92 etagewoningen en 283 eengezinswoningen Plan Dragonder-zuid gaat plaats bieden aan circa 4300 inwoners Voetgangerstunnel is nu al van de baan Akela Schouten kreeg de gouden Jacobsstaf Vergadering van Groene Kruis zonder leden Wegrestaurant tussen Maarsbergen en De Klomp VERKAVELINGSPLAN MET VEEL RUIMTE VOOR DE RECREATIE Verbetering wegen en ontwatering 42-delig J Uitbreiding scholen voor m.a.v.o. in Kesteren Laagbouw Drie jaar Vrouwenarts houdt lezing Beroepschrift ongegrond Picknick Fa. Van Beek heropende J. Klumpenaar opende lederwarenza ak Vergroting DONDERDAG 24 APRIL 1969 UIT HET ZAKENLEVEN BURGERLIJKE STAND Compleet servies voor 6 personen. Ideaal voor camping, caravan en "een dagje d'r uit". U tankt. Mobil Special of gewoon. Spaarzame benzine. Merkt u direct. U spaart al bij het tanken. Voor elke 5 liter krijgt u gratis één zegel voor prachtige premies tegen leuke lage prijzen. VEENENDAAL Als voortzetting van de bouwstroom in De Molenbrug wordt in augustus begonnen met de woningbouw in het nieuwe bestemmings plan Dragonder-Zuid, omsloten door de Vijgendam, de Polderweg en de Val- leistraat. Planologisch sluit het nieuwe bestemmingsplan aan op de woning bouw in De Punt, vandaar ook dat de woningbouw in het gedeelte van het nieuwe bestemmingsplan, dat het dichtst bij De Punt en De Schrijvers wijk is gelegen, voornamelijk in hoogbouw zal worden uitgevoerd. In het plan als geheel opgesteld door het stedebouwkundig bureau Van Embden komen 912 etagewoningen en 283 eengezinswoningen, waarvan 165 in strokenbouw en 118 woningen die met de thans geldende bewoningsnorm van 3,6 personen per woning in de toekomst dus aan circa 4300 zielen huisves ting gaan bieden. Opvallend in het nieuwe bestemmings plan Dragonder-Zuid is het witte lij- nenplan Geen officiële benaming ove rigens van een voetpadensysteem dat in een duidelijke, maar vooral veilige scheiding voorziet van voetgangers en snelverkeer. Binnen dit raam kan ook de planning van een voetgangerstun nel worden gezien, maar tijdens de raadsvergadering van dinsdagavond viel te beluisteren dat deze tunnel er niet zal komen. Om te beginnen is er geen geld voor en ten tweede wordt over de belang rijkste verkeersader die het plan door snijdt niet zo'n intensief verkeer ver wacht dat een nog altijd kostbare voor ziening die een tunnel is deze investe ring rechtvaardigt. Overigens wordt naast het witte pa penplan veel waarde gehecht aan de vlotte doorstroming van het verkeer en het parkeren. Gepland zijn namelijk 1020 eenheden parkeergelegenheid dus bijna een parkeerplaats per woning. De Polderweg de meest oostelijke be grenzing van het plan „Dragonder zuid" wordt recreatieweg, de Vijgen dam wordt wandelweg. Genoemd werd reeds de hoofdver keersader die het plan van zuid tot noord doorsnijdt. Dit belangrijkste tra- cee heeft de functie van wijkverzamel- weg en krijgt een breedte van tien me ter. De hier langs gesitueerde hoog bouw begeleidt als het ware dit weg- tracee. De bebouwing zal overigens ryk ge varieerd zijn. Er wordt niet alleen veel meer dan in „de Molenbrug" het ge val is laagbouw toegepast ook het aan tal etages bij de hoogbouw varieert sterk. Gepland zijn 24 etagewoningen van 3 hoog, 64 van 4 hoog, 360 van 5 hoog, 112 van 7 hoog en 352 van 11 hoog. De woonvertrekken van al deze flats geven uitzicht op groenbeplantin- gen terwijl de galerijzijde aan de straatkant is gelegen. De noordzijde van het plan is groten deels gereserveerd voor laagbouw ge situeerd in rechthoekige vlakken. Hoog- en laagbouw zullen verder gescheiden worden door groene zones, waarin een drietal speelgelegenheden zullen worden opgenomen. Een twintig meter breed plantsoen wordt ook gedacht aan de noordzijde van het nieuwe bestemmingsplan, waarop te zijner tijd het plan Dragon der-noord met een even brede groen strook zal aansluiten. Ten dienste van een goede ontwatering zijn verder ver schillende waterpartijen gepland. Winkels zal men in „Dragonder- zuid" mondjesmaat aantreffen. Hiervoor is slechts 840 vierkante me ter gereserveerd, weinig meer dus dan een grote supermarkt. De stede- bouwkundige is er bij het plannen van winkels bewust van uitgegaan dat het plan Dragonder-zuid in feite maar op een steenworp afstand ligt van het centrum terwijl in plan Dragon der noord eenzelfde winkelbestand wordt gedacht als thans bijvoorbeeld aan het dr. Slot. de Bruineplein. Verder zijn in dit plan ten behoeve van het onderwijs twee en drie 3-klas- sige kleuterscholen, twee gymnastiek lokalen en voor het basis-onderwijs drie scholen met ieder zes of zeven klassen in de planning opgenomen. Andere voorzieningen zijn een aantal trapveldjes voor de jeugd. Ook een kerk ontbreekt niet in het plan. Met het huidige tempo in de bouw stroom wordt verwacht dat er drie jaar zijn gemoeid met de totale reali sering van het plan. Onzeker is de fac tor woningwetwoningen aangezien con- tingenteringen uitblijven. Als geheel wordt het plan „Dragon der-zuid" gezien als een nieuwe uitwas aan de komvorming waarin bewust zal worden gestreefd naar een optimaal woon- en leefgenot. VEENENDAAL Maandagavond 28 april gaat de vrouwenarts dr. W. F. Hildebrand in hotel „La Montagne" voor de afdeling Veenendaal van de Ned. Ver. van Huisvrouwen spreken over het. onderwerp „De overgangsja ren van de vrouw". Voor deze bijeen komt zijn introducés toegestaan. De stedebouwkundig e ir. Van Embden uit Delft heeft een maquette laten ver vaardigen van het nieuwe bestem mingsplan Drag onder-zuid"waarop duidelijk te zien is dat de hoogbouw in het plan over de Valleistraat heen wordt doorgezet. Even door het mid den naar rechts de belangrijkste ver keersader, die het plan in noord-zuid richting doorsnijdt. RENSWOUDE De firma W. J. Brunt te Renswoude is in beroep ge komen bij de Kroon tegen een kennis geving van de minister van Cultuur, be treffende een voornemen om het pand Dorpsstraat 26 op de lijst van bescherm de monumenten te plaatsen. De Kroon heeft dit beroep niet-ont- vankelijk verklaard, omvat het hier een deel betreft van een voorgeschreven procedure en nog geen beslissing in de zin der wet, zodat bereop op de Kroon niet mogelijk is. RENSWOUDE Gisteravond hield het Groene Kruis, afd. Renswoude, de jaarvergadering. Geen der leden had de moeite genomen de vergadering te bezoeken die onder voorzitterschap van Dr. ter Velde stond. Zuster Bos (wijk verpleegster) was wegens werkzaamhe den elders, met kennisgeving afwezig. Na een woord van welkom aan de vier bestuursleden gaf de voorzitter het woord aan penningmeester Zweers die een duidelijk overzicht gaf van de financiële stand van zaken. De exploi tatierekening sloot met een batig sal do van f 89.98. Het financiële gedeelte werd gevolgd door de bestuursverkiezing. De voor zitter had de heer G. van Ginkel tele fonisch aangezocht voor een bestuurs functie. De heer van Ginkel gaf hier aan zijn toezegging en omdat er geen leden op de vergadering aanwezig wa ren werd hij gekozen. Het Groene Kruisgebouw is in het afgelopen jaar flink verbouwd. Dit was mogelijk dank zij financiële steun en subsidies. De panden van Reede- weg 1-3 zijn nu beide in gebruik als wijkcentrum. Tegen het eind van de vergadering kwam zuster Bos nog even met een klein overzichtje waaruit bleek dat in het afgelopen jaar 2641 bezoeken wa ren afgelegd. Na de rondvraag sloot de voorzitter de korte vergadering. "Y/TENENDAAL Aan Rijksweg 12, tussen Maarsbergen en De Klomp, komt. pal ten noorden van Overberg, ruimte beschikbaar voor een weg restaurant en een pleisterplaats voor automobilisten. Dit is een onderdeel van de plannen die de Centrale Cultuurtechnische Commissie heeft voorgelegd aan Gedeputeerde Staten van Utrecht, in een rapport over de ruilverkaveling van gronden in de gemeenten Amerongen, Amersfoort, Leersum, Leusden, Maarn, Renswoude, Stoutenburg en Woudenberg. Deze gemeenten hebben, evenals het waterschap Heiligenbergerbeek, dat het grootste deel van het gebied omvat, al jaren geleden aanvragen ingediend om een onderzoek van de huidige situatie, en om adviezen die tot verbetering kunnen leiden. De Centrale Cultuurtechnische Commissie verwacht dat met de uitvoering van het gehele complex van plannen ongeveer acht jaar zal zijn gemoeid. Het rapport beschrijft een groot aantal noodzakelijke verbeteringen die in het doorgelichte gebied moeten worden aangebracht, in het kader van een ruil verkaveling. Genoemd worden verbeteringen van de ontwatering, waardoor de regelma tig terugkerende wateroverlast kan worden voorkomen, en verbetering en uitbreiding van het wegennet ten be hoeve van de ontsluiting van land bouwgronden, en in het belang van het recreatieverkeer. Uiteraard wordt geadviseerd verbete ring te brengen in de verkavelingstoe stand, waardoor de bedrijfsvoering doel matiger kan worden. Voorts moeten vol gens de commissie kavels worden toege wezen aan openbare lichamen. Hierdoor wordt de schade die door de uitvoering van publieke werken aan landbouw gronden zal worden toegebracht, voor komen of beperkt. Herhaaldelijk wordt in het rapport gewezen op de noodzaak om recreatieve voorzieningen in te pas sen in het ruilverkavelingsplan. Zo wor den niet alleen de belangen van de land bouw, maar ook die van de recreatie ge diend. Het wegrestaurant aan Rijksweg 12 kan worden gezien als een onderdeel van deze inpassing. Het wegenstelsel in het ruilverkave- lingsgebied moet zowel worden verbe terd als uitgebreid. Er is een aantal nieuwe wegen ontworpen, die voorna melijk het tekort aan oost-westverbin dingen moeten aanvullen. Tevens kun nen spoorwegovergangen worden opge heven. Aangezien het gebied in toenemende mate betekenis krijgt voor de dagre creatie en het toerisme, onder druk van de Randstad Holland, wordt zowel bij de tracering als bij de mate van weg- verbetering in zeer grote mate rekening gehouden met de landschappelijke en recreatieve belangen. In het rapport wordt nader ingegaan op een dergelijk werkstuk van de Ver eniging De Utrechtse Heuvelrug, dat in 1966 verscheen onder de titel „Recreatie op de Heuvelrug". Hierin werden hoofd lijnen aangegeven van een recreatie plan dat het gebied tussen Amersfoort, Veenendaal, Utrecht en Hilversum be strijkt. Het opvallendste facet van dit rapport noemt de commissie de intro ductie van het begrip „recreatiebaan" waaronder wordt verstaan een enige honderden meters brede zone, die van de steden in het omgevende landelijke gebied leidt en waarbinnen openlucht recreatie zal kunnen plaatsvinden. Aan de verwezenlijking van dit project wil de commissie graag meewerken, mede als onderdeel van het verkavelingspro ject. Een gedeelte van de geschetste re creatiebaan tussen Amersfoort en Vee nendaal loopt door het ruilverkavelings- gebied heen. Het hierin voorkomende wegenstelsel is nog niet voldoende om de recreatiestroom te verwerken. Er zal moeten worden gezorgd voor betere tra cering en ruimere afmetingen van de bestaande landbouwwegen, waardoor opnieuw verschillende belangen tegelijk worden gediend. De commissie adviseert Gedeputeer- VEENENDAAL De heer Van Beek heropende gistermorgen zijn winkel voor dameskleding aan de Prins Bern- hardlaan. De zaak is breder en dieper gemaakt en het interieur is geheel vernieuwd. „We konden onze waren niet meer kwijt, dus we moesten wel", aldus mevr. Van Beek, de echtgenote van de eigenaar. „Door de uitbreiding kunnen we nu onze klanten een grote re collectie aanbieden". Geboden wordt nu een grote sortering japonnen, pak jes, japonnen met jasjes, complets, zo mermantels, regenmantels, rokken en bonneterie. Tijdens de openingsdagen is er voor iedere clënte een verrassing. VEENENDAAL De heer J. Klum penaar heeft gisterenmiddag zijn nieu we zaak in lederwaren aan de Hoofd straat geopend. Het pand waar voor heen een andere lederzaak in geves tigd was, is geheel verbouwd. Het pla fond is verlaagd en de oppervlakte van de winkel is nu zeker drie maal zo groot als voorheen. De verbouwing nam bijna tien weken in beslag. De heer Klumpenaar, die zijn winkel vroeger aan de Zandstraat had, zei hierover: „De mogelijkheid tot uitstallen van de waren is hier groter. Bovendien is het in zakelijk opzicht beter een zaak aan de Hoofdstraat te hebben dan een aan de Zandstraat. Ook mijn collectie is nu vele malen groter. Naast lederwa ren is het assortiment uitgebreid met geschenkartikelen, paraplu's en hand schoenen. de Staten ervoor te zorgen dat parkeer- gelegenheden worden aangelegd en zo nodig picknickplaatsen. In verband met de hoge investering de kosten van 't gehele project raamt de commissie op bijna 17 miljoen gulden en de proble men die zich voordoen bij de grondver werving kan in het plan van voorzie ningen slechts rekening worden gehou den met een bescheiden begin, aldus het rapport. De Centrale Cultuurtechnische Com missie noemt als onderdeel van haar verkavelingsplannen voorts de vergro ting van landbouwbedrijven. Uit het on derzoek is gebleken dat in het genoem de gebied weinig bedrijven van behoor lijke omvang voorkomen. Om de econo mische basis te vergroten door een pro- duktiever gebruik van de factor arbeid is het gewenst de daarvoor in aanmer king komende bedrijven, waar mogelijk, in oppervlakte uit te breiden, zo zegt de commissie. De benodigde grond zal moeten worden verkregen op vrijwilli ge basis, ondermeer door beëindiging van pachtovereenkomsten. In een slotadvies raadt de commissie Gedeputeerde Staten aan de totstand koming van de ontworpen verkaveling te bevorderen en ervoor te zorgen dat de grondeigenaren zich door middel van stemming over het project kunnen uit spreken. KESTEREN In verband met de stijging van het aantal leerlingen aan de openbare streekschool voor Mavo in Kesteren bestaat er met ingang van de cursus 1969-1970 dringend behoefte aan een uitbreiding van de school met een zesde lokaal. De voor de bouw vereis te urgentieverklaring is inmiddels ont vangen. De kosten van dit lokaal be dragen f 25.000,-. Aangezien de bouw van het lokaal noodzakelijk is om het onderwijs niet te doen stagneren sielt het college van B. en W. de gemeente raad voor het benodigde krediet be schikbaar te stellen. Ook de christelijke school voor vo in Kesteren dient met ingang van het nieuwe cursusjaar te worden uitge breid met een zesde lokaal. Het be stuur van de school heeft daartoe in middels bij het gemeentebestuur een verzoek ingediend. De urgentie verkla ring voor deze uitbreiding is eveneens verleend- zodat het college de raad voorstelt ook hiervoor het benodigde krediet van f25.000,- beschikbaar te stellen. RENSWOUDE Geboren: Jeanette Corine d.v. H. Valkenburg en C. A. v. Beek; Marco Jan, z.v. A. J. de Kruif en R. M. van Denderen; Teuntje, d.v. A. de Koning en A. J. van Ginkel; Rob, z.v. C. Boonzaaijer en H. Moes bergen; Albertus Willem, z.v. M. J. Jansen en A. Koedam. Ondertrouwd: A. Haanschoten (Wou denberg) en D. J. Teunissen. Overleden: Reijer van Ekris, 44 jr., ongehuwd. VEENENDAAL Akela J. Schou ten van de Veenendaalse padvinderij heeft gisterenmorgen om 7 uur de „Gouden Jacobsstaf" ontvangen wegens haar grote verdiensten voor de pad vinderij. De onderscheiding werd haar door districts-commissaris hopman A. van Loveren opgespeld in het troep huis „Het Zwervershonk". Bij de jaarlijkse lintjesregen van de padvinderij, die altijd op St, Jo- (23 april) plaatsvindt, was mevr. Schouten de enige Veenend: se die onderscheiden werd. De „Gouden Ja cobsstaf' wordt alleen uitgereikt aan mensen die minstens tien jaar bij de padvinderij zijn. „Het is een soort medaille voor vele jaren trouwe dienst", zegt mevrouw Schouten bescheiden. „Overigens de laagste onderscheiding die we kennen, want daarboven staan nog de Zilveren Jacobsstaf, de Gouden Gaai en de Zil veren Gaai". Akela Schouten, alhoewel bescheiden, is bijzonder trots op de onderscheiding Daarom ook laat ze hem graag zien aan een ieder die dat maar wil (zie foto). TANK^SPAARMobil

De Vallei | 1969 | | pagina 3