Een wereld in poppekleren Huisarts: meest begeerde beroep Koningin Juliana geeft Apeldoorn in bruikleen: zaterdag 19 april W aar blijven eigenlijk de, als ware kunstvoorwerpen opgesierde poppen, die de leden van het ko ninklijk huis bij allerlei gelegen heden krijgen aangeboden? Dat ze niet als speelgoed gebruikt worden, zal wel duidelijk zijn - hoewel bij de geboorte van een prinsenkind on middellijk een hausse optreedt in het aanbieden. Alle poppen gaan naar het Koninklijk Huisarchief in Den Haag. Een deel ervan zien we geregeld terug op allerlei tentoon stellingen. jn baan uit is die kan te kunst en te keur terecht in de wijde wereld w van de 5000 ber land feit en waren hef er nog maar 880, een dikke honderd jaar er voor, in 1815, stonden er slechts 450 roepen erk is er genoeg voor de mensen die aan zoeken. Eind vorige maand was raag naar ruim 97.000 mannen en een fragiel voetstuk in haar glazen vitrine. Een plechtig, geheel in een bijzonder soort zwart gestoken heer tje, dat tijdens de reis zijn bolhoed over de ogen had getrokken. Dan opeens een, in heel fijne tinten uit gevoerde, complete beroepenserie uit de Provence. Een kraamverzorg ster bleek bij het optillen kneuterige kinderkreetjes te kunnen produce ren. Een soldaat van de Prinses Irene- brigade was er ook, met een vrien delijk blozend gezicht boven zijn krijgstenue. Alles uit het leven ge grepen een conductrice van de GTW en een straaljagerpiloot mis staan allerminst in dit gezelschap en met grote zorg gemaakt. Hier valt straks werkelijk een col lectie kostuums uit de hele wereld te bewonderen zoals we die maar zel den te zien krijgen. Honderdveertig zijn het er in een bonte rij, die de bezoekers even een reis rondom de aarde doen maken in heden en ver leden. Kom daar tegenwoordig nog eens om voor twee kwartjes en kin deren half geld. ij 't historisch museum Moer man, waar het aantal bezoekers ook uit de eigen plaats de laatste tijd sterk is gestegen, heeft men gro te verwachtingen van deze tentoon stelling, waar bovendien ter gelegen heid van haar zestigste verjaardag foto's van de Koningin uit de jaren tussen 1909 en 1969 bijeengebracht zijn. Evenals vorig jaar zullen op be paalde tijden weer film- en diaverto ningen worden gegeven, maar onge twijfeld zal de expositie zelf het in hoofdzaak doen: een wereldje apart, gemaakt door mensen die van mooie dingen hielden. Tussen bruidsparen en .gewone" echtparen valt soms nauwelijks verschil te zien bif de poppen uit Indonesië, die tot de meest verfijnde kunststukken van de expositie bel horen. Een Japanse krijger in volle uitrusting „„mm—-—. Zó levend is deze tentoonstellinger zijn groepen bij die opgesteld kunnen worden alsof ze i eigen omgeving in actie zijn. Dat zijn de poppen, waarvan ver voer en expositie geen al te grote risico's opleveren. Maar er zijn ook exemplaren, die altijd in vitrines blijven staan. Niet omdat de Konin gin ze niet mooi vindt, maar omdat eventuele schade onherstelbaar zou kunnen zijn. Die poppen krijgen we nu van 1 mei Dit is koningin Juliana zelf: in Fries kostuum. t/m 14 september in het historisch museum Moermaneen onderschei ding, die A peldoorn op verzoek ver kreeg, omdat de Koningin deze maand haar zestigste verjaardag viert. Op die verjaardag, 30 april, zal burgemeester mr. A. L. des Tombe de tentoonstelling openen. De heer J. Duyvetter, medewerker aan het Openluchtmuseum te Arnhem, zal daarna het een en ander over de poppen en hun kledij vertellen. Dat kan hij wellicht als geen ander: hij is de man, die enkele jaren geleden in opdracht van de Koningin een aantal van deze poppen restaureer de. Nog meer dan dat: hij moest ook de verschillende Nederlandse kle derdrachten van de poppen in over eenstemming brengen met de wer kelijkheid van nu of van 't verleden. Zo kregen de poppen echte histori sche waarde. F) eze week werden, terwijl di recteur J. O. v. d. V egt e het verkeer tussen de vitrines regelde, de kisten met poppen het Moermanmuseum binnengedragen. Zware kisten, met Dit is de laatste nieuwe aanwinst een pop in ruimtepak gestoken H.M de koningin aangeboden in het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium voor haar jarige kleinzoon prins Maurits. zegels van 't Koninklijk Huisarchief erop en koperen sloten eraan. Wat kwam daar wel uit? Een oogverblin dende Japanse schone, wiegelend op mmmÊÊÊÊÊÊKMÊÊIKÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBBB^^^M j.. cnnn Jifir ix ■mm w bh, SS* g Olijkens de enquête onder een aantal dag- •*-* bladlezers is het meest en felst be geerde beroep huisarts. Vanwege de roe ping? Om er rijk van te worden? Om de eer? Wij zijn er in Geldrop met twee artsen over gaan praten. De een dicht voor zijn pensionering, de ander een paar jaar ge leden begonnen. Vader en zoon, aan het eind en het begin van hun carrière. Beiden met veel idealen begonnen en huis arts in hart en nieren. De vader vindt het nog „een fijn beroep". De zoon voegt er wat aan toe en zegt: „ondanks alle moei lijkheden en spaningen een bijzonder aan trekkelijk beroep". De verschillen in beoor deling schuilen in hun leeftijd en in de pe riode die wij meemaken. De vader: „Vroe ger was je „meneer dokter", tegenwoordig zeggen ce mensen: „Kom nou maar, want u wordt er voor betaald". In het gesprek met de zoon, ergens anders, worden de laatste woorden ongevraagd letterlijk her haald. rie dokter is dus niet meer wat hij eens was. Dokter Fr. Koch (senior) begon toen hij 28 was. Hij heeft een tijd gekend waarin hij anderhalve gulden voor een vi site berekende en „aarzelend" twee gulden voor de baron. Er waren jaren dat hij 4500 fondspatiënten en tweeduizend particulieren had te verzorgen. Vrouw en tien kinderen zagen hem weinig. Geldrop had specialisten noch vroedvrou wen. Tweehonderd of meer bevallingen per jaar was gewoon. Eigenlijk deed de platte landsarts toen bijna ailes zelf. „Ik was wei eens vervelend en kortaf, maar ik werd ge waardeerd. De mensen zeiden weieens: Als dokter Koch het niet weet hoef je niet naar een specialist in Eindhoven. Tangverlossin gen in de bedstee en bevallingen op de keukentafel zijn er niet meer bij. Daar kan ik alleen maar blij om zijn" „Tegenwoor dig doe ik in één week meer aan psycho therapie dan vroeger in een heel jaar, ja zeker, ook hier op het platteland. En ook dit is veranderd. Tegenwoordig hebben de beter-ontwikkelden de encyclopedie er naast liggen als je een visite komt maken. Ze hebben niet meer het grote vertrouwen zo als vroeger. Dat doet afbreuk aan het be roep. Het wordt in de politieke sfeer ge trokken van bovenaf gedicteerd." Han zijn we in de tegenwoordige tijd: De arts moet blijven; als de centrale fi guur en ook in het belang van de patiënten zelf. Als de jonge arts maar de idealen heeft om een goed gezinsarts te zijn, juist nu. Men zegt: zeventig procent van de stu denten wil als arts rijk worden. Dat vind ik een gevaarlijke mentaliteit. Zonder roe ping geen bevrediging in je werk. Het is soms een keihard beroep. Als ik nog eens terug zou kunnen komen, wil ik antiquair worden". Vervolgens: „Dokter W. A. M. Koch, 31 jaar, vijf jaar praktijk. Wil graag promo veren, geeft tijd aan het Rode Kruis en de Landelijke Huisartsenvereniging. Moet van zijn studiekosten (50.000 gulden) nog een flink stuk terugbetalen, heeft enorme kosten en een groeiend gezin. Hij zou graag een kleinere praktijk heb ben, „want de mensen vragen erg veel van je. Dat geeft conflicten binnen je beroep, ondanks je idealen. Je krijgt telkens een klets op je kop, omdat het zo verzakelijkt wordt". „Ik zou willen dat er meer huisartsen waren, met kleinere praktijken: Je zorg is nu: volhouden en proberen de mensen niet te kort te doen. Ik zou meer preventief werk willen doen en onderzoekingen. Dit zijn tegenstellingen waarvooi nog geen op lossing is gevonden". /~|ok dit zit de jonge arts dwars: „Je krijgt onvoorstelbare hoeveelheden werk extra door mensen die niet (meer) ziek zijn, maat het vertikken weer aan de gang te gaan. Je staat er machteloos tegenover". „Die mensen zijn er mede de oorzaak van dat er voor de werkelijk zieken minder tijd overblijft. Loopt er dan iets niet goed, dan heeft de dokter het gedaan. Ook dit maakt je kwetsbaar in je werk. Het min der op een hoog voetstuk staan vind ik niet erg. Ik zou wél meer begrip willen voor het feit dat er ernstiger dingen zijn dan een griepje." Desondanks: „Een bij zonder aantrekkelijk beroep." Ctrikt genomen begint het inkomen van een jonge huisarts die zich vestigt bij nul. Nemen we een theoretisch voorbeeld van een normale praktijk met 2600 zielen, dan bedraagt het bruto-inkomen nu: twee duizend maal 28,99 en zeshonder maal 21,99 gulden is 71.174 gulden per jaar. Daarbij een toeslag van 2,80 per ziel ofwel 728Ö gulden. Dit bedrag wordt gestort in het pensioenfonds. Uit de rond 71.000 gulden moet de arts financieren: zijn praktij kkosten, sociale voorzieningen en waarschijnlijk het aflos sen van studiekosten, overname praktijk en huis. TVog wat informatie voor adspiranten: 1Nederland heeft nu rond 4400 huisartsen Om de groei van de bevolking op te van gen, zijn er ieder jaar vijftig artsen meer nodig. Het vorig jaar stapten echter 84 huis artsen uit hun praktijk. In plaats daarvan namen zij ergens een vast gesalarieerde functie aan, met vaste werktijden. De be hoefte aan huisartsen zal dus wel blijven bestaan, vooral ook omdat de animo een praktijk te beginnen niet zo groot is. Een vrije vestiging is uiteraard het goed koopst. Een praktijk overnemen wordt nu begroot op driekwart of het gehele bruto- jaarinkomen van die praktijk. Wie medi cijnen wil gaan studeren, moet een diplo ma gymnasium-B of H.B.S.-B hebben. De duur van de studie is nu minimaal zeven jaar. Zij is mogelijk in Amsterdam (2), Leiden, Utrecht, Groningen, Nijmegen, Rot terdam. Studiekosten, inclusief boeken en een gemiddelde kamerhuur jngeveer vijf tigduizend gulden. De mogelijkheden om via het artsenberoep hogerop te klimmen zijn legio. Twee artsen, twee generaties, vader en zoon. Dokter Fr. Koch in Geldrop spreekt aan het eind van zijn carrière nog van een fijn beroep. Maar er zijn dingen die afbreuk doen aan het beroep. De jonge dokter Koch: Volhouden, proberen de mensen niet te kort te doen. Maar het is wel verzakelijkt."

De Vallei | 1969 | | pagina 11