STENMAN HOLLAND HEEFT OOK VOOR VAST WERK IN VEENENDAAL Prummel- Optiek Leger des Heils leverde machtige manifestatie FINANCIËN en ECONOMIE (AS SA) Nieuw idee... een speciale bril voorsporten spel! Muzikanten-congres in Zwolle K.J.C.P.L. wil samenwerking J. Heybroek zal dividend verlagen Andere taak Houtbelegging Stadt Rotterdam stoot v. Marle aan Mees en Hope af Consolidatie bij ENOT V arrossieau hoger winst Toekomst van het monetair stelsel A.H.O.G. thans 7 procent STENMAN HOLLAND - STENMAN HOLLAND - STENMAN HOLLAND - STENMAN HOLLAND - STENMAN HOLLAND z X z z O X z X z z -I O X z X z z X z <s> z z X z het bedrijf waar produkten worden vervaardigd voor de woningbouw, zoals scharnieren, raamsluitingen, schroeven, deursloten enz. STENMAN HOLLAND m Z X X O r- r- Z O X O r- r- u> m Z X z X O wegens verdere uitbreiding van de produktie tegen aantrekkelijke voorwaarden, zoals goede verdiensten, fietsengeld, reisgeld, goede sociale voorzieningen (zowel voor mannelijk als vrouwelijk geschoold en ongeschoold personeel) waar u inlichtingen kunt krijgen op afd. Personeelszaken, Energiestraat/hoek Laan der Techniek, tel. 08385-19109 dagelijks van: 9.30-12.00 uur en 13.30-16.30 uur dinsdagsavonds: 19.00-20.00 uur X Z X z X O STENMAN HOLLAND - STENMAN HOLLAND - STENMAN HOLLAND - STENMAN HOLLAND - STENMAN HOLLAND - STENMAN HOLLAND TE KOOP pracht MERCEDES 190 diesel H. VAN DER MEER en ZN. VEENENDAAL N.V. UIT DE KERKEN DINSDAG 22 APRIL 1969 o z O X ui b- O -J -J ui h- 1/1 O ui H- O X ui l- O _l -J O X UI I— u> ui -4 z ui ■H m Z X z Z O Hl ui H m Z X z O r- r- Z O UI H m I- I— z O 1965, kleur donkerblauw met z.g.a.n. fa- brieksmotor. Slechts 14.000 km gelopen, alles in prima staat van onderhoud. Te bevragen 1 Mr. Dr. Schokkingstraat, achter 23. Telef. 10343 (tussen 8.00—12.00 en 13.30—17.30 U.) Deze bril heeft een metalen montuur dat tegen een stootje kan. En ook niet kan afvallen door de speciale veren. Het is een echt fijn, modern brilletje. Pretentieloos en toch een beetje modieus. Een beetje Frans. Neem zo'n bril ook mee op vakantie. Het kost U niet veel. Ook ideaal als reservebril. Erkend leverancier voor ziekenfondsen. KIES UW NIEUWE BRIL BIJ KERKEWIJK 17A - TELEFOON 10313 VEENENDAAL F10 ZWOLLE In de loop der jaren hebben wij enkele malen het genoegen gehad het zg. Muzikanten Congres van Het Leger des Heils in het Amster damse Concertgebouw bij te wonen, voor de laatste maal op 28 januari 1962. Voor het eerst in de geschiede nis van dit muzikaal belangrijke con gres werd het om praktische redenen in twee delen gesplitst, die de naam Regionaal Muzikanten Congres dra gen. Daarvoor werden aangewezen Rotterdam (De Doelen), vanuit het centrum en westen van het land ge makkelijk bereikbaar, en Zwolle, ten gerieve van het noorden en oosten des lands. De voordelen hiervan springen in het oog. Het per congres aantal deelnemende korpsen blijft beperkt, zodat het laatst optredende korps al vrij vroeg op de avond aan de beurt komt. Aan de 25 korpsen die wij zaterdag middag en avond in Zwolle beluisterd hebben, hadden wij juist genoeg om blijvend tot oordeel des onderscheids te komen. Voor de minnaar van de kopermu ziek (brassband) is dit- muzikanten congres altijd een bijzondere beleve nis, en of hij wil of niet, hij komt in de ban van dit gebeuren, zo geheel anders geaard dan de concoursen en festivals, ook al worden op deze laat ste soms formidabele prestaties gele verd. (Topconcours Arnhem bijv.). Maar het L.d.H. muzikantencongres heeft wij schreven het al eerder een religieuze achtergrond die er de bron en bedoeling van uitmaakt, of om het met enkele citaten uit het voor woord dat de Kommandant Nederland, Commissioner Kaare Westergaard, een Deen die uitstekend Nederlands spreekt, voor het programma van het Zwolse congres schreef:„wanneer God iets wordt aangeboden, alleen het beste goed genoed is". En verder:... „belangrijk te bedenken (dat) Leger- muziek Muziek met een plus is... ge bracht door muzikanten die hun gods dienst oprecht beleven... Een hogere vorm van muzikantschap bestaat niet". Welnu, wij hebben dit j.l. zaterdag dan weer beleefd, misschien kunnen wij beter zeggen: ondergaan, ook in de kritisch-muzikaal gezien minder be-' langrijke uitvoeringen of composities, om met dit laatste te beginnen, onbe langrijk waren de marsen „De Bevrij der van de wereld" van M. Kenyon, gespeeld door het kleine korps uit Nieuw Buinen, kapelmeester H. Lui- ning (wel wat sterk overdreven bijval) en „De blijmoedige heilsoldaat" van A. H. Jake way, één zoals er 13 in een dozijn gaan, gespeeld door Muziek korps Hengelo o.l.v. S. H. van Gangelen. What is in a name? Dit produkt had evengoed „Groet uit Zandvoort" kun nen heten, al is het dan gebaseerd op „O, mijn hart moet al maar zin gen" een (al) oud Legerlied. Ook de on derbreking in het herhaalde le deel (16 maten zang) zegt weinig al wer den die 16 maten door de stampvolle zaal van de Buiten Sociëteit enthou siast overgenomen. Overigens willen wij Hengelo een compliment niet onthou den voor de correcte uitvoering. Wij zullen het 25 nummers tellende programma, dat door de leider van het congres, de chef-secretaris van het hoofdkwartier te Amsterdam, kolonel F. van Dalen, geestdriftig, soms fijn- geestig „aan elkaar gepraat werd niet op de voet volgen, opmerkend dat wij van begin tot einde geboeid heb ben geluisterd. Twee ervan bespraken wij hierboven. Maar zeer vermeldens waard de 10 comettisten, die met be geleiding van het Stafmuziekkorps (Amsterdam) een in alle opzichten knappe vertolking gaven van „Prijst gij de Heer" van R. Croswell, waar van het thema in een aantal variaties in de composities terugkeert^ In tech nisch opzicht was er geen speld tussen te krijgen, en frappant was het sluiten de samenspel van solisten en begelei ding. Een zelfde verbluffend staaltje van homogeen musiceren hoorden wij des avonds, nu door 9 trombonisten met de stapmuziek, op het thema „In blijde dienst" van C. Hooton, waarin echter door de vele unisonopassages van weinig kleur sprake is. Minder interessant was de selectie „Op het pad van waar geluk" van J. Birch, uitgevoerd door het korps Gro ningen Viaduct o.l.v. R. J. Venema, welke selectie te veel marsmuziek be vat. Maar van bijzonder allure was de Festivalmars „Laat de vlag wappe ren" van L. Condon, door de Stafmu- ziek gespeeld o.l.v. de eigen dirigent majoor W. F. Palstra. (De verenigde korpsen en de Stafmuziek werden af wisselend gedirigeerd door Palstra en majoor C. Nieuwland). Hoe goed ook de meeste korpsen speelden, aan de Stafmuziek is direct te horen dat zij is samengesteld uit geselecteerde muzi kanten, in techniek, toonvorming en homogene klankproduktie exclusief. De gave compositie kreeg een schitterende vertolking. Schitterend evenens» de verenigde muziekkorpsen in een prachtige be werking door F. J. Dockerill van het „Heilig, heilig, heilig", van John Bac chus Dykes, klankrijk en sonoor; de mars „Ja, ons leger zal overwinnen" van R. Cresswell. waarin het enorme apparaat wij telden o.a. 6 bassen als een machtig orgel klonk, en de mars „O blijde dag" van R. Stead- man-Allen, waarin alleen al de ge compliceerde metriek een opvallend element vormde. Noemen wij nog Apeldoorn-Centrum onder kapelmeester Piet Zieck, dat met een betrekkelijk kleine bezetting, waarin de bassen wel eens domineer den, de selectie „Vrede met God" van T. Hazall muzikaal tot klinken bracht en Muziekkorps Almelo, gedirigeerd door J. Slant, één der beste muziek korpsen van de dag. Toen in het avondprogramma de verenigde muziekkorpsen, geleid door majoor Nieuwland, de selectie „Lied van de strijder" van Ch. Skinner op onnavolgbare wijze hadden gespeeld, vroeg kolonel Dalen: „Kun je zoiets buiten het Leger beleven?" Nee, inderdaad niet! v. R. Ned Herv. Kerk Beroepen: te Meteren en Est (toez.): H. Stroeve te Lopikerkapel. Aangenomen: naar Medemblik (toez.): L. A. Nagtegaal te Oudenbosch. Bedankt: voor Hardinxveld (toez.): G. Westland te Wierden; voor Winters wijk A. J. Hollander te Gieten. Gei*ef. Kerken Beroepen: te Utrecht-West: W. de Vries te Bedum. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Maarsen: J. van Arhstel te Middelburg. Beroepen: te 's-Gravendeel: B. Witzier, kandidaat te Apeldoorn. Bedankt: voor Hoogeveen: A. W. Drechsler te 's-Gravendeel. Geref. Gemeenten Beroepen: te Borssele en te Middel- harnis: A. Hoogerland te Werkendam; te Apeldoorn: P. Blok te Dirksland; te Zoetermeer: H. Ryksen te Gouda. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Bussum: H. J. A. Haan te Amsterdam-Noord. AMSTERDAM Er is nog geen sprake van een nauwere samenwer king van^de Koninklijke Java-China- Paketvaart Lijnen met andere rederij en. Als fusie de mogelijkheid zou bie den tot een hogere rentabiliteit te ko men, zal het bestuur hier niet afwij zend tegenover staan. De directie van de K.J.C.P.L., die dit gisteren te ken- nep gaf op de jaarvergadering, maakte bekend dat de resultaten van dit jaar tot dusver beter zijn dan van begin 1968. De vervoerscapaciteit neemt sterk toe, vooral in verhouding tot het aan tal schépen. De vaart op Indonesië neemt langzaam toe. De geconsolideer de omzet over 1968 bedroeg f 260 mil joen (1966: f 220 miljoen). De perso neelskosten stegen het afgelopen jaar met f 1 miljoen tot f 81 miljoen en vormen nu 60 procent van de totale kosten. Het aantal werknemers nam echter af van 6.200 tot 5.500. De laatste 9 jaar zijn de personeelskosten ver dubbeld. De verzekerde waarde is f 750,- miljoen. In de V.N.S. heeft de K.J.C.P.L. een deelneming van nomi naal f 9,6 miljoen De beleggingen van f 80,8 miljoen zijn voor f 75 miljoen in de vorm van deposito's uitgezet. BILTHOVEN „Hoewel de omzet ten van haarden en kachels in het eer ste kwartaal van dit jaar tén opzichte van dezelfde periode van 1968 wederom terugliepen, werden daarentegen in an dere artikelengroepen betere resulta ten geboekt. Zodoende bleven de totale omzetten niet ten achter bij die van het vorig jaar". Dit zei het directielid de heer K. Heybroek op de aandeelhou dersvergadering in Bilthoven van Jean Heybroek nv groothandel in machines en gereedschappen voor Land-, tuin- en wegenbouw en verwarmings- en kook- apparaten. De onderneming, zo zei de heer Hey broek, specialiseert zich steeds meer als importbedrijf. Daarbij concentreert men zich op bepaalde service-vragen de artikelen, zoals gemotoriseerde maai- machines. Volgens hem zal de kachel en haardenbranche steeds meer ter rein verliezen en op den duur zal deze sector dan ook worden stopgezet. Het bedrijf (85 werknemers) importeert on geveer 90 pet. van alle artikelen uit het buitenland (ruim de helft komt uit de Angelsaksische landen). Hij is van oordeel dat de gespecialiserde groot handel in haar huidige constellatie wel degelijk een belangrijke plaats op de markt inneemt. De specialisatie zet zich trouwens ook voort op het terrein van het tuin- en plansoenenonderhoud. De heer Heybroek beantwoordde hiermee vragen van een der aandeel houders, die eerder betoogde dat de po sitie van de handelsvennootschappen er op het ogenblik niet gunstig uitziet door de hogere lasten, de lagere omzetten en daardoor dalende percentages. De aandeelhouders gingen akkoord met een dividendverlaging van twee procent, namelijk van 12 pet. over 1967 naar 10 pet. over 1968. AMERSFOORT De intrinsieke waard# der aandelen houtbelegging N.V. is in 1968 met drie pet toegeno men tot 98'/2 pet. De inkomsten waren iets lager. Na onttrekking van een ge ring bedrag aan de dividendreserve kan een onveranderd slotdividend van drie pet worden uitgekeerd. Ook over 1969 verwacht de directie een gelijk blijvend dividend van totaal zes pet te kunnen uitkeren. In het nu vrijwel tienjarige bestaan van de vennootschap' is gebleken, dat hiermee geen directe behoefte bij het beleggend publiek kan worden gediend, zegt het verslag. Liquidatie komt het bestuur echter, zeker op dit moment, ongewenst voor, zij stelt voor voorshands door te gaan op een wellicht wat min der actieve wijze in de oude betekenis van het beleggingsbeheer, doch daar naast het oog sterk te richten op de functies, die de N.V. bij samenwerkin gen in de houtsector kan vervullen. Aandeelhouders die hiervoor geen be langstelling hebben, kunnen hun aande len voor inkoop door de N.V. aanbie den. De directie meent, dat Houtbeleg ging een taak heeft, dan wel kan krij gen, als beslist neutrale gesprekspart ner en/of tot holding om te bouwen vennootschap. Vrijwel alle thans nog in portefeuille zijnde fondsen komen voor fugie in aanmerking. ROTTERDAM Het Assurantiecon cern Stad Rotterdam heeft zijn begin 1968 gekochte dochtermaatschappij M. van Marle verkocht aan de Bank en Assurantie Associatie. Dit is de overkoe pelende maatschappij van de Bank Mees en Hope en de in oprichting zijn de Assurantie Beheer Maatschappij. De Bank Mees en Hope wordt ge vormd door de Ned. Overzee Bank en de bankiersfirma's Mees en Hope. De Assurantie Beheer Mij. zal omvatten het makeiaarsbedrijf van Mees Assurantiën, de assurantiefirma's Vugt en Beukers in Rotterdam en Marinkelle in Amsterdam en de Rotterdamse Assurantiekas. Va nMarle zal in de Assurantie Be heer Mij. de overkoepelende maatschap pij worden van Vugt en Beukers en Ma rinkelle. Jhr. mr. P. H. G. Nahuys, die is af getreden als lid van de raad van be stuur van de Stad Rotterdam, blijft di recteur van Van Marle. De heer C. A. Gleichman, tot dusver gedelegeerd com missaris van Van Marle, zal in de ko mende jaarvergadering van de Stad Rot terdam aftreden als lid van de raad van bestuur en naar de nieuwe groep overgaan. De Stadt Rotterdam behoudt de ves tiging van Van Marie in Antwerpen. AMSTERDAM In grote lijnen is het bedrijfsgebeuren bij N.V. Ned. Op tische Industrie ENOT overeenkomstig de verwachtingen gebleven. Bij gelijk blijvende prijzen werd een omzetstij ging van ca 3V« pet bereikt. Het netto resultaat nam toe met ca 8V2 pet. De voor 1968 opgestelde plannen zijn gro tendeels gerealiseerd. Van de buiten landse dochters werd in 1968 f 93.500 aan dividend over 1967 ontvangen. Blijkens de geconsolideerde cijfers bedroeg de bedrijfswinst voor afschrij ving f 1,53 min (v.j. f 1,52 min). Het winstsaldo komt uit op f 673.068 tegen f 620.148 over 1967. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 14 op 15 pet. Het voor 1969 opgestelde programma heeft een meer consoliderend karak ter. De investeringen zullen van ge ringere omvang zijn dan in 1968. Aan de hand van de resultaten over het eer ste kwartaal mag worden verwacht, zegt het verslag, dat in 1969 minstens een gelijkblijvend jaarresultaat zal wor den behaald. ALPHEN A/D RIJN Over de om zetontwikkeling in 1968 kan, blijkens het verslag van Varrossieau en Cie nv, worden vastgesteld, dat deze aan de verwachting heeft beantwoord. De af zet van „do-it-yourself" produkten in binnen- en buitenland handhaafde zich in grote lijn op het niveau van 1967. Ook de omzet in de overige sectoren bleef op het niveau van vorig jaar. De scherpe concurrentie heeft invloed ge had op de bruto-winstcijfers. Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesre kening steeg het saldo exploitatiereke ning tot f 2,24 min (v.j. f 2,12 min). Na afschrijvingen etc., resteert een con cern-winst van f 749.035 (f 663.187). Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van negen procent. Over het eerste kwartaal van 1969 zegt het verslag, dat de omzetten in de sectoren industriële coatings en directe export zich gunstig ontwikkelden. De verkopen in de doe-het-zelf- en schilder sector zijn door de slechte weersom standigheden iets geremd. Bij de doch terondernemingen werden ten dele stijgende en ten dele gelijkblijvende omzetten gerealiseerd. De directie verwacht, dat door de aangekondigde fusie met Vettewinkel een effeciënter wijze van produceren mogelijk wordt, een doelmatiger re search wordt gestimuleerd en ongetwij feld bezuinigingen worden mogelijk gemaakt. HELVOIRT Prominente economen uit een 20-tal landen hebben te Hel- voirt drie dagen van discussies over de toekomst van het internationaal mo netair stelsel afgesloten. De bijeen komst was georganiseerd door het John F. Kennedy-instituut van de katholieke hogeschool te Tilburg in samenwerking met het Europese universiteire genoot schap voor wetenschappelijk onderzoek op' financieel terrein. De discussies en de rapportage wa ren besloten. Het doel van dit collo quium was mensen uit verschillende sectoren van het financiële en econo mische leven bijeen te brengen voor openhartige discussies over montaire problemen. Aan de discussies werd deelgenomen door de jhr. mr. E. van Lennep, thans nog thesaurier -generaal van het minis terie van Financiën en binnenkort se cretaris-generaal van de Organisatie voor- Economische Samenwerking. Ver der waren onder de ruim 100 deelne mers prof. Robert Triffin van de Ame rikaanse Yale-universiteit en het Ame rikaanse congreslid William A. Brock. Ook enkele Aziatische ontwikkelings landen waren vertegenwoordigd, nl. In donesië door dr. J. B. Soemardin van de Indonesische universiteit in Djakar ta Pakistan, India en Thailand. Thai land was vertegenwoordigd door de eni ge vrouw in het gezelschap, de ban kier mevrouw Soeparb Jossoindara. Voorts waren er drie vertegenwoordi gers uit de communistische wereld, al len hoogleraren uit Praag. DEN HAAG De Algemene Han delmaatschappij van Onroerende Goe deren (A.H.O.G.), heeft over 1968 een winststijging geboekt van 38 procent. De winst bedroeg f 156.000 (f 113.000). Voorgesteld werd om het dividend te verhogen van 6 tot 7 procent. Het to taal aan onroerend goed staat geboekt voor de aanschaffingsprijs van f 4,32 miljoen (v.j. 3,84). De AHOG bezit 507 woningen en 48 winkels en bedrijfs ruimten tegen achtereenvolgens 494 en 48 vorig jaar.

De Vallei | 1969 | | pagina 8