Inwoning op politiebureau Speciale aandacht voor discretie Winterwerk „Sola Fide" staat in het teken van „ontwikkelingshulp" Huisvesting sociale dienst in raadhuis nu al te klein Bazaar in Eltheto99 voor restauratiekas Geref. Kerk (Vaartbrug) VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Belt v7„ofu; 11079 Wethouder Deen opende bazaar „Ons Genoegen" Jongen biechtte diefstal op Collecte voor Astma-Fonds Gereedschappen gestolen in Prins W.A.-park Samenwerking Kraan en V an Kuijk en fa. A. P. Jager VOOR SEIZOEN 1969/1970 Publiciteit Jeugdraad Voor films 5000 gulden Wijkcentrum Tweede dienst Jubileum Tekort Handboekje Oecumene VAN WOUT BLAUWKOUS Scheiding Spreekruimte Wegwijzers Geslaagd ZONDAGSDIENSTEN Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 18 APRIL 1969 Er zijn mensen bij wie het verdenkin gen oproept, als ze een overigens als rechtschapen persoon bekend staande man in een manchester pak en een pet op het hoofd met aan de voor zijde twee koperen letters die waar schijnlijk nodig zijn om duidelijk te maken hoe de betreffende man aan de kost komt, met een paar heining paaltjes onder de snelbinders om half zes huiswaarts zien gaan. Ik heb dat wel 'es meegemaakt. Dat iemand, die ik op het spitsuur verge zelde bij het zien van zo'n eenvoudig transport eruit flapte: „dat zal wel geen zuivere koffie wezen. Die heeft een paar paaltjes van de gemeen schap zien liggen, die hij toevallig gebruiken kon en ze volgens het aloude systeem van „ga je weg of ik pak je weg" op de lastdrager van z'n fiets heeft geladen". Met dergelijke uitspraken moet je voorzichtig zijn. Het zou natuurlijk kunnen gebeuren, dat de betreffende artikelen uit het publieke magazijn afkomstig zijn. Maar wie vertelt mij, dat hij er eerlijk om heeft gevraagd aan z'n ploegbaas of welke titel zo'n functionaris in de publieke dienst dan ook mag hebben. Deze heeft op zijn beurt wellicht het oordeel inge wonnen van de opzichter, de laatste van de hoofdopzichter en uiteindelijk is er misschien wel een directeur of een wethouder aan te pas gekomen voordat de paaltjes achter op de fiets mochten worden gebonden. Wel blijft het een feit, dat je als over heidsdienaar even tot drie moet tellen voordat je zoiets achter op je fiets bindt. De gemeenschap meent nu een maal in z'n geheel recht te hebben op enkele paaltjes omdat ze via de aanslagbiljetten zijn aangekocht. En dat is nog maar iets in het kleine. Drie paaltjes achter op een fiets leg gen de burger het woord „malversa ties" nog niet in de mond. Dan gaat het om grotere dingen. Knoeierijen. Bevoordeling van de eigen persoon ten koste van de ge meenschap. Het is een gevaarlijk hoofdstuk om het mes in te zetten, ik weet het, maar het is al gebeurd. Er zijn verdenkingen gerezen tegen ambtenaren van publieke werken. En deze zaak heeft zich zover uitgedijd, dat ze op de tafel van de officier van justitie terecht is gekomen, die er gelukkig geen aanleiding in heeft gezien de betreffende(n) voor de balie te slepen. Dat een gemeenteraadslid een derge lijke aantijging in de vergadering gooit, vind ik persoonlijk van de no dige moed getuigen. Als we heel eer lijk zijn, dat zou de meerderheid van ons, in dergelijke omstandigheden verkerend, er ettelijke nachtjes over slapen om dan tenslotte tot de con clusie te komen: „laat ik m'n mond maar houden, want wie weet wat ik allemaal overhoop haal". Een overheidsdienaar timmert langs de weg en mag kritiek verwachten. Dat moet hij ook kunnen incasseren. Maar dat wil niet zeggen dat hij voorzichtig moet zijn bij het aan schaffen van de nodige dingen waar van de gemeenschap wel 'es zou kun nen denken dat ze z'n draagkracht te boven gaan. De man zou geen le ven meer hebben. Heeft de man een zuinige vrouw ge trouwd, dan kan hij misschien een iets grotere automobiel rijden dan z'n collega's. Heeft hij geen zuinige vrouw dan loopt zij misschien in een bontjas die volgens de gemeenschap z'n draagkracht verre te boven gaat. In beide gevallen kan er voor de goegemeente aanleiding te vermoeden zijn dat hij op de een of andere ma nier meer geld moet binnenhalen dan waarvoor hij op de loonstaat staat aangetekend. Er kunnen natuurlijk duidelijker aan wijzingen zijn. Deze dienen te worden onderzocht. Hetgeen nu in „ons" ge val is gebeurd en waaruit nog maals gelukkig geen beschuldigin gen zijn voortgekomen. Ik hoop dat degene die de zaak aan hangig heeft gemaakt daar ook zo over kan denken. En dat moet vol gens mij een democratisch ingesteld raadslid kunnen. Dan is er ook geen reden om de aantijger kwaad aan te kijken. Trouwens, laten we ons even buiten het terrein van de publieke dienst be geven. Maakt er iemand zich zorgen om, dat een arbeider van een naam loze vennootschap het particuliere gras van een hoge functionaris van die N.V. rolt? Ach, er gebeuren zoveel dingen die maar door hele kleine beugeltjes kun nen. Laten we bij alles bedenken, dat we mensen zijn en zolang de ze planeet bestaat zullen blijven. Wout Blauwkous ADVERTENTIE VEENENDAAL De Sociale Dienst van de gemeente Veenendaal neemt over enkele maanden een overstapje over het Omleidingskanaal en zal wor den ondergebracht op de bovenverdieping van het politiebureau. De ruimte in het raadhuis is te klein geworden en aangezien de financiën ontbreken om deze dienst in een apart gebouw onder te brengen gaat deze tijdelijk samen wonen met de politie, die de bovenverdieping toch nog niet gebruikt. De wet houder van Sociale Zaken, de heer M. Bastmeijer, en het hoofd van de Sociale Dienst, de heer W. A. J. Monhemius, lichtten donderdagmiddag de verhuizing toe. Het nagaan hoeveel ruimte het nieu we raadhuis moest hebben voor de di verse diensten dateert uit 1962, aldus wethouder Bastmeijer. Nadien hebben de werkzaamheden van de sociale dienst zo'n grote vlucht genomen men denke alleen maar aan de invoering van de Bijstandswet dat het personeelsbe stand van vier personen inmiddels tot veertien personen is uitgebreid. Een eigen gebouw is om financiële redenen niet haalbaar zodat we blij zijn met het feit, dat het politiebureau op de groei is gebouwd en momenteel het grootste deel van de bovenverdieping leegstaat. Bovendien is de afstand tussen het po litiebureau en het raadhuis juist niet te groot om het contact met de overige diensten te verliezen, aldus de wethou der. Dat het er niet alleen om gaat de ambtenaren van de sociale dienst be ter te huisvesten lichtte de heer Monhe mius toe. „Een verantwoorde organisa tie maakt het noodzakelijk, dat ook ruimtelijk een scheiding kan worden gemaakt tussen „bijstandverlening" en „maatschappelijk werk". In toenemende mate wordt door het publiek een beroep op de sociale dienst gedaan voor financiële hulp in gevallen, waarin bij nader contact blijkt, dat het financiële tekort aanleiding tot het contact met de sociale dienst in we zen een symptoom is van een bredere maatschappelijke problematiek. Finan ciële hulpverlening alleen in die geval len zou betekenen een beperking tot be strijding van het symptoom. Het bena dert en lost het probleem op zichzelf niet op en is bovendien schadelijk in economisch opzicht. In die gevallen is dan ook een ge richte en deskundige maatschappelijk- werk-hulp noodzakelijk eventueel een duidelijk behandelingsplan parallel aan financiële hulp. Voorts wordt in toenemende mate een beroep gedaan op hulp van de dienst bij problemen die geen rela tie tot financiële aspecten vertonen zoals bijvoorbeeld huwelijksproble men die geen relatie tot financiële as pecten vertonen zoals bijvoorbeeld huwelijksproblemen, opvoedingsmoei lijkheden, relatiestoornissen, enz. Een binnen de sociale dienst duide lijk opereren van de sector „maat schappelijk werk" is èn om organisato rische redenen èn omwille van de duide lijkheid van functie tegenover het pu bliek noodzakelijk. Daartoe is onder brenging in een afzonderlijke ruimte met spreekruimte noodzakelijk. Overi gens merkte de heer Monhemius op, dat de huidige ene ruimte voor „bij stand" en „maatschappelijk werk" te zamen volstrekt onvoldoende is. Aan de huisvesting op de bovenver dieping van het politiebureau kleeft echter een groot praktisch bezwaar na melijk het feit dat in dit gebouw geen lift aanwezig is. Dit bezwaar geldt voor het bezoeken van de dienst door gehan dicapten. Dit nadeel kan volgens de heer Monhemius voor een belangrijk deel worden ondervangen door schrifte lijk of telefonisch bezoek te vragen van een ambtenaar van de dienst. In dit op zicht geldt dus: als Mohammed niet naar de berg kan komen, komt de berg wel naar Mohammed. Door een duidelijke bewegwijzering voor en in het politiebureau zal worden voorkomen dat bezoekers van de socia le dienst „in aanraking" met de politie komen. De in het raadhuis vrijkomende ruim te zal worden bestemd voor de afdeling boekhouding, die door personeelsuitbrei ding momenteel te krap is gehuisvest. In het politiebureau zullen de nodig voorzieningen worden getroffen om de discretie, waar de meeste onderwerpen die aan de dienstdoende ambtenaar worden voorgelegd, om vragen, op een zo goed mogelijke wijze te garande ren. Naar het zich thans laat aanzien zal de verhuizing in de eerste helft van juni haar beslag krijgen. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Spilt, 17.00 uur: dr. Graafland (Amsterdam). Julianakerk, 9.30 uur: ds. J. Bakker, emeritus pred., 17.00 uur: ds. v.d. Pol (Ede). Vredeskerk, 9.00 en 10.30 uur: ds. Jon- gerden, 17.00 uur: ds. v.d. Klift. Sionskerk, 9.30 uur: ds. Bouwman (Katwijk a. Zee), 17.00 uur: ds. Vroeg- indeweij. Poortkerk, 10.30 uur: ds. Vroeginde- weij, 18.30 uur: dr. Graafland (Am sterdam). Bejaardencentrum, 9.00 uur: ds. Vroegindeweij. Veeneind, 15.00 uur: dhr. Meijer, woensdag 23 april, 19.30 uur: ds. Ha ring (Nieuwland). Dijkstraat, 14.45 uur: ds. Bakker. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.30 uur: de heer Van Pijpen en 18.00 uur: ds. Nijeboer. Ger. Kerk: Ver. geb. Eikenlaan, 9.00 uur: ds. Overduin en 16.30 uur ds. Kappers te Velp. Petrakerk, 9.30 uur: ds. Kappers en 17.00 uur: ds. Overduin. Geref. Poortkerk (vrijgemaakt): 9.00 uur en 16.30 uur ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk, 9.30 en 17.00 uur: ds. Klei- sen te Utrecht (voorber. H.A.). Pniëlkerk, 9.30 en 17.00 uur: ds. Brons (voorber. H.A.). Geref. Gem. (ned): 9.30 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gemeente (syn): 9.30 en 17.00 uur: leesdienst; woens dag 23 april, 19.30 uur: dhr. J. Mijn- ders (De Meern). Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. Oosten te Utrecht. R.-K. Kerk: Salvatorkerk: za. 18.45 uur en zo. 9.00 en 11.00 uur H. Mis. Willibrorduskerk, 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst en 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen: 9.30 uur: Openbare vergadering; 10.30 uur: „Wachttoren"-studie. NW-ge- bouw, Tuinstraat. Dinsdag 22 april, 19.30 uur: Theocr. bedieningsschool; 20.30 uur: Dienst- vergadering, NW-gebouw, Tuin straat. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur en 18.30 uur: ds. L. v. d. Peut Ger. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Jonken (bed H.A.). EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. Pettinga uit Wageningen 14.30 uur: ds. De Bie (afscheid). Geref. Gem. in Ned.: 9.30 en 18.45 uur: ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 19.00 uur: leesdienst LEERS UM Ned. Herv. Kerk: Geen opgave. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. Lugtigheid; 18.30 uur: ds. Hoorweg. RESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: dhr. Schoonderbeek uit Lun- teren; 18.30 uur: ds. J. v.d. Heide uit Eek en Wiel. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Muilwijk. Geref. Gem. (Syn.): 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 uur: ds. Van Beek. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. J. C. de Bie uit Eder- veen (afscheid als consulent); 18.30 uur: ds. B. W. Meijndert uit Wouden berg. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. P. van Strien uit Wou denberg; 18.30 uur: ds. J. Fieret. Vry'e Evang. Gem.: 10.30 uur: evangelist J. W. Delwig uit Arnhem (Verenigingsgebouw a/d Mo lenweg). Vrjjz. Herv.: Geen dienst Geref. Gemeenten: 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. Geref. Gemeenten: Noodgebouw a/d Holevoetlaan, 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. R.-K. Kerk: Verenigingsgebouw a/d Molenweg, 8.30 uur: Bed. H. Mis. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. G. Kaastra; 18.30 uur: ds. J. van Noort. Dorpshuis, 10.00 uur: Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. Hoorweg; 18.30 uur: ds. Lugtigheid. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. W. Leerink uit Soest (N.H.). OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. C. van Viegen; 18.30 uur: ds. G. Kaastra. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.00 uur: ds. J. van Male- stein. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk, 10.30 uur: ds. Kalkman uit Driebergen. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 uur: ds. J. Goldschme- ding. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.00 uur: leesdienst. Geref. Gem. (Syn.): 19.00 en 17.30 uur: leesdienst. Wo. 23 april, 19.30 uur: ds. C. de Ridder uit Nu rispeet. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. W. F. Monné uit IJssel- stein. u dan even a.u.b. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 't Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 RHENEN. Gistermiddag opende mr. J. Deen, wethouder van onderwijs en publieke werken de 3 dagen duren de bazaar van de Rhenense Harmonie Ons Genoegen" in het eigen gebouw van de muziekvereniging aan de Munt straat. De wethouder hield daarbij een toe passelijke toespraak, die werd beant woord door de secretaris van „Ons Ge noegen", de heer D. Kosters. Onder de genodigden bevonden zich verschillen de vooraanstaande personen, onder wie de beschermvrouwe van de vereni ging mevrouw R. J. P. Woudenberg. Op zaterdag 26 april worden in het verenigingsgebouw „Irene" de nieuwe instrumenten aan „Ons Genoegen" over gedragen, die dank zij talrijke acties konden worden aangekocht. VEENENDAAL De recherche heeft gisteren de jonge Veenendaler J. W. van B. (17 jaar) aangehouden. Hij wordt verdacht van diefstal van een damesportemonnee uit de RK-Instuif ,De Ruif" in Veenendaal. SCHERPENZEEL Mej. M. A. Schimmel uit Scherpenzeel slaagde de zer dagen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het doctoraal examen kunstgeschiedenis en bouwkunde. VEENENDAAL Ds. J. Over duin heeft gisteravond de bazaar ge opend die vandaag en morgen nog in VEENENDAAL Arts: Zaterdag 19 april: N. Rijlaarsdam, Boompjesgoed 221, tel. 10885. Zondag 20 april: G. Annot, Kerkewijk 56, telefoon 10198. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, telefoon 12123. SCHERPENZEEL en WOUDENBERG Arts: za. 19, zo. 20 en ma. 21 april tot 8 8 uur, dokter M. Pon, Holevoetsplein 291, Scherpenzeel. Tel. 03497-1250. AMERONGEN, LEERSUM en ELST Arts: za. 19, zo. 20 en ma. 21 april tot straatweg 158, Eist. Tel. 08377-217. Wijkverpleging, Leersum: tot za. 12.00 uur, zr. P. M. Mosterd, Mr. Bosweg 9. Tel. 03434-1423, daarna zr. Schreuders, te Amerongen. Amerongen: tot maandag 8 uur zr. A. Schreuders. Kon. Wilhelminaweg 65. Tel. 03434- 1576. EDERVEEN, RENSWOUDE en DE KLOMP Arts: za. 19 en zo. 20 april, dr. Th. S. ter Velde, Oude Holleweg 4, Renswoude. Tel. 08387-450. Dierenarts, dr. Nutma, Hoofdweg 49a, Ederveen. Tel. 08387-457. RHENEN Artsen: za. 19 en zo. 20 april, dr. Stege- geman, Herenstraat 69, tel. 2315 en dr. Rienstra, Herenstraat 63, tel. 25777. Apotheek: voor spoedgevallen wende men zich tot de dienstdoende apotheek in Wageningen. RESTEREN Arts: dr. Keur, Kesteren, tel. 08886- 210. Wijkverpleging: zr. S. Westerhof, Kes teren, tel. 08886-210. OPHEUSDEN Arts: dr. Eikelenboom, Ochten, telefoon 03444-220. Wijkverpleging: zr. E. de Winter, Op- heusden, tel. 08887-210. VEENENDAAL en RHENEN Tandartsen: voor spoedgevallen bellen: 08385-12945. gebouw „Eltheto" wordt gehouden ten bate van de restauratie van de Ge reformeerde Kerk (Vaartbrug). In zijn korte openingstoespraak bracht ds. Overduin dank aan de werkcommis- sie, met als dagelijks bestuur de heren Chr. van Duin, H. Wilbrink en K. Ploeger, voor de vele werkzaamheden die tot dusver waren verzet. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de overige plaatselijke Gereformeerde predikanten ds. D. van Enk en ds. W. Blanken. Het succes van de eerste avond doet het beste verwachten voor het uiteindelijke financiële resultaat VEENENDAAL De jaarlijkse col lecte van het Nederlandse Astma Fonds wordt dit jaar in Veenendaal gehouden van maandag 21 tot en met zaterdag 26 april. Van maandag tot en met vrij dag is er een huis-aan-huis collecte, zaterdag is er als afsluiting een straat- collecte. VEENENDAAL In het Prins Wil lem Alexanderpark 2ijn in de nacht van 16 op 17 ap.il twee gereedschapkisten van firma van H. opengebroken en leeggehaald. De sloten werden met een zwaar voorwerp van de kisten afgesla gen. Tot het gestolen gereedschap be horen o.a. schroevendraaiers, een wa terpas en een pijprichter. VEENENDAAL Gedurende het laatste jaar is er op enkele punten van de bedrijfsvoering een vrij nauwe samenwerking gegroeid tussen Jager's Handelsonderneming NV te Hoorn en Kraan van Ku/k NV te Hoorn en daal. Gezien deze nauwe samenwer king is na ampele overwegingen be sloten tot een volledige samenwerking en wel met ingang van 28 april a.s. Met ingang van genoemde datum is de heer A. P. Jager opgenomen in de directie van Kraan van Kuyk NV. Het bedrijf van Jager's Handelsonder neming NV zal worden voortgezet on der de naam van Kraan van Kuyk NV en zal per gelijke datum worden verplaatst naar Medemblik, waar een vrij nieuw pand is aangekocht en thans wordt gereedgemaakt en uitge rust met moderne bedrijfsmiddelen voor de nieuwe vestiging. Met ingang van 28 april a.s. zullen de rechten en verplichtingen van Jager's Handelson derneming worden overgenomen door Kraan van Kuyk NV. Het bedrijf telt thans 212 leden-afnemers en heeft een opizet-prognose voor 1969 van ca. f 35.000.000,-. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 'Veenendaal Telefoon (08385)12244 Met de zomer nog voor de deur heeft de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal zich nu reeds gericht op het werk voor de komende winter. De aanleiding hiertoe was een rapport van de diakonie, dat o.m. uitging van de gedachte „de eigen gemeente door middel van catechese, preek, publika- ties e.d., te vormen tot een stootgroep". En ook: „het aan de eigen gemeente en andere kerken duidelijk maken dat christenen veel pretenderen en dus ook de plicht hebben die pretenties waar te maken. Met daarbij organisatie van cursussen om inzicht te krijgen in de vragen van deze t|jd. In dehervormde gemeente te Vee nendaal gelden twee meningen voor wat betreft het publiceren van za ken die in de (wijk)-kerkeraden worden behandeld; volgens ds. J. J. van der Krift in het „Veens Kerk blad" binnenskamers wordt behan deld. Sommigen voelen er niets voor iets bekend te maken; anderen waaronder de kerkeraad van de middenwijk menen dat openheid, waar mogelijk zelfs noodzakelijk is. Volgens dit college is een kerke- raadsvergadering geen geheime bij eenkomst, de gesprekken achter ge sloten deuren uiteraard daargelaten. Ds. Van der Krift heeft hierin de vrijheid gevonden om het een en an der uit de laatstgehouden kerke- raadsvergadering van de midden- wijk aan de gemeente over te bren gen. De raad heeft zich toen uitvoerig beziggehouden met het jeugdvraag- stuk en besloot om in september een „hearing" te houden voor de jeugd van 12 tot 25 jaar. Verder zullen de diakenen met concrete voorstellen komen ten aan zien van het bejaardenwerk dat in het komende winterseizoen ook in de middenwijk van de grond moet ko men. Om een beter overzicht te ver krijgen van de middenwijk zal een enquête onder de leden worden ge houden. gulden. Als concrete stellingen stelt de commissie hiertegenover, dat de kerkcollecten, die zijn achter-geble ven bij vorige jaren, omhoog moe ten en dat de vrijwillige bijdragen een stijging van minstens 10 pro cent moeten vertonen. Zo niet, dan ziet de commissie van beheer er geen gat meer in, aldus „Kerknieuws". In de plaats van het vroegere ge reformeerde jeugdverband is er nu een gereformeerde jeugdraad te Vee nendaal ingesteld. In deze raad heb ben zitting afgevaardigden van de sooscommissie, de ontspanningscom missie, het ouderbestuur, de kerke raad enz. Tot voorzitter is benoemd de heer Rippen. Met de opbrengst van de catechi satiebus (350 gulden) en andere ac ties van de jongeren is er ruim 1200 gulden binnen voor een film-pro jectie-apparaat voor de jeugd van de hervormde gemeente te Scherpen zeel. De bazar, georganiseerd door de kerkkrans „Wees een Zegen" heeft 5000 gulden opgeleverd voor het or gelfonds van de hervormde gemeen te te Eist. Een ander chapiter vormde de projectbegeleiding. Het zoeken van een project waarvoor veel mensen, werkkracht, kennis en geld kunnen worden ingezet. Het project zelf dient te liggen op een terrein waar de kerk haar boodschap van een recht vaardige wereld moet waarmaken. Volgens een verslag in het orgaan van „Sola Fide" was de kerkeraad het unaniem met het college van diakenen eens, dat er iets moet ge beuren om dat ook „onze" gemeen te zo langzamerhand ingedommeld is. Niet langer kan worden doorge gaan alsof al de belangrijke proble men als ontwikkelingshulp, rassen discriminatie enz. de christenge meente niet aangaan. Men heeft besloten het komende winterwerk te gaan voeren onder het thema „ontwikkelingshulp". De commissie winterwerk 69 '70 heeft van de kerkeraad toestemming ge kregen zes zondagen voor een och tenddienst te bestemmen voor uitleg van de vraag „Hoe moeten wij als christenen en langs welke weg kunnen wij onze naaste helpen? Voor deze diensten zijn prominen te en terzake kundige sprekers „aan geworven", met name: drs. Bruno de Roeck over het thema „De aarde ons door God gegeven"; dr. C. P. van Andel over „Het bewoonbaar maken van de aarde"; ds. Kisjes over. ..Wat betekent de kerk voor de wereld; drs. Pronk over „Ontwik kelingshulp is christenplicht"; ds. en mevr. Petrie over „De toekomst van de wereld" en ds. Mackaay over „De toekomst van de kerk in de we reld". Tijdens een gemeente-avond in september a.s. wordt het winterwerk begonnen met een lezing van mej. Kohlbrugge over de ontwikkelings hulp en de speciaal door „Sola Fide" gekozen projecten. Deze projecten zijn: de uitzending van leraren naar Zambia en het samenstellen van plo- gen voor Noord-Ghana. De genera le diaconale raad van de Ned. Herv. Kerk ondersteunt deze projecten. Voor de praktische uitvoering van de plannen is reeds een kerngroep samengesteld, waarin diverse groe pen zitting hebben. De palannen voor de bouw van een wijkcentrum in de hervormde wijk „De Engelenburg" zijn beste- dingsklaar. Bij wijze van noodoplos sing kerkt men daar al een jaar in de vrijgemaakt-gereformeerde- Poortkerk. De alom-bekende ds. D. van Enk te Veenendaal heeft op 7 april j.l. in alle stilte zijn veertigjarig jubi leum als predikant bij de gerefor meerde kerken herdacht. Na zijn eerste gemeente Zweelo kwam ds. Van Enk reeds vóór de tweede we reldoorlog naar Veenendaal. Hoewel hij reeds met emeritaat is doet ds. Van Enk nog steeds dienst als pas toraal werker en predikant. Ds. Van Enk is ook lid van de Vee- nendaalse gemeenteraad. De commissie van beheer van de gereformeerde kerk te Veenendaal kampt met een tekort van 37.000 De tweede dienst van de gerefor meerde kerk te Amerongen wordt in het komende zomerseizoen weer gehouden om half zeven 's avonds in plaats van om vijf uur 's mid dags. De gereformeerde kerk te Ame rongen heeft een handboekje uitge geven, dat tegen twee gulden be schikbaar wordt gesteld. De Raad van Kerken in Wagenin gen organiseert een serie bijeenkom sten van oecumenische gespreks groepen. De eerste bijeenkomst wordt dinsdag 22 april gehouden in gebouw „Ons Huis", Harnjesweg 84, Wageningen, 's avonds om 8 uur. Het doel van de gespreksgroepen is de oecumene te bevorderen. Alle be langstellenden, ook zij die zich nog niet opgaven, zijn van harte wel kom.

De Vallei | 1969 | | pagina 3