Nederlands hockeyteam speelde Zuid-Afrika naar nederlaag: 3-0 Voetbal in het buitenland Jos Huysmans stapte uit knechtenrol Ronde van Friesland voor Drent Jan Aling Batavieren gelijk tegen L-Afrika Roodenburg startte met nederlaag REMISE IN MOSKOU Beslissingstweekamp jeugdkampioenschap Hil stopt met roeien Cokes verloor titel ARBITER LIEP BLOEDNEUS OP Judoploeg voor EK Aaberg won G.P. van Oostenrijk SPARTAK TRNAYA SPEELDE GELIJK FC Barcelona in finale Europa Cup II Oostenrijk won van Cyprus1-2 PoSen speelde met Luxemburg: 8-1 Anquetil winnaar Ronde van Eibar Michel Bertou won Enschede-Mlinster Atletiek-allerlei Korfbalselectie Engeland Duitsland WINNAAR „WAALSE PIJL" Jochen Rindt won België Italië Spanje Portugal Frankrijk WK neo-pentathlon Dammen Davis Cup-team oefende Motta mag twee maanden niet in België rijden SPORT IN 'T KORT Geen juichtkreten Minder tempo Dames B verloren ï/an Kasteren winnaar Politiebescherming voor arbiter Schulenburg Hezemans won in Zolder Beslissende ontsnapping FC Köln verslagen MAANDAG 21 APRIL 1969 AMSTELVEEN Het Nederlandse hockey-elftal-in-opbouw, dat aanzienlijk verschilde van de ploeg, die in de teleurstellende openingswedstrijd van het voorjaars-interlandprogramma tegen België met 1—1 gelijk speelde, heeft zich zaterdagmiddag in het Wagener-stadion te Amstelveen superieur getoond aan het in Europa op tournee zijnde Zuidafrikaanse elftal. Onze nationale formatie zegevierde met 30 en zette daarmee de lijn voort van beide voorgaande wadstrijden (1957 en 1964), die eveneens door onze landgenoten werden ge wonnen, respectievelijk met 31 en A1. ZWOLLE Het hockeyteam van de Batavieren heeft zondag in Zwolle ge lijkgespeeld (1-1) tegen het nationale team van Zuid-Afrika. De ruststand was 1-0 voor Zuid-Afrika door een tref fer van Fox. Na de hervatting scoorde Eikelboom voor de Batavieren. WEST BERLIJN Bij het toernooi om het wereldkampioenschap biljarten neo-pentathlon, dat zaterdag in West- Berlijn is begonnen, is de Nederlander Joop Roodenburg met een nederlaag ge start. Hij verloor in het kader 71/2 in tien beurten van de Westduitser Spiel- mann. Roodenburg herstelde zich later op de dag en versloeg Spielmann in het driebanden in 71 beurten. Zondagavond won de Nederlander zijn partij drieban den tegen de Argentijn Girvas. MOSKOU De derde partij uit de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen TigranPetros jan en Boris Spassky is zaterdag in remi se geëindigd. De partij, die vrijdag was afgebroken, werd zonder verder te spelen remise gegeven. De stand in de tweekamp is nu 2—in het voor deel van Petrosjan. ARNHEM In de tweekamp om de nationale jeugdtitel dammen, die in Arnhem wordt gehouden, heeft Haven uit Marknesse na twee partijen met 31 de leiding. Zaterdag was hij met zijn tegenstander Geurts (Lent) remi se overeengekomen, zondag won Ha ven echter de tweede partij. De derde en laatste partij wordt zaterdag ge speeld. DEN HAAG Het Nederlandse Da- vis Cup-team heeft zaterdag op Maria- hoeve oefenwedstrijden' gespeeld tegen speciaal hiervoor uitgenodigde sparring partners. Alle partijen (best of five) werden door de Davis Cup-spelers ge wonnen. Nick Fleury zegevierde in drie sets over Jan Hajer, die de gevolgen van een auto-ongeluk nog niet geheel te boven is. Jan Hordijk versloeg Evert Schneider en Fred Hemmes won van Pe ter Soeters. Ook dit gebeurde in drie sets. Alleen Kenneth de Koning had vijf sets nodig tegen Peter Scholtz. ANTWERPEN De rechtbank in Antwerpen heeft de Italiaanse wiel renner Gianni Motta zaterdag verbo den gedurende twee maanden in Bel gië aan wedstrijden deel te nemen. De Italiaan, die in januari 1968 tijdens wedstrijden in het Antwerpse sportpa leis betrapt was op het gebruiken van stimulerende middelen, kreeg boven dien een boete van vierduizend francs. BERLIJN Achim Hill, de bekende Oostduitse skiffeur, stopt met roeien. De 34-jarige Berlijner behaalde zijn grootste succes in 1967, toen hij te Vichy (Fr.) Europees kampioen werd. Voorts won hij zowel bij de Olympi sche Spelen van 1960 in Rome als bij die van 1964 in Tokio een zilveren me daille. LOS ANGELES De in Cuba geboren Mexicaan Jose Napoles is in Los Ange les wereldkampioen in het welterge- wicht geworden. De 29-jarige Mexicaan versloeg titelhouder Curtis Cokes (VS) door interventie van de scheidsrechter in de dertiende ronde. De zestienduizend toeschouwers zagen Napoles vanaf de eerste ronde fel aanvallen. De 32-jarige Cokes, een bokser uit Dallas, heeft geen moment de illusie gehad zijn titel te kunnen behouden. Napoles zocht voort durend lijf aan lijf gevecht en trof zijn tegenstander met zware treffers op hoofd en lichaam. In de dertiende ron de, toen Cokes uit beide ogen vrijwel niets meer kon zien, staakte arbiter George Latka het gevecht om de kam pioen een verdere afstraffing te bespa ren. Napoles heeft van de 53 gevechten, die hij als prof leverde, er 37 gewon nen door knock out of interventie. Bij internationale motorbootraces, die zondag op de Wezer bij Karls- haven werden gehouden, bereikten de Nederlandse deelnemers eerste plaat sen. In de klasse buitenboordsportboten van 1000 tot 1500 cc won Van der Vel den. In dezelfde klasse van 1500 tot 1600 cc werd Van der Ruit eerste. In de buitenboord-raceboten ging De Boom als eerste door de finish. Jan Maas uit Gemeri heeft zondag op het circuit van Zandvoort voor een nieuw nationaal record motorsprint gezorgd. Met zijn Japollo 1000 cc leg de hij de 400 meter af in 12,07 seconde. Ad Moentenuin uit Badhoevedorp was met zijn Stormram 650 cc de op een na snelste renner. Hij kwam tot 12.78 sec. In de klasse specials tot 250 cc ging de zege naar de Hagenaar Ferry Brouwer met een Bultaco. Hij legde de 400 me ter af in 12.92 sec. Bij de Kawasaki 3- cilinder was de Amsterdammer Henk Vink met een 500 cc motor de snelste. Hij kwam tot 13.36 sec. De Braziliaan Nelson Pessoa heeft zaterdag het concours hippique in Nice gewonnen. Met zijn paard Brasi- liana legde hij beslag op de eerste plaats vóór de Oostenrijker Lichtner- hoyer met Deciso de Nora. Ditmaal dus zelfs geen enkel doel punt voor de Zuidafrikanen, waaruit het duidelijkst blijkt waaraan het voor al bij Zuid-Afrika schortte: de aanval. Slechts enkele mogelijkheden tot sco ren hebben zij zich kunnen scheppen, maar dan was de richting zo slecht gekozen, dat doelman Brederode niet eens tot actie behoefde over te gaan. Nederland had daarentegen in twee te rug gekeerde internationals zijn schut ters: Nico Spits, die zijn come-back in het nationale elftal maakte als rechts achter, na in de Tokio-periode 16 wed strijden in het Oranje te hebben ge speeld, en middenvoor Jeroen Zweerts, die in oktober 1965 tegen Engeland zijn eerste en voorlopig enige interlandwed strijd speelde. Zij drukten de Neder landse superioriteit uit in drie doelpun ten, waarvan Nico Spits er twee voor zijn rekening nam, de oogst van totaal negen strafcorners (tegen Zuid-Afrika drie). Ofschoon Nederland dus een duidelij ke zege behaalde, was het spel nog geenszins aanleiding tot juichkreten en voor coach Kruize tot een „heureka". De start van onze landgenoten beloofde veel en in de tweede minuut moest de zich uitstekend werende Zuidafrikaanse doelman John Gardner reeds handelend optreden, toen Bolhuis inschoot uit een voorzet van de sterk op de voorgrond tredende rechtsbuiten Frans Spits, die de beste man van het veld was. Het in een hoog tempo uitgevoerde spel van de Nederlanders inspireerde de Zuid afrikanen, maar na een kwartier bleek, dat de conditie van de springbokken ontoereikend was om dit tempo te kun nen volgen. Onze landgenoten verwierven een veld- meerderheid, in de 32e min. moest doel man Gardner, die tevoren goed had ingegrepen bij solo-acties van Bolhuis en Frans Spit, bij de derde strafcor- ner capituleren. Fran Spits gaf de bal aan, Tippy de Lanoy Meijer trad op als „topper" en Nico Spits moest vu ren... in de baan van het schot zag hij echter een stick. Geen nood. Prachtig laveerde hij zich in vrije positie, daar bij twee tegenstanders tot wanhoop brengend, en trefzeker nu sloeg hij de bal in het vijandelijke doel: 1-0. De Nederlandse ploeg had toen ech ter niet meer 't niveau van de begin fase en had ook in tempo moeten terug nemen. Het vaderlande binnentrio vooral kon niet bijster imponeren en het was meer bij de gratie van de te genstander dan door eigen macht, dat onze landgenoten met een voorsprong van 1-0 de tweede helft in gingen en deze na achttien minuten tot 2-0 konden uitbouwen. Daarvoor was echter een serie van vier strafcorners zonder re sultaat gebleven en was een door Nolet uit een haarscherpe voorzet van Frans Spits ingeschoten bal als doelpunt door de Duitse arbiters afgekeurd. Jeroen Zweerts was de maker van het tweede doelpunt, dat ontftond uit een voorzet van de naar links afge zwenkte Bolhuis: 2-0. De pogingen, die de Zuidafrikanen aanwenden om de achterstand te verkleinen, leden alle schipbreuk door een slechte afwerking van de aanvallen. John Gardner moest in het Zuidafrikaanse doel daarentegen nogal eens in actie komen. Tegen het snelvuur van Nico Spits bij de negende strafcorner had hij echter geen ver weer: 3-0. Daarmee was de strijd be slecht. In een slotoffensief forceerde Zuid-Afrika nog twee strafcorners, maar zelfs deze situatie konden de springbokken niet uitbuiten. Zonder zelf werkelijk bedreigd te zijn geweest stapte Nederland als overwinnaar van het veld. Ongetwijfeld zal deze over winning een ruggesteun vormen voor de wedstrijden, die de nationale ploeg het komende weekeinde speelt tegen Noord- Ierland en Engeland. Deze wedstrijden zullen ook bepalend zijn, welke waarde er aan deze 3-0 zege moet worden ge hecht. De dames van het Nederlandse B- hockey elftal hebben zaterdag in het Frans Otten-stadion te Eindhoven een teleurstellende wedstrijd gespeeld tegen België-B. Ondanks een vrijwel voort durende veldmeerderheid verloren de LOS ANGELES Tijdens atletiek wedstrijden in Los Angeles heeft de Amerikaan Dick Railsback een vergeef se poging gedaan het wereldrecord polsstokhoogspringen op 5,50 meter te brengen. Railsback haalde in zijn er- ste poging 5,32 meter en liet daarna de lat op 5,50 meter leggen. Hij slaag de op deze hoogte niet. Het wereldre cord staat met 5,41 meter op naam van de Olympische kampioen Rob Sea- gren, die deze prestatie op 12 decem ber van het vorige jaar in South Lake Tahoe leverde. In Lawrence maakte Jimmy Ryun, de wereldrecordhouder op de 1500 me ter en de mijl, indruk door als laat ste man van een estafetteploeg de mijl in 3 minuten en 57,6 seconden af te leggen. David Bedford, een 19-jarige Engelse student, heeft zaterdag op de Tartanbaan van het Crystal Palace in Londen een voortreffelijke 10.000 meter gelopen. De Engelse junior liep deze afstand in 28 min en 24,4 seconden, waarmee hij 20 seconden boven het Europees record van Jürgen Haase (O-Dld.) bleef. VENLO Hans van Kasteren heeft zaterdag in Venlo de 25 kilometer Ha- zenkamploop gewonnen. Van Kasteren, die van het begin af met Kuijs, Van Irsen en Veld op kop liep, kwam tot een tijd van 1 uur 22 minuten en 57 sec. De uitslag: 1. Van Kasteren (Metro Rotterdam) 1.22.57; 2. Kuijs (GM Best) 1.25.06; 3. Van Irsen (Kimbria Maay- tricht) 1.25.12; 4. Eimerman (Sprint Bre da) 1.27.25; 5. Janssen (Oss'20) 1.27.53; 6. Borst (Sprint Breda) 1.28.26. A Een spelmoment uit de hockey- interland Nederland-Zuid-Af rika. Nederlandse dames met 0-1. Vooral de Nederlandse voorhoede, geheel bestaan de uit zuidelijke speelsters, was slecht op dreef. De uitstekende Belgische ver dediging, met Nicolë Moucq (Racing) en Frangoise Musch (Ukkel) als sterke speelsters, bleef vrij gemakkelijk over eind. Ook de Nederlandse verdediging speelde een goede wedstrijd. Dymph de Graaf (MOP), Miep Voets (KSV Den Bosch), Loes Seelen (VHC) en aanvoerd- ster Marie-Jos Janus (Be Fair) gaven erg weinig kansen weg. Bij een van schaarse uitvallen van de Belgische da mes kreeg de gevaarlijke Evelyn Rys- sers iets te veel vrijheid en het was 0-1. Nederland - België (meisjes tot 18 jaar) 4—0, (2—0). 20. Catrien Hillebrand (SCHQ 1-0, 23 Margo Plate (Zwolle) 2-0, rust, 40 Ca trien Hillebrand 3-0, 60 Catrien Hille brand 4-0. De Nederlandse hockeymeisjes heb ben een voortreffelijke wedstrijd ge speeld tegen de Belgische meisjes. De uitstekende rechtervleugel Anita Kalf (Randwijck), Annemarie Icke (Pincke) en de excellerende Monique van 't Hek (Gooische) stelde keer op keer de Bel gische defensie voor onoverkomelijke problemen. Catrien Hillebrand toonde zich een uitstekend afwerkster. BAARN De beslissingswed strijd om het kampioenschap van de 2de klasse C van de zaterdag competitie tussen Spakenburg en Huizen, zaterdag in Baarn gespeeld, is tien minuten onderbroken ge weest wegens ongeregeldheden. Een minuut voor rust kende de scheidsrechter aan Huizen een strafschop toe, waarop een aantal van de zesduizend toeschouwers het veld opliep en de scheidsrechter te lijf ging. De arbiter liep een bloed neus op, zijn bril werd gebroken. Van een fotograaf, die de vechtpar tij wilde fotograferen werd de ca mera vernield, terwijl bij enkele andere fotografen door de opgewon den Spakenburg-supporters het rol- filmpje uit de camera werd ge haald. DEN HAAG Het Nederlands Korf baltwaalftal dat op 27 april in Dordrecht tegen België uitkomt, is als volgt sa mengesteld: Aanval: Corrie van Zoest, Emmie Gildemeester (beiden Luto he ren: Tom van Rhee, Jan Wals (beiden Blauw Wit); Midden: dames: Ans v.d. Velde (Rohda), Tannie Overmeyer (Ons Eibernest); heren: Hans Pouw (Ons Ei bernest), Joop Klomp (Luto); Verdedi ging: dames: Lucie v.d. Bijl, Hennie Borghols (beiden Westerkwartier); he ren: Wil Reuten (Luto), Drikus Klou- wen (Westerkwartier); Reserves: da mes: Noortje Borger (HKV), Noortje ten Wolde (Blauw Wit); heren: Luc van Krieken (HKV), Jacques Schippers (Deetos). OFFENBACH Tijdens de Bundes- ligawedstrijd Kickers Offenbach-MSV Duisburg, die zaterdag gespeeld werd, heeft scheidsrechter Schulenburg het zwaar te verduren gekregen. De arbi ter, die vorige week woensdag de wed strijd Nederland-Tsj.-Slowakije in Rot terdam leidde, keurde in de 86e minuut van de Duitse competitiewedstrijd een doelpunt van Kickers af. Het ontstond uit een onoverzichtelijke situatie voor het doel van Duisburg. In de opwinding die door zijn beslissing ontstond, stuur de Schulenburg een Offenbach-verdedi- ger uit het veld. Na de wedstrijd moest de arbiter onder politiebescherming het veld verlaten. LONDEN Leeds United heeft za terdag alle kansen op het Engelse kampioenschap behouden. Het versloeg op eigen terrein Leicester City met 2-0 en zag daarmee naast het kampioen schap nog een ander succes binnen be reik komen: evenaring of verbetering van het puntentotaal in de eerste di visie. Leeds United heeft momenteel 63 punten en moet nog drie wedstrijden spelen. Evenals Leeds verspeelde Liverpool geen punt. Op eigen terrein overspeel de Liverpool Ipswich Town met 4-0, dankzij doelpunten van Bob Graham (2), Peter Thompson en Ian St. John, maar veel uitzicht op het kampioen schap biedt de achterstand van vijf punten niet meer. Manchester United, dat woensdag in de halve finales van de Europa Cup tegen AC Milan speelt, heeft zich tegen Burnley niet bijzonder ingespannen. Pas in de tweede helft drukte de United zijn overwicht in twee doelpunten (waarbij een van George Best) uit. Manchester City en Leices- ter City, die elkaar zaterdag in de fi nale van de strijd om de FA-cup ont moeten, imponeerden geenszins, Lei- cester City, dat drie spelers wegens blessures miste, verloor van Leeds en Manchester City kwam zo mogelijk nog teleurstellender voor de dag: het ver loor met 3-0 van Southampton, In de tweede divise verzekerde Crystal Pa lace, na Derby County, zich van een plaats in de eerste divisie. Tegen het in degradatiegevaar verkerende Ful- ham liep Crystal Palace een achter stand van 2-0 op, maar drie doelpun ten in de tweede helft hielp de ploeg toch nog aan promotie. Chelsea - Queens Park Rangers 2-0; Coventry City - Nottingham Forest 1-1; Leeds United - Leicester City 2-0; Liverpool - Ipswich Town 4-0; Manchester Uni ted - Burnley 2-0; Sheffield Wednesday - Everton 2-2; Southampton - Manches ter City 3-0; Stoke City - Arsenal 1-3; Tottenham Hotspurs - West Ham Uni ted 1-0; Sunderland - Wolverhampton 2-0; West Bromwich Albion - Newcastle United 5-1. Voor Bavern München komt het kampioenschap steeds dichterbij. De Zuidduitsers wonnen zaterdag van Bo- russia Dortmund (1-0) en hebben nu een voorsprong van vijf punten of VFB Suttgart en zes punten op de Hambur ger S V, dat echter twee wedstrijden minder heeft gespeeld. VFB Stuttgart kwam zaterdag niet in actie, doordat zijn tegenstander FC Köln voor de Europese beker tegen Barcelona uit kwam. Hamburger SV moest 1860 München een gelijk spel toestaan (3-3). MARCINELLES Ook de Waalse Pijl is zondag in 'n Belgische overwinning ge ëindigd. De klassiekers lijken dit seizoen de Belgen op het lyf geschreven, of en dat is minstens zeker zo juist het grote contingent Belgische beroeps- rijders is niet alleen machtig door zyn kwantiteit, maar ook door zjjn kwaliteit in ééndaagse wedstrijden. Jos Huysmans, vrijdag nog tweede in de Amstel Gold-Race, was zondag de sterk ste van de Belgen, die de strijd beheersten en geen buitenlander toestonden bin nen de eerste tien te eindigen in de rit van Luik naar Marcinelles in het grauwe Waalse mjjngebied. Jos Huysmans, al 27 en eigenlijk steeds gedoemd tot een knechtenrol temidden van zijns gelijken die toevallig net iets meer de allure van de vedette hebben dan de gele rijder van Manngrundig uit Beerzel, is uit die rol gestapt. DEN HAAG De Nederlandse ploeg voor de Europese Judokampioenschap pen, die van 15 tot en met 18 mei in Oostende wordt gehouden, is als volgt samengesteld: lichtgewicht: Karei Gie- telink (Amstelveen) en Martin v.d. Mo len (Utrecht); halfmidden: Eddy v.d. Bol (Helmond en Theo Schneiders (Den Haag); midden: Jan Snijders (Eindho ven) en Marton Poglajen (Heerlen); half zwaar: Peter Snijders (Eindhoven) en Ernst Eugster (Utrecht); zwaar en alle categorieën: Wim Ruska (Amster- darn) en Dirk Eveleens (Burgerveen). De ploeg voor de teamwedstrijden wordt ter plaatse samengesteld. Als trai ners gaan mee de heren v.d. Horst, Hen- neveld en Rapmund. SITTENDORF De Zweedse Hus- qvarna-rijder Bengt Aaberg heeft zondag op het circuit van Sittendorf voor 10.000 toeschouwers de Grote Prijs van Oostenrijk gewonnen, waar mee de competitie om het wereld kampioenschap motocross in de 500 cc-klasse werd geopend. De Brit Jim Banks werd met een BSA tweede en de Tsjech Misoglan Lisy met een CZ derde. De Nederlander Gerrit Wolsink eindigde met een Husqvarna als ze vende. PAU De Oostenrijker Jochen Rindt, die leidde van start tot finish, heeft zondag de Grote Prijs van Pau voor formule 2-renwagens gewonnen. Hij legde de 193 kilometer (70 ronden) af in 1 uur 34 min. 9,7 sec. De Frans man Jean Pierre Beltoise werd met een Matra tweede in 1.35.11 en de Brit Piers Courage ging met zijn Brabham in 1.35.19.0 als derde over de eindstreep. De overige coureurs hadden een of meer ronden achter stand. ZOLDER De Nederlander Toine Hezemans heeft zondag op het circuit van Zolder bij Hasselt met zijn Porsche 911 de race voor toerwagens groepen 2 en 5 gewonnen. Hij ging na 26 min. 34,5 sec over de streep en kwam tot een gemiddelde van 141,696 km pe: uur. Gijs van Lennep werd, eveneens met een Porsche 911, tweede in 26.35.9. De formule Ford-race was voor de Belg Bourgoinie met een Lotus. In de eind rangschikking er werden twee man ches gereden werden de Nederlan ders Huub Vermeulen en Ton Strous, beiden met een Lotus, respectievelijk zevende en achtste. Huysmans, die eens als achtste in de Tour de France eindigde, heeft de laat ste jaren in de Waalse Pijl herhaalde lijk in de eerste rijen van het tweede plan gefigureerd, in 1965 werd hij tien de, in 1967 achtste en vorig jaar vijfde, schaarde zich daarmee in de rij van Belgische winnaars van klassiekers in dit seizoen. Merckx won Milaan - San Remo en de Ronde van Vlaanderen, Godefroot Parijs - Roubaix en Rey- brouck de Amstel Gold-race. Het succes van Huysmans is overi gens op het nippertje geweest, want pas vijftien kilometer voor de finish werd een kopgroepje van drie man achterhaald, het restant van een grote re ploeg die geleidelijk was afgebrok keld onder de druk van het hoge tem po, dat noodzakelijk was om de jagen de meute voor te blijven. Bij de drie sterken, die het langst weerstand bo den, was een Nederlander, Rini Wagt- mans, die met een vijftiende plaats in Marcinelles schraal werd beloond voor zijn talrijke en grote inspanningen. De vluchtmakkers van de Brabander wa ren Joseph Samyn en Tomasso de Pra. De beslissende ontsnapping in deze wedstrijd over 222 kilometer vond plaats na 55 kilometer. Carletto, die zich ook in de voorgaande kilometers actief had getoond, heeft ongeveer een half uur solistisch voor het peloton ge reden. Toen kreeg hij steun van Wagt- mans, De Pra, Samyn, David, Flabat en Panizza. De kopgroep schoot best op, een drachtig samenwerkend was de voor sprong in Namen al gegroeid tot vier minuten en tot op 45 kilometer van de finish bleef die marge ongeschonden. Toen kwam de vermoeidheid. David viel als eerste terug, het peloton kwam steeds dichterbij en Samyn verhoogde de vaart van de koplopers. Panizza, Flabat en Carletto haakten af en ook het overgebleven drietal werd vijftien kilometer voor het einde opgeslokt door het peloton toen de muur van Thuin als een berg voor de vluchters oprees. De eerste uit het grote veld vonden aan sluiting. Die eersten waren uitsluitend Belgen, die daarna de strijd onderling uitvochten. Merckx wilde alleen weg, maar werd teruggehaald. Godefroot, Merckx en Pintens gunden elkaar geen meter. Van die rivaliteit maakte Huysmans ge bruik. Hij nam een handvol seconden in de laatste paar duizend meter en werd in Marcinelles voor het eerst in zijn lange loopbaan als winnaar van een werkelijk grote wedstrijd gehul digd. De uitslag: 1. Jos Huysmans (Bel) 222 km in 5 uur 51 minuten; op 10 sec. 2. Eric de Vlaeminck (Bel) op 12 sec. 3. Leman (Bel); 4. Godefroot (Bel); 5. Merckx (Bel); 6. Roger de Vlae minck (Bel); 7. Rosiers (Bel); 8. Van Springel (Bel); 9. Pintens (Bel); op 15 sec. 10. Van Schil (Bel); op 50 sec. 16. Evert Dolman (Ned); 22. Rini Wagt- mans (Ned); 24. Peter Post (Ned); op 1 minuut 33 sec. 27. Jaak Frijters (Ned). Door een nederlaag van 2-3 tegen Ein- tracht Frankfort zag Borussia Mön- chen Gladbach zijn kampioenskansen tot nul gereduceerd. Ook Eintracht Braunschweig werd door de verrassen de nederlaag tegen FC Nürnberg (0-2) tot figurant by de titelstrijd gedegra deerd. Door deze overwinning krijgen de Neurenbergers weer hoop de degra datie te ontlopen. Zo duidelijk als de situatie bovenaan de ranglijst is, zo onoverzichtelijk is de stand onderaan. Van de achttien verenigingen, die in de hoogste Duitse klasse spelen, komen nog acht voor de gradatie in aanmerking. Hannover^ö heeft met zijn puntenaantal van 27 slechts vier punten voorsprong op het onderaanstaande FC Nürnberg. Werder Bremen kwam door de verrassende 1-2 thuisnederlaag tegen Alemannia Aachen in een zeer kritieke situatie. Slechts een punt scheidt hen van de laatste plaats. Vergelijking van de kansen van de voor degradatie in aanmerking ko mende clubs is echter moeilijk omdat niet alle verenigingen een gelijk aan tal wedstrijden hebben gespeeld. F.C. Köln heeft weliswaar slechts 25 punten maar de Keulenaren speelden enkele wedstrijden minder dan hun concurren ten. Hannover'96 - Hertha BSC 1-1; 1 FC Nürnberg - Eintr. Braunschweig 2-0; 1 FC Kaiserslautern - Schalke '04 1-1; Bor. Dortmund - Bayern München 0-1; 1860 München - Hamburger SV 3-3; Werder Bremen - Alemannia Aa chen 1-2; 1 FC Köln - VFB Stuttgart uitg.; Bor. Mönchengladbach - Eintr. Frankfurt 2-3; Kick. Offenbach - MSV Duisburg 0-0. Charleroi - FC Luik 1-0; FC Mech- elen - Racing White 0-0; Daring - An- derlecht 1-1; Union St. Gilles - Liersde SK 2-1; Standard Luik - La Gantoise 3-0; Beeringen - Waregem 2-2; Beveren Waas - St. Truiden 3-0; FC Brugge - Beerschot 1-0. De stand aan de kop van de rang lijst alle clubs hebben 27 wedstrijden gespeeld, is: 1. Standard Luik 41 pnt; 2. Charleroi 37 pnt; 3. FC Brugge 34 pnt; 4. Lierse SK 33 pnt; 5. Ander- lecht 32 pnt; 6. Beveren Waas 29 pnt. AC Müan - AS Roma 1-0; Fiorenti- na - Turijn 00; FC Pisa - US Cagliari 0-0; Sampdoria Genua - AC Bologna 0-0; Atlanta Bergamo - Inter Müaan 0-4; FC Varese - AC Napels 1-2; Lane- rossi - SC Palermo. 1-0. De stand luidt: 1. Fiorentina 38 pnt; 2. AC Milan 37 pnt; 3. Cógliari 36 pnt; 4. Inter Müaan 31 pnt; 5. Juventus 31 pnt. Real Granada - Atletico BUbao 1-0; Real Zaragoza - Real Cordoba 2-2; FC Malaga - Espanol Barcelona 4-0; Atletico Madrid - San Sebastian 1-0; Pontevedra - Sabadell 0-0. Elche - Co- rogne 2-1; Las Palmas - Real Madrid 0-1. Eindstand 1. Real Madrid 47 pnt; 2. Las Palmas 38 pnt; 3. Barce lona 36 pnt. Cordoba, Espanol en Ma laga degraderen naar de tweede di visie. Benfica - FC Porto 0-0; Vitoria Se- tubal - Victoria Quimaraes 1-1; FC Varzim - Uniac Tornar 2-1; Leixoes Porto - Atletico Lissabon 0-1; Atletico Sanjoanense - Sporting Lissabon 1-2; Sporting Braga - Cuf Barreiro 1-1. De stand aan de kop na 25 wedstrijd dagen: 1. Benfica 35 pnt (uit 24); 2. FC Porto 35 pnt; 3. Vitoria Quimaraes 34 pnt. Bordeaux - Lyon 2-1; Marseille - Rouen 1-0; Souchaux - Nimes 1-1; SL Etienne - Red Star 2-1; Valenciennes - Rennes 4-1; Monaco - Metz 1-1. De stand na zevenentwintig wed strijddagen 1. St. Etienne 46 pnt; 2. Bordeaux 41 pnt; 3. Metz 32 pnt. BRATISLAVA Spartak Trnava, dat donderdag de tweede wedstrijd te gen Ajax voor de halve finales van hel toernooi om de Europese beker voor landskampioenen speelt, heeft zondag met 1-1 gelijk gespeeld tegen Slovan Bratislava. Spartak behield hierdoor zijn voorsprong van vier punten op het op de tweede plaats staande Slovan. De stand op kop na de negentiende competitiedag luidt: 1. Spartak Trna va 29 pnt.; 2. Slovan Bratislava 25 pun ten; 3. Jednota Trencin 21 pnt.; 4. Spartak Praag 19 pnt. Slovan heeft in de eerste helft kan sen gehad de basis voor de (noodzake lijke) overwinning te leggen. Voor Spar tak-doelman Kozdnka faalden de aan vallers van Slovan echter. In de twee de helft speelde zowel Spartak als Slovan iets beter dan in de voor de 40.000 toeschouwers enigszins teleur stellende eerste helft. Slovan zette een hevig offensief in en nam in de 51e minuut de leiding door Moder. Drie minuten later echter maak te Farkas de gelijkmaker vanuit een positie die veel van buitenspel weg had. Spartak speelde in de volgende op stelling: Kozinka; Dobias, Majernik, Jarabek (Varadin) en Hagara; Hru- secky en Kuna; Martinkovic, Farkas, Adamec en Kabat. BARCELONA FC Barcelona heeft zich zaterdagavond op eigen terrein geplaatst voor de finale van het toer nooi om de Europese beker voor beker winnaars. De Spaii jaarden versloegen in de tweede wedstrijd voor de halve finale het Duitse FC Köln, dat destijds ADO uitschakelde, met 3-1. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. De eerste ontmoeting tussen beide clubs op 2 april in Keulen was in een 2-2 gelijk spel geëindigd. Ruim 70.000 toeschouwers zagen Jose Fuste na de hervatting drie doelpunten maken. NICOSIA In een wedstrijd voor groep zeven van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft Oostenrijk zaterdag in Nicosia met 21 gewonnen van Cyprus. Bij de rust leidde Oostenrijk met 10. De doelpunten werden gescoord door Johann Buzek (27e minuut) en Hel- muth Redl (55e minuut). In de laatste minuut scoorde Panikkos het enige doelpunt voor Cyprus. De stand in groep zeven is Schotland 3 2 1 0 5 S— 2 West-Duitsland 3 2 1 0 5 41 Oostenrijk 4 2 0 2 4 10— 6 Cyprus 4 0 0 4 0 215 KRAKAU Het Poolse voetbalelftal heeft zondag in Krakau in een wed strijd voor groep acht van de voorron den van het wereldkampioenschap met 81 van Luxemburg gewonnen. Bij rust stonden de Polen reeds met 30 voor. Lubanski was met vijf doelpunten top scorer bij de Polen. De andere doelpun ten werden door Dejna (2) en Wilim gescoord. De Luxemburgse goal kwam op naam van Leonard. De stand in groep acht is nu Nederland 3 2 0 1 4 6—2 Polen 1 1 0 0 2 8—1 Bulgarije 1 1 0 0 2 2—0 Luxemburg 3 0 0 3 0 114 LEEUWARDEN De 19-jarige Drentse wieleramateur Jan Aaiing uit Bunne, die tot de selectiegroep van Joop Middelink behoort, is zaterdag winnaar geworden van de twaalfde Ronde van Friesland, een klassieker over 171 km met start en finish in Leeuwarden. Hy maakte deel uit van een kopgroep van dertien renners. Vier kilometer voor de finish demarreerde Aaiing zo sterk dat zyn belagers hem niet meer tot de orde konden roepen. De Drent finishte met 'n voorsprong van by- na 200 meter. Hy legde het traject af in 4 uur, 6 min. en 57 sec. Veel strijd is er in deze ronde niet geweest. Het lang gerekte peloton hield zich lange tijd bijzonder rustig. De eerste schermutselingen van enige be tekenis kwamen pas na 135 km, nadat de Dokkumer Piet Hoekstra lange tijd met Jan Hordijk voor het peloton had den uitgereden. Toen de twee vluchte lingen waren achterhaald, ontsnapte een groepje van veertien renners uit de hoofdmacht. Al spoedig kwamen zij tot een beslissende voorsprong. Van dit dertiental zag men Rink Cornelisse als de toekomstige winnaar. Want sterke coureurs als Harry Jansen, die door een massale valpartij onder IJlst (na 54 km) voortijdig gedwongen werden de strijd te staken en de winnaar van de Dorpenomloop van Drente, Henk Benjamins, die daardoor de aansluiting had gemist, waren niet in de kopgroep vertegenwoordigd. Cornelisse was dus favoriet, maar toen Aling demarreerde was Cornelisse de eerste die het peloton probeerde af te stoppen, om daardoor zijn ploegge noot de gelegenheid te geven de be slissing te forceren. Deze opzet slaagde en zo was er voor ploegleider Henny Schouten toch nog reden tot juichen. Minder prettig stond het gezicht van Joop Middelink die nu zo langzamer hand de indruk heeft gekregen dat het met onze amateurs niet zo best is ge steld. „Wanneer het zo doorgaat, kun nen wij internationaal niet meer mee komen", was zijn commentaar na af loop. „Er moet verstandiger gereden EIBAR De Fransman Jacques An- quetü heeft de Ronde van Eibar op zijn naam gebracht. De renner, die vijf maal de Ronde van Frankrijk worn had voor de etappewegwedstrijd 25 uur 22 min. 5 sec. nodig. De Spanjaard Gabica werd tweede in 25.22.37. De eindstand: 1. Anquetil (Fr) 25.22.05; 2. Gabica (Sp) 25.22.37; 3. Ma riano Diaz (Sp) 25.22.45; 4. San Mi- quel (Sp) 25.23.11; 5. Castello (Sp) 25.25.02. worden. Want wat nu weer in de Ron de van Friesland is vertoond is ge woon bedroevend". De uitslag: 1. Jan Aling (Bunne) 171 km in 4.06.57; op 12 sec. 2. Wieger Vlot (Wanneperveen); 3. Rink Cornelisse (Amsterdam); 4. Ted Blom (Haar lem); 5. Arie Duyker (Beverwijk); 6. Jans Vlot (Wanneperveen); 7. Frans v. d. Ruit (Amsterdam); 8. Peter van Donk (Rosmalen); 9. Wim Jansen (Nes a/d Amstel); 10. Peter v. d. Voort (Amsterdam); 11. Jan Aldershof (Haarlem); 12. Popke Oosterhof (Eel- de); op 55 sec. 13. Ebel Brander (Gro ningen); op 2.30 14. Cees Koeken (Achtmaal); op 2.33 15. Piet van Kat wijk (Oploo). MüNSTER De 20-jarige Michel Bertou uit Den Haag heeft zaterdag de internationale wegwedstrijd voor amateurs Enschede-Münster, over 204 küometer, gewonnen. Bertou maakte deel uit van een kopgroep van negen renners. Bertou, die vorig jaar ook won- trok ruim 300 meter voor de fi nish de sprint aan. De Brabander Jan Spetgens werd tweede. Het Neder lands succes werd volledig toen de Limburger Frits Slueper en de Drent Gerrit Bruinsma resp. als vierde en vijfde eindigden. De kopgroep van ne gen renners zorgde door in de slotfase aan de voet van de Leedenerberg aan de haal te gaan, voor een boeiend slot van deze achtste Enschede-Münster- rit, die tevoren een vlak verloop had. De uitslag is: 1. Michel Bertou 5 uur 4 min.; 2. Jan Spetgens (Ned); 3. Jür gen Tschan (WD1); 4. Frits Slueper (Ned); 5. Gerrit Bruinsma (Ned). De Amerikaanse gewichtheffer Frank Capsouras heeft tijdens wedstrijden in New York een nieuw wereldrecord stoten in de halfzwaar- gewicht klasse gevestigd. Capsouras bracht 199.5 kg omhoog, twee kg meer dan de Rus Jan Talts vorig jaar bij de Olympische Spelen te Mexico.

De Vallei | 1969 | | pagina 9