Over de grenzen Bondsregering acht verdrag met Oost-Duitsland mogelijk HUSAK VERTROKKEN NAAR MOSKOU rret De Gaulle vreest voor omzwaai kiezers Amerikaans smaldeel in Japanse Zee gevormd 90 dagen Socialisten huiverig voor Pankow Hoo g water in V.S. Koninklijke verwacht goede resultaten Executies in Malawi Israëli bieden schoolmeisjes excuses aan Uraniumvinder overleden Spionagenet in West-Duitsland Moord in München was politiek MUITERIJ OP DUITS SCHIP Weer Spanjaard opgedoken Staking bij de Air Canda Sovjet-schepen begluren NAVO „Van Prinses tot Grootmoeder Gestolen schaap lag in bed Scholen met kantines VEEL VRAAG NAAR STICKERS MET „PROTEST" Eastbourne STUDENTENVERZET IN AMERIKA HONGAARS JOURNALIST UIT CHINA GEZET 4 Smurf mee Smurf BP! DINSDAG 22 APRIL 1969 BLANTURE In Blanture in Mala wi zijn acht mannen opgehangen voor hun aandeel in een poging president tLamoezoe Banda te vermoorden en zijn regering omver te werpen, aldus wordt van gezaghebbende zijde mee gedeeld. De samenzwering werd ontdekt toen zij in oktober 1967 door veiligheids troepen gearresteerd werden, na zuid west Malawi binnengedrongen te zijn onder leiding van de voormalige mi nister van Binnenlandse Zaken van Malawi, Yatoeta Chisiza. Tijdens het proces voor het hoogge rechtshof van verleden jaar juni had de Britse rechter, Sir Peter Watkin- Williams hen schuldig bevonden aan hoogverraad en legde de doodstraf op, die onder de wet van Malawi dwingend is. Verklaard werd, dat de groep opge leid werd door communistisch-Chinese Instructeurs in guerillakampen in Tan zania. Ten tijde van hun arrestatie, spoedig nadat zij Malawi binnengedrongen wa ren, werden grote hoeveelheden com munistische wapens in hun bezit ge vonden. Chisiza en twee van zijn luitenants werden door de regeringstroepen ge dood en zes andere rebellen zijn ver moedelijk naar Tanzania ontsnapt. GAZA De Israëlische bezettings- autoriteiten hebben Arabische school meisjes te Gaza hun verontschuldigin gen aangeboden voor een incident op 81 maart. Er zou toen door de meisjes een anti-Israëlische demon stratie zijn gehouden, die door mili tairen van het bezettingsleger hard was aangepakt. Brigade-generaal Mordechai Gur, commandant van de bezettingstroepen in de zogenaamde „Gaza-strook", be gaf zich naar het schoolhoofd en bood deze alsmede drie onderwijzers en de leerlingen zijn excuses aan. Het schoolhoofd zei dat er een aard schok plaats had, waarop de meisjes i«i paniek de school waren uitgerend. De generaal zei dat zijn mannen had den gedacht dat de meisjes denon- »treerden, en waren tussenbeide geko men met het resultaat dat 28 meisjes verwondingen opliepen door de rake klappen van de soldaten. „De soldaten hadden de schok niet gevoeld en de plotselinge opwinding niet begrepen", zei de generaal. TORONTA Charles Leo Labine, die met zijn broer en partner Gilbert in 1931 voor het eerst uranium vond, is overleden. Hij was 81 jaar oud. Het uranium dat hij vond, werd tenslotte gebruikt voor het maken van de eerste atoombom, die ontploefte bo ven Japan in 1945 en een einde maakte aan de tweede wereldoorlog. De broeders vonden de delfstof bij een van de grote meren in het noord westen van het land. Zij verzamelden geld en stichtten de Eldorado Mining and Refining Company, die hun eigen dom was, totdat zij in 1944 door de regering werd overgenomen. Eerst haalden de gebroeders uit de mijn radium, dat toen 75.000 dollar per ounce (28.3495 gram) opbracht. De prijs werd toendertijd door een Bel gisch monopolie bepaald, maar toen de Labines flinke hoeveelheden gingen ontdekken, zakte deze tot 25.000 dollar per ounce. De gebroeders Labine, die geen be paalde opleiding als mijningenieur of geoloog hebben gehad, maar slechts mannen waren van de praktijk, zijn zeer beroemde mensen in hun vak ge worden in Canada en ver daarbuiten. Zij onderhandelden zelfs rechtstreeks met staatshoofden. BONN De Westduitse geheime dienst heeft verscheidene spionnen ge arresteerd, op aanwijzingen die ver strekt werden door een lid van de Rus sische contra-spionage dienst, die naar het Westen is overgelopen. Dit heeft Conrad Ahlers, een woordvoer der van de Westduitse regering, maan dagmiddag aan de pers in Bonn mee gedeeld. Ahlers zei nog, dat huiszoekingen gijn verricht bij de in hechtenis geno men personen. „Maar het betreft slechts mensen, die niet in het bezit waren van Westduitse defensiegehei men of van NAVO-geheimen". Ahlers wilde verder niet op de kwestie in gaan „teneinde het lopende onderzoek geen afbreuk te doen". DEN HAAG De autoplakplaatjes met het opschrift „Protest", tegen de duurder wordende benzine en wegen belasting, vliegen weg. De elf organi serende instanties, waaronder ANWB en RAI, hebben inmiddels een miljoen zogenaamde „stickers" laten bijdruk ken. Het eerste half miljoen is onder de automobilisten verdeeld. Van de in totaal 2,5 miljoen auto's, die in Nederland rondrijden, heeft thans bijna een half miljoen een pro teststicker op de voor- of achterruit. Een woordvoerder van de organisatie NOB Wegtransport noemde dit aantal zeer verheugend. Hij verwacht dat ook de nu gedrukte plakplaatjes zul ten wegvliegen. BONN De Westduitse regering acht het in beginsel mogelijk, een verdrag te sluiten met Oost-Duitsland ter regeling van de betrekkingen tussen beide delen van Duitsland tot een vreedzame oplossing van de Duitse kwestie wordt bereikt Zij is echter niet van plan een ontwerpverdrag op te stellen in antwoord op het in september 1967 door de Oostduitse premier Willi Stoph voorgestelde ont werpverdrag. Dit plan is voor de regering in Bonn onaanvaardbaar, omdat het uitgaat van voorafgaande volkenrechtelijke erkenning van Oost-Duitsland. De regeringsverklaring vormt een antwoord op vragen van de in de oppo sitie zijnde liberale partij, de FDP, die had verzocht een ontwerp-verdrag aan de Oostduitsers voor te stellen. Op het verzoek van de FDP, om door een overeenkomst met de DDR als aanvulling op de geallieerde rechten op toegang tot Berlijn, vrij verkeer naar en van het westelijk stadsgedeelte te garanderen, antwoordt de regering dat zij weliswaar verbetering van de verbinding met West-Berlijn wenst, maar geen inbreuk kan maken op de rechten die verantwoordelijkheid van de vier gote mogendheden op vrijte toegang tot Berlijn. Er komt op de agenda van het con gres van de Socialistische Internationa le, dat van 16 tot en met 20 juni in het Engelse Eastbourne wordt gehouden, geen apart voorstel tot erkenning van Oost-Duitsland. Wel zal op het congres over Oost-Duitsland worden gesproken bij de behandeling van het onderwerp „De ontwikkeling van communistische landen en partijen" door de Oostenrij ker Karl Czernetz. Dit zei desge vraagd de voorzitter van de Socialis tische Internationale, de oud-kanselier van Oostenrijk, dr. Bruno Pittermann, maandag op een in Amsterdam gehou- en persconferentie aan het slot van een in de hoofdstad gehouden voorbe reidende vergadering van enrzijds ver tegenwoordigers van de aangesloten partijen en anderzijds het bureau van de internationale. Op dat congres in Eastbourne zullen tal van problemen ter tafel komen, bij voorbeeld de situatie in het Midden- Oosten, de Jodenvervolging in enige Oosteuropese landen en de ontmoeting van de socialistische partijen en de nieuwe generatie. Maar dr. Pittermann NEW YORK Als gevolg van de zware regenval zijn de rivieren in New England en de zuidelijke staten sterk gestegen; het water in de Mississippi staat zeer hoog en men wacht met vrees af of de dijken het zullen houden. In het noorden van New Engeland is het water al tot boven het kritieke peil gestegen. In Vermont is een aantal blankstaande wegen afgesloten. De rivier de Connecticut is bij White River Junction in 14 uur tijds ander halve meter gestegen. In de staten New Hampshire en Maine houdt men ook met overstromingen rekening. In het zuiden is het peil van de Sa vannah bij Augusta, in de staat Geor gia, sterk gestegen, en bij Blountstown in Florida staat het water in de Chat- tohooche 60 centimeter boven de „nood- streep" die een stand van 4 meter 50 aangeeft. In de staten Noord- en Zuid-Dakota en Minnesota hebben de overstromingen van de laatste dagen al 19.000 mensen uit hun huizén verdreven en een schade aangericht die wordt geschat 31 mil joen dollar. MÜNCHEN De politie te München neemt thans aan dat de moordaanslag op de Servische hoofdredacteur in bal lingschap die donderdag in München plaatsvond, een geval betreft van poli- tiekQ moord. Zij beschikt over een beschrijving van de auto waarin de moordenaar is gevlucht na Ratko Obradovic te hebben neergeschoten. Obradovic is het vijfde Joegoslavische slachtoffer van moordaanslagen in München in de laatste zes maanden. Kort voor de dood van Obtadovic, was een kroaat in ballingschap Mirko Curcic, in de ingang van zijn eethuis door een bom gedood. De Joegoslavische ballingen bewe ren, dat de Joegoslavische geheime dienst, de EBDA, achter deze moord aanslagen zit. Zij vrezen dat er nog meer zullen komen. Obradovic, hoofdredacteur van het Servische krantje Iskra (vonk) werd op straat in de buurt van zijn woning in de buitenwijk Hasenbergl neergescho ten. Hij stond bekend als een anti-com munist die voornemens was een blad uit te gaan gevenv oor Joegoslavische ar beiders in West-Duitsland. SAN JUAN De Amerikaanse kust wacht heeft maandag aan boord van het ruim 3.000 ton metende Westduitse j vrachtschip „Helga Witt" vijf man ge arresteerd op verdenking van muiterij. De met kanonnen uitgeruste kotter van de Amerikaanse kustwacht „Cou rageous" onderschepte het Westduit se schip op cica 120 mijl ten zuidwes ten van San Juan, de hoofdstad van Puerto Rico, nadat de kapitein om hulp had gevraagd. De muiterij zou zijn uitgebroken in verband met een ongeval dat men niet heeft kunnen verklaren. Op 2 februari sloeg namelijk een lid van de beman ning over boord toen de „Helga Witt" op weg was van West-Duitsland naar Australië. Later is bekendgemaakt dat tien man aan boord zijn gegaan van het Duitse vrachtschip en dat de vijf muiters zon der bloedvergieten zijn overmand. kon geen nadere mededelingen ver strekken, omdat over deze zaken ont- werp-resoluties zijn opgesteld, die eerst naar de aangesloten partijen gaan. Concreet kon hij wel zeggen wie in Eastbourne de sprekers zullen zijn. Over de internationale situatie zullen de Brit Harold Wilson, de Westduitser Willy Brandt en de Italiaan Pietro Nen- ni het woord voeren. Over ontwapening zullen de Zweed Alva Myrdal en de Brit Fred Mulley spreken. De eenheid in Europa zal worden behandeld door de Brit George Brown, de Belg Henri Fayat en de Oostenrijker Bruno Kreisk Socialisme en cultuur komt voor reke ning van de Britse Jennie Lee en de Zweed Olaf Palme, terwijl onze land genoot Jan Tinbergen de socialistische prioriteiten in het tweede ontwikke lingsdecennium zal behandelen. LAS PALMAS (Canarische eilanden) Toen hij had vernomen dat bur gemeester Manuel Cortes Quero van Mij as (bij Malaga) na 32 jaar onder water te zijn geweest was opgedoken, besloot Pedro Noalsco Perdomo het zelfde te doen. De thans 63-jarige Perdomo, oud communist, was in het huis van een van zijn zusters te Las Palmas onder gedoken, toen de Spaanse Burgeroor log in juli 1936 begon. Na 16 jaar was hij gaan wonen bij een andere zuster, waar hij 17 jaar verbleef.. In dat twee de huis woonde hij in een kamertje van een bij twee meter, dat een klein raam pje had. Daar zorgde Perdomo voor zijn eigen eten. Soms ging hij 's nachts wel eens de straat op. Overdag las hij oude kranten. Zijn zuster had geen geld voor niéuwe. Perdomo heeft zich thans bij de po litie gemeld, waar hij heel prettig werd ontvangen. Wat hij gaat doen is nog niet zeker. Voor hij onderdook was Perdomo buschauffeur. PRAAG Gustav Husak, de nieuwe Tsjecho-Slowaakse partijleider, is he denmorgen vroeg naar Moskou ver trokken, om een vergadering van de Comecon, de economische gemeenschap van het oostblok, bij te wonen. Radio-Praag heeft omgeroepen, dat Husak en de Tsjecho-Slowaakse dele gatie in de vroege morgenuren naar de Sovjet-Unie zijn vertrokken. Husak wordt vergezeld van premier Oldrich Cernik, vice-premier Frantisek Hamouz, de Tsjecho-Slowaakse verte genwoordiger bij Comecon, partij-se cretaris Alois Indra en de minister van Economische Ordening, Karei Vlasak. Gustav Husak heeft maandag for meel het leiderschap van de Tsjechi sche communistische partij overgeno men van de afgezette Alexander Dub- cek. De ovrname had plaats in de aanwe zigheid van de secretarissen van het centraal comité en Husak heeft Dubcek bedankt voor zijn werk sinds januari 1968. Husak heeft de Russische ambassa deur in Praag SV Tsjervonenko ont vangen die hem kwam feliciteren met zijn benoeming tot partijleider. De centrale raad van de Tsjechische vakbonden heeft maandag eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin steun aan de nieuwe leiders van de commu nistische partij van het land werd toe gezegd. Dit werd door het officiële pers bureau CTK bekendgemaakt. Een aantal studenten aan de Karei- universiteit te Praag heeft de colleges niet gevolgd, als protest tegen het over nemen van de macht door Husak. Dat was vrijwel de enige demonstratie van de zijde van de studenten, die het er blijkbaar niet over eens konden wor den welke gedragslijn nu moet worden gevolgd. De grote vakbonden van het land heb ben te kennen gegeven Husak „een kans MONTREAL De 6300 werknemers van Air Canada hebben gisteren het werk neergelegd. Zij eisen hoger loon. In Canada kwam gisteren geen enkel vliegtuig van Air Canada van de grond. De staking is de tweede uit de ge schiedenis van de Canadese lucht vaart, die 31 jaar oud is., In 1966 heb ben de werknemers van "de nationale luchtvaartmaatschappij twee weken lang niet gewerkt. te willen bieden" om een einde te ma ken aan de crisis. Zij hebben hun le den verzocht zich van acties te willen onthouden. Husak, president Ludvik Svoboda en de afgezette partijleider, Alexander Dubcek stonden op om te klappen toen Strougal verklaringen aflegde als „on ze betrekkingen met de Sovjet-Unie worden geleid niet door geografie maar door het feit, dat wij communisten zijn en dezelfde marxistisch-leninistische ideologie hebben". Zij namen deel aan spreekkoren van „Lang leve de Sovjet-Unie", „en voor altijd de Sovjet-Unie", toen Strougal zei dat al het mogelijke gedaan zal worden om de betrekkingen met Moskou te nor maliseren. ADVERTENTIE sieerzon hst kwaliteitsdoek van de goede markiezen-makers inlichtingen? vraag om een folder bij de haes holland n.v. postbus 538 eindhoven DEN HAAG In zijn toespraak tot de jaarvergadering van aandeelhou- des van de Koninklijke Nederlandsche derneming meegedeeld dat 1968 EEN J. Brouwer, president-directeur der on- erneming medegdeld dat 1968 een jaar van wezenlijke vooruitgang is ge weest, waarin de Koninklijke/Shell- groep een bijna tien procent grotere hoeveelheid heeft omgezet. Niet alleen door die grotere omzet, maar ook dank zij het harde werken van vele mensen en de hoge investe ringen van vroegere jaren, waren de gemiddelde kosten per verkochte bar rel olie ongeveer 9 dollarcent lager. Een deel van deze verlaging is optisch, omdat de in ponden sterling gemaakte kosten, omgerekend in dollars, in 1969 lager uitkwamen. Doordat de opbrengst per eenheid produkt in 1968 met circa vijf dollarcent per barrel terugliep, was de winstmarge per saldo vier dollar cent per barrel hoger; dit komt neer op ongeveer eentiende Nederlandse cent per verkochte liter produkt. De laatste tien jaar zijn de hoeveel heden olie en chemische produkten die de groep heeft verkocht ruimschoots verdubbeld. In dezelfde periode is het aantal werknemers gedaald van onge veer 220.000 tot 170.000. Dus per werk nemer is de gewonnen, verwerkte, ver voerde en verkochte hoeveelheid olie, thans ruim tweeëneenhalf maal zo groot als tien jaar geleden. Bij steeds stijgende kosten per werknemer, heeft deze aanzienlijk grotere produktiviteit toch kostenverlagend gewerkt, maar naast andere oorzaken vinden deze ver- PARIJS President De Gaulle is bang voor zqn toekomst. Daarom zal hjj nogmaals een dringend beroep doen NAPELS De Sovjet-Unie heeft haar grootste slagschip» een vliegdek- schip voor bewapende helikopters van 18.500 ton naar de Middellandse Zee ge stuurd, terwjjl schepen van de NAVO en vliegtuigen op grote schaal manoeu vres houden ten zuiden van Turkije. De Leningradno, een combinatie van een vliegdekschip en een kruiser, kwam uit de Zwarte Zee via de Bospo rus de Middellandse Zee binnen. Hij werd begeleid door een torpedoboot ja ger en een hulpschip. Dit betekent dat de Sovjet-vloot de NAVO-manoeuvres met helikopters ook vanuit de lucht kan gadeslaan. Een Sovjet-torpedoboot jager heeft vandaag de oefeningen gadegeslagen op 10 km van het Amerikaanse vliegdekschip Sjangrih-La. De NAVO-oefenïngen die 12 dagen zullen duren en „dawn patrol" heten zijn zondag begonnen. Op het ogenblik bevinden zichj 60 Sovjet-oorlogsschepen in de Middellandse Zee. De NAVO- omvatten 60 schepen en 300 vliegtuigen. ADVERTENTIE WASHINGTON Een smaldeel van 23 schepen, waaronder vier Amerikaanse vliegdekschepen is gevormd om kracht bjj te zetten aan de belofte van president Nixon om verkenningsvliegtuigen die boven de Japanse Zee opereren, bescher ming te verlenen, aldus deelde het Pentagon maandag mee. Het was de eerste officiële bekend making over de omvang van de Ameri kaanse armada die naar de Japanse Zee zal gaan in antwoord op het neer schieten van het niet bewapende ver kenningsvliegtuig van het type EC-121 een week geleden. Daniel Z. Henkin, de woordvoerder voor het Pentagon deelde de pers mee, dat het nieuwe smaldeel-71 samenge steld is uit de vloot in de Stille Oceaan en onder bevel staat van schout-bij- nacht Malcolm W. Cagle. De Amerikaanse vlootmacht voor de Japanse Zee bestaat behalve uit de vier vliegdekschepen Enterprise, Ticondero- ga, Ranger en Hornet nog uit de krui sers Chicago, Oklahoma City en St. Paul en uit 16 torpedoboot jagers. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft nog niet meegedeeld of vluchten door EC-121-toestellen bij de Noordkoreaanse kust thans hervat zijn. President Nixon heeft op zijn perscon ferentie van vrijdag j.l. wel gezegd, dat hij hervatting van de verkenningsvluch ten, met bescherming, had gelast Het Amerikaanse slagschip New Jer sey, dat naar het westelijke deel van de Stille Oceaan was gedirigeerd na 't ver lies van de EC-121 en de bemanning van 31 koppen, is thans op weg naar de V.S. en maakt geen deel uit van de vloot macht in de Japanse Zee. op de steun van het Franse volk. Dit gebeurt op vrijdagavond acht uur via radio en televisie. De officiële cam pagne voor het referendum op 27 april is dan al achter de rug. De oppositie noemt deze toespraak daarom „een laatste trap tegen de bal van scheids rechter De Gaulle". Het besluit van de Franse president was te voorzien, nadat de laatste opinie peilingen hadden aangetoond, dat bijna een derde deel van de kiezers zich nog altijd niet voor het referendum interes seert. Bij anderen hadden de ja-knik- kers een voorsprong van slechts vier procent tegenover de neen-schudders. Bovendien vreest de Gaulle dat de duidelijke afval die zich de laatste da gen gemanifesteerd heeft in de rangen van de Gaullistische meerderheid (Gis- card d'Estaing, burgemeester Hébert en senator Prélot) een slechte invloed zal hebben op het kiezerskorps. Daarom keert hij zelf nogmaals terug in de are na. "JVTaar aanleiding van de zestigste ver jaardag van koningin Juliana, is bij „Hollandia" te Baarn de gelegen heidsuitgave „Van Prinses tot Groot moeder" verschenen een met bijna 120 foto's, geïllustreerd levensverhaal van onze Koningin, vanaf haar geboor te tot nu toe. De in zaken betreffende het Oranje huis gespecialiseerde journalist Fred J. Lammers heeft de door vorige pu- blikaties algemeen bekende historische feiten weer eens keurig op papier ge zet, maar het aardige is, dat zijn relaas ditmaal gekruid wordt door ge tuigenissen, (jeugd) herinneringen en anekdotes, die hij naarstig optekende uit de mond van enkele persoonlijke vriendinnen van Hare Majesteit. Wat die te vertellen hebben, geeft het vrien delijk en vrijblijvend geschrijf, dat in dit soort publikaties onvermijdelijk schijnt te zijn, wat meer reliëf dan ge woonlijk. Het album kost f 8,90, maar de af druk van de voor het overgrote deel al eerder gepubliceerde foto's is niet om over (naar huis) te schrijven. Die haalt niet het niveau van het jaarlijkse foto boekje „Juliana Regina", waarmee de zelfde uitgeverij voor een lagere prijs periodiek op de boekenmarkt verschijnt. De 89-jarige weduwe L. Koning uit Spanga (bij Wolvega) is dood in haar woning gevonden. De vrouw lag voor de bedstee. Ze heeft daar waarschijnlijk anderhalve dag gelegen. lagingen natuurlijk ook hun verklaring in de steeds toenemende investeringen; het per werknemer genvesteerde be drag is dan ook gestegen van ca. 10.000 pond sterling in 1958 tot 25.000 pod sterling in 1968; dus in nagenoeg dezelfde verhouding als de verkochte hoeveelheden per werknemer. Over de vooruitzichten voor 1969 merkte ir. Brouwer op dat Shell Oil verwacht dat de winsten van de Ame rikaanse olie-industrie en van Shell Oil in 1969 verder zullen toenemen, hoewel minder sterk dan in 1968. Shell Canada verwacht dat de stijgende lijn van de winst zal afvlakken en wellicht reeds dit jaar, of anders in 1970, meer horizontaal zal gaan lopen. De vooruitzichten buiten Noord-Ame- rika zijn minder nauwkeurig te bepa len. De groep verwacht in ieder geval een stijging van de verkochte hoeveel heden ruwe olie en olieprodukten met ongeveer zeven procent. Voorshands dient er echter rekening mee te wor den gehouden dat de verkoopopbrengst een wel wat minder opwindend verloop zal hebben. De onderneming mag vol gens ir. Brouwer nauwelijks aannemn dat haar concurrenten haar in de be langrijkste afzetgebieden respijt zullen geven. Het aanbod van ruwe olie is nog steeds ruim en doordat voortdu rend nieuwe tankschepen in de vaart worden gebracht, zal het niveau van de vrachttarieven het gemiddelde van 1968 waarschijnlijk niet halen. Over het geheel genomen verwacht de Koninklijke dat bepaalde gunstige ontwikkelingen de negatieve factoren ruimschoots zullen compenseren, en dat de olieresultaten over 1969 weer goed zullen zijn. Ook het chemische en het aardgasbedrijf zullen hun stenen ter versteviging van het gebouw zeker bij dragen. Hoewel de stijging van het net to-resultaat van de groep over 1969 wel niet zo hoog zal zijn als dat over 1968, is de groep vol vertrouwen dat de uit komst dit jaar opnieuw hoger zal zijn. NEW YORK Sinds maandagmid dag houdt een honderdtal studenten van de universiteit van Princeton, ronselaars van de Amerikaanse mari ne vast, in een van de universiteits gebouwen. De studenten willen beide mannen, die jongemannen moeten bewegen tot dienstneming bij de marine, pas vrij laten als hun eisen zijn ingewilligd. Zij eisen een verbod voor de Ameri kaanse strijdkrachten om studenten op de universiteitsterreinen aan te werven en annulering van het opleidingspro gram voor reserve-officieren, dat deel uitmaakt van het studierooster. ZOUTKAMP Zaterdagmorgen werd van een weiland van landbou wer Van der Klei in Zoutkamp een schaap vermist. Men gaf dit aan de postcommandant der rijkspolitie door. Het spoor leidde naar de caféhouder H. uit Zoutkamp. De rijkspolitie deed huiszoeking en trof het schaap in de slaapkamer in bed aan. Na verder on derzoek bleek zich ook een geslacht schaap in de koelkast te bevinden. PEKING China heeft maandag Karoly Patak, correspondent van het Hongaarse persbureau MTI uitgewe zen. Hem wordt verweten, denigreren de berichten over China, het jongste congres van de Chinese communisti sche partij en de Chinese leiders te hebben verzonden. Patak was sinds april vorig jaar correspondent van MTI in Peking. ARNHEM Op de algemene verga dering van de raad van de adviesorga nen van het openbaar onderwijs is een voorstel aangenomen, om te bevorde ren, dat op scholen, waar kinderen over bleven, een behoorlijke kantine wette lijk verplicht wordt. Ook werd een motie aangenomen, waarin werd gezegd dat de gang van zaken in verband met de grote klasse gemiddelden volstrekt onbevredigend is. Het bestuur kreeg de opdracht om te proberen een herziening van het rege ringsbeleid te bereiken. Hierdoor zou een verlaging van alle leerlingen moe ten worden verkregen. A Is Richard Nixon in de 90 dagen, hij het ambt heeft bekleed een persoonlijke benadering van het presi dentschap heeft ontwikkeld, dan kan die benadering voorzichtig worden ge noemd. Hij heeft geen harde woorden gebruikt en gaat langzaam te werk in situaties, welke tot een crisis kunnen leiden. In zijn installatierede zei Nixon: „Wij kunnen alleen maar van elkaar leren als we niet tegen elkaar schreeuwen, als we rustig genoeg spreken opdat zowel onze woorden als onze stemmen gehoord kunnen worden." Hiermee kondigde Nixon een ge dempte stijl aan, in scherpe tegenstel ling tot die van zijn voorganger Lyn don B. Johnson. Het is de officiële toon geworden van de nieuwe republikeinse regering van het Witte Huis tot de laagste post bij de ambtenaren. Een paar dagen geleden, zag de Amerikaanse regering zich gecon fronteerd met een groot internationaal incident. Een marine-verkenningsvlieg tuig met 31 man en moderne elek tronische apparatuur aan boord, werd boven de zee van Japan door Noord koreaanse vliegtuigen neergeschoten. Tijdens zijn campagne van 1968 had kandidaat Nixon de behandeling door Johnson veroordeeld van de crisis die ontstond door de Noordkoreaanse in beslagneming van het Amerikaanse verkenningsschip Pueblo. Niettemin heeft Nixon, uiterlijk al thans. met alle mogelijke opzettelijke kalmte gereageerd toen hq voor de eerste keer geconfronteerd werd met een soortgelijke situatie. Na de eer ste berichten bepaalde de regering zich er toe te bevestigen, dat een harer toestellen werd vermist en de Noord koreaanse beschuldiging te ontkennen dat het vliegtuig in de luchtruimte van dat land was doorgedrongen. 1%/Taar hoe het incident van de Japan se Zee ook afloopt, het lijkt zeker, dat Nixon's politiek om open conflic ten te vermijden, spoedig tot een ein de zal komen. Een debat zal zeker ontstaan, als een onrustig door de de mocraten gecontroleerd Congres, van het paas reces terugkomt. Vrijwel el ke democraat en ook menige republi kein kan iets wat hem niet bevalt vin den in de herziene en verlaagde be groting. Bovendien wacht het congres nog steeds op het leeuwedeel van Nixon's binnenlands wetgevend pro gram. De besnoeiingen op de begroting zijn aangebracht wegens de inflatie. Nixon beweert dat de herziene begroting in het komende begrotingsjaar een over schot zal vertonen van 5.8 miljard dol lar, het grootste sinds de regering van Truman. Nixon heeft gezegd er op te vertrouwen, dat een overschot, gekop peld met meer krap geld, de uitholling van de waarde van de dollar zal stop zetten. TJoewel Nixon de inflatie als het meest acute binnenlandse probleem ziet, hebben Buitenlandse Zaken in de eerste 90 dagen het grootste deel van zijn aandacht opgeëist. De verhouding van het aantal zittingen van de nationale veiligheidsraad tot die van de door Ni xon ingestelde raad voor stedelijke za ken, was bijna precies twee tegen een. Dit was logisch, aangezien Nixon meent dat zijn bewegingsvrijheid op bin nenlands terrein beperkt zal blijven door budgettaire grenzen, totdat de in flatie onder controle is gebracht en het land zich kan losmaken uit de Viëtnamese oorlog. In zijn installatierede wees Nixon reeds op zijn voornemen om buiten landse aangelegenheden bovenaan zijn agenda te plaatsen. Binnen een paar dagen vertoonde hij zich op drie fron ten als vredestichter, een bewering, die hog ten volle waargemaakt moet worden. Maar als het pogen op zichzelf al iets betekent en Nixon is op het terrein van de buitenlandse politiek opvallend gevrijwaard gebleven van kritiek dan is hy snel te werk gegaan om een nog geheim program te ontwikkelen voor beëindiging van de Viëtnamese oorlog, om de basis te leggen voor vier-mogendheden-bespre- kingen welke naar hij hoopt een rege ling in het Midden Oosten kunnen versnellen en om aan te sturen op eventuele besprekingen met de Sovjet- Unie om de bewapeningswedloop af te koelen. Hoe het hiermee zal aflopen is nog nauwelijks te bezien. TVTixon besloot tot een voorzichtig com promis een dun schild rond of fensieve raketbases in schaars bevolk te gebieden in plaats van Johnson's plan om ABM's te ontplooien in voor steden met kritische verenigingen van burgers. Bij dit probleem bleek de beginne lingen-status van Nixon's regering, Minister Rogers sprak de minister van Verdediging, Meivin R. Laird, rus tig tegen, terwijl deze redeneerde dat de „safeguard", zoals de ABM door Nixon herdoopt werd, nodig was om een Sovjet-dreiging tegen Amerika's offensieve stoot met een „eerste actie" naar het voorbeeld van Pearl Harbour af te schrikken. Rogers van zijn kant zag zulk een dreiging niet. Hoe dit probleem wordt geregeld is nog twijfelachtig. Iedereen is het er op dit ogenblik over eens, dat de toe stemming van de Senaat over het toe staan van fondsen om de safeguard te verwezenlijken, discutabel is. Maar, wat misschien nog belangrijker is voor Nixon: een senator, genaamd Edward M. Kennedy, heeft zichzelf opgeworpen tot leider van het verzet tegen de ABM. Maar met een groot aantal kie zers die geen oordeel hebben over de ABM, lijkt er weinig reden om te ge loven, dat deze kwestie over 41 maan den nog van overheersend belang zou zijn. ADVERTENT 8

De Vallei | 1969 | | pagina 11