„Een radikale partij voor gedesillusioneerden" BRAAT! LORD KING SIZE Boerenpartij in proefschrift „veroordeeld" KEUKENS? Lenle is de zon op visile r+ vrajjen Kwart betaalt voor aardgas meer dan SROG Computers maken het de fiscus moeilijk Textiel kreeg veel krediet van overheid fonfmerk'uw^ntiel Ratti Doodeheefver Van Dis wil geen dodenherden king op zondag Commissariaten burgemeesters Uitgeest zoekt pastoor per advertentie En geniet van 'n kostelijke sigaret. Licht en mild. En rijk van smaak. LORD KING SIZE In de stijl van deze tijd 20 sigaretten 1,75 DOCHTER VAN VGZ IN WESTZAAN GAAT SLUITEN NA 20 JAAR WERKEN ONTSLAGBERICHT IN LOONZAKJE Overeenkomsten Categorieën Drie Turken uitgewezen Fascisme Gekleurd beeld Minister Seda neemt Nijmeegs incident niet zwaar op PRINSES IRENE MET ECHTGENOOT OP SOESTDIJK VERWACHT VRIJDAG 18 APRIL 1969 ADVERTENTIE ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEU# IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL 05760-31970 OOK 'StATIBDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR DEN HAAG Ongeveeer een kwart van de aardgasgebruikers in Nederland betaalt tarieven die hoger zjjn dan die welke door de Samenwerkende Regio nale Organisaties voor Gasvoorziening (SROG) worden aanbevolen, aldus heeft de minister van economische zaken, mr. L. de Block, in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid H. Wieringa (p.v.d.a.) meegedeeld. De overigen be talen tarieven die iets lager of geltfk zijn aan het adviestarief. Sterk afwijkende tarieven worden be taald door hen die zijn aangesloten op het net van kleinere bedrijven. Zij vor men slechts enkele procenten op het to taal, en over het geheel genomen kan worden gesproken van een vergaande uniformiteit op het terrein van de gas- tarieven, aldus de minister. BERG EN DAL De belastingdienst zal steeds minder boeken kunnen con troleren. verwacht de directeur van 's Rijks belastingen de heer W. J. van Bijsterveld. Steeds meer bedrijven stoppen de ge gevens van hun bedrijf in een compu ter en dat betekent voor de belasting dienst een heel andere aanpak van de controle. Hij zei dit in een jubileumbij eenkomst van de algemene roomskatho- lieke ambtenarenverenigig. De automatisering van de maatshap- pij zal de komende jaren om een aan zienlijke aanpassing van de belasting dienst vragen, aldus de heer Van Bij sterveld. Deze aanpassing zal in hoofd zaak routine werkzaamheden betreffen. Bij de directe belastingen is men al met de voorbereiding van een dergelijke aanpassing bezig. WESTZAAN De produktie van pa pieren zakken bij de NV „Papier- en Papierwarenindustrie" gebroeders De Jong te W'estzaan, een dochteronder neming van „Van Gelder Papier", zal in de loop van 1969 worden gestaakt. De sluiting is een gevolg van integra tiemaatregelen, die een meer effi ciënte bedrijfsvoering in de verwerkings sector beogen.De produktie zal worden voortgezet in de bedrijven in Leeuwar den en Rotterdam, die eveneens dochterondernemingen zijn van „Van Gelder Papier". Van de 47 personeelsleden in West- zaan zullen er dertig een functie aange boden krijgen in andere bedrijven van Van Gelder Zonen. De machinerieën en de verdere inventaris zullen naar de an dere bedrijven worden overgebracht. Het bedrijf had als een van de laatste ter wereld een papiermolen in gebruik. Dat was De Schoolmeester, die ei gendom is van de Vereniging Neder landse Papierfabrikanten. WESTZAAN De vakbonden zijn bijzonder slecht te spreken over het ab rupte ontslag van de twaalf man per soneel van de houtwarenfabriek Krijgs man in W'estzaan. In hun loonzakje kregen de werknemers, die allen langer dan twintig jaar bij het bedrijf werkten, een briefje waarop het ontslag werd aangekondigd. De bonden zijn er nog niet in geslaagd een goede regeling voor het personeel te krijgen. Zij wijten de sluiting van de fabriek onder andere aan de geringe belangstelling die de beherend vennoot voor het bedrijf had. DEN HAAG Tien textielbedrijven hebben vorig jaar voor bijna 8 miljoen gulden krediet van de overheid gekre gen. Deze bedrijven kunnen daar inves teringsplannen tot een bedrag van 52 miljoen gulden mee financieren. Het zwaartepunt van de investerings plannen ligt bij de aanschaf van ar beidsbesparende machines in de weve rijen. Daardoor zullen 300 tot 400 ar beidsplaatsen kunnen wegvallen. Minister De Block (Economische Za ken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Hij verwacht dat de textiel industrie nog meer aanvragen om finan ciële steun zal indienen. Het zal dan waarschijnlijk om meer ingrijpende projecten gaan. I RECHT „De Boerenpartij wordt in alle gebieden waar wij ons onder zoek verrichtten gezien als een partij waar „nette" mensen niets mee "van doen willen hebben. In Brabant is het de partij van de schilleboer, de man die dreigt te vallen van de onderste trede van de lokale prestige-hiërachie. In de krimpenerwaard is het de partij van de boer die niet weet hoe het hoort: die 's ochtends later opstaat dan zijn collega's en derhalve lui is". Dit staat te lezen in het proefschrift „De Boerenpartij-des-oriëntatie en radika- lisme onder de boeren", een 225 pagina's tellend en van een Engelse samenvat ting voorzien boekwerk, waarop de heer A. Th. J. Nooij (32), wetenschappelijk medewerker aan de afdeling sociologie en sociografie van de Landbouwhoge school in Wageningen, vanmiddag aan de rijksuniversiteit in Utrecht tot doctor in de sociale wetenschappen is gepromoveerd. Promotor was prof. dr. E. W. Hof stee. hoogleraar aan de landbouwhogeschool. De dissertatie is opgebouwd met be hulp van gegevens afkomstig uit een klein proefonderzoek in de Kempen, een tweede onderzoek in de Liemers, een interviewcampagne in de zomer van 1966, een mechanisatieonderzoek in de gemeenten Dinteloord, Klundert, Willemstad en Fijnaart (de noordwest hoek van Noord-Brabant) en in 1967 een onderzoek in de gemeenten Ber- kenwoude, Stolwijk, Vlist en Haas trecht in de Krimpenerwaard. In het proefschrift wordt de Boeren partij veroordeeld ..wel de partij, niet de mensen", zo luidt de laatste zin van het boek als zijnde een radicale partij, een partij voor gedesillusioneer den. een partij voor mensen die zich gefrustreerd voelen door de grote maatschappelijke veranderingen van deze tijd. „Er is reden om te verwach ten". zo schrijft de heer Nooij, „dat de Boerenpartij meer aantrekkings kracht uitoefent op boeren met kleine en minder produktieve bedrijven, op oudere boeren en boeren die minder onderwijs hebben genoten en op agra riërs met minder moderne bedrijven en met een lager levenspeil." Dr. Nooij heeft in het proefschrift vastgesteld dat de Communistische Partij Nederland en de Boerenpartij overeenkomstige kenmerken vertonen, „hoewel zij in politiek opzicht elkaar weinig vriendelijk gezind zijn. Anders dan de in het brede politieke midden gebied gelegen partijen richten zij zich in hun propaganda op de onder meer in hun economische aspiraties gefrus treerde leden van de maatschappij. Beide partijen verkeren aan de rand van het Nederlandse politieke bestel." De CPN tracht vooral onder de werk nemers haar invloed te vergroten, daarnaast wordt propaganda gevoerd onder kleine middenstanders en de kleine boeren met de argumentatie dat hun belangen in feite identiek zijn aan die van de arbeiders: beide zouden de zelfde hoofdvijand hebben namelijk de dictatuur van de monopolies, zo zegt dr. Nooij. „De Boerenpartij daarentegen is in eerste instantie de partij die de belan gen van de kleine - boeren en kleine middenstanders wenst te behartigen. Hoewel de „sociale bekommernis" zich ook uitstrekt over sommige catego rieën niet-zelfstandigen (werklozen b.v.) is er bij de Boerenpartij in tegenstel ling tot de CPN sprake van een vrees voor de georganiseerde arbeid. Waar de CPN tegenover de macht van het georganiseerde kapitaal de macht van de georganiseerde arbeid wil stellen, is de Boerenpartij beducht voor beide machten." Bij het voeren van een stel selmatige oppositie tegen het land bouwbeleid van de overheid valt het op dat de CPN en de Boerenpartij gebruik maken van dezelfde argumenten. De bij de onderzoekingen betrokken boeren zijn op basis van de resultaten in twee categorieën verdeeld, enerzijds de boeren die sterk tegen de overheid aanleunen en anderzijds de groepering die meer betekenis hecht aan eigen initiatieven op het bedrijf. Het is dr. Nooij daarbij opgevallen DORDRECHT De vreemdelingen dienst van de Dordtse politie heeft drie Turken uitgewezen. Bij een routinecon trole in enkele Dordtse pensions bleek, dat ze geen verblijfsvergunning hadden. Twee van hen hadden zelfs geen midde len van bestaan. De Turken waren ons land op illegale wijze binnengekomen. Vorige week wees de Dordtse politie ook al een aan tal Turken uit, die clandestien over de grens waren gekomen. dat de boeren die met de Boerenpartij sympathiseren voornamelijk tot de eer ste categorie behoren. Deze partijsym- pathisaten kunnen andermaal in twee groepen worden onderscheiden. De eer ste bestaat uit een aantal boeren van wie het inkomen boven het groepsge middelde ligt en die bovendien tot de meer moderne boeren kunnen worden gerekend en die de Boerenpartij aan vaarden omdat hun inkomensverwach tingen hoger zijn dan zij in feite kun nen realiseren. De meeste sympathisanten van de Boerenpartij worden echter aangetrof fen onder de boeren met een inkomen beneden het groepsgemiddelde. Deze groep stelt hoge eisen aan de overheid. In dit opzicht onderscheiden zij zich niet van hun collega's die wel een laag inkomen hebben maar toch niet met de Boerenpartij sympathiseren. Zij die wel met de partij sympathiseren heb ben echter het vertrouwen in de over heid verloren. Zij verlangen veel, maar verwachten weinig van de over heid. „Hun laatste reddingsboei blijkt lek te zijn. Vrije boeren blijken in fei te gevangen boeren te zijn." „Sympathisanten van de Boerenpar tij komen oog in oog te staan met een nauwelijks oplosbaar dilemma: de overheid is hun enige toeverlaat, maar zij weten dat de overheid zich terug trekt: zij voelen zich verlaten. Omdat het dilemma toch om een oplossing vraagt is de overheid schuldig aan hun ondergang, gezien het feit dat de over heid de enige toeverlaat is en hen des ondanks in de steek laat. De ideologie verschaft een nog sterker argument: het is de overheid zelf geweest die hen heeft gebracht in een positie waarin zij volledig zijn overgeleverd aan de wil lekeur van de overheid." Uit het onderzoek blijkt dat de sym pathisanten van de Boerenpartij ge middeld lagere inkomens hebben dan zij die de partij afwijzen. Het gemid deld inkomen van de respondenten be draagt f 12.600,- per jaar. Degenen die het meest positief staan t.o.v. de Boe renpartij geven f 10.600,- als gemiddeld inkomen op. In het proefschrift wordt het merkwaardig genoemd dat de ca tegorie die het meest afwijzend staat tegenover de Boerenpartij een gemid deld inkomen van f 13.500,- opgeeft. Vormt de Boerenpartij een fascis tisch gevaar, zo vraagt dr. Nooij zich in zijn proefschrift af. „Voor wie het fascisme slechts kent als een trauma tiserende jeugdervaring van angst en honger, is het fascisme identiek aan agressief nationalisme, brute onder drukking van minderheden, irrationeel en willekeurig geweld en uiteindelijk onbegrijpelijke genocide. Geprojecteerd tegen deze achtergrond kan men de sympathisanten zoals wij die in de Krimpenerwaard hebben leren kennen onmogelijk fascisten noemen. Wanneer fascisme moet worden ge definieerd als een beweging van gedes- oriënteerden mensen vervreemd van het maatschappelijk stelsel die een nieuwe, wellicht escapistische, oriënta tie zoeken in een rechts-radicale stro ming, dan zijn wij inderdaad geneigd de Boerenpartij te beschouwen als een fascistisch gevaar", zo schrijft dr. Nooij. Degenen die een afwijzende houding jegens de Boerenpartij aannemen heb ben volgens dr. Nootf een duidelijk ge kleurd beeld van de aanhangers van de partij. Volgens hen moet de wervingskracht van de Boerenpartij voor een belang rijk deel worden toegeschreven aan het feit dat deze partij appelleert aan laag genoteerde menselijke hoedanigheden: politieke onrijpheid, zure ontevreden heid en domme volgzaamheid, tezamen 66 procent van de stemmen die de Boerenpartij in het onderzoek afwezen. ADVERTENTIE De wereld heeft de lentekriebel in het bloed. Alles lacht, alles flirt, alles fluit. Buiten, maar... hoe is dat binnen? Waarom bouwt u niet nu al net als de lente een nieuwe woning om u heen? Het is zo gezellig. En makkelijk. Sla de staalboeken van R&D maar open en kies een fleurig, kleurig behang dat de winterse somberte van uw wanden verdrijft. Maak morgen nog een nieuw begin. Met behang van R&D. ziet u Vijf fUD-boeke* boordevol ideoêa om van een huis uw thuis te maken. De voorstanders van de Boerenpartij wijzen op de ongunstige maatschappe lijke situatie waarin zich de boeren be vinden, de tegenstanders op de ongun stige menselijke karaktereigenschap pen van de partijleden. Het proefschrift bevat verder nog twaalf stellingen. Daarin stelt dr. Nooij dat de Boerenpartij zolang zich geen schisma's voordoen een lang zij het politiek weinig krachtig leven kan zijn beschoren, dat een onnodige bijdrage tot het wantrouwen jegens de overheid is geleverd door het Land bouwschap zo te organiseren dat de „oppositionele contribuabelen" geen stem hebben in de organisatie en on der meer dat het plan-Mansholt kan gelden als prototype van de toepassing van het waardenstelsel van de verzor gingsstaat op een in moeilijkheden ver kerende bedrijfstak. DEN HAAG Het Tweede Kamer lid ir. C. N. van Dis (SGP) heeft pre mier De Jong verzocht de dodenher denking niet op zondag 4 maar op za terdag 3 mei te laten plaatsvinden. De regering is z.i. ernstig tekort ge schoten omdat zij bij het bepalen van de datum niet rekening heeft gehouden met het feit dat „Naar Gods gebod alle niet noodzakelijke arbeid op zondag moet vermeden worden". Een deel van de genodigden zal van wege de godsdienstige bezwaren niet deelnemen aan de plechtigheid op de Dam in Amsterdam, en er zullen ge meentebesturen zijn die uit eerbiediging van de zondag niet aan de herdenking zullen medewerken door de vlag half stok te hangen, aldus ir. van Dis. DEN HAAG Iemand die naar een burgemeesterspost solliciteert en een commissariaat bekleedt waarvan de uit oefening geacht moet worden zich niet of moeilijk te verdragen met een goede vervulling van het burgemeestersambt wordt hierop gewezen, aldus heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. H. K. J. Beernink, in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid drs. J. M. Aarden (groep Aarden) verklaard. Hetzelfde geldt voor burgemeesters in functie. Zo is het bijvoorbeeld niet gewenst dat een burgemeester commissaris is bij een vennootschap die in zijn gemeen te een bouwbedrijf uitoefent of in bouw materialen handelt, of elders een derge lijk bedrijf exploiteert waarvan mag worden aangenomen dat het ook in de gemeente van de burgemeester zal trachten te bouwen of te leveren. Overigens zijn de laatste jaren op het ministerie van binnenlandse zaken geen klachten binnengekomen over onge wenste combinaties van burgemeester schap en commissariaat. Er is wel mo menteel een geval in onderzoek waar over persberichten zijn verschenen. UITGEEST De opvolging van pastoor C. de Ruijter (64) in Uitgeest die binnenkort met emeritaat gaat, zal op democratische w\jze worden gere geld. In de bisschoppelijke bladen zal een advertentie worden geplaatst waarin eventuele gegadigden voor de functie worden gevraagd te solliciteren. Aan welke eisen de sollicitanten moeten vol doen zal worden vastgesteld in over leg met de parochieraad. Dit sollicite ren naar een priesterambt is een novum in de rooms-katholieke kerk. Volgens het bisdom Haarlem zal dit systeem in de toekomst vaker worden toegepast. Over enkele dagen zullen ook adver tenties verschijnen in de dagbladen. Dan zullen sollicitanten worden opge roepen naar een vacant priesterambt in de Amsterdamse binnenstad. DEN HAAG. De Indonesische mi nister van verbindingen drs. F. Seda vat het feit dat hij op de Nijmeegse ni- versiteit is weggehoond op als een op zichzelf staand incident. Het zal geen enkele invloed hebben op de betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland. Minister Seda heeft premier De Jong en minister Udink (ontwikkelingshulp) gisteren uitdrukkelijk verklaard, het in cident niet zwaar op te nemen. Drs. Seda is speciaal naar Nederland gekomen om op uitnodiging van de Nij meegse universiteit het congres bij te wonen waarop Nederlandse studenten hem weghoonden. Hij kwam als voorzit ter van de Indonesische katholieke par- Het is te verwachten dat prinses Irene en prins Carel Hugo naar Neder land zullen overkomen om op 30 april de verjaardag van de Koningin mee te vieren. De Prinses is gisteren naar Brussel gevlogen. Ze is tien dagen in Madrid geweest. Prinses Christina zal vermoedelijk niet van de partij zijn. Het jaarlijkse défilé langs het bor des van paleis Soestdijk zal dit jaar aanzienlijk korter duren dan andere jaren. De koningin wil ook de nodige tijd besteden aan een autorit over de grote weg voor het paleis waar een massale belangstelling wordt ver wacht wegens de zestigste verjaardag van de vorstin. Leef er liever beier van

De Vallei | 1969 | | pagina 13