Aan atlassen valt nog wel iets te verbeteren „Sommige verzorgingstehuizen nemen bejaarden op die nog geen verzorging behoeven Gebrek aan contact tussen vroegere en huidige directeur Dr. Jongbloed Huwelijk Etna met Daalderop dreigt te mislukken J. M. A. Klep: NASA is bereid Nederlandse kunstmaan te lanceren rj\isietegenstander Klep (die meer geld wil zien)„Toen ik vorig jaar met pensioen ging, werd ik adviseur van de vennootschap, maar er wordt mij nooit iets gevraagd en dan word je kribbig". „Ontwikkeling in Benelux gaat veel te traas" Fokker Friendship neergestort BETERE SMERING MACHINES KAN ONS LAND JAARLIJKS EEN MILJARD OPLEVEREN Vroegere „miss World" slaagde in Londen voor arts-examen TECHNISCH Geen begrip BEHARTIGER Hoogs te waarde VERSTANDIG Prof. Koeman tot cartografen ZELFS ROLLS-ROYCE WAS MET HELEMAAL VOLMAAKT MR. MARIJ1SE1S: BEMIDDELAAR Geen inkrimping personeel BRITSE BEGROTING GOEDGEKEURD Maanden werk Geraffineerd Ir. F. H. Theyse in Delft: MASSA-ARRESTATIES OP CELEBES TE DRUK PARTICULIER UIT VOORZORG rje dreigende mislukking van het huwelijk tussen twee be- langrijke Nederlandse industrieën, De Etna en Daalderop. is een schoolvoorbeeld van gebrek aan contact tussen een oud- directeur met een 40-jarige staat van dienst en diens opvolger. Het leek allemaal zo mooi, 2 fabrikanten van huishoudelijke apparaten, de een van gas-, de ander van elektrische toestel len. hadden elkaar gevonden. Tot vrijdag in Breda beleggings- deskundige W. C. Posthumus Meyjes de aandeelhouders van De Etna hun gasbel tot ontploffing liet brengen onder de zo kunstig aangebrachte elektrische bedrading van de Tielse Ko ninklijke Metaalwarenfabrieken v.h. J. N. Daalderop Zo nen. Tot groot verdriet van de laatste kwamen reeksen tegenstel lingen en misverstanden aan het licht tussen Etna's oud-direc teur J. M. A. Klep (66), kleinzoon van de oprichter en groot aandeelhouder, en nieuweling dr. A. L. Jongbloed (51). zes jaar geleden nog de enige bierviltjesfabrikant in Nederland en sinds die tijd in de top van de directie van de Bredase Ijzer gieterij. Een enkel voorbeeld Fusievoorstander Jongbloed, die volgens zijn tegenstander al les voor het (grotere) bedrijf over heeft (met zichzelf aan de top)„Het contact was sporadisch. Jaap Klep bemoeit zich niet met de zaakdat hebben wij altijd erg knap gevonden. „Maak mij maar adviseur", zei hij vorig jaar, „dat staat beter, maar als je weg bent, moet je weg zijn. Kom gerust eens een borreltje drinken, maar laten wij dan niet over kachels pra ten K. „Ik zag aankomen, dat er ruzie kwam. Daarom werd ik ook geen commissaris. Als er iets mis is, zit ik In de zaal. Dat is nu uitgekomen". Inderdaad, Jaap Klep stemde tegen en met hem alle nako melingen met hun ooms, neefjes, nichtjes en tantes van de twaalf broers Klep. die in 1902 De Etna in een naamloze ven nootschap omzetten (K. „Voorzover de familieleden tenmin ste niet rechtstreeks bij het bedrijf en dus bij Jongbloed waren betrokken.") J. „Het had wel een ratten vanger effect. In de vergadering liepen mensen rond met hoge blosjes, als maar vragend of ze ook tegen moesten stemmen en waar tegen". Wie zijn deze beide tegenstanders, die elkaar sinds vrijdag zo in de haren zitten zonder (aldus Jongbloed) vijan den te zijn en wat zijn de diepere achtergronden van hun me ningsverschil Wij vroegen het hun. al wist dr. Jongbloed niets van achtergronden „Ik was verbaasd door die stemming, alleen maar verbaasd". RUZIE IN PLAATS VAN FUSIE BREDA Dr. A. L. Jongbloed „Ik ben daar nu zes jaar" vindt de botsing in De Etna ook vervelend genoeg. In oktober begon de vrijage tussen zijn bedrijf en Daalderop. „De accountants kwamen bij elkaar, er kwam een advies en er werd een bureau in de arm genomen. Begin dit jaar was er een commissarissenverga- dering en ook de heer Jaap Klep was het eens met de fusie". De heer Jongbloed blijkt Erik M. A. Klep (33) in zijn gezelschap te hebben, zoon van Anton M. F. Klep, die veer tig jaar met broer Jaap heeft samen gedaan. Ton gaat in september met pensioen en Erik volgt zijn vader op. Hij is vrijdag gepromoveerd van di recteur tot lid van de raad van beheer. Oom Jaap over hem: „Erik is een technische jongen, die alles tegelijk is, bedrijfsleider en uitvinder". Erik: „Het is een technische fusie, zalig. Het compenseert zo aardig. Wat wij eerst moesten kopen, kunnen wij nu zelf gaan maken". Hij is al evenzeer verbaasd over wat vrijdag is voorgevallen als dr. Jong bloed, van wie Erik ook op andere pun- ten eerder een zoon lij£t te zijn dan van een Klep. „Als er nu onenigheid in onze familie is, weet je waar je aan toe bent, maar die is er niet". Dr. Jongbloed en zijn jonge medelid van de raad van beheer leggen uit, dat alle spelregles bij de fusie in acht zijn genomen. Zij ontleden de raad van commissarissen: De heren A. L. M. v. Waesberghe, bankdirecteur in de plaats, waarvan 'president-commissaris ir. H. B. J. Witte burgemeester is (Eindho- l«n) en W. J. A. Arntz. „Ik denk dat die „directeur van een steenfabriek" zegt, als je vraagt wat hij is", verduidelijkt Erik. „Hij en Van Waesberghe zijn al 25 jaar commissa ris. Hun echtgenotes stammen uit onze familie. Er is dus niet alleen familie invloed in de raad van commissarissen maar toch ook wel deskundigheid". Dr. Jongbloed over de vergadering van vrijdag: „Dat was een nummer voor een gekkenhuis. Volgens mij heeft Posthumus Meyjes de boel gekraakt met motieven, die uit de familie moes ten komen. „Laten we de jaarcijfers maar eens afstemmen", zo moet hét ongeveer gegaan zijn. Er is stemming gekweekt achter onze rug om. Het was alsof je in een bos liep: Telkens voel de je een steentje op je schouder, maar keek je om dan zag je niemand". Jongbloed: „Wij hebben altijd wat moeite het anders te zeggen dan wij denken, maar wij zijn niet van plan de fdsie te laten slippen. Zeker, er zijn al aandelen Daalderop aangemeld en ook Etna, maar een meneer, die zijn stukken al was komen brengen, heb ik vrijdag nog zien tegenstemmen. Daar om verwacht ik wel, dat de aanmel dingstermijn voor de aandelen pas sluit Dr. A. L. Jongbloed wil niet lachen: ,,Ze zeggen al van me dat ik de man met de Nasser-glimlach ben". Over de fusie zegt hij nog: „Wij blijven gewoon twee aparte werk maatschappijen, die bij elkaar geld kunnen lenen tegen een voor beiden geschikte rente". OOSTERHOUT De heer Jaap M. A. Klep vindt *t allemaal 'n heel verve lende geschiedenis. „Ik wordt beschouwd als degene, die actie voert, die achter de schermen heeft zitten wroeten, maar Jongbloed heeft de hele rel op touw gezet. „Hij heeft zich het vuur uit de slof fen gelopen voor die fusie. Wij hebben veertien miljoen liggen. Ik kan mij nog wel andere combinaties voorstellen. In het begin hebben wij nog geprobeerd 2Vt op 1 te krijgen in plaats van twee aandelen in de nieuwe combinatie voor elk aandeel Etna. Daar stond ook de ac countant achter, maar het bleek niet haalbaar bij Daalderop". De oud-directeur van de Koninklijke Ijzergieterijen en Emailleerfabrieken De Etna kan wel schieten op het Rot terdamse efficiencybureau en een Am sterdamse commissionair in effecten: „Die lopen te leuren met Daalderop, Automatic Screw Works en Inventum. Zij hebben de boel verkocht en daar is Jongbloed ingevlogen volgens mij. Hij ziet zich graag concerndirecteur wor den van steeds grotere combinaties. Dan hoeft hij niet meer op de fabriek te ko men. Maar laat hij daar nou maar ka cheltjes verkopen. Dat doet ie goed". Jaap Klep, die over de Vereeniging voorden Effectenhandel (het bestuur van de Amsterdamse effectenbeurs) ook niet al te gunstig denkt, is in de ogen van dr. Jongbloed de familiebehartiger, „maar wij hebben met de familie de aandelen. Buitenstaanders, die een aan deeltje willen kopen, doen dat voor eigen risico". Dat risico slaat dan op de duistere ba lans en verlies- en winstrekening, die De Etna jaarlijks pleegt te publiceren. De heer Klep, wijzend op de heer Pos thumus Meyjes, die vrijdag als eerste zei tegen de jaarcijfers te zullen stem- 99 als onze jaarcijfers zijn goedgekeurd. U moet bedenken, dat De Etna vooral als een verstoten verloofde bijzonder kwetsbaar wordt". Dr. Jongbloed is verheugd, dat de vakbonden en de ondernemingsraad die fusie „helemaal zien" en hoopt nu ook, dat de familie verstandig wordt. Onder instemmend geknik van Erik Klep zegt hij: „De mensen hebben er geen begrip van waar ze tegen zijn. Zij doen wat Posthumus Meyjes doet. Ga maar na: de aandeelhouders Et- na hebben nu een bedrijf van tien mil joen. Straks zijn zij voor tachtig pro cent eigenaar van een zaak van veer tien miljoen. Het bedrag van de fami lie gaat slechts terug van dertig tot 29 procent, maar dan in een groter be drijf'. J. M. A. Klep wil zijn huid zo duur mogelijk verkopen: ,,In Breda pra ten ze niet over De Etna, maar over Klep en op de jaarbeurs over Klep-kachels" men: „Hij wil graag als de man ge zien worden, die reserves openbreekt. Nu wil ik graag zien wat ik in veertig jaar heb verstopt. Daarom hebben de familieleden met de grote posten aandelen tegengestemd. Het is ellendig, maar ik kon niet an ders. Die fusie mag niet doorgaan. Als je met een meisje trouwt, moet DELFT „Veel atlassen en kaar ten op kleinere schaal geven gebergten en andere moeilijk bereikbare gebieden niet geheel juist weer. Verscheidene bladen van de wereldatlas komen voor verbetering in aanmerking. Bij een on derzoek van ruimtefoto's en een verge lijking daarvan met bestaande kaarten bleek een zo geringe conformiteit met de werkelijkheid, dat men zich bezorgd kan maken over de piloten, die met der gelijke kaarten moeten manoeuvreren". Dit zei vrijdag prof. dr. ir. C. Koe man van de Rijksuniversiteit in Utrecht tijdens de twaalfde cartografendag van 't Nederlands Aardrijkskundig Genoot schap in Delft. Prof. Koeman toonde foto's, van de aarde die uit ruimtecapsules zijn geno men. Hij legde daar de van de foto's afgeleide tekeningen naast en vergeleek die met enkele delen van bestaande mo derne kaarten. In Iran, Saoedie-Arabië. de mond van de Amazone en in het An- NEW YORK Aan de Amerikaanse eigenaars van 1.350 Rolls-Royce en Bentley-auto's is verzocht, hun wagens te laten nazien op een mogelijk defect in het stuurmechanisme. De vervaar digers van deze kostbare wagens heb ben verklaard dat „de stelschroeven van de handgreep van het stuur onder zwa re overbelasting iets van hun torsie- klemkracht verliezen". De goedkoopste exemplaren van ge noemde merken kosten ongeveer 19.000 dollar (f 70.000). de duurste tweemaal zoveel (f 140.000). De importeur voor de VS liet weten dat er- voor zover bekend, geen moeilijkheden met het sturen zijn geconstateerd. „Het is eenvoudig een mogelijk risico, dat door proeven in het laboratorium is ontdekt, de kleine in greep duurt nog geen half uur". dusgebergte komen grote gebieden voor waarvan essentiële kenmerken op de kaarten ontbreken. Prof. Koeman be toogde, dat het tot nu toe niet goed mo gelijk was kaarten op kleinere schaal te vergelijken met die van grotere or de, omdat het generaliseren van de grondvormen beïnvloed wordt door de subjectiviteit van de cartografen. De ruimtevaartfotografie maakt een ob jectieve toetsing mogelijk. Zelfs aan kaarten van bijvoorbeeld Zwitserland is nog wel het een en ander te verbete ren, zo verklaarde hij. De ruimtevaart bewijst nu reeds haar nut op dit gebied. De conventionele kaart, zo betoogde hij, schiet zeer vaak tekort in vergelijking met foto's uit de ruimtevaart. Volgens de heer Koeman zou men bij het onder wijs meer met luchtfoto's moeten wer ken om de scholier een reëler beeld te geven van het aardoppervlak. DEN HAAG Mr. V. G. M. Marij- nen, burgemeester van Den Haag, heeft geprotesteerd tegen de huidige ontwik kelingen binnen de Benelux. Hij constateerde dat de geestdrift van de eerste jaren bezig is in het te gendeel te verkeren. De technische problemen worden obstakels, die wer ken als een barricade. Mr. Marijnen, die voorzitter is van het Nederlands Beneluxcomité, zei dit gisteren op een bijeenkomst van het comité in Den Haag. Vijfentwintig jaar na tekening van het eerste Bene lux douane-akkoord en aan de voor avond van de regeringsconferentie die volgende week in Den Haag wordt ge houden, begint het eertijds gevraagde geduld op te raken, zei hij. de familie goed zijn en ze moet ook nog wat geld hebben. Welnu, hier deugde de familie (Daalderop) wel, maar er was geen geld. Bovendien deugt de pas toor, die het huwelijk moet inzegenen, ook niet". Dat is dan de oud-accountant J. Kraayenhof, al eerder bemiddelaar in de fusie toen de houders van de 720 winstbewijzen een betere ruilverhoudin wensten, en kregen. De heer Klep windt er geen doekjes om, dat hij een huisvader is, die zo zuinig mogelijk met de centjes omgaat. Uit het streepjespak van deze innemen de persoonlijkheid komt een papiertje tevoorschijn, waarop in cijfers de for midabele groei van De Etna sinds 1902: „Zonder ooi); een cent leenkapitaal". Alleen zijn in die beginjaren van deze eeuw wel eens 82 aandelen verbrand, omdat een zekere Ome Willem een schuld van 82.000 niet betaalde. Maar Ome Willem kreeg dan ook een .enkele reis naar Amerika. Jaap Klep: „Daarom wil ik nu ook de hoogste waarde zien te krijgen als ik van mijn papiertjes afstand doe". OOSTERHOUT Bij de metaalwa- renfabriek Daalderop in Tiel moeten er zeker vierhonderd mensen uit als de fu sie met de Etna in Breda door zou gaan. Dit is volgens Etna's oud-directeur J. M. A. Klep de mening van het Bredase bedrijf. „Hoe kan Ome Jaap nu zo iets zeggen", zegt neef Erik, van de tijdstu die-afdeling van de Etna. „Ze zitten in Breda en Tiel juist om mensen te sprin gen". Daalderop heeft gistermiddag in een communiqué geruchten over personeels inkrimping „apert onjuist" genoemd. In de vrijdag gehouden aandeelhouders vergadering heeft president-directeur drs. Daalderop zelfs gesproken over de noodzaak Turkse gastarbeiders aan te trekken. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft maandagnacht de voorgestelde begroting van 1969-1970 met 322 tegen 253 stemmen aangenomen. Het debat over de grondslagen van de begroting heeft vier dagen geduurd. Bij stemmingen over onderdelen van de begroting is de meerderheid van de regering op een punt tot 28 ze tels teruggevallen 282 tegen 255 over een verhoging van de belasting op werknemers. LONDEN Miss World 1966, Reita Faria uit India is erin geslaagd haar arts- examen met succes af te leggen, zodat zij zich nu dokter F aria mag noemen. Foto: de 25-jarige ex-miss-World bestudeert een virus. RODEN De Amerikaanse rijks dienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) is in beginsel bereid Neder lands eerste wetenschappelijke kunst maan 4n een baan om de aarde te bren gen. 't Ligt in de bedoeling in de kunst maan ook een Amerikaans instrument onder te brengen. De Nederlandse kunst maan zal sterrenkundig onderzoek in de wereldruimte moeten verrichten. Het Amerikaanse aanbod heeft dus betrekking op een wijziging van het be staande ontwerp voor een astronomische Nederlandse kunstmaan waaraan de Nederlandse regering maximaal zeshon derdduizend gulden mee wil betaler^ Die subsidie stelde de minister van economische zaken, mr. L. de Block, in januari van dit jaar het consor tium van Philips en Fokker in .het voor uitzicht. Een met het oog daarop al gevormde studiegroep zal in de komende maan den in samenwerking met deskundigen van NASA 'n gewijzigd ontwerp voor 'n Nederlands-Amerikaanse sterrenkundi ge kunstmaan uitwerken. Over eventue le lancering van de kunstmaan kan pas tegen het einde van dit jaar wor den beslist. Met het maken van 't nieu we ontwerp zullen verscheidene maan den zijn gemoeid. NASA en de Neder landse regering moeten er dan over oordelen. Volgens deskundigen van NASA zou uitvoering van dit ruimtevaartproject 'n belangrijke stap vooruit kunnen zijn bij het gebruiken van kleine kunstma nen voor onderzoek van de wereldruim te. Het consortium van Philips en Fok ker, dat de kunstmaan eventueel zal bouwen, heeft een geraffineerd richt- systeem ontworpen. De nauwkeurigheid daarvan is vergelijkbaar met die van de zeer kostbare en zeer grote Ameri kaanse astronomische kunstmaan OAO die al geruime tijd zijn banen om de aa de beschrijft. De Nederlandse instrumenten die be stemd zijn voor de nieuwe kunstmaan zijn ontworpen door medewerkers van de sterrenwachten van de rijksuniversi teiten van Groningen en Utrecht, leden van de studiegroep. Bij die instumenten zijn een ultravio- let-telescoop van de Groninger sterren wacht in Roden en een röntgentele- scoop van de Utrechtse sterrenwacht. CALCUTTA Een Fokker Friend ship van Indian Airlines is maandag avond in een onweersbui boven Oost- Pakistan neergestort. Alle 44 inzitten den kwamen om .het leven, aldus i> bekendgemaakt door een ambtenaar van het ministerie van Luchtvaart op het vlieveld van Calcutta. Het toestel was onderweg van Sil— char in Oost-Assam via een tussenlan ding^ te Argatala, de hoofdstad van de staat Tripurua naar Calcutta, ta. Het vliegtuig dat is neergestort bij Khulna, 130 km ten Noordoosten van Calcutta, had 40 passagiers en een vierkoppige bemanning aan boord. DELFT Betere smering van ma chines kan ons land jaarlijks een bespa ring van ruim een miljard gulden ople veren. F. H. Theyse, de leider van het Ne derlandse ultracentrifugeproject. deel de dit vorige week in de Technische Hogeschool te Delft mede. Ir. Theyse aanvaardde het ambt van buitengewoon lector in de werktuig bouwkunde aan de Delftse TH met een rede „Beheerste slijtage, beheerste eco nomie". Hij gaat onderwijs geven in de hydrodynamische smering. Ir. Theyse schokte zijn gehoor met deze feiten: Van het totaal van de in Nederland door machines opgewekte energie mag worden verwacht dat dertig procent ver loren gaat door onnodige wrijving. Be tere smering zou hier een jaarlijkse be sparing van 28 miljoen gulden kunnen opleveren. Vermindering van slijtage door bete re smering kan leiden tot een bespa ring van 460 miljoen gulden per jaar. Vermindering van stagnaties als ge- I volg van slechte smering kan per jaar een besparing vari 200 miljoen gulden betekenen. Andere jaarlijkse besparingen zijn: betere smering van verbrandingsmo toren 28 miljoen gulden, besparing mankracht door doelmatiger smering 25 miljoen gulden, besparing smeer- middelkosten 25 miljoen gulden, bespa ring op investeringen door doelmatiger smering 44 miljoen gulden. Ir. Theyse komt zo op het indrukwek kende bedrag van 1,04 miljard gulden per jaar. Hij zei dat het verbijsterend was „hoe weinig overwogen .vaak.smeer- systemen worden toegepast en gecon strueerd, zelfs als men al de te smeren lagers goed berekend heeft". DJAKARTA Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat 200 men sen zijn gearresteerd in Zuidoost-Cele bes, wegens deelneming aan clande stiene communistische activiteit. Onder de gearresteerden zijn zestig regerings functionarissen en verscheidene mili tairen. 9? DEN HAAG „Elk alarmeringssysteem voor alleenstaande bejaarden is eigenlijk een aanklacht tegen de buurt waarin de bejaarde woont. Elk systeem waarbij de bejaarde zelf iets moet doen een knop indrukken of een SOS- driehoek voor het raam zetten heeft als groot nadeel dat je er niets aan hebt als je met een gebroken heup op de grond ligt of met een beroerte neervalt. Natuurlijk zijn die systemen 'n vooruitgang, maar het beste blijft het persoon lijk contact". Dr. F. J. G. Oost vogel, geneesheer-di recteur van een Haags verpleeghuis en vooraanstaand deskundige op het gebied van de behandeling van zieke bejaar den, weet ook wel „Sommige bejaar den zijn heel moeilijk te benaderen. Maar toch ligt hier een taak voor bij voorbeeld de wijkverpleegster of de huisarts". „Iemand die 'n heup breekt, kan mis schien al wekenlang duizelig zijn ge weest. Daarvoor waarschuwt een be jaarde meestal geen dokter, want het zijn immers de makkelijkste patiënten. Ze denken altijd: Het is mijn ouderdom, dus is er toch niet aan te doen". „Komt de verpleegster of dokter bij voorbeeld vast elke week op bezoek, dan komt zo'n klacht over duizeligheid er wel uit en kan er wat worden gedaan, voordat door die duizeligheid een ge vaarlijke val wordt gemaakt". Dr. Oostvogel wil natuurlijk niet zeg gen dat de wijkverpleegsters of huisart sen hij is dat zelf jarenlang geweest niet genoeg aandacht besteden aan hun bejaarde patiënten. Zij hebben het echter te druk meent hij en daarmee be landt hij aan het begin van de ketting die het bejaardenprobleem volgens hem op het ogenblik is. „Er wonen nu bejaarden zelfstandig die eigenlijk in een verzorgingstehuis zouden horen, maar daar is geen plaats voor hen. Dat komt niet doordat er te weinig verzorgingstehuizen zijn mis schien hebben we er wel te veel maar omdat de verkeerde mensen erin zitten". „Tachtig procent van de verzorgings tehuizen zijn in particuliere handen en daar komt het nogal eens voor dat de tante van de pastoor, de nicht van de do minee of de huishoudster van de fabri kant voorgaan, in plaats van de man die te vergeetachtig wordt om zelfstandig te blijven en de vrouw die dreigt te vereen zamen". „Sommige verzorgingstehuizen ne men mensen op die nog helemaal geen verzorging behoeven, maar weigeren een man in een invalidenwagen of een vrouw met een suikerdieet omdat die teveel personeel kosten". „Juist die laatste soort patiënten zou echter de zorg in de wijk van de huisarts, van de wijkverpleegster, van de maaltijdendienst, van de gezinsver zorgster flink kunnen ontlasten. De wijkzorg zou dan meer aandacht kun nen besteden aan de bejaarden die met enige zorg best zelfstandig kunnen blij ven". Dat probleem ligt ook aan de ande re kant, vertelt dr. Oostvogel. „Hier in dit verpleegtehuis, waarvan ik ge neesheer-directeur ben, zouden zeker vijftig van de 270 patiënten vandaag nog worden ontslagen als een verzor gingstehuis plaats voor hen zou hebben of als zij een aangepaste woning had den". „Dat betekent dat vijftig anderen, voor wie opname noodzakelijk is ik weet hier in Den Haag direct zo'n veer tig gevallen niet kunnen worden op genomen en dat opname voor hen straks mogelijk te laat komt. Ik had hier net een man wiens vrouw hier zou kunnen worden ontslagen, maar hij kon haar niet meenemen, want dan zou hij haar thuis twee trappen moeten opsjouwen. Daarom blijft die vrouw hier, voor vijf tig gulden per dag". Voor het proefschrift onlangs ver schenen onder de titel Verzorgingsbe hoeften van bejaarden waarop dok ter Oostvogel in oktober promoveerde, heeft hij onder meer de wachtlijst van een verzorgingstehuis onderzocht. Daar bij bleek dat veertig procent zich al leen uit voorzorg op de lijst had laten zetten. „Dat kan je ze niet kwalijk ne men, want als opname nodig wordt, is er geen plaats". Dr. Oostvogel is voorstander van een gesloten keten van voorzieningen voor de bejaarde, die het mogelijk maakt, hem op te nemen in die schakel van de keten die op dat moment voor hem aan wezig is. Daar heeft hij ook over ge sproken op de conferentie die gisteren en vandaag in Driebergen wordt gehou den onder de naam „Gesloten circuit". „In Engeland bestaat op sommige plaatsen al zo'n gesloten keten. Daar is gebleken dat ook al stijgt het aan tal bejaarden, het aantal benodigde bed den daalt". Voor we in Nederland zover zijn, moet er nog heel veel verdeeldheid worden overwonnen. Dokter Oostvogel, zelf rooms-katholiek, illustreert dat met de vraag die een bezoeker uit India hem eens had gesteld, nadat hij in Neder land verpleeginrichtingen van allerlei levensbeschouwelijke richtingen had be zocht. „Het is allemaal fantastisch voor elkaar, maar waarom doen jullie alles in drievoud?"

De Vallei | 1969 | | pagina 9