Werkgevers moeten meer sociale lasten betalen Philips in Huizen gaat werktijd uur verlengen N.V.V. wil spoedige wijziging Hulp slachtoffers Grieks regime gecoördineerd Hoog klasgemiddelde is handicap voor onderwijs Verliezer Over de grenzen Vakcentrales achter personeel Verblifa Vakcentrales nemen S.E.R. in de arm Compensatie nodig voor prijsstijgingen Israëlische machine neergehaald Geen spoor van bemanning V.S.'-vliegtuig Zwartkijkers! aangifte formulier Mijnwerkers graag naar NS Dan kijkt u gerust! Ex-koningin Victoria Eugenie begraven KLM mag op Zuid-Korea Doorstroming stagneert Russen in Middellandse Zee „probleem" voor NAVO Onderscheiding filatelistisch werk van PTT Van roofoverval verdachte Duit ser gearresteerd Hersens van 16 miljoen jaar Prinses Margriet naar feest van Geneeskundige Troepen Hoofdredacteur afgetreden V' Zitting Volgens radio-Cairo Oplossing OPEEN HOP IS G BUITENLANDSE ORDERS INTERNATIONAAL FONDS OPGERICHT KLEUTERS DOOR OVERHEID IN DE KOU GEZET Opleiding Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie' waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. ZATERDAG 19 APRIL 1969 UTRECHT Vrqwel alle bjj de drie vakcentrales aangesloten bonden waren vrij dag vertegenwoordigd op een vergadering die het overlegorgaan van de drie vak- eentrales in Utrecht had belegd, om te praten over de procedure die moet worden gevolgd om de werkgevers ertoe te bewegen de werknemers een compensatie te geven voor de prijsstijgingen. Zoals bekend, hebben de werkgevers het voorstel van de vakcentrales, twee pro eent van de premies voor de sociale verzekeringen over te hevelen van werkne mer naar werkgever, afgewezen. De bonden stelden zich unaniem achter het voor stel van het overlegorgaan, de zaak nu in de SF.R aan de orde te stellen. Het. is de bedoeling, dat de vak beweging de voorgestelde verschuiving van de premiedruk ter tafel brengt als wordt gesproken over het advies dat de S.E.R. aan de regering moet uit brengen over de bestemming van de f 140 miljoen die beschikbaar komt door 't stopzetten van de investerings aftrek. De vakbeweging meent, dat dit bedrag moet worden gebruikt om de sociale uitkeringen te verhogen. De vakcentrales hopen, dat het ad vies in de S.E.R.-vergadering van 16 mei kan worden behandeld. Aan de vaste kamercommissies van sociale za ken en van economische zaken is ge vraagd. de vakbeweging zo snel moge lijk na deze datum in een gezamen lijke zitting te horen. Inmiddels zullen de bij de centrales aangesloten vak bonden op ondememings- en bedrijfs takniveau met de werkgevers gaan on derhandelen over de verschuiving van de premiedruk of over alternatieven die eventueel beter passen in de structuur van de arbeidsvoorwaarden van de ver schillende bedrijfstakken. De vorm van het alternatief wordt aan de bonden overgelaten. Daarbij gaat men er ech- BEIROET Radio-Cairo heeft gis teren gezegd dat Egyptische luchtdoel artillerie een Israëlisch verkennings toestel, dat in de buurt van Ismaüia boven het Suezkanaal vloog, heeft neer gehaald. De machine was neergestort aan de door Israël bezette oostelijke zijde van het kanaal. Er zou nog een tweede machine zijn geraakt, maar die kon wegkomen. De radio maakte geen gewag van artillerieduels over het kanaal, of schoon die van Israëlische zijde wel gemeld werden. WASHINGTON Het Pentagon heef t bekendgemaakt dat vrijdag bij het zoeken langs de Noordkoreaanse kust geen overlevenden van het Ameri kaanse EC-121 verkenningsvliegtuig zijn gevonden. De EC-121 is dinsdag neergeschoten door Noordkoreaanse straaljagers. Woensdag is bericht dat het stoffe lijk overschot van twee leden van de 31-koppen tellende bemanning was ge vonden. De Amerikaanse torpedoboot Tucker heeft wrakstukken van de EC-121 over genomen van de Russische torpedo- boort Vdoknyovenny, die deze eerder deze week uit het water had opgepikt. De Tucker heeft koers gezet naar de Japanse havenstad Sasebo. Tot de wrakstukken behoorden een rubber-reddingsboot, drie leren jacks, een parachute, twee vliegerpakken en enkele vliegtuigstoelen. Het stoffelijk overschot van de It. Joseph Richard Gibar en de boordwerktuigkundige Ri chard Edson Sweeney was reeds op de Tucker. De kapitein van de Russische torpe doboot heeft aan de kapitein van de Tucker zijn oprechte deelneming be tuigd, aldus zegt het Pentagon. Aan het zoeken naar overblijfselen van de EC-121 wordt deelgenomen door drie Amerikaanse torpedoboten en negen Amerikaanse vliegtuigen. Zij zoe ken in een gebied 90 km buiten de kust van Noord-Korea. ADVERTENTIE Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet. Wees verstandig en vraag een aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan ter wel van uit, dat het moet kunnen worden vervangen door de oplossing die eventueel nog op centraal niveau wordt bereikt. De acties van de bon den zijn bedoeld als een „steuntje in de rug" voor de vakcentrales: zij moe ten de werkgeversorganisaties in hun UTRECHT (ANP) Een door de Nederlandse Spoorwegen in enkele zui delijke regionale dagbladen geplaatste advertentie, waarbij men kon sollicite ren voor de funstie van machinist, sta tionsassistent en lokettiste, heeft suc ces gehad. Ruim 600 gegadigden dien den zich aan. Ongeveer de helft van de sollicitanten was mijnwerker. Deze onverwachte reactie had tot gevolg dat de spoorwegen in enkele plaatsen in de zuidelijk rayons verscheidene voorlich tingsdagen moest organiseren. eigen bedrijfstak ertoe zien te bewe gen. de door de werknemers in de stichting van de arbeid voorgestelde oplossing alsnog te aanvaarden. C. N.V.-secretaris C. A. Bakker, die de vergadering in Utrecht leidde, zei na afloop van de besprekingen, dat een centrale afspraak over een compensa tie van de prijsstijgingen de enige rechtvaardige oplossing zou zijn. Hij meent dat een centrale afspraak niet in strijd is met de vrije loonpolitiek omdat de prijsexplosie een Situatie heeft veroorzaakt die voor alle werknemers problemen met zich meebrengt. Er heerst bij de vakbonden volstrekte een stemmigheid over, dat het beleid van de vakcentrales moet worden voortge zet en gesteund, aldus de heer Bakker. Desgevraagd verklaarde hij, dat niet is gesproken over de moeilijkheden die zich in zwakke bedrijfstakken kunnen voordoen, over stakingen of over het openbreken van cao's: :„dat zijn za ken die in een volgende fase aan de orde komen". Het óverlegorgaan heeft de bonden volgens de heer Bakker ook geen al ternatieven voor de verschuiving van de premiedruk aan de hand gedaan, omdat de bonden zelf het beste weten, welke oplossing in hun eigen bedrijfs tak de voorkeur verdient. In veel ge vallen zal het overhevelen van twee procent premie de minste problemen opleveren, bijvoorbeeld in de bouw. waar de hele sociale verzekering in de bedrijfstak is geconcetreerd. UTRECHT De directie van de Phi lips Telecommunicatie Industrie in Hui zen heeft aich genoodzaakt gezien aan de ondernemingsraad en de vakbonden medewerking te vragen aan een verlen ging van de werktijd met een uur per dag, gedurende 10 weken met Ingang van 21 april. Waneer deze maatregel niet wordt genomen, dan moet ernstig rekening worden gehouden met het feit dat de continuïteit, dus het voortbe staan. van de onderneming in gevaar komt. Het gaat er om een aantal lopende orders (o.a. uit Iran en Brazilië) de deur LAUSANNE In Lausanne is gis termorgen het stoffelijk overschot van de Spaanse ex-koningin Victoria Euge nie ter aarde besteld. De rouwmis werd bijgewoond door talrijke buitenlanders, onder wie koning ConstantJjn van Grie kenland en zijn moeder, koningin Fre- derika, de Italiaanse ex-koning Em- berto en zijn echtgenote Marie-José, prins Albert van België en de hertog van Kent, als vertegenwoordiger van de Britse koningin Élizabeth. UTRECHT Dc drie vakcentrales zullen over de sluiting van de Verblifa- bedrijven in Utrecht. Leiden, Kromme nie en Dordrecht nauw contact onder houden met de betrokken vakorganisa ties en zullen samen met de bonden alles in het werk stellen om de be slissing van de directie van Thomas sen en Drijver-Verblifa zoal niet onge daan te maken, dan toch persoonlijk onrecht voor de betrokken werknemers zoveel mogelijk te voorkomen. Het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV deelt dit mee als reactie op een communiqué dat vanuit de vergade ring van georganiseerde werknemers bij Verblifa in Krommenie aan de drie vak centrales is gezonden. In dit communi qué werd met klem geprotesteerd tegen de sluiting van de vier bedrijven.De vergadering drong er voorts op aan, een onderzoek in te stellen naar de motie ven die tot deze beslissing van de di rectie hebben geleid, terwijl ze de vak centrales tenslotte vroeg, in het alge meen te bevorderen dat het onderne mingsrecht in Nederland op korte ter mijn wordt gewijzigd opdat de belan gen van de werknemers beter tot hun recht kunnen komen. In zijn antwoord wijst het overlegor gaan erop, dat de handelwijze van de directie aan een kritisch en objectief on derzoek had kunnen worden onderwor pen als het vennootschapsrecht al over eenkomstig de wensen van de vakbe weging zou zijn gewijzigd. De vakcen trales zijn met de betrokken werkne mers van mening, dat de strijd voor de herziening van het ondernemingsrecht met kracht moet worden voortgezet. DEN HAAG Tijdens het werkbe zoek dat staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat met een aantal adviseurs aan verschillende Aziatische landen brengt, is in Korea overeen stemming bereikt over het sluiten van een luchtvaartverdrag, aldus een me dedeling van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Dit verdrag zal de KLM rechten ge ven om diensten te onderhouden tus sen Amsterdam en de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel en verder gelegen punten. Nederland is hierdoor het eerste Europese land dat overeenstemming bereikt over het sluiten van een lucht vaartverdrag met de Zuidkoreaanse republiek, aldus het ministerie. uit te krijgen. Volgens de directie is een opeenstapeling van tegenvallers er de oorzaak van dat een dergelijke onsympathieke maatregel moet worden getroffen. Dit geldt onder meer de enor me tekorten op het gebied van onder delen en de vertraagde aanvoer hier van. alsmede de tussentijdse projecten wijzigingen die enorme pieken veroor zaken in ontwikkelingsafdelingen en fa bricage. Ook het onderbrengen van drijven hebben lage levertijden, zijn al werk elders is tegengevallen. Vele be waak overbezet en overbelast. Daar naast nog de enorme overspanning op de arbeidsmarkt in het Gooi. waardoor geen personeel te krijgen is. De di rectie hoopt begrip te ontmoeten bij de 1800 werknemers, nu de inspanning op ieders schouder komt te liggen. UTRECHT In 1960 is er al door de Tweede Kamer en later ook door de Raad voor de Volkshuisvesting op aan gedrongen, dat nog voor het van kracht worden van de eerste maatregelen tot liberalisering van de huren, de verou derde bepalingen van het Burgerlijk Wetboek aan de moderne opvattingen zouden worden aangepast. De eis van een redelijke opzeggingstermijn en van een vergaande ontruimingsbescherming stond daarbij op de voorgrond. De re gering heeft de wetswijziging wel toe gezegd, maar tot nu toe is geen ont werp bij de kamers ingediend. Het Nederlands Verbond van Vakver enigingen zegt in zijn orgaan „De Vak beweging", dat deze vertraging van een sociaal uitermate belangrijke maatregel in krasse tegenstelling is tot het feit, dat precies twee jaar na de invoering van de huurliberalisatie in Zeeland, nu ook de Woonruimte-Wet buiten werking wordt gesteld, daarmee, aldus het NVV, wordt de gemeenten de laatste moge lijkheid om ook in de particuliere sec tor iets te doen aan de van alle kan ten zo sterk bepleite doorstroming, ont nomen. Het vraagstuk van een aan onze tijd aangepaste huurbescherming binnen de normale wetgeving wordt volgens het NVV met de dag dringender. Het her innert er in dit verband aan, dat het kantongerecht in Den Bosch een ver zoek om de ontruimingstermijn te ver lengen onlangs heeft afgewezen omdat DEN HAAG Melina Mercouri en haar broer Spyros waren vrijdag in het internationaal perscentrum Nieuws poort aanwezig bij de start van de activiteiten van de stichting „Greek Aid Fund International". Deze stich ting, waarvan de raad van bestuur wordt voorgezeten door mr, M. van der Stoel, is opgericht om een betere coördinatie tot stand te brengen in de Westeuropese activiteiten „met betrek king tot hulp cn juridische bijstand aan de slachtoffers van het dictatoria le regiem in Griekenland". Melina Mercouri lichtte toe dat de stichting materiële en morele hulp wil gaan verlenen aan politieke gevange nen in Griekenland en hun familie en aan Griekse politieke vluchtelingen. De stichting wil advocaten naar Grieken land sturen om politieke gevangenen die voor een militair tribunaal terecht moeten staan, rechtskundige bijstand te verlenen. Voorts wil de stichting waarnemers zenden naar politieke pro cessen in Griekenland. In de raad van bestuur van de stich ting „Greek Aid Fund International" hebben naast mr. M. van der Stoel en Melina Mercouri o.a. zitting bisschop Ernst van Breda, NVV-voorzitter Kloos, het Tweede-Kamerlid P. Dankert (se cretaris), de Engelse hoofdleraar Pe ter Calvocoressi, de Noorse oud-minis ter van buitenlandse zaken Halvard Lange en de in Straatsburg woonach tige prof. Ph. Veglerie. NAPELS De commandant van ge allieerde strijdkrachten in Zuid-Europa heeft vrijdag gezegd dat de verster king van de vloot van de Sovjet-Unie in de Middellandse Zee een reeël pro bleem" heeft geschapen voor de NAVO. Op een persconferentie verklaarde admiraal Haratio Rivero dat de Sovjet - Unie wellicht voorbereidingen treft voor grote viootoefeningen in de Mid dellandse Zee. Hij voegde daaraan toe dat de Rus sische schepen in elk geval de NAVO- oefeningen die zondag beginnen van dichtbij zullen volgen. Rivero, die sprak tijdens een plech tigheid ter herdenking van het twintig jarige bestaan van de NAVO. zei dat de sterkte van de Russische vloot in de Middellandse Zee momenteel gro ter is dan ooit. Weliswaar zijn er nu een tiental Rus sische schepen minder dan in septem ber, maar daarbij zijn aanzienlijk meer oorlogsbodems. Vooral de aanwezigheid van conven tionele- en kern onderzeeërs „betekenen een belangrijke bedreiging" aldus de admiraal, in het bijzonder omdat hun spoor slechts moeilijk gevolgd kan wor den. De Nederlandse stichting „steun fonds democratisch Griekenland" heeft f 100.000 aan de nieuwe stichting ge schonken. Het Nederlandse steunfonds heeft zijn postgironummer 75400 en zijn rekening 12.000 bij het gemeen telijk girokantoor te Amsterdam ter beschikking gesteld van de eveneens in Amsterdam gevestigde stichting „Greek Aid Fund International". de rechter niet de problemen kan op lossen waarvoor de gemeenlijke auto riteiten worden gesteld als de gemeen te in het geliberaliseerde gebied niet over vervangende woonruimte be schikt. In West-Duitsland heeft men het so ciale huurrecht al een jaar geleden ge moderniseerd. Het bepaalt, dat ontrui ming van de woning moet worden op geschort „als beëindiging van de huur volgens contractuele bepalingen voor de hugrder of zijn gezin een geval van hardheid tot gevolg zou hebben". Uit de duitse rechtspraak van het afgelo pen jaar blijkt, dat de rechter nu be scherming kan verlenen desnoods voor bepaalde tijd in geval van ho ge leeftijd, ziekte, invaliditeit, gebrek aan vervangende woonruimte ter plaat se enzovoorts. Volgens het NVV heeft de Duitse rechter een „echt sociaal in strument" in handen waarmee hij de zwakke groepen een aan de geest van de tijd aangepaste bescherming kan geven. DEN HAAG De Directeur-Generaal van de PTT, de heer H. Reinoud, heeft gistermiddag in Den Haag in het ge bouw1 waar de filatelistische dienst van de PTT is gevestigd, de onderscheiding in ontvangst genomen, die de PTT vo rig jaar werd toegekend door de Ame rikaanse Philatelic Press Club „voor zijn berichtgeving op het terrein van de filatelie". De voorzitter van deze Press Club (welke ruim 100 leden telt). De Amerikaan A. E. Kehr, overhandigde de heer Reinoud de oorkonde behoren de bij de onderscheiding. PANMOENJOM De gemengd Ame rikaanseNoordkoreaanse bestands commissie is gistermorgen voor de 90ste maal bijeengekomen in Pan- moenjom. Het gesprek ging ditmaal over het neerschieten van het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig op 15 april. Op de foto rechts de Amerikaan se delegatie met in het midden gene- raal-majoor James D. Knapp. AMSTERDAM Met medewerking van de Amstelveense politie heeft de Wesldultee recherche de h' kunnen leggen op de vermoedelijk T^der van een gewapende roofoverval op 30 januari van dit jaar op een hank in Keulen werd gepleegd. Hierbij werd een bedrag van ca. 150.000 mark buit gemaakt. De verdachte, de 26-jarige Keulenaar B. B., week na de overval uit naar ons land. waar hij onderdook bij een zuster in Amstelveen. De Keulense recherche kwam acbHr. zijn verblijf plaats omdat de mar. ft verband met een andere strafzaak voor een Duitse rechter had moeten verschijnen maar zoals uit de verklaring van een Neder landse arts bleek, daartoe door een verkeersongeval in Amsterdam niet in staat was. De Amstelveense politie stelde op verzoek van de Duitse autoriteiten een onderzoek in. waarbij bleek dat B. zich niet in Amstelveen bevond maar tijde lijk in Bremen was en woensdagavond per trein in Nederland zou terugkeren. Bij aankomst op het. Centraal Station in de hoofdstad kon hij toen worden aan gehouden. TBILISSI (Tass) De versteende hersenen van een voorganger van de walvis en de dolfijn hebben Georgische paleontologen gevonden. De geleerden schatten de ouderdom van de vondst op 16 miljoen jaar. Een onderzoek van de fossiele her sens leverde nieuwe gegevens op met betrekking tot de evolutie van het cen trale zenuwstelsel bij de zoogdieren. ADVERTENTIE AMERSFOORT Willens en wetens wordt de Nederlandse kleuter in de kou gezet. De» kleuterleidster zou hem veel meer kunnen leren, hem beter kunnen begeleiden, indien ze meer tijd voor de individuele kleuter en meer tijd voor de groep had. Er is hier sprake van een immorele situatie. De kleuters zullen geen kabinet, geen minister het leven moeilijk maken. Zij kunnen niet protes teren, zij zijn een al te gemakkelijke prooi. Dit zei gisteravond mej. M. A. Wejjer, voorzitster van de sectie kleu teronderwijs in de algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP) in haar openingsrede voor de jaarvergadering die in het Evert Kupersoord bij Amers foort gisteren en vandaag wordt gehou den. Zij vond, dat de minister weigert de consequentie te trekken van het ook door hem zelf erkende belang van goed kleuteronderwijs in het totaal van on derwijsvormen. Het kleuteronderwijs zal in de toekomst algemeen aanvaard worden als het fundament voor alle vor men van verder onderwijs. De ontwik kelingen binnen het kleuteronderwijs rechtvaardigen deze visie, aldus mej. Weijer. Het kleuteronderwijs is een instituut, waar in geleide spelsituaties de voorbe reidingen gestalte krijgen op basis waar van het kind kan leren lezen, rekene en schrijven. Deze ontwikkeling wordt belemmerd, krijgt eenvoudig geen kans om volledige uit te kristalliseren, door het hoge klassegemiddelde. In de prio riteitennota van de minister wordt ge sproken over een noodzakelijke verla ging van de leerlingenschaal bij het kleuteronderwijs. De planning ontbreekt echter, constateerde de presidente van de kleuterleidsters. Mej. Weijers hield haar auditorium voor, dat een verlaging van de (van een gemiddelde klassegrootte van 33.8 naar 29.5) leerlingenschaal van 40 naar 35 per jaar f 30 miljoen kost, afgezien' van de investeringen. De investerin gen a fonds perdu zouden dan meer dan 160 miljoen gulden bedragen. Dat kan allemaal niet plotseling worden inge voerd. daèrom is een goede planning kant planning noodzakelijk maakt, aan te meer noodzakelijk. Voorts constateerde zij, dat niet over al behoeft te worden bijgebouwd om een extra klas plus leidster onderdak te verschaffen. „Laat de minister de over enkele maanden beschikbaar komende leidsters nu eerst maar toewijzen aan die scholen, die ruimte hebben voor een nieuwe klas". „De kleinere klassen moe ten er komen, dat is onze vaste over tuiging". Het geld komt er volgens haar dubbel en dwars uit. Bovendien: de ge richtheid op inhoud en vorm van het kleuteronderwijs krijgt wat haar uitwer king in de praktijk betreft, reële kan sen, de vernieuwende tendensen bin nen dit onderwijs voor aansluiting op het basisonderwijs kunnen gerealiseerd worden en komen opnieuw in discussie, en met een experimenteerwet geeft leer- lingenschaalverlaging mogelijkheden voor verantwoorde proefnemingen met een school voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Mej. Weijer besfte, dat een en ander consequenties heeft voor de opleiding van kleuterleidsters en onderwijzers. Belangrijk in dit hele patroon is, dat een visie op de toekomst aan de ene de andere kant planning mogelijk maakt. Zij merkte nog op, dat de personeels voorziening bij het kleuteronderwijs nog enige problemen schept. De vervan gingsbehoefte ligt over het gehele jaar verspreid. Een betaalde reserve zou volgens mej. Weijer een oplossing kun nen zijn. Ook is het van het grootste belang, dat er jaarlijks een voldoende aantal leidsters wordt opgeleid. Voor 1971 dreigen er reeds moeilijkheden zelf voor de normale vervanging. Er is misschien nog een stille reserve van de getrouwde leidsters, een reserve, die op den duur wellicht als een van de nor male constructies in de personeelsvoor ziening gezien zal worden. Op deze re serve kan zeker een beroep worden ge daan, meende zij. De verlaging van de leerlingenschaal hoeft niet af te stuiten op personeelsgebrek. Ook het vraag stuk van de salaiëring sneed mej. Weij er aan. Zij meende, dat met recht nu kan worden geijverd voor een herzie ning van de driekwart-verhouding van het salaris van de kleuterleidster ten opzichte van dat van de leerkracht bij het lager onderwijs. Duidelijk was het voor haar ook, dat de overheid niet ge makkelijk hoofdleidsters krijgt voor netto f 65 of f 81 per maand. TAe gebeurtenissen in Tsjeeho-Slowa- kije roepen weer de aloude vraag op wat weegs er ligt tussen woorden en daden. Het is verwonderlijk dat Alexander Dubeek nog zo lang zijn „dans om de galg" tegen en tussen de Sovjet-eisen heeft volgehouden. Sinds zij hem vorig jaar geslagen en vernederd hadden en hij slechts door de moed van de hoogbejaarde presi dent Svoboda weer op min of meer vrije voeten kwam wachtten de Rus sen op een gelegenheid om hem t« doen vallen. TAe aanleiding werd tenslotte de uit barsting van volksvreugde over de overwinning van het Tsjechische ijs- hockey-team in Stockholm op de Rus sen. Wie de bezetting van de jaren 1940- 1945 meebeleefd heeft kan zich inden ken hoe men iedere gelegenheid aan grijpt in een bezet land, om de bezetter op een of andere (misschien wat kin derachtige) wijze te laten voelen hoe men over hem denkt. Het „Rusje pes- ALEXANDER DUBCEK ijs (hockey) te glad ten" werd een net zo geliefde sport in Tsjecho-Slowakije als het „mofje pesten" in ons land was. Wie daarbij aan organisatie of opzet denkt, heeft van de psychologie van de onderdruk te bitter weinig kaas gegeten. Zoiets komt vanzelf. De Russen zijn met de kleine aan leiding maar al te blij geweest. Niet dat zij de zaak helemaal snapten, dat kan men van een bezetter niet ver wachten. Maar het gaf hun de gelegen heid om tenminste eindelijk de gehate Dubeek van de kaart te vegen. Ifelemaal vlot is het niet gegaan. Uit J de vreemde stilte en de berichten uit Praag kan men opmaken, dat het Tsjechische bestuur „van de communis tische partij nog wel gesparteld heeft en tenminste nog dit bereikt, dat niet een erkende Stalinist, maar een mee loper als Husak, aan het hoofd van de partij is gekozen. Dat is niet veel. Het hangt er nu maar van af, hoe ver Husak zijn liefde voor de Russen zal doordrijven en hoe zeer hij al of niet aan hun wensen tegemoet zal ko men. Dat kan voor hem een doden dans worden. Het kan evenzeer een tactische beweging worden. TAe persoon van Hussak, eerzuchtig en geneigd de machthebbers naar de ogen te zien kan plotselinge uitschie ters hebben. Iemand die wegens te gro te soepelheid onder het Stalinisme is veroordeeld tot levenslang, buigt niet altijd. TAe grote verliezer is het Tsjechoslo- waakse volk. Vlak voor de tweede wereldoorlog heeft in hel befaamde Amerikaanse tijdschrift Time een opname gestaan van een Tsjech, die kijkend naar de intocht van Hitiers horden in Praag zijn tranen niet kan bedwingen. „Freedom is not easy" (vrijheid is geen gemakkelijke zaak) stond er boven. De Tsjechen hebben in de laatste der tig jaar geleerd, dat onvrijheid een nog ongemakkelijker zaak is. Maar met de gedachte dat men ook dit te boven zal gomen, is men heden maar goedkoop getroost. DEN HAAG H.K.H. Prinses Mar griet heeft het voornemen om op vrij dag 2 mei aanwezig te zijn bij de te houden regimentsdag in de „Juliana van Stolbergkazerne" te Amersfoort ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het regiment Geneeskun dige Troepen. PRAAG Volgens radio Praag is Jiri Sekera afgetreden als hoofdredac teur van het Tsjechoslowaakse commu nistische partij-orgaan „Rude Pravo". Hij wordt opgevolgd door Miroslav Moe, voormalig correspondent van het blad in Bonn. ADVERTENTIE Natuurzuiver

De Vallei | 1969 | | pagina 5