Veenendaals dagblad En nu even de schroef aanbrengen Rondom Oemoeahia nog steeds felle strijd Buiten „Velen zijn ten onrechte ontslagen bij N.S." Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Franc minder vast Egypte zegt bestand op Ritueel begin hotelbouiv bont- bewaring Versteeg JAMIN Doodstraf voor Sirhan POPULARITEIT DALENDE Na val Biafraanse hoofdstad Kritiek op personeelsplanning: Stier nam boer op de horens Plannen voor „Kléin-Europa" bij Zwolle Auto te water: vier doden De grote mode voor deze lente... Onbestendig POLY S»ÈLE kokosmacaroontjes Zon op i Vluchtelingen DEVALUATIE POPULARITEIT ONZEKERHEID FOUT KOST BEJAARDE AUTOMOBILISTE HET LEVEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 24 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 96 DE GAULLE KRIJGT HET MOEILIJK CAIRO Egypte heeft officieel het bestand van 1967 van de Verenigde Naties verworpen en verklaard dat het niet langer bindend is met het oog op de Israëlische versterkingen op de oos telijke oever van het Suez-Kanaal. Mohammed Hassan el Zayvat, een officiële woordvoerder voor de rege ring deelde tijdens een persconferen tie mee, dat de wereld „niet van ons kan verwachten het bestand na te ko men, tegenover dergelijke fortifica ties". Israëlische en Egyptische tanks en artillerie hebben elkaar gisteren over de hele lengte van 't Suez-Kanaal be schoten. Tegelijkertijd kwamen enkele Jor daanse raketten, van Tsjechoslowaak- se makelij, neer in Beit Sjean- de hoofdstad van de vallei van de Beisan in Israël. Het Egyptisch-Israëlische artillerie duel werd voor het vallen van de duis ternis gestaakt. Aan Israëlische zijde werd volgens een bekendmaking in Tel Aviv een militair gewond. In Nabloes, met 44.000 inwoners, zijn weer 300 schoolmeisjes in botsing ge komen met Israëlische troepen toen zij probeerden te demonstreren tegen de viering van de Israëlische onafhanke lijkheidsdag. De soldaten met stokken kregen een regen van stenen van de meisjes te verduren. De kinderen zwaaiden met Palestijnse en guerrilla-vlaggen en rie pen in spreekkoor leuzen. Zes meisjes tussen de 15 en 20 jaar werden gear resteerd. PARIJS Voor het eerst in de verkiezingscampagne voor het referendum, dat over vier dagen in Frankrijk wordt gehouden, hebben zich enige incidenten voorgedaan. Dinsdagavond weigerde oud-premier Georges Bidault in Mar seille het woord te voeren, nadat hij was lastiggevallig door vertekenwoordigers van uit Algerije gerepatrieerde Fransen (pieds noirs - zwartvoeten). In Rennes (Bretagne) kwam het tot kleine ongeregeldheden die door de politie snel de kop werden ingedrukt. De houding van de politieke partijen is in hoofdzaak als volgtgaullisten van de 327 gaullistische afgevaardigden en senatoren hebben tot dusver slechts twee zich tegen het voorgestelde van het referendum uitgesproken, met name Jacques Hébert, onder-burgemeester van Cherbourg en Marcel Prélot, senator van Doubs. Zij hebben meegedeeld „neen" te zullen stemmen om te voorko men dat Frankrijk een autoritaire monocratie wordt. De onafhankelijke republikeinen: Valéry Giscard d'Estaing is het er eveneens niet mee eens, wat tot een breuk van deze leider met de gaullis ten heeft geleid en in deze partij op winding heeft veroorzaakt. Volgens de fractievoorzitter van de partij, Ray mond Mondon, zullen 80 procent van de afgevaardigden van deze partij voor stemmen. De tegenstemmende partijen zijn de communistische, de uiterst linksen en de socialistische partij. De kloof tus sen de communisten en de socialisten is nog breder geworden, nadat Guy Mollet met het oog op de toestand in Tsjecho-Slowakije had verklaard, dat samenwerking met de communisten in een regering voor zijn partij momen teel niet meer mogelijk zou zijn. Een ander teken van onenigheid in de linkse gelederen is de weigering van Frangois Mitterand. kandidaat voor het presidentschap in 1965, om slechts drie minuten voor de televisie te spre ken. Langere spreektijd wilden zijn voormalige medestanders van de so cialistische partij hem niet geven. Tenslotte moet afgewacht worden wat het centrum gaat doen. dat zich na veel aarzeling tegen de hervor mingsvoorstellen heeft uitgesproken. Als gevolg hiervan zijn er in heel ADVERTENTIE morgen 250 gram van 95 voor niet te geloven voor die prijs! \Tóór halfzes zién we nog niets van j de zon; het gras wordt door J de lichte sluier van de ochtend- nevel overwaasd en de sterren van i de eerste grootte pinkelen nog door j de fijnsparren, maar de wereld licht nu toch zienderogen op. Er drijft dun hamerslag met een kar- telrandje van amethyst en violet. dat geleidelijk oprolt en dan valt als doorzichtig neteldoek het nog 1 diffuse licht van de jonge zon door de bottende berken en het strooisel aan de larixen. Dat is een mooi ge- j zicht, waarvan we eigenlijk veel te zelden genieten. Vroeger maakten we zo'n zonopkomst in het voorjaar herhaaldelijk m§£. wanneer we op de bolderplaats span de korhanen. reeds lang vóór dag en dauw in een donker, vochtig aardehol do- ken en het grote hemellicht over de heuvelrand van het ..Deelerwoud" rees, rood vlammend en indruk- wekkendnet als op het surrogaat 'der goede Duitse jachtschilderijen ran de „Hahnenbalz"De prach- tige vogels met de lierstaart en de vermiljoenen rozen kregen door het j toenemende licht allengs contouren en kleuren. We knapten er hele- j maal 'va'fi op 'en al vonden ze het thuis'nóg zo gek. toch stonden wij de volgende nacht om halfdrie tceer voor het hanenspel op, want altoos was het bij alle koekoek- eenzang weer nieuw, bijzonder en apart, zodat we er de lange trip graag voor over hadden. Vanmor- gen zie ik het verrijzen van de i goede zon door de grote ruiten van de comfortabele ziekenkamer en i ben met de kwikstaart op het gras en de meer beperkte horizon haast I even content als met het crukke zwarte veerwild. Men moet in di- mensies leren zien 24 april 1969 A. B. WIGMAN LAGOS Het Nigeriaanse leger heeft bekendgemaakt, dat het rondom Oemoeahia, de tijdelijke hoofdstad van Biafra. nog steeds vecht. Nigeria heeft Oemoeahia zelf woensdag na een offen sief van 28 dagen bezet. Indien de operatie voortgaat, zou dat een wijziging betekenen in het patroon, dat volgde op de val van een zestal grote Biafraanse centra sinds het begin van de oorlog 22 maanden geleden. Onveranderlijk volgde op de val van een grote stad een pauze, aangezien de Nigerianen wachtten op de overgave van de Biafranen, die in de periode dan hun oorlogsmachine herstelden. Ditmaal hebben de Nigerianen voor de eerste maal in de oorlog niet ver klaard te verwachten dat de Biafranen zich zullen overgeven. Een militaire topfunctionaris denkt, dat de strijd nog vijf jaar zal duren voordat de federale strijdkrachten de opstandige Ibo's de finitief onderworpen hebben. Dat gebeurde na een massale aanval die vijf dagen duurde. De Ibo-stad, het laatste grote bolwerk van de Biafra nen, viel tenslotte in Nigeriaanse han den na een beslissend gevecht van 48 uur. Oemoeahia was de hoofdstad van het afgescheiden bewind van luitenant-kolo nel Odoemegwoe Ojoekwoe sinds de oorspronkelijke Biafraanse hoofdstad, Enoegoe, in oktober 1967 door federale troepen werd veroverd. De Biafraanse strijdkrachten zouden in de gevechten om Oemoeahia zware verliezen hebben geleden. Aan federale zijde werden de verliezen licht ge noemd. Vorige week werd al gemeld dat dui zenden Biafranen wegvluchtten uit Oemoeahia voor de oprukkende vijan delijke troepen. Radio-Biafra, die in de stad was gevestigd, zweeg. De federale regering te Lagos zag de val van de stad overigens niet als het einde van de burgeroorlog. Ze be schouwde haar overwinning vooral als een grote psychologische slag voor de Biafraanse strijdkrachten. Deze hebben de stad Oeli nog in han den en ze kunnen daardoor nog steeds met wapens worden bevoorraad. De Biafraanse leiders hebben zich nu ver moedelijk gevestigd in Orloe, een stad je 72 kilometer ten noordwesten van Oemoeahia. Het federale leger maakte bekend dat geen functionarissen van het Biaf ra regime in de stad werden aange troffen. De stad had voor het begin van de oorlog, 22 maanden geleden, 29.000 inwoners. Men neemt aan dat de functionaris sen van Biafra met het weekeinde uit de stad zijn vertrokken. Men gelooft dat de regering van Biafra zich terug trekken op de stad Orloc op <*S !-'lometer ten noordwesten van Oemoeahia. Frankrijk grote spanningen ontstaan, die hebben geleid tot een sterk ver minderd vertrouwen in de franc en een vlucht in het goud. De prijs van een kilogram goud steeg gisteren tot 7.685 francs (5.763 gulden). Maar niet alleen de goudprijs steeg scherp. Wanneer de Gaulle, vastbe sloten tegenstander van devaluatie, heengaat, wordt hij vermoedelijk op gevolgd door oud-premier Pompidou, die zeker tot devaluatie zal overgaan, wanneer hij dat nodig acht. Om zich nu te dekken voor een mo gelijke devaluatie van de franc na het heengaan van de Gaulle, hebben ve len al hun heil gezocht in het kopen van goederen. Drieënvijftig procent van de onder vraagden bij een woensdag in „Fran ce Soir" gepubliceerd opinieonderzoek heeft op de vraag „bent u tevreden of ontevreden over generaal de Gau- le als president?" geantwoord tevre den te zijn. „Ontevreden" was 33 pet. De rest had geen mening. Vergeleken met een soortgelijk \on- derzoek dat in de eerste week van april plaatshad is de populariteit van de Gaulle met 10 pet. gedaald. De opiniepeiling is tussen 14 en 17 april verricht. ST. OEDENRODE Op de Boskant- seweg in St. Oedenrode is woensdag morgen vroeg een bromfietser, die naar links uitweek, aangereden door een personenauto. Het slachtoffer, de 59-jarige klompenmaker M. Hulsen uit St. Oedenrode, was op slag dood. ..Jan, geef mij dat ringetje eens even aan!" Een karweitje bij de montage van de schroef van de mammoettanker Esso-Cambria. De tanker wordt gebouwd op de werf van Verolme in Rozenburg ADVERTENTIE Woensdagmiddag is te Amsterdam de eerste paal geslagen voor de bouw van het Japanse Okura hotel, een gebeurtenis, die met Japanse plechtigheden gepaard ging. Op de foto: de echtgenote van de Japanse am bassadeur in ons land schept een holte in het zand, waar vervolgens1 hel heilige water", (afkomstig van de berg Fuji) in gegoten zal worden, om de aarde te zuiveren en voorspoed af te smeken. Op de achtergrond een Japanse priester. UTRECHT „Een goede personeelsplanning is nodig om overtolligheid te ver- mijden en om de juiste mensen aan te trekken, voor wie er geschikt werk is en blijft. Bij de Nederlandse Spoorwegen kwam men in 1967 tot de conclusie, dat er minstens 1000 man per jaar moesten verdwijnen en het werden er zelfs enkele honderden meer. Maar nu moeten we vaststellen, dat er weer hals over kop men sen het bedrijf „ingepompt" moeten worden. Er is een tekort op belangrjjkse plaatsen machinisten, rangeerders en onderhoudspersoneel. Zonder voldoende in zicht in de toekomst, wordt met spoed personeel aangenomen de zomerverlof- regeling staat er slecht voor en de interne werving als wezenlijk deel van het car rière- en promotiebeleid dreigt in de knel te komen". Dit constateerde de voorzitter van de bedrijfsgroep Spoorwegen van de Ne derlandse Katholieke Bond van Ver voerpersoneel, de heer J. H. Schroër, vanmorgen in Utrecht op de algemene ledenvergadering van de bedrijfsgroep. Hij verklaarde, dat zijn bond voor dit beleid geen verantwoordelijkheid wenst te aanvaarden en dat men straks even min bij de KBV hoeft aan te komen om de gevolgen van de overhaaste instro ming op te lossen als door dit beleid weer een overcompleet gaat ontstaan. Over de crisissituatie, waarin de N.S. zich bevindt, zei de heer Schroër. dat een keerpunt in de bedrijfsresultaten nog steeds niet in zicht is. Hij schreef de huidige situatie toe aan een te traditio neel en weinig agressief beleid. Overi gens stelde hij ook de regering en het parlement verantwoordelijk, omdat men in Den Haag niet tijdig heeft „inge speeld" op te verwachten ontwikkelin gen. Voor het grootste deel van het perso neel, aldus de heer Schroër, blijft het ondernemingsbeleid nog altijd iets waar het buiten staat. Het vertrek van direc teuren en enkele stafleden lijkt, volgens hem, daardoor op het verlaten van het zinkende schip en veroorzaakt onzeker heid en overschilligheid bij het perso neel. Met het oog op het sociale aspect van het beleid, dient de directie van de Spoorwegen, naar het oordeel van de KBV, te worden uitgebreid met een der de man, die sociaal deskundig is. Sprekende over de toekomstplannen van N.S., zei de heer Schroër, dat de in tegratie binnen het openbaar vervoer daarin onvoldoende van de grond komt, ondanks het feit, dat N.S. zoveel doch terondernemingen op het gebied van het openbaar vervoer heeft. Ook een rap port van de KNVTO laat nog op zich wachten. De „sociale afstanden" binnen het spoorwegbedrijf zijn, volgend de heer Schroër, nog altijd veel te groot. De communicatie is vaak gebrekkig en zo zei hij inschakeling van het perso neel wordt veelal gezien als het wekken van bereidheid tot het meewerken aan veranderingen. Realisering van Spoorslag '70" vraagt een topprestatie van het perso neel. De heer Schroër vraagt zich ech ter af, of het plan onder de huidige con dities zal slagen. Technisch levert de uitvoering veel moeilijkheden op (ten gevolge van de hogere frequenties in de treinenloop), maar ook de nieuwe orga nisatiepatronen werken nog allerminst feilloos. „Men moet niet reorganisatie op reor ganisatie stapelen", aldus de heer Schroër. „Papier is geduldig, maar het zijn nog altijd mensen, die de plannen moeten uitvoeren". In ieder geval meent hij, dat de grotere inspanning, die van het personeel wordt gevraagd, tot uitdrukking moet komen in het loonzak je. GROENLO De veertigjarige land bouwer J. te Bulte uit Groenlo is woensdag door een stier zo ernstig ge wond. dat hij is overleden. Hij moest de stier naar een weiland brengen in de buurt van zijn woning. Door onbe kende oorzaak (niemand heeft het on geluk zien gebeuren) moet het dier dol zijn geworden en de man op de horens hebben genomen. Later werd het s! 'cïfer door zijn vader dood in het wei'and gevonden. De stier heeft men afgemaakt. ADVERTENTIE r~~ï in onze soeciale kluis I v.a. f 8,5f oont suude diezerstr.43 zwolle tel. 19688 ZWOLLE In Zwolle bestaan plan nen voor het stichten van een groot ob ject voor dagrecreatie, waarmee een bedrag van tenminste vijftien miljoen gulden gemoeid zal zijn. Op ee«i 50 hectare groot terrein bij de staa w8 men een park aanleggen, waar Euro pa met omringende zeeën op een schaal van 1 5000 te zien zal zijn. Interessante landschappen, bekende bouwwerken en belangrijke industrie- en zullen worden nagebouwd, compleet met autowegen en spoorlijnen. Een imitatie-Eiffeltoren zal een hoogte van vijftien meter krijgen en hij zal ook kunnen worden beklommen. Het plan is ontworpen door de oud- Zwollenaar A. W. van Delden, recla me adviseur in Den Haag. Vertegen woordigers van de overheid, het be drijfsleven en de middenstand fegbben zitting in een gevormde werkgroep. Voor de exploitatie van het object, dat de naam „Europapark" zal krij gen, zal vermoedelijk een stichting in het leven worden geroepen. ALKMAAR Twee vrouwen en twee kinderen zijn gistermiddag in het Noordhollands Kanaal in Alkmaar ver dronken. De auto, waarin zij zaten, schoot bij het oprijden van een par keerterrein het water in. De slachtoffers zijn de bestuurster mevrouw A. E. Bruin-Klaver (45) haar tienjarig dochtertje Annetta, buurvrouw mevrouw M. Dekker-Ligt- hart (42) en haar negenjarig zoontje Stef. De bestuurster had nog maar net haar rijbewijs. OOSTERHESSELEN De vijfjari ge Henk Tolman uit Nieuwlande is woensdagmiddag op de Boerdijk te Oosterhesselen verongelukt. Het kind stak plotseling de weg over en werd aangereden door een vrachtauto. ADVERTENTIE Pumps met open hiel en teen. Deze, met 5 cm- hak, kost f. 26,90 HOOFDSTRAAT 54-56 VEENENDAAL LOS ANGELES De jury in het proces tegen Sirhan Bishara Sirhan heeft de beklaagde, wegens moord op senator Robert Kennedy, tot de dood straf veroordeeld. De straf moet door middel van de gaskamer worden vol trokken. Als Sirhan Bishara Sirhan ter dood zal worden gebracht'zal dit gebeuren in een groen vertrek in de gevangenis van San Quentin. Volgens de wet moet dc ter dood veroordeelde in dat geval in een stoel worden vastgebonden en - kort, daaj.r. moeten cyanide dampen (blau^*v/ hem het leven benemen. In het lelijke gele gebouw op 32 kilo meter ten noorden van San Francisco zitten meer dan 80 mannen die ter dood zijn veroordeeld te wachten in de zogenaamde „death row". Als het vonnis ooit voltrokken wordt zal dat zeker niet spoedig gebeuren. De rechter in de zaak gaat pas op 14 mei beginnen aan het behandelen yan een verzoek voor een nieuwe openbare behandeling van de zaak. De rechter kan zelf het vonnis ver anderen in levenslange gevangenis straf. In de afgelopen zes jaar is in Cali fornia slechts een man tèr dood ge- hjracht in de gaskamer, op '12 april f967. De dagbladen van Cairo noemen Sirhan een held en een commando. VEENDAM De 72-jarige me vrouw J. F. Veninga-van Lfnge uil Stadskanaal is woensdagmiddag ;n Veendam door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij gaf als be stuurster van een personenauto geen voorrang aan een van rechts komen de vrachtwagen, zodat zij die in dc flank ramde. De vrouw werd uit haar wagen geslingerd en was op slag f*ood. De auto raakte in brand, maar k\»n door omstanders met brandblusappa raten worden geblust. laMiiiimiiiiiiiiiiiiiiinsiiii TAe afgelopen nacht trok een zwak# ke rug van hoge luchtdruk 'over ons land. Hierdoor was er weinig wind en kon op enkele plaatsen mist ontstaan die soms v> air "motre gen vergezeld ging. Inmiddels heeft een regengebied. dat bij een de pressie behoort, waarvan het cen trum ten westen van Ierland'-ligt, zich over Engeland naar het oosten verplaatst. De voorste begrenzing hiervan liep vanmorgen van de En gelse oostkust naar West-België. Het koufront van eerder genoem de depressie, dat zich vanmorgen van Engeland via de Golf van Bis- caje naar de Azoren uitstrekte, ver plaatst zich in noordoostelijke rich ting. Het zal in de loop van de dag ons land passeren. Het laat zich echter aanziendat dit front mor gen dicht bij ons land zal liggen, waardoor ér veel bewolking zal zijn met af en toe regen. De wind neemt toe, waarbij de temperaturen iets hoger zullen zijn dan vandaag. Morgen: zon op 05.23, onder 19.54, maan op 11.33, onder 03.20. ADVERTENTIE ■jk

De Vallei | 1969 | | pagina 1