Veenendaals dagblad Britse troepen bewaken in Noord-Ierland alle vitale installaties Buiten Praagse studenten gaan demonstreren Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Na zware onlusten gedurende weekeinde: ARTILLERIE-DUEL OVER JORDAAN DUURT VOORT Oceaanrace 4-11 mei Twee jongelui met auto tegen boom Sovjet-leuze tegen China WRAK VAN URKER KOTTER GELICHT PRINS LIEP EVEN BINNEN BIJ NIXON Fatsoensrally ontaardde in vechtpartijen Nixon overlegt in Camp David Circusmuzikant kreeg dodelijke elektr. schok Rome viert met staking 2722e verjaardag Nederlander in België in arrest na autobotsing Troostend gazon BOZE VADER DOODT DOCHTERTJE NA JAAR ONTSNAPT AAX VIET-COISG Koningin Elizabeth 43 Onbestendig Bur. voor redactie en administratie 2 Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w.. 4,15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.w Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 2f APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 93 BELFAST Noord-Ierland heeft dit weekeinde zeer dicht bij de revolutie gestaan, met overal sabotage-acties en geweldplegingen. Het liep de politie zo uit de hand. dat de minister-president, O'Neill, het Britse leger om hulp moest vragen. De politie van Ulster kon het niet meer aan. De onlusten waren het gevolg van het besluit van de katholieke groepen om niet langer geduld meer te tonen in de strijd om de burgerrechten, en het op straat uit te gaan vechten. Het begon zaterdag in de wijk Bogside van Londonderry, waar bij gevechten tussen katholieken, protestanten en de politie 260 mensen werden gewond, on der wie 180 politiemensen. In Belfast werd grootscheeps met brandbommen gewerkt, met als gevolg, dat negen postkantoren en een busstation in vlammen opgingen. Het kabinet kwam bijeen, vergaderde vijf uur lang, en toen werd besloten Lon den om hulp te vragen. BERNADETTE DEVLIN gelijk recht Zondagmorgen werd een deel van de waterinstallatie opgeblazen die Belfast voor een groot deel van drinkwater voorziet, dit gebeurde bij het reservoir in de bergen van Mourne. Bij Kilmore ontplofte een bom bij de elektriciteitsinstallaties van een ener giebedrijf. Op tal van plaatsen werden zitsta- kingen gehouden op straat waardoor het verkeer lam kwam te liggen. Het besluit om de hulp van de Britse TIBERIAS (Israël) Israël en Jordanië waren vandaag voor de tweede achter eenvolgende dag in een artilleriegevecht over de Jordaan gewikkeld, terwijl Is raëlische oorlogsvliegtuigen over de grens, die door de rivier wordt gemarkeerd, Wogen om Arabische guerrillastellingen aan te vallen. Volgens ooggetuigen hebben Jordaan se en Iraakse kanonnen de Beisan- vallei ten zuiden van het Meer van Ga- lilea, van Tel Qatsir in het noorden tot Moaz Haim in het zuiden bestookt. Ook Hammadiya en Beit Yosef lagen onder vuur. Dit zijn allemaal kleine grens- nederzettingen in de vruchtbare vallei. Sommige granaten werden afge vuurd uit 122 mm artillerie-geschut dat in het bezit is van Irakese troepen die in Jordanië zijn gestationeerd. De strijd begon om 4.20 uur v.m., toen de Israëli's in botsing kwamen met Arabische guerrilla's. De ooggetui gen geweren dat de guerrilla's het eerst op een legerpatrouille bij Neit Yosef en "Neve Ur vuurden. Twee of drie vliegtuigen bestookten het Manshiyeh-gebied waar de sabo teurs zich zouden ophouden. Rookplui men en vuur steeg omhoog uit het ge bombardeerde gebied. Kolonisten in de vallei, die beweren dat gewone Jordaanse en Irakese troe pen steeds meer samenwerken met de guerrilla's, meldden dat de artillerie tfier en daar spikkelen meizoen- 5 tjes de wijd uitgestrekte groene 5 grasvlakte, maar de hondsbloemen worden door de tuinlui onder de 5 duim gehouden. Indien dit anders j! was, zouden er w ülicht nog meer konijntjes komen, dan het trio, dat v ik vanmorgen al vóór zonsopgang schimmig langs de boszoom bezig S zag. Er ligt daar de mooie wilde v tuin van een oud-burgemeester, 5 met bottende berken en lorken, 5 5 prunus, krenten, kornoelje, gouden 5 forsythia en fijnsparrendaar heb v ik over het wijde gazon uit het bed net de kijk op en ik verzeker u, dal 5 5 dit simpele landschap een rijke ver- 5 5 troosting geeft. Men heeft die oude 5 boomhof prachtig gespaard en ik 5 hoop voor de patiënten, dat hij tot 5 in lengte van dagen ontzien wordt en er geen stijf eentonig flatgebouw 5 komt te staan, 's Ochtends ver- 5 schijnen de montere kerkkauwen, 5 die in de beuken van het kasteelbos zitten te broeden (of daarmee dra 5 i zullen beginnen; ik kan dit thans J helaas niet nagaan), op het gras en lopen er blijmoedig rond, druk en 5 bedrijvig de petit-gris mantels fraai afstekend tegen de fluweelzwarte 5 n rugveren en het na de regen opge- 5 5 friste groen. Nu en dan laten zich 5 komend uit de grote bossen ach- 5 5 ter Selterskamp de bonte eksters 5 zien, veel kleuriger dan hun daar- 5 even genoemde soortgenoten en 5 5 even beweeglijk van aard en we- 5 v zen. Merels ontbreken nooit, even- 5 5 min als de spreeuwen en nu het ga- 5 zon onderhand wordt gemaaid, wor- 5 den allerlei lekkernijen in de gras- 5 zode beter bereikbaar. Ik hoorde de zanglijster om vijf uur in de mor- 5 J gen de dag wakker concerteren, 5 doch het was nog te donker, om de- 5 ze vocalist in de iepen te zien, even- s min trouwens als de markolven, die g veel meer wit in de veren hebben 5 doch zich wel door hun gekrijs be- 5 k merkbaar maken. Zó verlengt een 5 mens zijn uren 5 5 21-4-1969, A. B. WIGMAN. 5 vervolgens van Arabische zijde het vuur opende en dat om 7 uur het vu ren nog aan de gang was. De Israëli's schoten terug met tanks en artillerie. De kolonisten gingen in de schuilplaat sen en de wegen naar de vallei wer den afgesloten. Van Israëlische zijde zijn geen slachtoffers gemeld. De gevechten van heden volgden een dag van artillerieduel over de Bijbelse rivier en van botsingen met Arabische saboteurs in de Jordaan-vallei waarin vijf saboteurs en een Israëlische sol daat gedood werden. Een Jordaanse militaire zegsman heeft meegedeeld, dat twee Israëlische straaltoestellen in de noordelijke Jor- daanvallei, een gebied ten westen van het dorp Wagas, met raketten en na palm hebben aangevallen. De zegsman zei, dat daarvoor Israëlische troepen vanaf de bezette westelijke oever van de Jordaan het vuur hadden geopend met mitrailleurs en zware mortieren over de Jordaan heen op Jordaanse troepen in Wagas. De Jordaanse troe pen beantwoordden het vuur in een ge vecht dat 50 minuten duurde. Aan Jor daanse kant werden geen verliezen ge meld. In de nacht van vrijdag op zaterdag staken vijftien Egyptische commando's het Suezkanaal over in de buurt van Ismailia. Volgens het Israëlische leger werden de Egyptenaren na een achter volging op de oostelijke oever van het Suezkanaal verdreven. Vanmorgen vroeg, en voor de tweede maal in drie dagen is een Egyptische troep commando's het Suez-Kanaal over gestoken en de Sinai-woestijn ingegaan. Bij een vuurgevecht met een patrouille van het Israëlische leger zouden drie Is raëlische soldaten zijn gewond. THURMONT (Maryland) Presi dent Nixon heeft zondag in Camp Da vid met adviseurs geconfereerd over de toestand in Korea, de moeilijkheden in Tsjecho-Slowakije en 'n boodschap aan het Congres over de strijd tegen de misdaad. Nadere bijzonderheden over het be sprokene in Camp David, hoog in de Catoctinbergen, zijn niet bekendge maakt. Evenmin zijn er aanwijzingen of voor sommige problemen een nieuwe koers zal worden gevolgd of dat nieuwe besluiten zijn genomen. Alleen werd bekend, dat Nixon twee uur heeft geconfereerd met de minis ter van Justitie John Mitchell en de pre sidentiële medewerkers John Ehrlich- man, Robert Haldeman en Henry A. Kissinger. Met Kissinger heeft Nixon gesproken over Noord-Korea en de netelige toe- stand die is ontstaan door het neerschie ten van een ongewapend verkennings vliegtuig in het internationale luchtruim voor de Noordkoreaanse kust. Tot dusver is er geen Noordkoreaans antwoord gekomen op een Amerikaans protest, dat verleden week is voorgelegd aan de Koreaanse bestandscommissie te Panmoendjon. 's-GRAVENZANDE De 36-jarige J. G. uit 's-Gravenzande is door de po litie opgesloten op verdenking van doodslag op zijn bijna tweejarig doch tertje. Hij zou het kindje zondagoch tend in een vlaag van verstandsverbijs tering hebben opgenomen en tegen de grond gegooid. Een arts constateerde de dood. troepen in te roepen, was in geen 25 jaar genomen. Er zijn ongeveer 6.000 Britse militai ren op vijf plaatsen in Noord-Ierland gestationeerd. Die hebben zich tot nu toe nog niet met de onrusten in het land mogen bemoeien. Gisteravond werd een deel van deze manschappen al naar strategische pun ten vervoerd om deze te beschermen. In Londen werd bekend gemaakt dat de soldaten in geen geval „anti-onlust- dienst" zullen krijgen te doen, want dit is uitsluitend werk van de koninklijke Noordierse politie. Deze is 3.000 man sterk. Het totale aantal inwoners van Ulster (Noord- Ierland) bedraagt anderhalf miljoen. De politie is kortgeleden met 1000 extra mannen versterkt en daar komen spoe dig nog eens 1000 bij. Maar zelfs deze 5000 man zullen niet in staat zijn om de toestand in het hele land in de hand te houden en al les te beschermen wat gevaar loopt. Vandaar het verzoek van Belfast aan Londen om het Britse leger in te scha kelen. De wegversperring die aanhangers van de beweging voor burgerrechten zondagmiddag in Dungiven op rond 30 km van Londonderry hadden opge richt, is inmiddels afgebroken. Bij de betogers in Dungiven bevond zich ook de 21-jarige Bernadette Devlin, die don derdag tot lid van het Britse Lagerhuis werd gekozen. De onlusten begonnen zaterdag, toen een protestmars van katholieken, die opkwamen voor de rechten van hun minderheid, werd verboden door de po litie. De deelnemers vej*zamelden zich toch en de mars begon. Al spoedig raakten de betogers slaags met grote groepen protestantse extremisten. Er werd met brokken steen gegooid en geslagen met alle mogelijke voorwerpen. Het duurde niet lang of het centrum van de stad was gevuld met vechten den. De katholieke betogers drongen door tot het politiebureau, dat zij in sloten en belegerden. Met benzinebom men staken ztf politie-auto's in brand. Pas toen de politie over hun hoofden heen begon te schieten, trokken de be togers zich terug. Onderweg stichtten zij branden in zaken van protestanten, terwijl, om gekeerd, protestanten/brand stichtten in zaken van katholieken. Op verscheidene plaatsen verrezen barri caden van meubels en stenen, waar mee woonwijken de betogers probeer den weg te houden. Gisteravond was de toestand in Lon donderry nog zeer gespannen en ge vaarlijk. Duizenden jongelui trokken gooiend met stenen door het centrum van de stad, dat in de zware gevech ten van zaterdag al ernstig was geha vend. SAIGON Een jonge Amerikaanse militair in Viëtnam, die als vermist was opgegeven, is er na ruim een jaar in geslaagd uit de gevangenschap van de Vietcong te ontsnappen. Sergeant Thomas van Putten uit Michigan werd eind vorige week door een hefschroefvliegtuig in het oerwoud van de Zuidvietnamese provincie Tay Ninh opgepikt. Hij had sinds zijn ont snapping achttien dagen door het oer woud rondgezworven. Hij was ernstig ondervoed. LONDEN Meer dan 300 deelnemers hebben ingeschreven voor de „grote race over de Atlantische Oceaan van de 86e verdieping van het Empire State Building in New York naar het hoogste punt van Londen de 220 m. hoge torenspits van het hoofdpostkantoor. De deelnemers kunnen beide richtingen kier zen en zijn ingedeeld in categorieën zij die supersonische toestellen gebrui ken, particuliere vliegtuigen of gewone lijntoestellen, zij die financieel gesteund worden of de deelneming zelf bekosti gen. Ze kunnen op elk ogenblik in de week van 411 mei starten. De wedstrijd wordt gehouden ter her denking van het feit, dat het 50 jaar ge leden is, dat de Britten capt. John Al- cock en It. Athur Whitten Brown in een omgebouwde bommenwerper over de oceaan vlogen in 16 uur en'12 minuten. Het was een historische vlucht. De race is georganiseerd door de Daily Mail met een totaal aan prijzen van vijf ton. DRUTEN De 22-jarige J. van Haaien en de 19-jarige H. J. van Bar- neveld, beiden uit Veenendaal, zijn in de nacht van zaterdag op zondag bij een ongeluk in Druten om het leven gekomen. De auto, waarin zij zaten raakte in een bocht van de weg en vloog tegen de boom. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Er zijn geen getuigen. Zaterdagmorgen kwam de 26-jarige Antilliaan Robert E. Spanner om het leven, toen zijn auto op de brug over de Oude Maas in Zwijndrecht slipte. Door de gladheid van het wegdek gleed de wagen tegen een vrachtauto en vloog daarna in brand. Zondagavond is op de provinciale weg te Bellingwolde de 34-jarige H. W. de Boer uit Nieuwe Pekela met zijn auto uit de bocht gevlogen en daarbij om het leven gekomen. Een van de twee inzittende dames moest naar het ziekenhuis in Winscho ten worden vervoerd. De auto werd to taal vernield. MOSKOU Uit de .jaarlijkse Russi sche lijst van leuzen voor de dag van de arbeid 1 mei blijkt de be- zordheid van de Sovjet-Unie over de esgpanegn verhouding met communis tisch China. De communistische partij heeft giste ren een leuze aan de lijst toeegogevdg waarin de Russische grenswachten worden geprezen. De meeste van de 56 andere propagandam otto's op de voorpagina van het partijblad „Prav- da" waren dezelfde als verleden jaar. j\7ummer 18 was nieuw: „Roem aan de dappere Russische grenswachten, die moedig de heilige grenzen van ons moederland verdedigen". De leuzen, die op 1 mei in de para de op het Rode Plein zullen worden meegevoerd, weerspiegelen de Russi sche binnen- en buitenlandse politiek. Onder de leuzen zijn de gebruikelijke aanvallen op West-Duitsland, Israël en de Amerikaanse politiek in Viëtnam. Zondagavond tegen half zeven is in de haven van Urk het wrak binnengebracht van de vorige week vergane UK 204. In het wrak heeft men de lichamen gevonden van de 18-jarige Jan van der Lee en de 17-jarige Meindert de Boer. Uit het IJsselmeer is nog het stof- felijk overschot opgehaald van de j 47-jarige schipper C. de Boer. De J stoffelijke overschotten van de op- varenden J. de Boer en T. Vink zijn nog niet gevonden. Aanvankelijk heeft men getracht het wrak van de UK 204 te lichten van de plaats waar de kotter was gezonken. Dat lukte echter niet, waarna men het wrak heeft ver- j sleept naar een plaats waar de IJsselmeerbodem harder was. Daar werd de UK 204 in de takels geno- men en naar de haven van Urk ver- sleept. De bergingsoperatie had nogal wat belangstelling van pu- 5 bliek, dat toekeek vanaf de dijk. HAARLEM De 30-jarige Tsjech Heinrich Vaclar, muzikant bij het cir cus van Toni Boltini, Is gistermiddag door electrische stroom getroffen en gedood. Toen de man de stalen deurknop van zijn woonauto op het circusterrein vastpakte, bleek dat er stroom op stond. Hij kreeg een zware schok en bleef aan de déurknop hangen. Collega's maakten hem los. Een dok ter paste onmiddellijk kunstmatige ademhaling toe. Pogingen om de man met behulp van zuurstofapparaten te redden bleven vruchteloos. PRAAG Studenten van de Praagse universiteit hebben zondag besloten de filosofische faculteit te bezetten als eerste openbare protest tegen de ver vanging van Alexander Dubcek als par tijleider door Gustav Husak. Na be spreking van de wijzigingen in Tsjecho- Slowakije riepen de studenten op tot een „bezettingsstaking" of een zitsta- king in het gebodw van de faculteit. Waarnemers merken hierbij op dat uit de wijze waarop de autoriteiten zullen reageren zal blijken hoe vast Husak van plan is het land in zijn greep te houden nadat antirussiche demonstra ties van vorige maand leidden tot de vervanging van Dubcek en een nieuw? crisis in de TsjechoslowaakseRussi sche betrekkingen. De protestactie van de studenten wordt verzwakt door de omstandigheid dat de vakbonden weigeren één lijn met hen te trekken. De vakbonden zijn blijkbaar bereid Gustav Husak een kans te geven. Zij hebben hun leden opgeroepen kalm te blijven en geen protestacties te orga niseren. De studenten beschuldigen het cen trale comité ervan, het publiek opzet telijk laat op de hoogte te hebben ge steld van de veranderingen in het pre sidium. Dat de populaire Josef Smrkof- sky uit het presidium was gezet, werd eerst een dag na het nieuws van de val van Dubcek bekend. De studenten verklaren, dat de laat ste terugslag in de uitvoering van het hervormingsprogramma niet alleen aan externe krachten, maar ook aan inter ne krachten moet worden geweten aan personen, die niet aarzelen de be langen van de natie op te offeren voor het behoud van hun persoonlijke posi ties. Husak's verleden, voegden zij daar aan toe „is in tegenspraak met de af gekondigde democratische vormen 'van het politieke leven van staat en par tij". ROME Rome viert vandaag zijn 2.722de verjaardag na een weekend zonder water, melk en burgemeester. In de 2722 jaren van haar bestaan is de stad uitgegroeid tot een metro pool met bijna 3 miljoen inwoners. Het gemeentebestuur wordt thans geplaagd door een bankroet, stakingen, omkope rij en politieke schermutselingen. Het afgelopen weekend was typisch voor de stad. De Romeinen hebben twee dagen lang geen water gehad, omdat dringende werkzaamheden moes ten worden verricht aan een van de oude aquaducten van de stad. Duizenden mensen lieten hun bad kuipen emmers en wat dies meer zij vollopen, terwijl enkele waterwagens door de straten reden. Een glas melk was nauwelijks te krijgen, als gevolg van een staking bij de gemeentelijke melkfabriek. De sta king van de 1.300 arbeiders wordt van daag hervat en zal tot woensdag du ren. Inmiddels zit de stad ook zonder bur gemeester. Het gemeentebestuur onder leiding van burgemeester Rinaldo San- tini is twe weken geleden afgetreden. De socialisten, christen-democraten en de republikeinen konden geen overeen stemming bereiken over een verder ge zamenlijk beleid. Een controverse over een schuld van ruim 2 miljard dollar en over een auto snelweg dwars door de stad, droegen bij tot de spanningen. Door het ontslag van het gemeente bestuur is de kans ontstaan, dat de landsregering het stadsbestuur zal moeten overnemen, indien geen nieuwe bestuurscoalitie kan worden gevormd. De pogingen van de afgelopen twee weken hebben geen enkel resultaat op geleverd. BRUSSEL De Belgische politie heeft zondag te Stabroek op de weg van Antwerpen naar Bergen op Zoom de bestuurder van een Nederlandse bestelwagen aangehouden na een bot sing, waarbij een negenjarig kind om het leven kwam en drie personen wer den gewond. De gearresteerde, een- zekere S. uit Putte, zou onder invloed van sterke drank zijn wagen hebben bestuurd Prins Bernhard op zakenreis in Amerika heeft zaterdag een bezoek gebracht aan president Nixon. Het gesprek verliep, zoals de foto laat zien, zeer ongedwongen en duurde een half uur. Prins Bernhard heeft zondag in Shrewbury (New Jersey) als een oude vriend van de familie van de bruid, een society-huwelijk bijge woond. Het was het huwelijk van Clara Lou Marx en John Henry Dale jr. De bruid is de dochter van een bekende speelgoedfabrikant. De prins keert spoedig naar Neder land terug. LONDEN Koningin Elizabeth II van Groot Brittannië viert vandaag haa 43ste verjaardag. Zij brengt de dag met haar gezin door op Windsor Castle, 65 kilometer ten westen van Londen. In Londen wapperen vandaag de vlag gen en 'verd vanmorgen een serie sa luutschoten gelost. BALTIMORE Een in een stadion b\j Baltimore gehouden „fatsoensrally voor de jeugd" is zondag ontaard in vechtpartijen en geweldplegingen. Het was mooi lenteweer toen ongeveer 40.000 jonge mensen samenkwamen in het Memorial Stadion, waar zij werden beziggehouden met muziek, toespraken en gebeden. Dit scheen de jongelui na een tijdje te vervelen, en er kwam hier en daar herrie van en tenslotte werd het zo'n bende, dat de politie moest ingrijpen en 80 arresta ties verrichtte. Er waren 50 gewonden. Een ervan had een messteek in de borst opgelopen. De vechtpartijen waren, volgens getuigenis van een negerpolitie-agent, door ne- gerjongers begonnen, die onder meer de uitgangen blokkeerden. In Cincinnati in de staat Ohio is zondag ook een dergelijke bijeenkomst gehou den, in een van de stadsparken, en daar is alles rustig verlopen. Ongeveer 10.000 jonge mensen uit zes staten namen eraan deel. Zij maakten mu ziek, zongen en dansten. Twee gouverneurs, James Rhodes van Ohio en Louis Nunn van Kentucky, waren ook aanwezig. West-Europa bevindt zich thans onder invloed van een lagedruk gebied, waarvan het centrum bo ven Zuid-Ierland ligt. Het voorste frontensysteem, dat zich vanmor gen van Zuid-Ierland over Zuid-Ne derland uitstrekte, deed de bewol king in ons land toenemen, waar door de temperaturen vannacht bij na nergens onder het vriespunt kwamen. Zowel het lagedrukgebied als het frontensystezm trekken langzaam in oostelijke richting. Op de nade ring van dit front begon het vanr nacht in het Zuiden en Westen van het land te regenen. Het laat zich aanzien dat ook het komende et maal het weer in ons land bepaald zal worden door de reeds eerder genoemde depressie, zodat met nu en dan regen rekening gehouden moet worden. Hierbij zullen de mid dagtemper aturen in het algemeen iets hoger zijn dan de afgelopen dagen. Morgen: zon op 05.29, onder 19.49, maan op 08.04, onder 01.43.

De Vallei | 1969 | | pagina 1