BOUW+VERWARMING 10 t/m 19 APRIL '69 Nog steeds raadsels rondom Dubcek Hoge spaarrente tot zelfs 61° h vooru en... Paus naar Geneve Artillerie-duels aan het Suez-kanaal duren voort vlees eten is verantwoord eten.-. ZIJ GAF KIESINGER EEN KLAP Staatsmijnen hadden wind stevig in de rug OOK IN BELGIË DREIGT OPLOPEN PRIJZEN Venha&t koek Verjaring ITRFPHT met show LEEFBAARHEID BINNEN DE SCHAALVERGROTING Over de grenzen 18 19 Middenstand in Frankrijk staakte de bank waar ook zich thuis voelt Valse dollars in Polen V erkeersleiding was vergiftigd Tsjechen wijzen vrouwen uit Duizend doden in Dacca 5Ö3^5w ^^^b3Ü8V VRIJDAG APRIL ZATERDAG APRIL ZONDAG GESLOTEN U I IIL.UII I GEOPEND VAN 9-17UUR VOORDEUGE TREIN/TOEGANGBILJETTEN OP DE STATIONS VËRKRIJGBAAR Eis tot rehabilitatie van collaborateurs Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvor- men (kies uit 6 mogelijk heden en bovendien ook nog 6y20/o spaarbrieven). En daarbij een service waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor ieder een sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. Lysine geef ze morgen eens wat anders mee mals en kruidig DONDERDAG 17 APRIL 1969 ADVERTENTIE ■^DER^g ADVERTENTIE „Morgen is hij jarig. Wat moet ik geven?" EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! PARIJS De meeste kleine midden standers in Frankrijk hebben woensdag de luiken voor hun zaken gesloten ge houden, uit protest tegen de belasting maatregelen van de regering die een ondraaglijke last op hen leggen. Uit heel het land werd gemeld dat 50 tot 90 procent van de winkels, cafés en restaurants gesloten waren gebleven. In Parijs waren veel levensmiddelen winkels 's morgens open, maar zij gin gen in de namiddag dicht. De grote restaurants en warenhuizen bleven open en deden goede zaken. Het verkeer op straat ging vlotter door het ontbreken van de op andere dagen talrijke vrachtwagens die de win kels bevoorraden. Minister Joel le Theule heeft woens dagmiddag gezegd, dat het Franse ka binet, dat in de loop van de dag bijeen was, de staking niet heeft besproken, maar wel een aantal maatregelen heeft goedgekeurd waardoor aan de bezwaren van de kleine zakenlieden wordt tege moetgekomen. De kleine neringdoenden klagen dat de grote lasten van de mei-juni revolu tie voornamelijk op hun schouders zijn afgewenteld, terwijl zij toen juist de enigen waren, die niet staakten. ADVERTENTIE de heer C. H. M. Mackaay, Commerciële Voorlichting, Centraal Kantoor voor Amsterdam. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 260 vestigingen in Nederland WARSCHAU Tien Polen zijn woens dag voor de rechter verschenen omdat zij 600.000 valse Amerikaanse dollarbil jetten hebben vervaardigd en in omloop gebracht, aldus het blad Wieczorny. On der hen zijn een advocaat, een kunst historicus, een fotograaf en twee druk kers. Bij hun arrestatie vorige zomer werden valse bankbiljetten ten bedrage van 220.000 dollar in beslag genomen De biljetten werden in de nacht gedrukt in het centrale hoofdkantoor van de Poolse economische vereniging in War schau, waar economen een hogere op leiding krijgen. PRAAG Op het bureau van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft men woensdag geen antwoord willen geven op de vraag of partijleider Dubcek in Moskou is. Men wilde ook niet zeggen, of Dubcek nog deze week een onderhoud zal hebben met de leider van de Sovjet- russische communistische partij, Breznjef. In welingelichte Praagse kringen is begin deze week meegedeeld, dat de 47- jarige Dubcek nog voor de bijeenkomst van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij een onderhoud met Breznjef zou hebben. Op de vooravond van de belangrijke bijeenkomst van het uit 190 leden be staande plenum van het centrale comi té van de communistische partij, heeft de partijleiding op woensdagavond een aantal vooraanstaande partijleden van alle blaam gezuiverd betreffende eventuele samenwerking met de Rus sen op het moment van de invasie van Tsjecho-Slowakije in augustus van het vorig jaar. Het uit acht leden bestaande uitvoe rende comité van de partij heeft in een bekendmaking verklaard, dat „er geen enkel bewijs bestaat voor de be weringen dat een aantal mensen zou hebben samengewerkt met de Russen". In de verklaring worden de namen van tien vooraanstaande communisten genoemd, die van alle blaam worden gezuiverd. Er werd aan toegevoegd, dat ook „in de lagere regionen van de partij" een aantal mensen ten on rechte is beschuldigd. De tien vooraanstaande figuren zijn: de voormalige leden van het opperste partijbestuur Vasil Bilak, Frantisek Barbirek, Drahomir Kolder, Jan Pil- ler, Oldrich Svestka en Emil Rogo, de secretarissen van het centraal comité Alois Indra en Milos Jakes en de kan didaatleden van het centrale comité Josef Lenart en Antonin Kapek. „Het is onjuist dat de partij en de eer van een groot aantal eerlijke men sen wordt bezoedeld." In de verklaring werd geëist dat pu blieke figuren en communisten alleen maar „moesten worden beoordeeld naar hun socialistische bewustheid, hun trouw aan het socialistische interna tionalisme en hun vermogen om de denkbeelden van het socialisme op een verantwoordelijke wijze in de praktijk te brengen." Een verklaring van het bestuur van de Tsjechische vakbonden, die meer dan 31/* miljoen arbeiders vertegen woordigen is woensdag verschenen in het blad „Prace". De verklaring scheen er op gericht te zyn, om het verzet van de groep rondom Alexan der Dubcek tegen de druk die op haar wordt uitgeoefend door de oude garde te verstevigen. Met een soortgelijk doel hebben meer dan 2000 studenten van de Praag se landbouwhogeschool woensdag ge staakt. De verklaring die zij uitgaven protesteerde tegen de maatregelen die door de regering zijn genomen na de demonstraties in maart en tegen de verhoging van het aantal Russische troepen in Tsjecho-Slowakije. Hun proclamatie waarin werd ge zegd dat ze zouden staken tot donder dagavond werd aan de gebouwen van de universiteit aangeplakt en in het centrum van Praag totdat de politie ze heeft verwijderd. In de proclamatie werd ronduit ge zegd: „wy beschouwen de Russi sche buitenlandse politiek ten opzich te van Tsjecho-Slowakye vooral sinds 21 augustus 1968 als de werkelijke re denen voor de anti-Russische activitei ten. Wij beschouwen de maatregelen die genomen zijn tegen de vrijheid van de pers, de radio en de televisie, als een daad die tegen ons allen is ge richt. Wij staken om aan ons zeiven en aan het publiek te tonen dat wy nog niet moreel dood zyn". De studenten van de landbouwhoge school maakten bekend dat hun sta king tegen de instructies ging van het bestuur van de universiteit en van het ministerie van Onderwijs. Zij zeiden dat zij waren bedreigd met tegenmaat regelen in de vorm van een mogelijk verlies van beurzen en van nieuwbouw projecten. Een dagblad in Bratislava heeft be kendgemaakt, dat zolang als de be schadigde bureaus van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot op het Wenceslaplein in Praag nog niet zijn gerepareerd de maatschappij tij delijk een gebouw zou betrekken in de Paricka Straat, waar ook Pan Ame rican zijn bureaus heeft. ROME Paus Paulus VI zal in ju ni een bezoek brengen aan Genève op uitnodiging van de Internationale Ar beidsorganisatie (ILO), die dan haar vijftigjarig bestaan herdenkt. Het bezoek van de Paus zal een dag duren. De juiste datum is nog niet be kend. Op 31 juli vertrekt de Paus voor een driedaagse reis naar de Afrikaan se staat Oeganda. De Paus zal in Genève ook een be zoek brengen aan de zetel van de We reldraad van Kerken. Het verlangen van de Paus de We reldraad van Kerken te bezoeken, is telefonisch aan de Raad overgebracht door de onlangs tot kardinaal benoem de Nederlandse prelaat mgr. Wille- brands, secretaris van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid. Mgr. Wil- lebrands is de opvolger van kardinaal Bea, die nauwe contacten onderhield met de Wereldraad van Kerken in Ge nève. Het zal de eerste maal zijn dat een Paus een bezoek brengt aan Zwitser land. CAIRO Voor de negende achter eenvolgende dag heeft gisteren aan het Suez-Kanaal een artillerie-duel gewoed tussen Israëlische en Egyptische strijd krachten. Volgens een Egyptisch legercommu niqué leden de Israëliërs zware verlie zen aan mensen en materieel. De Egyptische kranten hebben gis teren veel aandacht besteed aan de ge vechten langs het Suez-Kanaal. Zij ge waagden van een „nieuwe fase" in de strijd tegen Israël. De kranten maakten er geen geheim van dat de waarnemers van de VN langs het Suez-Kanaal Egypte aanwij zen als de aanstichter van de schietpar tijen. Het gezaghebbende dagblad Al Ah- ram, vaak de spreekbuis van de rege ring, merkte op dat de duels een steeds ernstiger karakter krijgen. „Maar zolang Israël weigert zijn troe pen uit de bezette Arabische gebieden terug te trekken, zullen de incidenten voortduren", aldus Al Ahram. Generaal Mosje Dajan, de Israëlische minister van Defensie, heeft gisteren gezegd dat hij niet in een spoedige nieu we oorlog in het Midden-Oosten gelooft. „De Arabische landen proberen de in druk te wekken dat een nieuwe oorlog op het punt staat uit te breken, maar de Arabische legers zijn in de nabije toekomst niet in staat een oorlog te voe ren", aldus Dajan. Op een lunch met de Vereniging van correspondenten bij de VN heeft koning Hoessein gezegd, dat er geen basis is voor rechtstreekse onderhandelingen met Israël. Het is nu de beurt van Is raël, zei hij, concessies te doen. De Ara bieren kunnen niet verder gaan. Israël zou moeten beginnen de bezette gebie den te verlaten, in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967. Deze resolutie is volgens de Jordaanse koning een goe de basis voor een regeling, ondanks de oppositie van enkele extremistische groepen in Jordanië. Hij herhaalde dat een afzonderlijke Palestijnse staat op de westelke oever van de Jordaan niet kan worden geaccepteerd. De bevolking van Palestina moest de keus hebben tusen terugkeer naar haar grond en schade loosstelling. ADVERTENTIE BONN De verkeerstoren van het internationale vliegveld van Hamburg, Fuhlsbüttel, is meer dan een uur onbe mand geweest omdat de dienstdoende ploeg door het drinken van giftige li keur was uitgeschakeld. Alles liep goed af, omdat er op het nachtelijk uur vrijwel geen luchtver keer was. Alleen een lijntoestel naar Ko penhagen passeerde, zonder te landen op de luchthaven. Eén van de vijf luchtveiligheidscan- troleurs tracteerde zijn collega's tijdens de nachtdienst op zelfgebrouwen prui- menlikeur. Per ongeluk had hij er, be halve pruimen, ook giftige kersen in verwerkt. Weldra lagen vier van de vijf man- rien met heftige krampen op de grond, en enkele vielen flauw. Een vijfde, die maar een enkel slokje had gedronken, was nog juist in staat lalarm te slaan. Ijlings werd een nieuwe ploeg voor de verkeerstoren opgetrommeld. De pa tiënten werden in twee ambulances naar een ziekenhuis gebracht, waar de dok ters atropinevergiftiging constateerden. De inmiddels herstelde likeurdrinkers kunnen nog op een bestraffing rekenen. ADVERTENTIE „Wat geef ik aan 'n tiener cadeau?" EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! Een gerechtshof in West-Berlijn is begonnen met de behandeling van het beroep van de 30-jarige Beate Klarsfeld, die verleden november kan selier Kurt Georg Kiesinger een klap in het gezicht heeft gegeven en om die reden tot een jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Rond het ge rechtsgebouw was een grote politie macht aanwezig met het oog op mo gelijke demonstraties ten gunste van de in Berlijn geboren Franse vrouw. Mevrouw Klarsfeld was echter vrij wel alleen, toen zij langs politie-afzet- tingen, arrestantenauto's en een wa terkanon het gebouw betrad. Het snelrechtwaarmee mevr. Klars feld vorig jaar werd veroordeeld nog op dezelfde dag dat zij de kanselier had geslagen, heeft veel kritiek uit gelokt van liberale linkse zijde. Beate Klarsfeld zag kans de kanse lier te raken toen deze het congres bijwoonde van de christen-democra tische unie in West-Berlijn. Als mo tief voor haar daad gaf zij op het nazi verleden van Kiesinger. Dinsdag heeft de Westberlijnse buitenparlementaire oppositie een boekje uitgegeven, getiteld „K...,of het subtiele fascisme". De verdediging van mevr. Klars feld heeft gevraagd Kiesinger als ge tuige te dagvaarden. Indien dit ver zoek wordt toegestaan zal hij waar schijnlijk in Bonn worden gehoord. Mevrouw Klarsfeld wordt verdedigd door de „huis-advocaat" van de West berlijnse studenten, Horst Mahler, en Mr. Egon Geis uit Frankfort. ADVERTENTIE Cadeau per post EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! HEERLEN De directie van Staatsmijnen blijft ook nu de fusie met de AKU niet is doorgegaan on verminderd streven naar samenwer king met andere ondernemingen. De president-directeur van deze Ne derlandse staatsonderneming, dr. A. C. J. Rottier, verwacht dat het af knappen van de onderhandelingen met AKU geen streep zal zetten door de toekomstplannen van Staatsmijnen. „Wij gaan gewoon door", zegt hij in een toelichting op het jaarverslag van zijn onderneming over 1968. Ook bui ten de chemische sector zullen indus triële activiteiten worden aangepakt. Welke is niet bekend. De NV Nederlandse Staatsmijnen heeft vorig jaar de wind flink in de rug gehad. De netto-winst nam met bijna de helft toe en ging van 60 miljoen gulden naar 88 miljoen gulden. Met een omzetstijging van 968 miljoen gulden naar 1068 miljoen' gulden scha ren Staatsmijnen zich in de rij van miljardairs. Eenzelfde gunstige groei als in 1968 verwacht de financiële top ook voor dit jaar. De gunstige resultaten komen vooral uit de chemische hoek. De komende vier jaar zal daarom in deze sector voor een bedrag van achthonderd mil joen gulden worden geïnvesteerd. De financiering daarvan zal geen proble men opleveren, aldus de hoofddirectie van Staatsmijnen. Zij vindt dat het concern bij moet blijven. „De snelle groei in het buitenland is een uitdaging om in de pas te blijven lopen". Staats mijnen hebben plannen genoeg. Ook de afzet van aardgas was een bron van winst. Samen met Shell bestuderen Staats mijnen de mogelijkheid voor een pe- tro-chemische raffinaderij in Limburg. Die raffinaderij moet Staatsmijnen aan grondstoffen helpen voor de eigen chemische industrie. De studie voor deze raffinaderij wordt binnenkort af gerond. Als het project doorgaat, zijn alleen al bij de bouw van de raffina derij vele honderden mensen betrok ken. Staatsmijnen hebben geen plan nen in Amsterdam een raffinaderij te bouwen. Binnen enkele maanden begint het concern met de produktie van een nieuw artikel, acrylonitril, een grond stof voor onder andere garens en ve zels. De belangstelling ervoor is al groot. Ook de andere produkten die Staatsmijnen pas enkele jaren op de markt hebben, ontmoeten veel belang stelling. De produktie bijvoorbeeld van melamine (grondstof voor o.m. formi ca) zal begin 1970 worden verdubbeld tot 40.000 ton. Het maken van lysine (een belang rijke bouwstof voor eiwitten) blijkt commercieel geen haalbare kaart. Hoewel de ontwikkelingslanden, die met voedseltekorten kampen, met ly sine een deel van de hongersnood zou den kunnen lenigen, is het voor Staats mijnen „uiterst moeilijk" nu al hoe veelheden van betekenis.te verkopen. Op hoog niveau wordt nog overleg ge pleegd over mogelijkheden. Staatsmijnen gaan binnenkort sa menwerken met een bedrijf in Mexico op het gebied van caprolactam (grond stof voor nylon). Er staan bij andere dochters uitbreidingen op stapel zodat Staatsmijnen straks een vijfde van de wereldcapaciteit van deze grondstof bezit (Vi miljoen ton per jaar). Het concern gaat industriële gassen produceren (argon, helium en kool zuur). Men begint er over anderhalf jaar mee. De afzet van aardgas zal verder stij gen dit jaar. Vorig jaar nam de afzet toe van 117 miljoen gulden tot 203 mil joen gulden. De Staat krijgt uit het aardgaspotje 54 miljoen gulden (in 1967 18,2 miljoen gulden). Staatsmijnen blijven belangstelling houden voor het ultra-centrifuge-pro ject, ook nu de fabriek in Almelo komt te staan. Namens de Staat zouden Staatsmijnen een vinger in de pap kunnen krijgen, zo verwacht de hoofd directie. Van de grotere winst (88 miljoen gulden) zal ook het personeel voordeel hebben. Het krijgt een uitkering van 4,5 dag loon (in 1967 was dit vier da gen loon). BRUSSEL De Belgische centrale raad voor het bedrijfsleven heeft in zijn jongste maandnotitie over de eco nomische ontwikkeling bezorgdheid uit gesproken over de prijsontwikkeling in België. De prijzen, die vorig jaar over het algemeen vrij stabiel waren geble ven, zijn in beweging gekomen en al leen al in maart is het indexcijfer van de consumptieprijzen, die vorig jaar over het algemeen vry stabiel waren gebleven, zyn in beweging gekomen en alleen al in maart is het indexcijfer van de consumptieprijzen met bijna 0,6 punten gestegen tot 108,58. Deze evolu tie is ten dele een weerspiegeling van de opgaande conjunctuur en er spelen ook structurele factoren mee, aldus de centrale raad, doch zij vraagt zich ook af of er zich niet reeds een zekere prijs aanpassing aan het voltrekken is met het oog op de invoering van de BTW op 1 januari a.s. De Belgische minister van Economi sche Zaken, Leburton, sprak in dit ver band deze week in de Kamer van volks vertegenwoordigers over een „psychose". Hij kondigde aan, dat de overheid met de verschillende sectoren van het eco nomische leven contact zal opnemen. Zij wil zoveel mogelijk door overreding en onderhandelingen, de ontwikkeling in de goede banen houden, doch er wordt ook gedacht aan een hervorming van de prijzencommissie, versterking van de prijscontrole en, zonodig, aan bijzondere prijsmaatregelen. Het maandoverzicht van de Belgische centrale raad verklaart voorts, dat de economische expansie zich in de maan den februari en maart in België heeft voortgezet. De buitenlandse handel (van de Bleu) heeft een nieuwe sterke im puls gekregen: in februari en maart is de totale import, in vergelijking met de eerste maanden van 1968, met 12,1 procent gestegen en de totale export met 19,1 procent. De industrie heeft het produktietem- po versneld, de voorraden afgewerkte produkten zijn afgenomen en er is een aanhoudende stijging van bestellingen, vooral van buitenlandse. Ook de op slorping van de werkloosheid gaat in versneld tempo voort. De Belgische geld- en kapitaalmark ten blijven, evenals de internationale, gekenmerkt door verkrappingsverschijn- selen en oplopende rentevoeten. Vrees voor ongewenste kapitaaluitvoer en oververhitting van de binnenlandse con junctuur, heeft een aantal landen, waar- ADVERTENTIE „Ze houdt van muziek. Dus?" EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! onder België begin april tot nieuwe dis contoverhogingen gebracht. De Belgische centrale raad voor het bedrijfsleven ge looft echter, dat de economische expan sie in België, ondanks conjunctuuraf- remmende maatregelen in de Verenig de Staten en enige Europese landen, stevig genoeg is om zich in de komen de maanden te handhaven. Men zou echter wel op toenemende financierings moeilijkheden kunnen stuiten. ADVERTENTIE bijvoorbeeld een dubbele plak Verkade Snijkoek met boter PRAAG Het Tsjecho-Slowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat drie buitenland se vrouwen het lartd zijn uitgezet, we gens het verspreiden van pamfletten. Er werd niet bij gezegd wanneer dit precies gebeurd is of wat er in die vlugschriften stond, maar wel dat „de inhoud ervan strijdig was met de wet ten van het land". De drie uitgewezenen zijn Angela Frances Euphemia Smart uit Canada, Eva Relander uit Finland en Romana Peters uit de Verenigde Staten. Zij zouden in noordelijk Moravië 15.000 pamfletten hebben verspreid. De politie zou bovendien nog eens 14.000 in beslag hebben genomen. T)e Westduitse regering wil de verja- ring van moord en volkerenmoord opheffen. Dat zou betekenen dat oor logsmisdaden uit de Hitlertijd voor on bepaalde tijd kunnen worden vervolgd. Het desbetreffend wetsontwerp komt nog voor de zomer in parlementaire be handeling. In de Bondsdag, de Westduitse Twee de Kamer, zijn echter veel tegenstan ders, zodat het de vraag is of het wets ontwerp in deze vorm zal worden goed gekeurd. Zoals de zaken nu staan ver jaren oorlogsmisdaden op 31 december van dit jaar. Dat wil zeggen dat de justitie van volgend jaar af geen nieuw- ontdekte oorlogsmisdaden meer in be handeling zal kunnen nemen. Wel kun nen alle zaken worden afgehandeld, waarin het onderzoek al is begonnen. lyToord verjaart volgens de Duitse wel na twintig jaar. Deze termijn lie; men aanvankelijk ingaan bij de val var. het naziregime in 1945. Toen de oorlogs misdaden in 1965 derhalve zouden ver jaren, besloot de Bondsdag, na een hef tig debat, om alsnog een nieuw begin- tijdstip te kiezen: eind 1949, toen de Bondsrepubliek werd gesticht en haar eigen rechtspraak kreeg. Het verja ringstijdstip was daarmee opgescho ven tot eind 1969. De verjaring van misdrijven, waar over reeds een dossier wordt geopend, is automatisch opgeheven. Deze kunnen dus ook na het eind van dit jaar ver der worden vervolgd. Tntussen heeft de justitie 77.000 voor onderzoeken gevoerd. Ruim zesdui zend oorlogsmisdadigers zijn rechtsgel dig veroordeeld. In bijna 52.000 geval len werd het vooronderzoek gestaakt of de verdachte vrijgesproken. Nog hangende zijn ongeveer twintigduizend gerechtelijke vooronderzoeken en be- FRANZ-JOSEPH STRAUSS liever niet handelingen in hoger beroep. Alleen reeds aan deze zaken zou de justitie naar schatting nog tien jaar werk heb ben. Tke vraag is nu: hoeveel misdrijven zijn nog onontdekt? Westduitse ju risten, die vorig jaar voor het eerst toegang kregen tot het Russische staats archief in Moskou, ontdekten massa'F nieuw materiaal. De meeste Oosteuro- pese archieven zijn nog in het geheel niet uitgekamd. Tn de Bondsdag stuit het regerigns- plan om de verjaring nu helemaa op te heffen op gemengde gevoelens. De sociaal-democraten zijn voor op heffing, vooral omdat het staken var de vervolging het aanzien van de Bonds republiek in het buitenland zeer zou schaden. De kleine liberale fractie is van ouds her tegen opheffing, en dat voorname lijk op principieel-juridische gronden. Zij menen dat in een rechtsstaat aan een verjaringstermijn, die eenmaal wettelijk is vastgelegd, niet naderhand mag worden getornd, en zeker niet uit politiek opportunisme. Sterk verdeeld is het christen-demo cratische kamp. Vooral de Beierse christen-democraten onder leiding van minister Strauss (Financiën), vinden dat er nu een punt moet worden gezet achter de processen. Aan de ene kant willen zij hun conservatieve kiezers te gemoet komen, die er langzamerhand genoeg van hebben. Anderzijds betogen zij dat na een kwart eeuw vele oorlogsmisdaden zo moeilijk zijn te bewijzen, dat dik wijls een vrijspraak moet volgen, het geen het Duitse aanzien in het buiten land al evenzeer schaadt. AHe partyen zyn het overigens wel eens dat het elimineren van de ver jaring een onelegante kunstgreep ls, en dat de huidige rechtspleging soms een onverkwikkelijk beeld vertoont. Bij de Westduitse bevolking ligt de verhouding tussen voor- en tegenstan ders zowat half om half. Bonn staat evenwel onder sterke politieke druk, onder meer van Israël, maar vooral van Rusland, dat tot voor zeer kort op zettelijk zijn archieven voor de West duitse justitie gesloten had gehouden. DACCA Gevreesd wordt dat het aantal doden tengevolge van de wer velstorm die maandagavond Dacca en andere steden in Oost-Pakistan heeft getroffen, meer dan duizend is. Er zijn vierduizend mensen gewond. Rondom Dacca zijn 15.000 mensen dakloos. Het ergst getroffen is de wijk Demra van Dacca. Tot dusver zijn 550 lijken gebor gen. Studenten van de universiteit van Dacca hebben zich bij de militairen gevoegd om bij de hulpverlening en het zoeken naar slachtoffers te helpen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9