Plannen voor Mavo-school sporthal(letje) en dorpshuis Hearing in R.K.-kerk IN LEERSUM BRUIST HET VAN ACTIVITEIT Schoolelftallenparade Amerongen kan deelnemen aan automatisering Uitbreiding gemeentehuis medio volgend jaar gereed Raad Rhenen komt hij een Botsing op Kerkewijk Examen voor jeugdbrevet in Lij ster bergbad Huisvrouwen maken de bloesemtocht Bazaar in Eltheto had veel succes Onderscheiding voor vier leden van Rode Kruis Uitvoering van s.v. Amerongen Intergemeentelijk centrum verwerkt informatie Administratie kan goedkoper i luiaars van etalagewedstrijd DIENSTPLICHT hier staat de bus VEENENDAAL TIJDELIJKE VERBINTENISSEN BEROEPS VERBINTENISSEN Kritiek Dorpshuis Schade i 500,- V ernielingen aan nieuwe school In het mobiel informatiecentrum van de Koninklijke landmacht kunt u op donderdag 24 april uw licht komen opsteken over alles wat u van het leger weten wilt. Hieronder staat al het een en ander te lezen over belangrijke zaken als toekomstmogelijkheden* en dienstplicht. Maar waarvoor u ook komt... in ,de bus'is iedereen van harte welkom! op de Markt van 11 tot 21 uur WOENSDAG 23 APRIL 1969 LEERSUM In Leersum bruist het van de activiteit. De bouw van het zwem bad De Utrechtse Heuvelrug, waar de financiële kant thans geen probleem meer vormt, en de uitbreiding van het gemeentehuis met een raadzaal annex trouw/aal zijn ongetwijfeld twee van de belangrijkste werken, die dit jaar nog in uitvoering zullen worden genomen. Het beleid van zowel burgemeester en wethouders als van de gemeenteraad wordt vooral de laatste jaren gekenmerkt door een verantwoorde progressiviteit. Met name op het gebied van de woning en scholenbouw, maar ook op dat van de sport en ander gebied zijn de laatste tijd veel belangrijke projecten van de grond gekomen en naar de plannen te oor delen zullen er nog vele volgen. De uitbreiding van het bijna 4800 in woners tellende Leersum is neerge legd in het ontwerp bestemmingsplan Leersum Zuid-West. Het is de bedoe ling, dat in dit gedeelte van Leersum ongeveer 500 woningen zullen worden gebouwd. Een 60-tal woningwetwonin gen hiervan is inmiddels gereed, ter wijl de bouw van 58 premiewoningen nog in uitvoering is. Naast woningen bestaat er in Leer- sum-Zuid uiteraard ook behoefte aan andere voorzieningen. Zo bestaan er vergevorderde plannen voor de reali sering van een 7-klassige openbare la gere school, een 4-klassige bijzondere lagere school en een 3-klassige bijzon- der-neutrale kleuterschool. Onlangs kwamen overigens nog 2 nieuwe kleu terscholen in Leersum-Noord gereed. De burgemeester van Leersum, me vrouw C. M. 's Jacob des Bouvrie, ont hulde gisteravond tijdens een perscon ferentie, dat bij het gemeentebestuur plannen bestaan om in Zuid een open bare MAVO-schooI te stichten. „Met een te verwachten inwonertal van 8000 in 1980 is het geen overbodige luxe om daar nu al aan te gaan den ken". merkte zij op. Overigens kampt Leersum op het ogenblik nog met ernstige problemen op het gebied van het onderwijs. Zo voldoet bijvoorbeeld de openbare la gere school achter het gemeentehuis niet meer aan de moderne eisen en is bo vendien veel te klein. Wanneer echter de voorgenomen scholenbouw zal zijn gerealiseerd, zullen ook de „onderwijs- zorgen" zijn verdwenen. Het ziet er naar uit dat dit niet lang meer zal du ren. Alhoewel burgemeester en wethou ders begrip hebben voor de nog steeds aanhoudende kritiek op de sportac commodatie in Leersum, onderschrij ven zij niet de mening van de enkeling dat er de laatste tijd op dit gebied niets is gebeurd. Vorig jaar kwamen nog twee tennisbanen gereed, er werd een nieuw voetbalveld aangelegd en binnen enkele maanden zal met de bouw van het zwembad worden begon nen. Ook de plannen spreken voor zichzelf. Wanneer de financiën daar voor beschikbaar zijn worden nog twee tennisbanen aangelegd, terwijl ook een tweede voetbalveld op het pro gramma staat. Ook wordt er door het college gedacht aan de realisering van een klein soort sporthal i.p.v. een tweede gymnastieklokaal. Vervulling van deze wens zal echter nog wel eni ge tijd op zich moeten laten wachten, wegens een gebrek aan vaste finan cieringsmiddelen. „Wij waren in Leersum duidelijk achter op het gebied van de sportac commodatie. Langzamerhand komt daar nu verandering in. In een snel uitbreidend dorp ontstaan daarente gen steeds meer wensen en behoeften. Omdat de financieringsmiddelen nu eenmaal niet rijkelijk aanwezig zijn kan daaraan niet altijd op korte ter mijn worden voldaan", aldus burge meester 's Jacob, die ervan over tuigd is, dat er nog veel in haar ge meente zal moeten gebeuren. Zij ver telde, dat het niet is uitgesloten, dat ook in Leersum Zuid gezien op lan gere termijn sportvelden zullen worden aangelegd. Het bestemmingsplan Leersum- Zuid-(West) heeft op het ogenblik de volledige aandacht van college en RHENEN Zaterdag wordt in het overdekte ..Lijsterbergbad" van de ge meente Rhenen voor het eerst een nieuw examen afgenomen, het zoge naamde „Jeugdbrevet I". Dit examen staat onder auspiciën van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Er zullen 12 meisjes en 15 jongens aan deelnemen. Zij zijn in het bezit van het B-diploma. Het badpersoneel leidde de Examinatoren zijn me vrouw Van Gorkum en de heren Beck- ink en Berck. Laatstgenoemde is chef instructeur in Den Hommel te Utrecht. Wil men in het bezit komen van het „Jeugdbrevet I" dan zal men aan de volgende eisen moeten voldoen: 1. (Gekleed) reddinsglos gooien naar drenkeling op 8 meter afstand. 2. Op het droge de handelingen ter bevrijding uit de enkele polsgreep, on- derpolsgreep en bovenpolsgreep. 3. Drie van de vijf bordjes opduiken, welke twee meter diep liggen. 4. Vijftig meter borstslag en 25 meter rugslag (armen gekruist over de borst). 5. Een minuut watertrappen. 6. Acht meter onder water zwem men. gevolgd door: 7. Met een borstslag zwemmen naar een drenkeling en de handelingen ter bevrijding uit enkele polsgreep, onder- polsgreep en bovenpolsgreep toepassen, aansluitend twee meter vervoeren. 8. Pseudo-drenkeling telkens over een afstand van vijf meter vervoeren in kopgreep en okselgreep. geen raad. Om ook de bevolking van de Leersumse toekomstplannen in kennis te stellen, zullen over enkele weken voorlichtingsavonden worden gehou den. Daarna vindt op 11 juni een openbare hearing plaats over het be stemmingsplan in de Rooms Katholie ke kerk. De plaats waar deze hearing wordt gehouden, mag dan waarschijn lijk velen wat vreemd in de oren klin ken, maar helaas was nergens in Leersum zaalruimte vrij, die geschikt is voor deze gebeurtenis. Wethouder A. van den Bogert, die evenals zijn collega drs. A. G. W. Schapenk, de persconferentie bijwoon de haakte in op het gebrek aan zaal ruimte en riep de hulp van de bevol king in om zich in te zetten voor 't ver krijgen van een dorpshuis. „Daar heb ben we in onze gemeente een enorme RHENEN De Rhcnense gemeente raad komt dinsdag 29 april 's avonds om 8 uur ten gemeentehuize in openba re zitting bijeen. De agenda bestaat uit 15 punten, die als volgt luiden: 1. Notulen: 2. Ingekomen stukken (programma VVV-1969); 3. en 4. ver koop grond; 5. en 6. aankoop grond met opstaljen; 7. Medewerking t.b.v. christe lijke school Eist; 8 en 9 financiële be sluiten t.b.v. de school „Heimerstein"; 10. Beëindiging pachtovereenkomsten; 11. Verkoop twee woningwetwoningen: 12. Onderhandse aanbesteding wijziging en uitbreiding centraal antenne-sys teem: 13. medewerking t.b.v. christelij ke school Platanenlaan; 14. Delegatie verkoop bouwterreinen aan de Irene- straat te Eist; 15. Wijzigingen gemeen tebegroting, begrotingen gemeentewer ken, grondbedrijf en woningbedrijf, al len betrekking hebbende op het dienst jaar 1969. RHENEN De pas geopende chris telijke kleuterschool ,,'t Plataantje" aan de Oude Veenendaalseweg heeft al flinke schade opgelopen, doordat drie jongens in de leeftijd van 16 tot 17 jaar moedwillig ruiten ingooiden en gevel panelen vernielden. De totale schade bedraagt naar schatting vijfhonderd gulden. De rijkspolitie Rhenen is er in korte tijd in geslaagd de daders op te sporen. Het bleken de jongens H. en V. uit Rhenen te zijn en hun vriendje S. uit Veenendaal. Zij legden een volledige bekentenis af, nadat zij bij de bioscoop waren opgewacht door de patrouille wagen van de politie. Het schoolbestuur zal de schade op de vandalen gaan ver halen. AMERONGEN Op donderdag 1 mei organiseert de huisvrouwenvereni ging in Amerongen weer een theemid dag. Nu echter niet in Amerongen maar ergens in de Betuwe. Het is de bedoeling dat met eigen auto's de Bloesemtocht wordt ge maakt. Op alle autobezitsters wordt daarom een beroep gedaan, zodat alle liefhebbers voor de tocht mee kunnen. VEENENDAAL De bazaar die het afgelopen weekeinde in gebouw „El theto" is gehouden ten bate van de res tauratie van de Gereformeerde Kerk (Vaartbrug) heeft bruto f 9.000,- opge bracht. De organisatoren zijn tevreden over het resultaat, en ook over het en thousiasme dat de bezoekers van de bazaar aan de dag legden. Vooral over het gedrag van de jeugd is men bij zonder verheugd. „Ze hebben goed mee gedaan en zich keurig gedragen, dat mag wel eens een keer worden gezegd", zo zei een woorvoerder. Bij de verloting is de hoofdprijs, een bromfiets, gevallen op lot nummer 297. De winnaar kan zich melden bij de heer C. H. van Duin, Boompjesgoed 259. behoefte aan. Er is in Leersum ruimte voor culturele manifestaties. Het verenigingsleven wordt hierdoor in de ontwikkeling- ernstig belemmerd. De beginstoot voor de bouw van een dorpshuis moet vanuit de bevolking komen. Men kan er van op aan, dat het gemeentebestuur het initiatief zal ondersteunen", aldus de wethouder, die nog opmerkte, dat initiatiefnemers bij hem terecht kunnen. Met de uitbreiding van het gemeen tehuis zo bleek gisteravond zal nog dit jaar worden begonnen. Aan het bestaande gemeentehuis zo bleek gisteravond zal nog dit jaar worden begonnen. Aan het bestaande gemeen tehuis zal een raadzaal annex trouw zaal worden gebouwd met daaronder een archiefkelder, die gelijkertijd is bestemd voor de Civiele Verdediging. Vooral het dak van de raadzaal valt op door een originele vormgeving, die waarschijnlijk nog nergens elders is toegepast. Architect is de heer L. P. de Man, directeur van gemeentewer ken in Leersum, die de plannen in zijn vrije tijd op papier heeft gezet. De uitbreiding van het gemeentehuis zal waarschijnlijk medio 1970 gereed zijn. VEENENDAAL Op de gisteravond gehouden vergadering van de Veenen- daalse afdeling van het Rode Kruis zyn vier onerscheidingen uitgereikt. De he ren J. van Viegen en A. van Manen kregen de zilveren gesp voor dertig jaar trouwe dienst, en mevrouw C. J. van Pijpen-Blonk en de heer H. M. Zil- stra de bronzen medaille voor tien jaar trouwe dienst. Tijdens de vergadering, die in wezen geheel in het teken stond van de plan nen voor een nieuw Rodekruisgebouw waarover elders in deze krant meer is voorts meegedeeld dat het afgelo pen jaar een financieel tekort heeft doen ontstaan van f 980,95. In het jaar verslag werd gezegd dat de vereniging, mede dank zij het bestaan van de uit 44 leden bestaande „colonne" een „behoor lijke plaats in de Veenendaalse samen leving heeft verworven". Voorzitter A. H. van Pijpen beklaag de zich overigens wel over het feit dat de gang van zaken bij de bloedplasma- dienst maar weinig reden tot tevreden heid geeft. „Van de 550 opgeroepenen komt maar vijftig procent werkelijk naar ons toe om bloed te geven", zei hij, „en dat terwijl zij zich zelf tevo ren vrijwillig hebben opgegeven". Men hoopt het percentage in de toekomst te kunnen opvoeren tot zeventig of tach tig' AMERONGEN Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de sport vereniging „Amerongen" wordt op vrij- dg 25 en zaterdag 26 april een jubi leumuitvoering gehouden in het Dorps huis te Amerongen. Op vrijdag 25 april is er een bal na. In de pauze wordt een grote verlo ting gehouden. AMERONGEN Samen met 89 gemeenten in de provincies Utrecht, Zuid- Holland, Noord-Holland en Gelderland kan Amerongen deelnemen aan een nog op te richten „Intergemeentelijk Aulomatiseringscentrum Midden-Nederland". Het centrum, als resultaat van een gemeenschappelijke regeling, zal tot taak krijgen de informatieverwerking ten behoeve van de deelnemende gemeenten te verzorgen, waarbij gebruik wordt gemaakt van geautomatiseerde systemen. De prijs die de gemeenten moeten betalen voor deze dienstverlening bedraagt drie cent per inwoner. VEENENDAAL De ploeg van de C.N.S. I heeft zich geplaatst voor de finale van het schoolvoetbaltoernooi. Door een overwinning op de Salva- torschool heeft de ploeg zich voor de eindronde geplaatst tegen C.N.S. II, die op Koninginnedag wordt gespeeld in het kader van de festiviteiten. De C.N.S. ploeg zoals die onlangs voor onze fotograaf poseerde is als volgt samengesteld, v.l.n.r. zitten Rudie de Kleuver, Gert Jan Mulder, Jan Hei kamp, Rinie van de Kraats, Gert van 't Foort, Wes van Harde&ebd. Staand: Erie van Dijk, len, Koos van Viegen, steeg en Ruud van de Bas Rosmv- Menno Ver- Neut. Voor de Groen van Prinster er- school is geen ere-palm weggelegd al hoewel de jongens er net zo hard voor gevochten hebben. Deze ploeg eindigde in poule A. op de derde plaats die net geen recht geeft om op Koninginnedag voor de overige prijzen aan te treden. Het elftal van de Groen van Prinster er school. Zit tend van l.n.r.Job de Kleuver, Ri nie Veldhuizen, Kees Bos, Gert Schoe- man, Jan Diepeveen en Bertil Verse- put. Staande v.l.n.r.: Dirk Boers, Kees Muller, Henny van Kooten, Jef- ke KeukenBert Taverne, Tonny Mid ler en Arthur Schultz. Al in 1964 stelden een aantal Utrechtse gemeenten een commissie in, die moest onderzoeken in hoeverre het wenselijk en mogelijk was op het gebied van de mechanisering van de administratie tot een concrete samen werking te komen. Het werkterrein van de commissie werd uitgebreid, na een oproep van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Deze pleitte voor het vormen van regionale groe peringen van gemeenten die willen sa menwerken om gebruik te kunnen ma ken van elektronische apparatuur voor de informatieverwerking. Het intergemeentelijk centrum zal fungeren als medium tussen de ge meenten die opdrachten aanbieden, en de aanbieders van verwerkingscapaci teit uit de overheids- en semi-over- heidssector. In de toekomst zal blijken of het doelmatig is dat het centrum zelf de verwerking ter hand neemt, en gaat werken met eigen apparatuur en personeel. Het centrum zal in de be ginperiode f 24.000,- per jaar vergen. Omgeslagen over de deelnemende ge meenten, met samen ongeveer 800.000 inwoners, komt dat neer op 3 cent per ingezetene. Burgemeester en wethouders van Amerongen delen de gemeenteraad mee het in het belang van de gemeen te te vinden om tot de gemeenschap pelijke regeling toe te treden. „Mede door de massale aanbieding van ge lijksoortige werkzaamheden kunnen deze goedkoper worden uitgevoerd dan door de servicediensten op commer ciële basis", aldus B. en W. VEENENDAAL De winnaars van de etalagewedstrijd die ter gelegen heid van de opening van de markt in Veenendaal-Zuid werd gehouden zijn: A. v. Veenendaal; A. Goverde; A. de Bruin; J. Oelderik; mevr. Van Ewijk; mevr. Sollie-Tuinman; G. v.d. Haar; J. Diepeveen; J. Gaasbeek; E. Slok; J. Drost, W. v.d. Heuvel; G. van Nieuw- amerongen; W. de Gooyer. D. van Bur- ken; Fr. van Kooten; W. v.d. Heuvel; C. van Zetten; G. v.d. Pol; M. van Koo ten; G. Roelofsen; J. van Schaik; W. Kleefsman, J. van Manen; W. Ensink; C. van Barneveld; M. Dinsbaek; H. Re- bergen; M. Thung; K. Thunf; A. Vereijs; T. Kikstro A. v.d. Haas, H. Bouwman, C. van Burken, allen te Veenendaal en B. van Duuren te Eist. VEENENDAAL Op de Kerkewijk is gistermorgen ter hoogte van het ly ceum een Dafje tegen een Renault aan gereden. Er was alleen materiële scha de. Het ongeluk gebeurde door dat de bestuurder van de Daf. de heer H. J. uit Renswoude, niet op het doorgaande verkeer lette toen hij linksaf wilde slaan. Hoe verloopt de keuring? Wanneer word ik opgeroepen? Kan ik ook vroeger dienen of misschien uit stel krijgen? Hoe staat het met de geestelijke verzorging in het leger? Wat kan de welzijnszorg voor mij doen? Welke rang kan ik eventueel bereiken? Zijn er mogelijkheden om in dienst te studeren Op deze en alle andere vragen die op de dienstplicht betrekking hebben weet men in „de bus" een antwoord! De mogelijkheid om een tijdelijke verbintenis te sluiten, is wegge legd voor jongemannen van 16 t/m 26 jaar. Zij verdienen, zolang hun verbintenis duurt (4 of 6 jaar) een „beroepssalaris", vervullen meteen hun dienstplicht, krijgen de gelegenheid in hun vrije tijd op rijkskosten te studeren, ontvangen bij beëindiging van het contract een forse premie. Bovendien ontvangen zij die een verbintenis als Technisch Specialist aangaan in diensttijd een opleiding voor burger-(vak)diploma's. voor jongemannen, of zij nu alleen lagere school doorlopen hebben of (binnenkort) een diploma middelbare school bezitten, staan vele functies open. Sommigen van hen, die een beroeps verbintenis sluiten, kunnen de officiersstudie volgen, anderen de onderofficiersopleiding of een ver bintenis aangaan als b.v. tandtech- nicus, analist, apothekersassistent, enz. Allen echter profiteren van de voordelen en zekerheden zoals de uitstekende sociale en financiële voorzieningen (b.v. 6% vakantie toeslag en een waardevast pensioen)

De Vallei | 1969 | | pagina 5