Veenendaals dagblad Tsjechen reageren op Dubceks val kalm Buiten flanana Vluchten boven N.-Korea militair beschermd Afsluiting Volkerak vordert meer tapijtwaarde voor uw geld! Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei SALARISSEN LONEN Rover stopt kassier in kluis Fusie Etna en Daalder op raakte op losse schroeven Weekeinde ook te koud liaitéma» wJÊÊÈ Polacek sleutelfiguur in nieuwe bestel Bij autobotsing twee doden Op vuilnisbelt neergeslagen Stagnaties op wegen door hagel en sneeuw INTERNATIONAAL FONDS OPGERICHT VOOR HULP AAN SLACHTOFFERS GRIEKS REGIME Britse overleed aan de pil Uitbetaling van en NUTSSPAARBANK Gepeperd FOUTEN TEVREDEN Wat een topper die brommer 2 jaar garantie op blokmotoren 20 modellen vanaf f 419 (incl. B.T.W.) zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel. 03410-2569. VERDACHTEN INBRAAK MET BRANDSTICHTING AANGEHOUDEN Aandeelhouders verwierpen Etna-jaarcijfers COMMISSIE GEEN INZICHT Wij maken tapijt. In zes verschillende kwaliteiten. En meer dan vijftig kleuren. Bij de échte Vakman- Woninginrichter kunt u het op grote stalen bewonderen. Alle tapijt is kamerbreed (3.90 mtr) en wordt direct uit voorraad geleverd. Al vanaf f95.- per strekkende meter voor Hatéma Enkalon tapijt kwaliteit Standard. Wij zijn trots op ons tapijt. Omdat het mooi blijft. Zó moo' dat wij u er met genoegen service cheques en een plintplaatje (als garantiebewijs) bij verstrekken. Helmond Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10055 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n,v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDA© I? APRIL 1969 43. JAARSANS no. 92 PRAAG De aankondiging, dat Alexander Dubcek was „afgetreden" als de eerste man van de Tsjechoslowaakse communistische partij is door het publiek merkwaardigerwijze kalm opgenomen. Er waren in Praag en enkele andere steden nogal wat politie en militairen op de been, maar samenscholingen van arbeiders, scholieren en studenten, kwamen nauwelijks voor en als zij er wa ren, bepaalde men zich tot een rustige discussie van het politieke nieuws. Men vraagt zich af of het in het komende weekeinde ook zo rustig zal zijn, want niet alleen dé populaire Dubcek maar, de evenzeer geziene Josef Snirkof- sky, plaatsvervangend voorzitter van het parlement, is geduikeld. Hij is zijn zetel in het presidium van de partij kwijtgeraakt. ADVERTENTIE 2 kantoren 5 standplaatsen van rijdend bijkantoor ARCEN. Op de rijksweg onder Velden is vrijdagmiddag een personen auto by een inhaalmanoeuvre frontaal tegen een boom gereden. De bestuurder van de auto, de 27- jarige B. Baaijens uit Varsseveld, werd bij deze botsing op slag gedood. De 34- jarige heer F. A. Kok, geboortig uit Arn hem, die naast de bestuurder zat, werd zwaar gewond en overleed kort na aan komst in het ziekenhuis te Venlo. NISTELRODE. Op een vuilnisbelt van Nistelrode is de 63-jarige Van de W. uit deze plaats vrjjdag met een stuk ijzer neergeslagen en beroofd van zyn portemonnee met ruim duizend gulden. Van de W. kwam na enige tijd bij be wustzijn en kon zijn woning bereiken. Enige uren later werd aangifte bij de rijkspolitie gedaan, die in de loop van de middag de dader, de eveneens uit Nistelrode afkomstige P., heeft gearres teerd. 5 5 \Troeger, in de jaren van de Eer- 5 5 ste Wereldoorlog en ook nog 5 wel later, werden de jachtpachten 5 veelal afgedaan voor 'n daalder de 5 bunder en menige boer of grond- 5 eigenaar nam genoegen met deze 5 opbrengst in natura: een haas of 5 een koppel fazanten. Ik heb dat bij 5 ons thuis lang zo meegemaakt, 5 maar vond het later veel aardiger, 5 van de boerderij een soort van J wildrefugium te makenwant voor 5 die luttele guldens zag ik liever een 5 i paar langoren vrolijk op het hooi- land, wilde eenden in de beek of v een haanfazant in de wal van het ruige Hammerveld. Dieren weten 5 verrassend gauw, waar ze zich vei- 5 lig kunnen voelen en zij, die de jacht in de buurt hadden, waren tevreden met zulk een broed- en 5 kweekplaats middenin in het revier. 5 5 Telde de jagerij toenmaals als 5 bron van inkomsten dus nauwelijks 5 5 mee, tegenwoordig kijken we er 5 heel anders tegenaan. Ik heb wel- 5 eens de indruk dat menigeen van 5 die sterk opgedreven kosten nauwe- lijks begrip heeft en refereren mij dit keer aan een bijdrage in ,,De Ned. Jager", waarin sprake is van 5 de verhuring der jacht van een pol- der, ressorterend onder Domeinen en groot 1300 ha in het Belgische 5 grensgebied. Zij geschiedde bij in- schrijving en werd gegund aan de S bij zelf voor toezicht en fazantefok zal bedragen, dus komende op 5 32,50 a f 35,per stuk geschoten wild. Ook voor de van nature vrij- 5 wel geen wild anders dan grof- 5 wild-bevattende Veluwse Staatsbos- sen worden zeer hoge huurprijzen 5 geboden, al van f 7,tot f 9,per ha, zonder enig toezicht en belast 5 met dure voedselvoorziening en J 5 zware recreatie. s Al met al een kostbare liefheb be- i rij, waaraan door de stille, tevre- J 5 den peuteraar nauwelijks meer kan S worden meegedaan. 19-4-1969. A. B. WIGMAN. 5 ■rtrrffrrrrrrrrrmrr/rrtrfrrrrï Het komen van het nieuwe, liberale regime was uitbundig geweest met over al feestende mensen op straat. Het gaan, acht maanden later, was opval lend rustig en schijnbaar, emotieloos. De „op eigen verzoek" van zijn func tie ontheven eerste-secretaris Dubcek is tot voorzitter van het federale parle ment benoemd, waarmee hij een van de hoogste posten in de staatsleiding krijgt. Daarvoor moet de huidige voor zitter, Peter Colotka, de lagere functie van vice-voorzitter van de volksverte genwoordiging nemen. Colotka is een van de twee nieuwelingen in het giste ren gekozen partijpresidium. Dubcek blijkt ook zijn functie als voorzitter van de defensieraad kwijtge raakt te zijn. In zijn plaats benoemde het centrale comité de nieuwe eerste- secretaris Husak. In het elf leden tellende presidium hebben ondanks de verdwijning van Smrkofsky en andere hervormingsgezin de politici, de vooruitstrevenden nog de overhand. Waarnemers zien in de verkiezing van vakbondsvoorzitter Karei Polacek de in politiek opzicht belangrijkste verande ring. Hij schijnt de sleutelfiguur te moe ten worden in de onderhandelingen tus sen zijn liberaal gezinde organisatie en regering en partij. Naar van goedingelichte zijde in Praag is bevestigd' heeft de uit het par tijpresidium gewipte Smrkofsky zijn ze tel in het centrale comité behouden. Ook de vroegere minister van Buiten landse zaken, Jiri Hasek en de voorma lige vice-premier Ota Sik, die beiden aan de plenaire zitting deelnamen, zijn in het centrale comité gebleven. Ota Sik, die sinds de invasie van vorig jaar in het buitenland woont, zou nu over wegen zo spoedig mogelijk naar Praag terug te keren. Peter Colotka, die als voorzitter van het federale parlement plaats maakt voor Dubcek, krijgt tevens de post van eerste-vice-premier in de federale re gering. In de vrijdag door het Tsjechoslo waakse persbureau CTK verspreide verklaring van het centrale comité, waarin bovengenoemde wijzigingen worden bekendgemaakt, staat voorts, dat het comité grote waardering heeft voor dekwaliteiten van Dubcek „een oprecht en toegewijd communist en een overtuigd internationalist, wiens mense lijke eigenschappen een belangrijke fac tor in de ontwikkelingen van na janu ari vorig jaar (het begin van de her vormingspolitiek) zijn geweest". Het centrale comité stipte in zijn verklaring evenwel ook de „fouten" en tekortko mingen van Dubcek aan, doch het heeft waardering voor diens „oprechte en on zelfzuchtige beslissing tenbehoeve van een oplossing van problemen", waarmee het kennelijk doelt op Dubceks eigen voorstel hem van zijn functie te ont heffen. Een andere wijziging die vrijdag be kend werd is het ontslag van de voor uitstrevende hoofdredacteur van het partijblad -,Rude Pravo", Jiri Sekera. Zijn plaats wordt ingenomen door de als orthodox bekend staande vroegere correspondent van het blad in Bonn. Miroslaf Moe. Sekera heeft de leiding gekregen van het economisch maand blad van het centrale comité, „Hospor- darske Noviny". De hoofdredacteur van dit orgaan, Vlcek, is overgeplaatst naar het televisiejournaal. Het Zuidslavische persbureau, Tan- joeg meldde dat de censuur met in gang van vrijdag tot alle kranten en andere persorganen is uitgebreid. Amb tenaren van het bureau dat met het toezicht op de pers is belast zijn begon nen hun controle op publikaties direct op de redacties uit te oefenen om te voorkomen, dat er iets in de pers, komt dat strijdig zou zijn met de besluiten van het centrale comité. Gustav Husak, de opvolger van Dub cek als eerste secretaris (leider) van de Tsjechoslowaakse communistische partij, heeft uit Moskou een lange ge lukwens met zijn benoeming ontvangen van Leonid Breznjef. Die wens is in zulke lovende woorden gesteld, dat er overduidelijk uit biykt, dat Moskou over de benoeming van Hsak zeer te vreden is. DEN HAAG In de loop van vrij dagmiddag ontstonden als gevolg van de ter plaatse soms zeer slechte weers omstandigheden (hagel- sneeuw en re genbuien) en door het grote verkeers aanbod van de vrijdagavondspits op een vrij groot aantal plaatsen op de doorgaande wegen in het westen van ons land ongevallen. Dit aantal ongeval len veroorzaakte op sommige wegen fi les van grote omvang, waarbij kop- staartbotsingen ontstonden. In totaal werden 17 auto's beschadigd. Er waren geen gewonden. Op de autosnelweg Utrecht - 's-Herto- genbosch vond nabij de brug over de Lek te Vreeswijk een ongeval plaats als gevolg van het weigeren van de rem men van een vrachtauto. Op de autosnelweg Den Haag-Utrecht ontstond ter hoogte van Gouwebrug fi levorming, omdat de slagbomen van de brug met handkracht omhoog moes ten worden gebracht, hetgeen enige tijd in beslag nam. Ter hoogte van Woer den ontstond op deze autosnelweg een ongeval als gevolg van het onder in vloed rijden van de bestuurder van een personenauto. Op de autosnelweg Utrecht-Amster dam werd ter hoogte van Breukelen de bestuurster van een personenauto door een vrachtauto met aanhangwagen in de vangrail gedrukt. De doorgereden bestuurder van de vrachtauto kon dank zij de snelle me dewerking van de politie te Amsterdam reeds na een half uur staande worden gehouden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Vespa Cla C Maak 'n Pr°e1 BVCch% vanaf 435.- J KUkenl En t vanavond5voor8,N 5757 psst- van» Roermond, ei. N.V. Nedespa, WASHINGTON President Nixon van de Verenigde Staten heeft vrydag op dracht gegeven, dat de verkenningsvluchten voor de kust van Noord-Korea wor den hervat en dat deze vluchten voortaan militaire bescherming zullen krijgen. Noch het Witte Huis, noch het ministerie van Defensie wilden specificeren welke vorm deze bescherming zou hebben, maar het Pentagon heeft bekendgemaakt, dat belangryke strydkrachten naar het gebied zijn gedirigeerd waaronder het slag schip New Jersey en vermoedelgk twee vliegtuigmoederschepen. Onmiddellijke militaire vergeldings maatregelen zijn echter niet voorzien en het schijnt dat het hier enkel gaat om het verlenen van gewapende be scherming. In de eerste bekendmaking van het Pentagon werd gesproken over zowel schepen als vliegtuigen, in een tweede bekendmaking die enige uren later kwam werd gezegd „wij zijn nu in staat om de berichten te bevestigen, dat het slagschip New Jersey opdracht heeft gekregen terug te keren naar het westlijk deel van de Grote Oceaan". De New Jersey was'op weg naar Ca lifornia, na dienst te hebben gedaan voor de kust van Viëtnam. De president hield een persconferen tie die voor het grootste deel aan het incident met Noord-Korea was gewijd. Hij zei dat de aanval op het ongewa pende Amerikaanse vliegtuig niet uit gelokt was. „Het was een weloverwo gen aanval zonder waarschuwing". „Toen het vliegtuig werd neergescho ten was het op een afstand van 90 mijl uit die kust, waarvan het zich verwij derde, na zijn taak op bevel te hebben afgebroken". De werkzaamheden aan de afsluiting van het Volkerak vanuit de lucht gezien. Op de voorgrond het gat, dat bin nenkort met caissons zal worden gedicht. Links op de achtergrond de werkhaven met nog in te varen caissons. De Amerikaanse autoriteiten wisten dit uit hun radargegevens, „en Noord- Korea wist dit evenzo". Ook de Russische radar gaf de vlucht richting aan. „Wij weten dat", aldus Nixon. Er is geen antwoord van Noord-Ko rea op het Amerikaanse protest dat eer der vandaag in Panmoenjon is inge diend. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in één pro gramma. Tijden: 10.00 11.30 - 13.00 14.30 -16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART HULST De rykspolitie in Hulst heeft gisteren de 24-jarige L. B., de 28- jarige B. F. en de 25-jarige B. E., allen uit Den Haag, aangehouden. Zij worden ervan verdacht tijdens de Paasdagen in een warenhuis in Hulst te hebben inge broken. Na deze inbraak brandde het waren huis geheel af. Hierbij kwamen twee mensen om het leven. De mannen die bekend staan als „zware jongens" werden in Den Haag gearresteerd en in afzonderlijke wagens naar Hulst overgebracht. Zij zullen van daag aan een grondig verhoor worden onderworpen. Het lichaam van de bij de brand omge komen brandweerman P. Vermeeren zal worden opgegraven. De verzekerings maatschappij wil zeker zijn van de doodsoorzaak. Als 'e man is gestorven als gevolg van een ongeluk bij voor beeld door de enorme rookontwikkeling dan krijgt de familie twee ton uitge keerd. De Griekse zangeres Melina Mer- couri en mr. M. v. d. Stoel in het internationaal perscentrum Nieuws poort te Den Haag tijdens de oprich tingsbijeenkomst van het internatio nale fonds tot hulpverlening aan slachtoffers van het regime in Grie kenland. MAASTRICHT Gisteravond is in de Wolffstraat in Maastricht een overval gepleegd op de kassier van „De Nieuwe Limburger" in het ge bouw van deze krant. De kassier, de heer J. Boon, had juist het geldkistje naar de in de kluis staande brandkast gebracht. Op het moment dat hij de kast wilde sluiten sommeerde een met een pistool gewapende man hem de kast weer open te maken. De kassier zag dat het pistool geen echt wapen was en weigerde. „Je krijgt niets en je kunt er toch niet mee schieten" zou hij geantwoord hebben. De rover pak te de kassier vervolgens beet, smeet hem in de hoek en sloeg hem met het wapen op het hoofd. De kassier werd hierdoor licht gewond. De kassier heeft zich verweerd maar kon niet verhinderen dat hem de bos sleutels afhandig gemaakt werd. De man stopte de kassier in de kluis en sloot deze af waarna hij op de vlucht is geslagen. De kassier kon de kluis niet meer verlaten. Omstreeks kwart voor acht belde de vrouw van de kassier naar het gebouw van „De Nieuwe Limbur ger" maar kreeg haar man niet aan de telefoon. Ze waarschuwde daarop de redactie, die beneden ging kijken. De betreffende redacteur hoorde hulpge roep uit de gesloten kluis komen en sloeg onmiddellijk daarop groot alarm. De kassier kon worden bevrijd door dat de sleutels nog aan de buitenkant in de kluisdeur zaten. Er bleek geen geld te zijn vermist TIEL/BREDA De aandeelhouders van de Etna, merendeels familie van elkaar, hebben de jaarstukken over 1968 afgestemd. Daardoor is de voorgenomen fusie tussen de Etna in Breda en Daalderop in Tiel op losse schroeven komen te staan. Als reden voor dit unieke feit in het bedryfsleven wordt genoemd dat de aandeel houders niet voldoende inzicht hadden in die van de te vormen combinatie Etna- Daalderop. Commentaar van drs. N. P. J. M. Daalderop, voorzitter van de raad van bestuur van Daalderop: „Dit is een grof schandaal. Ze willen geld zien, maar als er een hogere ruilverhouding voor hun aandelen uit de bus komt gaat de he le fusie niet door". Enkele uren eerder hadden aandeel houders Daalderop de voorgenomen fu sie geen strobreed in de weg gelegd. De jaarcyfers van de Etna werden verworpen met 1654 stemmen voor en 2417 tegen. Volgens de statuten is nu een commissie benoemd van drie leden, die na overleg met de raad van beheer de balans en verlies- en winstrekening zal herzien. De commissie bestaat uit drie onaf hankelijke deskundigen, de heren W. C. Posthumus Meyjes uit Laren N.H., prof. Bosman uit Tilburg, deskundige onder meer op het gebied van het kre dietwezen, en de heer Th. M. Ram, oud hoofdredacteur van het Financiële Dag blad. De commissie wordt gevraagd bin nen een maand advies uit te brengen. Dan wordt de jaarvergadering voortge zet. Het was trouwens de heer Posthumus Meyjes zelf die de knuppel in het hok van tegenstemmers gooide: „Zulke jaar stukken leg je je aandeelhouders niet meer voor. Het is ondoenlijk enig in zicht in de rentabiliteit te krijgen. De jaarcijfers geven niet het minste in zicht in de vermogenspositie. Ik heb al jaren kritiek geleverd op deze afgrijse lijk verslaggeving. En nu hebt u uw handtekening ook nog gezet onder een ergerlijk fusiebericht, dat u niet hebt geschreven". Tijdens de vergadering, die drie le den van de ondernemingsraad bijwoon den, zei een aandeelhouder dat het be stuur van de Etna zich door Daalderop onder tafel had laten praten. „De Etna had met haar liquide middelen zo de hele Daalderop kunnen opkopen", al dus een aandeelhouder. (Van onze weerkundige medewer ker). De v oor j aars-koude golf beleefde vrijdagmiddag een dieptepunt. Tij dens hagel- en sneeuwbuien (plaat selijk met onweer) wees de thermo meter niet hoger dan 2 graden bo ven nul. Deze waarde, onder meer om 4 uur afgelezen, was de laagste in de middag op een zo laat tijdstip in het jaar sinds 25 april 1950. Dit weekeinde blijft alles bij hel (k)oude. Er vallen nog enkele buien met hagel of natte sneeuw, maai de zon blijft meespelen. De wind handhaaft zich in de noord- tot noordwesthoek, maar wordt gelei delijk aan wel iets minder sterk. Ook zondag en waarschijnlijk maandag blijft de temperatuur aan de lage kant met gevaar voor nachtvorst. WORCESTER. Een gerechteiyke ïykschouwer bij het gerechtshof in de Engelse stad Worcester heeft de dood van een 29-jarige vrouw, moeder van veir kinderen, geweten aan de contra ceptieve pil. „Ik twijfel er geen ogenblik aan", zei hij tijdens de zitting, „dat deze jonge vrouw is gestorven als gevolg van het innemen van wat in mijn ogen een zeer gevaarlijk medicament is, de zogenaam de pil". De vrouw was volgens hem overleden aan embolie in de longen en trombose in een ader. Er was ook een hersenbloeding geconstateerd. Zij had de pil zeker ge durende twee jaren ingenomen en ver moedelijk gedurende vier jaar. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 1