nog te winkelen?... Overal waren scholen en gebouwen inge pikt door Duitsers, Landwacht en aanverwante instellingen. Op don derdag 12 april gaat tegen de avond in Veenendaal het gerucht, dat de Canadezen de IJssel bij Westervoort en Apeldoorn zijn overgestoken. Dat is een verheugend bericht. Er wordt bij verteld, dat de troepen nu op rukken naar de Gelderse Vallei om, in een snelle opmars, het gehele wes telijke grensgebied van de Veluwe te zuiveren van Duitsers en landwachr ters. De geruchten schijnen ditmaal waarheid te bevatten, want het valt op hoe nerveus de militairen zich gedragen. Het is de hele dag een heen en weer geloop als nooit te voren. Ook de O.T. werkzaamheden lopen in het honderd. Maar... het zo zwaar bezette Veenendaal komt steeds vaster in de greep van de S.S. en de Landmacht. Kleine ver grijpen worden met de dood ge straft. Van gedisciplineerd optreden is geen .sprake meer. Er is haast geen voedsel meer te krijgen. Zelfs de zwarte handel stagneert. Op maandagmiddag, 16 april, trekken er veel militairen weg; met gammele wagens en „versleten" paarden wordt de aftocht geblazen. Onophoudelijk klinkt in de verte het Britse artillerievuur. Het nabij gelegen Ede wordt beschoten. Dinsdags begint een nieuwe knech- terijg van de bezetter. Alle burgers moeten binnen blijven. Alleen 's mor gens van tien tot elf wordt er ge legenheid gegeven om water te ha len bij hen die over een pomp be schikken. Volkomen verlaten liggen de straten in de vroege voorjaars morgen. Zo nu en dan passeren er wat SS-ers, maar verder blijven de straten leeg. Er is spanning en verwachting bij de burgers. Zal het oorlogsgeweld zo hevig losbarsten, dat de bevrij ding met angst tegemoet gezien moet worden. Ede is in geallieerde han den. De lopen van de Engelse ka nonnen worden op Veenendaal ge richt... In Amerongen ligt de Duitse artillerie en ook daar worden de lopen van het geschut op Veenen daal gericht. Geen trein rijdt er meerrondom Veenendaal, of hij wordt beschoten door een vliegtuig. Geen boot vaart er meer, of ook hij wordt een prooi vanuit de lucht. Langzaam maar zeker kruipt de ellende naar de keel Geen vervoer betekent geen eten, geen brandstof, geen elektriciteit, geen waterleiding. Koude en honger gaan hand in hand door ons land. Mensen uit de steden gaan naar de plattelandsdorpen om eten. Onderweg loert de Bezetter op hun fietsen en op hun vrijheid: Wie tijd heeft om langs de weg te „wandelen'\ heeft zéker tijd om te werken in Duitsland!Daarom blijven vele mannen thuis en gaan de vrouwen op pad, met hun kinderen. Ook wel mannen die een „Ausweis" hebben van de een of andere orgonisa- tie waarbij zij te werk gesteld zijn. Bij honderdtallen zwerven ze langs de landwegen, dagenlang van huis, soms op blote voeten en in gescheurde kle ren. Overnachtend in stallen en schuren en terend op de schrale restjes uit gaarkeukens. Of ook knabbelend op rauwe wortelen of knollen. Begrijpe lijk dat er deze verschrikkelijke winter honderden sterven van kou, gebrek en uitbrekende ziekte-epidemieën. Toch blijft men hopen! Dc maanden april en begin mei '45 heugen Veenendaal het meest. Reik halzend werd uitgezien naar de be vrijding, waarvan de geruchten gin gen dat die elk ogenblik kon ko men. Als men echter geweten had wat het Veen moest doorstaan, eer het zover was Hand over hand nam de S.S.-ter reur toe. Mensen die zich min of meer onbewust in het sper-gebied waagden, o.a. in de maanden maart en april, om hier of daar nog wat teerkost op te lopen, werden vaak zonder vorm van proces neerge knald! De bevolking was reeds te werk gesteld bij de OT (Organisatie- Todt), waardoor weer talloze onder duikers boven water kwamen, om dat zonder verdere navraag, Aus- weissen (vrijstellingen voor arresta tie) werden uitgerekt. Als men maar bij de Todt werkte en daar van blijk kon geven, had men ver der geen last. De grote massa werd gedwongen er aan mee te werken, daar er anders een grote groep vooraanstaande Veenendalers zou werden gefusilleerd. Aan de be ruchte hongertochten durfde men tenslotte bijna niet meer deel te ne men, daar men onderweg verrast kon worden, door vechtende legers. Ook bleek dat men met 'n OT Aus- weiss ook niet overal tegen bevei ligd was. Overste Th. A. Boeree, de beken de oorlogskronieker uit Ede ver haalt er o.m. het volgende over: „In deze contreien lag de 13e com pagnie van het 84e Regiment (Ben- nekom), waarvan Hauptmann Schultz (een misdadiger) compag niescommandant was en Jente Ber ger (een Nederlander) de luitenant. De regimentscommandant was Lip- pert. De leidding op het compagnies bureau berustte bij de felle anti- Nederlander, sergeant majoor Kasz berg, terwijl zijn oppasser, de Ne derlander Cornells Adriaan Kooy mans. oorspronkelijk betonwerker en afkomstig uit Sleeuwijk, op de wapenkamer werkte. Lippert had bepaald, dat ieder, die zonder geldige papieren in het spergebied werd aangetroffen, moet worden doodgeschoten. Een kolfje naar de hand van Kooymans, die er blijkbaar vermaak in schepte, zijn landgenoten in de dood te drijven. staan en schoot hem toen 'met het geweer door de borst. De man was op slag dood en viel in de kuil, die Kooymans met zand vulde. Het „jagersinstinct" was ont waakt. Een paar dagen later stond Kooymans weer op de uitkijk. Nu op een andere plaats. Van de kant van Wageningen kwam een man aan fietsen. Geen papieren! Ha, kom jij maar eens mee! Even later was Kooymans druk bezig, samen met een zekere Smirne een graf kuil te graven. Toen volgde hetzelf de procédé. Op de rand van de kuil werd de Wageninger (Johan Auperte) door Kooymans de kuil ingemikt. Toen deze de grond over het stoffe lijk overschot wilde gooien, zag hij nog juist dat de man zijn lippen bewoog. Het jagen van een tweede kogel door de linkerslaap, was een kwestie van seconden. Daarna wierp hij samen mte Smirne de kuil vol. Een paar dagen later gingen weer twee de kuil in. Maar kort na de bevrijding werd Kooymans zelf ge arresteerd. Hij moest de plaatsen aanwijzen, waar hij zijn slachtof fers had begraven. Toen was zijn grote mond er wel af. Hij werd be recht!"... En hoevelen meer zijn er neerge schoten in de spergebieden. Ook uit Veenendaal. Hoevelen werden er .van heide en ver naar de omgeving van Veenendaal gesleept om er graafwerk te verrichten. Jongens uit Rotterdam N en andere steden. Velen zijn zoekgeraakt. Hoevelen zullen er in 't spergebied op gelijke wijze zijn geliquideerd? Slechts een enkele maal werd zo'n terechtstel ling bekend, 't merendeel geschied de in 't verborgene. Gevangenne ming en dood volgden elkaar bin nen enkele ogenblikken op. Zo was de situatie in en rond Veenendaal, maart-april 1945. Onze woonplaats vertoonde een sombere aanblik. Waar de etalages nog open waren, waren ze leeg of opgevuld met weerzinwekkende „ersatzen". Jeugdige Veenendalers van nu, zouden hun woonplaats, zoals het er toen uitzag bijna niet herkennen. Overal waren de winkels gepant serd, vooral in de Hoofdstraat, te gen luchtdruk door explosies, die aan de lopende band plaatsvonden.

De Vallei | 1969 | | pagina 5