Dajan maakt berichten uit Cairo belachelijk !>ij ZJOEKOF NEEMT HET OP VOOR STALIN PRODENT Sovjet-intellectuelen behouden straffen Over de grenzen Afgezet altijd even goed Vooraanstaande Gaullisten uit de partij gestapt 25 stuks 1.75 Weer artillerievuur aan Suez-Kanaal Wilson blijft wet tegen stakingen Proces liep heel anders af O.-Duitslaiid wil naar Genève Sirhan schuldig aan moord Carta doet mee... de hele klas doet mee! Wij willen f.1000,* voor 'n machtig schoolreisje daarom sparen we Prodent meisjeskopjes. Nieuwe tornado President VN- vergadering overleden JORDAMË MEMOIRES VAS ZIEKE MAARSCHALK OLIFANT HOUDT VAN TULPEN. WAPE1S NEDERLANDSE PILOOT KWAM OM IN KONGO ALLEEN OM DE WERELD PER VLIEGTUIG r* ?f VRIJDAG 18 APRIL 1969 JERUZALEM De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, heeft don derdagavond de beweringen van radio-Cairo over de uitwerking van de Egyp tische artilleriebeschietingen van de afgelopen weken, belachelqk genoemd. Als men de cijfers optelt die radio-Cairo heeft genoemd, zou men tot het fan tastische aantal van 744 Israëlische doden in de afgelopen vjjf weken komen, zei hü. Volgens Cairo heeft Israël daarbjj 123 tanks, 14 voertuigen met rupsbanden, 104 artilleriestellingen, 23 raketlanceerplaatsen en twee Mirage-straaljagers verlo- LONDEN De Britse premier Harold Wilson heeft donderdagavond de parle mentsleden van de Labourpartjj gewaarv- schuwd, dat het aannemen van de wet van minister Barbara Castle op de wil de stakingen, onmisbaar is voor het herstel van de economie van het land en voor het aanbleven van de Labourre- gering. „Een weg terug is er niet", zei hij in zijn beroep op de Labourparle- mentsleden, zich achter de regering te scharen. De kwestie heeft het ongenoe gen van de vakbonden gewekt. Ondanks het verzet van sommige le den verwacht de regering dat de wet zal worden aanvaard, nu zij de voorstel len ter hervorming van het Hogerhuis die in de partij niet populair waren, heeft laten vallen. Wilson zei dat de in dustriële betrekkingen in Engeland en de rechten van de vakbonden zullen worden verbeterd door de nieuwe wet en niet slechter zullen worden zoals be paalde critici geloven. Hij zei dat de regering bereid is andere doelmatige ideeën van de machtige vakfederatie (TUC, die bijna negen miljoen arbei ders vertegenwoordigt) in overweging te nemen, voornamelijk wat betreft de „afkoelingsperiode" van 8 dagen en de boetebepalingen tegen wilde stakers, die weigeren na bevel weer aan het werk te gaan. In feite zyn in die periode 9 Israë liërs gedood en 48 gewond, niet een tank werd buitenwerking gesteld. Sinds de zesdaagse oorlog van juni 1967 heeft Israël zeven gevehtsvliegtui- gen en een Piper-Cub verloren. Egyp te heeft in hetzelfde tijdsbestek 15 ge vechtsvliegtuigen en Syrië drie verlo ren, zei minister Dajan. De enige manier waarop de Arabische landen de Israëlische strijdkrachten van de huidige stellingen kunnen verwijde ren, is het aangaan van rechtstreekse besprekingen en niet door geweld, zei hy. Egyptische artillerie heeft donderdag middag Israëlische stellingen aan het Suez-Kanaal beschoten en Israël heeft het vuur beantwoord, aldus een Is raëlische woordvoerder. Volgens Cairo is Israël begonnen. Een witgeverfd voertuig van de VN is volgens Israël door een Egyptische granaat getroffen en uitgebrand. Het schieten, aan een front van hon derd kilometer breedte, heeft anderhalf uur geduurd. Volgens radio-Cairo zijn de meeste Israëlische versterkingen aan de ooste lijke kanaaloever vernield, evenals ver scheidene batterijen en lanceerinrich- tingen voor raketten. Veel Israëliërs zouden gesneuveld rijn. Israël meldt, dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Het was de elfde achtereenvolgende dag, dat over het kanaal geshoten werd. By beschietingen vanaf Jordaans grondgebied is donderdag een Israëli- MOSKOU In de vandaag gepubliceerde memoires van maarschalk Georgi Zjoekof heeft de viermaal als „held van de Sovjet-Unie" onderscheiden veldheer, Stalin zowel op het menselüke als op het militaire vlak gerehabiliteerd. De 75-jarige Zjoekof, die onlangs getroffen is door een beroerte, noemt in zyn „herinneringen en overdenkingen" Stalin een „hoffelük man, die kon luisteren, tegenspraak verdragen en een gesprek op gang kon houden". Iemand die het tegendeel beweert heeft volgens Zjoekof ongelük. Hoewel hij in het begin van zijn me mories lof toezwaait aan de onder Sta lin weggezuiverde militairen als Blü- cher, Toechatsjefsky, Jakir en Oebo- revitsj, maakt Zjoekof geen melding van de grote zuiveringen. Stalin kan volgens hem niet verwe- BONN Het proces tegen Beate Klarsfeld (31), die Bondskanselier Kie- singer een oorvijg gaf. is voor twee maanden verdaagd. Dit besluit nam gisteren de rechtbank in Berlijn-Moa- bit. De verdaging dient om de verdedi gers van Beate Klarsfeld de gelegenheid te geven bewijsmateriaal te verzame len over het gedrag van Bondskanse lier Kiesinger in de Hitlerjaren. Tege lijkertijd wees de rechtbank het verzoek van de verdediging af, om Kiesinger zelf te horen als getuige over zijn •igen verleden. Beate Klarsfeld deelde haar befaam de oorvijg vorig jaar uit op een partij congres in West-Berlijn. Zij wilde daar mee demonstreren tegen Kiesingers „naziverleden". In een omstreden spoedproces werd zij veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. Nu wordt de zaak in hoger be roep behandeld. Kiesinger was in de oorlog ambtenaar op de afdeling radio- propaganda van het ministerie van bui tenlandse zaken in Berlijn. ten worden het land niet op de oorlog te hebben voorbereid, maar hij had niet voorzien dat Hitier een bliksemoor- log tegen de Sovjet-Unie zou voeren en daarvoor zoveel troepen zou samen trekken als hij gedaan had. Zijn be langrijkste fout was volgens Zjoekof, dat hij niet de juiste datum van de Duitse invasie had kunnen vaststellen. Stalins politieke was aanvankelijk vol ledig gericht op het voorkomen van een oorlog met Duitsland, en was er ze ker van dit te kunnen bereiken. Me' het sluiten van het non-agressiepact met Duitsland beoogde hij tijd te winen en de vorming van en anti-Russisch front te verhinderen. Een week voor de invasie vond hij afkondiging van een al gemene mobilisatie nog „voorbarig". Na het bekendworden van de Duitse in val, belde Stalin de Duitse ambassade in Moskou op en vernam doodsbleek, in een stoel gezakt, de oorlogsverklaring die graaf Von Schülenburg, de toenma lige gezant in Moskou, voorlas. Het boek bevat ook vele tot dusver- onbekende uitlatingen van Stalin over de Westelijke mogendheden. In ant woord op vragen van Zjoekof in mei 1940 over de nog „passieve oorlog" aan het Westelijke front zegt hij: „De reg- ringen van Daladier en Chamberlain zijn niet serieus van plan oorlog tegen Hitier te voeren. Zij willen Hitier tegen ons opzetten. Toen zij in 1939 weiger den een anti-Hitlerblok op te richten, weigerden zij tegelijkertijd de handen ineen te slaan met Hitier voor een aan val op ons, maar zij zullen moeten be talen voor hun kortzichtige politiek." In 1944, na afloop van de conferentie van Jalta: „Roosevelt heeft beloofd in 1944 een tweede front te openen in Frankrijk. Ik geloof dat hij woord zal houden, maar in geval van het tegen deel, zijn wij sterk genoeg om Duits land alleen te verslaan." Na het verne men van Duitse pogingen een afzonder lijke vrede te sluiten met de Westelijke geallieerden zegt hij tot Zjoekof: „Ik geloof niet dat Roosevelt het akkoord van Jalta zal schenden, maar Churchill, die is tot alles in staat." ADVERTENTIE Er is in Schiedam een Olifant die stapel is op tulpen. Het is dan ook een uitzonderlijke Olifant. Het is de Olifant Vieux. Te goed om in een borrelglas te doen. Doe hem in een tulpvormig cognacglas! sche militair van 21 jaar gedood, en zyn vier andere gewond. De Jordaniërs openden het vuur met mortieren en terugstootloze vuurmon- monden op een Israëlische patrouille bij Neve Ur, in de Beisan vallei ten zuiden van het Meer van Galilea. Het was hier de derde achtereenvol gende dag, dat in de vallei strijd werd geleverd. Oe Tahnt Secr.-gen. Oe Thant van de Verenigde Naties heeft donderdag gewaarschuwd, dat de Zweedse ambassadeur in Mos kou, Gunnar Jarring, niet bereid is zijn „min of meer nutteloze inspanning" te herhalen, om tot een regeling van het conflict in het Midden-Oosten te komen, zonder de actieve steun van de vier grote mogendheden. Thant voegde hier echter aan toe, de besprekingen van de „grote vier" toe te juichen en rijn „hoop te vestigen op het succes van de besprekingen". Het Israëlische legerblad „Bama- haneh" heeft bijzonderheden verstrekt over een mobiel mörtier, dat het groot ste ter wereld zou zijn en dat tot nog toe op de lijst geheime wapens stond. Het is een 160 mm wapen met een be reik van 9300 meter. Het voertuig weegt een ton en wordt door zeven soldaten bemand. Het wordt in Israël gefabri ceerd en is daar ook ontworpen. GENEVE Oost-Duitsland heeft gevraagd toegelaten te worden tot de ontwapeningsconferentie in Genève. De Russische afgevaardigde naar de ontwapeningsconferentie, Rotsjsjin, zei dat hij een telegram uit Oost-Ber- lijn had ontvangen waarin de Oost- duitse regering formeel om toelating tot de conferentie verzocht. Een soortgelijk telegram was gezonden aan de Ameri kaanse delegatie, maar die had gewei gerd het in ontvangst te nemen omdat de Verenigde Staten Oost-Duitsland niet erkennen. Later werd meegedeeld dat de Oost- duitse onderminister van Buitenlandse Zaken, Georg Stibi, in Genève is aan gekomen. Hij wil aan de afgevaardig den persoonlijk het verzoek van zijn regering toelichten. De Sovjet-Unie is voor toelating van zowel Oost- als West-Duitsland tot de ontwapeningsconferentie KINSJASA Bij het vliegongeluk van woendag, waarbij een militair vlieg tuig is neergestort in de Kongo-rivier en 45 mensen om het leven zijn gekomen, is ook omgekomende 25-jarige Neder lander Hielke Sybren Koopmans. Hij was de tweede piloot van het toestel. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. LOS ANGELES Een uit zeven mannen en vijf vrouwen bestaande ju ry in Los Angeles heeft donderdag de 25-jarige Jordaanse immigrant Sirhan B. Sirhan schuldig bevonden aan moord op senator Robert F. Kennedy, vorig jaar juni. Op maandag 21 april zal de jury op last van rechter Her- bert Walker opnieuw bijeenkomen, om zich te beraden over de straf, levens lange gevangenisstraf of de gaskamer. Toen rechter Walker de voorzitter van de jury vroeg of men tot een uitspraak was gekomen, hoorde Sirhan de uit spraak, die door een griffier werd voorgelezen, met effen gelaat aan. Aan vyf andere tenlasteleggingen wegens het verwonden van vüf mensen in het Am bassador hotel waar Kennedy werd neergeschoten werd de Jordaniër even eens schuldig bevonden. Hier was de uitspraak poging tot doodslag met een dodelijk wapen. Voor de uitspraak wegens de moord op Robert Kennedy had de jury de keuze uit de volgende mogelijkheden: vrijspraak, doodslag, moord in de tweede graad en moord in de eerste graad. Tijdens het proces tegen Sirhan, dat 7 januari begon, zijn 90 getuigen ge hoord 61 a charge en 29 a déchar ge). Maandag trok de jury zich terug om in totaal zestien en een half uur te beraadslagen. Naar verwachting zal maandag zowel de openbare aan klager als de verdediging het woord vragen over de uitspraak van de jury alvorens deze zich voor de strafbepa ling opnieuw zal terugtrekken. Als de jury tot levenslange gevange nisstraf zou besluiten, zal Sirhan tech nisch minimaal tien jaar in de gevan genis moeten blijven en maximum le venslang. De justitie van Californië heeft echter de mogelijkheid hem na zeven jaar op erewoord in vrijheid te stellen. SACRAMENTO De Californische psycholoog Alvin Marks is in veertien dagen en dertien en een half uur in een eenpersoonsvliegtuig om de wereld ge vlogen. De 42-jarige Marks maakte de tocht in een eenmotorige Cessna. Twee jaar geleden deed de Britse Sheila Scott drieëndertig dagen over een der gelijke wereldreis. ADVERTENTIE doe mee Twee op het kartonnen doosje van Prodent tandpasta, één op het doosje van Prodent tandenborstels. We plakken deze Prodent kopjes op het wedstrijdformulier. Dit heeft onze onderwijzer(es). Je kunt 't ook aanvragen bij Prodent, Postbus 200, Amersfoort Inzenden vóór 15 juni a.s. 3 prijzen per provincief 1000; f 750; f 250,-. In totaal stelt Prodent f 22.000.-beschikbaar. Wie winnen?De klassen die gemiddeld per leerling de meeste kopjes hebben ingestuurd. Grote en kleinere klassen hebben dus gelijke kansen. Wie mee doet. gaat akkoord met de voorwaarden. Uitslag 16 juni 1969. De winnende klassen krijgen al op 16 juni een telegram. VOOR PAR E LWITTE TAN D E N! MOSKOU Een rechtbank heeft een beroep afgewezen van drie „afval lige" Sovjet-intellectuelen die tot dwangarbeid veroordeeld werden ten gevolge van het verspreiden van anti- Sovjet literatuur. Het hooggerechtshof van de Russi sche federatie, de grootste van de Sovjet republieken, handhaafde de von nissen die verleden jaar december op gelegd werden door een plaatselijke rechtbank in Leningrad. Die rechtbank veroordeelde che misch ingenieur Lev Kvatsjefsky, (30), tot vier jaar dwangarbeid, de 33-jarige juridische adviseur Joeri Gendler tot 3 jaar, een ingenieur, Ana- toly Studentkof (34) tot 1 jaar. Verwacht wordt, dait zij hun straffen ADVERTENTIE Nu is het tijd voor Fresia's. Bijzonder charmante bloemen in talrijke variëteiten. U legt er eer mee in. Neem vaker een bloemetje mee! 902 PARIJS Jacques Hébert, vice-voor- zitter van het comité van defensie in de Franse assemblée, is gisteren uit de partij der Gaullisten gestapt. De reden daarvoor was, dat Hébert het volledig oneens is met het door president De Gauile afgekondigde re ferendum. Jacques Hébert is een van de weinige, nog levende Fransen, die onderschei den is met de Orde van de Bevrijding, na de Tweede Wereldoorlog door De Gaulle gesticht om buitengewone mili taire verdienste tijdens de oorlog te be lonen. Het vertrek van Hébert komt drie da gen na de verklaring van Valéry Gis- card d'Estaing, leider van de rechter vleugel in de coalitie van gaullistische partijen, dat hij het referendum van 27 april op alle punten veroordeelt. Onder de tegenstanders van het refe rendum, dat de beslissing moet bren gen over de vragen of de wetgevende macht van de Senaat zal worden be perkt en of de gouvernementsraden grotere zelfstandigheid zullen krijgen, is ook René Pleven. Pleven was eens als eerste minister een traditionele aanhanger van De Gaulle. DACCA Dacca, de Pakistaanse stad, die maandag door een tornado werd geteisterd, waarbij 504 mensen omkwamen is heden door een an dere storm getroffen die evenwel min der hevig was. Maar er kwamen toch windstoten bij voor van meer dan 100 kilometer per uur. Tijdens de tornado van maandag werden 5.000 personen gewond en is een enorme schade aangericht aan wo ningen, fabrieken en werkplaatsen. zullen uitdienen in het dwangarbeids- kamp in Potma, 450 km ten zuidoos ten van Moskou. De drie mannen werden begin au gustus gearresteerd tijdens een inval in het huis van Gendler, terwijl zij be zig waren met een protestbrief aan de Sovjet autoriteiten over de druk die voor de invasie op Tsjecho-Slowakije werd uitgeoefend. Hoewel de drie werden gearresteerd terwijl zij hiermee bezig waren wer den zij er niet voor berecht. In de plaats daarvan moesten zij terecht staan voor het in bezit hebben en ver spreiden van literatuur die tijdens de inval in beslag genomen werden. Hieronder vielen boeken zoals „de nieuwe klasse" van de Joegoslavische liberaal Milovan Djilas en „het ge weten van een conservatief" van de Amerikaanse senator Barry Goldwa- ,ter. Als bewijs tegen hen werden even eens protesten tegen de processen te gen andere „afvalligen" gebruikt. Gendler en Studentkof bekenden schuld maar Kvatsjefsky verklaarde onschuldig te zijn, zeggend dat de boe ken niet anti-Sovjet waren. GUATEMALA Dr. Emilion Arse nates, president van de algemene verga dering van de Verenigde Naties, is op 46-jarige leeftijd gestorven. Hij werd op 22 oktober in New York geopereerd voor een hersentumor. De doktoren noemden de operatie 'geslaagd'. Hij stierf minder dan een maand nadat hij gekozen was tot president van de VN- vergadering. Alexander Dubcek, de thans op Rus- sisch bevel afgezette partyleider, werd op 27 november 1921 in het Slo waakse Uhrovec geboren. Vier jaar later emigreerden zyn ouders naar de Sovjet- Unie. In 1938 keerde hij naar zyn vader land terug, waar hij zich aansloot by de illegale communistische party. Van 1941-1945 was Dubcek als mon teur werkzaam bij de Skoda-fabrieften' te Dubnice in Slowakije en nam hij als lid van de „Jaj Zizka" brigade actief deel aan de Slowaakse opstand tegen de Duitse bezetting. Van 1945 tot 1949 bekleedde hij functies in het partijap paraat te Trencin en in 1951 werd hij tot afgevaardigde van de nationale ver gadering gekozen. Op 4 januari vorig jaar werd Dubcek eerste partijsecretaris. Hij volgde de Stalinistische Antonin Novotny op. De liberale ontwikkeling in Tsjecho- Slowakije begon toen op gang te komen. Dubcek kondigde democratisering en meer openheid in het staats- en par- tijbestel aan, bevorderde de uitvoering van de al bestaande plannen van mo derne economen als prof Ota Sik, zeg de toe dat de schendingen van het so- sialistische wetbestel onder het oude regime zoveel mogelijk ongedaan zou worden gemaakt, ijverde voor meer vrijheid op het gebied van pers en cul tuur en trof voorbereidingen om het land tot een federatie van Tsjechen en Slowaken te maken ter beëindiging van de achterstelling der Slowaken. Dubcek genoot al spoedig een grote po pulariteit in het gehele land. In de Sov jet-Unie, Oosb-Duitsland, Polen, Hon garije en Bulgarije vreesde men dat er door het liberaliseringsproces in Tsje cho-Slowakije een bres zou ontstaan in het Oosteuropese front. De druk op Tsjecho-Slowakije nam geleidelijk toe. Half juli vorig jaar stelden de genoem de vijf landen Praag een ultimatum, maar Dubcek en de zijnen, die zich ge steund wisten door het overgrote deel van het volk, hielden vast aan hun be leid. Van 29 juli tot 1 augustus ontmoetten de Russische en Tsjecho-Slowaakse lei ders elkaar in Cierna Nad Tisou in Oost- Slowakije. Er werd een compromis be reikt, waarbij Praag toestemming kreeg de liberale koers te volgen. /~\p 20 augustus 1968 tegen midder- nacht vielen strijdkrachten van de vijf landen Tsjecho-Slowakije binnen, dat vrijwel zonder tegenstand in korte tijd werd bezet. Dubcek en anderen werden gevankelijk weggevoerd, maar zij kwamen terug, toen niemand bereid bleek hen te vervangen. Zij hadden wel veel concessies moeten doen. Herhaaldelyk kwam het tot betogin gen tegen de geleidelüke uitholling van Dubceks hervormingsbeleid onder druk van de Russische bezetting en de con servatieven in Tsjecho-Slowakije. Er kwamen massale protesten toen de po pulaire Smrkofsky werd vervangen als voorzitter van het nationale parlement, vooral van de kant van de vakbewe ging. De spanning bereikte een nieuw hoog tepunt toen op 28 maart heftige anti- russische betogingen werden gehouden naar aanleiding van twee overwinnin gen van Tsjechoslowaken op de Russi sche ijshockeyers. Er werden Russi sche eigendommen vernield. Dubcek kondigde aan dat het volk daarvoor een hoge prijs zou moeten betalen. Er kwam weer perscensuur, de politie kreeg meer macht en er kwamen meer Russische bezettingstroepen. De Russi sche minister van Defensie Gretsjko kwam naar Praag, naar verluidde met een reeks van eisen van het Kremlin, waarbij de verwijdering van Dubcek. De landen van het Pact van Warschau hielden gedurende drie dagen „luchtver dedigingsoefeningen" die onder meer het Tsjechoslowaakse grondgebied be sloegen. (jp ustav Husak. die door hei plenum vkh het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische par tij tot eerste-secretaris is gekozen in de plaats van Dubcek, werd op 10 janua ri 1913 in Bratislava-Dubravka geboren als zoon van een arme boer. Hij stu deerde in 1937 rechten af aan de uni versiteit van Bratislava. In 1933 trad hij tot de communistische party toe. Toen deze in 1938 werd verboden, werkte Husak in ondergrondse commu nistische organisaties. Hij werd door deze activiteiten herhaaldelijk tot ge vangenisstraffen veroordeeld. Sinds 1943 maakte hij deel uit van de leiding van de ondergrondse communistische bewe ging en van de eveneens illegale Slo waakse nationale raad. In deze functies bereidde hy samen met anderen, de Slowaakse nationale opstand tegen de Duitsers voor. Na de bevrijding werd hij gekozen als lid van het centrale comité van de communistische partij en als vice-voor zitter. In 1950 moest Husak in verband met kritiek, waarin hy werd beschul digd van „burgerlijk nationalisme" zijn partijfuncties neerleggen. Een jaar la ter volgde zijn arrestatie en in 1954 een veroordeling toatagv-eenenglsnevl een veroordeling tot levenslange gevan genisstraf. In mei 1960 kwam hy echter op grond van algemene annestie vrij en in 1963 werd hy gerehabiliteerd, waaroy hij het lidmaatschap van de partij te rugkreeg. Onder het bewind van Novot ny kreeg hij geen kans meer een poli tieke functie te bekleden, maar na de machtswisseling in januari 1968 werd hy vice-premier en eerste-secretaris van de Slowaakse communistische par tij. I-Tusak is een van de meest vooraan- staande Tsjechoslowaakse „realis ten", waaronder degenen worden gerang schikt die volledige samenwerking met de Sovjet-Unie voorstaan. Hij heeft her haaldelijk kritiek laten horen op zoge noemde „anti-socialistische" elementen in Tsjecho-Slowakije, die volgens hem de door Dubcek ingezette hervormingen voor extremistische doeleinden misbrui ken. De nu 56-jarige Slowaak wordt in de liberalisatiebeweging als een conser vatief gezien. Hü heeft voortdurend ge hamerd op een compromis met de Rus sen na de door dezen geleide invasie, van vorig jaar augustus. Men ziet zün verkiezingen als een compromis^-keuze van het centrale co mité, omdat de Russen, naar wordt aan genomen liever de nog conservatievere Lubomir Strougai op de stoel van de eerste-secretaris zouden zien. ADVERTENTIE toch maar Toneelspeelster en TV-actrice Pleuni Touw liever caballero

De Vallei | 1969 | | pagina 11