„Subtiele facetten" van een Oosterse vechtwij (SKOFFIE Schouder carbonade sinaasappelen 159 IQ stuks ca 1400 gram bloemkool Qfi ROODMERK ®Weli margarine margarine perpakje groentesoep ®café noir .c appelsap vruchtenwijn 1 ?9 appelmoes 1?9 DESSERT 500 GRAM Kopen bi j de Spar is sparen bi j SLOW-MOTION BEKORING CONDITIE TECHNIEK CONFUUS rEüxït ^ONTBIJTKOEK DAMUITSLAGEN SCHIETUITSLAGEN PAK 250 GRAM PAK 250 GRAM ss Spar Familie Service. 500 gram Vernas' Mooie per stuk fijn of grof 200 gram van voor 4 15 WOENSDAG 23 APRIL 1969 Johan van de Hoofdakker en zijn dansers van het kempoballet RHENEN Het glimmende dansvloertje van dancing De Munt in Rhe- nen, waar met name tijdens de weekends de jongere generatie uitbundig demonstraties verzorgt van ultra-moderne en de minder aan mode gebon den dansen, is op de zaterdagmiddagen bevolkt door een groep mensen met totaal andere bedoelingen dan de jagers op ontspanning. Dan zwaait de Rhenenaar Johan van de Hoofdakker de scepter in De Munt. Deze 21-jarige militair instrueert op zaterdagmiddag een zeer ge schakeerd gezelschap jongens en meisjes een „sport", die steeds meer fu rore maakt in ons land kempo. Sport is eigenlek geen juiste betiteling. „Kempo is van oorsprong een Oos terse vechtwyze, die wü echter beoefenen als sport", aldus Van de Hoofd akker, die om half drie zyn over het algemeen fors uit de kluiten gewassen pupillen in De Munt laat opdraven. Voordien heeft hy er al anderhalf uur lesgeven in kempo en karate opzitten in Tiel, waar zyn Betuwse volgelingen in dansschool Van Wamel op zün ontstellend harde, soms angstaanjagende kreten hebben gereageerdt met een allesvernietigende slag, stoot of schop Want kempo is er (weer van oorsprong) op gericht om de tegenstander welis waar weinig elegant, maar uiterst effectief, buiten gevecht te stellen. '••••••••••••••••••••••A Johan van de Hoofdakker tijdens het uitstoten van een van zijn angst aanjagende kreten. Zeer geconcen treerd „trekt" hij de schreeuw diep uil zijn lichaam. AMERONGEN Uitslagen onder linge competitie van de Amerongse damvereniging: E. v. Zomeren - A. Kleinveld 2-0; Meijer - A. v.d. Grift 1-1; Maris - M. v.d. Grift 1-1; v.d. Berg - M. Kleinveld 2-0; Rebergen - v. Loon 1-1; A. Wilde man - E. v.d. Grift 0-2; Faber - G. v. Zomeren 2-0; V. Ewijk - Veldhuizen 0-2. Alle koplopers speelden remise. Meij er en A. v.d. Grift tegen elkaar. Maris tegen M. v.d. Grift. SCHERPENZEEL De leden van' de Scherpenzeelse schietvereniging schoten deze week de volgende resul taten op de binnenbaan. C. Valken burg 95, M. Berendsen 93, H. Pater 91, G. Geskes 91, J. ten Broek 90, P. Engelenburg 89, A. C. v. Dusschoten 88, T. van Rustenhoven 88, E. v.d. Werk 88, J. Koudijs 86. J. v. Eist 82, K. Schepel 82, J. La Bastide 80, W. v. Leuveren 69, H. van Ginkel 67, en A. J. Bookelmann 49. Op zaterdagmiddag lijken de woeste kreten van leraar Johan van de Hoofdakker en de minder over tuigende schreeuwen van de kempo- pupillen een aanval te doen op de groen-gebloemde muren van „De Munt". De rood-witgeblokte tafelkleedjes en de kleurijke slingers aan het plafond wapperen vrolijk, wanneer de leerlingen (onder wie vier meis jes) de eerste oefeningen naar het voorbeeld van de Rhenense le- ran-verrichten. Bliksemsnelle, snij dende arm- en Deenbewegingen naar de denkbeeldige opponent doen al het „licht materiaal" rond het dans vloertje door de luchtverplaatsing bewegen. Toch zyn de kempodemonstraties op de dansvloer niet bepaald mis plaatst. In de bewegingen schuilt grote souplesse en een ferme dosis gratie. Het fraaiste voorbeeld daar van levert Van de Hoofdakker zelf. Wanneer de vry licht gebouwde mi litair zijn technische slagen en sto ten demonstreert, doet hij dat in slow-motion en de gelijkenis met een begaafd balletdanser is dan frap pant. Uiterst sierlijk en met een prach tige controle over zijn spieren geeft hij de bewegingen vertraagd voor zijn pupillen weer. Zijn „dansers van het kempoballet" streven ook naar die perfectie. Wanneer zij de kempo- en karatetechnieken zo zorg vuldig mogeiyk imiteren opge steld in rijen komen in him snel le bewegingen ook élégance en con centratie tot uiting, doch even later wordt elke associatie met ballet ver morzeld door de harde, vaak schorre kreten van leraar Van de Hoofdak ker. Zijn leerlingen een gemêleerd gezelschap van bouwvakkers, stu denten, scholieren, kantoorbedien den en.... ,v4er mofjes reageren op de schreeuwen 'Van hun meester met vaak minder overtuigende de monstraties van uitschakelingstech nieken. Dan wordt het voor de outsider wat wreed. Van de Hoofdakker geeft zijn instructies: „Raak je tegenstan der zo hard mogelijk op de kin"; „Trap met de zijkant van je voet tegen zijn knieschijf"; „Tref met de voorkant van je voet zijn hart streek". Het zijn toelichtingen op Oosterse (voor de leerlingen vaak bijzonder moeilijk te onthouden) uitdrukkingen voor slagen en stoten naar tere punten van het menselijk lichaam. Waarom instrueert Van de Hoofd akker kempo en karate? De door de Nederlandse Kempobond van Meij- ers gediplomeerde Rhenenaar: „In het beoefenen van kempo schuilt een grote bekoring. Het is een „sport" waarin je je zowel lichame lijk als geestelijk goed leert kennen. Het is een mengeling van snelheid, concentratie, kracht (hierop wordt bij ons niet zozeer de nadruk ge legd) en.... beheersing. Dat laatste wordt de pupillen het eerst bijge bracht". „Een vermeden gevecht is een gewonnen gevecht", voegt hij er nog aan toe. Het klinkt wat vreemd, maar Ad de. Jong, een student che mie uit Veenendaal, gaat nog ver der met zijn definitie van kempo. De blonde sparring-partner krijgt een flitsende nekslag toegediend van de Rhenense kempoleraar „Kempo staat op een hoger peil dan b.v. judo. Het vereist een erg grote concentratie en dat vind ik het aantrekkelijke ervan. Aanvanke lijk had ik belangstelling voor de oosterse sporten in het algemeen, doch kempo is nu duidelijk favoriet by my. Voor my draagt kempo zelfs bijzonder subtiele facetten in zichaldus de 22-jarige student. Het subtiele van de zaak ontgaat de buitenstander grotendeels, wan neer de jongens en meisjes uit Vee nendaal, Rhenen, Tiel en andere Betuwse gemeenten de oefeningen tegenover elkaar vervolgen. gaat wel eens wat mis. Eerst moe ten keiharde slagen van de opponent worden afgeweerd. Van de Hoofdakker heeft zijn leer lingen een speciale techniek bijge bracht, die pijn nagenoeg onmoge lijk maakt, maar alle kempomannen hebben die nog niet onder de knie. Als eensklaps een pupil van kleur verschiet, dan is dat het teken dat zijn collega een slag of schop min der goed heeft getimed. Wanneer de ongelukkige niet „vol" is getroffen loopt zijn hoofd enigszins karmijnrood aan, maar een geconcentreerde slag of stoot, waarin alle kracht van de uithaler ligt, tovert meestal het grijs der ellende op de uiterst verbaasde ge zichten.... Met name de sparring-partner van Van de Hoofdakker heeft het af gaande op zijn moeilijke gelaatsuit drukkingen zwaar te verduren. Zelfs bij het schreeuwen is Johan van de Hoofdakker zeer geconcen treerd. Ingespannen puurt hij de schorre kreten diep uit zijn slanke lichaam en onmiddellijk antwoorden zijn pupillen met een razendsnelle serie vernietigingsslagen om vervol gens weer één brok aandacht te zyn. De kempodarisers zijn verwikkeld in schijngevechten, doch ook hier Jan Ravestein (21) uit Ophemert, schilder van beroep, is kempo-aan- hanger voornamelijk voor zijn con ditie. „Daar is het namelijk uitste kend voor. Bovendien trekt het har de element van kempo mij wel aan en het is een prachtig middel om je lichaam voor de volle 100 pet. onder controle te houden", vertelt de ten gere Betuwse knaap. Eén van de meisjes, de 19-jarige Janny van Wijk uit Rhenen (kan toorbediende), beoefent kempo als „leuke" zelfverdediging. Ligt b.v. judo dan niet meer op haar weg? „Nee, want ik vind vooral de spie gelgevechten wel aantrekkelijk. Het harde karakter van kempo weer houdt mij er niet van deel te nemen aan de trainingen". -Zij duelleert voor het grootste gedeelte met één van de andere meisjes, die overi gens aanzienlijk liefdevoller te werk gaan dan het mannelijke geslacht. Johan van de Hoofdakker onder neemt een bliksemsnelle aanval op zijn opponent. Een nekslag, een knie in de ribben, een stoot in de rug en een zeer venijnige trap na moe ten de tegenstander vellen. De blon de sparring-partner staat inderdaad wat confuus te kijken na de serie effectieve uitschakelingsmethoden. Hoe dan ook. Van de Hoofdakker ziet het aantal leden van zijn kem poballet zowel in Rhenen als in Tiel voortdurend stijgen. Hij is van plan om ook in Veenendaal een school te beginnen. Vier jaar lang is hij in opleiding geweest bij de zo langza merhand overbekende Sai-Fu Meij- ers, de nogal impulsieve kempo- grootmeester die te pas en te onpas een ritje pleegt te maken op mon- strueze bull-dozers. Van de Hoofdakker is een geheel andere verschijning. Tijdens zijn werk een zelfverzekerd leraar, in het privé-leven een bescheiden, zeer beschaafde jongeling. Hij is een vak man die zijn pupillen zelfverzekerd heid impompt vit een keiharde sport', „sport". Spectaculair worden de gevechten in „De Munt" wanneer twee verge vorderden zich wapenen met een knuppel en een bamboestok. Licht voetig en behendig ontwijken zij eikaars slagen. Van de Hoofdakker kijkt ernstig en kritisch toe, de nieuwe pupillen bewonderend en niet zonder angst, rekening houdend met het tijdstip, waarop zij aan dit gevecht toe zijn... G. F. T. gezinsflessen Ancialino .grote potten jV: De nieuwe Spar laat u supersnel sparen. Met SFS. spaarzegels. Van de Die SP.S.Spaarzegels moet u in een S.F.S. Spaarboekje plakken. Op een volgeplakt Spaarboekje krijgt u een spaarpremie, die er niet om liegt En met zo'n volgeplakt spaarboekje kunt u ook duurzame S.F.S. artikelen kopen met enorme kortingen. In de S.F.S.-catalogus (ligt bij de kassa voor u klaar) leest u wat allemaal. fW

De Vallei | 1969 | | pagina 15