Guido Reybrouck won Amstel Gold Race Weekendsport op radio en tv Lot van marathonloper Bikiin in handen van dokter Guttman Sportieve erehaag Okker in finale tegen Newcombe 2 X 13 GOED IN TOTO Kenneth de Koning vierde msn in Davis Cup-team Van Ravens leidt Feyenoord-Ajax Toersen en De Vries uit Motor Race Team Nederland Bobby Charlton, Dune en Sadler geblesseerd Didi" slaat aanbod van Juventus af Geen buitengewone vergadering KNAU T af eltenniswinst voor dames- en herenteam Bergström zakelijk leider bij Go Ahead AFGEBROKEN BfLGEN WAREN OPPERMACHTIG Hel Tweestrijd Vuurwerk Geen onbekende Aan de top Grote veelzijdigheid Eigen koers ETHIOPIËR WIL WEER DEELNEMEN AAN OLYMPISCHE SPELEN MÜNCHEN Held Zonder schoeisel Miinchen Toernooi van de vijf continenten ZATERDAG 19 APRIL 1969 MEERSSEN De Belgische hegemonie op de weg wordt met de dag onrust barender. Aan de talrijke triomfen van onze zuiderburen in dit nog zo jonge wielerseizoen voegde de 28-jarige wegsprinter Guido Reybrouck, in het jongste verleden driemaal winnaar van Parijs-Tours en een befaamd groenetruidrager uit de Tour de France, vrijdag ook een glanzende zege in de vierde Amstel Gold Race toe. Op de Raarberg in het Limburgse Meerssen had Reybrouck na 259 slopende kilometers weinig moeite om zijn vluchtmakker in de slotfase, landgenoot Jos Huysmans, van de hoogste plaats bij het ereceremonieel af te houden. Met bleef echter niet bij dit nieuwe Belgische succes. Want grootmeester Eddy Merckx, die dit seizoen al de ron de van de Levant, Parijs-Nice, Milaan- San Remo en de Ronde van Vlaanderen heeft gewonnen, leidde na dit tweetal de intocht van de overige matadoren in. En daarbij waren opnieuw een groot aantal Belgen. Pas op de achtste plaats redde Gerard Vianen de Nederlandse eer in deze nationale klassieker, die door de striemende sneeuw- en hagel buien beter de „Amstel Cold Race" had kannen heten. I>e bijzonder ongunstige weersom standigheden, die het toch al niet ge makkelijke parcours tot een ware hel voor het grootste deel van de karavaan maakten, zijn van veel invloed geweest op het verloop van deze koers. Dat bleek duidelijk bij het opmaken van de siotrekening. Van de 172 gestarte cou reurs haalden er namelijk slechts 36 de Meerssens Raarberg, bijna 80 procent zocht dus onderweg een beter meest al warmer onderdak. Onder die af- stappers waren grootheden als de Bel gen Rik van Looy, Walter Godefroot en Willy Planckaert, Rini Wagtmans, de Duitser Rolf Wolfshohl, de Fransen Jean Claude Lebaube, Bernhard en Claude Guyot en Jean Jourden, de Tsjech Jiri Daler en alle Engelsen en awitsers. Het pleit dus in dubbele mate voor Eddy Merckx, de grootste matador van allen op dit moment, dat hij wel de ont beringen bleef trotseren en er mede toe bijdroeg dat ploegmakker Reybrouck de rijk begiftigde eerste prijs kon ver overen. Daarmee bereikte Merckx een dubbel doel: in de stand om de wereldbe ker voor ploegen had zijn extrasportie- ve merk Faema de sterk concurreren de Flandria's van de eerste plaats ver drongen en daarnaast had de nieuwe wielerkeizer de in zijn ploeg tot de Jastigen" behorende Reybrouck weer een tijdje aan zich kunnen binden. Het strijdgewoel in deze Amstel Gold Race, die aan glans verloor door het niet verschijnen van de Italianen, de Peugeot-ploeg met Bracke, Pingeon en Gerben Karstens, en Peter Post, stond overigens aanvankelijk in het teken van DEN HAAG In de sporttoto van het afgelopen weekeinde, nummer 35, zijn twee winnaars met een foutloze ko lom. Zij delen de hoofdprijs van ruim 220.000 gulden en ontvangen ieder dus meer dan 100.000 gulden, waarvan vijf tien procent loterijbelasting moet wor den betaald. De cijfers van de toto van het afge lopen weekeinde waren: aantal deelne mers: 760.724; totale inleg :f 1.636.262,10 voor prijzen beschikbaar f 736.318.00. Eerste prijs f 22.835,40, twee win naars, ieder f 110.447,70 bruto. Tweede prijs f 17.263,60, 44 winnaars ieder 3.346,90 gulden bruto. Derde prijs f 220.895,40, 539 winnaars, ieder 409,80 gulden. Extraprijs f 17.263,00, 209 winnaars, iedr 704,60 gulden. De sportrubriek van het program ma „Scala", dat vandaag, 19 april van 19.03 tot 19.30 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden, bevat een korte samenvatting van de hockey-interland- wedstrijd Nederland Zuid Afrika, die in Amstelveen wordt gespeeld. Voorts wordt enige aandacht besteed aan de zondag te spelen wedstrijd Feijenoord Ajax en aan Spartak, dat op 24 april weer tegen Ajax in het veld treedt. Voetbal, wielrennen, motorsport, badminton, korfbal en basketbal vormen de onderwerpen van het NTS- sportprogramma, dat zondag van 19.30 tot 20.30 uur via Nederland 1 wordt uit gezonden. Het programma ziet er als volgt uit: de voetbalwedstrijden Feijenoord Ajax, FC Twente DOS en AFC Stormvogels: de wieler-klassieker „De Waalse Pijl" in België; de motorsprint op het Circuit van Zand voort; de Europese jeugdkampioenschappen badminton in Voorburg; de korfbalwedstrijd Rohda Blauw Wit in Amsterdam; de basketbal-bekerfinale Lions Flamingo's in Utrecht. In het NRU-sportprogramma „Langs de Lijn" (14.3017.00 uur via Hilversum II en 18.1018.30 uur via Hilversum I) wordt aandacht besteed aan: de skiffkampioenschappen op de Am stel; de Europese jeugdkampioenschap pen badminton in Voorburg; de paardenkoersen in Alkmaar en Baarlo; de nationale kampioenschappen de gen (schermen) in Amsterdam; de voetbalwedstrijd Feijenoord Ajax, Telstar Volendam, SW Den Bosch, De Graafschap Rohda JC, AFC Stormvogels. In het RONO-programma „Sport voor sport" wordt zondagavond van 18.30 tot 19.25 uur aandacht geschonken aan de wedstrijden FC Twente DOS Willem II SC Cambuur; Veendam Helmond Sport; Elinkwijk Vitesse en De GraafschapRoda J.C. in het be taalde voetbal. Wat de amateurs be treft is nieuws te beluisteren over Sneek Drachten; Alcides Veloci- tas; Muntendam SC Assen; Leeu warden Germanicus en Rolder Boys Valthermond in het noorden en Ol- denzaal Tubantia en SC Lochem Grol in het oosten. Verder: verslagen van de nationale motocross in Borculo de tweestrijd op nationaal terrein: tus sen de mannen van Caballero en die van Willem 2, die nog steeds bezig zijn zich voor de Tour de France waar te maken. Het begon toen Rind Wagtmans sa men met de Belg Van Tychem na 45 km aan de haal ging en een winst van 55 seconden opbouwde. Toen waren het de concurrerende Caballero's die deze vlucht na 70 km teniet deden. Zij lan ceerden vervolgens Wim Schepers, die in het gezelschap van de Belg Jos Mat ty tot twee minuten uitliep maar even eens weer tot de orde werd geroepen. Dit tweetal werd na 140 km ingelopen toen de karavaan inmiddels al op de smalle glibberige weggetjes van Lim burg tegen sneeuw- en hagelbuien in- tornde, toen kleumende renners met smekende gebaren langs de kant ston den te liften... Van dat moment af werd er in de voorste linie voordurend vuurwerk af gestoken, door Evert Dolman, Eddy Merckx en Arie den Hartog, die slechts kort van hun vrijheid genoten. Wat ver der door René Pijnen en weer Den Har tog: de strijd Willem 2 Caballero kwam dus op het hoogtepunt. Deze twee vijandige musketiers brachten het tot een voorsprong van even meer dan 2V» minuut na 192 km, wat lang niet ge noeg was. Want Den Hartog, twee jaar geleden triomferend op dezelfde plaats, gaf teveel en moest doodvermoeid af haken. Toen ook streed Pijnen voor een hopeloze zaak. Langzaam maar ze ker knabbelde de grote groep achter hem, die inmiddels tot 45 renners was geslonken, aan zijn voorsprong. Op het slotparcours rond Meerssen werd Pijnen ingelopen door de jagen de meute. De Brabander verdween di rect uit de koers, omdat even later zijn pedaal brak. De Belgen luidden nu de finale in. In de voorlaatste omloop van 13 km demarreerde Jos Huysmans, eens een revelatie in de Tour, maar daarna nooit doorgebroken. Hij sloeg een gat van enkele tientallen meters. Nu legde Eddy Merckx zijn troeven op tafel. Lui tenant Reybrouck kreeg toestemming de brutale Mann-rijder Huysmans te achterhalen en deed dat in een overwel digende rush. De slag was gevallen. Toen Reybrouck bij Huysmans kwam, was er voor de rest van het veld geen eer meer te behalen. Met een winst van 1 minuut en 45 seconden het twee tal aan de laatste omloop. Aan het ein de daarvan plaatste Reybrouck tegen de zachtglooiende Raarberg op zijn be slissende demarrage. De uitslag: 1. Guido Reybrouck (Bel gië) de 259 km in 6.21.03; 2. Jos Huys mans (B.) zt..; 3. Eddy Merckx (B.) op 16 sec.; 4. Erik Leman (B.) z.t.; 5. Willy Vekemans (B.) z.t.; 6. George Pintens (B.) z.t.; 7. Rogier Rosiers (B.) z.t.; 8. Gerard Vianen (Ned.) op 25 sec.; 9. Van Sweevelt (B.) op 40 sec.; 10. Jaak Frijters (Ned.) z.t.; 11. Alain Vasseur (Fr.) z.t.; 12. Roger Swets (B.) z.t; Harm Ottenbros (Ned.) z.t.; 14. Jan van der Horst (Ned.) z.t.; 15. Arie den Hartog (Ned.) z.t.; 16. George van den Berghen (Belg.) z.t.; 17. Roger Cooreman (Belg.) z.t.; 18. Cees Zoon- tjens (Ned.) z.t.; 19. Hugo Hellemans (B.) z.t.; 20. Wim Schepers (Ned.) z.t.; 45 sec.; 21. Eddy Beugels (Ned.) z.t.; 22. Jose Samyn (Fr.) z.t.; 23. Harry Steevens (Ned.) op 1 min.; 24. Johnny Brouwer (Ned. z.t; 25. Eddy Janssens (B.) z.t. Er gingen 172 renners van start en er kwamen 36 deelnemers aan. De stand voor de wereldbeker (mer kenploegen) is: 1. Faema 67 pnt.; 2. Flandria 64 pnt.; 3. Goldor 26; 4. Sal- varini 23; 5. Molteni en Mann 21; 7. Willem 2 10; 8. Merrier 9; 9. Caballe ro 8; 10. Philotex 7; 11. Nic 5; 12./13. Peugeot en Geens 3; 14. Poel Centrale Novy 2. DEN HAAG Kenneuth de Koning is als vierde speler aangewezen voor het Nederlands Davis-Cup-team in de wed- strijd tegen Canada op 10 en 11 mei a.s. in Scheveningen. De definitieve ploeg bestaat uit Nick Fleury, Fred Hemmes, Jan Hordijk en Kenneth de Koning. De drie eerstgenoemden waren al eer der geselecteerd. Voor de bezetting van de vierde plaats waren oorspronkelijk drie gegadigden, van wie Peter Soeters afviel en Jan Coebergh zich terugtrok. De Hagenaar Peter Soeters, kon in verband met studie niet voldoende tijd vrijmaken om de verplichte trai ning op het tenniscentrum Mariahoeve in Den Haag te volgen. Jan Coebergh, die in Zwitserland juist een zwaar examen achter de rug had, kon zich niet goed aanpassen aan de zware trai ning. Wegens, gebrek aan vorm stelde hij zich niet beschikbaar. Uit de vier geselecteerden zal Davis Cup-aanvoer der ir. J. Velds te zijner tijd dege nen kiezen, die uitkomen in het enkel en dubbelspel. Begin mei speelt het Nederlandse Davis Cup-team een oefen wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland. Op za terdag 19 en zaterdag 26 april worden op Mariahoeve wedstrijden gehouden tussen de vier Davis Cup-spelers en Jan Hajer, Evert Schneider, Peter Soe ters en Peter Scholtz, die als spar ringpartners zullen optreden. De wed strijden zijn gratis toegankelijk. ZEIST Lou van Ravens vervangt zondag Boogaarts, die aanvankelijk als scheidsrechter was aangewezen voor de competitiewedstrijd Feijenoord - Ajax. Boogaarta to geblesseerd. Merckxde alleenheerser BRUSSEL In de zo rijke historie van de wielersport is het niet zo moeilijk om terug te grijpen naar een hoogtepunt. Het is het jaar 1964. Jan Janssen wint in Salanches op de weg de regenboogtrui bij de professionals. Uitbundig feest in het Nederlandse kamp, dat de dag er voor een moeilijk te verkroppen nederlaag had moeten incasseren. Een sterke Nederlandse amateur-equipe had immers schromelijk gefaald. Voor de neus van sprinter Harrie Steevens, krachtpatser Eddie Beugels en vele anderen had een tenger gebouwde Belgische jongen op imponerende wijze de concurrentie op ruime afstand gefietst. Zijn naam: Eddy Merckx. Niemand zal toen hebben vermoed dat er met de komst van deze stilist in de wielersport weer een periode van al leenheerschappij zou worden afgeslo- Herenthals", Rik van Looy. ten. Het tijdperk van de „Keizer van Eddy Merckx, geboren op 17 juni 1945 in Meenzel-Kiezegem, was in eigen land, voor hij de experts in Salanches verbaasde, geen onbekende meer. Bel gische journalisten schreven lange ver halen over zijn vloeiende stijl, zijn strijdlust en inzicht waarmee hij in 1952 kampioen bij de nieuwelingen werd en in dat jaar 23 wedstrijden won. Zijn overstapje naar de amateurs had hij met 28 zegepralen lachend ge nomen. Maar de wielerexperts in wie- lerland België bleven voor de te licht gebouwde Merckx echter huiverig. Reeds verschillende jonge veelbelovende renners waren onder de vele lofuitin gen bezweken en spoedig van het to neel verdwenen. Eddy Merckx had evenwel een eigen mening. Na het behalen van de wereld titel bij de amateurs zei hij zelfbewust dat hij op 23-jarige leeftijd aan de top van de internationale wielersport zou staan. Was het grootspraak? Nu, vijf jaar later staat Eddy Merckx, 23 jaar, aan de top. Niet zo maar aan de top dat hij door andere grootheden is geaccepteerd, maar als een alleenheerser die zich ge plaatst heeft onder de grootste wieler kampioenen aller tijden. Na de laatst gehouden Ronde van Vlaanderen zoekt men vrijwel tever geefs naar nieuwe superlatieven om zijn werkelijke grootheid duidelijk te ma ken. Er zijn er al zoveel gebruikt. „De Cassius Clay van de wielersport", „De Belgische tiran", „de d'Artagnan van de twintigste eeuw" om er maar enke le te noemen. Toch heeft Merckx vijf jaar nodig gehad om de vele tegen hem persoon lijk gerichte coalities te doorbreken. De overige renners accepteerden hem niet omdat hij alleen maar wilde win nen en ook alles won. Eddy Merckx, de Vlaamse Braban der, doorbrak alleen deze samenbun deling van krachten. Alle klassiekers in het vroege seizoen sloot hij winnend af. Men wielrenners, journalisten en ex perts heeft hem moeten accepteren door zijn kracht en grote veelzijdigheid. Hij is een klimmer van het type-An- quetil, kan sprinten, is een begaafd baanrenner en kan klassiekers, ronden en wereldkampioenschappen winnen. Kortom, Eddy Merckx moet men me ten met de maatstaven van een hele grote; een campionissimo. Jacques Anquetil, vijfmaal winnaar van de Ronde van Frankrijk, vertelde enige tijd geleden, dat Merckx de nieu we held van het internationale wieler- veld is. „Maar", voegde hij eraan toe, „dan mag hij niet steeds alles van zich zelf eisen". Er wordt teveel van hem gevraagd. In elke wedstrijd moet hij tot een ex plosie komen. En dat is gevaarlijk. Voor insiders zelfs verontrustend. Het is namelijk voor de begaafde coureur een financieel verleidelijke zaak. Geen mens immers kan in alle grote wed strijden gevestigde reputaties aan flar den blijven scheuren zonder de conse quenties daarvan te aanvaarden. Anquetil kan overigens gerust zijn. Vorig seizoen verkoos Merckx zelf de Ronde van Italië boven de immens zware Ronde van Frankrijk om zijn etappe wedstrijden te testen. Eddy Merckx bepaalt zijn eigen koers, bepaalt zijn eigen programma, ook al heeft zijn echtgenote, Claudine Acou, daarin een niet te miskennen aandeel. Anno 1009 prijkt Eddy Merck* qua klasse en zuiver talent alleen aan de top. Een vergelijking met Fausto Cop- pi, Hugo Koblet, Ferdinand Küber, Gi- no Bartali, Fiorenzi Magni, Louison Bobet, Rik van Steenbergen, Jacques Anquetil en Rik van Looy valt niet moeilijk meer te maken. Alles wijst erop dat de Belgische crack de Ronde van Frankrijk 1969 moeilijk kan verliezen op voorwaarde, dat hij zich na de voorjaarsklassiekers gaat concentreren op het zwaarste wielerevenement van het jaar. Als er een vergelijking wordt ge maakt met de beginperiode van de bei de „Rikken", dan leert die, dat Merckx de sterkste beginperiode als professio nal heeft gekend-* Van Looy kwam pas op 23-jarige leeftijd tot zijn eerste gro te prestatie, Van Steenbergen iets eer der. Een soortgelijke weergaloze de monstratie van machtsoverwicht heb ben de beide „Rikken" nooit kunnen etaleren. ROTTERDAM Op 75 kilometer van Addis Abeba sloeg het noodlot toe. Door onbekende oorzaak raakte de auto, waarin Abebe Bikila alleen reed, van de weg. De tweevoudige Olympische marathonkampioen werd bewusteloos en ernstig gewond uit het wrak gehaald en overgebracht naar de hoofdstad van Ethiopië, waar keizer Haile Selassie als één van de eersten op de hoogte werd gebracht van de toestand van Bikila. De Negus, een van de grootste bewonderaars van de kapitein in zqn lijfwacht, trok zich het lot van Bikila persoonlijk aan. De keizer liet Bikila, toen hem ver teld werd, dat er ernstige verlammingsverschijnselen optraden, onmiddellijk over brengen naar Engeland. Abebe Bikila is in Ethiopië een na tionaal symbool. Immers, op die tien de september 1960 zullen weinigen van de honderdduizenden Italianen, die in het donker bij de triomfboog van Con stants n stonden te wachten op de aan komst van de winnaar van de mara thon, vermoed hebben dat zij de entou rage vormden voor een overwinning, waarvan de betekenis ver uit ging bo ven de sportieve waarde. In de ebbehouten atleet, die daar barrevoets over de eindstreep snelde, werd een historisch onrecht symbo lisch enigszins goed gemaakt, zo zul len althans vele Ethiopiërs de over winning van Abebe Bikila hebben ge voeld. Had Ethiopië 25 jaar eerder bij dezelfde boog van Constantijn niet on der het juk door moeten gaan, toen de troepen van Mussolini een triomfante lijke zegetocht hielden- na een oorlog waarin pantsertroepen waren opge trokken tegen met speren gewapende krijgers? Toen had de techniek geze gevierd. Hier kwam het omgekeerde tot stand: een nauwelijks met de be schaving in aanraking gekomen na- tuur-talent overwon 69 concurrenten, gekoesterd en getraind door de beste specialisten ter wereld. Abebe Bikila kwam als een volko men onbekende maar verliet Rome als een held. De enige, die zich niet over deze metamorfose verbaasde was zijn trainer Onni Niskanen, de vroegere Finse hardloper en skiër, die als ad viseur diende in het leger van de Ne gus. Hij had vier jaar eerder al ont dekt welke mogelijkheden er verbor gen zaten in de op 7 augustus 1932 in Mout geboren pezige boerenzoon. Niskanen bezorgde Bikila een baan tje bij de lijfwacht van keizer Haile Selassie en ging zich bemoeien met de training van de pezige Ethiopiër, die geen vermoeidheid scheen te ken nen. De Fin ontdekte al spoedig welk een grandioos talent hij onder handen had. Het plan rijpte om Bikila te laten deelnemen aan de Spelen van Rome. Niskanen kocht een uitgebreide kaart van de Italiaanse hoofdstad en bestu deerde het traject van de marathon, waarna hij veertig milometer van Addis Abeba bij het meer van Debre Zeit e$n parcours met dezelfde moei lijkheden uitzette. Het trainingsparcours werd met op zet een kilometer langer gemaakt om de atleten te harden voor een eind sprint. Daar trainde Abebe Bikila met andere Ethiopische lange-afstandlopers. Zijn prestaties gingen met sprongen vooruit. In 1959 liep hij de 42 kilome- DODEWAARD De heer A. van Schenkhof uit Kesteren trad gistermid dag in Dodewaard in het huwelijk met mej. Adriana Maria van Engelen uit Dodewaard. Omdat de bruid op het ate lier van Hollandia Tricot in Veenendaal werkt, waren de meisjes van de Hol- landia-wandelclub present om bij het gemeentehuis voor het paar een ere haag te vormen. AMSTERDAM Aalt Toersen en Jan de Vries, de twee Kreidler-rijders in het Motor Race Team Nederland, zijn door de importeur terug genomen uit het MRTN. Het besluit werd genomen door een verschil van opvatting tussen het be stuur van het MRTN en de importeur van Kreidler over het zogenaamde Grand-Prix-team. Bij Kreidler stelt men zich op het standpunt dat de bin ding met verschillende importeurs van het MRTN geen garantie biedt voor een voldoend neutraal en objectief be heert LONDEN Manchester United, dat woensdag zijn eerste wedstrijd uit de halve finales van het Europese be kertoernooi voor landskampioenen speelt tegen A. C. Milan, kan opnieuw een speler bijschrijven op de lijst van geblesseerden. Na Bobby Charlton en verdediger Tony Dunne is nu ook David Sadler uitgeschakeld. In de wedstrijd tussen de elftallen onder 23 jaar van Enge land en Portugal liep hij een achilles peesblessure op, die het hem in ieder geval onmogelijk maakt mee te spe len in de leaguewedstrijd van zaterdag tegen Burnley. Dunne, die op 29 maart een kaak- fractuur had opgelopen, hoopte woens dag weer te kunnen spelen, maar de behandelende arts heeft bepaald dat het kinverband nog ten minste twee weken moet blijven zitten, waardoor het zelfs twijfelachtig is geworden of T)unne in de tweede wedstrijd, op 15 mei tegen AC Milan, zal kunnen spe len. 1 ter en 195 meter in 2 uur en 36 minu ten. Een jaar later ging het zelfs tien minuten sneller. Kort voor de Spelen van Rome legde Bikila dertig kilome ter af in 1 uur en 42 minuten. Abebe Bikila was van Olympische klasse. Maar wie wist dat? Wat in de Afri kaanse binnenlanden gebeurt dringt zo snel niet door tot de beschaafde we reld. Vele Italianen hebben meewarig het hoofd geschud toen zij tussen de lopers die donkergekleurde atleet ontdekten die zonder schoeisel het ruwe opper vlak van de historische Via Appia wilde trotseren. Hun scepsis sloeg ruim twee uur later om in onverholen bewondering toen de atleet zegevie rend over de eindstreep ging en met 2 uur, 15 min. en 16,2 sec. een nieuw officieus wereldrecord vestigde. Vier jaar later in Tokio, bewees Abebe Bikila, dat hij in Rome nog niet tot het uiterste van zijn kunnen was gegaan. In de Japanse hoofdstad Kep hij - nauwelijks twee maanden na een blindedarm-operatie - de ruim 42 kilo meter in 2 uur, 12 min. en 11,2 sec.; bijna vier minuten sneller dan in Ro me. In Mexico City wilde Abebe Bikila zijn Olympische trilogie voltooien. Omdat Addis Abeba evenals Mexico City, op ruim tweeduizend meter hoog te ligt, twijfelde niemand aan een der de zegepraal van Bikila. In de Mexicaanse hoofdstad was echter geen eer voor Bikila wegge legd. De Ethiopiër, die reeds lange tijd gekweld werd door een hardnekki ge knieblessure - enkele maanden voor de Spelen had hij in Freibrug bij Duit se specialisten nog een langdurige be handeling ondergaan - staakte na twintig kilometer ontmoedigd de strijd. Toch treurde Ethiopië toen niet, want Bikila kreeg in Mamo Wolde, reeds jarenlang zijn trainingsmakker, een waardig opvolger. ff Abebe Bikila, hoewel hij Mexico Ci ty steunend op een stok verliet, zag de toekomst niet zomber in. In München wil hij opnieuw van de partij zijn. Of dat inderdaad het geval zal ?ijn hangt af van dokter Ludwig Guttmann en zijn staf in Stoke Mandeville. Ludwig Guttmann- de Duitse arts die in 1936 wegens de activiteiten van de nazi's ztfn land verliet en zich in Engeland gevestigd heeft, heeft in Sto ke Mandeville een wereldreputatie op gebouwd op het gebied van de behan deling van ruggegraatbeschadigingen. Hij is ook de man, die de stoot heeft gegeven tot het houden van Olympi sche Spelen voor gehandicapten. LIMA De voormalige Braziliaanse stervoetballer Waldir „Didi" Permei- ra, die op het ogenblik als trainer in Peru werkzaam is, heeft een aanbod om de Italiaanse club Juventus te gaan trainen afgeslagen. Didi zei, dat hij niet van plan was Peru te verlaten, omdat hij zich moreel verplicht voelde cm het Peruviaanse nationale elftal voor te be reiden op het wereldkampioenschap van 1970 in Mexico. „Ik heb inderdaad een aanbieding van Juventus gehad, maar het ligt niet in mijn bedoeling naar Italië te gaan", aldus Pereira. Het Peruviaanse elftal speelt in de voorronden van het wereld kampioenschap op 3 augustus tegen Bolivia en op 10 augustus tegen Argen tinië. Didi heeft tevens „Sporting Crystal" uit Lima onder zijn hoede. Het con tract met deze vereniging loopt echter in juni af. Het is niet bekend, welk be drag Didi, die in 1958 en 1962 deel uit maakte van 't Braziliaanse wereldkam pioensteam, door Juventus is geboden. DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie zal niet ingaan op het verzoek van dis trict Zuid om een buitengewone alge mene vergadering te houden. Het dis trict Zuid had om deze buitengewone vergadering verzocht omdat men van mening was, dat de verkiezing van ze ven leden voor het bestuur en de na tionale technische commissie te belang rijk is om schriftelijk zoals tijdens de jaarvergadering op 15 maart was besloten af te doen. Het KNAU-bestuur heeft het verzoek van het district Zuid voorgelegd aan de regelmentscommissie en de commis sie van beroep. Beide commissies ad viseerden niet op het verzoek in te gaan omdat op de jaarvergadering op reglementair juiste wijze was besloten via een schriftelijke stemming in de vacatures te voorzien. De gedelegeer den naar de jaarvergadering ontvangen volgende week de stembriefjes, die voor negen mei ingeleverd moeten wor- I den. MONTEVIDEO Tsjecho-Slowakije en Rusland hebben zich donderdag ge plaatst voor de finalegroep van het vol leybaltoernooi van de vijf continenten, dat in Zuid-Amerika wordt gespeeld en gezien kan worden als selectie voor het wereldkampioenschap. Brazilië, de Ver enigde Staten, Oost-Duitsland en Ja pan hadden zich reeds gekwalificeerd voor de finale-groep. ABEBE BIKILA MONTE CARLO Tom Okker en John NeWcombe (Australië) hebben gisteren in het heren-enkel spel de fi nale bereikt van het open tennistoer nooi van Monte Carlo. Okker versloeg Nicola Pietrangeli (Italië) met 6-4, 6-4 en 6-3 in de halve finale. De Italiaan was kampioen in de jaren 1967 en 1968. Pietrangeli, die wat zwaar van ge wicht leek te zijn, werd door Okker zonder veel moeite geklopt, ofschoon hij in de laatste set op een gegeven moment voorstond met 3-1. Newcombe versloeg Mulligan met 6-2, 6-4, 6-2. De finale dames-enkelspel wordt een geheel Britse zaak. De amatrice Virgi nia Wade zal uitkomen tegen haar landgenote beroepsspeelster Ann Haydon-Jones. Virginia Wade heeft gis teren de Frangaise Frangoise Dürr ver slagen met 6-1 en 9-7 en Ann Jone» won van Julie Heldman (VS) met 6-i en 6-3. MÜNCHEN Het Nederlandse h< rentafeltennisteam heeft ook zijn twee de wedstrijd in de kwalificatiegroepen van het toernooi om het wereldkam pioenschap voor landenteams gewon nen. De Nederlandse heren versloegen vrijdag in München Canada met 5-0. De gedetailleerde uitslag van de wed strijd Nederland-Canada is: Bert van der Helm-Larry Lee 21-16, 21-16; Bert Schoofs-Derek Wall 17-21, 21-14, 21-18; Frans Schoofs-Max Marinko 21-6, 21-10; Bert van der Helm-Derek Wall 21-12, 21-5; Frans Schoofs-Larry Lee 21-14, 17-21, 21-19. In groep B 5 is de eerste plaats van Frankrijk al zeker. In deze groep trok Roemenië zich terug, waardoor de weg naar de volgende ronde voor de Fran sen wel erg gemakkelijk was. Frank rijk won vrijdag zijn tweede wedstrijd met 5-1 van Wales. De Nederlandse dames versloegen Wales met 3-0. De gedetailleerde re sultaten waren: Aukje Wynia-Margaret Philips 21-16, 21-13; Mary van Ruiten-Dorothy Atten- borough 21-16, 21-17; Wynia/Veronique van der Laan-Philips/Attenborough 21-12, 21-14. DEVENTER Piet Bergström, de directeur van de Deventer kunstijs baan, is met ingang van vrijdag be noemd tot zakelijk leider van de eredi visieclub Go Ahead. De heer Bergström bekleedde eerder de functie van admi nistrateur en directeur bij de KNSB. Naast zijn strikt zakelijke taak bij Go Ahead dr. Fadrhonc blijft trainer- coach zal de heer Bergström ook zijn directeursfunctie bij de Deventer kunst ijsbaan behouden. MOSKOU De derde partij van de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen Petrosjan en Spasski, waarbij Spasski de witte stuk ken voerde, is vrijdag op de 43ste set afgebroken. De stand is lVaV» in het voordeel van Petrosjan.

De Vallei | 1969 | | pagina 9