Gezamenlijke aanpak van sociale werkvoorziening door vijf Stichtse gemeenten Gemeentekwekerij gaat eerste planten afleveren GEEN SUBSIDIE VOOR BEJAARDEN-BOOTREIS VAN BETUWE ZUSJES Twee inwoners Veenendaal gedood bij ongeval Algemene Bond Bejaarden in Rhenen bestaat 20 jaar „We moeten leven in de wereld van 1969" Techniek en uitvindingen zijn niet te veroordelen Geen melk op lagere school in Kesteren Grotere differentiatie in werk voor gehandicapten Ds. J. C. de Bie nam gisteren afscheid Geslaagde bazaar van Ons Genoegen Veiling Kesteren Beroepen Elstenaar won hoofdprijs bij s.v. Kesteren Nieuwe chef Bouwprojecten B. en W. RESTEREN ADVISEREN RAAD Veel waardering en gelukwensen op druk bezochte receptie Waardering Goede buren Bazaar D.O.T.O. bracht f 4000,- op Prijzen Beleving Ernstig ongeval nabij Ingen Forellen hielden geslaagd feest CONCERT CAECILIA IN HET HUIS IN DE WEI BEJAARDENAVOND OVER OUD-SCHERPENZEEL MAANDAG 21 APRIL 1969 i.i «ill VEENENDAAL Er heeft overleg plaats gevonden tussen de gemeenten Amerongen, Leersum, Renswoude, Rhenen en Veenendaal over een geza menlijke aanpak van de sociale werk voorzieningen. De colleges van B. en W. zijn tot overeenstemming gekomen en binnenkort zal een voorstel hier over gedaan worden in de diverse ge meenteraden. Door samenwerking hopen de gemeen ten tot een grotere differentiatie van de arbeidsmogelijkheden voor gehan dicapten te komen. De wet op de sociale werkvoorzie ning (SWV) trad op 1 januari 1969 in werking. Het doel van de sociale werk voorziening is werk te verschaffen aan mensen die om redenen van lichame lijke of ook wel geestelijke aard niet in het normale bedrijfsleven te werk ge steld kunnen worden. Hiervoor had Veenendaal reeds negen jaar een streekwerkplaats, die voorzag in de behoefte aan zittend binnenwerk. Vorig jaar kwam daar de gemeentekwe kerij voor gehandicapten bij, die ook de mogelijkheid tot staand werk en bui tenwerk bood. De gemeente streeft echter naar een nog grotere verscheidenheid van werk voor gehandicapten, opdat de gehandi capten zoveel mogelijk werk krijgen, dat niet al te veel verschilt van hun vroe gere werk in het bedrijfsleven. Daarom heeft het overleg met vier andere gemeenten plaats gehad. Wethouder van sociale zaken M. Bast- meijer: „Als de gemeenteraden de plan nen goedkeuren, zal er omstreeks 1 ju li met de gezamenlijke aanpak van de sociale werkvoorziening begonnen wor den." De gemeentekwekerij voor gehandi capten aan de Munnikenweg zal dan moeten voldoen aan de vraag van de vijf betrokken gemeenten, zo vertelt de heer Van der Kaaden, die sinds enke le dagen chef van de kwekerij is. Bij de opzet van de kwekerij is met uitbrei- ding rekening gehouden: van de twee hectare beschikbare grond is nog een 'vrij groot deel niet benut. De kwekerij, waarmee bijna een jaar geleden als experiment begonnen werd, kan overigens terugzien op een ge slaagd eerste jaar. Over ongeveer drie weken worden de eerste planten voor de platsoenen in Veenendaal afgeleverd. De kas staat vol met planten voor de openbare gebouwen en de plantsoenen en buiten beginnen de bomen en de heesters al te groeien die bestemd zijn voor o.a. de zonneweide van het nieuwe open zwemba en de bosschages van het nieuwe sportpark. „Er zijn momenteel 17 man op de kwekerij werkzaam, maar uiteraard hebben wij met onze mensen meer ziekteverzuim dan normaal", al dus de nieuwe chef. De heer W. A. J. Monhemius, direc teur van de sociale dienst van Veenen daal, verklaart dat de toeloop van ge handicapte mensen minder groot ge weest is dan werd verwacht. „Dat is misschien maar gelukkig' want het zou kunnen betekenen dat velen toch een plaats in het normale bedrijfsleven heb ben gevonden. Maar het is ook moge lijk dat zij gewoon thuis zitten en dat zou een trieste zaak zijn". In het kader van de differentiatie var de arbeidsmogelijkheden voor de ge handicapten is ook een begin gemaakt met een aantal zgn. „bouwprojecten". Een groep mensen van de kwekerij heeft gedurende enige tijd onbewoonbaar ver klaarde woningen afgebroken en- is nu bezig met oude sloopmaterialen een timmerloods te bouwen. Deze ploeg knapt ook het woonhuis op waar binnen kort de chef van de kwekerij in zal gaan wonen. Er wordt met de sloopmaterialen nog veel meer gedaan. De gangpaden in de kas zijn gemaakt met tegels van sloopwoningen, de zijbakjes voor de planten met hout van oude schoolban ken. De knütselploeg heeft zelfs een schoolbank omgebouwd tot een hulp middel om de grond gelijk te maken. „Als er eenmaal genoeg mensen zijp willen we met de bouwploeg ook ande re gebouwtjes gaan maken. Ik denk aan clubhuizen e.d. Het bouwproject RESTEREN Burgemeester en wethouders van Resteren adviseren de gemeenteraad geen subsidie te verlenen ten behoeve van een bejaarden bootreis. De heer G. G. Meurs, vader van het muzikale trio De Betuwe Zusjes in Resteren, heeft de gemeenteraad om een eenmalige bijdrage ge vraagd voor het organiseren van een bootreis. De raad zal vrijdagavond beslissen. Zoals wellicht bekend, verzorgen de Betuwse Zusjes twee maal per jaar een ontspanningsavond voor de bejaar den uit Kesteren e.o. Tei^gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het trio wil men nu een bootreis organiseren van uit Rhenen via Pannerden over de Waal naar Tiel en vervolgens over Wijk bij Duurstede terug naar Rhenen. Tij dens de reis wordt een broodmaaltijd geserveerd, terwijl bij de thuiskomst in Kesteren een diner wordt aangebo den. Voor de bootreis is in totaal onge veer f 2000,- benodigd. Door middel van een verloting hopen de Betuwse Zusjes f 700,- bijeen te kunnen brengen, ter wijl bovendien wordt gerekend op een bijdrage van de winkeliersvereniging in Kesteren. Alhoewel de heer Meurs in zijn verzoek om een eenmalige subsi die van de gemeente geen'bedrag heeft genoemd, kan volgens het college zon der meer worden aangenomen dat dit f 600,- zal bedragen. „Ons college juicht het initiatief toe, doch vraagt zich af of een subsidiëring van de boottocht wel reeel is. De jaar lijkse uitgaansdagen van de bejaarden in Kesteren en Opheusden worden niet gesubsidieerd; daartoe zijn zelfs nooit verzoeken ingediend. Bij inwilliging van het verzoek wordt een precedent ge schapen, dat/tot gevolg kan hebben dat de bestaande comités eveneens een verzoek in zullen dienen", aldus B. en W. in een schrijven aan de gemeente raad. In hetzelfde advies klinkt zelfs enig wantrouwen als wordt opgemerkt: „Bij inwilliging van het verzoek zou een bij drage worden verleend aan een parti culier en niet aan een comité. Daar door is het moeilijk na te gaan hoe met de financiën wordt omgegaan aange zien geen enkel controlemiddel aanwe zig is." Resumerende is het college van oor deel, dat de heer Meurs moet trachten zelf de financiële middelen bijeen te brengen. „Wellicht verdient het aanbe veling de heer Meurs te adviseren con tact met het ter plaatse aanwezige co mité op te nemen omtrent het organi seren van dagtochten. Door samenwer king zijn de belangen van de bejaarden zeer zeker beter gediend", aldus B. en W. tot slot. komt echter maar langzaam van de grond, omdat zich minder gehandicap ten melden dan we verwacht hadden' zegt de heer Doornenbal, hoofdopzich ter van de sociale werkvoorziening. „Misschien is de oorzaak hiervan het feit dat er aan deze bouwprojecten tot nu toe weinig ruchtbaarheid is gegeven. Als er nog gehandicapten zijn die iets voor dit soort werk voelen, dan kunnen zij zich melden bij de sociale dienst' RHENEN Zaterdagavond hield de heer D. A. van Thuyl, penningmeester van de Rhenense Middenstands Cen trale, de vele bezoekers van de bazaar van „Ons Genoegen" tot op het laatste moment in spanning tijdens de trek king die hij verrichtte voor de gehou den verloting. De beide gloednieuwe rijwielen gin gen naar de lotnummers 003 en 747 De gereedschapstas viel op 1685, een fles wijn op 1538, een dienblad op 616 een sierkussen op 322, een borduurdoos op 1345 en een flessenhouder op 345. De prijzen kunnen afgehaald worden op maandagavond tussen 8 en 10 uur bij de heer Kosters, secretaris van de vereniging, Akeleiplantsoen *2 of aan het adres Lijsterberg 114. De naam van de pop die geraden moest worden luidt „Rijkje". Deze naam is geraden door de heer J. van Dalen. Nadat de heer Kosters de heer Van Thuyl had bedankt voor diens medewerking sprak de voorzitter van „Ons Genoegen", de heer E. Veenen daal, een woord van dank aan het adres van de bevolking en de leden die avond aan avond aan deze geslaag de bazaar hun medewerking hebben verleend. KESTEREN De prijzen van de aangevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt Golden Delicious II 60-65, 27-34; II 65-70, 35-41; II 70-75, 44-52; II'75-80, 49-52; II 80-85, 54-55. Lombartscalville I 60-65, 39; II 60 65, 27-32; I 65-70, 48-52; 1165-70, 38-41 I 70-75, 61; II 70-75, 47-51; I 75-80, 59 60; II 75-80, 51-59; I 80-90, 52-54; II 80-90, 47-52. Jonathan II 60-65, 26-33; II 65-70 33-43; II 70-75, 43-45: II 75-80, 45-55 Goudreinette II 65-75, 123. Conference I 55-60, 56; II 55-60, 35 44; I 60-70, 67-71. Brederodes I 60-70, 47; I 70-85. 54. Kasaardbeien (Glasa) EI 140-148 per doosje a 200 gram; EE 148-168 per doosje a 200 gram; I -f II 116-136 per doosje a 200 gram. 4.500 doosjes. Prijzen genoteerd in centen per kg. tenzij anders is vermeld. SCHERPENZEEL De kerkeraad van de Ned. Herv. kerk in Scherpen- zeel brengt een beroep uit op ds. G. van Estrik in Genemuiden. VEENENDAAL/DRUTEN In de nacht van zaterdag op zondag zijn twee inwoners van Veenendaal bij een een zijdig auto-ongeval op de Noord-Zuid verbinding in Druten om het leven ge komen. De slachtoffers zijn de 22-jarige Jan van Haaien en de 19-jarige Hendrik Jan van Barneveld. De auto van de beide Veenendalers is door tot nu toe onverklaarbare oorzaak in een bocht van het wegdek geraakt en tegen een boom gevlogen. Beide in zittenden waren op slag dood. Er waren geen getuigen. KESTEREN Dezer dagen werd de tweede feestavond van de korfbalver eniging „Kesteren" gehouden. De be langstelling voor deze avond was groot. Tevens werd de uitslag van de verlo ting bekend gemaakt. De eerste prijs, een bromfiets, werd gewonnen door de heer y, d. Brink uit Eist (Utr.). De draagbare radio ging naar de heer Gerritse in Opheusden. Het koffiezet apparaat werd gewonnen door Tom de Jong uit Kesteren. De opbrengst van de verloting komt ten goede aan de sportvereniging Kesteren. SCHERPENZEEL Donderdag avond 24 april geeft de muziekvereni ging Caecilia een concert in het be jaardencentrum Het huis in de Wei. Op de foto: Burgemeester Bosch feli citeert het bestuur van de Rhenense afdeling van de Algemene Bond van Bejaarden. RHENEN De afdeling Rhenen van de Algemene Bond van Bejaarden vier de vrijdagavond in het Eigen Gebouw het 20-jarig bestaan met een receptie en daarop volgend een geslaagde feestavond. Die receptie trok veel belangstellen den. Er kwamen niet alleen 21 deputaties van plaatselijke verenigingen en or ganisaties gelukwensen aanbieden, die veelal vergezeld gingen van bloemen, bloemstukken en enveloppen, ook het voltallig college van burgemeester en wethouders gaf blijk van belangstelling. Burgemeester Jhr mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal zei in een korte felicitatietoespraak, dat het hem verheugde dat de bejaarden geor ganiseerd zijn. „U hebt nu een stem," zei de burgemeester. „Die had u vroe ger alleen maar als u wat organiseer de. Nu u georganiseerd bent hebt u constant een stem. Ik hoop dat u' dit kunt volhouden. Mocht u ooit op mij een beroep willen doen, ik sta altijd voor u klaar." De heer A. J. Bovenschen, voorzitter van de Rhenense Middenstands Centra le en de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, memoreerde dat de oudjes altijd klaar staan wanneer op hen een beroep wordt gedaan bij het vervullen van een of andere taak in organisato risch verband. „Wij hebben daarvoor steeds veel waardering gehad, nu zijn wij in de ge legenheid u door een enveloppe met inhoud daarvoor onze blijken van stof felijke waardering over te brengen. Er kwamen nog talrijke andere spre kers aan bod, die hun waardering voor de afdeling Rhenen niet onder stoelen of banken staken. Dat waren onder an dere mevrouw Eikelenburg-Bouwmees ter namens het hoofdbestuur uit Utrecht, de heer Bomhof namens het rayon Apeldoorn, evenals de heer W. van Mourik en nog vele anderen. De voorzitter van de afdeling Rhe nen, de heer A. van Thuyl, dankte iedereen voor de hartelijke woorden en geschenken. In dat dankwoord betrok de heer Van Thuyl ook de heer B. Both, maatschappelijk werker van 'de gemeente Rhenen, die er bijzonder hard voor gewerkt had om dit jubileum op gepaste wijze te kunnen vieren. Ook voor het bejaardencentrum „De Tollekamp" had de voorzitter van de jubilerende afdeling een bijzonder woord van dank. Hij noemde de ver standhouding en de samenwerking voortreffelijk en hij hoopte dat deze tot in lengte van jaren zo zou mogen voortduren. De toneelgroep van de buurtvereni ging „Julianastraat" zorgde 's avonds SCHERPENZEEL De Bazaar van de gymnastiekvereniging DOTO is een bijzonder groot succes geworden. De bruto opbrengst bedraagt ruim f4000,-. Van de verloting zijn de volgende prij zen op de volgende nummers gevallen. Transistor radio op nr. 1757, mixer 1224, fototoestel op 2267 en een vlees schotel op 1277. „Het Woord van Christus wone rijkelijk in u in alle wijsheid. Leert en vermaant elkander met psalmen en lofzangen en geestelijke liederen, zingende den Here met aangenaamheid in uw hart. En al wat gij doet met woorden of met wer ken, doet het alles in de naam des Heren Jezus, dankende God en de Vader door Hem"! Met deze woorden uit de brief aan de Collossenzen (3 16 en 17) nam ds. J. C. de Bie zondagmiddag afscheid van de hervormde gemeente in Ederveen. Na ongeveer viereneenhalf jaar in deze gemeente gestaan te hebben hij werd be vestigd op 8 november 1964 vertrekt hij thans wegens het aannemen van een beroep naar Rijssen. De afscheidsdienst, in een goed gevuld kerkgebouw aan de Hoofdweg, werd onder meer bijgewoond door de bur gemeester van Ede en zijn echtgenote, ouderling Van Ginkel van de gerefor meerde gemeente in Ned. te Ederveen, ds. Schipper uit Ede namens de clas sis Arnhem en de ring Ede en de con sulent van de Ederveense gemeente, ds. J. Vroegindeweij uit Harskamp. Uit de vorige gemeente van ds. De Bie, Aalst, en uit zijn nieuwe. Rijssen. waren even eens afgevaardigden aanwezig. Vorige week donderdag en vrijdag was reeds informeel afscheid van de gemeente genomen. Nu kreeg men nog de gele genheid om bij de uitgang van het kerkgebouw ds. De Bie en zijn echt genote voor het laatst de hand te druk ken. Ds. De Bie begon zin afscheidspreek met te herinneren aan zijn intrede: „In God zal ik het Woord prijzen", met die tekst uit psalm 56 hebben we ons aan u mogen verbinden. We hebben toen ondermeer gezegd: waarop zullen we steunen in de nood van het leven, op goede positie, geld of goed? Gelukkig de mens die weet te leven met het woord van God". In zijn prediking van zondagavond wees hij op de dwalingen die er in de gemeente van Collosse heersten: „Sommigen predikten de ascese- het onthouden van bepaalde spijzen en het ontzeggen van veel din gen. Paulus waarschuwde daartegen en ook u wil ik waarschuwen tegen men selijke vormen om tot hogere zaligheid te komen. Het gaat er om of Christus' prediking u gebracht heeft tot het af leggen van toorn, kwaadheid, lastering en roddel en u gebracht heeft tot het aandoen van de nieuwe mens. Hebt gij geleerd elkander te verdragen? Geef God de leiding in uw leven, want daar toe zijt gij geroepen". Ds. De Bie wees er op, dat velen het zoeken in uiterlijkheden, maar dat het op de innerlijke beleving aankomt: „De techniek en de uitvindingen zijn op zich niet te veroordelen. Allerlei din gen nalaten is een vorm ascrese die door Paulus afgekeurd wordt. We moeten leven in de wereld van 1969 en dat kunnen we doen in het Woord van Christus. Dat wordt dan wel een af sterven van de oude &dam, maar niet een vervallen in veel uiterlijke vroom heid". Ds. De Bie eindigde met de woorden uit de Openbaringen: „Zalig hij die leest en zij die horen de woorden dezer profetie, en die bewaren hetgeen daarin geschreven is, want de tijd is nabij. De tijd namelijk van de weder komst van Christus. Dat het voor u moge worden: „Gij toch gij zijt onze roem, de 'kracht van onze kracht". Deze woorden, psalm 89 8 werden door de gemeente als antwoord op de prediking gezongen. Ouderling .Van der Meiden, die de scheidende herder en leraar namens de kerkeraad, de colleges van kerk voogdij en notabele en de gemeente toesprak vroeg de gemeente ds. De Bie staande toe te zingen psalm 121:1 en 4: ,-Sla de ogen naar het gebergte heen" en De Heer zal u steeds, gade slaan." Ds. de Bie dankte tot slot voor de gesproken woorden en voor al hetgeen hem in deze gemeente geboden is. „Wij hebben het vaak betreurd, dat we maar een lichaam hadden, want we hadden zoveel meer willen doen", zei hij. voor een gezellig toneelstuk. Het was getiteld „Oh, die mannen". De lachsal vo's waren niet van de lucht. Er werd tussen de bedrijven door gemusiceerd door „The Memory Combo" uit Tiel. Deze muzikanten deden het ook ge heel gratis. In zijn dankwoord sprak de heer Van Thuyl zijn grote erkentelijk heid uit voor deze belangeloze mede werking. Ook de dames en heren van de buurtvereniging kregen een compli mentje van de jubilerende afdeling, die op een geslaagd feest mag terugzien. KESTEREN Op de openbare school voor basisonderwijs in Kesteren zal voorlopig de schoolmelkvoorziening niet worden ingevoerd. Reden hiervan is dat men bij deze school niet bereid is enig financieel en administratief werk te verrichten. Ook de oudercom missie van de school heeft op het ge bied van de schoolmelkvoorziening geen enkele activiteit ontplooid. Burgemeester en wethouders van Kesteren zijn er daarentegen wel in geslaagd op de openbare kleuterschool de schoolmelkvoorziening in te voeren. Een en ander was mogelijk dank zij de volledige medewerking van de leid sters en het ouder-comité. Met ingang van 14 april zullen de kleuters 4 x per week een flesje (*/i liter) schoolmelk krijgen, voorzover de ouders althans hun kinderen la ten deelnemen. De ouderbijdrage is f 0.59 per week, terwijl de kostprijs f 0.64 is. Het tekort van f 0.05 wordt gesubsidi eerd. Het Centraal Schoolmelk-comité is daartoe bereid, mits ook de gemeen te aan deze subsidiëring deelneemt. Het college stelt zich voor het tekort met f 0.03 te subsidiëren, terwijl het Centraal Schoolmelk-comité dan f 0.02 zal bijdragen. De gemeenteraad heeft vrijdagavond het laatste woord. LIENDEN Zaterdagavond von op de Provinciale weg, ter hoogte van Ingen, een frontale botsing plaats tus sen twee personenauto's. De auto, die uit de richting Maurik kwam, reed op de linkerweghelft, waardoor een botsiAg met een auto uit tegengestelde rich ting onstond. In de eerst genoemde auto zaten vier jongens, die allen zwaar gewond naar het ziekenhuis in Tiel zijn vervoerd. Twee inzittende dames van de andere auto moesten met een her- senschuding naar huis worden gebracht. Eerste hulp werd verleend door dr. Keur en de EHBO van Kesteren. Beide auto's waren total loss. RHENEN In de kantine van de s.v. „Candia '66" vierde de Rhenense Zwem- en Poloclub „De Forellen" feest Iter gelegenheid van het binnen enkele weken te openen zomerseizoen in het Natuurbad Ouwehand. Er was enorme belangstelling, voor al van de zijde van de jeugd. De grbep „Zip-Fastening" uit Rhenen zorgde voor een geslaagde muzikale omlijsting. De organisatie van deze avond was in de vertrouwde handep van de ontspan ningscommissie van de zwemclub. SCHERPENZEEL Er zal op dins dag 22 april geen bejaardenmiddag maar een bejaardenavond worden ge houden in Filalethes. De leiding be rust voor de eerste maal bij ds. J. Bos uit Lunteren. De aanvang is 7 uur en de sluiting zal niet later zijn dan 9.30 uur. Het is de bedoeling dat de heer Laansma uit Renswoude en aantal dia's zal vertonen over Oud-Scherpen- zeel.

De Vallei | 1969 | | pagina 3