Eenzame Brit in 312 dagen non stop rond de wereld Roemenen klapten niet in Moskou Met vuilnisdeksel als schild VOEDING Opschorting verjaringswet in Duitsland wettig NAZI-MISDADIGER DEGREE! F. HEEFT NOG NIETS GELEERD Steun arbeiders voor Dubcek Husak poogt Tsjecho-Slowakije weer in gareel te brengen GROOTSE PRESTATIE VAN ZEILER C hier woont gezondheid Beatle Lennon wijzigt naam Poolse studentes veroordeeld ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Afgebeten oor aangezet Vijf Basken veroordeeld Eerder kiezen in België Schroder sprak met Healy Grieks politicus overleden Oogoverplanting in Texas Hoge Jezuïet uit orde TEGEN PUBLIEK Wind Regenwater Geef uw kind de rijke schakering onmisbare voedingsstoffen die iedere Liga bevat: hoog waardige eiwitten, vitamines, mineralen....voor opbouw der lichaamscellen, stevig beenderge- stel, sterke tanden.... In Liga woont gezondheid, groeikracht, vitaliteit I Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd ZEVEN KINDEREN IN HUIS VERBRAND ALLEEN GROTEN GOUDEN MUNTEN BIJ GRAAFWERK GEVONDEN Nieiuc NAV O-vliegtuig IN NOORWEGEN ZOU REMBRANDT GEVONDEN ZIJN 1 WOENSDAG 23 APRIL 1969 weld als middelen om internationale problemen hetzij tussen partijen, hetzij tussen volkeren op te lossen en dat het stralende Tsjecho-Slowaak- se voorjaar van 1968, aan het hoofd waarvan u onze vaandeldrager was, spoedig voor de gehele wereld zal aan breken. De Praagse studenten die in staking zijn tegen het nieuwe regime van par tijleider Gustav Husak, hebben meege deeld, dat z\j zich verzet hebben tegen de pogingen van de geheime politie om gedurende de nacht hun namen te bemachtigen. Een woordvoerder voor de ongeveer 100 studenten die de nacht doorbrach ten in de faculteit voor wijsbegeerte van de Karei Universiteit zeiden, dat de geheime politie na middernacht de faculiteit binnenkwam en hun namen eiste. Zij (de studenten) zeiden dat zij dit geweigerd hadden. Toen de politie vandaag opnieuw verscheen werd al leen een lijst afgegeven van alle 1500 studenten. De nieuwe partijleider, Gustav Hu- sak, volgt een politiek van het demon streren van positieve steun aan de Sov jet-Unie ongeacht de gevoelens van het publiek die nog steeds gekwetst zijn door de invasie. Het presidium heeft „verder enige wijzigingen in de leiding van partijpu- blikaties goedgekeurd" in overeenstem ming met de bekendgemaakte commu nistische plannen volledig toezicht op de Tsjecho-Slowaakse pers, radio en tv opnieuw te verzekeren. Bijzonderheden werden niet onmid dellijk bekend, Jan Sekera, hoofdredac teur van het partijblad Rude Pravo is verleden week vervangen door een con servatief. De publikatie van het partijweek blad „Politica" is stopgezet uit hoofde „van artikelen die afwijken van de partijpolitiek niettegenstaande waar schuwingen." De Tsjecho-Slowaakse leiders hebben besloten de 1 mei dag en de „bevrij dingsdag van 9 mei" in het gehele land te vieren niettegenstaande het po tentiële gevaar van nieuwe anti-Sovjet demonstraties. In een verklaring van het pas geko zen nieuwe presidium wordt gezegd, dat de partij „de betreffende politieke organen opgedragen heeft, de viering te organiseren in overeenstemming met de plaatselijke toestand, met optoch ten of grote vergaderingen...". In de afgelopen drie dagen zijn 24 Tsjecho-Slowaken naar Oostenrijk uit geweken, zo is van officiële zijde in Wenen vernomen. Drie van hen kwa men 's nachts over de grens en de ove rigen maakten deel uit van een reisge zelschap, dat een bezoek aan Oosten rijk bracht. LONDEN De Beatle John Lennon heeft zijn voornaa m gewijzigd. De schatrijke pop-musicus, die door zijn ouders John Winston Lennon werd ge noemd, heeft zijn naam officieel doen wijzigen in John Ono Lennon naar de meisjesnaam van de Japanse beeld houwster Yoko Ono met wie hij in maart in het huwelijk trad. WARSCHAU Drie vrouwelijke studenten, Irene Lasota, Irene Grud- zenska en Teresa Bogerska die wor den beschuldigd van het aanzetten tot de studentenbetogingen van vorig jaar, zijn in Warschau tot elk ander half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „het lidmaatschap van een geheime organisatie". De vijf maanden die de meisjes vo rig jaar in arrest hebben doorge bracht, worden in mindering gebracht. Zij blijven op vrije voeten hangende hun beroep tegen het vonnis. De kans is groot, dat zij ammestie krijgen we gens het 25-jarig bestaan van Polen als „volksrepubliek". A Gustav Husak (midden zonder I bracht aan Moskou. Hij zal de COM- hoed) heeft voor het eerst in zijn I econ zitting bijwonen. Op de foto functie van partijleider een bezoek ge- v.l.n.r.: Cernik, Breznjef, Husak, sygin en Podgorny. Ko- FALMOUTH Na een reis om de wereld waarbij hij 312 dagen op zee heeft doorgebracht is dinsdagmiddag de 30-jarige Engelsman Knox-Johanston met z(jn zeilboot „Suahili" de haven van Falmouth binnengezeild. Hij werd daar begroet door een kanonschot en een wachtende menigte. Met zijn prestatie heeft hjj de gouden wereldbol gewonnen die door de Sunday Times was uitge loofd voor de zeiler die als eerste een tocht non-stop rond de wereld zou vol tooien. Knox-Johnston was op 14 juni uit Fal mouth vertrokken. Hij is zijn mededin gers steeds voor gebleven. Op 21 no vember trachtte hij op een zandbank bij Nieuw-Zeeland de schade te herstel len die hij had opgelopen. Daarna hoor de men 137 dagen niets meer van hem tot hij op 10 april bij de Azoren werd gezien. Knox-Johnston is een koopvaardij-of ficier van 30 jaar oud. Het laatste deel van de reis viel niet mee. De Suahili moest het opnemen tegen een krachti ge noordenwind die kwam opzetten toen zijn schip gisteren, bij rustig weer, het Kanaal opvoer. Het is de Suahili aan alle kanten goed aan te zien, dat het schip een formida bele reis achter de rug heeft. Het ver toont veel roest en onder de waterlijn kan men aangroeiingen zien. Knox-Johnston heeft het de laatste tijd met regenwater moeten stellen, want onder de uitrusting die in de loop van de tijd vernield werd of verloren ging, behoorde ook zijn watertank. De tweede zeezeiler nu op weg naar Engeland is een oud-marineman, de Brit Nigel Tetley, die vaart in een 40- voets Trimaran, de Victress. Tetley is 45 jaar oud. Men verwacht hem tegen het eind van mei. Nummer drie is de 35-jaar oude Brit se fabrikant Donal Crowhurst, die vaart in de keg Teignmouth. De Franse avonturier Bernard Moi- tessier heeft zich uit de wedstrijd terug getrokken, en is thans bezig met zijn tweede reis, achter elkaar, om de we reld. Moitessier vaart eveneens in 'n keg Sommigen denken dat hij het verstand heeft verloren, m a» de Fransman heeft laatst per radio laten weten, dat hij zijn eenzame tocht voortzet met de bedoeling „zijn ziel te redden". MOSKOU De Roemeense partij en staatsleider Ceausescoe en zijn eerste-minister Maurer hebben zich dinsdagavond in Moskou duidelijk zit ten ergeren, toen een hoge Russische partijfunctionaris het Sovjet-beleid ten aanzien van Tsjecho-Slowakije verde digde en een felle aanval deed op de Chinese leiders. Zoals bekend, heeft Roemenië steeds de Oosteuropese in terventie in Tsjecho-Slowakije veroor deeld, terwijl het land in het Russisch- Chinese geschil altijd strikt neutraal is gebleven. In het Congrespaleis van het Krem lin waren ongeveer 6.000 communisten bijeengekomen om het feit te herden ken dat Lenin 99 jaar geleden werd ge boren. Op het podium zaten de Russi sche leiders en de vertegenwoordigers van de andere Oosteuropese staten, die naar Moskou zijn gekomen voor de topconferentie van de Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de EEG. Terwijl de andere leiders met ap plaus hun instemming betuigden met hetgeen de Sovjet-partijsecretaris Ivan Kapitonof over Tsjecho-Slowakije en het ideologis. .e conflict met China zei, hielden Ceausescoe en Maurer zich met strakke gezichten afzijdig, duidelijk geërgerd over de Russische opvattingen. De nieuwe Tsjechoslowaakse partij leider. Husak, en premier Cernik slo ten zich na enige aarzeling aan bij het applaus van de anderen, toen Kapito nof „rechtse, anti-socialistische krach ten" er van betichtte dat zij hadden gepoogd Tsjecho-Slowakije in hun macht te krijgen en het land van zijn vrienden te vervreemden. Ceausescoe en Maurer namen ook niet deel aan het applaus, toen Kapitonof had verklaard dat naar Russische over tuiging de bijeenkomst van het centrale partijcomité in Praag, die vorige week husak aan de macht heeft gebracht, de zaak van het socialisme in Tsjecho-Slo wakije zal versterken. Voorts hielden zij zich afzijdig, toen de Russische spreker hoog opgaf van de Russische militaire macht en betoogde dat de Sovjet strijdkrachten het gehele socialistische kamp beschermen. A Een beeld van de voortdurende ongeregeldheden in Belfast, N oord-I erlandeen politieman inburger gebruikt een deksel van een vuilnisbak als schild terwijl hij omstanders uit elkaar tracht te drijven. KNOX-JOHNSTON .op z'n eentje MG* KARLSRUHE Het Westduitse con stitutionele hof heeft voor de federale regering de weg gebaand om de verja ringswet voor berechting van door naz- zi's gepleeegde moorden op te heffen. Het hof besliste dat de regering toen zij in 1965 de verjaringswet voor zulke misdaden van 8 mei 1965 tot 31 decem ber 1969 had verlengd, grondwettig had gehandeld. Het kabinet komt thans bijeen om te besluiten of de wet al dan niet zal wor den opgeheven en de beslissing van het Hof zal er toe bijdragen om eventuele grondwettelijke twijfel aan de wettig heid van afschaffing weg te nemen. Zowel door het eigen land als het bui tenland is op de Westduitse regering druk uitgeoefend om de verjaring op te heffen. Deze druk werd in novem- her verleden jaar nog versterkt door de aanvaardiging van de conventie der Verenigde Naties, waarin wordt voor zien in afschaffing over de gehele we reld van verjaringswetten voor oorlogs misdaden en misdaden tegen de mens heid. Het hof van Karlsruhe redeneerde, dat de verlenging in 1965 wettig was, omdat de politieke omstandigheden in West-Duitsland gedurende de jaren vol- ADVERTENT1E GENEVE De ex-leider van het Waalse SS-legioen, Leon Dfegrelle, is maandagavond geïnterviewd door een Belgische journalist voor de Zwitserse radio. Ter dood veroordeeld wegens oor logsmisdaden, leeft Degrelle in bal lingschap in Spanje. Daar heeft de journalist hem geïnterviewd in een „be scheiden tehuis van de Jezuïeten in Ma drid". Voordien woonde Degrelle in een we derig kasteel dicht bij Torremolinos, al dus de journalist, maar het oude luxu euze leven, dat hij leidde, heeft zijn for tuin snel doen slinken. Volgens de jour nalist leeft Degrelle op het ogenblik van subsidies die hem verstrekt worden door de beheerders van de geheime nazi- fondse. Maar de journalist kon over dit punt geen enkele nauwkeurige me dedeling doen. De uitzending die gewijd was aan Leon Degrelle begon met een lange in leiding, waarin de journalist, die hem een „mythomaan", noemde, de carriè re en de oorlogsactiviteiten van de ex- leider van de Rexistische partij be schreef en de nadruk legde op de po- populariteit, die hij in België voor de tweed wereldor -g genoot, de bewon dering die veei en hem nog toedra gen, zelfs zij het met zijn opvat tingen niet eens zijn. Rad van tong, met een enigszins hees accent, heeft Degrelle lang gesproken over de bewondering, die hij nog steeds OBLONG Bij een brand in een huis van twee verdiepingen te Oblong in het zuidoosten van de staat Illinois, zijn zeven kinderen om het leven ge komen. De ouders waren de enigen die kon den ontsnappen. Zij sliepen beneden en de kinderen, wier leeftijd varieerde van 4 tot 15 jaar boven. Toen de ou ders wakker werden, vrat het vuur reeds aan de bovenverdieping van het houten huis, dat zeer snel opbrandde. voor Hitier heeft. Hij heeft 'm beschre ven als „gevoelig mens", menselijk, vol aandacht voor zijn medewerkers (ik heb gezien hoe hij hun ontbijt klaar maakte), van zijn hond houdend (en ik wantrouw altijd allen, die niet van die ren houden). Hij noemde Hitier een „integraal ge nie" en heeft gesproken over weder zijdse genegenheid die tussen hen be stond. Hij zei, dat Hitier, zonder enige aarzeling, aanvaard heeft wat hij (De grelle) zei Hitler had eens op een dag die Degrelle weer in herinnering brengt met tranen in de ogen, volgens de jour nalist, tegen Leon Degrelle gezegd: „Leon, als ik een zoon had, zou ik ge wild hebben, dat hij zo was als jij." Degrelle heeft in rijn interview niet gesproken over de grieven die z'n land genoten tegen hem hebben. Noch hij noch de journalist heeft gesproken over de doodstraf tegen hem vanwege collaboratie met de vijand, oorlogsmis daden, in het bijzonder in het gebied van Bande in de Ardennen. BRUSSEL Het aanhechten van een afgerukt oor is voor de moderne heel kunde geen probleem meer, doch het geval van een vijfjarig jongetje uit het Belgische Brecht (ten zuiden van Breda) is waarschijnlijk wel uniek in de me dische geschiedenis. Naar dinsdag bekend werd. was de vijfjarige Francis de Bruyn eind vori ge week in de tuin aan het spelen met de grote herdershond van het gezin, toen het beest hem plotseling een oor afbeet en het oor doorslikte. De vader aarzelde geen ogenblik, haalde zijn jachtgeweer, doodde de hond en sneed de maag open, waar hij het oor terugvond. Met de auto bracht hij zijn zoon en diens oor naar de St. Vincentiuskliniek in Antwerpen, een rit van 25 kilometer, waar een groep chirurgen erin slaagde het oor weer op zijn plaats vast te zetten. gende op Duitslands nederlaag in de tweede wereldoorlog, het moeilijk maakten om van moord verdachte na zi's te vervolgen. De oorspronkelijke wet voor door na zi's begane moorden in de tweede we reldoorlog ging in op 8 mei 1945, de dag van de Duitse capitulatie en zou 20 jaar later verlopen zijn. De Duitse wet heeft altijd een verjaringstermijn van 20 jaar voor moord gekend. In West-Duitsland bestaat de vrees, dat als de verjaring inderdaad aan het einde van dit jaar ingaat, vele van oor logsmisdaden verdachte nazi's die nu onder schuilnamen leven te voorschijn zullen komen. De sociaal-democratische partij wil het verjaringsstatuut opheffen en wordt hierbij voorgegaan door Gustav Heine- mann, gewezen minister van Justitie, die op 1 juli in functie treedt als fede rale president. In de gelederen van de Christelijke Democratische Unie (CDU) coalitie genoot van de SPD, en de vrije demo craten (FDP) die in de oppositie zijn, bestaat er verzet tegen de opheffing van de verjaringswet. Maar vele van de ze tegenstanders zijn bereid tot een compromis in dier voege, dat zij geen bezwaren hebben tegen vervolging in de toekomst van grote nazimisdadigers. mits kleinere misdadigers, zoals z\j die van medeplichtigheid van moord wor den beschuldigd, niet worden vervolgd. Het centrale bureau voor het onder zoek naar nazi-misdaden in Ludwigs- burg, een instelling van de Westduitse deelstaten, heeft bekendgemaakt dat, hoe ook de beslissing van het kabinet uitvalt, uiteindelijk nog 15.000 gevallen berecht zullen worden. Het federale constitutionele hof deed zijn uitspraak in de vorm van een ad vies aan de rechtbanken in Kiel en Tü- bingen, die het hof hadden gevraagd zijn oordeel uit te spreken over de wettig heid van de verlenging in 1965 van de verjaringswet. MADRID Het nationale gerechts hof voor openbare orde te Madrid heeft vijf Basken, onder wie een vrouw, ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 18 maanden tot 12 jaar, plus geldboetes tot een totaal van 100.000 pesetas. Zij waren schuldig bevonden aan het hou den van illegale bijeenkomsten en het maken van verboden propaganda. Alle vijf zouden lid zijn van de verboden ETA (Vrij Baskenland) die afschei ding van Spanje beoogt. De ETA is de organisatie in Spanje, die het actiefst tegen generaal Franco ageert. BRUSSEL De Belgische regering heeft zich akkoord verklaard met een wetsvoorstel voor verlaging van de kies gerechtigde leeftijd bij de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar van 21 tot 18 jaar. De minimuftileeftijd voor de kandidaten bij deze verkiezin gen zal van 25 op 21 jaar worden ge bracht. De minister van Binnenlandse Zaken, Harmegnies, heeft deze instemming be tuigd bij de behandeling van een wets voorstel van een der senatoren in de se naatscommissie voor Binnenlandse Za ken. Dit is een experiment en een blijk van vertrouwen in de jeugd, zo zei hij, dat later wellicht kan worden uitgebreid tot de provinciale en parlementsverkie zingen. BUSSUM Bij graafwerken zijn gis teren in Bussum vijftien gouden en zil veren munten gevonden. Twee bouw vakarbeiders uit Huizen vonden de mun ten. Zij werkten in hun vrije tijd aan de bouw van een eigen woning. De waarde van de munten staat nog niet In hun schrijven aan Smrkofsky zeg gen de arbeiders, dat „de historische ervaring ons leert, dat degene die niet de steun heeft van de arbeiders, niet groot kan zijn". „In ons land zijn niet reel mannen van uw formaat. Wij ho pen dat onze steun u een aanmoediging zal zijn, zoals uw woorden steeds voor ons een aanmoediging zullen zijn." Dubcek wordt de man genoemd van „het socialisme met een menselijk ge zicht". De arbeiders zeggen hem toe, dat zij hun beste krachten hieraan zul len blijven wijden. „Wij zijn er van overtuigd, dat er weldra geen plaats meer zal zijn voor de leugen en het ge- BONN De Westduitse minister van Defensie Gerhard Schroder en zijn Brit se ambtsgenoot Denis Healy hebben in Bonn overleg gepleegd over het project van een gezamenlijke gevechtsbommen werper voor na 1975. Aan dit project zouden ook Italië en Nederland deelnemen. Volgens Britse zegslieden, zouden de beide ministers ook hebben gesproken over een Brits-Duits plan voor het ge bruik van kernwapens in het geval van een aanval met conventionele wapens op de landen van het Noordatlantische bondgenootschap. Er zijn geen bijzon derheden bekend gemaakt over de de tails van dit Brits-Duitse plan. Het toestel dat door de vier landen zou worden ontwikkeld zou de Starfighter vervangen en de Italiaanse Fiat-g91. Men gelooft dat de vier regeringen spoe dig een politieke beslissing zullen ne men en daarna een overeenkomst in be ginsel zullen sluiten. In eerste instantie zouden ongeveer duizend toestellen worden vervaardigd, waarvan de meeste voor Duitsland be stemd zouden zijn. Men schat dat de kosten voor een toestel ongeveer 10 miljoen mark zullen bedragen. De Britse minister zal heden naar Engeland terugkeren. ATHENE De voormalige minister •n fractievoorzitter in het parlement Van de nu opgeheven unie-partij van oud-premier George Papandreoe, Ni cholas Bakapoelos, is vannacht na een langdurige ziekte in een Atheens zie kenhuis overleden. Hij was 83 jaar. Evenals veel andere oud-politici was Bakapoelos na de staatsgreep van het leger in april 1967 niet meer actief in de politiek geweest. De overledene, een advocaat en liberaal, had zijn intrede in de politiek gedaan in 1923. De kolonelsregering van Griekenland heeft de begrafenis van Bakapoelos in Athene verboden. De familie van de overleden ex-minister heeft gezegd dat de regering 'n begrafenis in Athene „een gevaar voor de openbare orde" vond. Hij zal nu in zijn geboortestad Tripolis worden begraven. HOUSTON (Texas) Dokters in het methodistenziekenhuis van Houston heb ben de eerste algehele oogoverplanting op een mens verricht, aldus meldt de „Houston Post". Eerst over drie weken kunnen de dokters vaststellen of de chirurgische ingreep geslaagd is, zo meldt het blad verder. De ontvanger van het rechteroog is de 54-jaar oude John Madden, eige naar van een fotostudio te Monroe in Texas. De donor was de 55 jaar oude O. Hickman uit Houston, die maandag aan een hersengezwel overleed. Na de operatie zijn de oogleden van Madden aan elkaar genaaid om het herstel te bespoedigen. Volgens de „Houston Post" is de in greep verricht door dr. Conrad D. Moore, die werd bijgestaan door dr. Cansigband. ROME De 49-jarige Zwitserse je zuïet pater Mario Schonenberger heeft bekendgemaakt, dat hij besloten heeft uit de orde te treden. Pater Schonen berger is de hoofdcoördinator van de activiteit der Jezuïeten-orde in de Duitstalige landen. Pater Schonenberger is tot zijn be- ■luit gekomen nadat hij door zijn su perieuren was berispt om zijn „pro gressieve instelling en zijn moderne benadering van het leven". Pater Schonenberger is in Nederland bekend geworden door zijn bemidde lingspogingen in het conflict van de Amsterdamse studentenpastores. Zijn pogingen hadden geen succes. De pa ters Oosterhuis en Van der Stap wer den uit de orde van Jezuïeten gezet. BERGEN (Noorwegen) Een schilderij waarvan men gelooft dat het een werk is van Rembrandt, is in de stad Bergen aan de westkust van Noorwegen gevonden. Het is het portret van een oude man. Men gelooft dat het doek onge veer 350 jaar oud is. Deskundige zeggen dat een van de onontdekte doeken van Rembrandt, de droevige oude man, lijkt op het werk dat in Bergen gevonden werd en nu in het bezit is van een student. Het Rijksmuseum in Amsterdam zal moe ten uitmaken of het een echte Rem brandt is. PRAAG De arbeiders van de fabrieken CKD Dukla in Praag hebben in een brief Josef Smrkofsky en Alexander Dubcek hun ongeschokt vertrouwen en erkentelijkheid betuigd. In een brief aan de minister van Defensie geven zij uiting aan hun verontwaardiging over de maatregelen die genomen zijn tegen de Olympische kampioen Emil Zatopek. Dè arbeiders behouden zich het recht voor om eventuele extreme maatregelen met extreme tegenmaatregelen te be antwoorden. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 11