En toch viel Dubcek niet tevergeefs Goedlevende Deen wordt naar EEG toegetrokken PRINSES BEATRIX' BABY VIERDE IN LIJN VAN TROONOPVOLGING Verkoop van halvarine loopt al gesmeerd Deltawerker"" van Miletic ingestort Europees Veiligheidssysteem i.p.y. Navo en Warschaupact Hengelsport kan beroeps collega niet missen HET KREMLIN WIL ZELF TEMPO EN REGIE BLIJVEN VERZORGEN OUD-BISSCHOP MGR. HUIBERS OVERLEDEN Wens van de P.P.R.: Auto reed flat binnen NIEUW WAPEN TEGEN DIK WORDEN Doodvonnissen in Kongo REGIE MONDDOOD VERWIJT INVAL VERGEEFS GESCHIEDENIS TE HOOG Margarine MAANDAG 21 APRIL 1969 Het Tijechostowaalue drama ein digt langs dezelfde weg als waarlangs het zich, in de late herfst van 1967 begon te voltrekken. Het begin was bijna geruisloos het einde is dat evenzeer. Wanneer wfj het drama van begin tot einde volgen (als het einde ten minste werkelijk al is bereikt; dat staat volstrekt nog niet vast) is het als sien wij een grote boog, die begint met de val van de stalinistische leider No- votny, vervolgens een paar duidelijke hoogtepunten bereikt en tenslotte daalt om uit te lopen op de val van Alexan der Dubcek. De manier waarop Vovotnu werd ge dwongen het veld te ruimen is bijna dezelfde als waarop nu Dubcek tot heengaan werd gedwongen; opzetggen van het vertrouwen, hem zijn hoogste positie ontnemen, niet raken aan zijn andere functies en hem tenslotte in staat stellen, ergens in een vergeten hoekje rustig na te denken over zijn fouten. Toen Novotny eenmaal zijn functie van secretaris-generaal van de partij kwijt was, kon de liberalisatie van het communistische bewind op gang ko men. Wat wij nu dienen af te wach ten is of na het. heengaan van Dubcek precies het omgekeerde zal gebeuren, de terugkeer namelijk van de partij, tot de oude, harde, orthodoxe, stalinis tische koers. Op het eerste gezicht lijkt dat af te hangen van de Russen, die immers de regisseurs zijn geweest van het hele drama. Maar het is mogelijk dat de Russen, wanneer eenmaal in Tsjecho- Slowakije partij en regering weer wor den beheerst door mensen die in Rus sische ogen betrouwbaar zijn, de nieu we leiders van Tsjecho-Slowakije rus tig hun gang laten gaan. Iets dergelijks hebben wij tenslotte ook gezien na dat andere grote drama, dat van Boedapest in 1956. Zodra daar de orde was hersteld en de nieuwlich ters van het toneel waren verdwenen, konden de Hongaren zich weer baas in eigen huis voelen. Uit niets blijkt dat in Hongarije, na de bloedige onder drukking van de opstand, de Russen zich hebben bemoeid met meer dan de grote lijnen. Details werden in vol ver trouwen overgelaten aan de Hongaren zelf. De Russen hebben nu, wat Tsjecho- Slowakije betreft, in elk geval hun zin. De exponent van de liberale koers, die voor de Russen zo gevaarlijk was om dat zij besmetting vreesden in andere Oosteuropese landen, is verdwenen, al thans monddood gemaakt. Men heeft Dubcek de kans gegeven om zich terug te trekken en het ziet er op dit ogenblik niet naar uit dat hij het slachtoffer zal worden van een af andere zuivering. Toen in de Sovjet-Unie Kroestsjef ten val was gebracht liet men hem on gemoeid. Toen Dubcek de macht van Novotny overnam stelde hij die in staat om rustig verder te leven. Het schijnt geen gebruik meer te zijn om gevallen politici uit de weg te ruimen, als ove rigens in Hongarije in 1956 nog wel is gebeurd. Nu zijn de mannen die thans de dienst uitmaken in Tsjecho-Slowakije niet bepaald harde stalinisten. De mees ten van hen, o.a. Husak, worden voor zichtig omschreven als „realisten". Dat wil zeggen als mannen, die al vrij spoedig hadden ingezien dat Dubcek te hard van stapel liep en te duidelijk zijn afkerigheid van Moskou's opvattingen demonstreerde. Zij probeerden sommigen met Moskou's steun, anderen zonder een compromis te vinden dat althans een deel van de verworvenheden van de nieuwe koers kon garanderen. Zij be grepen dat totale persvrijheid niet haalbaar was, dat Moskou nooit zou toestaan dat zich andere politieke groe peringen vormden dan de Communis tische Partij. Zij verweten Dubcek dat hij willens en wetens de Russen voor het hoofd stootte. Maar dat alles wil nog niet noodzakelijkerwijs zeggen, dat zij kri tiekloos de koers zullen volgen die Mos kou voorschrijft. Uit de veelheid van koersen die Mos kou sinds de val van zijn trouwe tra want Novotny inzake de Tsjecho-Slo- waakse crisis heeft gevolgd kan men afleiden dat men ook in het Kremlin niet zo zeker van zijn zaak is. Moskou is begonnen met Dubcek zijn gang te laten gaan. Vervolgens protes teerde het. Er werden conferenties be legd in Cierna en in Bratislava, waar Dubcek vermoedelijk (heel zeker we ten wij het niet omdat er, afgezien van het officiële communiqué nooit iets uit lekte) de Russen nog heeft kunnen be praten. Daarna kwamen de „wapen vondsten", de dreigementen, het be zoek van de Oostduitse leider Ulbricht en tenslotte, op 21 augustus 1968, de in val. Die inval van de troepen van het Pact van Warschau moet de Russen de ogen hebben geopend voor iets waar aan zij tot dat ogenblik sterk hadden getwijfeld: dat praktisch het gehele volk eendrachtig achter Dubcek en zijn vrienden stond. Het Kremlin, misleid door een handjevol Tsjecho-Slowaakse landverraders, moet van de reactie in Praag zijn geschrokken. Dat verklaart waarom Moskou ook na de invasie nog zo lang heeft geaarzeld om met harde TILBURG De Politieke Partij Ra dicalen wil de Navo en het Pact van Warschau vervangen zien door een Europees veiligheidssysteem, dat wordt gesteund door de Verenigde Staten en de Sovjet Unie. Om dat te kunnen bereiken zullen de DDR (communistisch Oost-Duitsland) en zijn huidige grenzen moeten wor den erkend en is een regeling nodig om de positie van West-Berlijn als af zonderlijke politieke eenheid te waar borgen. De PPR pleit ook voor regionale ontwapening van beide kanten in Eu ropa. Daarbij zal het Westen initiatie ven moeten durven nemen. De radicalen concludeerden zater dag op hun congres in Tilburg, dat Ne derland voorlopig lid van de „verfoei lijke" Navo moet blijven. Maar dat lidmaatschap eist onophoudelijke kri tiek en zal niet langer mogen duren 1Z" OPENHAGEN De Deense vakbonden hebben grote plakkaten in Ko- penhagen laten aanplakken waarop men leest: 90.000 arbeiders verdie nen minder dan 450 kronen per week. Dat is f 225! Die vakbonden vinden dat te weinig en naar Deense begrippen is het ook weinig. Wie, pratend met Denen (gezellige mensen trouwens, met wie men inderdaad héél gauw een gesprek heeft) zegt dat in Nederland het minimum loon f 142 is oftewel een goede 285 kronen, ontmoet verbijstering en moet de indruk weg nemen dat wij „dus" in vodden lopen en slechts aardappelen kunnen eten. IJuren zijn hoger dan bij ons, zeker in Kopenhagen en omgeving en dat klemt temeer als men beseft dat nu al in „groter Kopenhagen" een kwart van heel de Deense bevolking woont en de trek naar de stad, de vlucht van het platteland, daar be paald niet minder is dan In andere hoog-ontwikkelde landen. Een jong ge zin, dat zo'n twintig kilometer van het centrum van Kopenhagen, een moder ne flat kan vinden twee kamers, keuken moet rekenen op zo'n dui zend kronen oftewel 500 hüur per maand. Men kan ook een huis kopen, natuurlijk. De prijzen daarvan zijn ho ger dan bij ons maar wat zéér veel hoger is, dat is de hypotheekrente. Normaal is zij op het ogenblik 9,2 pet. waarbij over het algemeen deze ren te wel voor lange tijd, tot zestig jaar toe, wordt gefixeerd. (In Nederland kan men van zijn hypotheekbank nu en dan een briefje verwachten dat de rente weer verhoogd is...). Zakenlui die voor transacties geld van hun bank lenen moeten ook op een interest van 8,75 tot 9 procent rekenen. Een krant kost een kroon twee kwartjes en een ritje met de tram 1,25 kroon, dik zes dubbeltjes. Hoge lonen, hoge prijzen. En een hoog welvaartspeil (al zeggen de De nen: Als je wérkelijk een rijk land wilt zien moet je de Sont overvaren, naar Zweden). Een winkelstraat als Stroget, een heel lange Kalverstraat, alleen voor voetgangers, is een feest van luxe maar wie als Nederlander kijkt naar de prijskaartjes voor kostuums, japon nen, schoenen etc. houdt een zéér be dachtzame hand op zijn portefeuille. Zeker 40 pet. hoger dan bij ons. De Denen geven hun geld echter nog al onbekommerd uit; de restaurants zijn tjokkievol en vier krone voor een glas bier of aquavit mag pittig zijn, het verhindert de Denen niet daar flink van te consumeren. TAat hoge prijs- en loonpeil zou toe- treding van de Scandinaviërs en zeker van de Zweden, de duurste van de vier! tot de Europese Eco nomische Gemeenschap bepaald niet vergemakkelijken. En de omstandig heid dat die Denen, net als wij, worste len met grote landbouwoverschotten resultaat van een perfect georganiseer de, hoog-ontwikkelde en overwegend op kleine bedrijven uitgeoefende landbouw is ook een forse hinderpaal. Maar een Deense specialist die wij spraken, was daar nogal nuchter onder: „Om te beginnen geloven wij niet", zei hij, „dat het plan-Mansholt voor de West- europese landbouw ooit in volle om vang zal worden doorgevoerd. En als het maar ten dele wordt uitgevoerd, dan is de grote vraag: Voor welk deel? Zo lang je dat niet weet, is alles hy pothese en wij kunnen ons onmoge lijk voorstellen dat, als wij lid van de EEG worden, onze landbouwproblema tiek die van geheel de EEG zo aanzien lijk zou vergroten. Maar jullie in West-Europa zien dat niet eens als een probleem eenvou digweg omdat jullie nooit aan de Scan dinavische landen dnken. En dat grieft ons echt wel." Dr. K. E. van der Mandele, de Ne derlandse ambassadeur goed kenner van Denemarken en joviaal gastheer in de eerbiedwaardige ambassade aan de oude Amaliegade beaamde dat ge voel van irritatie: „Denemarken staat in Nederland nauwelijks op de kaart en Nederland (zoals de hele EEG) hier wel." Fn men gelove niet dat die Scandi- navische verhouding tot de EEG slechts de aandacht van specialisten heeft, of van zakenlui! In dit welvarende, gezellige land is er gewoon een grote algemene belang stelling voor. Men ziet dat in de kran ten, men bemerkt het in gesprekken met de meest uiteenlopende mensen. Tot enkele jaren geleden hadden de velé Denen wat psychologische angst voor een EEG (mede omdat daar nog al wat katholieke landen in zitten, en wat n katholiek is weet men hier ter nauwernood...) maar die tijd is voor bij. Zo goed de Deen van nu ook leeft, hij ziet zich langzaam maar zeker in een economisch isolement gedrongen als zijn land niet tot de EEG gaat be horen. Nu is een hoog loon heel .aardig, maar voor de burger is het prijspeil bepalend, met andere woorden de vraag: Wat kan ik voor mijn loon ko pen? Nu, Denemarken, is een duur land. En Zweden is nog een tikkeltje duur der. Wel is, na jaren van fikse inflatie, het sedert januari 1968 optredende con- servatief-liberale coalitiekabinet erin geslaagd lonen én prijzen goed in de hand te houden. Een mooie prestatié die vooral de man uit Nederland ontzag in boezemt. Of het zo blijven zal? Er is vrees voor oververhitting van de Deen se economie in de komende zomer en dus verdergaande inflatie. En vergele ken met het peil in de EEG is het Deen se zeg maar het Scandinavische loon- en prijspeil al pittig! T evensmiddelen zijn heel goedkoop: vlees, kaas, boter kosten de helft tot driekwart van wat wij ervoor betalen en gezien die hoge lonen zijn zij dus relatief nog véél goedkoper. Wie nu zegt: „Allicht- want Denemarken is nu eenmaal een zeer typisch landbouw- land", maakt dezelfde fout, die buiten landers vaak ten aanzien van ons land maken: net als wij is Denemarken in snel tempo bezig te veranderen van agrarisch tot industrieel land. De De nen exporteren nu naar minister Ny- broe Andersen ons niet zonder trots vertelde, twee keer zoveel machines als landbouwprodukten, twee keer zoveel chemische produkten, als boter, meer meubelen dan kaas... Hetgeen niet wegneemt dat er 'n heel fors overschot aan landbouwprodukten is en dat het agrarisch probleem daar niet minder ernstig is dan bij ons. De agrarische export steeg de laatste tien jaar niet indrukwekkend. Maar anders dan bij ons betalen de Denen zelf lage prijzen voor die produkten. Hun directe belastingen zijn eveneens lager dan de onze. De indirecte zijn fors en soms zelfs héél fors. Een glaas je bier kost van twee tot drie gulden, een pakje sigaretten varieert van f 3,50 tot f 4,50. De BTW is er nog aanmerke lijk minder kinderachtig dan bij ons: zij was vorig jaar 10 pet. over alles, nu 12,5 pet. (Dat ene tarief is voor de de tailhandel overigens wel vele malen ge makkelijker dan ons onoverzichtelijke en tijdrovende tarief dat van 4 tot 12 procent varieert). HELLEV OETSLUIS Verslagen stond beeldhouwer Slavomir Miletic gistermiddag bij de resten van zijn trotse, metershoge beeld „De Deltawer ker". Twee jaar heeft Miletic aan het beeld gewerkt, eerst in Zaandam, la ter in Hellevoetsluis, waar hij in 1967 ruimte kreeg aangeboden. Onbekenden hebben een deel van de houten balken weggehaald waarmee het beeld, dat op het erf van Miletics huis in Hellevoet- sluis stond, werd gestut. De storm van twee weken geleden deed de rest. Het meest verontwaardigd is Meie tic, die sinds kort een woning in Am sterdam heeft, erover dat niemand de moeite heeft genomen om hem te waar schuwen dat het beeld was omgeval len. Hij meent dat er nog iets te red den was geweest als hij tijdig op de hoogte was gesteld. Gisteren was hij toevallig in Hellevoetsluis om er wat beeldhouwwerken op te halen. Toen ontdekte hij wat er was gebeurd. Hij had verwacht dat de gemeente Hellevoetsluis het beeld zou kopen, maar burgemeester Aarsse- ontkent dit. „Ik heb het alleen een poosje wil len stallen. Dit beeld zou voor een ge meente als Hellevoetsluis veel te duur zijn geweest", aldus de burgemeester. Miletic was een paar jaar geleden in het nieuws door de moeilijkheden rond om zijn beeld „De houtwerker". HAARLEM De emeritus-bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibcrs, is gisteren in Heemstede, waar hij de laatste jaren woonde, overleden. Hij is 94 jaar geworden. Mgr. Huibers was de oudste priester van ons land. Hij werd op 15 augustus 1899 tot priester gewijd. In 1935 volgde hij mgr. J. D. J. Aengenent op als bis schop van Haarlem. Hij is bijna 25 jaar lang bisschop geweest. In 1958 kreeg hij mgr. J. van Dode- waard als coadjutor, die hem in 1960 opvolgde. Mgr. Huibers werd na zijn aftreden benoemd tot aartsbisschop-titulair van Cypsela bij Konstantinopel. Hij was on der meer erekanunnik van het kathe draal kapittel in Gent en assistent-bis schop bij de pauselijke troon. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. hand de Tsjecho-Slowaken zijn wil op te leggen. Moskou gaf de voorkeur aan een an dere methode: laat de Tsjechen het zelf opknappen. Dat is wat dan nu eindelijk is ge beurd. Zonder veel zichtbare inmen ging van de Russen hebben de Tsjecho- Slowaken Dubcek aan de kant gezet en vervangen dóór een „realist". Er zul len in de komende dagen nog wel meer „modernen" worden vervangen door „realisten" of zelfs landverraders. Dat zal duren tot Moskou de garan tie heeft dat Tsjecho-Slowakije zich verder zal ontwikkelen als elk ander land in Moskou's invloedssfeer. En is dat alles nu vergeefs geweest? Zeker niet. Dat het begin van vrijheid prijsgegeven moest worden is afschu welijk. Maar zelfs in de Sovjet-Unie wordt men moderner en vrijer. Die ont wikkeling is nu eenmaal begonnen; zij zal nooit stopgezet kunnen worden. Wat in Tsjecho-Slowakije is gebeurd in het bestek van ongeveer anderhalf jaar is niet verloren. Het betekent uit stel, geen afstel. Men weet in het Kremlin heel goed dat er van de weg van vernieuwing geen terug is. Wat meri echter eist is dat die weg in een bepaald tempo wordt afgelegd, een tempo dat niet ho ger mag zijn dan dat van de Sovjet- Unie zelf. Wanneer de nieuwe leiders van Tsje cho-Slowakije, die althans voor een deel nog als vertegenwoordigers mo gen gelden van een nieuwe koers, dat niet uit het oog verliezen, is er nog een kans dat hun land toch de vruchten plukt van het drama waarvan de hoofdrolspeler nu ten val is gebracht. dan ten hoogste een regeringsperiode van een progressieve concentratie. Het congres betuigde in een motie adhesie met de pogingen van het Tsjechoslowaakse volk om tot „ver menselijking" van het communistisch stelsel te komen. Het sprak zich ook uit voor erkenning van Noord-Viet- nam en het toelaten van Rood-China tot de Verenigde Naties. De met grote meerderheid herkozen voorzitter, mr. E. C. M. Jurgens hechtte weinig waarde aan het aanne men van een program als het niet kan worden uitgevoerd. Hij hield een plei dooi voor de progressieve concentra tie. Het verschil tussen D'66 (vierdui zend leden) en de PPR (3200 leden) is dat „wij precies zeggen wat wij wil len. De tactiek van D'66 is ons vreemd", aldus mr. Jurgens. Hij noemde de Partij van de Arbeid de enige grote partij, die kan vernieuwen. ROTTERDAM De derde baby van prinses Beatrix en prins Claus zal de vierde plaats innemen op de lijst van troonopvo!g(st)ers, ongeacht of het een jongen of een meisje is. De geboorte van prinses Beatrix' der de kind wordt in de loop van oktober verwacht. De lijst van troonopvolg(st)ers ziet er als volgt uit: 1. prinses Beatrix, 2. prins Alexander; 3. prins Friso: 4. Bea trix'jongste baby; 5. prinses Margriet, 6. prins Maurits; 7. prinses Christina. Doordat prinses Irene indertijd voor haar huwelijk met prins Carlos Hugo geen goedkeuring van het het parlement heeft gevraagd komt zij voor troonop volging niet meer in aanmerking. Het derde kind in het prinselijk ge zin krijgt de persoonlijke titel: Zijne (Hare) Koninklijke Hoogheid prins fes)... der Nederlanden, prins(es) van Oranje Nassau, jonkheer (jonkvrouwe) van Amsberg. Dit is bij Koninklijk Be sluit van 16 febrliari 1966 bepaald. De inamen van de nieuwe prins of prinses worden bekend gemaakt bij de geboorte-aangifte, binnen drie dagen na de geboorte. Prinses Beatrix staat onder controle van prof. dr. A. A. Haspels- hoogleraar in de verloskunde en de gynaecologie aan de Utrechtse rijksuniversiteit. Hij is de opvolger van prof. dr. W. P. Plate, die het medische team leidde bij de ge boorten van de prinsen Alexander, Fri so en Maurits. Om deze opvolging is indertijd nogal wat rumoer ontstaan, omdat velen in de medische wereld prof. Haspels te jong en te onervaren vonden voor deze functie. Prof. Plate zal de ko mende maanden echter wel als consu lent fungeren. De gezondheidstoestand van prinses Beatrix is uitstekend. Zij voelt zich bij zonder goed. Zij zal haar werkzaam heden voorlopig normaal voortzetten en is niet van plan belangrijke wijzigingen in haar werkschema aan te brengen. Het ligt voor de hand dat de beval ling van prinses Beatrix in het Utrechts Academisch Ziekenhuis zal gebeuren. Ook de prinsen Alexander, Friso en Maurits zijn daar geboren. In dat ge val zal de geboorte-aangifte geschieden in het Utrechtse stadhuis. Utrechts bur gemeester, zal dan als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeren. DEN HELDER De 20-jarige mari neman R. J. P. H. is zaterdag in Den Helder met zijn auto door de gevel van een flatgebouw gereden. De auto kwam in een kamer tegen de kachel tot stilstand. De ravage was enorm. De bewoon ster van het huis was niet thuis. H. was onder invloed. Hij werd slechts licht gewond. De eigenaar van de auto, die ook in de wagen zat, liep ook lich te verwondingen op. ROTTERDAM In de strijd te gen het dik worden is er sinds kort een nieuw wapen: Halvarine. Vetarme margarine die begin van het jaar in de winkels kwam. De verkoop loopt ge smeerd, gaat zelfs uit boven de ver wachtingen. ,Het succes is te danken aan de sterke behoefte die de Nederlandse huisvrouw aan dit produkt heeft. En aan de goede smaak natuurlijk. Want de vrouwen willen wel aan hun lijn doen maar het moet geen pijn lijden worden." Marketing directeur mr. A. L. J. Bol. van Van den Bergh en Jur gens, de fabriek die de halvarine on der het merk Era aan de markt brengt, geeft met deze woorden aan dat er met dit nieuwe produkt goed in de roos is geschoten. Hij trekt aan zijn pijp en duikt in de geschiedenis, die vooraf ging aan de mogelijkheid om halvarine te maken. Daarvoor was een wijziging in de wa renwet nodig. De stoot daartoe gaf de fa. Crok en Laan in Wormerveer, die met de bond van margarinefabrikan ten voor elkaar wist te krijgen dat het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid een verandering in de wet bracht. Die werd 14 december vorig jaar van kracht. De voornaamste be palingen aangaande het nieuwe produkt waren dat het halvarine moest heten, veertig procent vet (half zoveel als margarine) diende te bevatten en min stens vijftig procent water. Bij Van den Bergh en Jurgens be horende tot het concern Unilever was men sinds 1965 al bezig met uit te doktoren hoe vetarme margarine zou kunnen worden gemaakt. Vandaar dat deze fabriek op 1 ja nuari gelijk met Crok en Laan, de hal varine op de markt kon brengen. Hoe werd het duidelijk dat er aan dit produkt behoefte was? „Al in 1965 hielden we het eerste con sumentenonderzoek", vertelt mr. Bol. „En tussen het voorjaar van 1967 en eind 1968 werden nog meer onderzoe kingen gehouden. Uit al dat speuren bleek, dat er een vrij grote groep men sen was die zich zorgen maakten over ons gewicht." Het onderzoek richtte zich ook op de medische wereld. Daaruit kwam te voorschijn dat men een dergelijk pro dukt zou toejuichen omdat veertig pro cent van ons voedsel uit vet bestaat. En de deskundigen zeiden: Dat is te hoog. Drs. J. J. D. Konijn, produktgroep manager van Van den Bergh en Jur gens. heeft de cijfers precies bij de hand over de calorieën die al etend Mr. A. L. J. BOL en smullend ons lichamelijk bestaan verzwaren. „De Nederlander gebruikt gemiddeld per dag 2900 calorieën. Dat is 300 tot 400 te veel", doceert hij met veel na druk. „Het gemiddelde margarinever- bruik op het brood is dagelijks 33 gram en daar zitten 244 calorieën in. Wie halvarine gebruikt, krijgt de helft, dus maar 122 calorieën naar binnen. Het teveel wordt daarmee dus met dertig tot veertig procent geredu ceerd". De heer Bol sluit deze uiteenzetting af met de opmerking: „We suggereren hiermee niet dat je van het dik worden afkomt, uitsluitend door halvarine te gebruiken. Dat lukt waarschijnlijk de mensen wel, die zich ook in ander opzicht beperkingen op leggen." Cijfers die de succesrijke ontvangst van het nieuwe produkt demonstreren, vindt mr. Bol wat moeilijk weer te ge ven. De halvarine is in de eerste tijd lager geprijsd in de winkels gebracht om de mensen er mee te laten kennis maken. „Op het ogenblik is het zo dat totaal aan halvarine ruw geschat zo'n veertig tot vijftig ton per week wordt afgezet. Dat is ruim één procent van het totale margarine-verbruik in ons land. Dat lijkt niet veel. Maar als we dit resultaat vergelijken met de ver koop van andere speciale produkten die we op de markt hebben gebracht, dan schiet het er goed uit", vindt de marketing-directeur. Hij schrijft het succes ook toe aan de uitvoerige reclame-campagne die werd gevoerd. Daarin werd uit de doe ken gedaan, dat halvarine een princi piële ommekeer betekent, dat het de helft minder calorieën bevat dan ge wone margarine. De heer Bol slaat de kansen voor ex port van dit produkt niet zo hoog aan. Ook in het buitenland moet daarvoor de warenwet worden gewijzigd en hij beschouw! dit als een moeilijke zaak. De directeur die voortdurend pijp ro kend, zeer ernstig bij de zaken blijft, laat een lichte glimlach over zijn ge zicht vloeien als hij met wat trots dit constateert: „Nederland is het eerste land in Europa dat vetarme margarine brengt. In Amerika bestaat het sinds enkele ja ren. Ook wordt in Londen en omgeving een proef genomen. Maar hier is het al in het hele land te koop." Zal het nieuwe produkt de gewone margarine helemaal verdrijven als de strijd om het mager worden uitloopt op een totale oorlog tegen de calorieën? O nee, beslist niet", zegt de heer Bol. „De halvarine is door het grote watergehalte niet geschikt om mee te bakken. En de helft van alle marga rine komt nog altijd in de keuken te recht." De halvarine is een dubbeltje duur der dan margarine in kuipjes met een normaal vetpercentage. Heeft het geen reactie opgeroepen bij de huisvrouwen, dat zij voor minder vet meer moeten betalen? „Met die mogelijkheid hebben we ons wel bezig gehouden voor het nieu we produkt er kwam. We hebben er niet van wakker gelegen, want we zijn goede slapers. En we hebben er op ge rekend. dat de huisvrouwen wel een wat hogere prijs zouden aanvaarden." De marketing-directeur voegt voor zichtig aan deze woorden toe: „Maar als" de verkoop verder groeit en de aanloopkosten er uit zijn, kan het op den duur wel goedkoper wor den." Prof. dr. A. A. Haspels, hoog leraar in de verloskunde en de gynaecologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het ontwerp voor een nieuwe visserij- wet komt morgen in de Tweede Kamer. 't Is een goed weekstuk. Heel veel regelingen inzake de vissery worden erin aangepast aan de zogeheten eisen des tijds. Maar er staat één artikel in, 33 (ten departemente van Landbouw en Visserij wel „het gevaarlijke arti kel" genoemd) dat deining veroorzaakt in de kleine wereld van de beroeps vissers op de binenwateren. Het is het artikel waarin de belangen van de enige honderden beroepsvissers in ons land en de ruim 700.000 sporthengelaars innig worden verweven. Hengelen is, in nog steeds toenemen de mate, massarecreatie. Wij hebben onlangs beschreven hoe de visie van het departement is op die verhouding sport-beroep, die in veel delen van het land al tientallen jaren lang verre van een idylle is. Kort herhaald: als de nieuwe wet er komt moeten alle binnenwateren van be tekenis onder beheer komen van vereni gen of federaties van verenigingen van hengelaars en dient er naar grote be- heerseenheden te worden gestreefd. De beroeps visserij moet worden gesaneerd; de overblijvende broodvissers zullen al leen de aalviserij kunnen beoefenen. Heel de schubvisserij komt aan de sport. Daarbij kan, zeker op grotere wate ren, de beroepsvisser aan de sport heel wel het beleg op zijn brood verdienen. Als in een (groot) water de natuurlij ke visproduktie niet door de sport wordt weggevangen, hetgeen in wateren als het Veluwemeer stellig te verwachten is, dan kan de broodvisser dat doen. Zijn buit kan hij dan verkopen aan beheerders van viswateren met een kleine natuurlijke produktie. Het punt is: hengelaars willen veel vis vangen en vooral: grote vis. Het punt is ook dat de overheid van oordeel is dat de belangen van zoveel honderdduizenden recreatiezoekenden zwaarder moet we gen dan die van enkele honderden be roepsvissers. Maar er zijn jonge en bekwame be roepsvissers die de vooruitzichten welke deze wet hun biedt maar triest en on billijk vinden. Kenmerk van elke wet is dat zij voor iedereen geldt. De beroepsvisserij in ons land is echter een vak waarvan men niet kan zeggen dat het een vormig wordt beoefend. Veel broodvis sers zijn oudere mannen, velen doen het als nevenfunctie: een machinist van een stoomgemaal die een viswater pacht bijv. Je hebt beroepsvissers jdie prima met de sport samenwerken en goede vaklui zijn en je hebt er die hun water wel aan hengelaarsclubs verpachten maar als de gesmeerde bliksem de ze gen door het water halen twee dagen voordat zij weten dat er veel henge laars zullen komen.... Het moet binnen de nieuwe wet mo gelijk zijn, de belangen van de groep der bekwame, toegewijde broodvissers een kleine groep, maar een die nu eenmaal behoort in ons land, die er net zo karakteristiek voor is als molens en rietkragen ook binnen de nieuwe yret goed veilig te stellen. Dat is ook mogelijk menen wij. Het moet denkbaar zijn, de bekwame beroepsvissers een goede boterham te verzekeren. Want heus: de sport kan de beroepsman in het water niet missen!. KINSJASA De leider van een re ligieuze secte, die verleden jaar een korte maar bloedige opstand had ge leid in het dorp Miabi en een man die terechtstond op beschuldiging het vlees van een man die hij had gedood te 'hebben verkocht, zijn ter dood veroor deeld in de prqvincie Kasai, aldus be richt het dagblad „Etoile" zaterdag in Kinsjasa. De religieuze leider Moeloemba Tshiambi Eyona stond terecht wegens rebellie en bedreiging van de staats veiligheid. Verleden jaar heeft hij met zijn aan hangers het dorp Miabi geterroriseerd, toen de politie en soldaten een onder zoek instelden in het dorp kwam het tot gevechten, waarbij aan beide zijden on geveer twaalf personen werden gedood. De andere man, Alphonse Owele, had een man gedood die een motorfiets, zeep en zout van hem had gestolen. Owele had het vlees van de man ver kocht aan een restaurant

De Vallei | 1969 | | pagina 6