Veenendaals dagblad MILITAIREN, POLITIE, RAZZIA'S EN MASSA-ARRESTATIES Protest van V.S. in Panmoendjon Studente in Lagerhuis Buiten Ook Smrkofsky thans gewipt Oemoeahia geëvacueerd misschien reeds bezet PIEDRO Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Van collaboratie beschuldigde Husak neemt leiding over Versteeg Lente nog onvindbaar Delegatie liep kwaad weg JAMIN lil a kersenbonbons Maison Kramer Protestoptocht in Krommenie Arabisch verzet beweert brand op „Tsefat" te hebben gesticht „Wolindustrie" Hattem wordt niet herbouwd kinderschoenen kinderschoenen DRIE DODEN BIJ BOTSING morgen R.-K. Ierse gekozen Lamprei ONTROERD GEVECHTEN IN BIAFRA'S HOOFDSTAD Ongewapend Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei1' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 18 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 91 m w m m i ALEXANDER DUBCEK slachtoffer Kremlin GUSTAV HU SAK marionet PRAAG Vrachtwagens vol met Tsjechische soldaten zijn vanochtend zeer vroeg Praag binnengereden, ver moedelijk om de politie van de stad bij te staan indien er zich manifes taties zouden gaan voordoen over het ontslag van Alexander Dubcek en zijn vervanging door Gustav Husak. Minstens 2 konvooien van ongeveer 20 vrachtauto's werden door journa listen waargenomen even na midder nacht, toen ze Praag binnenreden. Later werd nog meegedeeld, dat twaalf lege vrachtauto's van de poli tie de hele nacht gestaan hebben in een zijstraat bij de Sovjet-ambassa de, waaruit opgemaakt zou kunnen worden, dat politieversterkingen het terrein van de ambassade bewaken. Van buitenaf was echter geen onge wone activiteit waar te nemen. Radio-Praag heeft bekendgemaakt dat in Tsjecho-Slowakije een grote reeks arrestaties heeft plaatsgehad. De uitgebreide actie die erop ge richt was de verscheidene „misdadi ge en anti-sociale elementen, die de misdadige activiteiten aan de dag hebben gelegd" in verzekerde bewa ring te stellen, werd uitgevoerd in Bohemen, zei radio-Praag. Er werd aan toegevoegd dat 894 personen naar politiebureaus werden overgebracht, van wie 103 personen werden vastge houden. Volgens Tanjoeg zijn in het gebied van Slowakije 2300 mensen door de politie bezocht. Van dezen werden 135 naar politiebureaus overgebracht en 8 van hen werden vastgehouden. Het vliegveld van Praag was don derdagavond gesloten voor verkeers- toestellen. Functionarissen op het vliegveld zeiden, dat zij gedurende de avond de opdracht hadden gekregen om alle verkeersvliegtuigen van de startbaan te verwijderen en dat Rus sische officieren de verkeerstoren van het vliegveld hadden betreden. Vanochtend vroeg was er echter geen ongebruikelijk luchtverkeer in tegenstelling tot de gebeurtenissen van augustus toen iedere 30 se- concen militaire transportvliegtuigen landden. Ongeveer 100 jonge mensen waren donderdagavond laat bijeen gekomen op het St.-Wenceslasplein in het cen trum van Praag. Zij weigerden eerst uit elkaar te gaan, maar later heeft de politie hen van het plein verwij derd. De Russische pers heeft vandaag zonder commentaar melding gemaakt van het aftreden van Dubcek en zijn opvolging door Gustav Husak. DUBCEK MOET 'T VELD RUIMEN PANMOENDJON De bijeenkomst van de militaire bestandscommissie voor Korea te Panmoendjon ter bespreking van het neerschieten van een Amerikaans verkenningsvliegtuig is vandaag afgebroken, doordat de Amerikaanse delegatie de bijeenkomst na 46 minuten abrupt verliet. Dit gebeurde, omdat de communistische gedelegeerde tot driemaal toe eiste, op de hoogte gesteld te worden van de eenheid, waartoe het vliegtuig behoorde. Het ongewapende vliegtuig werd dinsdag neergeschoten. Twee lijken van bemanningsleden zijn donderdag opgehaald uit de Japanse zee. Er is weinig kans, dat een van de resteren de 29 bemanningsleden nog in leven is. Generaal-majoor James B. Knapp van de Amerikaanse luchtmacht las de communisten tijdens de bijeen komst een protest voor. In dit protest werd gezegd, dat het neerschieten van het vliegtuig een weloverwogen agres siedaad was. Knapp verliet vervolgens abrupt de ADVERTENTIE 150 gram van 159 voor 139 niet te geloven voor die prijs! OMAGH (Noord-Ierland) De 21-ja rige Ierse studente Bernadette Devlin heeft vandaag een tussentijdse verkie zing in Ulster gewonnen. Daardoor is zij het jongste lid geworden, dat het Britse parlement in bijna 200 jaar heeft gekend. Bernadette Devlin, een r.-k. meisje dat een campagne voerde voor gelijke burgerrechten in Noord-Ierland, ver sloeg haar protestantse tegenstandster met een verschil van 4211 stemmen. Daarmede veroverde zij in Westmin ster een zetel van de Unionistische (conservatieve) partij. Mej. Devlin is hoogstwaarschijnlijk de eerste studente-activiste, die een ze tel in een nationaal parlement heeft veroverd. Zij kreeg in totaal 33.648 stemmen in het district Omagh tegen mevrouw Anna Forrest 29.437. Me vrouw Forest is de weduwe van een Unionist, die de zetel 12 jaar lang, tot zijn dood, heeft bezet. Bernadette had zich kandidaat ge steld als een onafhankelijke, die streeft naar een verenigd socialistisch Ier land. Volgens haar programma dient de plaatselijke regering hervormd te worden ten einde af te komen van de „discriminatie tegen de katholieken in dit door protestanten geregeerd land een provincie van het Verenigd Ko ninkrijk". UTenzij ge tot het groene gilde be- hoort en!of ge Zuid-Nederlander zift, zal u dit aardige woord vreemd in de oren klinken. Lamprei, lam- perije of lampreel is de volksnaam voor een jong, nog minder dan half was konijntje, dat niet meer zuigt en zichzelf al weet te redden. Van het voorjaar tot de herfst kunt ge van die grappige miniatuur-witplui men aantreffen, want de moeder werpt om de 5 a 6 weken vijf tot tien naakte, blinde jongen in een met zachte buikwol gestoffeerde kraamkamer, de zg. wrang" of wentel", dus ondergronds en goed gecamoufleerd. Heel wat van die veelbelovende, montere rabbies gaan helaas overstuur door het wroeten der fijn-neuzige wilde var kens, door infectie en weersinvloe den, ja zelfs ongewild door kinde ren (graven in duinen en zeereep). Meestal zijn zulke jongen heel moeilijk op te fokken en blijft het geklungel met. poppespeentjes en ventielslang. Zelfs al werd de wrang verstoord, dan is het toch beter alles rustig te laten betijen, want tegen de avond komt het moe derkonijn stellig poolshoogte nemen en de jeugd zogen. Ook zorgt ze voor een nieuw onderaards verblijf. Doet ge deze zomer dus zulk een vondst, laat dan de dieren hun eigen zaakjes beredderen. Dit is in het huishouden van moeder Natuur altoos het beste. Nog even terugkomend op de vreemde naam. Ik heb er mij vroe ger meermalen mee vergist door hem aan het jonge haas toe te ken nen, daarbij denkend aan Lampe, het haas, lepelman, bekend van de dierenfabel. Er bestaat in het Ne derlands echter geen apart woord voor deze jeugdige nazaat; in het Frans en Engels wel, nl. ,,levrant" en leveret", dus eigenlijk behoe ven we ons nooit te vergissen. 18-4-1969, A. B. WIGMAN. PRAAG De teerling is geworpen. Donderdagavond zijn de bange vermoe dens van het Tsjechoslowaakse volk, dat zijn populaire leider Alexander Dub cek het veld zou moeten ruimen, bewaarheid geworden. Het donderdagmiddag in het zwaar bewaakte Hradcin-kasteel in Praag bijeen gekomen 101 leden tellende plenum van het centrale comité van de commu nistische partij, besloot het partijpresidium, dat tot dusver uit 21 personen be stond, terug te brengen tot elf man. Pijnlijk is ook voor de Tsjechen, dat hun geliefde oud-parlementsvoorzitter Smrkofsky uit het partijbestuur is verdwenen. Tegen hem heeft zich in de afgelopen maanden het grootste deel van de woede van de kremlinleiders over de anti-Russische houding van de bevolking en enkele van haar leiders ge richt. President Svoboda maakte dit gisteravond zelf voor de Tsjechische tele visie bekend. Dubcek heeft plaats moeten maken voor de conservatievere en meer bjj de Rus sen in de gratie vallende Gustav Husak, die door het centrale comité als nieuwe eerste-secretaris van de partjj is „gekozen". Nog vorig jaar beschuldigde radio- Praag Husak van collaboratie met de Russen, die hjj te hulp zou hebben geroe pen, om aan de geestdriftig ontvangen liberalisatie be weging een einde te maken. Husak, eerste-secretaris van de Slowaakse communistische partij, heeft dit steeds ten stelligste ontkend. In het nieuwe partijpresidum zijn twee nieuwelingen opgenomen: vak bondsleider Polacek en Colotka, voor zitter van het federale parlement. De anderen, premier Cernik, Husak, Dub cek (die dus wel lid blijft), Erban, Sa- dofski, president Svoboda, Strougal, Bilak, en Piller maakten ook deel uit van het oude presidium. De laatste drie gelden als conservatieven. Zowel president Svoboda, die het Tsjecho-Slowaakse volk al vaker on aangenaam nieuws heeft moeten bren gen, als de nieuwe partijsecretaris kwam donderdagavond op de televisie. Svoboda zei dat de naam van Dubcek voor altijd verbonden is met de „poli tiek van na januari" 1968. Hij hoopte dat deze van zijn populariteit gebruik zou kunnen maken voor andere hoge functies, die voor hem in het verschiet liggen. Wij hadden in de huidige situa tie echter behoefte aan een krachtige partijleider die het land uit de crisis kan halen, zei hij. De president weet deze crisis aan de anti-Russische rel len van vorige maand, die volgens hem de resultaten van vele maanden teniet hebben gedaan. Husak heeft in zijn televisietoespraak gebruik gemaakt van een aantal woor den die hij ook heeft gebruikt in zijn toespraak van verleden vrijdag, waar in hij de leiders van de communisti sche partij heeft beschuldigd van „in consequenties, halfslachtigheid en ver deeldheid". De nieuwe partijleider zei, dat de bevolking „orde wenst" en lei ders van de regering en de partij die werkelijk leiden en niet iedere dag iets anders besluiten. Husak zei dat „westelijke propagan disten" de bevolking van Tsjecho-Slo wakije ongerust hadden gemaakt over de mogelijkheid dat nieuwe leiders in het land terug zouden keren tot het sta linisme van de vijftiger jaren toen Hu sak zelf in de gevangenis zat. Hij beloofde echter dat „ik noch een van de andere nieuwe leiders hierin ooit zullen toestemmen." De omroepster van de televisie, een paar ogenblikken voordat het ontslag van Dubcek bekend werd, toonde zich zeer ontroerd. De reactie van de gewone man in Tsje cho-Slowakije was hiermee in overeen stemming. Het gerucht over de vervan ging van Dubcek als eerste secretaris van de partij deed reeds uren de ron de voor het officieel werd bekendge maakt. Dubcek was nog steeds popu lair en de bevolking aan hem gehecht als de man die mogelijk had gemaakt dat een half jaar lang de vrijheid toe nam en de democratisering van het land werd doorgevoerd voordat de Rus sen het land binnen trokken. Zijn opvolger Gustav Husak is min der populair en wordt gewantrouwd door veel leden van vakbonden en stu denten, vooral in het Tsjechische ge deelte van het land. Intussen wordt in een groot aantal bedrijven en door verscheidene studen tenorganisaties, vaak in samenwer king met vakbonden, aan resoluties en acties gewerkt die alle tot doel hebben de liberale politiek van na januari en haar initiatiefnemers te steunen. Ver scheidene fabrieksploegen en studen tenvertegenwoordigers in Praag lieten woensdag al een waarschuwend geluid horen. Op een gezamenlijke bijeen komst stelden zij een aan het centrale partijcomité geadresseerde resolutie op, waarin zij zeiden gemeenschappe lijk voor de verdediging te zullen zor gen van vertegenwoordigers van de ar beiders- of studentenbewegingen en van progressieve politici en journalis ten, die aan vervolging worden bloot gesteld. Arbeiders van een grote kogellager- fabriek in Praag zullen vanmiddag vergaderen. Op de deuren van de Ka rei-universiteit in Praag geschilderde leuzen zeggen, dat de studenten en de arbeiders partijleider Dubcek zullen verdedigen en dat zij zich verzetten te gen het verwijderen uit de partijleiding van personen die nauw bij Dubcek's li- beralisatiepolitiek z(jn betrokken. Donderdag is het blad van de bond van Slowaakse schrijvers, „Literarni Zivot" een verschijningsverbod van twee maanden opgelegd, direct nadat het eerste nummer was uitgekomen. Het bureau voor toezicht op de pers maakte bekend, dat het blad zich niet aan de regels had gehouden. In een verklaring van de partij, die vanmorgen vroeg werd uitgegeven, wordt gezegd dat Dubcek een „leiden de staatsfunctie" zal krijgen. Men meent hieruit te kunnen opmaken dat hij mo gelijk voorzitter van het federale parle ment zal worden. In een zwarte Tatra-603 arriveren hier deelnemers aan de drama tische zitting van het Centrale Comité van de Communistische Partij in Tsje cho-Slowakije die werd gehouden in het kasteel van Praag. ADVERTENTIE A.S. ZATERDAG HAZELNOOTSTUKJES 3.75 Wij hebben plaats voor een meisje. KROMMENIE. De personeelsle den van de blikfabriek in Krommenie, die in verband met de reorganisatie van het Thomassen en Drijver-Verblifa- concern zal worden gesloten, hebben uit protest daartegen gistermiddag een de monstratie gehouden. (Zie ook elders in dit blad). DEN HAAG De Biafraanse stad Oemoehia is maandagochtend door de circa 150.000 mensen, die er nog ver bleven, verlaten. Het St-Elizabethzie- huis in de stad en de kleinere zieken- verblyven in en rond Oemoeahia zjjn in de nacht van zondag op maandag geëvacueerd. Dit heeft ds. J. M. Hoek stra, lid van het Joint Church Aid-be- raad in Nederland, meegedeeld op een persconferentie in Nieuwspoort. Ds. Hoekstra had deze informaties op Schip hol gekregen van de Duitse ds. Fritz Weissinger, die voor een Duitse kerke lijke hulporganisatie in Biafra is ge weest en na de evacuatie van Oemoea hia via Nederland naar Duitsland is te ruggekeerd. Volgens ds. Weissinger was er een chaotische toestand in en om Oemoe- ROTTERDAM Eén van de vele Arabische terreurorganisaties de Phalanges of Victory zegt verant woordelijk te zijn voor de brand op het Israëlische vrachtschip Tsefat in de haven van Rotterdam. In een verklaring die in Beiroet is uitgegeven, wordt gezegd dat comman do's in actie waren gekomen nadat bij observatie van het schip in Londen de lading verdacht was bevonden. De commissaris van de Rotterdam se rivierpolitie, de heer L. van de Zan- de, stond uitermate sceptisch tegen over de „bekentenis". „Hoewel het tegendeel moeilijk te bewijzen zal zijn, is uit niets gebleken dat het vuur moedwillig is aangestoken." Een woordvoerder van de Israëli sche ambassade in Den Haag was geenszins verbaasd over de verkla ring. „Er kan op Israëlisch gebied of met Israëlische eigendommen niets gebeuren of een terreurorganisatie eist de eer voor zich op". Sinds geruime tijd al is het toe zicht op Israëlische schepen in de ha ven van Rotterdam verscherpt. Op het tijdstip dat de brand uitbrak maan dagavond is aan boord van het schip niets verdachts opgemerkt. Overigens is de Tsefat leeg in Rot terdam aangekomen. De verdachte la ding, waarop door de terreurorganisa tie wordt gedoeld, heeft nooit bestaan. De chemicaliën die tijdens de brand in de 2de Katendreechtse haven explosies veroorzaakten, waren in Rotterdam geladen. ahia ontstaan, nadat de federale troe pen zondag begonnen waren de stad met artillerievuur te bestoken. Maan dagochtend kreeg de bevolking toe stemming de stad te verlaten. Een radiotelegrafist van een kerkelij ke hulporganisatie in Biafra heeft aan zijn familie in het Zwitserse Luzern gemeld, dat de Biafranen hun hoofd stad Oemoeahia hebben verlaten en dat er al strijdkrachten van federaal Nige ria in de stad zijn. De staven van de internationale hulp organisaties, die ook in Oemoeahia ge vestigd waren, zijn volgens ds. Weissin ger van plan om ten noorden van Oe moeahia een nieuw centrum in te rich ten van waaruit de distributie van voed sel en medicamenten geregeld kan wor den. De piloten, die aan de luchtbrug op Biafra meewerken, zijn volgens ds. Weissinger, vastbesloten al het mogelij ke te doen om hun werk voort te zet ten. De vrouw van de Nederlandse arts, dokter Middelkoop heeft via ds. Weis singer laten weten, dat zij met een aan tal andere deelnemers aan het hulpver- leningswerk een zeer moeilijke tocht vanuit Oemoeahia naar veilig gebied heeft moeten maken. Ook in kringen van internationale hulporganisaties in Genève wordt ver nomen, dat de Biafraanse regering de hoofdstad Oemoeahia heeft verlaten, nadat de stad door federale strijdkrach ten was beschoten. Eenzelfde bericht komt uit Cotonou in Dahomey. De regering van Biafra heeft de be richten tegengesproken dat er in Oemoe ahia zou worden gevochten. HATTEM Het is nu zeker dat het fabriekscomplex van de NV Wolindus trie te Hattem, dat in de nacht van maandag op dinsdag door brand vol komen werd verwoest, niet meer zal worden opgebouwd. Dit betekent ont slag voor rond 140 werknemers. Zij zullen voor een deel werk kun nen vinden bij de NV Friki te Wezep en bij de AKU te Arnhem, terwijl ook een aantal werknemers emplooi zal krijgen bij een wol weverij in Til burg. Door de brand is voor enige mil joenen guldens schade aan gebouwen en machines aangericht. De investe ring, welke herbouw zou vragen wordt te groot geacht, terwijl ze tevens twee jaar zou vergen, gedurende welke tijd het personeel naar wordt aangenomen volledig elders, emplooi zou hebben ge vonden. Boverraien zou Hattem op den duur niet gunstig gelegen zijn voor een wolindustrie. bijeenkomst, toen zijn Noordkoreaan- se tegenspeler, generaal-majoor Lie Tsjoen-sun, tot driemaal toe eiste op de hoogte te worden gesteld van de eenheid, waartoe het vliegtuig had be hoord. Knapp had zijn protest nauwelijks voorgelezen, toen de communistische gedelegeerde de beschuldiging uit sprak, dat de Verenigde Staten het vliegtuig illegaal voor spionagedoelein- den had uitgezonden. De communisti sche gedelegeerde vroeg Knapp ver volgens te zeggen tot welke eenheid het neergeschoten vliegtuig had be hoord. Knapp negeerde dit verzoek en zei: ..,Ik heb verder niets te bespreken. Heeft u iets te zeggen?" „Geen moment is het vliegtuig in het Noordkoreaanse luchtruim ge weest en het heeft dit zelfs niet gena derd. Het heeft zich voortdurend In het internationale luchtruim bevon den. Noord-Korea had niet het recht het te bedreigen of te hinderen en nog minder om het neer te schieten. Het Amerikaanse vliegtuig nam deel aan gerechtvaardigde verkenningsac- ties, die nodig waren wegens de her haalde agressieve daden en bedreigin gen van Noord-Korea. Aangezien der gelijke vluchten buiten uw territoriale grenzen worden uitgevoerd hebt gij geen enkel recht ze te hinderen. Niemand gelooft dat een eenvoudig, ongewapend schroefvliegtuig een be dreiging voor Noord-Korea zou kunnen vormen. Het viel u niet aan. Het be reidde ook geen aanval voor en hielp ook niet een aanval tegen Noord-Ko rea voor te bereiden. Het neerschieten van dit Amerikaanse vliegtuig vormde geen daad van wettige zelfverdedi ging", aldus de generaal. ADVERTENTIE Goed nieuws op gebied von Aan onze zeer grote collectie kinderschoenen is thans ook toe gevoegd het speciale merk Deze schoenen worden volgens een speciaal maatsysteem bij de kindervoet aangemeten en ten zeerste aanbevolen door H.H. doktoren. KINDERSCHOENEN. SPECIALIST SCHOENEN - TASSEN Hoofdstraat 54 - 56 Veenendaal HEYEN In het Noordlimburgse dorpje Heyen zijn vannacht omstreeks 3 uur een personenauto uit Gennep en een Duitse auto met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van de auto uit Gennep en twee inzittenden, een echtpaar uit Afferden, kwamen om het leven. Van onze weerkundige medewerker) XIet is met het voorjaarsweer een droeve zaak. Tot nu toe zijn er nog maar 4 lentedagen geweest. Op de overige dagen bleef het kwik veel te laag met in de afgelopen nacht zelfs 2 graden vorst in Twente, 2-3 in Noordwest-Duits- land, 3-4 in Zuidoost-Eng eland. De middagtemperaturen in Gel derland zullen ook zaterdag en zon dag niet veel hoger komen dan 7-8 graden, tegen normaal 12-14. Een noordelijke tot noordwestelijke stroming houdt nl. stand tussen een onwrikbaar hogedrukgebied van 1040 millibaar boven Nova Zembla tot over de Britse eilanden en een depressie boven Rusland, die nog wat naderbij komt. Daardoor duurt ook de kans op hagel- of sneeuwbuien nog voort. En dan te bedenken dat op de dag af 20 jaar geleden de thermometers tot 25 a 30 graden opliepen. v f?»

De Vallei | 1969 | | pagina 1