Democratisch Appèl blijft tegen links radicalisme Gratis bloemen cheques HET PAARD MET DE MOOISTE JONGE DE GRAAUWE HENGST Busvervoer in Utrecht moet weer goedkoper Voorlopig blijven bomen langs mooie weg nog staan Perzië en Irak in conflict over Sjatt-el-Arab 143 Nieuw stelsel gevraagd voor aanwijzing kandidaten Ook Ojoekwoe verlaat Oemoeahia thans Demonstratie ontaardde in rellen JENEVER „Openbreek- clausule" in c.a.o. s Offenbach operette via de radio P.v.d.A. van binnenuit argwanend bekeken PAUS VERMAANT BISSCHOPPEN Paasreees voor parlement haast voorbij Nieuw model voor paspoorten Mogelijk spionage in Engeland „Wij zijn binnen de E.E.G. een bolwerk van instabiliteit" Cohn-Bendit uit Frankrijk Busongelukken in Duitsland N.S. bracht met taxi uitkomst voor examen kandidaten Spoorweg ongeluk in Canada OPROEP t Inwisselbaar bij alle Fleurop bloemisten HERVERKAVELING Later beginnen Eerste Kamer ALLE POISGUSGEN TOT VREDE MISLUKT ROERIGE AVOJSD US DEN HAAG Spreekkoren Meer arrestanten Huwelijk KRITIEK OP KARITSET DOOR IR. VREÜELVSG KANSELBOODSCHAP OVER BELEID VAN BLIKFABRIEK HAAGSE POLITIE VOND ROULETTESPELERS 10.65 per hele filer TUSSEN BAARN EN HILVERSUM GEVANGENISOPSTAND OP SARDINIË DODE BABY GEVONDEN MR. VAN MIERLO: Geef Maastricht een Benelux- universiteit" MAANDAG 21 APRIL 1969 AMSTERDAM Met vertrouwen in dr. A. Vondeling als voorzitter van de Partij van de Arbeid, blijft Democratisch Appèl argwanend volgen wat er in deze partij gaat gebeuren. Zaterdag is in een vergadering in De Brakke Grond in Amsterdam, in aanwe zigheid van dr. Vondeling, besloten voort te gaan met de actie tegen het links radicalisme. In een resolutie wordt de aanhangers van Democratisch Appèl aangeraden in de partij te blijven, maar dan actief aan de politieke discussie en de besluit vorming deel te nemen. De groep vraagt van het partijbe stuur een nieuw systeem voor het ver kiezen van kandidaten voor gemeente raden en Provinciale Staten, zodat niet langer „een handjevol tot een bepaalde groep behorende partijgenoten hun keu ze kunnen opdringen aan de grote mas sa der partijgenoten die geen afde lingsvergaderingen bezoeken". Het comitélid H.'Pors jr. van Demo cratisch Appèl beschuldigde „de acti visten" ervan, dat zij al bezig zijn kan didatenlijsten voor te bereiden: „Men verlegt de strategie naar de fractie. De opmars naar het rode fluweel van de Tweede Kamer is begonnen". Hij vroeg een schriftelijke referndum voor de kandidaatstelling. De heer G. A. van Oorschot, een an der comitélid, zei: „Nieuw Links pro beert de hele partij te veroveren. Dat gaat via de gemeenteraads- en staten verkiezingen naar de Tweede-Kamer verkiezingen in 1971". „Wacht op onze daden die anderen zullen inspireren", zei partijvoorzitter dr. Vondeling tot de ongeveer honderd aanhangers van Democratisch Appèl in de zaal. Hij verwachtte van deze groep dat zij zo actief zal zijn als de an dere en met name Nieuw Links: „Par tijbestuur en fractie kunnen alleen niet de partij in gang zetten. Daarvoor hebben wij iedereen nodig." Dr. Vondeling waarschuwde tegen on derling gekrakeel, dat de positie van de partij als politiek machtsinstrument aantast. De afwijzing van de KVP als rege ringspartner, waartegen in de vergade ring scherp stelling was genomen, was volgens dr. Vondeling de enige moge lijkheid om duidelijkheid te krijgen. Daardoor zijn de radicalen in de drie confessionele partijen ongerust gewor den en zelfs ook de jonge liberalen. Zjj hebben zich tegen een al te conservatie ve koers van het kabinet gekeerd. Alles wat er in de afgelopen twee weken is VATICAAN Paus Paulus VI heeft de Italiaanse bisschoppen de opdracht gegeven, betere contacten tot stand te brengen met het volk. Het was een bedekte waarschuwing aan de Italiaanse bisschoppen en kar dinalen om het niet meer tot zulke ru moerige parochie-opstanden te laten komen als vorig jaar. De Florentijn se parochie van Isolotto revolteerde toen, in een zaak, die zowel het Vati- caan als Paus Paulus zelf ernstig schokte. In een toespraak op het einde van de Italiaanse bisschoppenconferentie, die vijf dagen geduurd heeft, drong de Paus aan op een directer contact tussen bisschoppen en leken en op af schaffing van de overdaad aan luister èn afstand, die contact tussen bis schop en volk in de weg staan. „Een ding moeten we vaststellen" zei de Paus in een audiëntie, „de bis schop van gisteren kon een zekere dis tantie bewaren en een zekere bescher ming ontlenen, louter en alleen aan zijn autoriteit. Vanuit zijn residentie en tijdens zijn parochie-bezoeken, kon hij zijn zending vervullen met een ze kere afstand ten opzichte van geeste lijkheid en Volk. Dit geldt vandaag de dag niet meer", verklaarde de Paus. ADVERTENTIE gebeurd, schreef dr. Vondeling op re kening van het jongste PvdA-congres. Het zou jammer zijn als wij in 1971 niet meedoen, maar dan zal er wel een herverkaveling van de politiek tot stand zijn gekomen, aldus dr. Vondeling D'66 distantieert zich van de andere par tijen om zoveel mogelijk stemmen te behalen, maar zij staan aan de linkse kant en binnen een half jaar zal dat uitgemaakt moeten worden. Men kan niet tegen de kiezers blijven zeggen dat men het na de verkiezingen wel zal uit maken. Volgens dr. Vondeling, zou uit vertrouwelijke gesprekken reeds zijn gebleken, dat men in D'66 ook vindt dat dit niet kan. Tegen de beschuldiging van de heer Van Oorschot, dat de PvdA zieker is dan Den Uyl en hij willen en durven toegeven, voerde dr. Vondeling aan, dat hij de laatste tijd juist een opleving had waargenomen. Hij ontkende ook dat er sprake zou zijn van duizenden be dankjes en noemde het een verheugend verschijnsel dat er per week tientallen nieuwe leden bekomen. Prof. dr. ir. J. P. Mazure, voorzitter van het DA-comité stelde voor om een aanbod van de Nieuw Linkser Ten Cate om met elkaar te praten, aan te ne men. De heer Ten Cate legde na de verga de ring uit dat het hier ging om een maanden geleden aan de heer Pors geschreven brief met het voorstel om eens kennis te maken. Met het andere partijbestuurslid Han Lammers was hij ook op deze bijeenkomst aanwezig. DEN HAAG Morgen gaat ons par lement weer op volle toeren draaien. In de Tweede Kamer komen deze week vijf onderwerpen ter sprake, die ove rigens niet zo vreselijk spectaculair z\jn. In de eerste plaats de nota van minis ter Polak (Justitie) inzake de Vreemde lingenwet. Daarna wordt gepraat over een nota betreffende de kinderbescher ming. Vervolgens een wijziging van de Wet op de economische delicten; 'n lou ter technische aangelegenheid, waar voor de gewone burger geen belangstel ling zal hebben. Als daarna ook de Visserijwet is ge wijzigd, komt de heer N. Verlaan (Boe renpartij) met zijn initiatief-wetsont werp om de successierechten iets te ver zachten. Achter zijn succes zetten wij een groot vraagteken. De Tweede Kamer begint morgen niet om 1 maar om 2 uur. Afgesproken is dat dit aanvangsuur tot het zomerre ces zo zal blijven. In de komende maan den zal ook alleen op dinsdagavond worden vergaderd. Op woensdag en donderdag begint de Kamer normaal om 1 uur; de verga dering wordt dan voor het begin van de avond gesloten. In de Eerste Kamer is het dinsdag ook al geen spectaculair gedoe. Minister Witteveen (Financiën) moet daar het wetsontwerp verdedigen om de in ont wikkelingslanden gedane investeringen te herverzekeren. De minister verdigt daarna nog enkele wetsontwerpen, waaronder de aanvaarding van de bij zondere trekkingsrechten bij het Inter nationaal Monetaire Fonds. LAGOS Volgens berichten hebben de leider van Biafra luitenant-kolonel Odoemegwoe Ojoekwoe en zijn voor naamste medewerkers, hun hoofdkwar tier in Oemoeahia in het zicht van de optrekkende Nigeriaanse strijdkrachten verlaten. Volgens het bericht heeft Ojoekwoe een nieuw hoofdkwartier opgeslagen te Orloe ongeveer 58 kilometer ten westen van Oemoeahia en dicht gelegen bij de twee vliegvelden van Biafra, Annabel- le, tussen Oeli en Ihalia en het vlieg veld bij Oega. Deze twee vliegvelden hebben gedu rende vele maanden de enige verbin ding gevormd tussen de afgescheiden en de buitenwereld en tevens dienst ge daan als bevoorradingscentra, waar langs de Biafranen hun munitie, wa pens en versterkingen ontvangen. Orloe is de laatste belangrijke plaats DEN HAAG Het Nederlandse pas poort wordt vernieuwd. Het huidige mo del is bijna twintig jaar oud. Wanneer de eerste gemoderniseerde paspoorten worden uitgereikt, is nog onbekend. De Staatsdrukkerij is in opdracht van het ministerie van Buitenlandse Zaken bezig een nieuw ontwerp te la ten maken. DEN HAAG Gewonde politieman nen, aanhoudingen, beschadigde auto's, ingegooide ruiten en een onrustige Haagse binnenstad waren zaterdag avond de resultaten van een demon stratie tegen het Griekse bewind. De demonstratie was aangekondigd door de Socialistische Jeugd, het Alge meen Nederlands Jongeren Verbond en de PSP. Pas halverwege de tocht van het Ma lieveld naar de Griekse ambassade zorg den enkele rookbommen voor tumult. Groepjes demonstranten weigerden door te lopen en hieven spreekkoren aan met „Patakos moordenaar". Op het Spui en de Hofweg liep het verkeer helemaal vast. Voor de ambassade moest de politie de bijna zevenhonderd demonstranten uit elkaar drijven. Zij probeerden de dranghekken weg te slepen, gooiden met verf, rookbommen en stenen, en pro beerden daarna de ambassade te be stormen. De Tilburgse student L. A. M. v. d. K. (25) en zijn Leidse collega W. J. H. (20) waren de eerste arrestanten. .Later op de avond arriveerden de de monstranten op het Binnenhof. Enkele sprekers zouden het woord voeren. In plaats daarvan eisten spreekkoren dat minister Luns in de Raad van Europa zou aandringen op schorsing van Grie kenland en werden politiemannen door een joelende menigte ingesloten. Daar kreeg een 22-jarige agent forse klappen en moest een adjunct-inspecteur met een hoofdwond door een steen met spoed naar een ziekenhuis worden afge voerd. Het duurde geruime tijd voordat een politemacht van zeventig man het Bin nenhof had schoongeveegd. Ingegooide ruiten aan de kant van het Buitenhof en een vernielde telefooncel bleven samen met gegooide klinkers achter. Later op de avond werden nog aange houden de Tilburger A. L. M. K., zijn stadgenoot J. L. M., de Amsterdammer W. de N. en de Hagenaar J. C. C. De eerste had een politiepet vernield, de twee anderen een politiewagen bescha digd en de vierde wilde niet doorlopen. in het steeds kleiner wordende Biafra. Het grondgebied van Biafra is vermin derd tot eenderde van de oorspronke lijke grootte bij het begin van de oorlog, die al 22 maanden duurt. De grootte van het huidige Biafra is 3.000 vierkante mijl. Het Raadgevend comité van de Or ganisatie voor Afrikaanse eenheid is er niet in geslaagd Nigeria en Biafra aan de onderhandelingstafel te krijgen. De Biafranen hebben geweigerd de afscheiding van hun land van Nigeria op te geven en de Nigerianen willen de oorlog niet beëindigen als Biafra niet terugkeert binnen de Nigeriaanse fede ratie. In de Liberiaanse hoofdstad Monrovia hebben afgevaardigden van Kameroen, Congo-Kinsjasa, Ethiopië, Ghana, Ni ger en Liberia, de vorige week vergeefs getracht vredesbesprekingen op gang te brengen. Zij hadden onder andere voorgesteld een verenigd Nigeria met verzekering van gelijkheid en veiligheid voor alle burgers, staking van de vijandelijkhe den en onmiddellijke onderhandelingen. De pogingen van de Liberiaanse presi dent Tubman vrijdagavond de delega ties van Nigeria en Biafra tijdens een receptie bij elkaar te krijgen zijn even eens mislukt. De 34-jarige Nigeriaanse leider, ge- neraal-majoor Gowon is zaterdag in aanwezigheid van duizend eregasten in het huwelijk getreden met een 22-jarige Nigeriaanse verpleegster. Het huwelijk werd in de Christus-kathedraal in La gos ingezegend door een Anglicaanse bisschop. De plechtigheid duurde ruim twee uur en werd door radio en televi sie uitgezonden. LONDEN Scotland Yard, die eer der een verklaring had toegezegd na^r aanleiding van de arrestatie, vrijdag in een Londense voorstad, van een Amerikaans echtpaar van middelbare leeftijd dat van spionage voor een Oosteuropees land werd verdacht, zweeg in alle talen. Bekend is, dat het paar de hele nacht van vrijdag op za terdag is verhoord. De twee zijn zaterdag aangehouden, nadat zij van een vakantie van drie weken waren teruggekeerd in hun riant landhuis, dat vijf tv-antennes op het dak heeft. Het paar heeft drie kin deren (2 volwassen jongens en een meisje van 12). De man, Alfred Laurence, afkomstig uit Oost-Duitsland, is kort geleden Amerikaan geworden. Men is hem op het spoor gekomen, door uitlatingen van een naar het Westen overgelopen Oostduitse agent. Laurence en zijn ge zin woonden al zes jaar in de Londen se voorstad Purley. De buren vinden het „rustige, vriendelijke mensen". Volgens Britse persberichten, gaat het om een grote spionagezaak. Zater dagmiddag ging in Londen het ge rucht, dat het paar was vrijgelaten. Dit is door Scotland Yard ontkend noch bevestigd. De advocaat van de 58-jarige dr. Alfred Laurence heeft meegedeeld, dat de politie zijn cliënt te verstaan heeft gegeven, dat zij tevreden is met de antwoorden die hij bij het verhoor heeft gegeven. Volgens de advocaat, is mevrouw Laurence niet ondervraagd. Zijn cliënt is er verbaasd over dat Scotland Yard niets over het geval wil zeggen. Ook de Amerikaanse am bassade zwijgt. Reuter heeft vernomen, dat het echtpaar na het verhoor is vrijgela ten. UTRECHT Door het falen van het huidige kabinet, is ons land binnen de EEG een bolwerk geworden van insta biliteit, 'n bron van inflatie tevens door het haasje overspringen van lonen en prijzen, waaraan de regering alleen nog maar een extra bijdrage levert door de accijnzen en de BTW verder te verhogen en de belastingverlaging door te zetten. Deze klacht uitte zaterdagochtend het PvdA-Tweede Kamerlid ir. H. Vrede- ling tijdens een demonstratieve bijeen komst van de federatie Utrecht van de Partij van de Arbeid tegen het Prijzen (wan) beleid van de huidige regering. De heer Vredeling had geen goed woord over voor de wijze, waarop de regering heeft gemeent de inflatoire ont wikkeling te moeten bestrijden. „Die ontwikkeling is door al haar daden al leen maar in de hand gewerkt". Ken merkend voor het kabinet noemde de heer Vredeling het gebrek aan bezorgd heid voor de positie van de gewone man: de prijsstop moest worden afge dwongen. Tekenend voor de gebrekkige regeer kracht van het kabinet noemde de heer Vredeling het feit, dat een zwakke mi nister als De Block na zijn falen tijdens het prijzendebat werd gehandhaaft. De heer Vredeling hoopt dat de regering uit eigen overtuiging het minimum loon zaal aanpassen bij de gestegen prijzen en dat ze die verhoging weer niet zal laten afdwingen. Typerend voor de huidige situatie vond de heèr Vredeling het ook, dat de EEG- commissie ons land heeft gewaarschuwd de belastingen niet te verlagen, hetgeen minister Witteveen tooh van plan is te doen. De heer Vredeling meent overi gens, dat de invloed van de progressie ve politieke partijen van Europa in Brussel veel groter moet "worden, want daar worden in feite de beslissingen ge nomen over prijsverhogingen in ons land. KROMMENIE Van de kansel is gisteren tijdens de kerkdiensten in Krommenie de bezorgdheid uitgespro ken over de ontslagen bij de blikfa- briek Thomassen en Drijver-Verblifa. Vijf van de zeven kerken van Kromme nie hadden een gezamenlijke verklaring opgesteld, waarin de verontrusting tot uiting kwam over de aangekondigde sluiting van de fabriek. Scherp werd het veroordeeld, dat het nieuws over de sluiting uit kranten en via de radio moest worden gehoord. Volgens de verklaring van de kerken is aan de menselijke belangen volko men voorbij gegaan. Het N.K.V. in de Zaanstreek heeft bij de directie van Thomassen en Drij ver-Verblifa ernstig geprotesteerd te gen de voorgenomen sluiting in Krom menie. De vakcentrale eist van de di rectie het bewijs, dat het bedrijf in Krommenie geen bestaansrecht meer heeft. PARIJS Daniel Cohn-Bendit, die vorig jaar de rebellerende Franse stu denten aanvoerde en wie het verblijf in Frankrijk wérd ontzegd, is zaterdag met een vliegtuig uit Rome in Frank rijk aangekomen. Hij had verklaard het liefst in Frank rijk te wonen en te zullen proberen de overheid te vermurwen. Maar bin nen een kwartier na zijn aankomst op het Parijse vliegveld Orly was de roodharige student al weer in de lucht. De Franse politie had hem op een vliegtuig naar München gezet. DEN HAAG De Haagse politie heeft het afgelopen weekeinde een inval gedaan in een huis, waar roulette werd gespeeld. Ze trof acht mensen achter de speeltafel aan. De 52-jarige bewoner van het huis, J. van der T., en de 53- jarige bankhouder J. C. B. zijn opgeslo ten. De zes spelers werden bekeurd. De politie nam het spelmateriaal en een bedrag yn 26.000 gulden in beslag. ADVERTENTIE JONGE UTRECHT Het busvervoer in de gemeente Utrecht moet van minister De Block (Economische Zaken) goedko per worden. Nog deze week zullen de tarieven, die één dag na het ingaan van de algemene prjjsstop met 25 tot 50 procent werden verhoogd, weer om laag gaan. Vrijdag hadden twee wethouders van Utrechts goede hoop van het ministerie van Economische Zaken gekregen, dat de tarieven toch op het nieuwe peil mochten blijven. De kaartjes met de nieuwe prijzen waren al gedrukt toen de prijsstop werd afgekondigd. Tijdens het gesprek op het ministe rie, hadden de wethouders de proble men van een tariefsverlaging uiteenge zet. Later op de avond kreeg het ge meentebestuur te horen, dat minister De Bolck „er niet over piekerde een tariefs verhoging toe te staan". De Utrechtse wethouder van bedrij ven, de heer W. J. Vergeer, noemt de ze gang van zaken „onvoorstelbaar". „Al begin dit jaar was het raadsbesluit gevallen voor een verhoging van de tarieven. Sinds 1964 waren onze prijzen niet verhoogd en wij zijn bovendien het goedkoopst in het hele land. De kaar ten met de nieuwe prijzen liggen al in de voorverkoop". Wethouder Vergeer meent dat het pertinente besluit van minister De Block een politieke beslissing is. „De prijzen zijn een kwestie van het hele kabinet geworden". Het ministerie van Economische Za ken deelde mee, dat op dit moment geen afwijking van de algemene prij- zenstop kan worden toegestaan. De Utrechtse autobusdienst hoopt midden deze week de lagere tarieven weer in te voeren. Het betekent dat een enkele rit van vijftig cent weer op 35 cent komt. Een vierrittenkaart wordt van 1,50 gulden weer één gulden. Het bezoek aan de Bouw- en Ver- warmingsbeurs in de Utrechtse Jaar beurs is beneden de verwachting geble ven. Over de kwaliteit van het bezoek was driekwart van de exposanten ech ter tevreden. In de sector verwarming werden goede zaken gedaan. BAARN Gedeputeerde Staten van Utrecht zijn voorlopig gezwicht voor massale protesten uit het Gooi en Eem- land tegen het rooien van ongeveer zes honderd bomen langs de provinciale weg Baarn-Hilversum. De bomen zouden moeten verdwijnen in verband met reconstructie-werk zaamheden aan deze weg, die uit land schappelijk oogpunt als een van de fraaiste van ons land wordt beschouwd. CAGLIARI (Sardinië) Met traan gas en een waterkanon heeft de politie van Cagliari op Sardinië zondag een op stand van 120 gevangenen onderdrukt die zich in de gevangeniskeuken te goed hadden gedaan aan wijn, matras sen in brand hadden gestoken, ruiten vernield en die een sergeant van poli tie in gijzeling hielden. De gevangenen kwamen in opstand omdat zij betere levensomstandigheden- en spaghetti in plaats van hun mid dagmaal wensen. Er zitten 380 gevange nen in de gevangenis van Cagliari. Volgens de politie was de opstand het werk van jongere delinquenten. Tij dens het oproer riepen de gevangen d?.t zij spaghetti en niet altijd soep wilden en dat er radio televisie en film moest komen. De gevangenis werd door het oproer slechts licht beschadigd. ADVERTENTIE BAGDAD Perzië en Irak hebben dit weekeinde hun troepen in het gebied van de rivier de Sjatt-el-Arab, die wordt gevormd door de samenvloeiing van de MUNCHEN Bij twee autobusonge lukken in West-Duitsland zijn zaterdag vijf mensen om het leven gekomen en minstens 76 gewond geraakt. Een bus met 53 Duitse toeristen op weg naar Boedapest raakte in de buurt van Lindau van de weg en sloeg over de kop. Drie inzittenden verloren het leven en 46 werden gewond. In de buurt van Winden schoot een drukbezette bus uit Müncheri van een dijk. Daarbij kwamen twee mensen om. Dertig mensen werden gewond. Een tractor met aanhanger is za terdag op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in Vierlingsbeek in botsing gekomen met de sneltrein Roermond - Nijmegen. Niemand werd gewond. De tractor werd zwaar beschadigd. Er ontstond enige tijd vertraging. Tigris en de Eufraat in het noorden van de Perzische Golf, in staat van paraat heid gebracht. Tussen de twee landen is een gespan nen situatie ontstaan na een grensinci dent, waarbij een Perzische visser werd doodgeschoten. Perzië heeft het uit 1937 daterende verdrag over het grensge bied als „van nul en gener waarde" be schouwd. De Sjatt-el-Arab vormt de zuidelijke grens tussen Perzië en Irak en is een voortdurende bron van grenstwisten ge weest. In het verdrag van 1937, dat vol gens de Perzen onder druk van de Brit ten tot stand kwam, wordt de grens be paald aan de hand van de grootste diep te van het water. De Perzische plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken zei giste ren dat Irak de rivier als zijn grondge bied beschouwt en heeft gedreigd de doorvaart van Perzische schepen te blok keren. Irak zou ook weigeren zijn vaar- rechten te voldoen. In deze omstandig heden, zo zei hij, verklaart Perzië offi cieel het verdrag, dat in de dagen van het imperialisme het land is opgelegd, van nul en gener waarde. De Iraakse regering zei gisteren dat zij het verdrag nog steeds geldig en bindend voor de twee landen beschouwt. Zij behoudt zich het recht voor „alle wettige maatregelen te nemen" die zij noodzakelijk acht om haar grondgebied tegen Perzië te beschermen. Ofschoon de capaciteit van de weg die per etmaal elfduizend auto's ver werkt niet vergroot zal worden, meent Provinciale Waterstaat toch de weg aan het moderne verkeer te moe ten aanpassen. De ingreep in het natuurschoon, die hiermee gemoeid is, is voor duizenden mensen aanleiding geweest om via een handtekeningenactie tegen de recon structie te protesteren. Inmiddels heeft de Baarnse VVV al protesttelegrammen naar de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de Minister van Landbouw en Visserij en Gedepu teerde Staten van Utrecht gezonden. Voorlopig is bereikt dat de gunning van het werk is uitgesteld. Alleen in Baarn al hebben vierduizend mensen hun handtekening gezet. Ook op de VVV-kantoren in Bunschoten, Soest, La ren, Bussum, Amersfoort en Hilversum zijn een paar 'duizend handtekeningen geplaatst. Ook de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming heeft bij Ge deputeerde Staten van Utrecht een pro test ingediend. UTRECHT Het Nederlands Ka tholiek Vakverbond heeft een lijstje gemaakt van collectieve arbeidsover eenkomsten, waarin een zogenaamde „openbreekclausule" is opgenomen. Het blijken er 143 te zijn. Van de mogelijkheid in deze be drijfstakken om tussentijds wijzigin gen aan te brengen in het contract, kan gebruik worden gemaakt in zeer bijzondere en onvoorziene omstandig heden. Het NKV meent, dat deze be palingen erg actueel zijn, omdat zich, naar het oordeel van de vakbeweging, nu zo'n buitengewone situatie voor doet. Het NKV zegt, dat het er overigens geen enkele behoefte aan heeft de al aanwezige onrust over de prijsstijgin gen nog aan te wakkeren. Het hoopt nog steeds op een oplossing in de vorm van een op centraal niveau over een te komen compensatie voor de werknemers, ook al hebben de werk gevers bij monde van de heer Wem- mers, de voorzitter van de Federatie van Katholieke en Protestants-Christe lijke Werkgevers, al laten weten, dat zij bij hun „neen" tegen de vakbewe ging voorgestelde verschuiving van de premielast voor de sociale verzekerin gen rekening hebben gehouden met het verzet, dat in de bedrijfstakken en ondernemingen tegen deze beslissing zou kunnen rijzen. Het NKV vindt deze uitlating van de heer Wemmers „pro vocerend". LEIMUIDEN —Spelende kinderen hebben zaterdagmiddag aan het Vrie- zekoop in Leimuiden (Zuid-Holland) het lijkje gevonden van een pasgeboren jongetje. Het lag, in een plastic tas, aan de oever van het riviertje de Drecht. Een van de kinderen vertelde de vondst direct aan zijn ouders. Zijn va der alarmeerde onmiddellijk i de politie. Bij de sectie, die door de anatoom patholoog dr. Zeldenrust is Verricht, is gebleken dat de baby heeft geleefd. Ook bleek dat de tas met het lijkje al ge ruime tijd in het water had gelegen. ENKHUIZEN Omdat de eerste trein van Enkhuizen naar Amsterdam zaterdagmorgen defect was, hebben de Spoorwegen vijf passagiers met een taxi naar Amsterdam laten brengen. Het waren vier examenkandidaten en iemand die een D-trein moest halen. De overige passagiers werden met een tftfs van Enkhuizen naar Alkmaar ge bracht, waar ze op een trein naar Am sterdam konden stappen. 99 HEERLEN Mr. H. van Mierlo. frac tievoorzitter van D'66 in de Tweede Ka mer, heeft zich in Heerlen uitgespro ken voor de vestiging van een Bene- lux-universiteit in Maastrecht. Hij gelooft dat er voor een dergelij ke universiteit ook in Belgisch Limburg grote belangstelling zal bestaan. Het zou volgens de heer Van Mierlo, een volledig tweetalige universiteit moeten worden. TORONTO Een functionaris ran de Canadian National Railways heeft verklaard, dat de ontsporing van een personentrein bij Woodbene in Toronto zondagavond wellicht het gevolg is ge weest van geknoei met de wissels. Door het ongeluk zijn drie personen om het leven gekomen en ca. 17 gewond. De politie heeft verklaard, dat er aanwijzingen zijn, dat iemand 'de ver grendeling van een wissel heeft afge zaagd, waardoor de sneltrein naar Sar- nia een zijspoor 'is opgereden. Daar botste de lokomotief tegen stilstaande tankwagns. De AVRO brengt in haar radiopro gramma, dat op maandag 21 april van 18.30 tot 19.30 uur ook stereofonisch te beluisteren is, de uitvoering in verkor te vorm van Jacques Offenbachs ope rette in twee bedrijven „Orphée aux enfers". Het toppunt van zijn roem bereikte de Duits-Franse componist niet alleen met zijn opera „Les contes d'Hoff- mann", doch tevens met zijn mytolo- gisch-parodistische operettes als „La belle Hélène" en „Orphée aux enfers". Dit laatste werk kwam tot stand in 1858.

De Vallei | 1969 | | pagina 5