DE VALLEI „Ik zal, denk ik, geen adviezen meer geven...1' Arbeidsbureau heeft dependance bij VSW Overste Fokker na anti-protest-protest: C.P.B.-dames genoten van modeshow Mensen aan 't denken Neem nu een abonnement op PANTALONS f 27.50 Aangifte van hondenbelasting BURGERLIJKE STAND Soefi bespreekt „de Boeddha''' Suri n a me-lez i n g voor bejaarden Ontheffing sluitingsuur Collecte voor „Fanfare" Gillecte voor Astina-Eonds Schooljeugd deed verkeersexamen Correspondent weer te l>ereiken op oude adres N.C.Y.B. houdt in mei pakjesavond geologie Lezing over archeologie en Idealisme Impulsief MARKTEN V.A.B. r,*, VRJJMft U APML M|69 i ,i 11 I TT In een rustig gesprek kunnen de werknemers vernemen wat de arbeidsmarkt te bieden heeft. ADVERTENTIE lichtgewicht kreukhersteliend door Trevira leuk sportief model met riem vanaf VEENENDAAL Goed van Van der Zee gaat langer mee RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen onder de aandacht, dat houders van honden verplicht zijn binnen 14 dagen na het aanschaffen van een hond hiervan aangifte te doen ten gemeentehuize, afdeling financiën. Degenen, die tot op heden niet aan deze verplichting hebben voldaan, worden in de gelegenheid gesteld als nog vóór I mei 1969 mondeling, schrif telijk of telefonisch (telefoonnummer 2141) aangifte te doen. Voor alsdan niet opgegeven honden kan ambtshal ve een dubbele aanslag worden opge legd. Rhenen, 15 spril 1969. Burgemeester en wethouders voornoemd, - v ■'Dë burgemeestér, L. Bosch v. Rosenthal. De secretaris, W. C. Pieters. Pluimveemarkt Barneveld, 16/4 (prijzen in guldens per kg). Aanvoer ca. 900 stuks, handel in kip pen vlug. kuikens kalm. Slachtkippen I,35 - 1,90; slachtkuikens 1,60 - 1,70. Marktbericht Barneveld Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 953.531 stuks, stemming rede lijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: Eieren van 52/53 gram 10,00 - 10,17; 56.57 gram 10,70 - 11,34; 60/01 gram II,59 - 12,31; 64/65 gram 12,13 - 13.00. Eierveiling Barneveld: Aanvoer 667.420 stuks, stemming redelijk. Prijzen in gul dens per 100 stuks: Eieren van 52/53 gram 10.04 - 10.23 57/58 gram 11,02 - 11,71; 62/6v gram 12,36 - 12,62; 66,67 12,81 - 13,16. Kruishoutum (België): Aanvoer 108.000 stuks, stemming rede lijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: Eieren van 54/55 gram 9,95 - 10,18; 58/59 gram 10,84 - 11,51; 60/61 gram 11,37 - 11,94. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 1.950.000 stuks, handel kalm Eieren van 50/58 gram 9,75 - 12,25 per 100 stuks, kg-prijs 1,95 - 2,11; 59/66 gram 12,50 13,60 per 100 stuks, kg-prijs 2,12 - 2,06. BON INVULLENPOSTEN (zonder postzegel)EN KLAAR Naam Adres Woonplaats per week ad 0,97 abonneert zich op DE VALLEI per maand ad 4,15 per kwartaal ad 12,35 (Doorhalen wat niet wordt gewenst) Deze bon uitknippen en in open enveloppe verzenden. Wij betalen de port. U behoeft geen postzegel te plakken, indien als volgt wordt geadresseerd Dagblad De Vallei, Antwoordnummer 8, VEENENDAAL De Vallei wordt nog op de dag van uitgifte bezorgd in Veenendaal - De Klomp - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel - Overberg - Amerongen - Leersum - Eist - Kesteren - Opheusden - Rhenen - Achterberg. Theo, z. van A. Hartgers en T. Meer- veld; Ronald, z. van T. Meerveld en W. van Batenburg; Maria E., d. van W. J. Rothuizen en M .E. P. Hoogervorst; Patrick H. A. J., z. van J. A. J. Jans sen en F. G. G. Balk; Jaco H., z. van A. Stomphorst en L. Haalboom: Jan W. z. van J. Oostewaal en A. W. Roskam; Petra A., d. van A. Barten en M. P. Leander; Pascal S., z. van M. de Rui ter en J. W. G. M. Berendsen; Teunis H., z. van H. Minnen en K. Vink; Geral- dine C„ d. van J. van de Koot en N. H. de Ridder; Diny, d. van W. Mole naar en L. Meerveld; Johanna, d. van A. Bleijenberg en P. Veenhof; Marcel Frank, z. van P. H. A. Schumacher en F, Klunder; Maria C., d. van G. van Roekei en E. Teunlssen; Evertjes, d. van C. van Beek en A. van den Brink; Allard, z. van B. V. Verduijn en A. Schoonderbeek; Ernesto P., z. van B. Mosettie en S. Abbafati; Hendrik C., z. van G. S. Vlaarideren en A. D. Leeu- wis; Teunis, z. van T. van Egdom en W. van den Hatert; Johannes W., z. van W. G. J. Meijer en M. van Harten; Hendrika, d. van J. van Blokland en A. G. H. Heij. Ondertrouwd: Gijs C. van Oort en Bart je vgn Holland; Hendrikus Geere- stein en Johanna J. de Lange; Johannes C. Onderstal en Tanny van den Heuvel; Johannes M. Th. Stuart en Trijntje Buitenhuis; Derk Lagerwij en Aartje van de Vliert; Eduard Boelens en Al- bertje Jansen; Gerrit J. W. van den Born en Wilhelmina J. M. Bekkers; Berend W. Willemsen en Maija Pudele; Frederik R. van Doom en Tjitske Lijklema. Getrouwd: A. J. Urgert en C. C. Ma ter; J. J. Florissen en C. G. J. Lange- land; H. Altena en H. Moolenaar; B. J. A. van Balveren en A. A. M. Jansen; Th. Huiberts en F. Patty; G. J. Looren de Jong en R. Vermolen; H. J. Ver meer en A. J. Bos; A. J. Kooij en C. R Lamens; W. J. Top en A. van Lage- maat; A. Gerritz en H. Joosten. Overleden: Gerrit Boon. 75 jr.; San dy A. Tuasela, 11 dagen; Joseph Kerse boom, 56 jr.; Willem van Ginkel, 79 jr.; Henrica W. Wendt, e/v J. Hoorn, 74 jr.; Dirk Methorst, 57 jr.; Willem Faber, 75 jr.; Jan A. van der Werf, 62 jr.; Jan Schwier, 75 jr.; Johannes Lanter- mans, 69 jr. VEENENDAAL Het Soefi-centrum in Veenendaal heeft voor woensdag 23 april een openbare lezing georganiseerd in het gebouw van de Nederlndse Pro testanten Bond, Kerkewijk 75, Mejuf frouw dra. S. Labordus zal spreken over „De Boedha". Zij zal haar lezing met dia's illustreren. VEENENDAAL Op uitnodiging van de afdeling Veenendaal van de CPB ver zorgde modehuis „Lizzy Look" gister avond in hotel „de Korenbeurs'' een modeshow. Alhoewel lang niet alle mo dellen in de garderobe van de dames meer thuishoren tenslotte houdt de tijd geen rekening met wat de dames zouden willen dragen werd met veel belangstelling gekeken. De vlotte model letjes waren er dan om kennis te ne men wat „Lizzy Look" in de rekken heeft voor de dochters en tenslotte moe ten moeders ook kunnen meepraten over „hip" en „mini". Overigens was er ook voor de dames met wat grotere maten een flink aanbod. RENSWOUDE Voor de laatste keei* in dit seizoen werd te Renswoude in Rehnbolh de maandelijkse bejaarden- middag gehouden. Deze bijeenkomst werd geopend door ds. L. v. d. Reut Ned. Herv. Predikant, die na een gedeelte uit de Bijbel te hebben gelezen, het woord gaf aan de spreker van déze middag, de heer Veld die aan de hand van dia's een beeld gaf van de huidige toestand op de Ned. Antillen. Spreker vertelde in welke verhou- houding Nederland tot deze overzeese rijksdelen staat en hoe men bezig is om, onafhankelijkheid te verkrijgen. Ook kreeg men dia's te zien over de Zeister Broeder gemeente die ook ten nauwste betrokken is bij de bevolking van Suriname. De 42 bejaarden die aan wezig waren hebben genoten van deze middag. Enkele ouderen, die van buiten de gemeente gekomen zijn, uitten de wens dat men in Renswoude een soort be jaardensociëteit wordt opgericht, waar men 's middags elkaar kan ontmoeten en waar de nodige spelen kunnen wor den beoefend. Tot nog toe kent men in Renswoude alleen nog de maande lijkse middagen. Ds. Jonkers sloot de ze middag. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat er in verband met de verjaardag van H.M. de Koningin op 30 april a.s. een algemene ontheffing van het slui tingsuur voor alle lokaliteiten geldt tot 02.00 uur. Rhenen, 16 april 1969. De burgemeester van Rhenen, L. Bosch v. Rosenthal. KESTEREN Op 26 april wordt in Kesteren een huis-aan-huis collecte ge houden, ten bate van de bazaar die 9 en 10 mei gehouden wordt voor de mu ziekvereniging ..Fanfare". Alle gaven hetzij geldelijk of in natura zijn op 26 april welkom. De muziekvereniging „Fanfare" zal gedurende de collecte een show geven in de straten van het gehele dorp. De bazaar wordt in de veilinghal van Kesteren gehouden. KESTEREN De jaarlijkse collecte van het Nederlandse Astma Fonds wordt.dit jaar in Opheusden en Kes teren gehouden van 21 tot 26 april. Ede. Geboren: Jacobus J.T z. van J van Manen en P. D. Teunissen; Cornells C., z. van J. van Manen en P. D. Teunis sen; Monique H. D., d. van J. L. van den Broek en C. W. de Rooij; Ingeborg C., d. van J. de Vries en H. J. Bruins; Cornelia, d. van P. van den Brink en W. Meijnen; Teunis, z. van C. Smit en .K Schoeman; Anne. z. van J. Postma en F. de Groot; Melia A., d. van J. W. Minnen en J. Groeneveld; Jan, z. van T. S. van Steenbergen en W. van Gent; Engelina J. F., d. van B. van Wely en H. E. J. Schroder; Andries. z. van A. Meems en J. Doppenberg; Wil helmus G., z. van H. J. Verbakei en W. Hol; Martinus J. H., z. van M. H, H. Heijmans en M. E. J. van Hunsel; André B., z. van G. Hulshof en E. van der Horst; Miriam, d. van R. van der Neut en A. C. van Wijk; Carmen S., d. van R. C. Sjardijn en M. d. N. de Souza Paz; Johan C„ z. van R. H. Janssen en T. J. B. Wouters; Elisabeth, d. van D. van Cinkel en E. H. Avan Zadelhoff; VEENENDAAL Functionarissen van het gewestelijk arbeidsbureau hebben zich sinds gisteren in een speciaal voor dat doel ingericht kantoor op 't K.V.S.W.- terrein geïnstalleerd om inlichtingen te verstrekken aan die arbeiders die inge volge de sanering van het bedrijf zonder werk komen. De functionarissen van het geweste lijk arbeidsbureau uit Veenendaal wer den bijgestaan door collega's uit Tiel en Utrècht omdat het personeelsbe stand van 't Veenendaalse kantoor1 niet berekend is op het bemannen van deze dependance. Al direct op de eerste dag vervoegden zich verschillende ontsla gen werknemers deze week hebben allen officieel bericht gekregen op het noodkantoor. Eergisteren waren de leden van de vakbonden in de gelegen heid hun moeilijkheden voor te leggen aan de districtsbestuurders van „de Eendracht" en „Unitas" respectieve lijk de heren Hannink en Havinga, die hun domicilie hadden gekozen in een lokaliteit van de personeelsafdeling. In middels is ook bekend geworden dat het contingent werknemers, dat op de „Sta- flex"-afdeling kan blijven werken gro ter is dan aanvankelijk was gedacht. RHENEN De zesde klassers van de Rhenense lagere scholen hebben de ze week verkeersexamen gedaan. Van de 224 kandidaten slaagden er 193. De overige 31 leerlingen werden afgewezen óf op grond van het op 11 maart af genomen schriftelijke gedeelte (2 kan didaten), óf op grond van het prak tijkexamen van woensdag 16 april (9 kandidaten). Van de leerlingen van de Ericaschool en van de chr. school Eist slaagde honderd procent. RHENEN Onze correspondent te Rhenen de heer A. J. Bovenschen is na tijdelijk te hebben gewoond aan de Veerweg weer op zijn oude adres aan de Oude Veenendaalseweg terug gekeerd. Bijgevolg is hij ook weer voor de verzorging van het Rhenense nieuws telefonisch te bereiken onder nummer 2 2 2 6. ELST Dc Ned. Christen Vrouwen bond hield dezer dagen haar maande lijkse bijeenkomst in het gebouw Pniël. Als Spreker voor deze avond was uitgenodigd dokter Van der Hoe ven, huisarts in ruste uit Huis ter Hei de. Het onderwerp handelde over ver antwoorde gezinsvorming. Dr. Van der Hoeven stelde, dat de medische wetenschap, ook op dit punt vergevorderd is en dat de bevolking van Nederland meer en meer naar het kleine gezin streeft. „Men ziet er het medische en so- sicale belang in", aldus spreker. Op 13 mei zal de laatste vergadering van dit seizoen worden gehouden. Dan zal mevr. Vlasblom als spreekster op treden. Op deze avond wordt tevens traditiegetrouw de zogenaamde pak jesavond gehouden. De opbrengst van deze pakjesavon den wordt geschonken aan het Magda- lenafonds en het Albrcnda v. d. Nagel- fonds, die beide als doelstelling heb ben NCVB-leden in nood. waar ook in Nederland, hulp te bieden. KESTEREN De besturen van de A.VV.N.-werkgroep „Midden, en West- Betuwe" en van de historische Kring Kesteren en Omstreken organiseren een gezamenlijke bijeenkomst op maandag 21 april in de Prinses Marijke School tc Kesteren. De heer H. J. Reusink uit Leersum heeft zich bereid verklaard om een le zing te houden over het onderwerp „Geologie en archeologie van Leersum en omgeving". De lezing wordt ge ïllustreerd met dia's. De heer Reusink heeft een grondige studie gemaakt van de historie van zijn gemeente. ADVERTENTIE test of commentaar. Maar al snel daarna, we hadden de zaak nog eens overdacht en be sproken, besloten we niet door te zetten, en dat was al vóórdat de vra gen in de Kamer werden gesteld. Ik ben er helemaal niet op uit om de vrijheid van meningsuiting van de militairen te beknotten, maar ik keer me wel tegen een actie waaraan ie dereen maar klakkeloos meedoet, terwijl er heel wat mensen zijn die niet ver genoeg doordenken. Ieder mens heeft zijn eigen ideeën, maar' ze denken: ha. we moeten meedoen, zodra iets als dit op touw-wordt ge zet. Per slot van rekening moet het geld voor de begrotingsdekking er gens vandaan komen, en daarmee houden ze lang niet genoeg rekening' Als hem wordt gevraagd wat hem heeft aangezet tot het kiezen van zqn opstelling, praktisch inzicht, idealis me of principe, zegt overste Fokker: „Ik denk dat het idealisme is. Kijk, de militairen hier krijgen een ver goeding voor hun autoritten. Het is niet juist om dan met zo'n strook rond te rijden waarop wordt gepro testeerd tegen aangekondigde hoge re benzineprijzen, terwijl het geld dat juist daardoor binnenkomt als het waren zou kunnen worden ge bruikt om die auto's te laten rijden. Men rijdt zichzelf in dc wielen". Overste Fokker vindt het jammer dat de publiciteit rond zijn stand punt zich in enigszins negatieve zin heeft ontwikkeld, hoewel hij graag toegeeft dat hij „niet viies van publi citeit" is, en dat hij vaak „aan de weg timmert" („Ze mogen best stukkies over me schrijven, ik schrijf zelf ook wel eens stukkies...") De commandant vindt het niet correct dat „iemand, en ik vermoed dat het er een is geweest uit mijn eigen „fa briek, heeft gemeend de pers te moeten inlichten over mijn stand punt en de gevolgen daarvan in eer ste instantie. Ik wil niet eens weten wie het geweest is. Dat moet hij zelf maar met zijn geweten in orde ma ken, het is een zielige zaak, ik kan dat denkpatroon niet volgen". Het laatste gedeelte van deze zin gebruikt werste Fokker herhaaldelijk, wan neer hij praat over de mentali teit van mensen, die zich „laten ge bruiken" voor de stroken-actie als zodanig. „Tk voel me echt niet in mijn eer aangetast, en ik ben niet teleurge steld". bezweert hij, sprekend over de officiële reactie van de minister. „We hadden trouwens zelf al inge zien dat we een foute stap hadden gedaan. Ik zeg nu ook niets meer als ik zo'n strook op de auto van een van m'n mensen zie. Ze doen maar". Luitenant-kolonel A. J. FOKKER spontaan en impulsief Wel teleurgesteld is de overste over het feit dat men die eerste dag niet onmiddellijk met protesten bij hem is gekomen. „Iedereen mag hier altijd binnenstappen, de deur staat open, en dat weet ook iedereen. We zijn hier heel erg open. Ik weet dat iemand die dag heeft gezegd: daar zal ik het dan eens met Fokker over hebben. Maar toen ik een half uur 'Tater meer dan" èérï 'üur lang alléén' met', die. man ergensjn een gebouw hier was, zei hij geen stom wóórd. Kijk, en dan praten ze over gebrek aan overleg en inspraak. Moet dat dan allemaal van één kant komen? Die man had bij mij binnen moe ten lopen en moeten zeggen, overste, moet dat nou zo... Maar ik heb hele maal niets gehoord, niemand heeft hier geprotesteerd". Overste Fokker schildert zichzelf nu als een eenling die zijn stem heeft laten horen. „Ze hebben me al ge zegd dat je zoiets beter kunt doen als je je eerst aansluit bij een of an dere club. Maar moet je nou eigen lijk zo nodig aan alles meedoen, aan dingen die de mensen om begrijpe lijke redenen sterk aanspreken? Ik heb eerlijk gezegd dat ik het niet eens ben met die actie, en dat is nog zo, maar nu dan privé. Niet dat ik iets heb tegen de zogenaamde bui tenparlementaire oppositie, maar deze actie is niet goed doordacht. Ik kan dat niet zo goed volgen." Een spontane en bijzonder mense lijke indruk maakt deze hoofdoffi cier. die onder geen voorwaarde een blad voor de mond neemt, en die zelfs aan deze affaire nog een posi tieve kant ontdekt: „Ik heb in ie der geval een daad gesteld en de mensen aan het denken gezet, en niet alleen hier in het DELM". Aan het eind van het gesprek zegt hij te be schikken over ccn aantal „vaste kre ten". Een ervan: „Je moet de men sen een beetje agressief houden om ze te kunnen motiveren". Geen spijt, geen teleurstelling, geen „hard feelings", niets van dat alles. Enkel dit „Ik zal. denk ik, geen adviezen meer geven". Een duidelijk symptoomvan de voorliefde voor openheid neemt het personeel ook vandaag waar in het DELM. Een aantal exemplaren van een voorlichtingsbulletin van het bu reau voorlichting van het ministerie van Defensie is op verscheidene plaatsen opgeprikt. Daarin is pre cies te lezen wat commandant. Ka merlid en minister van de anti-pro testaffaire hebben gezegd. ELST „Het laat me verder koud of ze die dingen op hun auto plakken. Ik zal er niks meer van zeggen, misschien alleen af en toe een rotopmerking maken. Hel is jammer en zielig dat het allemaal zo is uitgepakt." Luitenant-kolonel A. J. Fokker, commandant van het Depot Electronisch Materieel van de luchtmacht in Eist kaart na over de beroering die rondom zijn per soon is ontstaan, toen enkele dagen geleden bekend werd dat hij fel ge kant is tegen het plakken van de ..Protesf'-stroken, tegen de steeds hogere kosten die zijn, verbonden aan autorijden. Een ochtendblad had weten te melden dat de overste de officieren van zijn onderdeel te kennen had gegeven dat militairen hun particuliere auto's niet van de stickers mogen voorzien. Gister morgen zei hij desgevraagd geen toelichting te kunnen geven op zijn argumenten, en hij verwees naar de voorlichtingsdienst van de lucht macht. 's Middags kan een gesprek wel plaatsvinden, zo bleek na over leg tussen Den Haag en Eist. zij 't in aanwezigheid van een voorlich tingsfunctionaris. Inmiddels is be kend geworden in welke zin minis ter van Defensie W den Toom heeft geantwoord op vragen van 't P.v.d.A.-Tweede Kamerlid E. R. Wieldraaijer. naar aanleiding van de publikatie, die overigens volgens Fokker volstrekt ten onrechte is gedaan. „Aan de opstelling van dat antwoord heb ik zelf meege werkt", zegt de commandant, „en ik sta daar dan ook volledig ach ter. Maar daarnaast heb ik nog mijn privémening over de protest actie, en daar blijf ik bij". Als een messbediende het kantoor binnenkomt met glazen frisdrank is er even sprake van (goed verholen) hilariteit. De man heeft een gas masker voor zijn gezicht. Juist op dit tijdstip wordt in het DELM een gasalarmoefening gehóuden. Over ste Fokker, met ellebogen steunend op het formica tafelblad parafra seert de feiten terwijl voorlichtings- officier overste Akkerman, speciaal uit Den Haag overgekomen, vrien delijk glimlachend luistert en zo nu en dan instemmend knikt. „In een stafvergadering heb ik mijn officieren geadviseerd niet mee te doen, of te laten meedoen aan die proteststroken-actie. Ik ging er nog al ver op in, en ik trok vrij fel van leer. Ik ben nu eenmaal erg spon taan en impulsief, en de zaak lag me na aan het hart. De praktische ge volgen van mijn woorden waren dat van drie auto's de stroken zijn ver wijderd, twee van militairen en een van een burger, en dat zonder pro- De messbediende, transpire rend onder zijn gasmasker brengt glazen prik wanneer zijn commandant zijn standpunten uit eenzet. KIRPESTEIN ▼BNCNDAAL CriT-MOTOR* - EDE

De Vallei | 1969 | | pagina 5