Algra verlaat Eerste Karrwr Jehovah's getuige veroordeeld voor dienstweigering S-5 heeft weinig sociaal contact Criminelen in een computer Belastingverlaging roept twijfels op m um na Niet iedere 65-jarige heeft meteen hulp nodig „ARP' ers voelen zich ondanks verschillen van mening innerlijk diep verbonden" NS bestelt wagens voor containers Vliegtuig doorbrak geluidsbarrièrepuinhoop Bedevaart- zigeuners naar België Proefschrift over onaangepaste militairen Waarschuwing van Drs. J. Visser: Herdenking van D-day ...om zéker te zijn! Eersten Bereid Miniem Stimuleren ONGEREGELDHEDEN OP BRITS ST.-MAARTEN ZATERDAG 19 APRIL 1969 LEEUWARDEN Nu wordt er wel gezegd dat de Provinciale Staten van Fries land senator Hendrik Algra niet meer kandidaat hebben gesteld voor de Eerste Kamer maar dat is erg onvriendelijk uitgedrukt. Zes jaar geleden heeft de heer Algra al gezegd dat het zijn laatste termijn in de Eerste Kamer zou worden. Hij was toen 67 jaar en zeventien jaar lid van de senaat. 99 Weggaan als je je nog fit voelt99 Niet het lidmaatschap, maar wel zijn leeftijd begon hem te drukken: „Je moet weten weg te gaan voordat je be gint af te takelen. Nu, ik heb nog lang niet het gevoel dat ik aan het aftakelen ben. Daarom ga ik nu weg". De Eerste Kamer zal het dus per 1 september moeten doen zonder de soms weerbarstige, maar altijd zeer stand vastige Fries, die dikwijls zo duidelijk maar weinig waardering had voor de nieuwe normen van de tijd. Anders In zijn woning aan de Huizemerlaan in Leeuwarden is hij een geheel andere heer Algra dan in de Eerste Kamer. In het statige gebouw aan het Haagse Binnenhof treft men doorgaans een zeer voorzichtige, zeer formele en soms wat achterdochtige senator aan, wiens ant woorden de stijl hebben van Statenbij bel en regeringsdocumenten. Hij is 23 jaar lid van de Eerste Ka mer geweest en nooit heeft hij ernaar verlangd om het Binnenhof over te ste ken en naar een zetel in de veel beweeg lijker Tweede Kamer te dingen: „Dan had ik beroepspoliticus moeten worden. Juist de politiek met als achtergrond mijn andere leven in de maatschappij heeft me geboeid". Dat andere leven was: leraar aan het Gereformeerd Lyceum van Leeuwar den tot 1961 en hoofdredacteur van het Fries Dagblad tot op vandaag. Door artikelen in zijn krant kreeg hij voor de oorlog een onverkiesbare plaats op de lijst van de ARP van de Eerste Kamer. In 1946 werd hij in de Senaat gekozen, toen Provinciale Staten hier voor het eerst afgevaardigden aanwezen. Beleid Hij verdedigt het zoveel versmade ARNHEM De Arnhemse krijgs raad heeft donderdag een Jehovah's getuige, de 21-jarige Johan B. uit Dronten, veroordeeld tot een jaar en twee maanden gevangenisstraf omdat hij op grond van zijn overtuiging dienst weigerde. De normale straf maat bij de Arnhemse krijgsraad voor dergelijke gevallen was tot nu toe een jaar en negen maanden. Het geval van Johan B. geldt als test-case. Er ontstaan in het centrum Bankenbosch, waar de Jehovah's ge tuigen hun straftijd uitzitten, dikwijls moeilijkheden omdat de dienstweige raars die door de krijgsraden in Den Bosch en Den Haag worden veroor deeld steeds twee jaar krijgen. De Hoge Raad zal nu aan de hand van het vonnis van de Arnhemse krijgsraad moeten uitmaken of het ar gument dat aan de hogere straf ten grondslag ligt, namelijk dat rekening moet worden gehouden met de moge lijke voorlopige in vrijheidsstelling zo als die na het uitzitten van tweederde van de straf kan worden verleend, juist is. Zo'n voorlopige in vrijheidsstel ling zou er toe leiden dat de Jehovah's minder straftijd hebben dan de niet- weigeraars diensttijd. Overweging De Arnhemse krijgsraad heeft, na dat auditeur-militair mr. J. Bekkering twee jaar eiste, in zijn overwegingen neergelegd het principieel onjuist te vinden dat rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van v.i. Boven dien acht de krijgsraad het niet nodig dat de tijd die de getuigen van Jeho vah's van hun vrijheid zijn beroofd wordt gelijkgesteld met de dienst plichtvervulling; het verblijf op Ban kenbosch houdt in, dat in tegenstelling tot de normale dienstplicht geen enkel vrij weekeinde wordt genoten. De Jehovah's getuigen worden di rect nadat zij op de dag van opkomst weigeren het uniform aan te trekken in een huis van bewaring opgesloten in afwachting van hun berechting. Jo han B. zal bovendien nog tot 8 mei moeten wachten. Op die dag zal waar schijnlijk het Hoog Militair gerechts hof zich over zijn zaak buigen. Even als zijn geloofsgenoten weigerde hij dienst omdat „de wet van God be langrijker is dan die van de menselij ke autoriteit". instituut van de Eerste Kamer: „De Eerste Kamer is er om te weerspiege len wat er onder de mensen leeft, om dat zij wordt gevormd door mensen die hun hoofdtaak buiten de politiek heb ben. Tevens inspireert de Eerste Ka mer de regering tot het beleid van mor gen". Wat de heer Algra in de Eerste Ka mer ook zeer aantrekkelijk vond was de vrijheid binnen de fractie, die gro ter is dan de Tweede Kamer. Die grote vrijheid heeft hij altijd volledig gebruikt Standpunt Dikwijls nam hij een vrij behoudend standpunt in, dogmatischer en strak ker dan de mening van de andere afge vaardigden van de ARP. Heeft hij zich nooit eenzaam gevoeld in de moderne ARP en heeft hij nooit de verleiding gehad over te stappen naar de Staatkundig-Gereformeerde Partij of het Gereformeerd Politiek Verbond? „Nee nooit. Ik heb altijd ervaren dat men in de ARP heel wat verschillen van mening kan verdragen, terwijl men zich toch innerlijk diep verbonden voelt". Als men de daden, de uitspraken en de wensen in de progressieve vleu gel van de ARP verneemt, moeten er tussen deze jonge politici en de heer Algra grote meningsverschillen zijn geweest: „Ik heb het daar soms moeilijk mee", bekent hij, „vooral als de veranderin gen snel en niet duidelijk verklaard komen. Maar toch is deze sterke beweging voor de partij goed, want wie in deze tijd zich in starheid vastbijt, mist de boot". Of hij zich ervan bewust is dat hijzelf dikwijls een zeer starre indruk heeft gemaakt met zijn uitspraken in de Eerste Kamer, vooral binnen de mo raal? „In de Eerste Kamer dient men zijn standpunt altijd zeer duidelijk te bepa len. Schipperen ligt mij niet". Protest Heeft hij soms niet het gevoel gehad voor een verloren zaak te pleiten? De heer Algra geeft toe dat hij soms weieens het gevoel had met zijn me ning alleen te staan, bijvoorbeeld als hij protesteerde tegen overheidssteun aan bepaalde kunstuitingen. Hij heeft tegen de moderne kunst, met name tegen de boeken van Wolkers en G. K. van het Reve fel geprotesteerd, omdat naar zijn mening in dergelijke boeken de vrouw wordt verlaagd tot „een voor werp van genotzuchtige zakelijkheid". Hij zegt: „Maar na zo'n uitspraak kwamen er altijd vele dankbetuigingen Hendrik Algra, onspannen in een gemakkelijke stoel. Speciaal voor dit plaatje verwisselde hij zijn huisjasje voor een keurig colbertje. van allerlei mensen uit alle delen van het land". Hij heeft als senator gevochten om de ontwikkelingen in het normbesef een halt toe te roepen. En nu hij de politie ke arena verlaat, meent hij dat dit niet te vergeefs is gedaan: „De tijd waarin wij leven is in vele opzichten uniek in de mensengeschiedenis, maar er zijn ook bekende verschijnselen: op een tijd van losbandigheid is altijd een tijd van ingetogenheid gevolgd. Het tijdperk van inkeer dient zich nu al duidelijk aan". Respect Zijn afwijzing van bepaalde verschijn selen had niet een persoonlijke wrok tot gevolg. Enkele jaren geleden deed hij in de Eerste Kamer een felle aan val op het werk van Van het Reve. Er groeide toen een corespondentie tussen de homoseksuele schrijver en de gereformeerde senator, die duide lijk een wederzijdse waardering bracht, al bleven beiden hun inzicht trouw. Deze ontwikkeling wordt duidelijk in de huiskamer van de Friese senator, wiens denkbeelden men kan bestrijden, maar wiens overtuiging voldoende ruim te laat voor respect. Wij praten over blote mensen op de televisie en over de geboden Gods, die voor de heer Algra in wezen absoluut en onveranderlijk zijn, maar „de over heid heeft er rekening mee te houden dat naast de onveranderlijke norm de zonde van de mens een realiteit is, an ders vervalt de overheid tot een onwer kelijkheid". Voor de heer Algra is er nooit veel verschil geweest tussen geloof en poli tiek. Heeft men in het verleden niet al te veel in de politiek en het hele maat schappelijke leven de verantwoordelijk heid op God afgeschoven? „Een heel moeilijk vraagstuk", ant woordt hij, „de mens is voor de volle honderd procent verantwoordelijk en te gelijkertijd is hij volstrekt afhankelijk van God". „Door een strikt logische redenering kun je deze twee zaken nooit tot een sluitend geheel maken". Levensvisie En dan ontpopt deze nuchtere, voor de buitenstaander soms wat overfatsoen- lijke mens zich tot een mysticus. Als hij praat over het gebed dat deze twee factoren kan verzoenen dan kan men als luisteraar een totaal andere levens visie hebben, maat in de overtuiging van de heer Algra gelooft men. Deze man moet 't moeilijk hebben in de tijd, nu veel wat vroeger een absolute waar de had, hem tot onwaarde wordt ver klaard. Hij vertelt over zijn jeugd in Harde- garijp waar hij op 5 januari 1896 werd geboren: Mijn ouders waren land arbeiders, arme mensen maar zeer be lezen en zeer betrokken bij het maat schappelijk gebeuren om hen heen. In dat milieu heb ik de zeer grote verbon denheid gekregen van de „kleine luy- den". Hun grote verborgen krachten, hun ontplooiingskansen te geven is mijn politieke en levensinspiratie geweest". Heilzaam Het politieke leven van de heer Algra heeft gelegen in een tijd van grote ver andering en felle emoties. Hij gelooft wel dat bepaalde normen van vroeger zullen terugkerem maar hij gelooft ook in een nieuwe toekomst, zij het niet zon der zorg: „Er is een technische en we tenschappelijke ontwikkeling gaande die verbijsterd is. Zij kan heilzaam, maar de mens ook funest woreden". „De techniek en de wetenschap kun nen zich aan de mens gaan vergrijpen zij kunnen hem maken tot een technisch produkt, aangepast aan de technische samenleving. Dat zou verschrikkelijk zijn". Over enkele maanden zal Hendrik Al gra niet meer periodiek naar Den Haag reizen, zoals hij 23 jaren deed. Hij is 73 jaar en dan pleegt men zijn taak aan jongeren over te dragen. Hij heeft nie mand de kans gegeven om te gaan zeg gen: „Diè Algra is toch niet meer zo fit en slagvaardig als vroeger". DEN HAAG (ANP) Dienstplichtigen met aanpassingsstoornissen (de zoge naamde S-5 in tweede instantie) vertonen duidelijke verschillen in lichaamssa menstelling en prestatievermogen in vergelijking met gewone dienstplichtigen. Dit leidt er toe dat ze soms minder goed tegen de eisen van de training zijn opgewassen. Op het prestatievermogen en de lichaamssamenstelling van de ge middelde Nederlandse dienstplichtige blijkt weinig aan te merken wanneer hij wordt vergeleken met dienstplichtigen elders. Dit zijn enkele punten die naar vo ren komen uit het proefschrift waarop de Rotterdamse huisarts H. Lamberts tot.doctor in de geneeskunde is gepro moveerd. Promotor was prof. dr. P. Muntendam. Dr. Lamberts' onderzoek begon in 1965, nadat de toenmalige staatssecre taris van defensie (landmacht) Peij- nenburg, hem daartoe opdracht had gegeven. Juist in die jaren maakte men zich bij defensie nog al zorgen over het feit dat grote groepen dienst plichtigen tijdens het vervullen van hun dienstplicht te licht bevonden werden en moesten worden afgekeurd. Dit verschijnsel vond. een hoogtepunt UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen hebben vorige week bij de Duitse wagonfabriek Talbot in Aken een order geplaatst voor de levering van 350 containerwagens. In januari van het volgend jaar zullen de eerste 60 wa gens worden afgeleverd, in de daarop volgende maanden volgen nog 75 stuks. De bestelde containerwagens zullen vrij wel gelijk zijn aan het type wagen, dat in Duitsland wordt gebruikt. In afwachting van de komst van ge standaardiseerde containerwagens zul len waarschijnlijk 200 open NS-wagens voor het containervervoer worden inge richt. Dit is noodzakelijk geworden om het huidige tekort aan deze wagens op te heffen. De 200 ombouw- container wagens zijn echter met het oog op de beperkte levensduur en de noodzaak in korte tijd veel wagens beschikbaar te hebben zo geodkoop mogelijk uitge voerd en bovendien vrij eenvoudig van opzet. De NS verwacht, dat in de toe komst de containers groter en zwaar der zullen zijn. In Europees verband wordt op het ogenblik gewerkt aan het ontwerp van een standaardwagen, dat vermoedelijk in 1970 gereed zal zijn. Het laadvermogen van de door NS bestelde containerwagens bedraagt 29 ton. De wagens zullen geèchikt zijn voor snelheden van 120 kilometer per uur. AMSTERDAM De Nederlandse politie krijgt één centrale herken ningsdienst. De gegevens van ieder een die in ons land met politie en justitie in aanraking komt of is ge weest, zullen in één computer wor den opgebrogen. Alle korpsen kunnen daaruit de informatie opvragen die zij voor hun recherchewerk of anderszins nodig hebben. De Amsterdamse recherche heeft op dit gebied baanbrekend werk ver richt. Zij heeft een systeem uitge werkt, waarbij alle mogelijke gege vens van delinquenten en van „oude klanten" in het geheugen van een computer worden bewaard. Geregistreerd worden niet alleen namen, beroepen en dergelijke, maar ook gegevens als bijnamen, „specialiteiten" op crimineel gebied, signalementen en zo meer. De poli tie in Amsterdam heeft al veel ple zier van het systeem gehad. Men kan er de computer van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam voor ge bruiken. Doopceel Er komt nu één computer waarin de doopcelen van heel crimineel Ne derland worden ondergebracht. Waar het zinvol is, zullen lijnen voor af standsbediening worden aangelegd. Daarmee zal het mogelijk zijn uit een plaats elders in het land direct bepaalde informatie uit de computer op te vragen die ook terstond via de (telefoon) lijn op de gewenste plaats wordt gereproduceerd. Het snel voorhanden zijn van be paalde gegevens kan doorslaggevend zijn voor het oplossen van een mis drijf waarvan de dader voortvluch tig is. Ook de gemeente Amsterdam gaat een vracht aan administratieve ge gevens in een computer stoppen. Talloze kaartenbakken zullen daar door kunnen verdwijnen. Dat zal straks ook gevolgen hebben voor het personeelsbestand omdat met min der ambtenaren kan worden vol staan. Men zal daarvan in de prak tijk echter nauwelijks iets merken omdat het allemaal heel geleidelijk zal gaan. Het computercentrum dat aan de Buitenveldertselaan wordt gevestigd, zal ook worden gebruikt voor de be volkingsadministratie, de perso neels- en salarisadministratie enz. Ook zal de computer technische en wetenschappelijke projecten begelei den. Miljoenen Het is de bedoeling dat de verschil lende diensten en bedrijven waar zij ook in de stad gevestigd zijn rechtstreeks informatie uit de cen trale computer zullen kunnen opvra gen en de gegevens ook meteen op tafel krijgen. De computer kan ette lijke miljoenen gegeven bewaren en, bijvoorbeeld, zestienhonderd kaarten per minuut lezen. BRUSSEL De Europese Commis sie betwijfelt of de voor 1970 voorzie ne belastingverlaging in Nederland wel in overeenstemming kan worden ge bracht met de eisen van de conjunc- tuurpolitiek en de politiek van prijssta- bilisatie. In haar jongste kwartaaloverzicht over de economische ontwikkeling van de Europese gemeenschap verklaart zij t.a.v. Nederland, dat het aanbeveling zou verdienen voor het einde van het jaar die belastingverlaging, die op struc turele gronden volgens haar zeker te verdedigen is, nog eens grondig te be- ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN MfS M# AFWASMACHINES UMMSmSm LIEBHERRNEOERIANON V 0?0 i>40?87 AMSTERDAM studeren in samenhang met de con- junctuurpolitiek en de prijsstabilisatie. Nederland zou er zorg voor moeten dra gen dat bij 't herstel van 't evenwicht het zwaartepunt niet, zoals in het ver leden, bij de geld- en kredietpolitiek komt te liggen, aldus het verslag, doch dat het verschuift naar de begrotings- politiek als instrument ter bestrijding van de inflatore tendensen. In dit ver band mogen volgens de commissie ver hogingen van de directe belastingen zelfs niet a priori buiten beschouwing worden gelaten. Het verslag verklaart ook dat alle mogelijkheden zouden moeten worden uitgeput om te komen tot verruiming van het aanbod van goederen en dien sten op de Nederlandse binnenlandse markt. In dit verband zou in het kader van een actieve werkgelegenheidspoli- tiek in het bijzonder ook moeten wor den gestreefd naar een grotere beroeps- en geografische mobiliteit en naar op neming van meer vrouwen in het ar beidsproces. DEN HAAG „Laten er als reactie op de recente reeks van gevallen van bejaarden die onopgemerkt in eenzaam heid stierven, alsjeblieft geen nieuwe stichtingen of actiegroepen worden ge vormd. Daar hebben we er al veel te veel van. Laten de mensen die zo graag iets voor bejaarde of andere eenzame medemensen willen doen, liever in hun eigen omgeving rondkijken of er niet iemand is waar men zelf wat meer aandacht voor zou moeten hebben" Het is de waarschuwing van een door de praktijk van het bejaardenwerk wijs geworden man: drs. J. Visser, direc teur van de Nederlandse Federatie voor bejaardenzorg in Den Haag. „Het is vervelend een domper op het enthousiasme van sommige initiatiefne mers te moeten zetten", vindt hij zelf, „maar je moet wel in het belang van de bejaarde". „Telkens weer horen wij van initia tieven op het gebied van de bejaarden zorg die worden ontplooid door mensen die het zeer goed bedoelen, maar die verzuimen tevoren na te gaan of er wel behoefte is aan hun initiatieven. Ze denken soms dat zij de eersten zijn die het bejaardenprobleem zien. Het zou veel beter zijn als die initiatiefne mers eerst contact zouden opnemen met de organisaties en instanties op het gebied van de bejaardenzorg, die al jarenlang met het probleem bezig zijn". Drs. Visser denkt daarbij onder an dere aan de landelijke verenigingen voor bejaardenzorg, de provinciale op- bouworganen van maatschappelijk werk en de gemeentelijke diensten voor sociale zaken. „Wij zijn als federatie ook graag be reid de weg te wijzen en een waardevol initiatief te ondersteunen. Soms komt men echter pas hier als er al een stich ting is opgericht en alles al op papier staat en dan hebben die initiatieven bij de bejaarden soms verwachtingen ge wekt die niet kunnen worden waar gemaakt. Initiatieven op dit gebied heb ben pas waarde als de uitvoering ervan voor een lange tijd is verzekerd, maar vaak beseft men niet wat daarvoor nodig is. De 1,25 miljoen bejaarden in ons land zijn ook niet zomaar onder één noemer te vangen. Ook daarom mislukken wel eens initiatieven". „Het meest waardevol is", zegt drs. Visser, „de individuele aandacht voor de naaste bejaarde. Bijvoorbeeld een dagelijks telefoontje van: Hoe is het er mee, of even langs lopen met het aanbod een boodschap te doen of de vuilnisbak buiten te zetten. Daarbij moet men echter wel oppassen niet op dringerig te worden en de privacy aan te tasten, want dat is iets waar bejaar den ook bijzonder gevoelig voor zijn". Drs. Visser waarschuwt tegen het idee dat iedereen die 65 jaar wordt plotseling zorg nodig zou hebben. „We moeten niet generaliseren. Er zijn nu net een aantal van die gevallen van onopgemerkt overlijden in de publici teit gekomen, maar het is maar een miniem percentage bejaarden dat zo geïsoleerd leeft dat met hen dit kan gebeuren. Tachtig procent van de be jaarden kan zich best zelf redden. „De moeilijkheden doen zich meestal voor bij de bejaarden die om de een of andere reden geen contact met an dere mensen willen hebben, die zichzelf isoleren. We groeien wel naar een an der soort bejaarden toe, een generatie die ook op hoge leeftijd beter de eigen boontjes kan doppen. Daarbij zal die afzondering zich wel minder voordoen, maar een kleine groep zal altijd het isolement blijven zoeken", meent drs. Visser. „We proberen als federatie het plaat selijke bejaardenwerk te stimuleren, zo dat het isolement zoveel mogelijk wordt voorkomen. Als je een sluitende orga nisatie hebt kun je de probleemgevallen veel beter registreren en in het oog houden, maar daarvoor is samenwer king nodig. In ons verdeelde land is het bejaardenwerk nog veel te veel ver snipperd en daardoor vallen er nog bejaarden tussen wal en schip". VEENDAM Een ravage bleef over van 't huis van de weduwe Pot in Veen- dam nadat een vliegtuig de geluids barrière had doorbroken. Het hele huis stortte in. De weduwe bleef ongedeerd. Bij nader onderzoek bleek dat de span ten van het dak op verschillende plaat sen vermolmd waren. Het huis was ech ter niet onbewoonbaar verklaard. Commentaar van mevrouw Pot: „Wat een geluk dat de schoonmaak nog niet was begonnen". in 1964. Ruim achttien procent van al le dienstplichtigen die opgekomen wa ren, verliet toen vroegtijdig de dienst. Van de verschillen die dienstplichti gen met aanpassingsstoornissen verto nen, in vergelijking met anderen, kwa men bij het onderzoek vooral de vol gende naar voren: de gemiddelde S-5 heeft minder vaak in de vorm van di-* ploma's en werkkring gestalte gege ven aan zijn vermogens. Instelling Hij laat een relatief weinig actief sociabel gedrag" zien (minder lid maatschappen van verenigingen, min der wedstrijdsport, minder verloofd) en hij heeft een uitgesproken slecht contact met overige dienstplichtigen. De S-5 geeft blijkt van een andere in stelling ten aanzien van de militaire dienst (ruim 'n derde deel van hen bleek op de eerste dag in dienst niet bereid zich als „volkomen gezond" aan te melden). De dissertatie van dr. Lamberts be veelt het volgende aan: schenk bij keuring en begeleiding n dienstplichtigen meer aandacht aan de gegevens die uit dit onderzoek naar voren kwamen, ga meer dan tot nu toe uit van mo derne inzichten in de lichaamssamen stelling en de fysiologie van de twintig jarige jongeman, maak bij de beoordeling van keu- ringsgegevens meer gebruik van mo derne statistische technieken en moder ne bewerkingsapparatuur. BRUSSEL (ANP) Het Belgisch» plaatsje Banneux, ten zuidoosten van Luik, is dit jaar het doel van de inter nationale bedevaart van zigeuners, woonwagenbewoners en kermisreizigers, die sedert 1965 jaarlijks wordt georgani seerd door de katholieke organisatie „Opus Nomadum". Twee, tot vijfduizend zigeuners en woonwagenbewoners uit België, Neder land, Frankrijk, Duitsland, Engeland, Spanje en Italië worden voor deze ma nifestatie van 11 tot 13 juli, verwacht, zo heeft het organisatiecomité in Brus sel meegedeeld. De jaarlijkse bedevaart is tevens be doeld als demonstratie om de aandacht te vragen voor de sociale belangen van deze bevolkingsgroepen. De organisatie in België staat onder leiding van de hulpbisschop van Brugge, mgr. De Keyser. In de voorgaande jaren zijn achtereenvolgens Rome, Lourdes, Al- tenberg (Did.) en Saragozza het doel van de pelgrimages geweest. MARIGOT (st. Maarten) Een hon derdtal vrouwen en jongelui, met stok ken en stenen gewapend, heeft donder dag verhinderd dat drie Britse politie mannen van Scotland Yard arriveerden het Franse deel van Sint Maarten. De mannen van Scotladn Yard arriveerden kort na de Anguillaanse leider Ronald Webster, die zei naar St Maarten te zijn gekomen om inkopen te doen. Web ster is later naar Anguilla terugge keerd. LONDEN In de periode van 5 tot en met 7 juni zal in Normandië worden herdadht dat daar 25 jaar geleden de grote geallieerde landingen plaats had den die het voorspel waren voor de be vrijding van West-Europa. De herden kingen zullen worden bijgewoond door 1.000 Britse militairen. Er zal een Brits eskader naar Nor mandië varen en vliegtuigen uit de oor logstijd: Lancasters, Hurricanes en Spitfires zullen boven Normandië hun opwachting maken. Het leger zal worden vertegenwoor digd door mannen van het Royal Hamp shire Regiment en door een detache ment parachutisten. ADVERTENTIE n.v. verzekerings maatschappij brand-, inbraak-, storm-en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: westblaak 22-r'dam tel.010-110004*

De Vallei | 1969 | | pagina 7