Zevenentwintig programma's om Gouden Roos van Montreux „Litteris Sacrum" won Nationaal Landjuweel Ankie Peypers in „Literama' Pianoconcert van Michel Block Programma Uitzendingen Songfestival 1970 in Nederland Amerikaanse topshow maandag op t.v. en TELEVISIEPROGRAMMA'S Sntidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh Woningtextiel moet op meubelbeurs Carp halveert dividend Hoger dividend Stad Rotterdam Boeke-Huide- koper lager dividend Nove hervat dividend Nillmij geeft weer hogere uitkering PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Pagina 2 MAANOAG 21 APRIL 1969 „Stil nu liefje, we gaan naar boven, Karel-Christiaan een nachtzoentje ge- Ten. Weet je wel? Je bent toch al ro'n grote meid en Karel-Christiaan is nog maar zo'n kleine baby. Kom maar, papa is ook boven en tante Ti ne en tante Nella en oom Nico, die moet je toch ook nog kusjes geven? Even was het stil en zat Claartje gedwee op haar moeders arm. Toen stamelde ze nog snikkend: „Pappa kusje tanne Newna kus jeoom Nico kusje tanne Ti nenie kusjemij tanne Tine nie kusje.. tanne Tine., stout...!" En ze patste met haar handje op Vera's wang. Vera spaarde zich de moeite om haar tot andere gedachten te brengen. Ze was al tot de ontdekking gekomen, dat Claartje, bij al haar verlegenheid, er een on verzettelijk willetje op na hield. Over reding of geweld hadden niet het minste effect. Als ze gedwongen werd, raakte ze totaal over haar toe ren. Het verbaasde Vera telkens weer, dat subtiele gevoel en onder scheidingsvermogen bij zo'n klein kind. Voor iedere vreemde verborg ze zich in moeders rokken of aan va ders borst tot ze de nieuweling vol doende had geobserveerd. En slchts aan de mensen die haar bevielen, lukte het haar uit haar veilge schuil plaats te lokken. Dan was er opeens geen spoor van verlegenheid meer, ging ze uit eigen beweging een hand je geven of een onverstaanbaar ver haal afbrabbelen, waar iedereen om lachte. „Och mijn hondje kom maar bij je vader," zei Koen dan vertederd, „jij wil een koekje hè? Ga de trommel maar halen." Al Vera's waarschuwin gen ten spijt, dat hij het kind tot in de grond bedierf en dat ze niet zoveel snoepen mocht, omdat ze al veel te dik was, liet hij haar toch rustig in de trommel grabbelen. Alleen als er mensen op bezoek waren, die Claar tje niet vertrouwde of aanvaardde bleef de koekjestrommel gesloten. Dan vertikte ze het om een stap naar voren te doen of een geluid voort te brengen. Op die mensen maakte ze de indruk van niet alleen doodverlegen te zijn maar ook een beetje abnormaal. Vera geneerde zich er voor. Ze kon de gedachten van de mensen lezen: Een oude vader en een oude moeder, wat voor goeds kon daar nog uit geboren worden? Koen lachte er om, Nico en Nella en de dienstmeisjes waren Claartjes favo rieten, Dolf was een twijfelgeval. De rest van de familie had nog nooit een lachje van haar gezien of een geluid van haar vernomen. Koen hoefdeniet te proberen haar een vreemd huis te laten binnengaan. Al op de stoep rol de ze zich als een egel in elkaar en werd volkomen passief, een pakketje dat je naar believen ergens neer kon leggen, een dood ding, pas weer tot leven te wekken als de vreemde deur achter haar dichtgevallen was. Kom, dacht Vera, laat ik opschie ten! Het eten zal zo worden opge daan. Koen zou zich onder geen be ding laten afhouden van het welterus- ten-spelletje dat hij elke avond met zijn dochter opvoerde. Niemand mocht daar bij zijn, ook zij niet. Op de logeerkamer, boven voor, trof ze niemand. Ze waren daarnaast in de alkoof en stonden met z'n allen om het bedje van Karel-Christiaan. Hij lag heel rustig en lachte vriende lijk tegen Claartje, toen haar vader haar diep voorover liet buigen om het jongetje een zoentje te geven. Karel-Christiaan was te mager en bleek om hem een mooi kind te noe men, maar hij had fijne trekken en prachtig blond krullend haar. Hij leek op Nella. Die begon hem in te stop pen en zei: „Dag lieve schat, zal je zoet gaan slapen en het tante Vera vanavond niet lastig maken?" Hij vertrok zijn mondje, de ogen al half dicht. Dat gaf Vera weer dat onrustige en pijnlijke gevoel. Hij leek met dat toegeeflijk en berustend glimlachje op een doodmoe en afge tobd oud mannetje. Zo futloos! Ze keerde zich haastig om. Achter elkaar liepen ze nu op hun tenen de alkoof uit en Nella sloot voorzichtig de deur. „Komen jullie mee naar beneden? Er wordt zo opgedaan," zei Vera. Koen haastte zich met Claartje op de arm naar de slaapkamer waar haar bedje tegen het voeteneind van het hunne stond. Nico en Vera gingen zover mee. Nella en Tine bleven al leen in de logeerkamer achter waar Nella's kers-rode baljapon al op het brede bed lag. Tine stond er met hon gerige ogen naar te kijken. „Beeldig die fijne zwarte kant waarmee hij gegarneerd is," zei ze met een zucht, toen Nella naast haar kwam staan. „Je moet hem straks eens aanpas sen. Ik wed dat die kleur je heel goed zal staan. Alleen zou ik voor jou een andere garnering kiezen, geen zwart." „Oh, maar vind je het niet verve lend?" „Ik weet niet... zomaar... Een japon als je hem eenmaal gedragen hebt, wordt toch een deel van je zelf... net als je vel?" „Wat een wonderlijk idee, Tine," zei Nella verbaasd en ze wierp een onderzoekende blik op haar schoon zuster, die nog altijd met verrukte ogen naar de japon stond te kijken. Het werd haar een beetje onbehaag lijk te moede. Tine deed toch soms wel erg vreemd. Ze zei aarzelend: „Ik vind mooie kleren natuurlijk wel leuk om te hebben, maar er echt om geven doe ik toch niet. Ik dank ze meteen af als ik ze niet meer draag." „Ik heb al mijn kleren nog vanaf dat ik getrouwd ben." „Kind, waar laat je al die rom mel?" „Ze liggen in kamferkisten op zol der." „Jakkes, kamfer! Die lucht haat ik gewoon," lachte Nella. Ze stak haar arm door die van Tine en trok haar in een overmoedig galopje mee de kamer uit. „Kamferballetjes en naftaline, die lamme schoonmaaktijd komt ook al weer in zicht, ik moet er niet aan denken!" Op de gang troffen ze Koen de Bock ter Bye aan die er tamelijk verhit uitzag na de stoeipartij met zijn dochter. Tegelijkertijd werd er beneden op de gong geslagen. Koen zei: „Oh, nou lopen Nico en ik ons bor reltje voor tafel mis." „U wel, maar Nico vast niet! Die heeft wel gezorgd dat hij zijn deel binnenkreeg," zei Nella. Uit het ouderlijk slaapvertrek klonk het schelle stemmetje van Claartje: „Tanne Newwa kusje geven... mij tanne Newwa kusje gevenNie tanne TineTine stout „Ga er alsjeblieft niet heen Nella, anders missen we niet alleen ons ape- ritiefje maar ons hele diner er bij," bezwoer Koen de Bock ter Bye met in wanhoop ten hemel geheven han den. HOOFDSTUK 4 De stad leek wel uitgestorven! Het was midden juli en smoorheet. De meeste families waren naar hun buitenhuizen en theekoepels vertrok ken. En de mensen die voor hun za ken in de stad moesten blijven, zaten achter dichte luiken en neergelaten jaloezieën. Het moest op onweer uitdraaien. Marie en Gerrit logeerden sinds enige weken op de Haspel. Ze deden het voor de kinderen, die vakantie hadden en zich in de lege stad dood verveelden. Ook voor Tine, die een miskraam had gehad en niet goed weer op krachten kon komen. Zo sneed het mes aan twee kanten. Ma rie had wat boodschappen te doen en daarom was ze die morgen meegere den met de mannen. Een huurrijtuig zou haar zo dadelijk komen halen en weer naar buiten brengen. (Wordt vervolgd) mm mem 4099. Doctor Drago wist allang wat voor vlees hij in de kuip had met de heer Kroead, doch hij glimlachte slechts en keek als 't ware door hem heen. Van de verkenner Marnes nam hij een zakje met het zorm- voedsel in ontvangst en begaf zich ermee naar een hoekje van zijn laboratorium, waar onder andere een microscoop stond. Daar begon hij op z'n gemak de substantie te onderzoeken, terwijl hij de drie Naugish doodleuk achter zich liet staan, alsof ze er niet waren. De twee verkenners waren nog te zeer onder de hyp notische invloed van de kleine geleerde om zich bele digd te voelen, maar hun commandant stond zich ont zettend op te winden over zo'n schandalige behandeling. Hij kwam dreigend op Drago af, om hem eens een lesje te leren, maar deze had hem uit een ooghoek zien naderen. En omdat hij een principieël tegenstan der van geweld was, vooral wanneer hijzelf het lij dend voorwerp dreigde te worden, gleed hij behendig van zijn stoel en stelde zich achter het merkwaardig gevormde toestel op, dat midden in het laboratorium stond. Hij wenkte het potsierlijke tentakelwezen naar zich toe en grijnsde: „Juist ja, nog even dichterbij!... Prachtig! Nu laat ik jou even 'n slaapje doen, vriend! 'n Lekker lang tukje!" 43. Dank zij de auto, de tent, de primus, de diverse blikjes etenswaren en de hier en daar verspreide tank-stations, waren Tekko en Sir Patrick na een paar dagen al een heel eind in het binnenland van Brazilië doorgedrongen. Nadat zij de laatste koffieplantages achter zich gelaten hadden, restte hen voorlopig niets anders meer dan pampa's pampa's en nog eens pam pa's. \Grote kudden vee liepen overal verspreid rond, slechts bewaakt en gedreven door een klein aantal gaucho's die, wanneer zij de auto voorbij zagen ra zen, met blikkerend witte tanden lachend de twee haastigen vriendelijk toewuifden. Na deze dagen van eentonigheid begon het landschap lager en begroeider te worden. En op zekere morgen nadat zij weer met frisse moed gestart waren riep Tekko uit: „Ik ruik koffie, Sir Patrick! Heerlijke verse koffie!" Zij nader den juist een rivier en Sir Patrick die de schouders wou ophalen over Tekko's opmerking, antwoordde prompt toen hij aan de overkant een spoorlijntje ont dekte: „Nogal glad knaap! Heb je dan nog nooit ge hoord, dat ze in Brazilië de treinen met koffiebonen stoken in plaats van met kolen?" Tekko had daar inder daad nog nooit van gehoord en hij stond er zelfs op de pont, die hen over de Rio Grande moest brengen, nog diepzinning over na te denken. HAARLEM „Litteris sacrum" uit Leiden is winnaar geworden van het nationaal landjuweel, een wedstrijd voor amateurtoneelverenigingen, waar van in de afgelopen week in de Haar lemse Stadsschouwburg de eindronde is gehouden. Aan de finale namen 6 verenigingen uit alle delen van ons land deel, met de laatste winnaar van het landjuweel dat in 1963 is gehouden, ADO-DWS uit Den Haag. De Leidse vereniging gaf een voorstelling van „Met blote voeten in het park" van N. Simon. De winnende vereniging ontving van middag in het Haarlemse stadhuis uit handen van de loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, de door Koningin Juliana beschikbaar gestelde wisselbe ker en verder een door het comité van voorbereiding aangeboden bedrag van duizend gulden. De decorprijs van het Nationaal Land juweel gaat naar de toneelvereniging Justus van Maurik uit Amsterdam voor de vindingrijke wijze waarop met sobe-. re middelen een heel suggestief resul taat werd I bereikt. Het reizend Zeeuws Volkstoneel in Hulst krijgt een aan moedigingsprijs van 500 gulden. Voor de stichting toneelgroep Maastricht '46 was een prijs van 500 gulden van het Prins Bernhardfonds bestemd als be loning voor een aantrekkelijke voor stelling van een klassiek stuk. Een zelfde prijs kende de jury toe aan ADO- DWS uit Den Haag voor de serieuze poging met een stuk dat buiten het ge ijkte repertoire ligt. De prijs voor de beste amateurregie kende de jury toe aan „Litteris sacrum" te Leiden voor de vlotte vertoning van „Met blote voeten \in het park". De jury bestond uit mevr. T. Snij ders, Berend Boudewijn, mr. P. Cleve- ringa en mr. J. Velzeboer. Volgens de jury bewogen de voorstellingen zich over het algemeen op een goed niveau. Er waren vele opmerkelijke spelprestaties en aan de afwerking en aankleding was zonder uitzondering gro te aandacht besteed. Wanneer de jury desondanks een opmerking van het hart moet, is het deze: „Dat zij graag zou hebben gezien dat iets meer afstand was genomen van het traditionele en conventionele, terwijl in de aanpak en vormgeving iets meer te zien zou zijn geweest van wat ons mensen van deze tijd beweegt, want juist in het engage ment met de wereld die hem omringt zal de amateurtoneelspeler de inspira tie moeten kunnen vinden om tot een zinvolle toneelprestatie te komen" al dus de jury. In het NCRV-programma „Litera ma", vanavond om 19.05 uur, heeft Wim Hazeu een gesprek met de schrijfster Ankie Peypers in haar wo ning in Velp. Dit naar aanleiding van haar nieuwe (derde) xoman „De val lei van Obermann". De schrijfster laat in dit boek alle daagse mensen optreden, die er be paald niet op uit zijn boven hun mid delmatigheid uit te komen. In een half uur durende televisie uitzending speelt vanavond de pianist Michel Block werken van Chopin en Debussy. Uitgevoerd worden van Cho pin: „Nocturne opus 55 no. 2, Valse opus 34 no. 1, Etude opus 10 F gr. t. en Etude opus 10 f kl. t. Van Debussy: „La soirée dans Grenade" en „Lisle joyeuse". ff HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Orphée aux Enfers, operette van Offenbach (verkort), uitgevoerd door Promenade Orkest, Klein-Radio- kor en solisten. 19.30 Nws. RVU: 19.35 Op het spoor van de oud-Iraanse be schavingen, door Prof. Dr. L. Van den Berghe. NRU: 20.05 Concours vertol kers moderne muziek. 20.35 Muziek uit India. 21.30 De vogels blijven zingen in Newe Ur: klankbeeld over Israël. Bond zonder Naam: 22.20 Uitgescha keld?, lezing. NRU: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojourn. NRU: 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music: gevarieerd muziekprogramma. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht in strumentaal sextet. 18.19 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Ver bond; spreker: de heer W. G. Beef- tink, voorzitter van het G.P.V. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Actualitei ten. 19.05 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.20 Stereo: Vocaal ensemble: klassieke koorwerken. 19.45 Promenade orkest lichte muziek. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Radiophilharmonisch or kest en soliste: moderne en klassieke rnuziek. 22.00 Stereo: Lichte grammo- roonmuziek. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Moderne snaarinstru menten, hun voorlopers en oervormen, muzikale lezing. 23.05 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 23.30 Blaasmu ziek vroeger en nu, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. NTS.: 19.00 Jour. KRO: 19.07 Journ. 19.03 Reclame. KRO: 19.07 Herb Alpert en zijn Tijuana Brass. 19.56 Reclame. NTS.: 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Brandpunt Special. 20.55 In kleur: De Drie Ster ren Show. 21.35 In kleur: Politie New- York, TV-feuilleton. 22.00 Pianorecital: klassieke en moderne muziek. NTS: 22.30-22.35 Journaal. 23.00-23.30 Teleac Filmkunde (les 1 herh.) NEDERLAND II NTS. 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Sca la: informatief programma. TROS: 19.30 In kleur: Het spook en Mevrouw Muir, TV-feuilleton. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. TROS: 20.20 Pro gramma-overzicht. 20.22 In kleur: De Koningin der bloe men, documentaire film over de tulp. 20.46 In kleur: The Ladykillers, TV- film. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Sterio: Lichte gr. muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr.muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgen wijding. NRU: 9.00 Een nacht tot 6 uur nul...: klankbeeld (dl.9). 9.35 Water standen. 9.40 Muziek uit de Middeleeu wen en Renaissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit.(gr). (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Sterio: Frag menten yit Lucia di Lammermoor, ope ra van Donizetti (gr). 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Fragmenten uit Carmen, opera van Bizet (gr). 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. Overheids voorlichting: 12.29 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NRU: 13.30 Spiegel van België: muziek en nws. van onze zuiderburen. 14.00 De lichte Muze belicht: muziek van Nederlandse com ponisten. AVRO: 15.00 Stereo: Wijs: Joodse wijsheden met Israëlische en Jiddische wijsjes. 15.05 Sterio: Koorzang klass. en mod. liederen. 15.22 Kerkor gelconcert: klass. en mod. muz. 15.40 Weerklank uit het verleden (XIV): stemmingsbeeld rondom een muzikaal onderwerp. 16.00 Nws. 16.02 Brazilians: lichte muziek uit Latijns-Amerika. 16.30 Kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: moderne muz. 17.25 Jazz Spec trum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte muz. met nieuws en actualiteiten. 8.00 Nws. 8.11 Oude en moderne gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw. (9.00-*9.10 Gymn. voor de huisvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 Opstanding en nieuw leven in de Bijbel, lezing. 10.15 Opera-aria's (gr). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...). 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: mu zikaal middag-magazine. (16.00 Nws). 17.00 Overheidsvoorlichting: Nws. uit de Ned. Antillen. Spreker: Henk Den- nert. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pop. (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde vi site. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Eks- pres: licht platenprogr. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai: licht pla- tenprog. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogr. (17.00-17.02 Nws). NEDERLAND I NTS/NOT: 11.00-11.50 Schooltelevi sie. DUITSLAND I WDR: 18.00 Kleur: Voor de kinde ren. 18.04 Kleur: Von Babyion bis übermorgen, T V-serie. Aansluitend: Kleur: Week journaal. 18.25 Kleur: Die Eintrittskarte: Lyrik der Welt, TV-se- rie. 18.40 Hier und Heute en Goeden avond. 19.20 Kleur: Amusementspro gramma). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Reportages. 21.00 Kleur: Amuse mentsprogramma. 21.45 Notmord, TV- spel. 23.15 Journaal, commentaar en weerber. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Die Tin- tenfische, TV-film. (Herhaling). 18.05 Gevarieerd programma. 18.40 Kleur: Walt Disneys bunte Welt, TV-film. 19.10 Kleur: Königlich Bayerisches Amtsgericht, TV-film. 19.45 Nws., ac tualiteiten en weerber. 20.15 Medische kroniek. Aansluitend: Nws. 21.00 Ca- mille, Amerikaanse speelfilm. 22.45 Nws. en weerber. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Heute (herh. van gisteravond). 10.30 Die glücklichen Jahre des Thorwalds, Duitse speel film. 12.00-13.30 Act. kroniek met in ternationaal persoverzicht en herha ling van het journaal van gisteravond. 16.35 Journ. 16.40 Voor de kinderen. 16.55 Voor de kinderen. 17.25 Voor de kinderen. 17.55-18.00 Journ. Voor het Concours om de Gouden Roos van Montreux, dat van 24 april tot en met 1 mei voor de negende maal wordt gehouden zijn thans 27 program ma's uit 4 landen ingeschreven. Hier van zullen 16 produkties in kleur wor den vertoond. Buiten mededinging wer den 21 programma's ingezonden, waar van 9 in kleur. Deze record belangstelling voor het Concours spruit mede voort uit de om standigheid, dat zich nu ook landen hebben aangemeld waar nog lechts sinds kort televisie is ingevoerd, bij voorbeeld Israël, Griekenland en Bra zilië. Verwacht wordt, dat ook het aan tal bezoekers uit alle delen van de we reld weer groter zal zijn dan het vorige jaar. Toen bedroeg het ruim 600 onder wie bijna 200 journalisten en tv-critii. Zoals bekend is zendt de NTS in het kleurenprogramma, dat Bob' Rooyens rond Liesbeth List maakte en dat op 11 februari jl. door de AVRO werd uit gezonden. Hors concours wordt ver toond een compilatie in kleur van het NCRV-programma „Farce Majeur" dat op 1 april werd uitgezonden. Voorzitter van de internationale jury van het Concours is Hans Solvhoj, di- 1220. „Hoewel ik eigenlijk de voorkeur geef aan geestelijk voedsel, moet ik toch zeggen, dat deze soep met balletjes er ingaat als koek," zei me neer Mufckens en hij slobberde beschaafd zijn le pel leeg... Juist op dat moment kwam smid je Verholen de gezellige gelagkamer van „Het Wa pen van Rijkhuyzen" binnen. Het kon natuurlijk niet lang duren of Gozewijn van Uylen voegde zich bij hem. „Ah, die meneer Verholen," groette hij blij. „Mag ik u even op de hoogte stellen van de vele verrassende ontdekkingen, die ik vandaag heb gedaan? Het raadsel van de Uylenborgh is op gelost. Er is nóg een Uylenborgh geweest. Een prachtige havezate, die ergens diep in het Rijk- huyzer Bos verscholen lag. Volgens de papieren van archivaris Mufckens is dat gebouw met de grond gelijk gemaakt door die schurk van een Sijmen Knoet, snapt u?" „Aha" antwoordde de smid. „Dus onze geleerde archivaris heeft u goed kunnen helpen." „Nou en of", glunderde Gozewijn. „Uit dankbaarheid help ik hém nu aan een goede maaltijd. Moet je die sakkerlootse ke rel tekeer zien gaan. Hij heeft me al ettelijke ke ren verzekerd, dat-ie eigenlijk de voorkeur gaf aan geestelijk voedsel, maar..." „Ik zie het", grinnikte de smid. „Maar met dat kippetje weet- ie ook wel raad. Het lijkt wel of-ie in geen zes maand een fatsoenlijke maaltijd heeft gehad. Ove rigens, meneer van Uylen..., ik heb óók nog een verrassing..." recteur-generaal van de Deense radio en televisie. Vice-voorzitters zijn Leda Mileva, di rectrice van de Bulgaarse televisie, en Howard Kany, directeur International Relations CBS Enterprises New York. Voor Nederland heeft in de jury zitting Warry van Kampe, hoofd van de af deling Amusement van de AVRO-tele- visie en voorzitter van de NTS-werk- groep Amusement. De internationale persjury staat on der voorzitterschap van Otto Pünter. Tot de 28 te vertonen concours-pro gramma's behoren: Marty (BBC-En- geland); Holiday in Switzerland (Zwit serland); Jack Benny's Bag (NBC- Amerika); Tango (Italië); The Carol Burnett Show (CBS-Amerika); Gogo- scope II (Oostenrijk); Musical Cock tail (Hongarije); Hippie Happy Yeah (ARD-Duitsland); Together (Zweden); Liesbeth List (Nederland); New Year's 1969 (CBC-Canada); Les formes et le corps humain (Joegoslavië); This is Tom Jones (ITA-Engeland)Paris Ak- tuell (ZDF-Duitsland)Ah cette méchante guerre! (Tsjecho-Slowakije); Telegenerell (DFF-Oost-Duitsland); We will win... (Finland); Le coeur chaud (Griekenland); O Samba... que come- 3ou assim... (Brazilië); Quatre pigeons et un gargon (Bulgarije); Fantaisie de Tallinn (Sovjet-Unie); D'après les vieil- les coutumes (Polen); Forward march (Noorwegen); Comic a Gogo (RTB- België); Fascinating Rhythm (Dene marken); Les airs du temps (Frank rijk); La ultima moda (Spanje). Ter gelegenheid van het Concours om de Gouden Roos van Montreux zendt de Zwitserse televisie op dinsdag 29 april rechtstreeks vanuit het Casino van Montreux een „Gala de Va riétés" uit. Aan dit programma verle nen medewerking: Friday Brown, Ka- rel Gott, Anneke Grönloh, Costas Ha djis, Dany Marco, George Munro, Wen- cke Myhre, Vickey, Scott Walker en het Ensemble de Musique Légère van de Zwitserse radio onder leiding van Luc Hoffmann. De NTS neemt het tweede gedeelte van deze gala-avond rechtstreeks over in het programma „Verbinding met..." dat van 22.05 tot 22.45 uur via Neder land 2 wordt uitgezonden. Gedurende het Concours om de Gou den Roos zal in het programma „Sca la" viermaal vanuit Montreux een kor te reportage worden uitgezonden met betrekking tot de gebeurtenissen in en om het Concours. Voor deze uitzendin gen zijn voorlopig de volgende data ge pland: vrijdag 25 april, maandag 28 april, dinsdag 29 april en donderdag 1 mei, steeds via Nederland 2. HILVERSUM Het Eurovisie song festival 1970 zal in Nederland worden gehouden. Deze beslissing viel door loting in een vergadering van de pro grammacommissie van de EBU (Euro pean Broadcasting Union) in Amster dam. De loting was noodzakelijk ge worden, doordat er onlangs in Madrid 4 winnaars waren, waardoor niet over eenkomstig de gewoonte de organisatie kon worden toegewezen aan het win nende land. Door de viervoudige uitslag ontston den er in feite 4 kandidaten. Na de finale in Madrid verklaarden 2 van de vier winnaars, namelijk Spanje en Engeland, van de organisatie te willen afzien, daar beide landen het festival in de twee afgelopen jaren hebben ge organiseerd. Hierdoor bleven Frankrijk en Neder land over. Door het lot werd nu Nederland aan gewezen, zodat het songfestival volgend jaar door de NTS zal worden georga niseerd. Maandag 21 april zendt de KRO-tele- visie via Nederland 1 in de vooravond een drie kwartier durend amusements programma uit dat wordt verzorgd door Herb Alpert en zijn Tijuana Brass. Dit programma werd reeds eerder in de Verenigde Staten uitgezonden en scoorde toen alle records op het ge bied van kijkdichtheid en waardering. Regisseur Dwight Hemion maakte voor deze produktie filmopnamen in een arena in Mexico, op de stranden van Zuid-Californië, in Disneyland en in de Hollywood Bowl in Los Angelos. Het programma werd eveneens uitge zonden in Argentinië, Chili, Brazilië, Australië en een aantal Europese lan den. UTRECHT De president van de rechtbank in Utrecht, próf. mr. V. J. A. van Dijk heeft uitspraak gedaan in het kort geding dat elf naamloze vennoot schappen die zich bezig houden met de fabricage van en de handel in wo ningtextiel op 10 april tegen de vereni ging „vakbeurs meubelen en woning textiel" hebben aangespannen. De pre sident bepaalde dat de vennootschap pen, met uitzondering van hen die zich speciaal bezig houden met fournituren, moeten worden toegelaten tot de beurs die van 3 tot 8 november in Utrecht wordt gehouden. De vereniging „vak beurs meubelen en woningtextiel" is het door deze uitspraak onmogelijk ge maakt om de toelating tot de beurs te beperken tot de firma's en vennoot schappen die meubelen, matrassen (van textiel, leden en kunststof) willen expo seren. De rechter meent dat de statuten van de vereniging zouden moeten wor den gewijzigd, indien men tot een con structie wil komen die tot beperking van het te exposeren assortiment zou kunnen leiden. Het meerderheidsbesluit van de vereniging om de woningtextiel uit de beurs te stoten acht de rechter niet voldoende. HELMOND Vergeleken met 1967 is het financiële resultaat iii 1968 van J. A. Carp's garenfabrieken N.V. aan zienlijk slechter geweest, zegt het ver slag. Het saldo bedrljfsrekening daal de van f 960.418 tot f 625.074. Interest leverde op f 296.201 (v.j. f 283.510). Na afschrijvingen vaste activa resteert een saldo winst van f 439.527 tegen f 872.995 over 1967. Voorgesteld wordt, zoals be kend, het dividend te verlagen van 12V* tot zes pet. In de winst is begrepen een bedrag van f 300.000, onttrokken aan interne voorzieningen. Lonen en kosten in 1969 zullen, volgens de directie, we derom aanzienlijk stijgen. Om deze stij ging te compenseren zal het nodig zijn de prijzen verder aan te passen. Aan dacht zal ook worden besteed aan mo gelijke besparingen door rationalisatie en reorganisatie. De voornaamste oorzaken van de slechtere resultaten zijn o.a. de voort durende stijging van lonen, sociale las ten enz. alsmede de verhoging van in koopprijzen van katoenen garens door de spanningen in het nabije Oosten. De kostenstijging kon slechts ten dele wor den goedgemaakt door verhoging van de verkoopprijzen en aanpassing van de produktiviteit. De hoopvolle stijging van de export in 1967 heeft zich in 1968 niet voortgezet, vooral door de daling van de afzet in Indonesië wegens ge brek aan buitenlandse valuta. ROTTERDAM Het assurantiecon cern Stad Rotterdam anno 1720 N.V. deelt mee, dat de in 1968 gemaakte winst geconsolideerd bedraagt f 4.259.417 (v.j. f 3.629.381). Commissarissen hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeel houders die op 29 mei zal worden ge houden voor te stellen, het contant divi dend te verhogen van 10 pet. naar 12 pet. en daarnaast een stockdividend van 10 pet. ten laste van de agioreserve uit te keren, aldus een communiqué van het concern. HAARLEM De omzet van de Ko ninklijke Handelmaatschappij voorheen Boeke en Huidekoper is in het boek jaar 1967/'68 per 31 oktober met 9 procent gedaald, onder druk van de omstandigheden in de Nederlandse land- en tuinbouw. De daling van de brutowinst bleef beperkt tot 5 procent als gevolg van een scherpe kostenbewaking. De be drijfskosten namen met 3 procent toe. De voor verdeling beschikbare winst liep terug van f 539.880 tot f 468.195. waaruit 10 (v.j. 121/») procent dividend wordt voorgesteld. GRONINGEN Mede door de ver wachtingen voor 1969 vindt de Noorde lijke Industrie voor Vezelverwerking het verantwoord over 1968 de dividenduitke ring te hervatten. Zoals gemeld wordt de jaarvergadering 26 april 5 pet voor gesteld. Daarvan komt een half procent uit de dividendreserve. De omzet steeg vorig jaar van f 17,8 tot 18,6 miljoen, het exploitatiesaldo van f 1.288.354 tot f 1.589.211 en de winst van f 100.773 tot f 194.577 na onder meer f 1.275.565 (in 1967 f 1.078.220) voor af schrijvingen. DEN HAAG Commissarissen en directie van de verenigde Nillmij. te Den Haag zijn voornemens aan de op 6 mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1968 een dividend uit te keren van 21 pet over het door de emissie in 1968 verhoogde kapitaal (over 1967 twintig pet.). De geconsolideerde winst bedroeg over 1968 f 10.345.000 tegen f 8.340.000 over 1967. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Veenendaal (Bethelkerk)J. J. Rebel te Hilversum-C. en W. Steen bergen te Eindhoven. Geref. Gemeenten Beroepen: te Waardenburg: A. Hooger- land te Werkendam.

De Vallei | 1969 | | pagina 2